Meditatie Hulptransport vanuit Stellendam onderweg Vervolg verhaal RAAD DAAD BeroepingS' EN U KuBro- Museum in De Bron WERK De belijdenis van Thomas (MMiffljOEI Voorjaars- plantenruil EIIAI1DB1-niElJW5 I lil DELFTS BLAUW? LemSE HUTSPOT GEPEPERDE AUTO PAGINA 5 VRIJDAG 20 APRIL 2007 Blik op kerk en samenlming - God in Nederland - Leedvermaak? - Geloofsmoed Het heeft al heel wat pennen en tongen in beweging gebracht en ook in de komende weken en maanden zal ei nog wel veel over gesproken en geschreven worden. Ik bedoel het rapport van het SC;i', 'God in Neder land', dal ons een kijkje wil geven in de religiositeit van ons land. Hoe staat het met het geloof in God? Is er verschil tussen ouderen en jongeren? Gaan mensen naar de kerk, en zo ja, hoe vaak? Hebben de traditionele kerken nog een functie? En dat soort vragen meer... Het is frappant hoe de hele pers van links tot rechts zich op zo'n rapport stort. Zelfs kranten en tijdschriften die anders doen alsof de kerk er niet fs, wijden nu hele beschouwingen aan de inhoud van dit rapport. Eigenlijk verdenk ik er die media van - maar ik kan dat niet hard maken! - dat ze de cijfers met een zeker leedvermaak publi ceren. Zo in de geest van: zie je wel, we hebben het altijd al gezegd, met het gelooi is het een aflopende zaak, de ker ken in ons land hebben hun tijd gehad. Weer zoveel min der mensen die nog geloven, die nog naar de kerk gaan, de secularisatie zet zich nog steeds voort. En van bepaalde kerkelijke zijde wordt het altijd weer goedgepraat: we moeten ons niet verkijken op de cijfers. Er zijn in ons land altijd nog zóveel kerkgangers, enz. En we raken wel veel kwijt, maar wat overblijft is des te meer gemo tiveerd. E'nzovoorts. We kunnen uiteraard de wei nig verhullende cijfers op fjiverse manieren interprete- Deze vraag- en antwoordrubriek staal geheel ten dienste van de lezer die er knstenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuius, Postbus 8, 3240 AA Middelhamis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met anliuomd in deze rubriek worden gepubliceerd. Wij bezitten een schilderij met daarop afgebeeld een kaasma- kerij. Het is van polychroom KroorUie Delft zes tegels. Made in Holland en Imnapainted. Is dit nog wat waard? Antwoord: Wij nemen aan dat u met 'schilderij' een tegel tableau bedoelt. Vaak zijn de onderwerpen van dergelijke tegeltableaus traditioneel. Delfts aiU'dewcrk wordt ook tradilioneel gemaakt, helemaal met de hand. Echt Delfts aar dewerk is Ie erkennen aan het merkje op de onderkant; een potje met daaronder een en een T in elkaar verweven plus de naam Delft in .schuin.schrifl. Erisechtet nieerdan Blauw. De NV Koninklijke Aardewerkfa briek De Porceleyne Eles, anno 1653, vervaardigt ook Delllo- re. Polychroom Pijnacker en Delfts Zwart. Polychroom aar dewerk wordt gedecoreerd in de kleinen geel, groen, blauw en roodbruin en Delllore is een combinatie van zachtgroen en blauwtinten. De varianten wer den reeds in de zeventiende eeuw gemaakt. De prijzen van Delfts aardewerk beginnen bij circa l,"),- voor een vinger hoedje en kunnen oplopen tot duizenden euro's voor bijvoor beeld een tegeltableau. Of uw tableau waarde heeft kimnen wij uiteraard zo niet zeggen. U kmu hiervoor het beste terecht bij een handelaar in uw omge ving. Mijn kooklerares vertelde vroeger altijd dat de originele Spaanse hutspot, die de Leidenaren na hel beleg in de loopgraven bui ten de stadsmuren vonden, géén aardappelen bevatte. We hebben toen op de huishoudschool eens die echte Leidse gemaakt. Kent u daar hei recept van Antwoord: Dat er in 1574 nog geen aardappelen in de huts pot konden voorkomen, klopt wel, want de aardappel was hier toen nog niet bekend. Die werd pas tot volksvoedsel in