1 Gevangenenzorg biedt gevangenen luisterend oor en hulp bij terugkeer in de maatschappij Ontbrekend fietspad in netwerk komt jaar later Openlijke geweldpleging: auto's bespoten 'Gevangenis is geen Hilton maar Helton Krant verschijnt woensdag Dit f-r A-vA ^^0^^ 79e jaargang Nr. 7602 Dinsdag 24 april 2007 Christelijk streekblad op gee/aj^rg^'emuon^Jg^dslag Echte boef Pachter Schapentunneltje Juridisch Vertrouwensband 'Hoger Beroep' Onze krant van dinsdag 1 mei zal in verband met Koninginnedag verschijnen op woensdag 2 mei. Advertenties kunnen aangeleverd worden tot dinsdagmiddag 14.00 uur, familie berichten tot dinsdag middag 16.30 uur. Redactie De Waal Hoveniers Erf- en sierbestrating L"^ SOMMELSDIJK - Welke werkgever zit te wachten op een werknemer die 'gezeten' lieeft? Wie wil een ex-gevangene of zijn familie als buurman of buurvrouw? Wie eenmaal in de gevangenis heeft gezeten, draagt levenslang een stempel. Gevangenenzorg Nederland wil daar wat aan doen. Door een luisterend oor te bieden en te helpen aan een zinvolle toekomst. Een terugkeer in de maatschap pij, zonder criminaliteit. Vrijwilliger A.P. Koopmans uit Nieuw Lekkerland gaf onlangs een lezing over het werk van Gevangenenzore Nederland in Vita Nova te Sommels- dijk. Door: Kees van Rixoort Gevangenenzorg geeft chris telijke zorg aan gevangenen en familieleden. "Fantastisch mooi werk", zei Koopmans. De organisatie bestaat sinds 1993 en is in 1999 erkend door Jus titie. Dat laatste betekent dat de circa 300 vrijwilligers van Gevangenenzorg toegang heb ben tot de gevangenis. De in Zoetermeer gevestigde orga nisatie is aangesloten bij Pri son Fellowship International, een koepel met vertakkingen naar 110 landen. De wortels van Gevangenenzorg liggen in de Verenigde Staten, waar een medewerker van president Nixon in verband met Water gate in de cel belandde en tot bekering kwam. Koopmans vroeg de aanwezi gen - leden van de PKN in Som- melsdijk - wat nu eigenlijk een echte boef is. Hij presenteerde drie korte levensbeschrijvin gen. Twee vertoonden duide lijke smetten, de derde zag er een stuk positiever uit. Wat bleek? De eerste twee waren van 'good fellows' Roosevelt en Churchill, terwijl de derde van Hitler was. "Wij kennen vaak alleen de buitenkant. Laten we niet te snel oordelen." Volgens de vrijwilliger van Gevangenenzorg telt Neder land 20.000 cellen. "Te weinig, want veel cellen zijn dubbel bezet. Dat leidt tot enorme spanningen", aldus Koopmans, die het voorbeeld gaf van een moslim en een christen in één cel van 11,5 vierkante meter. De cel bevat een bed, een bureau, een koelkast, een wastafel en een toilet. "De buitenwereld heeft het wel eens over Hilton, maar de gevangenen spreken over Helton." De meeste gedetineerden zit ten een straf uit die korter is dan zes maanden. 95 procent is man ("Dat is goed nieuws voor de dames"). 75 procent komt na verloop van tijd weer terug in de cel en staat dus te boek als 'draaideurcrimineel'. 'Je kunt je dus afvragen of ons strafsysteem wel goed werkt? Ergens klopt iets niet als drie kwart weer terugkeert." Terugkeer in de gevangenis, zo maakte Koopmans duide lijk, is vaak het gevolg van in de cel opgebouwde boosheid, gefrustreerdheid en ook ver harding, een gebrek aan ver trouwen, de veroordeUng door 16 miljoen rechters als je vrijgelaten wordt eens een dief, altijd een diel schul den en het terugvallen op 'oude maatjes'. 