?i 1 Wandeldag Rode Kruis Boten boUW IC ffeWOOn Op ZOlder. Commissie Grondgebied Goedereede bespreekt mer-rapportage Zuiderdiep Melissant ontvangt prijs *Kern met Pit' E M f ^H^gf ^J Restauratie poortpalen van start ■(il^innaatj AM Open avond evangelisatie werk Cijfers vertalen, koers bepalen. 3 713 79e jaargang Nr. 7599 Vrijdag 13 april 2007 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag *Je krijgt het gevoel datje een bepaalde richting wordt ingetrokken Vragen hij democratisch gehalte planvorming Sceptisch Democratisch? Uitkopen boeren College Pt www rt«»<*»'l wn$«<"hW« Ji^ Visser Visser www.autobedrijf-aclmiraaLnl IIAB1EI toiiÉiHÉu^ DIRKSLAND - Vorige week is een begin gemaakt met de langverwachte restauratie van de monumentale hekpalen bij de boerderij 'Boomviiet' van de familie Van Es, aan het Kor- teweegje te Dirksland. Met een kraan zijn de twee hardstenen kapitelen, die ruim duizend kilo per stuk wegen, van de pijlers verwijderd. Het is de bedoeling dat de restau ratie van de hekken, hekpalen en de overkluizing boven de sloot rond de bouwvakvakantie is voltooid. Opdrachtgever is de Stichting Behoud Poortpalen Boom- vliet; de restauratie wordt uitgevoerd door Bouwbedrijf P. van den Boogert te Som- melsdijk. MIDDELHARNIS - Het Rode Kruis afdeling Mid- delhamis, Sommelsdijk, Nieuwe Tonge en Stad aan het Haringvliet is al ruim 65 jaar actief. Eén van de activiteiten is het organise ren van een Wandeldag met afstanden van 15, 25 en 40 kilometer. In het voorjaar is het een genoegen om op het eiland Goeree-Overfla- kee langs buitengebieden te genieten van ruimte en natuur. Het is ook dit jaar weer gelukt om weer een route uit te zetten en wel op zaterdag 21 april a.s., met als startplaats Sommels dijk. Het vertrek is tussen 7.30 en 8.30 uur vanaf gara ge Knöps. Ook nu kunnen deelnemers zich zowel individueel als in groepsverband aanmelden voor dit sportieve evenement. Ook Nordic-Walkers zijn van harte welkom; deze starten het laatst, om 8.30 uur. De 15 kilo meter is speciaal uit gezet voor nordic-walking, omdat deze sport vrij intensief is. Wande laars die de 15 kilometer wil len lopen, starten ook om 8.30 uur. Tijdens de route zijn er contro leposten opgesteld en bij rust punten kunt u de ontvangen consumptiebonnen inleveren. De wandeldag is geregistreerd bij de Zuid Hollandse Wan- delsport Bond. Bent u lid van de bond dan bedraagt het inschrijfgeld 3,50, anders €4. Alle deelnemers ontvan gen een herinnering. Zonder de hulp van vrijwil ligers en sponsors - zoals Garage Knöps, Plus super markt en Outdoorshop Mid- delharnis - is het niet moge lijk een dergelijk evenement te organiseren. Voelt ook u zich aangetrokken om bij het Rode Kruis Vrijwilligerswerk te verrichten? Dan zijn er vele mogelijkheden. Zoals het ouderenwerk, helpen bij de organisatie van de wandeldag, hulp bij vakantieprojecten als de vakantiehotels in Wezep of Rheden en de bekende Henry Dunant. Ook is het mogelijk te helpen bij het Bloeddonor centrum aan de Isaac da Cos- tastraat te Sommelsdijk. Heeft u interesse hierin, neem dan contact op met mevrouw C. Franzen, tel. 0)87- 651359 of 0187-650004. Voor meer inlichtingen over de Wandeldag kuntucontactopne- men met mevrouw A. Huizer- Brouwers, tel. 0187-652205, e-mail h.huizer@wanadoo.nl. GOEDEREEDE - Dinsdagavond boog de Commissie Grondgebied van de gemeente Goedereede zich over de milieueffectrapportage Zuiderdiep. De planvorming voor natuurontwikkeling aan de noordrand van het eiland is een nieuwe fase ingegaan, nu de gemeenten Goedereede en Dirksland zich buigen over het MER-rapport, waar in de gevolgen van de plannen voor het milieu in kaart worden gebracht. Veel nieuws leverde de bespreking in Goedereede niet op, want de