Leerlingen Goede Ree en Samaritaan dingen mee naar Prinses Margriet Prijs Estampida bestaat 25 jaar Vervolg verhaal Bot-scans tonen herstel botmassa aan Zendings avond Stephanos Herdenkingsconcert in de Hervormde Kerk te Sommelsdijk Met project kleinschalige zorg: Zondag weer Jeugdkerk Nieuws van de Wereldwinkel Opendag Kerk Strijen Lezing 'Water in tuin en landschap' Bingo in de Victoriahal EIIIVtlDEn-tllELWS Op een hoog niveau Aantoonbare verbetering Silicium garandeert Muziek van vier componisten: Van Eijck, Buxtehude, Scarlatti en Grieg PAGINA 5 WOENSDAG 11 APRIL 2007 SOMMELSDIJK - Vijf leerlingen verzorgende, die hun opleiding krijgen in verzorgingshuis De Goede Ree te Sommelsdijk, dingen mee naar de Prinses Margriet Prijs 2007. De prijs is bedoeld om medewerkers die een spe ciale bijdrage leveren aan de kwaliteit van de zorg, voor het voetlicht te halen en anderen van hun activiteiten op de hoogte te brengen. De uitreiking is op 12 april in de St. Janskerk te Utrecht. Het vijftal - dat als leerlingen een bijzondere positie inneemt in het veld van kanshebbers op de prijs - kijkt met spanning uit naar de slotdag. Er zijn nog twee andere gegadigden voor de prijs. Door Kees van Rixoort De vijl (lerdejaars leerlingen zijn Li/etle Klepper, l.eanne kraak, Willianne VVellcr, Hen- nie van Oorl en Alie Klepper. Ze hebben - (jnder leiding van de afdeling (jpleiding van Zorgsaani, waar De t;(jede Ree deel van uitniaakl - een pro- Jeel kleinstlialige zorg opge zet. "Alle derdejaars leerlingen krijgen, als onderdeel van hun opleiding, een verbctcrop- dracht", verlelt opleidingsco ördinator Oorné Gioolenboer "liet gaat daarbij meestal om kleinschalige zaken op de aide- ling, zoals een verbetering van de dagevahiatie." Het project kleiii.schalige zorg is echter van een andere orde, geven Corné Grootenboer en praktijkopleider Nico- lette Loep aan. "Kleinscha lige zorg is actueel. Er wordl over gesproken omdat deze vortTi van zorg dé toekomst is voor Zorgsaani. Enkele loca ties hebben het al ingev(jeid en in de diverse nieuwbouvv- plannen wordt er nadnikke- lijk rekening mee gehouden. Kleinschalige zorg komt in de plaats van de grote aldelingen met wel dertig bewoners. Het is huiselijk, meer zoals in een gezin. Er worden aardappels geschild aan tafel, men kan samen koken en bijvoorbeeld de was vouwen. Omdat er één of twee verzorgenden per groep zijn, komen de bewo ners ook meer tot rust. Ze zien immers steeds hetzelfde gezicht en niet, zoals nu, elke keer een ander." In De Cioede Ree kon de klein schalige zorg betrekkelijk een voudig van de grond komen op de afdeling .Springeisdie|), die tien bewoners telt en is vfjorzien van een huiskamer. Daartoe gestimuleerd door Nicolette Loep ging het vijftal in septem ber 2006 van start. Ze maakten een werkplan, wierpen zich op de regelgeving (betredende de omgang met voedsel, bijvoor beeld), voerden gesprekken met de zorgmanager en de afdeling activiteitenbegelei ding, inlbrmeerden de rest van het personeel en de Ondeiiie- mingsraad, en organiseerden een bijeenkomst voor de lami- lie van de bewoners. "^^et is nogal wal", vindt (.'orné Grootenboer. "Directeuren en zorgmanagers hebben vaak een hele kluif aan het invoe len van projecten als klein schalige zorg. Maar deze leer lingen gaan de uitdaging aan. Met veel goede ideeën, veel enthousiasme en inzet, en op een hoog niveau. t)e vijf gaan geleidelijk te werk, stap voor