Jongerenraad Rabobank Goeree-Overflakkee debatteert over betaalbare starterswoningen Gekantelde vrachtwagencombinatie blokkeert N215 U- ■6i^innaard p. Onduidelijkheid over wie de starters zijn Het ontbreekt gemeenten aan goede grondpolitiek tiawtttemo» Cijfers vertalen, koers bepalen. Politie houdt fietsenkijkdag Koninklijke Onderscheiding voor brandweerman Cees Jordaan 79e jaargang Nr. 7595 Vrijdag 30 maart 2007 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag STELLENDAM - 'Betaalbare starterswoningen op Goeree-Overflakkee'. Onder dit thema was dinsdag avond een aantal betrokkenen bij de eilandelijke volks huisvesting bijeen in het kantoor van de Rabobank aan de Langeweg in Stellendam. De Jongerenraad van de Rabobank Goeree-Overflakkee wil op gezette tijden wat verder doordiscussiëren over maatschappelijke onderwerpen. Daarom was er deze keer gekozen voor de problematiek rondom betaalbare starterswoningen op het eiland. De jongeren gingen de discussie aan met vier wethouders, vertegenwoordigers van het ISGO, projectontwikkelaars, bouwers, architecten, makelaars, woningbouwvereniging en de Rabobank. Overzicht Krimpen Stellingen Huur Provincie Gezamenlijke aanpak Knöps(g0^ A— Visser Visser betaalbare BMW-service De politie van het dis trict De Eilanden organi seert morgen, zaterdag 31 maart, een fietsenkijkdag op drie politiebureaus in het district De Eilanden. Ëe^éÊ Door Adri van der Laan Tijdens de verkiezingscam pagne voor de gemeente raadsverkiezingen, ruim een jaar geleden, was de bouw van betaalbare starterswoningen een hot item. Ieder zichzelf respecterende partij had in haar vcrkiezingsprogiainma wel een paragraaf opgenomen waarin men aandacht beloofde voor de bouw van woningen voor starters. Het is gebleken dat ook hier geldt dat 'papier geduldig is' want tijcfcns c(c bijcx-nkomst van de Rabojongeren bleek dat de werkelijkheid rondom de bouw van betaalbare starters- woningen behoorlijk weerbar stig is. Voor de aanwezigen was het nog tiiet zo eenvoudig om aan te geven wat nu precies de behoefte is van de starters, wat de prijs van dergelijke wonin gen zou moeten zijn en wie nu eigenlijk de bewuste starters zijn. Gert-Jan Kievit, de voorzitter van de negen leden tellende Jongerenraad, legde aan het begin van de bijeenkomst uit dat de aanleiding voor de the ma-avond was de publicatie van het rapport 'Kiezen of Delen' dat de Rabobank Cloeree-Over- flakkee vorig jaar uitgaf Dit rapport geeft een handreiking voor een duurzame ontwik keling voor de toekomst van Goeree-Overflakkee. In het rapport komen verschillende knelpunten naar voren die om aanpak vragen. Eén van deze punten is het ontbreken van betaalbare starterswoningen voor jongeren op het eilatid./Us hierin geen verandering komt zullen, volgens het rapport, in de toekomst veel jongeren van het eiland vertrekken en elders werk zoeken, waarmee ook een economische impuls voor het eiland verloren gaat. Voordat men met de betrok kenen in discussie ging, gaf Jos van der Welle uit Oude-Tonge, lid van de Jongerenraad, een overzicht van de huidige stand van zaken op het eiland. Hij gaf aan dat ook op Goeree-Over flakkee er een stijgend aantal jongeren is dat samenwoont of gaat trouwen, waardoor er steeds meer vraag naar star terswoningen komt. Verder blijkt uit onderzoek van de Jon gerenraad dat er ook een groot aantal 'alleenstaande'jongeren is; een groep waarvan ook een groeiende vraag naar wonin gen is te verwachten. Van deze groep staat er zo'n 20% op de wachtlijst voor een huurwo ning. Via een mini-enquête 'heeft de Jongerenraad gepro beerd om een beeld te krijgen van de wensen van de jonge ren. Uit deze enquête blijkt dat jongeren die aan het begin van de arbeidsmarkt staan geen hoge hypotheek kunnen nemen om aan hun woonwen sen te voldoen. Volgens Jos van der Welle ligt de gemiddelde prijs van koopwoningen op het eiland rond de 260.000. En de goedkopere woningen lig gen hierbij voornamelijk in de kleinere plaatsen, zoals Her kingen, Melissant, Achthuizen of Ooltgensplaat. Plaatsen die voor een groot deel van de jongeren niet zo geliefd zijn omdat vooral de openbaar vervoerverbindingen richting Rotterdam, waar veel jonge ren werken of studeren, niet zo gunstig zijn. Uit het onderzoek blijkt dan ook dat starterswoningen maar 125.000 mogen kos ten en dan ook nog dienen te liggen