In de Alle-dag-kerk in Amsterdam ^S ^5^ 666 Bosman Kalis Kerk diensten Lege Het weer van volgende week... Mooie weer herstelt zich in weekeinde EIIAtlDEtl-HIEUWS Luchtmacht oefent boven Nederland Kaarten maken voor AduUam ilHiil^iHillii Ophalen oud papier Herkingen Zangavond t.b.v. kerkbouw Zijn Naam belijden Stille week Doopsgez. Gem. Avond voor sportvissers EiüvnDEn-niEuws Een kerkgebouw er tegenover Uw auto in vertrouwde Zondag 1 april 2007 Zevende Lijdenszondag PAGINA 2 VRIJDAG 30 MAART 2007 Ethiek Een dienst op woensdag Sinds lang had ik het voor nemen om eens een dienst in de Alle-dag-lcerk in Amster dam mee te maken. Van verschillende kanten was ik aangemoedigd om dat voor nemen uit te voeren. Sedert lang worden er in de Engelse kerk aan het Begijnhof in de hoofdstad door-de-week-dien- sten belegd. Voorzover ik kan nagaan, vinden die diensten plaats onder de naam Alle- dag-kerk. Een wat oudere dame vertelde mij dat zij in de jaren waarin ze de verpleeg stersopleiding in Amsterdam volgde en voltooide, naar de Alle-dag-kerk ging voorzover de dienst dat toeliet, vooral ook wel omdat zij zondags niet altijd de gelegenheid had om naar de kerk te gaan. In verschillende dagbladen treft men het maandprogram ma van de Alle-dag-kerk aan. De variatie onder de voorgan gers is groot. Van de rooms- katholieke Antoine Bodar en de vrijzinnige professor Anne van der Meiden tot vermaarde Gereformeerde Bondspredi kanten, niet alleen uit Amster dam maar ook uit een wijdere omgeving. Ik vond het eigenlijk een gebrek in te betonen belang stelling dat ik daar nog nooit op woensdagmiddag tussen half één en één uur een dienst had meegemaakt. Een dag in Amsterdam Onlangs moest ik een dag in het westen zijn en kon ik mijn dagindeling zo regelen dat ik na een bezoek aan een tentoon stelling in de Nieuwe Kerk op de Dam eindelijk ook een bij eenkomst in de Alle-dag-kerk kon meemaken. Het zal bekend zijn dat de Engelse kerk op het Begijnhof in het hartje van Amsterdam, vanuit de Kalverstraat te berei ken is. De kerk is onlangs in het nieuws geweest omdat ze haar vierhonderdjarig bestaan mocht vieren. De Engelse koningin en onze koningin waren te gast bij die plechtige herdenking. Ik meen dat er toen bij gezegd werd dat dit de oudste Engelse, te weten dus Anglicaanse, kerk op het vasteland van Europa is. Het verslag van die bijeenkomst, via de televisie uitgezonden, deed mij temeer uitzien naar de mogelijkheid om op een woensdagmiddag in dat oude kerkje een bijeenkomst mee te maken. Onlangs was het dan einde lijk zover. Hoewel het uiteraard niet de eerste keer was dat ik Amsterdam bezocht - ik zou de bezoeken aan die stad in aller lei verband niet meer kunnen tellen - was het wel de eerste keer dat ik op het Begijnhof kwam. Vanaf de Kalverstraat niet moeilijk te vinden, omdat je op een bepaald moment terzijde een bescheiden toren ziet. Het kon niet missen. Daar moest ik zijn. Vanuit mijn Leid- se tijd kende ik het fenomeen 'hofje' - menigmaal heb ik daar gemeenteleden bezocht. Het Begijnhof in Amsterdam maakte op mij een voornamer indruk dan wat ik tot heden aan hofjes had gezien. Ik kwam iets te vroeg om al de kerk binnen te kunnen gaan. Tegenover de Engelse kerk stond ook op de binnenplaats een rooms-katholiek kerkge bouw. Dat was wel open. Ik bezoek graag kerken, tot welke denominatie ze ook behoren. Dus ging ik daar naar binnen. Voordeel was dat ik niet buiten hoefde te blijven staan. Boven dien verwachtte ik er de stilte te vinden voor een meditatief moment. Dat bleek inderdaad mogelijk, al was ik er natuur lijk niet de enige bezoeker. Toch heb ik daar op een stil plekje een goed moment van bezinning gehad. Om twaalf uur zou de tegenover dit gebouw gelegen Engelse kerk opengaan. Toen het zover was, heb ik de angli caanse overkant opgezocht. Dat kerkgebouw leek