Goeree-overflakkee ZuiQ AmenKaanse sicren op Goereese bassischolen Extra controle op loslopende honden Oprichtinff PCOB-afdelinff ry*"IA O ^-^ in vergevorderd stadium De Waal m csatlame k3$1 KSii Bibliotheek 79ejaargang Nr. 7596 - Dmsdag ?april 2007 Christelijk streekhlad op geref ormeerde grondslag Protestantse belangenbehartiger voor 50-plussers nu ook op het eiland Belangen Eiland GOEDEREEDE - Panfluiten en poncho's, muziek, zang, dans en verhalen uit Bolivia. Deze ingrediën ten vormden de basis voor een bijzonder educatief project dat de Kunststichting Goedereede afgelo pen week op de basisscholen in Goedereede orga niseerde. Twee uit Bolivia afkomstige muzikanten, Armando Espinoza Z. en Marcelino Tito L.I. gaven de leerlingen op lichtvoetige en aansprekende manier een kijkje in de cultuur van hun geboorte land Bolivia. Panfluit Moeder Aarde Waarom lid? Werkgroep Natuur nu extra kwetsbaar: Ém -■^^^"-1"^^^- iP't^TS Geen leuke regel Extra controleren mmi^A'm^ Mr. Arie Slnb (links) en Jan van Gurp verwachten veel nieuwe leden na de oprichling van de eilandelijke PCOB-afdeling. (Foio: .Uri vu» der Lcum) Als alles volgens plan ver loopt, zal volgende week woensdag 11 april de afdeling van de Protes tants Christelijke Oude renbond (PCOB) Goeree- Overflakkee een feit zijn. Er zal dan een tijdelijke bestuurlijke werkgroep worden geïnstalleerd, waarna de PCOB ook op het eiland dichter bij haar leden zal staan. Met een lid van de bestuurlijke werkgroep. Jan van Gurp uit Sommelsdijk, en de secretaris van het gewest, mr. Arie Slob, staan we stil bij de oprichting van deze belangenorganisatie voor ouderen. Door Adri van der Laan De landelijke organisatie telt ongeveer 106.000 leden, die zijn verdeeld over zo'n 350 afdelingen, en is hiermee één van de grotere organisa ties die zich inzetten voor de belangenbehartiging van 50- pliissers. De PCOB noemt zichzelf "een herkenbare en invloedrijke organisatie in de Nederland se samenleving" omdat de bond een platform is waarvan de leden afkomstig zijn uit de volle breedte van de pro testantse kerken. Ondanks dat de doelgroep - 50 plus sers - door de vergrijzing zich steeds verder uitbreid én de protestantse kerken ruim vertegenwoordigd zijn op het eiland, was het er op C.oeree-Overflakkee nog niet van gekomen om een afde ling op te richten. Inmiddels is dit zover en bevindt de PCOB zich vanaf volgende week weer een stukje dichter bij zijn leden op het eiland. Uit het gesprek met Jan van Gurp en Arie Slob blijkt dat rp en I Delai een belangenverenigmg voor ouderen niet behoeft te bete kenen dat de vereniging zich alleen maar bezighoudt met de negatieve kanten van het ouder wórden en zijn. "Oude re mensen zijn zéker niet zie lig. Maar het is wel zaak dat hun belangen worden ver dedigd en dat er samen met hen wordt gekeken wat hun mogelijkheden zijn". De PCOB probeert de belan gen van hun leden én die van alle andere 50-plussers zo goed mogelijk te behartigen. De bond doet dit door mid del van zijn contacten met de overheden, zowel op plaatse lijk, regionaal, nationaal en internationaalniveau. Indeze contacten probeert de PCOB zoveel mogelijk haar stem te laten horen als het gaat om het bevorderen van het deel nemen van ouderen aan de maatschappij en het ophef fen van leeftijdsdiscriminatie. De PCOB gebruikt dan ook zijn contacten in politiek en maatschappij om de belan gen van de senioren te ver dedigen. "Politieke besluiten en allerlei ontwikkelingen in de maatschappij hebben gro te invloed op het leven van 50-plussers, niet alleen nu, maar ook straks", zo laat de bond in een brochure weten. De PCOB maakt zich dan ook sterk voor voldoende en betaalbare huisvesting *ooi haar doelgroep. Ook pleit de bond voor het behouden van koopkracht, met name voor