Vaste planten, vroege bloei KNRM Bewoners Pieter Biggestraat vieren verjaardag naamgever Nieuwe leesboeken Ode aan Flakkee perfect Damvereniging Dirksland Oranjebingo Bingo te Ooltgensplaat Werkvakanties voorjongeren Sport veilig en verantwoord, voorkom blessureleed Zorgen om openbreken eeuwigdurend contract Collecte Kinderhulp EIÜVtlDEn-niEUWS Acties Jarenlang Tips ooltc;enspl\\t - op In het voorjaar barst het buitensportseizoen weer los. Sporten is gezellig, leuk en bovenal gezond. Wie sport, loopt echter ook de kans een bles sure te krijgen. Jaarlijks raken ongeveer ander half miljoen sporters geblesseerd. Ongeveer de helft daarvan zo ernstig dat medische behandeling noodzake lijk is. Tips Behandeling Hulpmiddelen Gemeenschapje Pieter Bigge Erfpacht full copy-service Pyjamahelden Marijn en de verborgen bron FF wachtuh Van jonge leu en oale groond PAGINA 4 VRIJDAG 20 APRIL 2007 De naam 'Mariatranen' oj ook wel 'Gebroken hartje' heeft Dicentra te ikmken aan de hartvormige bloemen. Bomen en heesters vormen de blijvende basis van een tuin, maar vaste planten zijn de onmisbare vullers die het tuinplaatje compleet maken. Met vaste planten is het hele jaar kleur mogelijk, overal in de tuin. Voor zon en schaduw, droge en natte plekken, zomer en winter. Ook al heel uitbundig in het voorjaar: geur en kleur tussen het prille groen. Vaste planten zijn fantastisch om met elkaar (en met hees ters) te combineren. Wanneer u op hun bloeitijden let, kunt u al vroeg in het voorjaar van bloeiende soorten genieten. Eén van de vroegste is de voorjaarszonnebloem of voor jaarsmargriet (Doronicum) die zelfs in de schaduw zijn vrolij ke gele bloemen op sterke ste len showt. Er zijn verschillen de soorten en kweekvormen, zoals de lage 'Cioldzwerg' en de extra rijk en gevuld bloeiende 'Frühlingspracht'. Het zene- groen (Ajuga) bloeit wat later met schitterend violetblauwe bloemen boven het bodem- bedekkende blad aan de krui pende stengels. Dat blad kan fantastische tinten hebben: paars, metaalachtig glanzend, bont enz. Aubrieta vormt hele kussens die in april-mei vol ledig bedekt zijn met paarse, roze tot violetblauwe sterren- bloemen. Opvallend mooi! Akeleien (Aquilegia) houden van lichte schaduw, hebben schitterend heel fijn verdeeld blad en zeer karakteristieke, gespoorde bloemen die heel vaak (net als bij fuchsia's) een combinatie van tinten verto nen. Er zijn tientallen soorten en cultivars, hoge (tot 1 ml) en lage, gevulde en enkele vor men. Planten om echt van te genieten. De schoenlappers- plant (Bergenia) heeft groot, leerachtig, wintergroen blad (verkleurt soms roodpaars) waartussen al vroeg enorme trossen roze, witte of rode bloemen omhoog worden gestoken. Deze planten doen het op droge en natte grond, zand en klei. Het maakt ze niet uiti CJebroken hartjes of mariatranen (Dicentra) dan ken hun naam aan de hartvor mige bloemen waaraan een traan lijkt te hangen, vooral bij Dicentra spectabUis zie foto) heel opvallend. Maar er zijn diverse soorten, met witte of roze bloemen. Wolfsmelksoor- ten (Euphorbia) kunnen 10 tot wel 100 cm hoog worden en bloeien buitengewoon rijk met gele, roodachtige en soms zelfs groene bloemen. En dit zijn maar enkele van de vele prachtige, \-roegbloeiende vaste planten. De meeste sterven 's winters bovengronds af, maar lopen in het voorjaar weer uit. Ze vormen geen houtige takken, maar stengels met bloemen en bladeren die ieder jaar even hoog worden. Da's handig combineren. Ze groeien vaak alleen in de breedte uit (per pol steeds meer stengels). Er zijn heel hoge soorten (bijv. ridderspoor), maar ook laag- blijvers en zelfs bodembedek kers die prima onkruidgroei kunnen onderdrukken. Dus minder wieden! In pot gekweekt kunt u vaste planten