me minstens zo groot. Het zag er van binnen ook wat verzorgder uit. Of dat samenging met de kortgeleden plaatsgevonden hebbende vie ring van het vierhonderdjarig bestaan weet ik niet. In elk geval deed de entree met de verkenning van het interieur weldadig aan. Goed verzorgd. De preekstoel staat op een plaats die niet vanuit elke hoek gemakkelijk te zien is. Ik was vroeg genoeg om een plekje te zoeken van waaruit ik de voor ganger van die middag goed in het oog had. Zingen vooraf Er kwamen na twaalf uur aardig wat bezoekers binnen. Om tien voor half één begon de samenzang, waarvoor een verzorgd liederenblad te ver krijgen was. Er werd enthou siast gezongen en uitstekend gespeeld op het orgel. Om tien over half één kwam de voorganger binnen. Het orgel stopte en hij beklom de kansel. Zoals ik hierboven al schreef, in verschillende dag bladen wordt het 'preekroos- ter' aangekondigd. Ik vond het interessant om de dienst daar mee te maken waarin mijn vriend drs. Andries Knevel zou voorgaan. Toen hij goed en wel begon nen was en de gemeente aan het zingen was, deed hij wat menig dominee aan het begin van een dienst doet, namelijk zijn blik over de aanwezigen laten gaan. Ik wil niet zeggen dat Knevel zijn gehoor 'mon sterde'. Wel had hij belangstel ling voor de velen die de kerk vulden. Zijn conclusie kon zijn: een goede opkomst. Toen onze blikken elkaar ontmoetten, zag ik de verrassende herkenning. Kennelijk had hij er niet aan gedacht dat zijn Apeldoornse vriend die middag onder zijn gehoor zou zijn. Leuk is dat om vanaf de preekstoel een verrassings- groet te wisselen met een hem bekende kerkganger. Omdat ik zelf dat ook wel eens vanaf de preekstoel ervaar, kon ik een beetje aanvoelen wat hij beleefde toen onze blikken elkaar kruisten. Een meditatief, appellerend woord Over het meditatieve, appel lerende woord kan en wil ik alleen maar positief zijn. We hebben als bezoekers gezongen, gebeden en geluis terd. Het was niet moeilijk W. H. ^^LEMA Knevel te herkennen. Zoals hij de gesprekken op dinsdag avond voor de televisie leidt, zo ging hij die middag ook voor. Levendig gesticulerend, uitno digend, nu niet een ander maar soms zichzelf in de rede val lend. Er was een talrijk gehoor dat kennelijk Knevel wilde horen en zien. Ik vond het een boeiende ervaring, zowel om de inhoud van het gesprokene als om de geheel eigen manier van het overbrengen van de boodschap. Koffiedrinken na afloop De gastvrijheid van de kerk kwam ook daarin uit dat iedere aanwezige uitgenodigd werd om een kopje koffie te drin ken. Ook Knevel mengde zich onder de koffiedrinkers. Toen ik hem de hand kon geven, heb ik gezegd: 'Jij hebt meerma len onder mijn gehoor geze ten, vanmiddag ben ik onder jouw gehoor geweest - en met genoegen". Van overal Ter afsluiting breng ik de ervaring onder woorden dat ik onder de aanwezigen niet alleen Amsterdammers aan trof, maar mensen uit heel ver schillende delen van het land. Dat werd me duidelijk toen mensen mij of ik hun aansprak. Mochten er onder de lezers zijn die op een woensdag Amster dam aandoen, dan wijs ik op het Begijnhof, terzijde van de Kalverstraat. Zoals onder pro testanten vaker voorkomt, zal men wel vragen wie die mid dag voorgaat. Het fraaie lenteweer, dat lang tevoren werd aangekondigd, was er dan uiteindelijk de afgelopen week met uitbundige zon en hele acceptabele temperaturen. Zeer warm was het zelfs voor eind maart, met dinsdag en woensdag op diverse plaatsen op de eilanden een graad of 17-18. De donderdag en ook deze vrijdag kwam er wat meer rimpeling in de gepolijste hoge- druksferen en gingen de scherpste kantjes van het mooie weer af, zonder dat we trouwens een structurele verandering gaan meemaken. Dat nagenoeg wolkenloze weerbeeld van de voor bije dagen hebben we inmiddels ingeruild voor meer wolken, waaruit tussen