vertegenwoordigers van de raadsfracties gaven unaniem aan dat ze hun visie op het rapport pas tijdens de raadsvergadering van 26 april dui delijk zullen maken, want er waren nogal wat onduidelijk heden in het rapport. Door Adri van der Laan De gemeenten dienen te beslis sen of ze hun medewerking geven aan een bestemmings planwijziging waarbij een deel van het landbouwgebied in de Zuiderdieppolders een natuurbestemniing krijgen. Door de overheid is een plan ontwikkeld dat van het Zuider diep een zout getijdengebied wil maken, waarvan ook het huidige natuurgebied Plaat van Scheelhoek, het Zuider diep en de aangrenzende pol ders deel van uit zullen maken. Er komt hierbij vooralsnog geen open verbinding met het Haringvliet, maar via de sluis bij de Stellendamse buitenha- ven, zal er een 'getij' worden gecreëerd waarbij op gezette tijden zout water het Zuider diep wordt binnen gelaten. De planvormers willen hierbij de situatie van voor de aanleg van de Haringvlietsluizen weer benaderen. In het nieuw te vormen gebied zal ook recre atief medegebruik nodig zijn. In het kader van Deltanatuur heeft de overheid hier gelden voor gereserveerd. Wettelijk is men verplicht om, alvorens een bestemmings planwijziging van dergelijke omvang uit te voeren, een MER-procedure op te starten waaiin de efTecten van het plan uitvoerig worden beschreven. Anderhalf jaar geleden heeft de gemeenteraad richtlij nen opgesteld, waarin bij het opstellen van het mer-rap- port rekening dient te worden gehouden. Tijclens de bespreking van het rapport in de Goereese raads commissie bleken veel com missieleden sceptisch te staan tegenover het rapport en tus sen de regels door was ook de kritiek op de plannen in het algemeen te horen. Iets positiever dan zijn collega commissieleden tegenover de plannen van Deltanatuur was Patrick Polie van het VGB, want hij verzekerde dat zijn partij de "plannen in beginsel positief benadert". Toch had ook hij wel kritiek op het MER-raport omdat er van de richtlijnen die door de raad waren opgesteld, vrijwel niets in het rapport is terug te vinden. Ook mistte hij voldoende ruimte voor de recreatie, zoals eerst was toe gezegd. In het rapport wordt er vanuit gegaan dat klappe rende zeilen van zeilbootjes als verstorende efTecten worden aangemerkt. Verder vond hij niets in het rapport terug over het gebruik van het zoetwater kanaal door de recreatie, zoals eerder was aangegeven. En hoewel het niet bij een MER- rapportage past zou Polie toch ook graag de gevolgen voor de economie in een rap port zien vermeld. "Wat zijn de economische effecten wan neer er landbouwgebieden op dit eiland verloren gaan?" zo vroeg hij zich af Van een positieve grondhou ding was bij de overige com missieleden weinig te bespeu ren. Er bleek veel kritiek te zijn over de manier waarop rnet eerder aangedragen punten van de gemeenteraad is omge gaan in het rapport. Titania Poort van de PvdA bleek na lezing van het rapport nog met heel veel knelpunten te zijn blijven zitten omdat er niet voldoende aandacht is gegeven aan de richtlijnen die de raad eerder had opgesteld, 'je krijgt het gevoel dat je een bepaalde richting wordt inge trokken", zo was haar reactie. Evenals de andere fracties en het college pleitte zij er voor om ook het Plan Beter Zui derdiep dat door de familie Biemond is opgesteld, meege nomen wordt bij de verdere behandeling van de ME-rap- portage. Hoewel hij inhoudelijk niet op het rapport inging, stelde Peter Grinwis van de SGP dat ook hij het gevoel heeft dat de plannen worden opge drongen. Hij stelde dan ook - retorische - vragen over het democratisch gehalte van het proces. "Wij zijn absoluut niet blij dat landbouwgrond wordt ingeruild voor natuur, ondanks dat ons wordt voor