het hele jaar door planten. Haal in het voorjaar afgestorven blad weg, geef voldoende voeding en water, steun hoge soorten. Verder vragen vaste planten weinig zorg. Geniet ervan, veel soor ten bloeien ook lang op de vaas. Snoei nu heesters die in de zomer (na 21 juni) bloeien. Andere heesters pas snoeien als ze zijn uitgebloeid. .April is dé periode om groenblijvende heesters te verplanten. Geef het gazon een opknapbeurt, het gras herstelt niv extra snel. Buxus en andere hagen knip pen (niet als er vogels in nes telen). Zet alvast meegroeisteu- nen bij vaste planten die straks hoog opgroeien. Van Volkerak tot Noordzeestrand, van Ouddorp tot De Plaat, daar ligt een vruchtbaar stukje land, door velen vaak versmaad. Het is het eiland van doeree, met eigen taal en zeden, en in 't verlengde ligt Flakkee, tot op de dag van heden. Die twee zijn dicht aaneengesmeed, als door een huwelijksband, maar elk hield zijn persoonlijkheid, al ging met hand in hand. Hun huwelijk was ook in-whtbaar, want ze kregen dertien kind'ren, elk met een eigen aard en stijl, maar dat kon niet yerhind'ren dat zij als één man op de bres staan voor hun eilandrechten. Zij zijn zich van hun plicht bewust, maar laten zich niet knechten. Men heeft wel vaak kritiek gehad op hun manier van leven. Maar ook bij hen is alles niet bij 't oude steeds gebleven. Zij hebben ook hun blik verruimd door reizen en door trekken, en dankzij de wetenschap ook 't nieuwe gaan ontdekken. Zij deden er hun luinst dus mee, hu7i horizon werd wijder; de ouderen zijn wat milder nu, de jeugd voelt zich bevrijder. Dat alles brengt zijn voordeel mee als men dat zo berekent. Maar moge 't niet zo gaan dat dit vooruitgaan óók betekent dat men de wedloop der techniek slaafs op de voet gaat volgen. Dan wordt men door zijn eigen god straks helemaal verzwolgen. Dat ons Flakkee, in de woestijn van baksteen, staal en ijzer een stukje puur natuur zal blijven: alleen dat maakt ons wijzer. Dus inwoners van 't schoon Goeree, strijdt steeds voor wat ge hebt, met uw partner Oostflakkee, houdt 't landschap ongerept! Eilanders die vertrokken zijn en elders zijn gaan wonen, hopen dat 't u lukken zcd; wil toch uw wilskracht tonen! Dan kunnen zij, cd is 't van ver, zich over u verblijden dat niet verdween het bouwland en de altijd groene weiden. En in gedachten zijn ze vaak waar ze zijn geboren, hetzij bij Stad aan 't Haringvliet, of Zuidzijdes watertoren, in Melissant of Stellendam, Herkingen of Goed'reede, het blijft een jeugdherinnering, en daarom is hun bede als zij toeven in de dorpen afstaan aan Ouddorps strand, dat 't hier mag blijven zoals 't was, ons schoon geboorteland. (;()EDEREEDE - De beide KNRM-stations van Stel lendam en Ouddorp waren woensdag in actie. Om 18.26 uur werd de bemanning van de Willemtje van KNRM Sta tion Stellendam, gealarmeerd door het Kustwacht Centrum den Helder. Het bleek te gaan om een bootje in de problemen op het Haringvliet voor Helle- voetsluis. Ter plaatse gekomen bleek ook de reddingsbrigade van Hellevoetsluis er al te zijn. Het bleek te gaan om een opblaasbaar bootje (waar kin deren mee spelen) met twee mannen (Polen) en een hond. Zij waren zich van geen kwaad bewust. Besloten werd om de mannen en hond toch maar naar de wal te brengen. Diezelfde woensdag om 01.40 uur werd de bemanning van de Griend van KNRM Sta tion Ouddorp gealarmeerd door het Kustwacht Centrum den Helder. Politiepersoneel had boven zee aan de buiten zijde van de Brouwersdam een groen licht waargenomen. Het vermoeden was dat het een lichtkogel betrof Ter plaatse werden enkele zoekslagen gemaakt. Mede gelet op het feit dat de Kustwachtpost Oud dorp geen echo op de radar had, werd in overleg met het Kustwacht Centrum den Hel der besloten de zoekactie te stoppen, waarna de Griend terugkeerde naar station. De uitslagen van de maandag 16 april gespeelde wedstrij den: Afdeling 1: H. Keuvelaar- M.v.'t Geloof1-1 D. Wolfert - Jac. Wolfert.... 