vrijdagochtend en uiterlijk zaterdagochtend misschien nog een bui kan vallen, maar veel neerslag is het beslist niet. De temperatuur heeft nu een graad of vijf ingele verd ten opzichte van begin deze week, maar beterschap is al vrij snel aanstaande want... Na deze korte dip met die enkele bui(en) en wolkenpartijen is het zonneklaar dat met name in het weekeinde een leuk herstel van het weer plaatsheeft. Hogedruk lijkt voorlopig namelijk niet weg te branden boven Noord-Europa en laat dat nu de plaats bij uitstek zijn om ons mooi weer te (blijven) geven. Overwegend zonnig en 15-16 graden blijft dan ook het parool voor het hele eilandengebied, vooral op zondag. Het weer is dan wel nog wat frisjes, met die ietwat nijdige oostenwind. De ooster opereert aanvankelijk nogal vlagerig en doet het soms bijna schraal aanvoelen bij een graad of 14. Het feit dat de luchtvochtigheid laag wordt (soms maar 309c) versterkt het afkoelend effect van de wind op de blote huid nog eens. Immers, de verdamping aan het huidoppervlak is bij droge omgevingslucht (en zeker in com binatie met wind) groter dan anders en deze verdamping kost warmte die wordt onttrokken aan de huid zelf Daarom dus die lage(re) gevoelstemperatuur, zeker nog op zondag. Bijkomend voordeel van die flink uitdrogende lucht is het feit dat de was aan de buitenlijn maandag binnen een mum van tijd droog wordt. Kijken we tenslotte nog iets verder, dan zien we dat rond het midden van de nieuwe week de stroming de neiging heeft wat te krimpen naar het noorden, zodat het ontegenzeg gelijk wat koeler wordt. Weerman Mare Putto Christelijk streel<blad op gereformeerde grondsiag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnennenten uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail:algemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,35. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zakeliji<e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijl< worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A.J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187) 471022 e-mail: j.villerius@gebr-dewaal .com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Middelharnis 342001108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). De Koninklijke Luchtmacht oefent komende week op uitgebreide schaal boven Nederland. De oefeningen vinden voornamelijk plaats in de nabijheid van vliegba sis Volkei, het oefengebied de Mamewaard en Noord-Fries land en de laagvlieggebie- den Maas-Waal en Oirschot. Vliegtuigen en helikopters van diversen vliegbases zijn de hele week actief. Om de samenwerking tus sen lucht- en grondgebonden eenheden te bekwamen, doen ook diverse grondtroepen aan de oefening mee. Het gaat om eenheden van het Korps Com mandotroepen, 13 Infanterie Bataljon Luchtmobiel en de Nationale Reserve. Met deze oefening bereiden de eenhe den zich onder andere voor op mogelijke inzet in uitzendge bieden. Aan de oefeningen par ticiperen F-16's van de vlieg bases Leeuwarden en Volkel, Chinook transporthelikopters van de vliegbasis Soesterberg en Apache gevechtshelikopters van de vliegbasis Gilze-Rijen. De Amerikaanse luchtmacht neemt deel met A-IO vlieg tuigen uit het Duitse Spang- dahlem. Tijdens de oefenin gen wordt van dinsdag tot en met donderdag van acht uur 's ochtends tot kwart voor elf 's avonds gevlogen. De vliegbewe gingen op maandag en vrijdag zijn van acht uur 's morgens tot het einde van de middag. Tij dens de oefeningen blijven het geldende minimum vlieghoog- ten onverkort van kracht. Op de toegewezen oefenterreinen kan gebruik worden gemaakt van oefenmunitie en rook. OUDDORP - Het Adullam comité Ouddorp organiseert dinsdag 3 april weer een kaar- tenmaakavond ten bate van de stichting Adullam gehandi capten zorg. De avond wordt gehouden in verenigingsge bouw