1 I blrS^dS^'''''' Nieuwbouw Vollenhoven maakt van Pieterstraat 'centrum van Melissant' Paddendrama in Ooltgensplaat I Rehobóthkerk Krentenbroodactie Woord en Daad Geluidsopnames raadsvergaderingen De Waal David Hoogzand in 'Uit de Kunst' 3- A-VA 79e jaargang Nr. 7594 2007 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Voor al uw vijver, tuin en speelplezier www.vijverbenodigdheden.ni Meer dan wonen Centrum Nieuwe taken Eisnoeren Redden Meepraten over water li^^ SOMMELSDIJK- Na een zeer voorspoedige voorbereiding en bouw van een nieiwe kerk voor de Hersteld Hervormde gemeente van Middelhar- nis/Somm^lsdiJk e.o. kon afgelopen vrijdagavond het nieuwe kerkgebouw offici eel in gebruik worden geno men. Al sinds 24 december jl. houdt de kerkelijke gemeente haar diensten in de nieuwe Rehobóthkerk, bij de entree van Middelharnis en Som- melsdijk, maar omdat nog niet alles gereed was, werd het moment van de officiële inge bruikname nader bepaald op 23 maart 2007. Afgelopen vrij dagavond. Onder grote belangstelling werd het kerkgebouw in gebruik genomen tijdens een kerkdienst waarin consulent ds. P. Korteweg uit Meli.ssant voorging. Deze bepaalde zijn hoorders bij de tekst uit Genesis 26 vers 22: 'Daarom noemde Izak de naam van de put Rehobóth, en zei; Want nu heeft ons de Heere ruimte gemaakt.' Een half uur vóór de ingebruiknamedienst werd in één van muren van de nieu we kerk nog een gedenksteen onthuld door ouderling L. Osseweijer en kerkvoogd L. Driece, met daarop de tekst 'Rehobóth. Want nu heeft ons de Heere ruimte gemaakt'. Voor een uitgebreid verslag met foto's verwijzen we u naar onze editie van a.s. vrijdag 30 maart. Fo/o: Pirshiim Flakbep Het eilandelijk comité van de Stichting Reformatorische Hulpactie Woord en Daad hoopt zaterdag 31 maart a.s. op heel Goeree-Overflakkee weer de jaarlijkse krenten broodactie te houden, dus in alle gemeenten en in principe in alle woonkernen. De opbrengst is bestemd voor het project 'Moeder en kind: hun toekomst, onze zorg', waitr de hulpstichting zich dit jaar voor inzet. De kennis over hygiëne en gezond voedsel in ontwikkelingslanden is mini maal. Dit heeft een hoge kin dersterfte tot gevolg. Daarom richt het project zich op medi sche zorg en voorlichting. De medi.sche zorg richt zich met name op kinderen, terwijl de voorlichting zich richt op ken nis en op gedragsverandering van moeders. De opbrengst van de actie zal worden verdubbeld door ICCO. Dit is één van de vijf organisaties die van de over heid geld ontvangen voor ont wikkelingslanden. ICCO is er voor christelijke organisaties en heeft wereldwijd partners die het werk uitvoeren. Hoe meer deze actie opbrengt, hoe meer de ICCO bij legt. Daarom beveelt Woord en Daad de krentenbrodenactie van harte bij u aan. surf snel naar... DIRKSLAND - Sinds kort zijn de vergaderingen van de gemeenteraad ach teraf te beluisteren via de gemeentelijke website van Dirksland. Dit is mogelijk geworden door de samen werking met NotuBiz uit Rotterdam. Van de raads- vei^aderingen wordt tij dens de vergadering een digitale geluidsopname gemaakt. Deze geluidsop name wordt achteraf op de website van de gemeente geplaatst. De opname is in fragmenten en zelfs per agendapunt of per spre ker te beluisteren. Dit betekent dat er geen uitge breid woordelijk verslag meer wordt gemaakt van de raads vergadering. Wel wordt per agendapunt het genomen besluit nog uitge schreven, maar de standpim- ten van de politieke partijen zijn dus ^aa de website