Zeehonden te water gelaten Vervolg' verhaal Beroepings- Meditatie RAAD DAAD WERK Weg met de duivel! EN M Paasbingo EIUVt1DEn-niEUW5 II MET Exorcisme D-Day Een worm, geen mens Duivelse strategie Aan de kettine De strijd beslist Hoofdstuk 10 PAGINA 5 VRIJDAG 30 MAART 2007 Blik op kerk tm samenkinng - Humor - De Bijenkorf - Waardering Vorige keer was het thema van de boekenweek aan de orde: scherts, satire, humor. Naar aanleiding daarvan is er onder ons nogal gediscussieerd over de vraag of' humor ook voor komt in de (iereformeerde Gezindte, globaal gesproken, of mensen die bij het Woord leven, humorloos zijn. Daar over doordenkend kwam ik in gedachten terecht bij de Reformatie, toen het boek van Marnix, 'De Bijenkorf der H. Roomsche Kerk' nogal opgang maakte. Dat boek is eigenlijk méér dan humoristisch, het is een satire die we vandaag mis schien hatelijk /ouden vinden, maar die in z'n tijd - tweede helft 16e eeuw-bijna stukgele zen is... Kennelijk interesseer de men zich toen nog niet voor de vraag of humor wel paste bij de Gereformeerden... ït: In de nazomer van 1568, nadat Lodewijk van Nassau bij Jemmingen verslagen was, vertoefde Marnix van St-.-Mde- gonde als balling in Oost-Fries land, en daar te gast schreef hij in een prieel het genoem de strijdschrift tegen Rome. Hij was eigenlijk daartoe uit gedaagd door Mr. Gentiaan Hervet die in een zendbriefde protestanten had bestreden. Marnix ging dus in op deze uitdaging... Maar hij deed dat onder de schijn de biiel van Hervet breder te verklaren. Hij deed zich voor als iemand uit de kring van de Leuvense geestelijken en wetenschap pers die beroemd waren van wege hun felle actie tegen de ketterij. Marnix schreef o.a. 'I.eser, leest dit met vlijt; hier suit gij sien en merken. De wijsheid en 't verstand van de Lovensche klerken'. .Marnix doet aldoor of hij op het roomse standpunt staat, maar eigenlijk drijft hij daar de spot mee, en tussen de regels door propageert hij zijn (Calvi nistische belijdenis en bespot hij het pausdom. Hij doet dat in de ruige volkstaal van zijn dagen en gebruikt allerlei plas tische vergelijkingen. De stijl is daardoor niet humorisdsch meer te noemen, de spot is zó bijtend, dat we liever spreken van een satire. :K Wanneer we nu, na ruim vier honderd jaar, de Bijbenkorf nogeens ter hand nemen, dan vragen we ons af hoe de mensen van die tijd dat allemaal hebben verwerkt. Ze moeten wel zenu wen van staal hebben gehad om zulk een omvangiijk werk te kunnen verteren. Het telt namelijk meer dan vijfhonderd bladzijden, en men moet toch wel enige kennis van de theo logie hebben om het te kunnen volgen. Maar we moeten beden ken dat onze vaderen midden in de strijd stonden en persoon lijk erbij betrokken waien. Met andere woorden: het ging him nog meer aan dan ons. Prof Van Schelven, die een boek over het leven en werk van Marnix heeft geschre ven, merkt terecht op dat het hoofddoel van de Bijenkorf is geweest: het propageren van de Gereformeerde Belij denis. En zonder twijfel is de invloed van zijn geschrift groot geweest. Het is alleen in het Nederlands al twee-en-twintig keer herdrukt, afgezien van het feit dat het ook in het Duits en in het Engels is vertaald... Waarnemer Nu ml de overste dezer wereld buiten geworpen worden. (Johannes 12:31-32) Deze vraag- en anliüoordrubriek slaat geheel ten dienste van de lezer die er kosleiiloos gebruik van kan maken. Uiu vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Poslbm 8, 3240 AA Middelhamis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet mei antiuoord in deze rubriek luorden gepubliceerd. STOUTE HOND Wat we ook zeggen