Eben-Haëzer, Preekhil- laan 3 te Ouddorp, aanvang 19.30 uur. Deelname kost 7, incl. een kop koffie, thee of fris en materiaal om 3 kaarten te maken. Ook kunt u er materi aal kopen om thuis kaarten te maken. Neemt u deze avond zelf een snijmat, snijmes en een liniaal mee. Opgeven kan bij Hester Grinwis, tel. 683244. AUTOSCHADEHERSTEL ZernikeweglO 3241 MG Middelharnis Tel, (0187) 48 7219-Fax (0187) 48 24 88 In Herkingen wordt morgen, zaterdag 31 maart, het oud papier weer opgehaald voor de Hervormde gemeente. Het ophalen begint om 9.00 uur Wilt u het papier (geen plastic en drankenkartons, e.d.) tij dig en goed gebundeld aan de kant van de weg zetten? MIDDELHARNIS - De acti viteitencommissie van de Gereformeerde Gemeente te Middelharnis organiseert 7 april een Paaszangavond in de Hervormde kerk te Sommels dijk. Aan deze avond werken drie koren uit Krabbendijke mee, namelijk mannenkoor Jeduthun, Jeugdkoor Heman en kinderkoor jong Sursum Corda. Ds. G. van Manen heeft deze avond de leiding en hoopt de opening, een medita tie en de sluiting te verzorgen. De samenzang zal op het orgel worden begeleid door Jan- Kees Troost. De zangavond is gratis toegankelijk, wel wordt er een collecte gehouden die bestemd is voor de voorgeno men nieuw-/verbouw van de Gereformeerde Gemeente te Middelharnis. De avond begint om 19.00 uur, de kerkdeuren gaan om 18.30 uur open. Voor meer informatie of eventu ele groepsreserveringen of rolstoelplaatsen kunt u contact opnemen met Jos Troost, tel, 0187-489773, of met Leendert Stam, tel. 0187-483033. Het geklodder op andermans bezittingen neemt steeds vreem der vormen aan. Het feminis tisch getinte 'Anita is lief' uit mijn jeugd ging sainen met de iconen van de popmuziek. Daarvoor zag je voetbcdhetden en daarvoor stemden de namen van geliefden in kleine letters op bankjes gekalkt. Een getal uit liet bijbelboek Openbaring is al geruime tijd ergens op d'n Diek te zien. Zou de maker de betekenis ervan weten? Ik denk het wel. En valt het de voorbij ganger op? Ik vrees van niet, alhoewel er sinds enige tijd het woord satan onder staat. Weten wij wat het getal van een mens is? In Rotterdam werd vorig jaar het verlenen van stadsrechten in 1440 herdacht met festiviteiten onder de naam Rotterdam 666 jaar Eerst was dat 'gewoon' Rot terdam 666. Een cultuuifestival dat de duistere kanten van het leven moest belichten, maar dat in feite een duidelijke verwijzing was naar het symbolische getal uit de bijbel. Eéen van de duiste re kanten uit het evangelie is het lijden en sterven van de Heere Jezus. Dat lijden werd de eeuwen door op verschillende manieren vertolkt. De film 'The Passion of the Christ' probeerde dat ook. De rolprent reduceerde het lijden van de Christus tot een orkaan van geweld. Het lijden van de Chiistus was eenmalig en uniek. Jezus gaf het offer van zijn leven om ons vrij te kopen van de macht van de duivel. Anders gezegd om het ultieme kwaad te weren. Op 6 juni 2006 werd door christe nen wereldwijd gebeden om het kwaad ofte wenden. Het kwaad dat onlosmakelijk verbonden is met het getal van het beest. Het getal 666 als merkteken van de antichrist. Het gaat hierbij tegenwoordig niet zozeer over de paus of de islam, maar over apocalyptische scenario's als het implanteren van microchips. In het bijbelboek Openbaring stemt: En liet maakt, dat aan allen, de kleinen en de groten, de rijken en de armen, de vrijen en de slaven, een merkteken gegeven wordt op hun rechterhand of op hun voorhoofd, [en] dat niemand kan kopen of verkopen, dan wie het merkteken, de naam van het beest, of het getal van zijn naam heeft. Hier is de wijsheid: wie verstand heeft, berekene liet getal van het beest, want het is een getal van een mens, en zijn getal is zeshonderd zesenzestig. Heeft dat getal u en mij nog iets te