de Franse tijd. In sommige stre ken van on.s land .spreekt men daarom van 'peen en uieii' als men de ouderwetse hutspot bedoelt. Bovendien werden er witte wortelen, ook wel pasti- naak genaamd, in gedaan en die zie je tegenwoordig nog maar zelden. In de plaats van klapstuk of ander vlees aten onze voor ouders er spek bij. Hier is het recept van die Leidse hutspot. U hebt er 500 g mager spek voor nodig,dat u in dobbel- steentjes snijdt en 20 minuten laat koken in het weekwater van 500 gram witte bonen, die u daarin aan de kook brengt. Dan de schoongemaakte 500 gram pastinaken met 500 gram uien en I I kg winterwortelen kleinsnijden en met 10 a 20 gram zout erbij doen en zo'n drie kwartier op een laag pitje laten doorkoken. Alles goed mengen in de pan. Tenslotte kunt u wat peper naar smaak toevoegen. Leg dit recept nu maar in uw kookboek tot 3 oktober. Omdat er af en toe katten op de auto lopen en stoeien als die naast het huis staat, strooide ik er gere geld peper overheen. Maar nu k ren. We kunnen de ogen slui ten voor de afval en het verval, maar daarmee is het nog niet tot staan gebracht. We kunnen onszelf ook in slaap wiegen met de gedachte dat het bij ons nog een stuk beter is en dat het alle maal niet zo'n vaart zal lopen. Maar de werkelijkheid is, dat de kerken leger worden en dat steeds minder mensen zich om de dingen die niet gezien wor den, bekommeren. Er is wel moed voor nodig om verder te gaan. Geloofsmoed wel te verstaan. Want als je naar de nuchtere feiten kijkt, dan zou je de moed opgeven en zeggen: over pakweg 25 jaar is het bekeken. Met geloof- en kerk is het hier in het wes ten een aflopende zaak. Maar onze belijdenis zegt terecht dat Gods werk doorgaat, ook als de kerk klein en als tot niet geko men schijnt te zijn in de ogen van de mensen. En dat geeft moed om door te gaan. Want terwijl de kerken hier leger worden, heeft de Koning de opdracht gegeven: Dwingt ze in te komen, opdat Mijn huis vol worde... Waarnemer OUDE-TONGE - Basisschool de Bron in Oude-Tonge onder gaat deze week een metamor fose: de school wordt een museum waar Kunst tentoon gesteld zal worden. Maandag morgen 16 februari maakten de leerlingen kennis met Karel Appel, Pieter Breughel en Vin cent van Gogh. Geïnspireerd door deze Hollandse meesters gaan zij deze week zelf aan de slag. I)insdagavond 24 april oiTi 18.30 uur zal wethouder Petra 't Hoen de expositie ope nen. Entree is die avond gra tis. Diverse werken van onze leerling-kunstenaars zullen te koop worden aangeboden. Het KuBro-Museum is die avond tot 20.00 uur geopend. de lak x'an dat dak wel aangetast. Wat nu? Antwoord: Dat autodak kunt u wel weer glanzend krijgen door het flink te poetsen. De lak bestaat uit vele lagen en daarvan kunt u de bovenste wel eens flink aanpakken. Win kels in autoaccessoires hebben daar speciale iniddelen voor. Strooit u daarna weer peper op het dak, dan moet u die er met een zachte stoffer even afvegen voor u wegrijdt. Doe het ook alléén bij droog weer, want peperkorrels hechten zich sterk aan een vochtig opper vlak. En de natte peper tast pas de lak aan. Overigens zijn er bij dierenwinkels en hande laren in benodigdheden voor huisdieren allerlei middeltjes tegen kattenoverlast verkrijg baar Het ene helpt beter dan het andere en ze zijn allemaal slecht bestand tegen regen en wind, maar daar houden kat ten ook niet van... Desgewenst zou u ook nog gebruik kun nen maken van, een autohoes. Daarop kunt u evt. scherpere middelen uitstrooien. Maar misschien is het handiger niets te kopen en alléén de vuile pootafdrukken weg te vegen voor u van huis wegrijdt. PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND Beroepen te Bergambacht (herv.), ds. J. Harteman te Hilversum; te Bunschoten- Spakenburg, ds A. Priem te Epe; te Harderwijk (prot. gem. Drielanden), L.J. Verschoor- Schuijer te Arnhem, die dit beroep heeft aangenomen; te Papendrecht (wijkgem. west), ds. G. van Goch te Huizen. Aangenomen naar Nieuwkoop (geref), kandidaat J.A. van Kempen te Rotterdam; naar Sleen, ds. J.W. van der Lin den te Zoetermeer; naar Well- Ammerzoden (herv.), ds. A. Bloemendal te Vriezenveen. Bedankt voor Kampen (herv wijkgem. 