terug te horen. De geluidsopnamen zijn te \inden op de website www. dirksland.nl. Via de button 'gemeentebestuur' komt men in een menu waarbij zowel onder de knop 'raadsinforma- tie' als 'agenda en besluitenlijst gemeenteraad' de geluidsopna me van de gewenste raadsverga dering te vinden is. De geluids opnamen van de vergaderingen van januari en februari 2007 zijn op de site geplaatst. Door startproblemen is de geluids kwaliteit van beide opnames nog niet optimaal, maar dit probleem is waarschijnlijk in maart verholpen. Op dit moment wordt gewerkt aan de totstandkoming van een geheel nieuwe web site. Dienstverlening \'ia de gemeentelijke website wordt steeds belangrijker en het gemeentebestuur ^^an Dirks land heeft dit onderwerp hoog op de agenda geplaatst, als onderdeel van het totale communicatiebeleid. De hui dige website dateert uit 2002 en voldoet niet meer aan de eisen die gesteld worden aan gemeentelijke websites. MELISSANT - Donderdagmiddag was er een officieel moment ingelast bij de bouw van het woonzorgcomplex aan de Pieterstraat in Melissant. Al geruime tijd zijn de bouwvakkers actief in het gebied, maar vanaf heden gaat men verder de lucht in en zullen de passanten langzamerhand de contouren van het nieuw te bouwen complex zien verrijzen. De voorzitter van de Raad van Commissarissen van Woningbouwvereniging Dirks land, Henk van Dijk, legde de eerste vloerplaat van het complex dat de naam Vollenhoven heeft gekregen. Tekst en foto's; Adri van der Laan Voordat men overging tot de officiële handeling was er in Melishof een bijeenkomst waar een tweetal sprekers stil stond bij het heuglijk feit van deze middag. Directeur van Woningbouwvereniging Dirks land Wilma de Bruine verze kerde tijdens haar toespraak dat zij "blij en dankbaar" was dat deze middag stilgestaan kon worden bij de officiële start van het complex. Naast de verschillende bestuiuders waren ook de bewoners van het huidige bejaardencen trum aan de Pieterstraat aan wezig, die vrijwel alleinaal in het nieuwe complex zullen gaan wonen. Omdat het htm nieuwe woningen worden en omdat zij ook wat overlast van de bouwactiviteiten ondervin den, werden zij in de bloeme tjes gezet en met de bus van en naar de bouwplaats en Melis hof vervoerd. Hoewel de bewoners er niet allemaal van overtuigd waren bleek in werkelijkheid toch dat de veertig bejaardenwoningen aan de Pieterstraat niet meer aan de eisen des tijds volde den. Om tot een functioneel en modern complex te komen, werd door Architectenburo Born een ontwerp gemaakt dat aansluit bij de nieuwe taken van de moderne woningbouw verenigingen; en deze taken behelzen 'meer dan wonen'. Volgens Wilma de Bruine doet Woningbouwvereniging Dirks land er alles aan om te vol doen aan de door de overheid opgelegde voorwaarden voor Wonen, Zorg en Welzijn. Als voorbeelden hiervan noemde zij Elkersweide en het binnen kort te openen complex Mau- ritshof, waar wonen en zorg gecombineerd worden. Ook in het nieuwe complex aan de Pieterstraat zal het belang van de bewoners in de breedste zin van het woord centraal komen te staan. Als de bouwwerkzaamheden afgerond zijn, zal er in het project plaats zijn voor veertig woningen: 24 woonzorgwo- ningen - waarbij Geldershof de taak voor de zorg krijgt - en 12 woningen die bestemd zul len zijn voor cliënten van Sja- loom Zorg en Zuidwester. Op de plaats van de nabijgelegen Rabobank zullen een huisart senpraktijk en vier senioren woningen worden gebouwd. Want ook de Rabobank - met