mensen die alleen AOW en een klein aanvullend pen sioen hebben. Verder is de bond actief als het gaat over het scheppen van gelegen heden voor mobiliteit, zorg, veiligheid en welzijn. In het behartigen van al deze zaken probeert de PCOB de poli tieke besluitvorming te beïn vloeden. Naast de maatschappelijke betrokkenheid van senioren wil de PCOB er ook alles aan doen dat de leden meer 'oog krijgen voorelkaar'. "De bond is zéker niet alleen gericht op materiele zaken maar de leden besteden ook veel tijd en aandacht aan elkaar van uit een gevoel van verbon denheid en solidariteit". Dit heeft alles te maken met de identiteit van de organisatie, die protestants-christeliike is. Er worden dan ook aller lei activiteiten georganiseerd waar de leden elkaar kunnen ontmoeten, om zodoende ook oog voor elkaar te kun nen hebben of krijgen. Op Goeree-Overflakkee zijn wel andere ouderenorga- nisaties actief, maar tot een oprichting van een PCOB- afdeling was het nog niet gekomen."Toch is er al wel een aantal leden, maar zij zijn nog niet in een afde ling georganiseerd. Dat er nog'geen afdeling is, heeft volgens ons als reden dat deze leden zijn verdeeld zijn over de vier gemeenten. We verwachten dan ook dat, nu er een eilandelijke afdeling wordt opgericht, er ook meer zullen komen", aldus Jan van Gurp. De beide PCOB-ers bena drukken dat ze zich niet als concurrent zien van bijvoor beeld de ANBO (de Algeme ne Nederlandse Bond voor Ouderen), die ook op het eiland heel actiefis. "Wij heb ben niet de wijsheid in pacht, maar we werken vanuit een andere basis". Ook geven zij aan dat ze geen concurrent willen zijn van het kerkelijk werk onder ouderen. "We zullen elkaar zeker niet in de wielen gaan rijden bij het organiseren van activiteiten". Overigens heeft de heer Van Die van de ANBO-afdeling Goeree-Overflakkee, volgens Slob, tijdens een bijeenkomst laten weten dat zijn organisa tie het zou waarderen als er een PCOB-afdeling zou woi- Door Dorien Kickert De aftrap van dit project werd dinsdagmorgen op de OBS De Westhoek in Ouddorp gege ven aan de leerlingen van groep 7. De stemming zat er al direct goed in: spelend op de panfluit en begeleid door de doffe dreunen van de trommel maakten Armando en Marce lino hun entree om vervolgens in rap Spaans de kinderen een hartelijk welkom te heten. "Huh?????" Even heerste er een grote stilte van onbegrip, maar gelukkig... Armando liet zijn rappe woorden direct volgen door de Nederlandse versie: "Goedemorgen kinde ren, fijn dat jullie hier allemaal zijn". Een zucht van verlichting volgde: o, ze spreken Neder lands! Na een beknopte inlei ding over de geschiedenis van Bolivia vertelde Armando ver volgens dat het programma die morgen helemaal in het teken van 'ontmoeten' zou staan. In Bolivia is het namelijk de gewoonte om na de oogst bij elkaar te komen, met je mooi ste kleren aan, en elkaar dan te ontmoeten met zang en dans en onderlinge wedstrijden, zoals wie het mooist op de pan fluit kan spelen. En in het klein werd dat deze morsMtf nage daan: groep 7 werden twee kleinere groepen gesplitst, waarna iedere groep met hun eigen begeleider aan het werk sloeg ter voorbereiding van de 'tinku', het ontmoetingsfeest. Beide groepen werden, om het echte Boliviaanse gevoel erbij te krijgen, allereerst van fol kloristische kleding voorzien. De groep van Marcelino werd aangekleed in de traditionele kleding uit de Qiiechuacul tuur: de jongens kregen een kleurige poncho om en een (warme) muts op, de meisjes werden voorzien van een wijde rok en een omslagdoek. In een Panflmlles.. Foto: Han Greven Boliviaanse sferen op school. mum van tijd waren de Hol landse kinderen omgetoverd tot exotische figuurtjes, die het allemaal erg spannend von den. Bij Armando kregen de kinderen kleurige