gehouden dat het een demo cratisch genomen besluit is van de overheid". Hij noemde in dit verband ook het door de provincie genomen besluit om voor een zoute slufter te kiezen "Is dat democradsch?" Aiidere commissieleden gin gen meer in op de inhoud van het MER-rapport. Zij gaven enkele voorbeelden waarover zij hun zorgen hebben. Dirk Pijl van het CDA vroeg of er wel voldoende is gekeken naar de gevolgen van het gebruiken van de sluis van het Zuiderdiep bij de Stellendamse buitenha- ven voor wat betreft de stro ming voor de recreatievaart. Hij heeft dit in het rapport gemist. Ook de bescherming van de sportterreinen langs het Zuiderdiep als de waterstand gaat stijgen, is in het rapport volgens hem niet voldoende, zeker gezien de huidige situ atie van het voetbalveld. Teunis Human van de SGP vindt dat er in het rapport te weinig rekening is gehou den met de gevolgen van de druk van de zoute kwel. Ook het verleggen van het zoetwa ter kanaal, zoals eerder was aangegeven, bleek niet in het rapport te komen. Hij zou dit graag zwart op wit zien staan in de plannen. Onderzoeks bureau RBOI heeft volgens Human een positieve draai aan de plannen willen geven door te melden dat in de plan nen overtollig water naar de Noordzee kan worden afge voerd. "Dit kan nu al want er staan twee giganten van pompen bij Dirksland", aldus Human. Verder vindt hij dat in het rapport te weinig aan dacht wordt besteed aan de schaduwwerking van het plan op de omliggende polders. Hij verwacht dat de veehouders in de nabij gelegen polders ern stig beknot zullen worden bij een eventuele uitbreiding van hun bedrijf en bij het gebruik van gewasbeschermingsmid delen. "Slecht tot matig", kon het VVD-commissielid Addy Reijerkerk zich vinden in het MER-rapport. Het uitkopen van de boeren moest volgens haar meer opleveren dan alleen een wandel- en fietspad. Ook vroeg zij aandacht voor de waterproblemen rondom Stellendam en zij verzekerde dat zij hieibij volledig op haar collega-raadslid Human ver trouwt: "zolang Human zor gen heeft, heb ik dat ook". Zij benadrukte verder dat de gevolgen van de plannen goed geregeld moeten worden door de provincie, "want we moeten al zoveel inleveren!" Coen Sperling van de Chris- tenUnie verklaarde zich te voegen bij de kritiek van zijn collega's. Hij benadrukte dat hij zijn zorgen heeft over het recreatief medegebruik van de nieuw te vormen natuur. Aan wethouder Ton Admiraal was het de taak om de kritische vragen te beantwoorden. Hij verduidelijkte en verdedigde hierbij het collegevoorstel om het MER-rapport te aanvaar den. Hij verzekerde dat alle kritiekpunten op een later tijd stip nog kunnen worden inge bracht. De in de afgelopen tijd gehouden bijeenkomsten met de plannenmakers en de raads leden van beide gemeenten heeft hem vertrouwen gege ven voor de toekomst. Hij ver zekerde dat er "stappen in de goede richdng zijn gemaakt" en dat er op een later tijdstip nog genoeg ruimte is voor de raden en andere betrokkenen om hun bezwaren kenbaar te maken. Als de raad tijdens haar verga dering van 26 april akkoord gaat met het MER-rapport wordt het rapport met de opmerkingen getoetst door een onafhankelijke toetsings commissie. Vervolgens dient de raad zich dan pas officieel uitspreken over het plan en de bestemmingsplanwijziging. SOMMELSDIJK - 'Zo vader, zo zoon'. Het is een bekend gezegde, en hoe zeer dit waar is, bleek afge lopen zaterdagmorgen maar weer. Waar in Sommelsdijk vader Paul Blok, woonachtig aan de Voorstraat, al eerder een zalm- schouw bouwde, heeft zoon Pieter - inmiddels al weer wat langer geleden - dat voorbeeld gevolgd. Het vaartuig werd gewoon op zolder van de schuur achter de woning gebouwd, en toen alles klaar was werd er net zo gewoon een gat in 't