geldautomaat - zal naar het nieuwe complex verhuizen en De eerste grondplaat voor hel complex Vollenhoven in Melissant wordt gelegd. daar een aantal dagdelen per week geopend zijn. Verder zal in het complex een pedicure worden gevestigd en De Brui- \Vilma de Bruijne en Henk van Dijk feliciteren eikuur mei de officiële aanvang van hel project l'ollenhoven. ne sprak de hoop uit dat er later nog meer service vanuit het nieuwe centrum verleend kan worden door bijvoorbeeld de vestiging van een biblio theek en een kapper. Volgens de directeur van de woningbouwver zal het nieu we project aan de Pieterstraat door de toegevoegde waarde een soort 'centrum' van Melis sant worden. Volgens haar is het dorp de vernieuwingen ook waard want zij prees de actieve bevolking en dorpsraad die als het nodig is ook zelf de handen aan de ploeg slaan bij het realiseren van voorzienin gen. In dit verband noemde zij ook het nabijgelegen nieuw bouwproject Koningshof, wat zij per abuis tot grote hilariteit van haar gehoor 'Konings woud' (wethouder RO Dirks land, red.) noemde. In dit nieuwbouwproject bouwt de woningbouwvereniging even eens een aantal woningen. Voordat tot de bouw van complex kon worden overge gaan, moesten er ingrijpende maatregelen worden geno men, want de nieuwbouw is gesitueerd op de plaats waar eerst het oude bejaardencen trum stond. Een groot deel van de bewoners moest dan ook verhuizen en sommigen zullen zelfs tweemaal moe ten verhuizen want de bejaar denwoningen die nu nog in functie zijn, zullen later in het nieuwe gedeelte worden geïn tegreerd. De Bruine beseft dan ook goed dat de voorbe reiding en de verhuizing voor de bewoners niet altijd even plezierig is geweest. Maar ze hoopt dat het resultaat veel zal vergoeden. In haar toespraak gaf De Bruine ook een toelichting op de naam van het woon zorgcomplex: 'Vollenhoven'. De betrokkenen hebben om twee redenen voor deze naam gekozen. Via de Pieter (uit Pie terstraat) werd al vlug de link gelegd naar Pieter van Vollen hoven. De andere reden was dat er vroeger op die plaats volkstuinen - hoven - waren. De voorzitter van de Raad van Commissarissen van Woning- bouw\'ereniging Dirksland, Henk van l3ijk, stond in zijn toespraak eveneens stil bij de nieuwe taken van de moderne woningbouwverengingen. Hij verzekerde dat de woning- bouwverenging graag deze taken op zich neemt. Volgens Van Dijk is samenwerking heel belangrijk en hij is dan ook gelukkig dat deze samen werking van de verschillende instanties heeft geleid tot de ontwikkeling van dit plan. "Wij zijn een maatschappelij ke onclerneming die iets toe voegt", zo verzekerde hij zijn gehoor en vond het dan ook niet erg dat er vanuit de maat schappij druk op de woning- bouwverenging wordt gelegd om te presteren. "Het is mijn overtuiging dat we zelfs nog scherper kunnen koersen", maar hij sprak hiervoor wel de overheid aan om hierbij ook hun verantwoording te nemen en ruimte te geven voor bouw plannen. De bouw van het woonzorg complex, waarvoor donder dag de eerste grondplaat werd gelegd, wordt uitgevoerd door Aannemingsbedrijf J. Kroon Zn uit Den Bommel en zal eind dit jaar of begin volgend jaar zijn afgerond. OOLTGENSPLAAT - In Ooltgensplaat heeft zich een klein drama voltrokken onder de parende padden. Enkele tientallen padden hebben het verblijf in hun vaste "voortplantingswater", de sloot naast bungalowpark Volkerak, niet overleefd, doordat er een zoute kwel- stroom is opgedoken. Vol gens paddentrekcoördinator Esther