en dreigen, niets helpt hij onze hond. Hoe leer je zo'n heest ergens van af te blijven Antwoord: Uit uw brief blijkt, dat u te pas èn te onpas allerlei verschillende uitroepen en zelfs verwensingen roejjf, /eits als het dier ergens ligt te slapen en clan omdat u wilt dat het op een andere plek gaat liggen. Zelfs een welopgevoed kind zou er niets meer van begrijpen, laat staan een hond die uitsluitend op onze klinkers kan afgaan en vrijwel geen medeklinkers kan onderscheiden. Begin met een zestal, noodzakelijke com mando's en gel)ruik daarvoor telkens dezelfde duidelijke woorden, bijv. "Hier", "Foei", "Zit", "Slapen", enz. Dus géén andere uitroepen of scheld woorden, (iebruik niet door elkaar gelijkluidende com mando's "zitten" en "liggen", want die klinken ongeveer gelijk, maar zeg bijvoorbeeld Zit" als hij moet zitten en "Af" (of "Slapen") als u wilt dat hij gaat liggen en houd dat conse quent vol. Overigens kan het succes niet worden afgedwon gen door stemverheffing of scheldpartijen, maar wel door geven van een beloning als het dier gehoorzaamt, of het niet belonen als het eens weigert. Moet uw hond iels doen, noem dan eerst zijn naam en laat het juiste commando volgen. Wilt u dat het dier iets laat, dan zegt u "Foei", zonodig met eni ge nadruk. Met .schreeuwen, stampen, slaan en andere straf fen bereikt u alleen maar dat een huisdier onzeker, zenuw achtig, onzindelijk en bijterig wordt van angst. POKDALIGE AAKDAPPEIS Hierbij een aardappel met vleli- ken. Is die ziek? Antwoord: Dat zijn zgn. pok ken, een beschadiging van de schil door een onschuldig zwamnietje. Dal organisme leeft in kalkrijke grond, dus: de pH van uw grond is ken nelijk voor aardappels te hoog! U kunt de kwaal bestrijden door de planten een paar maal ]5er week flink met water te l)esproeien als de grond droog is. De pokken komen vaak in droge zomers voor. Ook groen bemesting helpt. Zaai in sep tember of oktober winterrogge en spit die in maart onder, vlak voor u aardappelen poot. Dat verlaagt de pH en geeft wat blankere aardappelen. Overi gens beïnvloedt de kwaal de smaak niet. CHMOMPOETS Wij/lebben een chromen theeblad. De rand is enigszins beschadigd. Hoe kunnen wij die mooi oppoet sen, zodat het chroom daar weer de zelfde kleur krijgt als de rest van hel blad? Antwoord: Uit uw brief maken wij op, dat het om een verchroomd theeblad gaat. Chroom is een metaal dat DIRKSLAND - De Dirks- landse Kleindierenvereniging houdt maandag 2 april weer een bingoavond. Er worden 15 ronden gespeeld met een prijs van 10 voor een volle kaart en één superronde met een hoofdprijs van 50. Kinde ren die met hun (groot)ouders meekomen, spelen de hele avond voor 4. En de paas haas brengt voor iedereen een aardigheidje mee. De bingo begint om 19.30 uur, de zaal gaat open om 18.30 uur. De avond wordt gehouden in gebouw 'De Schakel', Beatrix- laan 31 te Dirksland. redelijk goed bestand is tegen vuil en zuren, maar omdat het kostbaar is, wordt het meestal slechts in een ragdun laagje aangebracht op ijzer of legerin gen. Stoot u het chroom weg, zoals hier gebeind is, dan komt de onderliggende inetaallaag bloot. De kleur daarvan kimt u natutnlijk niet met een poets- middel wegkrijgen. U loopt bij poetsen en wrijven juist de kans, dat de lelijke plek groter wordt. HET ETSIN6SNUMMER Ik begon jms met postzegels ver zamelen en verhandelen, maar ken nog niet alle vaktermen. Wat zijn de etsingsnummers Antwoord: Postzegels kunnen op verschillende manieren worden gedrukt. Bij plaatdruk wordt meestal bij de ingebruik neming van een nieuwe plaat hierin een getal aangebracht. De afdruk van dat x'olgnum- mer op de witte rand van een vel postzegels, wordt plaat- nummer genoemd. Op vellen die in dieprasterdruk worden aangemaakt, treft men iets soortgelijks aanmaar dan spre ken we van etsingsnummers.. Zijn de zegels in dubbele vel len gedrukt, dan staar er een L voor het nummer van het lin- kervel en een R voor dat van het rechtervel. PROTESTANTSE KERK !N NEDERLAND Beroepen te Etten/Terborg/ Ulft, ds. T. Gaastra te Veen dam, die dit beroep heeft aan genomen; te Heinkenszand (prot. gem.), ds. W.