2), ds. j.H. Lammers te Krimpen aan den IJssel; voor Lienden (herv.), ds. A. van Lingen te Kinderdijk-Mid delweg; voor Strijen (herv. wijk 1), ds S.j. Verheij te Polsbroek en Vlist. HERSTELD HERV KERK Bedankt voor Sirjansland, ds. L.M. Jongejan te Oldebroek; voor Spijk, ds. W. van Vlastuin te Katwijk aan Zee (wijkge- meente Noord). GEREE KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Nagele i.e.in. Marknesse, ds. H.A. Speelman te Zwartsluis. Aangenomen naar Hengelo (Ov.; 2e predikahtsplaats), ds. M.A. Dronkers te Helpman (Gr.); naar Ommen Noord/ Oost, ds. T. Wendt te Assen- Noord. Bedankt voor Kampen-Zuid en voor Zuidhorn, ds. Z.J.C, van Harten te Blije-Holwerd/ Ferwerd-H allum CHR. GEREE KERKEN Aangenomen naar Genemui den, kandidaat A. Huijgen te Veenendaal, die bedankte voor de andere op hem uitgebrach te beroepen; naar Rotlerdara- Kralingen, kandidaat A. Hoek- man te Urk. Bedankt voor Rotterdam-Oost/ Capelle aan den IJssel, ds. J.G. Schenau te Leiden. GEREE GEMEENTEN Beroepen te Meeuwen i.c.m. Sprang-Capelle, ds. A. Ver- schuure te Krabbendijke; te Rhenen, ds. CA. van Dieren te Rijssen-Noord; te Zoetermeer, ds. M. Golverdingen te Bos koop. Bedankt voor Oostkapelle, ds. J. Driessen te Den Haag; voor Ridderkerk-Slikkerveer en voor Utrecht, ds. A. Schreuder te Rijssen-Zuid; voor Rilland- Bath, ds. B. van der Heiden te Alblasserdam; voor R<jl- terdam- Alexanderpolder, ds. C. de Jongste te Tholen; voor Scheveningen, ds. W. Harinck te Woerden; voor 's-Graven- polder en voor Stolwijk, ds. M. Karens te Werkendam; voor Sunnyside (USA); voor H.l. Ambacht, ds. C. A. van Dieren te Rijssen. OUD GER. GEM. IN NED. Beroepen te Ede, ds. G. Ger ritsen te Stavenisse. VRIJE OUD GER. GEM. Aangenomen naar H.l. Ambacht, ds. J. van Prooijen te Rijssen. En Thomas antwoordde en zeide lot Hem: Mijn Heere en mijn God'. (Johannes 20:28) Thomas was niet bij de andere discipelen geweest, toen de opgestane Christus Zich aan hen had geopenbaard op die eerste dag der week. Thomas was een zwaarmoedig man. Mogelijk had hij zich teiugge- trokken uit teleurstelling over de afloop van Jezus' leven. Thomas zat in de banden van het ongeloof Thomas treurde. Hij dacht dat de banden met de Zaligmaker verbroken waren. En toch was dat niet waar. Ove rigens is dat geen \reenide zaak in het leven van Gods volk. Dat Sion uitroept: 'De Heere heeft mij verlaten en de Heere heeft mij vergeten'. Thomas zat in het gemis. En voorwaar, dat is nog niet zo'n slechte plaats. .Als het maar een levend gemis is. Het was bij Thomas op dat moment zo donker Wat had hij weinig licht over de Persoon van de Middelaar en over Zijn Borgtochtelijk werk. Wat een verborgenheid betreffende Zijn lijden en sterven. En nu moest Hij Zijn Meester mis sen. Met Hem was zijn hoop vervlogen en zijn verwachting afgesneden. Geen moed meer om verder te gaan. Is dat bij u ook het geval? Duisternis en een innerlijke strijd! O, wat de Heere in het leven gedaan heeft, kan niet ontkend wor den. Maar er staat zo'n groot vraagteken achter. En bij tijden weet u het niet meer. U kunt uzelf geen plaatsje geven. Zo donker was het nu ook \'oor Thomas. Hij kon niet geloxen als hij dat wilde. Hier komt nu de uitdrukking 'een ongelovige Thomas' van daan, d.w.z. iemand die niet gemakkelijk iets gelooft. Maar Thomas