Linnartz-Nieuwdorp is de kans groot dat ook de dikkopjes het straks niet overleven. Door Gert van Engelen De paddentrek in Ooltgens plaat, de enige op Goeree- Overflakkee die officieel door vrijwilligers wordt begeleid, is voorbij. Het scherm langs de Havendijk, dat padden moet weghouden van de rijweg en ze doet belanden in inge graven emmers, is opgerold. Maar aan de overkant, in hun ooit zo veilige sloot, heeft zich "een natuurrampje" voorge daan. Toen Esther Linnartz en de andere paddenoverzetters laatst de poel inspecteerden, troffen zij op de kant zo'n tweehonderd levenloze pad den aan. "We zagen dat er eisnoeren waren afgezet; het voorplanten is dus nog gelukt. Maar de padden zelf hebben dit met hun leven moeten bekopen, want een deel ervan is overleden. Je zag nog maar een paar levende padden in het water zitten." De paddenploeg schrok en zocht uit wat de oorzaak van de massasterfte is. Dat bleek een zoute kwelstroom te zijn, die er volgens het waterschap Hollandse Delta "al een paar jaar is". Linnartz: "En erger nog: je kunt die stroom niet stoppen. Er is geen oplossing voor." Daarmee is achteraf meteen verklaard waarom omwonen den al zo'n twee jaar geen kleine padjes meer hebben zien langskomen. "Blijkbaar is de sloot langzaamaan steeds brakker geworden, waardoor de jonge padjes stierven. Wij wisten dat niet. En nu is er ken nelijk een grens overschreven, want ook de volwassen padden gaan dood." De dode padden worden niet opgeruimd; ze verteren vanzelf. Voorlopig worden de al afge zette eitjes tegen het zoute water beschermd door de gelei-achtige substantie waar in ze zitten. Maar straks, als de dikkopjes gaan rondzwem men, zullen ze "het waar schijnlijk niet redden" in de brakke sloot, denkt Linnartz. "Natuurlijk ga ik nog wel pro beren om ze te redden, maar dat wordt lastig. Ze zitten tus sen het riet, en dat is moeilijk scheppen. Maar ik doe m'n best en breng ze dan naar de gracht bij het fort, of naar de nieuwe paddenpoel, driehon derd meter noordelijker." Volgend jaar, bij de nieuwe paddentrek, pakken de vrijwil ligers het anders aan. Ze ver plaatsen de padden niet meer slechts naar de overkant van de Havendijk, maar brengen ze naar de gracht en de reser vepoel, waar ze zeker zijn van zoet water DIRKSLAND - In het pro gramma 'Uit de Kunst' op Radio Flakkee heeft Cees Briek op donderdag 29 maart tussen 20.00 en 21.00 uur een gesprek met David Hoogzand. Deze geboren en getogen Flakkeeë- naar uit Sommelsdijk kent het eiland en zijn recente geschie denis op z'n duimpje. Hij heeft studie gemaakt van de arbei dende bevolking, de oorlog, de visserij en de ramp en schreef hierover zeer lezenswaardige boeken. Hij is al niet meer de allerjongste, maar heeft zich zelf nog lang niet achter de geraniums verbannen. Waar om is Da\id Hoogzand nog zo actief en bezield aan het werk? Presentator Cees Briek pro beert er achter te komen. De herhaling is op donderdag 5 april om 21.00 uur. Nieuwe Tonge. Tel. (0187) 652484 www.dewaalhoveniers.nl OUDDORP - In m.f g. Dorp- stienden wordt morgenavond, woensdag 28 maart, een bur gerpanel gehouden waarvoor inwoners van de gemeente Goedereede worden uitgeno digd om mee te praten over het eilandelijke waterplan, waar het waterschap Holland se Delta en het ISGO samen aan werken. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. ^^y^CENT,^^ wwKbrilcentnimkeinelooMl Zandpod 56 - Middelhornis - Telefoon (0187) 48 34 37

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1