s o ^^n^cn: Vitrineproject Stichting Podium april Geschiedschrijver Hendrik van Dam prominent in Ouwe Waerelt Yhaart iO C H 0 0 V H F A A U L E A K U T B I S U K E J G L S A L K A I 0 U E W 0 I A N Z P R R E B M L T U E B A R 0 L M I M N E A K E E M E A A L R E^ K E N E N L yhMtt EIIAtlDBI-niEUWS GEBAK oomkojeugdhoekie@filternet.nl GOEDE VRIJDAG Deze keer een woord zoeker. Veel kinderen vinden dit soort puzzels altijd leuk. Willianne Boer (Sommelsdijk) maakte er een voor ons over allerlei dingen die met school te maken hebben. SCHOOL Streep onderstaande woorden weg. Van de letters die overblijven, kun je een groet maken. bel bio boek huiswerk juf klas leraar leuk muziek pen rekenen rugtas school slim sommen vakantie G A B B A T H A M 0 H A S P E G A 0 L T R U I I R S 0 G V A R L I A 0 R 0 L B T A B F R D T K B E T A H K E H I A P U C A R N A D S H S T A U A B E S P 0 T N I A 1 K A J A F A S R GOEDE VRIJDAG Vorig jaar stuinde Marieke Tanis (Oud- dorp) en doorstreper op over (ioede Vrijdag. Toen kon ik de puz zel niet meer plaatsen, omdat de lijdenstijd voorbij was. Daarom plaats ik de puzzel nu. Streep de woorden die hier onder staan door. Je houdt dan een aantal letters over die samen drie woorden vormen. Deze drie woorden vormen één van de zeven kruiswoor- den die de Heere Jezus gesproken heeft. moordenaar Barabbas bespot edik Gabbatha Golgotha graf haan Kajafas kruis Maria Petrus Pilatus '^crii,^ vdH t^e^^ct^ee&t Dit is het laatste jeugdhoekje van maart. Dat betekent dat alle oplossingen van februari eigenlijk binnen moeten zijn en datje de oplossingen van maart weer op kunt sturen. PAGINA 11 VRIJDAG 30 MAART 2007 Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 100 a 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. Zelfgemaakte puzzels met de oplos sing erbij, die via de e-mail verstuurd worden, leveren 20 punten extra op als ze geplaatst worden. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bon van€ 10,-. 6. Wie een jaar geen oplos.singen inlevert, verliest zijn/haar punten en begint weer met O punten. Daar gaat de Heere Jezus, de Koning van V heelal. Hij draagt Zijn kruis, maar kan niet meer. Wie toch Hem helpen zat? Soldaten schreeuwen ruw en kwaad, daarginds moeten ze zijn! Ze trekken Jezm tegen 't kruis. Wat doet dat vreeslijk pijn. De Heere Jezus is niet hoos, Gewillig lijdt Hij pijn. Hij bidt: "O God, wil Gij toch nog met deze mensen zijn?" Er wordt geschreeuwd, er woi'dt gespot: ''Ko?n van het k?vis eens afJ" Maar Jezus moet hier lijden. Hij draagt voor ons de straf. Hij lijdt om onze zonden. Hij heeft verdriet en pijn, opdat wij, als we sterven, gelukkig kunnen zijn. Men heeft Hem op V kruis gelegd. Geen boos woord heeft Hij gezegd. Vrienden laten Hem alleen. Niemand helpt Hem, nee, niet één! De soldaten slaan Hem wreed en dobb'len spottend om Zijn kleed. In de ergste angst roept Hij: "O God, waarom verlaat Gij Mij?" Maar dan is voorbij de nacht, Jezus roept: ''Het is volirracht. (dichter onbekend) T ±J jÜ Afgelopen maandag (26 maart) vierde Marleen Tanis (Ouddorp) haar verjaardag. Vorige week was ik jouw naam vergeten. Marleen. Alsnog een felicitatie. Komende week zijn er driejarigen te melden: op 3 april zijn Jarinda van Splunter (Ouddorp) en Come Stroober (Nieuwe-Tonge) jarig eii op 4 april is Arco Luime (Ouddorp) jarig. Alle drie alvast gefeliciteerd.a In elk gebakje of stukje taart staat een woord. Van deze woorden kun je steeds de naam van een gebakje, een koek of een taart maken. Welke 12 soorten heb jij kunnen maken? Schrijf de namen op. 1. Hoe heet je'? Martijn van Schaik. 