in de grotere dorps kernen. Uiteindelijk moest Jos van der Welle constateien dat momenteel voor jonge ren alleen maar recreatiewo ningen betaalbaar zijn. Maar hierin mag niet permanent worden gewoond. De heer Kuijt uit Krimpen aan den IJssel was dooi' de Jonge renraad uitgenodigd om de situatie rondom de bouw van woningen in Krimpen aan den IJssel uit te leggen. Hij schets te de situatie in zijn gemeente, waarin hij twintig jaar raadslid is geweest. Het bleek dat er veel overeenkomsten waren met Goeree-Overflakkee. Vanwege het ontbreken van bouwgrond en de strenge regels van de provincie pleitte Kuijt ervoor om waar mogelijk overbodige gemeentelijke accommodaties in te zetten voor goedkope woningbouw en zoveel moge lijk de zogenaamde inbreiloca- ties te benutten. Onder leiding van de coöpera tieadviseur van de Rabobank, Jan Verhage, ging het gezel schap vervolgens in discussie rond zeven stellingen. Ook uit deze discussie bleek dat er geen duidelijk beeld is van wat star terswoningen zijn en wie deze starters zijn. Bij de eerste stel ling: 'Er iiiorden geen betaalbare woningen voor s(aHéfrgebouwd! vroeg wethouderTon Admiraal van de gemeente Goedereede zich af "wat betaalbaar is". Hij wees erop dat hij uit ervaring weet dat sommige jongeren liever in een dure Golf rijden dan geld opzij leggen voor een woning. Hij gaf een voorbeeld dat jongeren niet altijd tevre den zijn met een starterswo ning. Want tijdens een bijeen komst voor woningzoekenden in de gemeente Goedereede werd aan de jongeren meege deeld dat er voor een lage prijs kon worden gebouwd. "Maar MELISSANT - Op de pro vinciale weg N2I5 tussen Stellendam en Melissant is woensdagavond tegen half negen een vrachtwa gen op z'n kant terecht gekomen. Waarschijnlijk raakte de chauffeur met zijn vrachtwa gencombinatie in de berm en IS na een stuurcorrectie het gerij geschaard en vervol gens gekanteld. Het mate rieel kwam daarbij op beide rijbanen terecht. Politie, ambulance en brand weer waren ter plekke voor hulpverlenening. Naar het zich liet aanzien is de viacht- wagenchauffeiu' er, met lichte verwondingen, goed vanaf gekomen. Ie N215 is in beide richtin gen langdurig voor alle ver keer afgesloten geweest. Het verkeer werd omgeleid via de Plaatweg. Fnlo's: Ffrshnro Flukkee rt M T«L tsiiT) m f^^%y^ fnn» Middelharnis BM Voor de teop of verfeoop van uw woning Doelinchemseslrool 32-34,3241 AA Middelhomis Tel. (0187) 482606 Rabo Jongerenraad discussieerde over de realisatie van slartersximiingen op Goeree-Overflakkee. de jongeren wilden toch een luxe keuken en dakkapellen erbij". Ze wilden dus zeker geen woning "waar ze met de schoentrekker in moeten". Wethouder Piet Koningswoud van de gemeente Dirksland pleitte ervoor om de 'door stroming' te bevorderen, zodat kleinere en goedkopere wonin gen voor jongeren vrijkomen. Bij de stelling 'jongeren verlaten Goeree-Overflakkee, er is daarom geen noodzaak voor starterswo ningen, merkte wethouder Gert-Jan van der Valk van de gemeente Oostflakkee op dat het wel zo zou kunnen zijn dat jongeren het eiland verlaten omdat er geen starterswonin gen zijn. "Het is het kip-ei-ver- haal", aldus Bram Roos van Roos Projectontwikkeling. Hij legde uit dat als er geen aan bod is de jongeren wegtrekken en er is geen aanbod omdat er geen jongeren zijn. Hij heeft wel geconstateerd dat er ook onder jongeren veel meer behoefte is aan koopwoningen dan aan huurwoningen. .Ajidré Groenendijk van wo ningbouwvereniging 'Woon- goed Flakkee' verzekerde dat er veel vraag is naar huur woningen voor jongeren. Als voorbeeld noemde hij de bouw van het AHOED-complex, waarin dertien woningen voor starters zijn gesitueerd. "De telefoon stond roodgloeiend toen dit bekend werd", zo gaf hij aan. Hij adviseerde de jon geren dan ook om zodra ze achttien zijn zich op de lijst van woningzoekenden te plaatsen omdat de wachttijd bij Woon- goed toch altijd nog enkele jaren is. Op de stelling of de gemeen ten en de lokale politiek weinig specifiek beleid maken op het gebied van starterswoningen, bleek uit de reacties dat dit toch wel het geval was. Gert-Jan van der Valk vond "dat de gemeenten wel de hand in eigen boezem moeten steken". Hij vindt dat men als gemeente ook op dit gebied meer sturend bezig moet zijn en bijvoorbeeld bij het ont wikkelen van nieuwe plannen bedingen dat er ook ruimte voor