stap. Ook om de weerstand te overw'innen die nu eenmaal samengaat met het invoeren van \ernieuwin- gen. Zowel de medewerkers van De Goede Ree als de fami lie van de beivoners hadden best kritische vragen over het project. De leerlingen hadden daar doorgaans goede ant woorden op. De praktijk van alledag bewijst bovendien dat kleinschalige zorg een verbe tering is. Nicolette Loep: "Bin nen kleinschalig wonen blijkt dat de cliënten rustig worden. En er gebeurt veel meer in de huiskamer. Er heerst bedrijvig heid. Vroeger zaten ze de hele dag aan de grote tafel, maar nu gezellig in een zitje, in de kring. De verzorgende is er gewoon bij, voor de mensen." Iben Corné Grootenboer een inschrijiformulier op haar bureau vond \oor de Prinses Margriet Prijs, dacht ze met een: het project kleinschalige zorg is zo'n klapper, daarmee slaan we zeker geen gek figuur lussen alle kanshebbers op de prijs. Ze vulde het formulier in, deed er een motivatie bij en ontving begin vorige maand bericht dat de leerlingen gese lecteerd waren voor één van de drie voorrondes. Op 29 maart gaven ze een presentatie van hun project in het Brabantse Rosmalen. Deze sprak zo tot de verbeelding, dat hel enthousiaste vijftal een nominatie in de wacht sleepte voor de eindronde in Utrecht. De 'concurrentie' van de leer lingen bestond tijdens de voor ronde uit projecten van mede werkers in de zorg, die hun opleiding" al achter de rug heb ben. En tijdens de slotdag zal dat niet anders zijn. Dat maakt de deelname vanuit Sommels dijk redelijk bijzonder. De Prinses Margriet Prijs gaat uiteindelijk naar die medewer ker - in de verpleging of de ver zorging-die volgens de jury de beste bijdrage heeft gele\'erd aan de kwaliteit van de zorg. Het kan ook een team zijn. Dé bijdrage moet aantoonbaar zijn en de verbetering moet bij voorkeur zijn gerealiseerd met bestaande middelen. Verder is de uiteindelijke winnaar er het beste in geslaagd een posi tieve uitstraling te bewerkstel lingen richting zorgvragers en zorgverleners. Prinses Mar griet overhandigt de prijs zelf: een bokaal en een cheque die de winnaar kan besteden aan scholing. Of de vijf leerlingen van De Goede Ree en De Samaritaan er in slagen de prijs te winnen, i.s nog niet bekend. Een nomi natie voor de eindronde is ech ter sowieso al een prachtige beloning voor de inzet en het niveau van hun project, vin den Nicolette Loep en Corné Grootenboel. De laatste: "Dit is een heel goed project, want het is echt in het belang van de bewoners. Als Je bedenkt dat het is uitgevoerd door leerlin gen en dat hel af en toe best doorbijten was, dan kun je alleen maar onder de indiuk raken en trots worden op dit vijftal. Dit project toont boven dien aan dat er goede dingen gebeuren in de zorg." Op 12 april vertrekt vanuit Sommelsdijk een bus naar Utrecht. Misschien nemen Lizette, Leanne, Willianne, Hennie en Alie op de terugreis een prachtige beloning mee. HELLEVOETSLUIS - Afna me van de botmassa in het menselijk lichaam is een bron van problemen, pijnklachten en zelfs botbreuken voor veel ouderen. Het gebruik van vol ledig opneembaar silicium keert dit proces van botont- kalking (osteoporose), en zorgt juist voor toename van botmassa. Dat blijkt uit de resultaten van de bot-scans op de bijeenkomsten van LifeAid Europe. Dinsdag 17 april is er een scan-middag en -avond in Hellevoetsluis. Silicium of kiezelzuur is een mineraal dal in de natuur in overvloed