was geen ongelovige. Het wezen des geloofs was in zijn hart uitgestort. Maar u weet, dat geloof zal nu ook beoefend moeten worden. En als het de Heilige Geest behaagt in te iveiken op dat geschonken geloof, dan zijn er oefeningen. Maar als dat niet zo is, kan alles zo ver weg zijn. Na acht dagen zijn de discipe len weer bijeen. En Thomas is er ook weer bij. Is het dan veranderd bij Thomas? Ach, wat zijn zieleleven betreft is er niets opgelc«t. Christus is nog steeds zo verborgen. Maar nog langer thuis blijven zitten, gaat niet meer. Hij is wel troosteloos en moedeloos, maar niet lief deloos. En zo stelt hij zich weer in de geordende weg. Alleen daarin kan de Heere meeko men. Niet uit verdienste! Maar de Heere werkt middellijk. Als het donker is in uw leven en het is allemaal zo arm en dood, moet u niet thuis blijven zitten. Juist niet! Kom naarstiglijk op! En dan komt daar Jezus weer Wat een wonder! Het meest wel voor deze Thomas. Het wordt nu Paasfeest voor hem: Tho mas mag Zijn handen zien en zijn hand in Zijn zijde steken! Hij mag Hem zien en horen. Hij mag Hem aanraken. Ter wijl alles op slot zat, ook in het gebed. Geen geloof meer: 'Mijn God, waar was mijn hoop en moed gebleven?' Maar dan mag het toch nog Paasfeest worden. Thomas mag het erva ren: 'Niet alleen voor anderen, maar ook voor mij!' Het is nu Gods djd. En op Zijn tijd komt Hij het hart binnen, l'homas en de Kerk des Heeren )ieb- ben met een verrassend God te doen. Wat gebeurt hier? Thomas krijgt licht in de verdiensten van Christus. Dat gaat altijd gepaard met diepe vernederin gen. Dan wordt u in de laag te gebracht. Dan blijft alleen \erwondering over. Wat een smartelijke les is het in het leven van Gods kinderen, dat ze zo vervuld kunnen zijn met ongeloof. Dat ook zij leven bij zien en tasten. Wat een les om te leren geloven zonder zien. Hoe afliankelijk is ook een 'l'homas van de werking des Heiligen Geestes. Hij moet er\aren: 'Zonder Mij kunt gij niets doen!' Wat een wonder dat hij Hem mag aanschou wen. En dan getuigt zijn hart van de genade die is geschon ken. Het is slechts een korte belijdenis: 'Mijn Heere en mijn C;od!' Hij spreekt tot Christus en an Christus! Het zijn maar vijf woorden. En hij noemt iwee namen. De Heere is de wettige Eigenaar. Hij kocht Zijn gemeente met Zijn dier baar hartebloed. Hij heeft \ol- daan aan het Goddelijk recht! En die Heere mag hij door het geloofde Zijne noemen: 'Mijn Heere!' Hij Die de prijs der zonde betaalde, de satan de kop xermorzelde en de schuld voldeed. Maar ook: 'Mijn C.od!' Nu verstaat Thomas: 'Ik en de Vader zijn Eén!' En door Christus is de toegang tot de Vader: 'Niemand komt tot de Vader dan door .Mij!' Hoe groot als u dit mag uit roepen door het geloof 'Mijn Heere en mijn God!' Na de toepassing volgt de toe-eige- ning! Nu mag Thomas mijnen! Thomas mag Hem omhelzen. Wie? Wel, de Zaligmaker door Wiens Borgwerk C>ods recht be\redigd is. Hier ontnn)eten we een bewust eigenen van de Zaligmaker, Die Zichzelf weg schenkt in opdracht van de Vader door de bediening van de Heilige Geest. Mag u daar ook naar uitzien? Bent u daar in waarheid verlegen om? Val dan als een onwaardige, schuld- verslagen zondaar op uw knie- en om het van Hem alleen te verwachten. Zo Hij xertoeft, verbeidt Hem! Dirksland, ds. J. Schipper ^(swii*''»! WÜV^ MELISSANT - De traditio nele en altijd weer gezellige Groei Bloei vooijaarsplan- tenruil wordt dit jaar gehou den op zaterdag 28 april bij de fam. 