'Je komt niet van je criminele etiket af. En daardoor verval je juist weer in criminaliteit. Vaak hoor je: ik red het niet alleen. Of: ik ben bang om terug te keren in de maatschappij. Vaak wil je familie of je vriendenkring niets meer met je te maken hebben. Daar sta je dan, zoek het maar uit... Een baan vin den, een woning kopen, een verzekering afsluiten - ver- OOLTGENSPLAAT - Het fietspad tussen Den Bom mel en Ooltgensplaat wordt niet dit jaar, maar pas in 2008 aangelegd. Het pad is de laatste, ontbre kende schakel in het fiets routenetwerk van Goeree- Overflakkee. Deze zomer wordt al wel begonnen aan een nieuw fietspad tus sen de Grevelingendam en Herkingen, over de zee dijk. De schapen verliezen hun heerschappij op deze geasfalteerde dijk, want er komt een afrastering. Door Gert van Engelen Een fietspad tussen Den Bom mel en Ooltgensplaat is een uitkomst voor (recreatieve) fietsers. Wie van het ene naar het andere dorp wil, moet altijd kilometers omrijden via het kruispunt in de Schaapsweg, bij Achthuizen. Bijna overal op het eiland kunnen fietsers straffeloos over dijken rijden, tussen Den Bommel en Oolt gensplaat is dat onmogelijk. Al veel eerder is het idee ont staan om hier een fietspad aan te brengen, dat begint aan het einde van de Oudelandseweg, vervolgens onder de N59 door gaat, en daarna langs de Helle- gatsplaten naar Ooltgensplaat voert. Dit is een aanzienlijke kortere route, voor fietsers maar evenzeer voor wande laars, en op de fietsroutekaart en fietsrouteborden staat zij dan ook alvast ingetekend met een stippellijn. Steeds wordt vermeld dat dit fietspad in "2006/2007 gereali seerd" zal zijn, maar dat blijkt te optimistisch geschat: er is nog niets gebeurd. Navraag bij de gemeente Oostflakkee leert dat zij niet verantwoor delijk is voor deze uitbreiding van het fietioutenetwerk. "Als gemeente hebben wij geen direct invloed op de uitvoering en aanleg", zegt woordvoer ster Mireille Zoet, die verwijst naar het waterschap Hollandse Delta. Daar beaamt Arie Nelemans desgevraagd dat het fietspad "nog lang niet" wordt aange legd. "Dat gaat nog wel een Hier, bij de dijk langs de Hellegatsptalen, begint volgend jaar het nieuwe fietspad. De fietsers zijn zojtiist door een schapentunneltje onder de N59 gereden en fietsen nu door naar Ooltgensplaat, eerst aan de potderzijde van de dijk, later aan de buitenzijde. Van de bomen verderop moeten er enkele tientallen worden gerooid. {Foto Gert van Engelen) jaar duren." Verschillende oorzaken dwingen tot uitstel, licht hij toe. Allereerst moet de pachter van de betrokken dijkdelen "schadeloos gesteld worden". "Hij zal misschien vervangende grond willen, maar die moeten we dan eerst verwerven, en daartoe is weer, om financiële redenen, overleg nodig met de provincie." Nog een oorzaak zijn de bomen onderaan de waterkerende dijk langs de Hellegatsplaten. Die staan in de weg, maar moeten volgens Nelemans toch verdwijnen. Dijkbeheerders, legt hij uit, zijn verplicht hun dijken elke vijfjaar op sterkte te toetsen. Uit de laatste toets is gebleken dat het beter is om de bomen die naast de dijk staan, aan de polderzijde, te verwijde ren. "Ze stonden dus al op de nominatie om gerooid te wor den, nu het fietspad er komt, kan dat tegelijk gebeuren." De bomen, een "paar honderd" in getal, worden niet over "de volle lengte, maar over een deel ervan" gekapt. Het uiteindelijke tracé van het ontbrekende fietspad is al bekend. Vanaf de Oude landseweg loopt het door het bosje van Staatsbosbeheer, dan zo'n 150 meter parallel aan de Hellegatsdam, tot aan het schapentunneltje dat daar ooit onder de N59 is aange bracht, maar