3-0 J. Knöps -Joh. Wolfert1-1 Afdeling 2: W. Stolk-W. Knöps1-1 M. Poort vliet - A. Los0-3 DIRKSLAND - Donderdag 26 april is er een grote Oranjebin go in de Victoriahal in Dirks land. Er zullen klinkende prij zen zijn en voor iedere deelne mer een oranjeverrassing. Er worden acht ronden en twee superronden gespeeld. De zaal is om 19.30 uur open en de bingo begint om 20.00 uur. heden xrijdag 20 april is er weer een gezellige bingo, die georganiseerd wordt door V\' OFB. Er zijn weer vele mooie prijzen. In de superronde is een waardebon te winnen ter waarde van 50,- te beste den bij de ondernemers in Ooltgensplaat. De kantine van OFB is vanaf 19.30 uur open. Het eerste kopje koffie of thee is gratis. De bingo begint om 20.00 ui)r. BARNEVELD - Stichting Hulp Oost-Europa organi seert deze zomer werkva kanties naar verschillende plekken in Oost-Europa onder de noemer 'Vakantie- Plus'. Men is op zoek naar jongelui voor een fietsspon- sortocht naar Servië en jon geren die mee willen naar Oekraïne, Servië, Kroatië, Slowakije en Hongarije. De bedoeling van de vakanties is dat jongeren hun handen uit de mouwen steken tijdens het verblijf in Oost-Europa, na acties in Nederland te hebben gehouden om voor het project geld in te zamelen. Uitzondering is de fietsspon- sortocht. De bedoeling is dat jongeren met de fiets vanuit Nederland naar het dagop- vangcentrum voor gehandi capten in Feketic (Noord-Ser- vië) fietsen en voorafgaand aan deze tocht fondsen werven in Nederland voor het project. Er worden dit jaar zestien vakanties georganiseerd, waar van twee via de Hervormd- Gereformeerde Jeugdbond (HGJB). De projecten varië ren van bouwwerkzaamheden, schilderen, kinderwerk tot het helpen bij het organiseren van evangelisatiekampen. Jon geren die meegaan, bouwen aan contacten met medegelo vigen uit een ander land en een andere cultuur. Voor de christelijke gemeenten in Oost- Europa is het een heel belang rijk teken dat ze broeders en zusters ver weg in Nederland hebben, waarmee ze zich door geloof en liefde verbonden mogen weten. De reizen zijn bestemd voor jongeren vanaf 18 jaar. De jongeren betalen hun reis zelf Meer informatie over de werk vakanties: www.hulpoosteuro- pa.nl ofwww.vakantieplus.nl Sportblessures kunnen ont staan door onder andere onjuiste trainingsmethoden, een slechte warming-up, onvoldoende conditie of het gebruik van slecht materiaal. De tak van sport heeft ook invloed, want bij een contact- sport loopt men meer risico om een blessure op te lopen. Ook onsportiviteit, ruw spel en agressief gedrag leiden vaak tot blessures. Niet alleen bij de tegenstander, maar ook bij de veroorzaker zelf. Hieronder enkele tips voor het voorkomen van sportbles sures: - een warming-up bereidt spieren en gewrichten voor op de te leveren inspan ning; - tijdens het sporten is het belangrijk om pijnsignalen serieus te nemen; - zwakke plekken kunnen eventueel versterkt worden met sporttape of een ban dage; - gebruik goede bescher mingsmiddelen, zoals scheenbeschermers; - het is belangrijk om goede materialen te gebruiken, zoals steunend schoeisel. Ondanks alle voorzorgsmaat regelen kan er toch iets mis gaan. Dan is het belangrijk om goed voorbereid te zijn, want voor iedere blessure geldt een aparte behandeling. Spierpijn en kramp reageren heel goed op warmte, maar de meeste blessures zijn juist gebaat bij kou. Bij een acute blessure geldt dat het gekwetste lichaamsdeel eerst rust moet krijgen. Om een zwelling te voorkomen kan de zere plek gekoeld wor