'Visbeen, Nieuweweg 10 te Melissant. De planten- ruil begint om 10.00 uur en eindigt om 12.00 uur. Niet alleen plantjes en stekjes kunnen er geruild worden, maar ook allerlei andere zaken die iets met uw tuin te maken hebben. Er wordt dan gedacht aan: zaden, bollen, noten, fruit, jam, limonades, recepten, chut- neys, wijn, tuingereedschap, tuinboeken, foto's, etsen, schil derijen, tekeningen Voor iedere plantje, potje, of wat u ook meebrengt ontvangt u een bonnetje waarvoor u andere plantjes, potjes, etc. kunt ruilen. Graag de plantjes aanbieden in potjes. Het liefst voorzien van de relevante gegevens zoals naam en als u het helemaal af wilt maken met bijvoorbeeld de bloemkleur en standplaats. Maar niets is verplicht, en ook uw losse pol, zaailingen of stek blijven welkom, al wordt een leuk verhaal als begeleiding altijd gewaardeerd. Groei Bloei verwacht natutir- lijk haar leden maar ook zo veel mogelijk niet-leden, in de hoop dat die ervaren dat het plantenruilen niet voor niets voor veel leden het favoriete evenement binnen de afdeling STELLENDAM - Vrijdag avond werd op verschillencle plaatsen in Stellendam de container die bestemd is voor het transport met hulpgoe deren naar Roemenië vol geladen. De spullen zijn bij- eengezanield door het Stel- lendams Hersteld Hervormd Roemeniëcomité. Zaterdag vertrokken de chauffeurs Herman Slinger en André Kleijn met de vrachtwagen en maandag 16 april vertrok ken Frans Rodenhuis, Sam van den Houten en Frans van Oostenbrugge met een busje. Zij gaan assisteren bij het uitdelen van de goederen in Roemenië. Zij zullen een week wegblijven. De vracht wagen zal naar verwachting zaterdag weer terug zijn. De spullen gaan in eerste instan tie naar het dorp Botosani. Vandaar uit wordt het verder in de dorpen in de omgeving uitgedeeld. Het Roemeniëco mité wil - naast God - ieder een danken die het transport mogelijk hebben gemaakt. Zoals Janko v.d. Baan van Scania die de truck beschik baar stelde. NVK Line zorgde voor de container en VTOD Containervervoer voor de verdere onkosten. In sep tember hoopt het comité een informatieavond verzor gen waar ook een video van het transport zal worden getoond. Il-oln: Adri win der Laan) -65- "Dat was onmogelijk," verklaarde Van Vliet, "het ging daarvoor te snel." "Dat huisje was toch jullie eigendom, hè?" informeerde ze verder. 'Ja, mijn man had, toen we trouwden, een aardig spaarpotje. Ik zelf had, al was het dan niet zo veel, toch ook nog een spaarbankboekje met enkele hon derden guldens. Toen heeft hij dat huisje laten zetten en er een hypo theek op genomen. Jaarlijks slaagden we er in tegelijk met het betalen van de rente een gedeelte af te lossen en toen we vijftien jaar gehuwd waren bracht mijn man het laatste weg. Nog hoor ik hem zeggen: Nu is het van ons, vrouw." Weemoedig glimlachte mevrouw Kooistra, toen ze dat vertelde. Even viel er een stilte. Allen gevoel den het pijnlijke en Evert zat zijn tra nen weg te slikken. Een fiets tikte tegen het raam, allen keken op. "Daar heb je Bertus," riep Dora. Haastig trad hij binnen en verklaar de: "Ik hoorde het zoeven, toen ik bij de haven stond. Het is daar verschrik- "Brandt het daar dan nóg al?" infor meerde Van Vliet. "Branden? Bran den? Het is er een hèl," vertelde Ber tus. "De brandweer staat er machte loos tegenover en het ergste is, dat het vuur zich nog steeds uitbreidt. Een poosje geleden heeft de nieuwe loods, die er vlak naast staat, vlam gevat. Die is ook niet te houden, want daar schijnt een grote partij rubber opgeslagen te zijn, daar is geen vech ten tegen." "Of het waar is weet ik niet, maar ik heb horen zeggen, dat de meubelzaak van Siering óók getroffen is, zou dat zo zijn?" vroeg Dora. 'Ja, maar die is gelukkig bedwongen. De bovenverdieping is uitgebrand, doch toen was de brandweer het vuur meester. De winkel en het beneden- huis is gespaard gebleven, wel veel waterschade, maar nu ja, beter wat dan niets." 