2. In welke plaats woon je? Stellendam. 3. Naa;r welke groep ofivelke klas ga je na de zomervakan tie? Naar groep 6. 4. Op welke school zitje na de zomsniakimlie Op 'De Regenboog'. 5. Ben je afgelopen jaar op een excursie, op kamp of op schoolreis geweest (of mis schien wel alle drie)? Op schoolreis. Waar gingen jullie naar toe? Naar het Dolfinarium. Hoe gingen jullie daarheen (met defiels/mel de bus/ lojyend/mel de auto/met de trein) We gingen met de bus. Wal heb je die dag/die dagen allemaal gezien Dolfijnen, zeehonden en andere grote water dieren. 9. Wat vond je het allerleukst? De dolfijnenshow. 10. Wal vorulje niet leuk We moesten lang in de bus zitten. 11Vertel eens iets bijzonders van die dag/dagen. De zeehonden duwden een man in het water. \2.Hebje nog goede ideeën voor een schoolreis of een kamp? Nee, ik heb geen ideeën. In het Vïtrineproject van de Stichting Podium Goe- ree-Overflakkee wordt deze maand aandacht besteed aan Cees Dirk zwager, wiens werk in april in het Haegse Huus te Stellendam in de vitrine staat. De liefde van Cees Dirkzwager (1947) voor keramiek werd zo'n der tig jaar geleden geboren. Bij het afstuderen aan de Academie voor Beeldende Kunst in Rotterdam maak te hij een object van glas en keramiek waarmee hij met vlag en wimpel slaag de. Aansluitend ging hij aan de slag op de experi mentele afdeling van de Porceleyne Fles in Delft, waar zijn liefde voor kera miek alleen maar sterker werd. "Keramiek ontstaat uit een fascinerend veranderingspro ces met de natuurelementen aarde, water, lucht en vuur. Voor sculpturale keramiek, die alleen een esthetische functie heeft, is bij het grote publiek helaas weinig interesse. Onte recht, zeker gezien het feit dat met name grote keramische beelden een flinke opmars maken in de hedendaagse beeldhouwkunst," aldus Dirk zwager. "In al die jaren heb ik mij ver diept in keramiek, waarbij er een eigen manier van werken is ontstaan die bij mij past en die herkenbaar is. Het liefst werk ik vanuit een bepaald thema aan een serie, waarvan ieder object een naam en serie- nummer krijgt. Op dit moment werk ik aan een serie klokken, handgevormd en met gebruik making van diverse keramiek- technieken. Mijn werk wordt nooit gekopieerd, elk werk is een uniek exemplaar" Cees geeft zijn werk een her kenbare uitstraling mee door identieke figuraties, reliëfs en door hemzelf ontwikkelde glazuren. Hij volgt zijn eigen stroming en wil mensen prik kelen en uitdagen om te kij ken. "De inspiratie haal ik uit de mensen om mij heen en uit de natuur. Als ik aan het werk ben, bestaat er voor mij geen andere wereld dan mijn eigen wereld, die gebaseerd is op rust en concentratie." Cees maakt zijn keramiek in Art Atelier Dirkzwager, dat tevens dienstdoet als galerie en Cees Dirkzwager met één van zijn beeldjes. als ruimte voor keramiekcur- sussen. In de galerie is perma nent werk te zien en te koop, maar Cees doet ook aan kunst- uitleen. Tevens is de galerie te huur voor exposities van ande re kunstenaars. Voor een kera- miekcursus bij Cees Dirkwager kunt u zich opgeven door te bellen naar (0187) 603535. Of kijk op website www.ceesdirkz- wager.nl. Heeft u belanstelling voor een keramiekcursus, maar wilt u eerst meer weten en of zien? Cees Dirkzwager exposeert nog meer keramiek op 6, 7 en 9 april tijdens de Paasshow bij Garage Knöps te Middelhar nis, waar u zich natuurlijk ook kunt opgeven. De andere vitrines in de maand april: - Huisartsenpraktijk Oud dorp: Niels Snoek met reli gieuze kunst; - Gemeentehuis Goedereede: Lijntje Kraan met etsen; - Vroonlande, Dirksland: Bri gitte Tragi met