den met ijskompressen of met koud water. Vervolgens is het belangrijk om een drukver- band aan te leggen. Ten slotte moet het lichaamsdeel omhoog gebracht worden om een zwel ling te voorkomen. Bij een bot breuk of een gescheurde spier of pees is het belangrijk om zo snel mogelijk naar een arts te gaan. Zorg na een blessure voor vol doende tijd om te herstellen. Eén op de zeven blessures is een herhaling van een oude blessure. Door goed herstel wordt herhaling voorkomen en daarmee ook de kans op blijvende schade. Daarnaast is het van belang om de conditie op peil te brengen of te hou den, want dat bevordert het herstel. Er zijn veel verschillende hulp en verbandmiddelen voor de behandeling van sportbles sures. Bijvoorbeeld massage- middelen, coldpack (koeling), cold-hot pack (kompres om te verwarmen of te koelen), tape en bandages. Bij sportclubs zijn deze middelen vaak aanwezig. Wanneer dat niet het geval is of wanneer niet in clubverband wordt gesport, is het verstan dig om zelf het een en ander in OOLTGENSPLAAT - Morgen, zaterdag 21 april herden ken de bewoners van de Pieter Biggestraat in Ooltgens plaat de 329e geboortedag van deze beroemde Platenaar. Pieter Bigge was een welvarend en invloedrijk man die een testament naliet waarin de opbrengst van zijn omvangrij ke bezittingen ten goede komt aan de noden van de bevol king. "Het initiatief voor de verjaardag is ontstaan door nadere contacten tussen buren naar aanleiding van een brief van de gemeente Oostflakkee aan de bewoners. De gemeente wil het erfpachtcontract verbreken en de grond verkopen aan de zittende bewoners", zo laat een groep bewoners in een persbericht weten. De groep bewoners wil in een genoeglijk samenzijn stilstaan bij de betekenis van Pieter Big ge voor de ontwikkeling van de woningbouw in Ooltgensplaat. V'erjaarsvisitie is welkom vanaf 19.00 uur. De Pieter Biggestraat is bebouwd in de twintiger jaren van de vorige eeuw en kent koop- en huurwoningen. Het wordt beschouwd als het eerste uitleggebied van de dorpskern Ooltgensplaat. Alle woningen zijn in het goedkope segment. De bevolking is een mix van oude Platenaren en starters en jonge gezinnen. Bijzonderheid \an de Pieter Biggestraat is het pachtcontractoverdegrond. De prijs is altijddurend vastgesteld bij de stichting. Doordat geen indexering is toegepast zijn de woningen aan de Pieter Bigge straat bereikbaar gebleven voor inensen met een kleine beurs. De bewoners van de Pieter Biggestraat vormen een klein gemeenschapje waar men elkaar wel kent maar de deur niet platloopt. Bij de viering van liet 50()-jarig bestaan van (Joltgensplaat in 1982 heeft men een bijdrage geleverd in de festiviteiten door hun naam gever in het zonnetje te zetten. .-Vcht jaar geleden heeft een groep bewoners succesvol actie gevoerd bij de heraanleg van de beneden Molendijk. Er ont stond daardoor wateroverlast bij zware regenval. De gemeen te heeft dit opgelost door aan passing van de riolering. Ook de kerstborrel samen met de bewoners van de Molendijk was een succes. Pieter Bigge was een rechtge aarde Platenaar en werd gebo ren in 1678 (het raadhuis stond er nog maar net). Hij was een belangrijk heerschap met een eigen wapenschild. Behalve dat hij lid was van het polderbe- stuur was hij schout, een fimctie vergelijkbaar met burgemees ter. In het testament, dat hij twee dagen voor zijn dood op 2.5 januari I72I opstelde, zijn vele zaken beschreven. Voor zichzelf regelde hij een begrafe nis in de kerk op de Voorstraat (en daar ligt hij nog). Er staan kostbaarheden in beschreven zoals een diamanten ring met zeven stenen en di\erse gou den en zilveren voorwerpen die hij aan verschillende perso nen naliet, onder ander aan de dochter van zijn huishoudster. Het