'Jij bent er mee op de hoogte, dat moet ik zeggen. Zijn er nog méér ongelukken gebeurd?" vroeg Van Vliet nieuwsgierig. "Bij de fabriek van Dokman is een mefsje dodelijk getrofTen. Verder heb ik niets gehoord," besloot Bertus. Buiten kletterde opnieuw een regen bui neer. Evert, die de hele avond nog bijna geen woord gesproken had, staarde verdrietig naar buiten. "Alles, alles kwijt," overdacht hij bitter, "mijn mooie kastje met boeken, mijn kle ren, onze meubeltjes, alles." "Hallo Evert, waar zitje met je gedach ten?" wendde Van Vliet zich eensklaps tot hem. "Hier, steek eens op." Hij hield hem een kistje met sigaren voor. Evert nam er een uit en stak hem aan. "Kom jó, niet al te verdrietig. Het is erg, héél erg zelfs, maar niet onover komelijk," trachtte Van Vliet hem te bemoedigen, "jullie zijn nog bij elkaar. Jij leeft nog en je hebt je moeder ook nog. Het had erger gekund, vind je ook niet?" Dat moest Evert wel toestemmen, doch niet, van harte. "Gaan jullie met mij mee?" stelde Bertus voor. "Trees rekent er vast op, ze heeft het kamertje al in orde gemaakt." "Och Bertus, bij jullie is het altijd zo druk en Trees heeft de handen toch al meer dan vol nu ze kleine Bram te \'erzorgen heeft. Van Vliet heeft het ons óók al aangeboden. Het is, geloof ik, beter, dat we hier maar blijven," antwoordde mevrouw Kooistra rus- 'ig- "Het zal voor Trees een tegenvaller zijn, maar jullie moeten het natuurlijk zelf weten. Dan ga ik maar," Mevrouw Kooistra was blij, dat Bertus het zo geinoedeiijk opnam en vroeg; 'Je neemt het ons toch niet kwalijk?" "Dat zou dwaas zijn," klonk het lucht hartig, "wanneer dat met dwang moet gaan is de aardigheid er lang af Tot ziens dan." Heimelijk was Bertus blij. Hij had zich zedelijk verplicht gevoeld, dat voorstel te doen. Ook Trees had er op gestaan, dat hij het vragen zou, doch het denkbeeld, dat zijn schoon moeder met haar ouderwetse ideeën voor onbepaalde tijd bij hem in zou komen wonen, lokte hem niet bijster aan. Enfin, zo kwam hij er met goed fatsoen van af en hij had zijn goede wil getoond. Tegen een uur of tien maakte Dora aanstalten om te vertrekken. Evert bracht haar weg. Het was droog op dat ogenblik en langzaam wandelden zij door de opvallend stille straten. Bijna allen waren naar de haven getrokken om dat machtig schouwspel van het niets ontziende en allesverwoestende vuur te aanschouwen en tevens getuige te zijn van de verbeten, wanhopige strijd tegen de vuurzee. "Zullen we óók even gaan kijken?" stelde Dora voor. "Ik heb nog nooit een grote brand gezien." "Dan ga je maar alleen," klonk het korzelig, "ik doe het in geen geval." Dora schrok van de bitse klank in zijn stem, doch zij begreep en zweeg. Van terzijde wierp ze snel een blik op zijn gelaat. Dat stond strak en nors. Hij deed of hij het niet merkte en staarde recht voor zich uit. "Het is ook vreselijk voor hem," ver goelijkte ze zijn gedrag bij zichzelf. In de drang om toch iets te doen tot leniging van zijn verdriet, zoals zij meende, drukte zij zijn arm stevig tegen zich aan. Het vond echter geen weerklank. 'Ja, toe nou maar," weerde hij af Terneergeslagen liep ze verder naast hem voort, zweeg maar. Neen, boos worden kón ze niet op hem, ze kon het zo goed begrijpen. "Ga je nog even mee naar binnen?" probeerde ze. "Vanavond niet, dag hoor." Vluchtig namen ze afscheid en hij keerde terug. Zij oogde hem na en haar hart werd vervuld met medelij den, toen ze hem zo, het hoofd gebo gen, met lome passen huiswaarts zag keren. Ze nam zich voor hem te steu nen en te helpen zoveel ze kon. Toen trad ze langzaam naar binnen. Allen waren ter ruste gegaan. Van Vliet en zijn vrouw hadden samen met gedempte stemmen de gebeurte nissen van deze dag nog eens bespro ken. (wordt veiT'olgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 5