aanwezig is. Na circa het vijfenveertigste leven.sjaar kent het menselijk lichaam echter een permanent tekort aan silicium. Dit leidt bij tallo ze ouderen uiteindelijk tot een geringe mobiliteit en onop houdelijke pijnklachten, in het bijzonder bij vrouwen na de menopauze. De bot-scans, ver richt met de zogeheten MetriS- can, tonen aan of er sprake is van afname van bolmassa. Silicium is pas door het lichaam opneembaar in de vorm van uitcrsl - kleine - deeltjes. Dit bevordert de opname van voedingsstoffen als kalk in de bolten en andere weefsels, en daarmee de toename van de bolclichtheid. Tegenwoordig is een silicium-oplossing beschik baar met deeltjes van -2 nano meter (ongeveer een tiende van een gemiddelde bacterie). Bij de meeste gebruikers van dit gehydroly,seerde silicium worcit na een jaar een toename van de bolma.ssa gemeten. Die toename varieert van tol 12 procent, en de pijnklach ten nemen grotendeels af Uit wetenschappelijk onderzoek is verder gebleken dat de silici- um-oplossiitg een versterkend elfecl heeft op de vaatwanden. het Imiiiuunsysteem en huid, nagels en haar. En ook - hoe wel nog niet bewezen - zeggen veel mensen met jirtrose en reuma, baat te hebben bij het gezondheidsinicldel. Op dinsdag 17 april van 16.00 tot 20.00 uur vindl een scaii- middag/avond plaats in Parl;- farm Steenbeek. VVesidiJk 45 te Hellevoetsluis. Het .scannen met de MetriScan gaat gepaard niet slechts een fractie van de stralingshoeveelheid van een MIDDELHARNIS - Zondag 15 april is er weer Jeugdkerk. Laurens Lagerwerf zal dan over hel thema 'Radicaal' spre ken. De a\'ond is er voor alle jongeren vanaf 15 jaar De band LIMPID zal deze avond de muzikale begelei ding verzorgen. Na de dienst is er gratis koffie en fris om gezellig na te praten. Het Ijcloolt weer een mooie avond te worden waarbij de jongeren elkaar mogen ontmoeten. De aanvang \'aii de |eugdkerk is 20.00 uur, vanaf'19.30 uur is de zaal \an Het Prieel van De Slaver open. Voor meer informatie over de avond en/of stichting G04Real: E-mail inlb((('go4real.nl of zie de website: wïvw.go4real.nl röntgenfoto. De scans vinden plaats onder de verantwoor delijkheid van een door de TU Delft gecertificeerde stralings deskundige. De kosten zijn 5,00 per scan. Belangstellenden kunnen meer informatie verkrijgen via: 06- 20289747. De zendingscommis sie van de Hersteld Hervormde Gemeente te Middelharnis-Som- melsdijk belegt op dinsdag 24 april een zendingsavond. Deze zendingsavond is t.b. v. het zendingsinsdtuul Step hanos en wordt gehouden in de Rehoböthkeerk aan de Olympiaweg en begint om 19.30 uur. Ds. A.A. Egas, Chr. Geref. predikant te Middelhar- nis hoopt aan de hand van dia's hel zendingswerk in Malawi te belichten. De avond zal geopend en gesloten worden door de heer G. Blankers, pas toraal medewerker van de Hersteld Hervormde Gemeente. Er is ook een boekenta- fel aanwezig en na afloop is er gelegenheid tot hel drinken van koffie, ihee of frisdrank. SOMMELSDIJK - Samen met een aantal enthousiaste oud-leerlingen richtte in 1982 Coby Born-Bernard een man doline-orkest op. De naam van hel orkest werd 'Estam pida', wal heel toepasselijk betekent: "IVoubadours uit de provincie'. Het orkest heeft in de afgelopen Jaren heel wat optredens gehad, o.a. in ver- zorgings- en verpleegtehuizen. Ook werd het uitgenodigd om deel te nemen aan Kerstcon certen, Havendagen en Open Monumentendagen. Het was te gast op de Henry