belangrijkst zijn drie boer derijen met land ter grootte van bijna 200.000 ha. De opbrengst hiervan diende ten gunste te komen van de armlastige gemeenschap. De tijd waarin Pieter Bigge leefde wordt gouden eeuw genoemd, desondanks leefde een derde van de bevolking in bittere armoe, van de overheid was in die tijd weinig hulp te verwachten, het kleine beetje ondersteuning kregen de nood- druftigen van de kerk. Daarom bepaalde Pieter Bigge dat het armenhuis en de diaconie van Ooltgensplaat samen de helft van de opbrengst krijgen en in Den Bommel de diaconie een derde deel (er was daar geen armenhuis). Het zesde deel dat ()\erbleef bestemde hij voor het onderhoud van z'n graf (en de kerk die er op staat). Het bestuur wordt bij testament gevormd door het hoofd van het burgerlijk bestuur (de bur gemeester van Ooltgensplaat) en afvaardigingen van de ker- kenraden van Den Bommel en Ooltgensplaat. Jaarlijks op 25 november dient het bestuur openbaar rekenschap te geven van de inkomsten en uitgaven van de boedel. Deze dag' is niet toevallig gekozen, dit is start van het winterseizoen voor landar beiders. Tot de lente werden zij op half loon gezet en hadden ondersteuning hard nodig. De boedel is in de loop der eeu wen een aantal malen ingezet om sociale woningbouw in Oolt gensplaat mogelijk te maken. Daarbij werd de grond door de boedel verworven waarna een erfpachtsom werd bepaald. Om speculatie onmogelijk te maken werd hiertoe een eeuwigdu rend contract opgesteld. In de twintiger jaren van de vorige eeuw wordt besloten tot uitbrei ding van Ooltgensplaat in wes telijke richting, van het Wees pad tot aan het redoute onder aan de Molendijk. Het zuidelijk deel als koopwoningen en tus sen Juliana- en Bernardstraat komen huurwoningen. Ook de School met de Bijbel wordt hier gebouwd. Het plan is een grote vooruitgang in de woonsitu atie van de Platenaren. Om de financier te eren wordt de nieu we straat naar hem vernoemd. In liet persbericht uiten de bewoners hun verontrusting over een brief van de gemeente die onlangs op hun deurmat viel. De gemeente deed hen het gunstige aanbod de grond onder hun huizen te kopen voor de aantrekkelijke prijs van 112 euro per vierkante meter. "Dit zou een voordeeltje zijn omdat dit het prijspeil van 2005 is. Indien men niet binnen drie weken tot aankoop over zou gaan werd daarna de geldende prijs van 245 euro in rekening gebracht. Een gemeentelijke brief over de grond onder hun huizen was voor de bewoners een grote verrassing. Zij wisten niet beter dan dat zij pachters waren van boedel Bigge en hoewel er in de loop der jaren een beetje gesjoemeld was met de pachtsom van 3 eurocent per meter waren zij gewend om jaarlijks, fluitend, zo'n 10 euro over te maken voor de grondkosten. Op basis van een eeuwigdurende overeenkomst was dat immers vastgesteld in de twintiger jaren? Een aanbod van gemiddeld 18.000 euro kan je dan moeilijk als een voor deeltje beschouwen. Men stak de koppen bij elkaar en ging op onderzoek. Er bleek een onder handse overdracht te hebben plaatsgevonden in 2004 tussen boedel Bigge en de gemeente. Bijzonder daarbij is dat dhr. Van Pelt daarbij zowel optrad als voorzitter \an de boedel als hoofd van de gemeente. Ook de bedragen zijn wonderlijk: de hele straat bestaande uit 28 per celen is drie jaar geleden over gedaan voor het totaalbedrag van 11.000 euro. Het voordeel aanbod had de gemeente slechts 700.000 euro opgeleverd. Nu wil men er zelfs 1,4 miljoen voor hebben. De term grond- speculatie dringt zich op. Als de wiedeweerga hebben de geza menlijke bewoners een brief opgesteld waarin ze \erlenging van het qanbod gevraagd heb ben om in ieder geval de gele genheid te hebben zich nader te beraden. Een reactie van