shirts, sjaals en elegaH(te hoeden volgens de traditie uit de Titicaca regio. Natuurlijk moest er ook flink gewerkt worden: de panfluit moest worden bedwongen en er diende een dansje te wor den geleerd. Het fluiten op de panfluit bleek moeilijker dan gedacht. Het viel echt in het begin helemaal niet mee om er een geluid uit te krijgen. Vol gens leerling Max van Splun- ter raakte je er helemaal buiten adem van en Alessio Farinella vond het veel moeilijker dan hij had gedacht. Maar leuk was het allemaal wel! Er bleken zelfs meerdere soorten panflui ten te bestaan: de ene groep leerde spelen op de Jula Jula, de andere groep op de Sikus. Nadat naar de mening van beide Boliviaanse muzikan ten de kinderen de fluit en de dans voldoende onder de knie hadden, was het tijd voor een voorstelling voor alle kinderen van de school in de gemeen schapsruimte. Dicht bij elkaar gezeten genoten niet alleen zij maar ook alle meesters en juf fen geweldig van het muzikale spektakel, waarbij van harte meegeklapt en meegezon gen mocht worden. Tenslotte gaven Armando en Marcelino zelf ook nog een klein concert, waarbij ieder lied werd vooraf gegaan door een korte uitleg waarover het ging: bijvoor beeld over de wind, moeder Aarde of over het leven zelf. Armando bespeelde daarbij een typisch Boliviaans instru ment, de charango; Marcelino bespeelde enige traditionele fluiten en panfluiten met ieder hun eigen bijzondere geluid. Na afloop waren alle betrokken erg tevreden over deze eerste uitvoering. Marcelino, die al geruime tijd in Goedereede woont met zijn Nederlandse vrouw en kinderen, vond het met name waardevol dat er naast muziek ook gelegenheid was om iets te vertellen over de cultuur in zijn geboorteland. "In Boliva leven de mensen nog heel dicht bij de natuur. Wij vinden dat je met res pect moet omgaan met moe der Aarde. Dat respect raakt steeds meer verloren, dus het is goed om de generatie Van Foto: Dorien Kickert nu er over te vertellen en erbij te betrekken." Het werken met kinderen is beide muzikanten niet vreemd: Armando heeft onder meer drie jaar in het Tropenmuseum in Amsterdam voorstellingen met kinderen gegeven tijdens de tentoon stelling over Bolivia die daar toen werd gehouden. Het duo speelt overigens al bijna twin tig jaar samen en treedt door het hele land op. Ook houden zij workshops met diverse the ma's, zoals koken met muziek, of met zang, dans en verhalen. Het educatieve project is de afgelopen dagen in alle Goe reese basisscholen uitgevoerd, waarbij volgens Marias Velt- huizen, bestuurslid van de Kunststichting Goedereede, het programma hier en daar is aangepast aan de identiteit van de scholen. den opgericht. De PCOB- afdeling zal zich dan ook bij de ledenwerving voorname lijk gaan richten op 50-plus sers die nog geen lid van een organisatie zijn. Als aan Slob en Van Gurp wordt gevraagd waarom senioren lid zouden moeten worden van de PCOB ant woordden zij dat de PCOB niet moet worden gezien als "een bingo- of biljartclub voor bejaarden". Zij geven aan dat ze het "omzien naar elkaar" hoog in het vaandel hebben staan. Op regionaal niveau kan dit innouden dat er professionele hulp wordt geboden bij het invullen van net belastingformulier. Maar de leden worden ook gehol pen en geadviseerd bij vra gen rondom de uitvoering van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning, waardoor onder andere veel taken op het gebied van zorg en wel zijn door de gemeenten moe ten worden uitgevoerd. "In contacten met de gemeenten is het heel belangrijk als we ook op het eiland een afde ling achter ons hebben. We worden dan meer als een volwaardige vertegenwoor diging gezien". Daarnaast kan de afdeling als vraag baak voor de leden fungeren op tal van gebieden. Het 'naar elkaar omzien' kan ook betekenen