ï. Pieterse (voorheen zendingspredikant te Kameroen) te Middelburg; te Kampen (herv. wijkgem. 2), ds. J.H. Lammers te Kriin- pen aan den IJssel; te Lien- den (herv.), ds. A. van Lingen te KinderdiJk-.Vfiddelweg; te Nieuwkoop (geref), kandi daat J.A. van Kempen te Rot terdam; te Stolwijk (herv. wijk 2), ds. M.A. van den Beig te Zoetermeer; te Twijzel (geref) en Kootstertille (geref), kan didaat J. Glas te Hellevoet- sluis, die dit beroep heeft aan genomen. Aangenomen naar IJssel- muiden-Grafhorst (De Hoek steen), ds. J.A. Woudenberg te Apeldoorn, die bedankte voor Heerenveen (prot. wijkgem. i.w.); naar Stavenisse (herv.), ds. P. Zeedijk te Westerlee- Heiligerlee; naar Werken dam (herv. wijkgem. 1), ds. T. Meijer te Dordrecht (g.v. Crabbehof). Bedankt voor Westbroek (herv.), ds. A.D. Goijert te Bunschoten. HERSTELD HERV KERK Beroepen te Spijk, ds. VV. van Vlastuin te Katwijk aan Zee (Wijkgemeente Noord). GEREE KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Hengelo (2e predikantsplaats), cis. M.A. Pronkers te Helpman (Gr); te Ommen Noord/Oost, ds. T Wendt te Assen-Noord. Aangenomen naar Middel burg, ds. E.J. Sytsma te Axel (miss. dienst Gent). CHR. GEREE KERKEN Beroepen te Broeksterwou- de (Andreasgemeente; pt), te Rijnsburg en te Sint Jans- klooster (parttime), kandidaat A. Huijgen te Veenendaal; te Rotterdam-Oost/Capelle aan den IJssel, ds. J.G. Schenau te Leiden; te Surhuisterveen, ds. C.C. den Hertog te Boskoop. Aangenomen naar Scherpen- zeel (GId), ds. A.C. van der Wekken te Amersfoort; naar Zwolle, ds. J. van Langevelde te Veenendaal (Bethelkerk). GEREE GEMEENTEN Beroepen: te Berkenwoude en te Rilland-Bath, ds. B. van der Heiden te Alblasserdam; te Doetinchem, ds. P. van Rui tenburg te Chilliwack (Can.); te Enkhuizen en te Schevenin- gen, ds. W. Harinck te Woer den; te Ermelo, ds. W.J. Karels teHardinxveld-Giessendam;te Oosterend, ds. M. Mondria te Waardenburg; te Ridderkerk- Slikkerveer en te Utrecht, ds. A. Schreuder te Rijssen-Zuid, die bedankte voor Teineuzen; te Westzaan, ds. G.J. van Aalst te Klaaswaal. Bedankt voor Aalburg, ds. C. van Krimpen te Oud-Beijer- land; voor Drachten, ds. P. Melis te Veen; voor Katwijk aan Zee, ds. A. Verschuure te Krabbendijke. GER. GEM. IN NED. Bedankt voor Elspeet en voor Opheusden, ds. J. Roos te Barneveld; voor Urk, ds. A. Schultink te Bruinisse; voor Vriezenveen, ds. T.R. Treur te Chilliwack (Can.). \Vanneer Jezus gekruisigd wordt, ligt in onze meditatie vaak het accent op de verzoe ning van de schuld. Maar er gebeurt nog meer In Johannes 12 zegt de Heiland: nu wordt de overste vati deze wereld buiten geworpen. U'ie is dat, de o\erste van deze i\ereld? Ach, dat is een term voor de boze, de duivel. Gods tegenstander. Hij heeft het na de val voor het zeggen gekre gen in deze wereld. Maar, zegt Jezus, dat gaat veranderen! Golgotha is de dag van de beslissing voor deze indringer in Gods goede schepping. Er vindt exorcisme plaats (duivel uitdrijving). Uit de tweede wereldoorlog kennen w-e allemaal wel 6 juni 1944. D-Day. De geallieerde soldaten landden op de stran den van Normandië. De zesde juni was de dag waarop de