als zodanig niet meer wordt gebruikt. Het tun neltje zal dienst gaan doen als fietstunnel, net zoals het geval is met het veetunneltje in de Grevelingendam, bij de Zui- derlandse Zeedijk. Aan de overkant loopt het fiets pad eerst deels aan de binnen kant van de dijk. Halverwege steken de fietsers over naar de buitenzijde, om ten slotte uit te komen in Ooltgensplaat. Nelemans: "Dus nergens fiet sen ze over de kruin van de dijk." In Ooltgensplaat zelf staat fietsers nog een voorziening te wachten die lang omrijden bespaart: een fietsbrug over de sluis, ten hoogte van het fort. Middelharnis kent al zo'n mechanisch uitschuifbare fiets brug, die fietsers zelf kunnen bedienen, aan het eind van het havenhoofd. Ooltgens plaat krijgt er ook een, evenals Oude-Tonge, waar de fietsbrug eveneens de sluis in het haven- kanaal gaat overbruggen. Nelemans denkt dat de werk zaamheden voor deze brugge tjes ook pas volgend jaar kun nen beginnen. Voor die tijd moet eerst uitgedokterd wor den welke geautomatiseerd systeem het beste is voor de bruggen, en of los van de fiet sers, ook de booteigenaren de elektronische bruggen moe ten mogen bedienen. "Zo'n brug moet verder natuurlijk hartstikke goed beveiligd worden, en er spelen allerlei juridische zaken." Nog meer fietspadennieuws: deze zomer legt het water schap een fietspad aan op de Klinkerlandse Zeedijk langs de Grevelingen, vanaf de Grevelingendam tot aan Herkingen. Enkele jaren is geleden is al zo'n zeshonderd meter fietspad hier aange bracht, tussen de dam en de Blaakweg. Dit pad wordt nu doorgetrokken naar Herkin gen, wat voor fietsers comfor tabeler is, omdat de dijk nu nogal glibberig, gebutst en hobbelig is. Van de schapen zullen fietsers geen last meer hebben: die worden afgerasterd. geet het maar. Zo kun je mak kelijk doordraaien of apa thisch worden." Koopmans: "Wat wij doen is gevangenen bezoeken. Wij oordelen niet, weten vaak niet eens waar iemand voor ver oordeeld is. De vrijwilligers luisteren, proberen een ver trouwensband op te bouwen en bieden hulp waar dat kan, bijvoorbeeld bij het vinden van werk of een woning. Ons werk is erop gericht dat de gevange ne niet terugkeert in de gevan genis." 'Je komt veel eenzaamheid, vijandigheid en boosheid tegen in de gevangenis, gees telijke druk als onderdeel van groepsprocessen. Gevangenen kunnen praten met een pastor, maar die hoort bij de gevan genis, vinden ze. Wij zijn van buitenaf. Dan maakt dat de gevangenen hun hart makke lijker luchten. En dan blijken het mensen te zijn zoals u en ik. Ik praat niet goed wat ze gedaan hebben, hoor, die straf verdienen ze. Maar helpt 't, dat is de vraag. Wordt iemand beter of slechter in de cel?" Het antwoord was duidelijk: "Abso luut slechter." Gevangenenzorg Nederland benadert de gevangenen van uit een christelijke achtergrond. "De Here Jezus draagt ons op om voor elkaar te zorgen", maakte Koopmans duidelijk. "Voor wie is Hij gekomen? Juist voor die categorie mensen. De categorie die wij negeren omdat ze eng en anders zijn. De Here Jezus zag dat duidelijk anders en roept op om aandacht te geven aan gevangenen. Om te vergeven." Volgens Koopmans zijn de vrij willigers afkomstig uit verschil lende kerkgenootschappen, "We lopen niet meteen met een Bijbel te zwaaien, maar als een gevangene geïnteresseerd is in waarom we dit doen, dan Vrijwilliger A.P Koopmans tijderus zijn lezing in Vita Nova: "Geef gevangenen een kans!" komt onze christelijke overtui ging uiteraard wel ter sprake. Wij zetten ons in voor verloren