de gemeente is tot op heden uitge bleven. Of het dreig:ement van de gemeente, dat zij in staat zou zijn de voorwaarden van het eeuwigdurend contract open te breken, waargemaakt kan wor den, zal zeker onderwerp van gesprek zijn. Het lijkt dat een weldoener van drie eeuwen geleden beter te eren is voor de sociale volks huisvesting dan het huidige gemeentebestuur van Oostflak kee", aldus de bewonersgroep. Gebr. de Waal bv Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen® gebr^Jewaatcom U wilt UW complete huisstijl gedrukt hebben? vwvw.drukkerijdewaal.nl Het aantal aanvragen voor financiële ondersteuning bij Nationaal Fcjnds Kinderhulp voor kinderen met minder kan sen blijft stijgen. De collecteweek van 22 tot en met 28 april is dan ook hard nodi gom de beno digde gelden binnen te krijgen. In die week gaan 25.000 vrijwil ligers op pad met de collectebus van Kinderhulp. Het streven is om met de collecte 1,3 miljoen euro op te halen, ruim 8% meer dan in 2006. De stijging van het aantal aan vragen is een direct gevolg van een groter beroep van gezinnen op de jeugdzorg en de toegeno men uithuisplaatsingen. Meer kinderen in de jeugdzorg bete kent minder geld voor extra dingen voor de betrokken jon geren. De noodzaak om een beroep te doen op fondsen, voor een weekje kamperen in de zomer, een fiets, een lid maatschap' van een sportclub, een presentje met Sinterklaas of zelfs elementaire benodigd heden zoals kleding. Het Nati onaal Fonds Kinderhulp zet zich al bijna 50 jaar in voor al die kinderen die met jeugd zorg te maken krijgen. Door de inkomsten uit onder meer de landelijke collecte kan Kin derhulp zoveel mogelijk aan-, vragen hononreren. In Neder land krijgen jaarlijks ongeveer 250.000 kinderen (1 op de 20) te maken met intensieve jeugd zorg, meestal als gevolg van pro blemen in de thuissituatie. Soms is de hulpvraag vrijwillig, soms heeft de Kinderrechter ingegre pen en wordt een kind onder toezicht geplaatst. De jeugdzorg helpt kind en gezin met inten sieve thuisbegeleiding en dag- hulp. Daarnaast kan een deel van de kinderen niet thuis blij ven wonen en wordt in een leef groep of pleeggezin geplaatst. Margriet de Oraaf schreef een boekje op AVI niveau 5 voor jongens en meisjes van 6-9 jaar. Rens mag een nachtje bij Jasper logeren. Als hij alles bij elkaar heeft gezocht wat hij nodig heeft, kan het a\ontuur beginnen. Midden in de nacht schrikken ze wakker. Het lijkt wel of er buiten iemand om hulp roept. In hun pyjama gaan Jasper en Rens naar buiten. Wat ze daar vinden? Dat moet je maar gauw lezen in dit leuke verhaal, 64 pagi na's gebonden, met iflustraties van Lucy Keijser. Uitgeverij Oolumbus zorgde ervoor dat het boekje op de markt kwam. Xur 282, ISBN 97 890 854 30308, prijs 7,50. Wat is het erg als je je thuis niet prettig voelt. Sommige kinde ren verbergen hun gevoelens achter een grote mond, maar Marijn wordt juist stil en verle gen. Als ze na een ziekenhuis opname hoort dat ze weer naar huis mag, barst ze in snikken uit. Er worden maatregelen genomen: Marijn gaat tijde lijk ergens anders wonen. Ze komt in een vrolijk en prettig pleeggezin en maakt daar ken nis met een jongen van haar eigen leeftijd. In het pleegge zin beleeft ze een prettige tijd. In het bos wijst Chris haar een put die door hem verborgen wordt gehouden. Als ze samen in de put afdalen, wijst Chris iets bijzonders aan: een tegel met symbolen. Daar blijft het niet bij. Het avontuur, dat zich afspeelt achter de kleuren van de regenboog, die Marijn ziet als ze haar ogen dicht doet, dat had ze helemaal niet ver wacht. En dat die twee dingen met elkaar te maken hebben... Marijn en de verborgen bron is gewoon een grappig boek waarin de auteur, Alianna Dijkstra, fantasie en