beslissing (decision) viel. Het was toen erop of eronder! Nu, zo zal het ook zijn als Jezus wordt verhoogd, gekruisigd. Het is de dag van de beslissing. Maar die beslissing is tiiet onze ker. Want de overste van deze wereld wordt buiten geworpenl Hij heeft geen toekomst. Maar hoe kan Jezus dat toch zeggen? Hij zelf wordt toch buiten geworpen? Hij moet toch buiten de legerplaats de schande ondergaan. De kruis dood sterven? Is dat juist niet de ultieme overwinning van de boze? Het moment waarop de machten van het duister kraai en van triomf? Nee, de duivel vergist zich. Jezus Christus gaat sterven; Hij brengt het offer der ver zoening. Maar daardoor gaat Hij de satan binden. Jezus gaat zijn gemeente uit de macht van de boze bevrijden. De duivel haalt het niet. Hij gaat er uit! Luther gebruikt ergens heel vrijmoedig en plastisch het beeld van God die aan het vis sen is. Hij wil afrekenen met de duivel. En wat doet God?, zegt Luther. Hij doet een aas aan de haak. En dat aas is Jezus. Jezus aan het kruis. (Psalm 22:7) En de overste van deze wereld hapt gretig toe. Hij lijkt te hebben gewonnen. Maar het betekent zijn einde. Christus bedwingt hem. Daarin ligt gro te troost. Op Golgotha heeft de boze het verloren. Hij wordt buiten geworpen. Vandaag aan de dag wordt er in de kerk weer veel over de duivel gesproken. Er wordt gewezen op de gevaren van allerlei occulte toestanden. Terecht, dunkt mij. Je moet waakzaam zijn. "Christen zijn is geen grapje, want we hebben een groot rijk tegen ons. Als God met zijn genade niet aan onze kant zou staan, zouden we steeds in gevaar zijn.(Luther) Waakzaamheid is dus gebo den. Het is terecht om daarom tegen occulte praktijken te waarschuwen. Maar je kunt het werk van de boze ook opsluiten in het occul te. Alsof hij alleen daar actiefis. Was het maar zo simpel. In de bijbel is de duivel vooral iemand die het verbond tussen God en mens wil hinderen. De spelbreker, de in de wielenrij- der In de bijbel is de boze ook een geduchte aanklager. Die mensen wanhopig wil maken. Die in de war wil schoppen. Die je wil isoleren van God en de mensen. In een interview zei de acteur Helmen Woudenberg dat hij bij het werk \an de duivel moest denken aan het pro gramma Idols waar mensen gelokt worden met een schit terende carrière. Maar waar ze voor de camera vooral verne derd worden. Op een wrede, demonische manier. Is dat ook niet de duivel? Een uitspraak die je aan het denken zet. En hoezeer kunnen mensen niet bezeten zijn van geld of van hun eigen gelijk? Maar hoe het ook zij, we moe ten de boze niet te veel aan dacht gunnen; dat zou te veel eer zijn. Jezus zegt: hij heeft geen toekomst. Hij wordt bui ten geworpen. Op Golgotha wordt zijn kop vermorzeld. In het bekende boek van John Bunyan 'De Christenreis'moeide christen op zijn weg langs twee gevaarlijke leeuwen. En hij is er doodsbenauwd voor! Hij hoort hun vreselijke gebrul. Totdat de poortwachter tegen hem zegt dat hij niet bang hoeft te zijn. Want... de leeuwen liggen aan de ketting. Dat is wat er op Golgotha is gebeurd. Christus heeft hem aan de ketting gelegd. En het feit dat hij wordt buiten gewor pen, betekent dat wij hem kun nen weerstaan. Dat wij in de kracht van Christus het tegen hem kunnen uithouden. Ja ook geldt dat als hij naar ons toe komt met zijn beschuldi gingen en aanklachten. "Denk jij nou echt dat jij gered kan worden? Dat het voor jou kan? Weetje dan niet meer \an toen en toen...?" Op Golgotha moet de aankla ger wijken. Wie zijn ogen slaat op de Gekruisigde, wie zich aan Hem houdt... daartegen kan de duivel niets beginnen. Die is bevrijd. Daar kan de boze