Dunant en bij verenigingen van Plat telandsvrouwen. Met het Prins Mauritskoor werd de CD 'Van dirre dom deyne' opgenomen. In 1991 gaf Coby het dirigeer- slokje over aan Leo Verkerk en ging ze zelf met haar man doline de eerste partij \'erster- ken. Onder Leo's leicling wer den twee jubilea gevierd. Sinds twee Jaar dirigeert Marco Ludeinann het orkest. Marco is afgestudeerd aan het conser vatorium en is een virtuo(js op de mandoline. Er wordt (licht) klassieke muziek gespeeld. Momenteel bestaat het orkest uit 20 spelers; ongeveer de helft is vanaf het eerste uur lid. Er wordt flink geoefend en de sfeer is heel gezellig. Estampida wil het 25-jaiig jubileum vie ren door een concert Ie geven in de Exoduskerk te Sommels dijk en wel op zaterdagavond 2i april 2007. Als gasten zullen opl reden de celliste en pianiste Marya Heij en het blokOuiten- semble 'Tibiarum Cantus' o.l.v. Elly Bakker. De aanvang is half acht en de toegang is gratis. GOEP.EE- OVERFLAKKEF MIDDELH/VRNIS - Heeft u een espresso-automaat? Dan heeft de Wereldwinkel voor u een kilopak Espressobonen voor 10,30. Dit is een krachtige, tem- peranienU'oUe koffie. Dtjor de speciale branding krijgt deze kofliemelange zijn donkere kleur en kenmerkende espres- sosmaak. Met uw keuze vcjor deze koHie steunt u rechtstreeks de koffieboeren. Vakmensen die, \'aak al generaties lang, met veel zorg hun koHie verbouwen. De Wereldwinkel, üw winkel! Op hel Spuiplein (achter de Winkeldiek) in Micldelharnis. Open Woensdag en donderdag van 13.00 uur tol 17.00 uur. op vrijdag van 10.00 uur tol 18.00 uur, en op zaterdag van 10.00 uur tol 17.00 uur De betere woninginrichting sinds 1920 Gdempt Kanaal 1(15, Middclhaniis, (IllSÏHS 2i ^4 SIRIJEN - Zalei-dag 14 april opent de Grote of Slint-Lam- berluskerk vaii Strijen weer haar deuren voor een open dag. Van 11.00 uur tot 16.00 uur is iedereen van harte welkom om hel historische kerkgebouw te bezoeken. De opendag is gratis toegankelijk lussen 11.00 uur en 16.00 um: MIDDELLLARNIS - In hel I SGO-gebouw (organiseert KMPT Groei Sc Bloei in samen werking met historische vereni ging De Motte een lezing over 'Water in tuin en landschap in historisch perspectief'. De lezing wordt gegeven door Lucia Albers. Deze kunsthistorica heeft vooral studie gemaakt van tui nen, hun vorm en ontwikkeling. Ze heelt een adviesbureau voor hel restaureren van historische parken, tuinen en landschap pen. Zij zal haar lezing onder steunen met lichtbeelden. Het belooft een boeiende en leerza me avond te worden. De lezing wordl gehouden op dinsdag 17 april in het I SGO-gebouw, Dwarsweg 40 Ie Middelharnis, aanvang 20.00 uur. De lezing is voor leden van Groei Bloei en/of De Motte gratis toeganke lijk, niet-leden betalen 2,50. Aanstaande zaterdag, 14 april, zal er in de Hervormde Kerk te Sommelsdijk een concert plaatsvinden met blokfluit, (5rgel en twee clavecimbels. Centraal slaan composities van vier componisten die dit jaar worden herdacht. Van Èijck (overleden 1657), Buxtehude (1707), Scarlatti (1757) en Grieg (1907). Hel interessante van hel progrannna is dat er zo'n verscheidenheid in zit. De samenhang is gegeven met een aantal Jaartallen, maar daar binnen is een stevige afwisse ling in stijl op te merken. Zo was Van Eijck een zeven tiende eeuws blokfluitvirluoos, wiens eenstemmige composi ties (blokfluit solo!) nog steeds zeer aanspreken. Buxtehude was de grootmees ter van de Noordduitse barok, wiens