dat men van uit de afdeling op ziekenbe zoek gaat of eens een plaatje aanvraagt bij de Verschillen de verzoekprogramma's van de regionale omroepen. De verwachting van de PCOB is dat er op het eiland veel belangstelling zal zijn om lid te worden van de bond en dat het aantal van 49 leden spoe dig zal worden uitgebreid. Tijdens de volgende week te houden oprichtingsver gadering zal er eerst een Bestuurlijke Werkgroep wor den geïnstalleerd. Na een jaar zullen de leden dan een bestuur kiezen. In de Werk groep zullen de volgende personen zitting nemen: Ad Hutink, Roeland en Adrie Tanis, Barend Bakelaar en Jan van Gurp. De oprichtingsvergadering - die ook toegankelijTc is voor niet-leden - wordt gehou den in verenigingsgebouw De Hoeksteen aan de Ring in Middelharnis. De aan vang van de vergadering op woensdag 11 april is 14.00 uur. Nadere inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij Jan van Gurp (tel. 0187-48()451) of Ad Hutink (tel. 0187- 484381) of via website www. pcob.nl. Nieuwe Tonge. Tel. (0187) 652484 www.dewaalhoveniers.nl W^ PB(«tsr) éurM wwwLbrilnntnimkeuvelaatnl Zondpod 56 Middelliomis Telefoon (0187)-16 3-13? Erf-en slerbestrating Rrma J. J. van Gurp Oudedijk 14, Ooitgensplaat 1(0187)631350/ 1 (06) 55552023 1 www.erf-sierbestrating.nl SOMMELSDIJK - De Chr. bibliotheek 'Rehoboth' aan de Olympiaweg te Sommelsdijk zal i.v.m. Goede Vrijdag a.s. donderdag 5 april geopend zijn op de gebruikelijke tij den: 's middags van 13.00 tot 16.00 uur en 's avonds van 18.30 tot 20.30 uur. De lente is in aantocht. Voor de dieren in de natuurgebie den van Vereniging Natuur monumenten en de Stich ting Het Zuid-Hollands Landschap breken drukke tijden aan. Vogels broeden hun eieren uit, hazen wer pen hun jongen. De natuur is in deze tijd van het jaar extra kwetsbaar voor ver storing. In deze periode is het dus belangrijk de hond aangelijnd mee te nemen bij uw natuurwandeling. Geen leuke regel, maar hij is wel nodig! "Alle honden hebben jachtin stinct," zegt Tom Visser van Natuurmonumenten. "Dus niet alleen de jachthonden. Als een hond een dier ruikt, wordt dat instinct geprikkeld. Veel honden hebben de neiging de geurbron op te speuren. Omdat bijna alle dieren bang zijn voor honden, zullen deze dieren opschrikken als een hond te dichtbij komt. Ook de honden die alleen nieuws gierig zijn en de dieren niets zullen doen, zorgen voor ver storing. Vogels en zoogdieren zien geen verschil." Vereniging Natuurmonumen ten en de Stichting Het Zuid- Hollands Landschap zijn op Voorne en Goeree verantwoor delijk voor het behoud van de natuur in een groot aantal ter reinen. "Om deze taak naar behoren te kunnen vervullen zijn regels en afspraken nodig," vertelt Visser. 'Eén van die regels is 'honden aan de lijn'. Geen leuke regel, maar hij is wel nodig. Ook als je denkt datje hond toch niets doet of wel goed luistert." In vrijwel alle natuurgebieden van Vereniging Natuurmonu menten en het Zuid-Hollands Landschap is 't het gehele jaar verboden honden los te laten. "Door de mogelijk grotere gevolgen van verstoring door loslopende honden tijdens het broedsei zoen brengen we deze maat regel nu extra onder de aan dacht," vertelt Hans Visser van het Zuid-Hollands Land schap. "Vogels die van hun nest gejaagd worden, vormen een makkelijke prooi voor andere roofdieren. Maar ook voor bijvoorbeeld reeën en reekalfjes is het belangrijk dat ze niet verstoord worden. De gevolgen zijn niet altijd goed te zien, maar ze zijn er wel." De komende tijd zullen de boswachters van Natuur monumenten en het Zuid- Hollands landschap extra controleren op naleving van deze regel. Ook voor reeën en reekalfjes is het belangrijk dat ze niet verstoord worden. (Foto: Nico van Koppel)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1