niets tegen uitrichten met zijn beschuldigingen. Christus droeg de vloek voor mij! Petrus schrijft in zijn eerste brief: de dui\el gaat rond als een briesende leeuw, zoekend wie hij zou mogen verslinden. Het is oorlog betekent dat. In deze laatste dagen zet hij alles op alles. Ja. Maar bedenk dan dat hij aan de ketting ligt. - ook al is die ket ting \oor ons gevoel soms nog zo lang. Bedenk dat dit beest op zijn laatste poten loopt. Zijn dagen zijn geteld. Het is oorlog maar de strijd is beslist. Want mijn Getrouwe Heilaird Jezus Christus "heeft met zijn kostbaar bloed voor al mijn zonden volkomen voldaan en mij uit alle heerschappij van de duivel verlost." (Heidelbergse Catechismus zondag 1) Dirksland, ds. G. van Meijeren OUDDORP - Op het strand nabij de vuurtoren van Oud- dorp zijn afgelopen zaterdag vier zeehonden uitgezet. De zeehonden Maarten, Marina, Laurens en Serena zijn enkele maanden geleden in dit gebied aangespoeld en ze hebben de afgelopen maanden doorge bracht in Zeehondencrèche te Pieterburen. Nu de dieren zijn aangesterkt en weer voor zichzelf kunnen zorgen, wer den ze zaterdag weer uitgezet in hetzelfde gebied als waar ze zijn aangespoeld. De zeehon den waren geadopteerd door Kids for Animals. En natuur lijk mochten de 'kids' de luik jes opentrekken van de kisten waarin de zeehonden werden vervoerd, zodat de dieren het ruime sop weer konden kie zen. (Folii: Perslmm Flakkee) -59- Dat was zo xeel werk, dat zou nog zo lang duren, want hij wist maar al te goed, dat het een mens niet aan kwam waaien, dat het niet zo maar vanzelf ging. En het niócht niet lang meer aanhouden, deze toestand. Hij had al veel te lang moeten wachten. Neen, als het er nu andersom gestaan had, dan zou het hem meer voldoe ning gegeven hebben. Hij moest éérst uit deze narigheid gehaald worden en dan, ja dan zou hij met ernst het koninkrijk der hemelen gaan zoeken. Dan zou hij er meer tijd \'oor hebben. Als hij er nu eerst om ging vragen, dan zou het maar zijn, om daardoor eer der een goede betrekking te krijgen, dan zou hij het met bijbedoelingen doen. Op die manier deed de Heere het tóch niet, daar behoefde hij niet op te rekenen. Plots herinnerde hij zich, dat hij een tijd geleden soortge lijke gedachten gekoesterd had. Kijk eens aan, toen was het dus óók al zo, het werd nu toch werkelijk tijd, dat er eens verandering kwam. De vorige keer, nu Ja. toen was hij nog niet op de proef gesteld; toen had hij nog niet door zijn daden bewezen, wie hij eigenlijk was. maar nu had hij door zijn handelingen getoond en was er ook openlijk voor uitgekomen, dat de dag des Heeren hem na aan het hart lag. Hij had het voor de Heere opgenomen en nu zou de Heere het voor hèm opnemen, vast. En het zou óók niet zo lang meer op zich laten wachten. Wie weet, misschien gebeur de het de volgende dag reeds. Der gelijke gedachten koesterde en voed de hij graag. Doch naarmate de tijd verstreek verloor hij steeds meer dat geduldige, dat afwachtende. Steeds vaker herhaalden zich de buien van ongeduldigheid. En zo groeide langzaam, maar steeds sterker, het rechthebbend gevoel in zijn hart. O neen, dat zei hij niet, daarover sprak hij niet, zelfs niet tegen Dora, want daarvoor was hij tè goed onderwezen. Doch in het innerlijke van zijn ziel tierde welig het onkruid, dat de Heere het eigenlijk aan hem verplicht was. Midzomer. Meedogenloos bla kerde de felle middagzon de compacte huizenmassa van de stad. Het zachte, zoele morgen windje, dat enkele uren geleden nog zo speels de bladeren van de botjien deed ritselen, was volkomen gaan lig gen. De straten lagen bijna leeg en verlaten in de felle