dak gemaakt, waardoorheen het schip naar buiten werd getakeld. En nu, afgelopen zaterdag, werd dit voorbeeld nóg eens nagevolgd, ditmaal door zoon Quintus (21). Zo'n 2,5 jaar geleden is hij, even als z'n voorgangers, op zolder van dezelfde schuur begonnen met de bouw van eveneens een zalmschouw. Eerst veel door deweeks en later, toen hij op kamers ging wonen, vooral in de weekenden. En natuurlijk werd hij waar nodig met raad en daad bijgestaan door pa en broer Pieter; Quintus' vader stond voortdurend klaar met adviezen en alle denkbare ver beteringen werden verwerkt, Pieter heeft vooral geholpen met de mast en de gaffel, want daar heeft hij weer de juiste gereedschappen voor. En waarom de fam. Blok hun boten steeds op zolder bouwt? Heel eenvoudig: daar staat 'ie uit de weg en kun je de benedenverdieping gewoon blijven gebruiken. Afgelopen zaterdagmorgen was het zover dat het vaartuig van zolder gehaald kon worden. Dus weer een gat in 't dak gemaakt en opnieuw een kraan besteld, en vanzelf zijn daar ook nu weer enkele plaatjes van geschoten. De zalmschouw komt in de havenkom van Middelharnis te liggen. (Teht: Hans ViUerius, Foto's: Persburo Flakkee) Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Qnióek 't bij w Gi-(koki of fejj'ii uivoü ap w.'*.opeini*uws.n( Kn6pi BV - Langewtg tl3 3145 KG - SommtlKSjk 01S7 iim? Akitenlooi BV - Kioottefwcg 2 4317 Al - Noordgouwe - 011140134? AKELAARDI Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop von uw woning Doelinchemseslrool 32-34,3241 AA Middelharnis Tel, (0187)482600 LANGSTRAAT-Op woensdag 25 april om 19,30 uur wordt in de Hervormde Kerk te Lang straat een open avond gehou den over evangelisatiewerk. De heer Boerman, evangelist namens de IZB te Zoetermeer, zal deze avond verzorgen en een en ander vertellen en laten zien over het werk dat hij ver richt. De avond is geschikt voor alle leeftijden, er zal reke ning worden gehouden met de aanwezigheid van kinderen. In de pauze is er koffie, thee of frisdrank. De toegang is vrij. Er wordt een collecte gehou den waarvan de opbrengst, na aftrek van de onkosten, bestemd is voor de IZB. MELISSANT - Eindelijk was 'het dan zover, de prijsuitrei king van de leefbaarheidswed- strijd 'Kern met Pit'. Vorigjaar heeft de Dorpsraad Melissant meegedaan met deze wed strijd. Als project was gekozen voor het herinrichten van het speelveldje achter de Fabi- ustraat/Ratelaar. Het honden- uitlaatveldje en het speelveldje zouden door een groenstrook duidelijk gescheiden worden, zodat er geen overlast meer van hondenpoep zou zijn. Het speelveldje zelf zou opgeknapt worden. De jury van Kern met Pit heeft het project goed gekeurd en er een prijs van €1000 aan toegekend. Vorige week woensdag is een afvaar diging van de gemeente Dirks land, van de Nollestee en van de Dorpsraad Melissant naar het Provinciehuis in Den Haag getrokken om de cheque in ontvangst te nemen. Nog acht andere groepen uit de provin cie Zuid-Holland konden hun prijs in ontvangst nemen. Het was dit jaar het 10e jaar dat er een prijsuitreiking van Kern met Pit plaats vond en er werd dit keer dan ook speciaal een feestelijk tintje aan gegeven. Ook dit jaar kan men zich nog als groep aanmelden met een project. De sluitingsdatum is 1 mei 2007, dus snelheid is wel geboden. De dorpsraad dankt iedereen die heeft meegehol pen aan dit project en heeft nog meer plannen voor het speelveldje. Want dankzij de Woningbouwvereniging Dirks land kan er nog iets aan toege voegd worden. Op de foto de betrokkenen in het Provincie huis met de prijs. ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS MIDDELHARNIS Kon, julianaweg 56 0187 617 300 Fax 018? (185 637 www.visser-visser.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1