orgelwerken voor Bach \'eel betekend hebben. Zijn vaak virtuoze kunst is bij tijd en wijle adembenemend, vooral in zijn grote Toccata's. Scarlatti was de componist van zo'n 550 Sonates voor clave- cimbel, die zeer temperament vol en verrassend zijn. Grieg tenslotte, de Noorse meester, schreef als 16-Jarige student een aantal korte orgel koralen, die een geheel nieuw licht op hem werpen. In het 'Eilandeti-Nieuws' van afgelopen vrijdag stond een meer uitvoerige toelichting op dit concert. Uitvoerenden zijn Paul Kie tel (orgel en clavecimbel), Machteld Alderliesten-Kieviet (blokfluit) en Jan-Simon Huij- ser (clavecimbel). U bent van harte welkom om naar dit bijzondere concert te komen luisteren! De aanvang is om 20.00 uur. De toegang is uw gift aan de uilgang. DIRKSLAND - De Stichting Verenigd In Kracht houdt morgen, donderdag 12 april een bingoavond in de Vico- riahal, Philipshooljesweg 57 te Dirksland. Er zullen acht ron des en twee superrondes wor den gespeeld. De avond begint om 20.()0 uur, de deuren gaan open om 19.30 uur. Iedereen is hartelijk welkom. 62- "Li mag de paraplu van mijn man wei meenemen," riep zij hem nog na, toen hij reeds in de gang \vas. Dal liet Evert zich geen tweemaal zeg gen, vvanl tegen de regen was hij niet gewapend, claar het er N-anmiddag, toen hij kwam, nog niet op leek. Buiten gekomen snoof hij met zicht baar welbehagen de gezuiverde atmos feer met volle teugen binnen. Hel was heerlijk afgekoeld. Bij de hoek van de straal bemerkte hij een grote drukte. Drommen mensen trotseerden de nog steeds neergutsende i-egen en spoeciden zicii naar de rivierkaiit. "Wat is er te doen?" inlbrmeeide hij haastig aan een \oorbijganger. "De grote opslagplaatsen aan de haven branden." lichtte deze hem in. "De meubelzaak van Siering in 't Wes ten is ook gelrotTen en verder zijn er op verscheidene plaatsen huisbran den ontstaan. De biandweer komt handen te kort. Dank u," en E\ en vervolgde zijn weg, terwijl de aangesprokene met snelle passen doorliep. Even voelde Evert cfe neiging in zich opkomen om ook ie gaan kijken, maar een inwendige drang dreef hem naar zijn woning. Eerst bij moeder zien of alles in orde is," besloot hij. "dan kan ik daarna nog wel gaan." Met veerkrachtige tred spoedde hij zich huiswaarts. Nog een paar stra len, dan was hij er. Doch toen hij de Parkstraat inzwenkte, ging zijn hart sneller kloppen. F.en koppeltje men sen groepte samen ongeveer op de plaats waar hij wist, dat hun huisje stond. Hij kon het nog niet precies onderscheiden. Hij versnelde zijn pas, holde bijna. Naderbij gekomen kreeg hij zekerheid. Haastig drong hij tussen de mensen door, die ruimte maakten 'en... staarde doodsbleek en ontzet op de smeulende resten \an zijn ouderlijke woning, waarvan alleen de zwartgeblakerde tnuren nog ON'ereind stonden. ^- t- Enige dagen vóór de brand was mevrouw Kooistra voor het open raam in haar leuningstoel gezeten en breide zij ij\erig verder aan een wol len truitje voor de kleine Bram. Hij werd toch al zon lekker kereltje. Twee dagen geleden was Irees nog even met hem bij haar aan komen lopen. De eerste weken volgende op die zon dag toen hun kind gedoopt was, had den Bertus en Trees geen van beiden naar haar omgezien. Het had haar smart Aeroorzaakt, dat er zo'n venvij- dering tussen haar en Trees ontstaan was. Toch had zij er geen moment spijt van gehad, dat ze standvastig geweigerd had en niet voor de drang