zeggen? OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. H. Lassche, bediening Heilige Doop en 18.30 uur ds. C. Oorschot, Stellen- dam. Eben-Haëzer: 9.30 uur de heer L. Stuurman, Rot terdam en 18.30 uur ds. H. Lassche - Herv. Gem. (PKN) Locatie mfg Dorpstienden: 9.45 uur dr. P H. van Harten, Ridderkerk en 18.00 uur ds. H. Harkema - Geref. Kerk (PKN) 10.00 en 18.30 uur ds. C. G. Amesz - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. C. de Jongste - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. (PKN) 10.00 en 18.30 uur ds. J. Willemsen, v.m. open bare belijdenis - Hersteld Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. W. Groenenboom, emeritus te Waardenburg en 17.00 en 18.45 uur kand. J. B. Boesaard, Katwijk aan Zee. STELLENDAM - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. G. C. Kunz, Dordrecht en 17.00 uur kand. J. T de Koning, Hardinxveld-Giessendam - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur de heer A. Knoester en 18.30 uur ds. J. Tadema - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. B. van der Palm, Middelburg en 18.30 uur kand. B. D. Bouman, Poort- vliet. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P Korteweg, v.m. afslui ting winterwerk - Geref. Kerk (PKN) 9.30 uur mevr. Roodnat-Kievit - Gen Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. C. de Jongste - Gen Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Schultink, v.m. bediening Heilig Avondmaa. en nam. Openbare belijdenis. DIRKSLAND - Herv. Gem. (PKN) lO.OOuurds. G. van Meijeren, openbare geloofs belijdenis en 18.00 uur ds. D. Dekker, Oudewater-Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Schipper, v.m. bediening Heilige Doop - Ziekenhuis: 14.30 uur de heer H. J. P Scheermeijer. HERKINGEN - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. J. Maas, openbare geloofsbelijdenis en 18.00 uur ds. P Vernooij, Tholen - Hersteld Herv. Gem. 9.00 uur ds. A. van Wijk, sluiting winterwerk en 18.00 uur kand. M. Diepe- veen - Gen Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. G. H. Kruijmer, Lage Vuur- sche en 18.00 uur ds. R. W. van Mourik - Lukaska- pel HDG 10.30 uur ds. G. Bos, Serooskerke - Exodus (PKN) 10.00 uur (H.A.) ds. T. Verduijn - Remonstrant se Gem. 10.00 uur ds. J. E Klijnsma - CAMA Gem. 10.00 uur de heer T Boone - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 17.00 uur ds. D. Burg graaf, Maartensdijk. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. H. Harkema en 18.00 uur ds. L. Quist, Groot-Ammers - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. L. J. Lingen en 17.00 uur ds. C. G. Kant - Gen Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. G. van Manen - Chn Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. A. Egas - Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 (H.A.) en 17.00 uur ds. D. J. van Diggele. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur ds. W. Meijer, Yerseke en 18.00 uur ds. J. Maas - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. H. de Bode, Genemuiden - Gen Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P Blok. OUDE TONGE - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. L. de Wit en 18.00 uur ds. A. Goedvree, Arnemuiden - Gen Gem. 10.00 en 18.00 uur-leesdienst - Beréa Gem. 10.00 uur mevr. T Lom- merts. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. H. J. Catsburg, belijdenis van het geloof en 18.00 uur ds. J. Vis, Meer kerk - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. H. P de Goede en 18.00 uur kand. J. Glas - Gen Gem. 10.00 uur lees dienst en 14.30 uur ds. G. van Manen. DEN BOMMEL - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. J. Ouwendijk, Alphen a/d Rijn en 17.00 uur ds. E. v. d. Ham, Middelburg - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur de heer J. Anninga en 18.00 uur ds. A. W. Estié. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uu rds. Binnenkort zullen ze weer voor in de kerk staan. De (veel al jonge) mensen die belijdenis van het geloof doen. Op veel plaatsen is dat het geval op de zogenaamde Palmzondag, de zondag voor Pasen. In andere gemeenten tijdens de tweede Paasdag of ook wel de tweede Pinksterdag. Uit hun mond klinkt bij die gelegenheid een jawoord. Dat jawoord spreken ze uit in het midden van de gemeente en vooral voor het aangezicht van de heilige God. Door middel van dit "ja" ver binden ze zich aan de Heere en Zijn dienst. Het geldt als een eed. Een enkele week geleden ver scheen een mooi boekje over de inhoud en betekenis van de openbare belijdenis. De schrij ver is ds. D. Heemskerk. Hij is als predikant verbonden aan de hersteld hervormde gemeente van Opheusden. Daarvoor diende hij onder meer de her vormde gemeente van Oud dorp. Ds. Heemskerk schreef enkele jaren geleden bundels met preken over de Dordtse Leerregels en de Nederlandse Geloofsbelijdenis. Dit boekje zou kunnen worden meegegeven aan degenen die in deze weken belijdenis afleg gen. Het geeft voldoende stof voor de jonge mensen om zich nog eens rustig te bezinnen op wat dit belijdenis-doen in bij bels licht inhoudt. Ik wens dit boek ook in handen van hen die overwegen het volgende seizoen naar de belijdeniscate chisatie te gaan. Maar ook als u al veel jaren belijdend gemeen- tehd bent, geeft dit boek stof tot overdenking. In het eerste hoofdstukje laat de schrijver iets zien van wat de Bijbel over belijdenis-doen zegt. Het heeft in de eerste plaats alles te maken met het belijden en erkennen van het zondaar-zijn. Niet min der hangt het samen met het belijden van Christus Jezus als de enige grond tot zaligheid. Belijden, aldus ds. Heemskerk, kent een onvoorwaardelijk bui gen voor het Woord van God. Het bijbelse belijden is een zaak van het hart. Het volgende hoofdstuk geeft een stukje geschiedenis. Wat mij betreft had de schrijver meer mogen zeggen over wat Calvijn hierover in zijn Institu tie heeft geschreven. Ik denk aan hoofdstuk 4, 19, 13 waar hij spreekt over "een onder wijzing waardoor de kinderen of de aankomende jongeren rekenschap zouden afleggen van hun geloof", opdat ze "het enige, ware en zuivere geloof, waarmee het volk der gelo vigen eendrachtig de enige God dient, onder getuige en ten aanschouwen van de kerk belijden." Hij wijst daar ook op de noodzaak van "een zekere methodische weg in het onder wijs van de christelijke leer." Het is in deze lijn dat in 1568 het Convent van Wezel, de samenkomst van de Neder landse kerken onder het kruis, bepaalde: "Men zal niemand ten Avondmaal des Heeren toe laten, dan die naar de gewoon heid der Kerk, tot dewelke hij zich voegt, belijdenis der gere formeerde religie gedaan heeft, mitsgaders hebbende getuige nis eens vromen wandels." Ik citeer deze bepaling uit het boek van ds. Heemskerk. De schrijver trekt een mooie en praktische lijn in het mid dendeel van zijn boek. Ach tereenvolgens komen aan de orde de relatie tot de Heilige Doop, tot de catechese, tot de levenspraktijk en tot het Hei lig Avondmaal. In het spoor van de Dordtse Synode en de zogenaamde oude schrij vers wijst ds. Heemskerk het onlosmakelijk verband tussen belijdenis en Avondmaal aan. Daarbij gaat hij uitdrukkelijk in op twee gevaren. De eerste is dat de deelname aan het heilig sacrament tot een vanzelfspre kendheid wordt. Alsof er in het leven met de Heere auto matismen zouden mogen gel den. Het gaat daarentegen om het door de Heere gewerkte nieuwe leven en om de levende honger naar de gerechtigheid van Christus. Anderzijds is er het gevaar dat het hoofddoel van het sacrament niet goed onder ogen wordt gezien. Het komt, in reactie op een bepaal de praktijk, wel voor dat de noodzaak van de zelfbeproe- ving zo de nadruk krijgt dat het gedenken