zomerbrand. Een enkele voetganger slechts bewoog zich loom, angstvallig de schaduwkant houdend, voort. Alleen de hoofdstra ten, slagaders van het verkeer, ver toonden een levendige drukte. Doch in de buitenwijken en de meer rustige gedeelten der stad heerste een opval lende stilte gedurende de middag uren van deze hete julidag, een stilte, die eerst verbroken zou worden tegen de avond, wanneer de grootste hitte enigszins afgenomen zou zijn. Reeds wekenlang hield het vaste, «arme zomerweer nu al aan, doch de warmte werd iedere dag inten ser, drukkender en de voortekenen wezen er op, dat er spoedig veiande- ring aanstaande was. Het vee, in de rood-geschroeide wei den om de stad, stond in koppels lus teloos onder de schaduw van enige bomen, of, nog liever, inet hun poten in het lauwe water van de drinkvij- vers. De bomen en kerktorens aan de horizon dreven weg in de blauwe waas van de middaghitte. Toch torenden langs de gehele zuidkant dreigende, koperkleurige donderkoppen lang zaam maar zeker omhoog. Naarmate de middag verstreek werd het steeds broeiender en drukkender. Roerloos hingen de bladeren der bomen naar beneden. De, eerst afzonderlijke, wol ken regen zich aaneen tot een uitge strekt front, dat van het Zuid-Oosten tot het Zuid-Westen liep. Daaronder, laag bij de horizon, groeide gestadig de bui, die waarschijnlijk de door mens en dier zo vurig verlangde afkoeling en regen zou brengen. Naarmate de eerst grijze, later blauw- zwarte wolkenmassa hoger kroop en de dreiging van de naderende losbar sting der natuurkrachten zijn scha duw wierp over land en stad, werd de stilte in de natuur nog tastbaarder. Het welluidend gezang der vogels ver stomde allengskens en alles wachtte in ademloze spanning de ontknoping van de elementen der natuur af. Zo nu en dan schoot, heel ver, een felle bliksemstraal rechtstandig naar bene den en gromde enkele minuten later dof en hol de donder. Gestadig schoof de immer dikker en zwarter worden de donderbui hoger, het fletse azu- renblauw van de hemelkoepel steeds meer bedekkend. De slagen kwamen sneller op elkaar volgend, duidelijker, krachtiger, lang uitrollend. De steken de zonnesti-alen werden onderschept door de eerste wolkenslierten. Plotse- hng ritselden de bladeren .heftig door een uitschietende windvlaag. Daarna even dezelfde stilte, weldra gevolgd door een krachtiger windstoot. De rem, die de gang der zware wolken- ge\'aarten vertraagde, scheen losge gooid, want daar kwamen ze aanstor men, op en over elkander rollend, draaiend in een wilde warreling. Een felle bliksemschicht hoog in de lucht, een zwaar, dreunend geratel van de daarop volgende donderslag, ver uit rollend over de angstig afwachtende stad heen, kondigde de onmiddellijke nabijheid van het onweer aan. Steeds sneller doorkliefden de helle licht stralen de zoele, bezwangerde atmos feer. Vuile, zwarte strepen wezen er op, dat in de verte de wolkenmassa's zich reeds ontlastten. Eerst schier onhoorbaar zacht, dan snel aanzwel lend tot een machtig geruis, naderde de regen... Daar was de bui! Met een verhit gelaat, waarop grote zweetdroppels parelden, die, wan neer ze door hun eigen zwaarte langzaam naar beneden kietelend, hinderlijk werden, om dan met een snelle, ongeduldige beweging weg gevaagd te worden, zat Evert op zijn kantoorkruk te werken. De rechte lust daartoe ontbrak bij hem volko men, doch daar hij het boek, waarin hij regel na regel schreef, bijgewerkt wilde hebben vóór het tijd zou zijn om de arbeid te staken, gunde hij zich geen rust, maar kraste zijn pen gesta dig over het papier. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 5