bezweken was. Hel kon niet anders, stelde zij bij zichzelf vast, de schuld van al die narigheid lag niet bij haar, maar bij Trees, die i7aar geen verma ningen had willen luisteren. Toch was ze zeer benieuvscl geweest, hoe lang Trees hel vol zou honden. Die weken waren haar lang gevallen. Doch op een mooie februarimicldag had deze hel niet langer uit kunnen houden en had haar moeder opge zocht. Een innerlijke \reugde had mevrouw Kooistra doorlinleld, toen Trees met haar kinderwagen voor de deur stond. En al had Trees bij haar eer ste bezoek stijljes gedaan, of had ze zich dat maar verbeeld, l(5ch had haar dat niet gehinderd, dat zou wel slijten met de tijd. Daarin had zij zich niet \ergist. Met Bertus had het langer gedunrd, doch dat was ook geen eigen. Toen Trees hem eindelijk na veel moeite o\ergehaald had om eens met haar mee te gaan, had hij eerst zijn hart nog eens moeten luchten. \Vijselijk had tnev'rouw Kooistra de storm over zich heen laten razen, zonder veel antwoord te ge%en. Doch toen hij, daardoor geprikkeld, beledi gend ging worden, had Trees partij voor haar moeder gekozen en hem kort en bondig gezegd, dat het nu zo zachljesaan welletjes was geweest, want dat ze niet langer dulden zou, dat haar moeder door zijn hatelijke, sarcastische woorden gekwetst werd. Verbluft had hij ineens gezwegen, dal was hij van zijn Trees niet gewend. Het had mevrouw Kooistra goed gedaan, dat Trees het openlijk voor haar opgenomen had. Het bloed was toch gekropen, waar het niet gaan kon. En daarna, nu ongeveer een week of zes geleden, had haar dochter op een rustige middag haar hart eens voor haar uitgestort, haar deelge noot gemaakt van haar strijd, van haar onvoldane leven. Het was voor mevrouw Kooistra een openbaring geweest; daaruit had zij bemerkt, dal zij Trees toch verkeerd beoordeelde. Het had moeder en dochter dichter bij elkaar gebracht en ongemerkt de afstand en scheiding tussen Trees en haar man vergroot. Toch had me\ i'ou w Kooistra zich er wel voor gewacht, iets ten nadele van Bertus te zeggen. Met blijdschap dacht mevrouw Kooistra nu aan die middag terug, toen Trees haar voor het eerst een blik gegund had in haar innerlijk zieleleveii. "Ik ben met mijn werk klaar, juffrouw, vindt u het goed, dat ik nu'maar weg ga?" stoorde Jaantje haar eensklaps in haar herinneringen. "Best hoor, dan heb je vanmiddag ook eens een vroegertje. De thee kan ik zelf wel zetten." "Die staat al te trekken op het stelle tje in de keuken," deelde Jaantje haar mee. "je bent een best meisje," prees mevr()uv\' Kooistra, "ga dan maar." Jaantje kreeg een kleur van genoegen bij de lof, die haar toegezwaaid werd. Met een vriendelijk: "Goede middag" verdween zij. "Een reuze meisje," mompelde mevrouw Kooistra dankbaar, "één uit duizend." Daarop mijmerde ze ongestoord ver der. Wat duurde het toch lang eer Even eens een ander plaatsje kreeg. En toch had ze niet meer dat ontevrede ne, dat ongeduldige, wat zich vroeger wel eens van haar meester gemaakt had. Ze kon er niet meer zo inkomen. Voor die tijd had ze wel eens door wil len dringen in de toekomst, de Heere willen dwingen haar te openbaren, hoe het verder gaan zou. Maar sinds die avond, toen Evert naar Van Zan ten, de directeur van de zuivelfabriek 'De Eendracht', was geweest en zij het onvoorwaardelijk in de hand des Heeren gelegd had, was het van haar w^eggenomen. (ivordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 5