schilderijen; - Ziekenhuis Dirksland: Jan Roedoe; - Geldershof, Dirksland: Nel- la Visser en Janny van den Boogert met beeWen; - De Samaritaan, Sommels dijk: Nienke van Rossum met linoleum en houtsne- des; - De Goede Ree, Sommels dijk: 2becreative2 met pro ducten workshops; - Bibliotheek Middelharnis: Peter Saarloos met hout- draaiwerk; - Gemeentehuis Middelhar nis: Beeldjes van Mei Dale; - Gemeentehuis Oude-Tonge: Josina van Prooijen met schilderijen; - Bibliotheek Oude-Tonge: Bijenclub; - Ebbe en Vloed, Oude-Ton ge: Marianne Bosch met keramiek; - Het Centrum, Ooltgens- plaat: Wilma Schrier met foto's. In de eerste Ouwe Waerelt van 2007 neemt de zeven- tiende-eeuwse geschied schrijver Hendrik van Dam een prominente plaats in. Niet alleen zoomt het historisch tijd schrift voor Goeree-Over- flakkee in op de persoon Van Dam, maar ook over de gedichten in zijn boek over het eiland West- voome. Gedichten die onderdeel blijken te zijn van een literaire traditie. De nieuwe Ouwe Waerelt is zojuist van de persen gerold en wordt spoedig verspreid. Van Dam noemde zijn boekje 'Korte beschrijvinghe van het eilandt Westvoorn ende de geschiedenissen van de stadt Goedereede'. Het verscheen in 1680 en is daarmee het oudste eilandelijke geschiedwerk. Het boek is voor latere geschied schrijvers bovendien een belangrijke bron. Ze citeerden Van Dam zonder veel terug houdendheid en schreven zelfs klakkeloos hele passages uit het boek over. Iedereen die zich met de geschiedenis van Goeree- Overflakkee bezighoudt, kent het boek. Maar wie Hendrik van Dam was, dat weet eigen lijk niemand. Daar komt nu verandering in, want Cathy Westdorp en Jan Both heb ben zijn levenswandel vastge legd in een gedegen artikel. Zij maken duidelijk dat deze erudiete bestuurder niet alüjd even onberispelijk door het leven ging. Pau Heerschap schrijft in de Ouwe Waerelt ook over Van Dam, met name over de gedich ten die hij in zijn geschiedwerk heeft opgenomen. Eén gedicht heeft een fictieve wandeling tot onderwerp, een tocht van Goedereede naar Ouddorp. Opvallend is dat sommige pas sages vrijwel overeenkomen met delen uit een treurspel van Vondel. Passages die na nauwkeurige bestudering in de literaire traditie blijken te staan van het hofdicht, gedich ten over buitenplaatsen in het bijzonder en het buitenleven in het algemeen. In het artikel van Pau Heerschap komt onder meer naar voren hoe de zeven- tiende-eeuwers aankeken tegen de natuur en welke ideeën over tuininrichting er leefden. In een ander artikel schrijft Gerard Heerebout over een aantal grienden (kleine walvis sen), die in 1856 aanspoelen op het strand van Ouddorp. De beesten worden verkocht en van de opbrengst vergroot ten de Ouddorpers het lokaal van de gemeentelijke lagere school. Een nieuwe rubriek - Muse umstukken - gaat in De Ouwe Waerelt van start met een beschrijving van de ambts ketens van de burgemeesters van de voormalige gemeenten Roxenisse en Onwaard. De museumstukken zijn te zien in het Streekmuseum te Som melsdijk. Verder bevat het nieuwe num mer van De Ouwe Waerelt artikelen over de herkomst van de straatnaam Crispijn in Oude-Tonge en de archeologi sche vondst van spelden bij het Flaauwe Werk. De Ouwe Waerelt, een uitgave van Historische Vereniging De Motte, verschijnt driemaal per jaar en host in de boekhandel 4,50 euro. Leden van De Motte (contributie 15,00 euro per jaar) ontvangen De Ouwe WaereÜ gratis. Aanmel den kan via het secretariaat van de vereniging: Moknblok 16, 3253 AL Ouddorp, 0187 - 681005 of e-mail secretaris@demotte.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 11