van de dood van Christus geheel op de achter grond dreigt te geraken. Dan heeft de christen met zijn bele ving meer de aandacht dan de belijdenis van Jezus Christus en Dien gekruisigd. Van een pastorale bewogenheid en diepgang spreekt met name de inhoud van hoofdstuk 8. Daarin wordt een groot aantal geestelijke vragen en proble men besproken. De schrijver is ze ongetwijfeld tegengekomen in zijn catechetische praktijk. Hij bespreekt onder meer de volgende zaken: de leer van de verkiezing en de verwer ping, de vraag naar het tijdstip van de bekering, de nodige mate van schuldovertuiging, de aspecten van de zekerheid van het geloof en de moge lijke zonde tegen de Heilige Geest. Goed gekozen thema's! De schaal van dit boekje nood zaakt een beknopte behande ling, maar de auteur heeft bin nen het toegestane bestek nog veel weten te zeggen. De toon van pastorale bewogenheid is treffend. Fijn dat hij hier en daar verwijst naar literatuur, met name van de oude schrij vers. Wat mij betreft had dit nog aangevuld kunnen wor den met een verwijzing naar John Bunyan ('Het komen tot Jezus Christus') en John Charles Ryle ('Het hart van het christelijk geloof). Ik voeg me bij de wens van de schrijver, bijna aan het slot van zijn boek, namelijk dat de Heere ernst geve met onze belijdenis: de belijdenis van onze schuld en strafwaardig heid, de belijdenis van de vol komenheid van Zijn werk en de belijdenis van de kracht van Zijn Naam, opdat ook anderen gewonnen mogen worden voor Zijn Koninkrijk. N.a.v.: Ds. D. Heemskerk, Zijn Naam belijden. Over de belijdenis van het geloof. Uitgeverij Den Hertog te Houten. Gebonden. ISBN 90-331-2043-5.125pag. Prijs 12,90. J.M.J. Kieviet OUDDORP - In de Sülle Week zullen vanaf maandag 2 april tot en met donderdag 5 aprÜ in de Doopsgezinde kerk in Oud dorp 'sültediensten' worden gehouden. In deze diensten, die zullen duren van 19.30 uur tot 20.00 uur, zal naast muziek, stilte, een lezing en enkele lie deren, een korte overweging gehouden worden. Op Goede Vrijdag 6 april wordt om 11.15 uur een Duitstalige dienst gehouden, waarin zal voorgaan Pfarrer Gerhard Gericke uit Düsseldorf. Vervolgens wordt in de avonddienst, waarin Ds. J. Smink zal voorgaan, het Hei lig Avondmaal gehouden. Deze dienst begint om 19.30 uur. C. Molenaar, Papendrecht en 178.00 uur ds. M. J. van Oordt, Hendrik Ido Ambacht - Geref. Kerk (PKN) 9.30 uur ds. C. G. Kant en 18.00 uur ds. J. H. Becker - Gen Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Her steld Herv. Gem. 11.OO uur ds. A. van Wijk, Herkingen en 16.00 uur kand. M. Die- peveen, Stellendam. LANGSTRAAT - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. T. W. van Bennekom. GOEDEREEDE - Sportvisserij Goeree Overflakkee organi seert op woensdag 4 april a.s. in de gemeente Goedereede een educatieve avond voor geïnte resseerde jeugdige sportvisser- tjes. De avond wordt gehouden in Goedereede-Havenhoofd en vindt plaats in basisschool 'Eben-Haezer', Blauwedistel- straat 31. De avond duurt van 19.00 tot 21.00 uur. Ieder een tot en met 14 jaar is wel kom. De toegang is gratisl Elke bezoeker krijgt het graüs werkboek 'Zoetwatervissen' en mag na afloop ook nog een zelfgemaakt onderlijntje mee naar huis nemen. Gedurende de avond wordt het werkboek behandeld. Er wordt uitge breid aandacht geschonken aan waterplanten, waterdiertjes en natuurlijk aan de vissen zelf Uiteraard wordt ook aandacht gegeven aan het sportvissen en zal er o.a. uitgelegd worden hoe een hengel opgetuigd moet worden. Voor meer info kunt u bellen naar Rogier Keijmel, tel. 06-55396008, of naar Richard Monster, tel. 0187-489311. Op latere tijdstippen worden ook in de andere gemeenten op Goeree-O verflakkee educatieve avonden voor de jeugd georga niseerd. Nadere berichtgeving volgt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 2