starterswoningen moet komen. Hij realiseerde zich wel dat dit voor de gemeenten niet altijd financieel aantrek kelijk is. Wethouder Philip van den Berg wees erop dat een groot deel van de problemen ligt aan het feit dat de gemeenten niet veel geschikte bouwgrond in bezit hebben, "we hebben in het verleden geen actieve grondpolitiek gevoerd". Tijdens de discussie met de Rabo Jongerenraad bleek dat er bij alle partijen wel de wil is tot het bouwen van starters woningen. Maar dat het prijs kaartje, dat uiteiirdelijk aan de woningen komt te hangen, te hoog is voor beginners op de woningmarkt. Deze hoge prijs komt vooral doordat de bouw grond schaars is. Door maat regelen van de provincie moet er zoveel mogelijk gebouwd worden binnen de bestaande dorpsgrenzen omdat men op het eiland alleen maar voor de eigen bevolking mag bouwen en er volgens de provincie vrij wel geen grote nieuwbouw aan de randen van de dorpen meer nodig zullen zijn. Nieuwbouw Foto: Adri iw»( <if'r Ijkui moet dan binnen de dorps grenzen plaatsvinden. Dit heeft tot gevolg dat de kosten heel hoog worden in verband met sloop, grondverwerving en aan de omgeving aange paste bouw. Aan het eind van de discussie 'bleek dat de problemen rond om de bouw van starteiswo- ningen nog niet zijn opgelost en dat het zeker nog wei even zal duren voordat er voldoen de woningvoorraad voor de jongeren op het eiland aanwe zig is. Tijdens de samenvatting van de avond kon de directie voorzitter van de eilandelijke Rabobank, Jan de Waard, con stateren dat om het probleem opgelost te krijgen alle partijen dienen samen te werken. Voorzitter van de Jongeren raad Gert-Jan Kievit was ook tevreden over deze bijeen komst, waarbij alle betrokken met elkaar van gedachten heb ben kunnen wisselen over de problematiek rondom de star terswoningen. Hij beloofde dat er over enige tijd een vervolg aan zal worden gegeven. c M t- Gebruikt was nog nooit zo nieuw. I OnMfel,'tbijuwG2-<i*a:«ofkiji[ai¥R Ktrópi BV Longe*^ 113 3245 KG - SommtliijV - 0187176767 Akkerctoos BV - JCIoosterweg 2 *3l7 al - Noordgouw*0111 401147 ACCOUNTANTS ÏELASTINGADVISEURS MIDDELHARNIS Kon. |u[iaiiaweg 56 0187 617 300 Fax 0187 485 637 www.visser-visser.nl De afgelopen weken zijn fiet sen die de politie heeft gevon den in onder meer Spijkenis- se, Brielle, Hellevoetsluis, op West-Voorne en op Goeree- Overflakkee bij het dichtstbij zijnde politiebureau gestald. Maar ook fietsen die terugge vonden zijn bij een fietsendief maar waarvan de eigenaar niet kon worden achterhaald, zijn op de binnenplaatsen van de politiebureaus te vinden. Het organiseren van de fietsenkijk dag geeft de eigenaar een kans om alsnog zijn fiets terug te vinden. Kom daarom zaterdag tussen 10.00 en 14.00 uur een kijkje nemen bij politiebureau Spijkenisse aan de Schout straat 1, bureau Hellevoetsluis aan het Bruggehoofd 11 of bureau Middelharnis aan de Olympiaweg 40. Mensen wor den verzocht altijd aangifte te doen van diefstal van hun fiets. Zo kan, als de politie hun fiets aantreft, de eigenaar worden achterhaald. MIDDELHARNIS - Tijdens de jaarvergadering van de vrijwillige brandweer van Middelharnis, afgelopen vrij dag 23 maart, is aan brand weerman Cees Jordaan uit Middelharniseen Koninklijke Onderscheiding uitgereikt. Vanwege het bereiken van de 55-jarige leeftijd treedt voor Cees het Functioneel Leef tijd Ontslag in werking en moest hij aficheid nemen. En bij die gelegenheid werd hij benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. De oor konde en oijbehorende deco raties kreeg hij uitgereikt door burgemeester De Vries van de gemeente Middelhar nis. Die prees Cees Jordaan om zijn enorme inzet en gro te enthousiasme en betrok kenheid. Als enige tussen alle brand weerlieden van de vier blus- ploegen van de gemeente Middelharnis is Jordaan deskundig en bevoegd om instrucde te geven in het C2000 verbindingssysteem, waarvoor hij ook coördina tor was. Ook is hij instructeur gaspakdrager, kerninstruc teur en oefenleider. Sinds 1980 was Jordaan verbonden aan de vrijwillige brandweer van Middelharnis en heeft hij tot 2006 het penningmees terschap vervuld voor de brandweervereniging Mid delharnis. Gedurende zijn brandweertijd heeft hij zich opgewerkt tot Hoofdbrand wacht/Onderbrandmeester Ie klasse. Folo: Persburo Flakkee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1