mensen, zeker ook om ze te behouden voor het Koninkrijk van God." De organisatie ondersteunt ook familieleden van gevange nen. De vrijwilligers kunnen namens een gevangene een cadeautje overhandigen aan zijn of haar kinderen. "Dat zijn tranentrekkers van de eerste orde, hoor", aldus Koopmans. "Maar het geeft wel een goed gevoel." Verder organiseert Gevangenenzorg Nederland gesprekken tussen veroordeel den en slachtoffers. Dit om wederzijds begrip te kweken. En zo zijn er nog enkele pro jecten, Heel belangrijk is het 'Hoger Beroep', een bidgroep voor schrijnende gevallen. De vrijwilligers van Gevange nenzorg Nederland leggen jaar lijks ongeveer 3000 bezoeken af bij zo'n 350 gevangenen. "Er zijn vrijwilligers genoeg, zelf heb ik eenjaar op de wachdijst gestaan. Maar we willen groei en naar het bezoeken van 1000 gevangenen per jaar in 2010. Ook gaan we meer aandacht besteden aan tbs en jeugdde tentie. En er zou een kenniscen trum moeten komen." Tot slot van zijn ogen openen de lezing deed Koopmans een oproep om Gevangenenzorg Nederland te steunen. Dat kan door te bidden, door gevange nen niet te negeren ("Geef ze een kans"), door vrijwilliger te worden, het werk van de organisatie bekend te maken en door donateur te worden. Dat laatste is mogelijk door minimaal 15 euro per jaar te geven. Voor degenen die zich aanmeldden had Koopmans gratis boeken bij zich. Meer informatie is 'te vinden op www.gevangenenzorg.nl of via telefoon 079 - 3310568 (tij dens kantooruren). Op www. dji.nl is meer informatie te vinden over de open dag die de Nederlandse gevangenis sen houden op 12 mei. Voor al uw vijver, tuin en speelplezier surf snel naar... www.vijverbenodigdheden.nl ^^^^^^c.^ www.brl kentrumkeuvelaatnl Zondpod 56 Middelhornis - Telefoon (0187) 48 34 37 MIDDELHARNIS - In de nacht van zaterdag op zondag zijn er vernielingen gepleegd in de Burgemeester Mijslaan te Middelharnis. Om even na twaalven hoorde een getuige een brandblusser afgaan. Een groepje jongeren, in de leef tijd van 13 a 14 jaar oud, rende weg. Even later constateerde de politie dat een viertal auto's met brandbluspoeder was bespoten. Op de kruising Doetinchemse- straat/Koningin Julianalaan Nleuwe-Tonge Tel. 0187-65 24 84 www.dewaalhoveniers.nl waren spuitsporen op het weg dek zichtbaar. Bij nader onder zoek bleek dat ook ca. tien auto's op het Marietjespad met een poederblusser waren bespoten. De eigenaren zijn geïnformeerd en geadviseerd hun wagens zo snel mogelijk te wassen. Enkele bewoners van de Burgemeester Mijslaan hebben laten weten verontrust te zijn over het toe nemende vandalisme, want hun straat lijkt 'in de route' te liggen die vooral jongeren in de nach telijke weekenduren afleggen. De auto's werden waarschijnlijk bespoten met een brandblusser die tevoren was weggenomen uit het KPN-gebouwtje aan de Bui'gemeester Mijslaan. Veel auto's waren met de inhoud van de brandblusser besmeurd en op sommige auto's was er zelfs een hakenkruis in het bluspoeder aangebracht. In de vroege uren van zondag ochtend hebben de bewoners de auto's met behulp van een hogedrukreiniger schoonge- spoten. De bewoners hopen dat de daders gevonden worden en dat daarmee de overlast in de nachtelijke uren tot het ver leden behoort. De politie laat weten dat het onderzoek nog loopt. Firma J. J. van Gurp Oudedijk 14, Ooltgensplaat (0187)631350/ (06) 55552023 www.erf-sierbestrating.nl springt eruit! Spring naar... www.flakkeetranipolines.nl 06 51951096

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1