werkelijk heid op een speelse manier vermengd heeft. Magda van BOEKEN EN MUZIEK VAN DER BOOM Voontraai 41 - 3245 BG Sommelsdijk Tel (0187) 4826 14 - Fm (0J87) 4845 20 Tilburg zorgde voor de illu straties. Het boek telt 94 pagi na's, is gebonden en is geschikt voor kinderen vanaf 10 jaar. Uitgeverij Columbus te Hee renveen verzorgde de uitgave. Nur 282/283, ISBN 90 8543 032 I, prijs€7,95. Vrouwenvenijn zit er soms al vroeg in bij meiden. Laten we eerlijk zijn. Neem nu de mei den in de klas van Arme-Fleur. Het geniep waarmee Manon probeert om haar beste vrien din Corien en haar vriendje Thijs van haar af te pikken, is verbluffend. En als ze het nu nog eerlijk speelde, met open vizier zogezegd (zo zouden jongens dat doen), maar het gebeurt bijna onzichtbaar: via MSN. Eigenlijk heeft niemand het in de gaten en Anne-F"leur durft er tegen niemand over te beginnen, bang dat niemand haar zal geloven. Zelfs Corien lijkt in het complot mee te spe len: telkens als Anne-Fleur iets tegen Corien over Manon wil zeggen, typt ze: ff wachtuh! Zou ze met Manon en haar tegelijk praten? En laat ze zich door Manon voorzeggen wat ze moet antwoorden? Anne- Fleur weet het echt niet meer. Hoe kan dit ooit opgelost worden? Hans Mijnders heeft al veel boeken over de basis school geschreven. Vaak gaan ze over pesten. Wie de recla mespot over pesten via MSN heeft gezien, zou bijna denken dat Hans Mijnders, auteur van dit boek voor jongelui vanaf J O jaar, zijn inspiratie hier van daan haalt. Het boek, geschre ven op AVI niveau 7, zet aan tot nadenken over de risico's die kinderen op deze manier lopen. Columbus verzorgde de uitgave van het boek. Magda van Tilburg maakte de illustra ties. Nur 283, 284, ISBN 90 8543 033 X, prijs 7,95. Wie de titel van dit boek ziet, begrijpt meteen dat we hier met een boek in Twents dialect te maken hebben. Het boek, een paperback van maar liefst 528 pagina's, is gebaseerd op de TV serie die als regio- soap verscheen op T\' Twente en daar hoge ogen gooide. Hoofdpersoon is journaliste Fenna Wildspieker, dochter van Minie en haar juist over leden man Hendrik. Haar bui tenshuis wonende, sportieve zus Monkie en haar zakelijk niet zo succesvolle getrouwde broer ,'\lw ie, die gehuwd is met de spilzieke Patricia, vormen de rest vair het gezin. Fenna heeft ooit het Twentse land de rug toegekeerd en zou het liefst nooit meer met 'die stom me Tukkers' te maken heb ben. Maar omdat haar vader is overleden en haar moeder vanwege de reuma al het werk op de boerderij niet meer kan rond krijgen, en boven dien haar eigen huwelijk op de klippen is gelopen, besluit Fenna met haar dochtertje Zil ver toch weer terug te keren naar de ouderlijke bodem. Ze hernieuwt de kennis met haar oude buurjongens en praat af en toe nog eens met haar vader, die ze zo nu en dan 'ontmoet' en van wie ze nog zo onnoemelijk veel houdt. Naast de boerderij verrijst een enor me villa, waar de steenrijke femihe Bode intrek neemt, en aan de andere kant komt kun stenaar Bredero wonen, met wie Fenna en Zilver een goede band opbouwen. Zoals in een goede soap hoort, gebeurt in de verschillende gezinnen van alles en nog wat. Zoals het spreekwoord zegt: ieder huisje heeft zijn kruisje. Het boek is voorzien van een CD waarop de muziek uit de serie te horen is. Een ontspannend boek datje elk moment van de dag even kunt pakken...Uitge geven door Zomer en Keuning en geschreven door Ingrid van den Heuvel, Johan Nijenhuis en Herman Finkers, een grap penmaker die onder ons ook wel bekendheid heeft. Johanna A. van Archem zorgde dat het geheel werd verwerkt tot een famüie/streekroman. ISBN 90 5977 406 X, Nur 340/521, prijs 15,95. BOEKEN VROEGINDEWEIJ

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 4