Haamstedeconferentie Behalen heftruckcertificaat nu ook mogelijk via Groene School Paddentrek in Ooltgensplaat niet eerder zó vroeg begonnen Vervolg verhaal Verkoping Adullam ElllVtlD^-tllELWS School werkt samen met Vroegindeweij Vorkheftrucks en Blom Opleidingen Veiligheid Sloot PAGINA 5 DINSDAG 20 MAART 2007 Dit jaar hoopt men de zgn. Haamstedeconferentie weer te liouden in confe rentieoord 'Mennorode' te Elspeet. De data zijn 27, 28 en 29 augustus. Tij dens de conferentie hopen de volgende sprekers het woord te voeren. i>s. .VJ. (,()U(li iaan zal de ope- niiijr veuicluen. Ds. K. ten Klooster ver/oigl een histo rische le/ing over lleinrich liiillinger (1504-1575). Ds. L. I'erlouw neemt een pastorale lezing voor zijn rekening, met als titel Ouderenpas- toraat o.a. in het verpleeg tehuis'. Ds. J. VVesterink zal in twee ochtendlezingen de aandacht \estigen op het \\erk van de profeet Ezechiël. Drs. E. j. Brouwer houdt een actuele lezing over het onder werp 'De Islam in huis; over Nederlands nabije toekomst'. Ds. e. de Vries zal een homi- letische lezing verzorgen over 'Preken over het Hooglied'. Ds. H den Butler behandelt in de avondlezingen de gere formeerde zondeleer. En ds. L. de Wit zal de slotpreek houden. De conferentie staat open voor predikanten, e\ange- listen, leraren godsdienst, aksmede \oor studenten die zich v(jorbereiden op het predikantschap. Degenen die eerder aan de conferentie deelnamen, krijgen een per soonlijke uitnodiging. Wie nog niet eerder een uitnodi ging heeft gehad maar deze mettertijd wil ontvangen, kan dit doorgeven via telefoon- nummer'o 187-483071 of via e-mail adevis.sei-@kliksafe.nl. NIEUWE-TONGE - OP zaterdag 24 maart houdt het comité van Stichting Adullam vi'eer zijn jaarlijk se gezellige verkoping. Te koop worden o.a. aangebo den lingerie, groenten, spuf len om kaarten te maken, bloemstukken, snoep, kra- lenkettingen, kruukplaetjes, appelHappen en oliebollen, en nog veel meer. De ver koping wordt van 9.00- 12.00 uur gehouden in het gebouw van de Postduiven- vereniging, Westelijk 31 te Nieuwe-Tonge. SOMMELSDIJKS - Ver scherpte regelgeving op ARBO-gebied en de drang naar een veilige werkom geving bij een groot aan tal ondernemers op Goe- ree-Overflakkee hebben er toe geleid dat er bij de Groene School in Som- melsdijk verschilde keren de vraag binnenkwam of het mogelijk is om ook bij deze onderwijsinstelling een heftruckcertificaat te behalen. Tot voor kort moest men 'nee' verko pen. Maar inmiddels is daar verandering in geko men want vorige week is men op deze school gestart met de cursus die moet leiden tot het beha len van het heftruckcerti ficaat. De Groene School doet dit in samenwerking met Vroegindeweij Vork heftrucks en Blom Oplei dingen. Door Adri van der Laan l'aul Kamerling, diredeiir MBO van de (iroene .School, DaTumis Vroegindeweij van Vroegindeweij Vorkhef- Irucks en Bart Tax van Blom Opleidingen zijn blij dal deze vorm van samenwerking tot stand is gekomen. Niet alleen omdat hun bedrijven en school er beter van worden, maar ook omdat men mi niet meer voor hel behalen van een vorkhefiruckcertihcaal is aangewezen op een plaats ver builen het eiland. Men kan nu overdag o( in de avond uren aanschuiven bij een cursus, waarvan de theorie wordt verzoigd op de sihool en het praktijkgedeelte op het bedrijf van de heltriickle- veranciei. Veranlwoordelijk vooi' de opleiding is Blom Opleidin gen uil llengelo. Dit bedrijf is gecertificeerd om derge lijke opleidingen te geven. Bart Tax wijst erop clat het voor de bedrijven en hun medewerkers steeds belang rijker wordl om een bef- iriick- ol reachlnickcerlili- caat te behalen, "liet is iiiel zo dat clil van de verzekering moet, maar in de ARBO-wet De drie helmkkeii verleaemenimli'^i'is luni ile hedrijven en de scliool: Ddinmis I 'megindeweij. Bart Biix en Pllll/ Kamerling!: (l-hl„: Adri van der humt worden de ondernemers ver- j)litlil om voldoende veilig- lieidsinslruclie Ie geven aan (Ie personeelsleden die niet lieflnicks werken". Als deze veiligheidsinstructie er niet voldoende is, is hel bedrijf wel aansprakelijk. Het komt natuurlijk toch nog wel voor clat personeelsleden 'zomaar' op een heftruck sla|)pen. Maar de ervaring leert dat werken met een heftruck toch niet 'zomaar' gaal. "Want er is natuurlijk wel regelgeving als hel bij voorbeeld gaal rondom hel lossen van vrachtwagens op de openbare weg. En in bedrijfsgebouwen waar zich ook voetgangers bevinden, moeten diiiclelijke afspra ken zijn, bijvoorbeeld over fle voorrangsregels in het pand". Dus zowel kennis van de iheorie als van de praktijk blijken noodzakelijk voor hei bedienen van een heftruck. De Groene .School verzorgt al meerdere aanvullende cur sussen voor bedrijven, zoals de bedrijfshulpverlening cursus en cursussen voor hei omgaan mei bestrijdingsmid- tlelen. Volgens Paul Kamer ling past cle cursus voor het hefli'iickcerlilicaat prima in dit pakket, zeker gezien de vraag die er vanuit hel bedrijfsleven is. Bart Tax van Blom Opleidin gen, het bedrijf dat \'oor de opleiding van" het heftruck certificaat zorgdraagt, zegt dal het ronduit gevaarlijk is om zonder kennis op een heftruck te rijden ''Je moet er altijd rekening mee houden dai je op een voertuig zit dat minstens drie maal zo zwaar is als een auto". 'Eijdens de oplei ding voor het certihcaat wordt aan de cursisten ook instructie gegeven over het onderhoud van het voertuig, wat zeer zeker kostenbesparend voor de bedrijven zal werken. In de buurt Het theoriegedeelte wordt in de Groene School gegeven en hel praktijkgedeelte op het bedrijf van Vroegindeweij. Inmiddels zijn de eerste groepen van cursisten aan de slag gegaan en de drie initiatiefnemers verwachten dat er veel belangstelling zal zijn voor deelname aan deze cursussen. Paul Kamerling verwacht ook vanuil de hove- niersbedrijven veel belang stelling voor het behalen van het certificaat, "want er zijn zo'n zestig hoveniersbednj- ven in de regio waar ook met hefirucks wordt gewerkt." Blom Opleidingen weet uil ervaring dat de onderne mingen waar behoefte aan een dergelijk certificaat is erbij gebaat zijn dat de oplei dingen zo dicht mogelijk in de buurt worden gegeven. DaarcMii is Bart Tax blij dat er weer een opleidingsplaats bij is gekomen op Goeree- Overllakkee. "We kunnen op deze manier de klanten het allerbest van dienst zijn en lange reistijden, bijvoor beeld richting Rotterdam, zijn nu niet meer nodig; des gewenst kunnen de cursisten zowel overdag als 's a\()nds terecht". Het bedrijf verzorgt opleidingen tot hel behalen van certificaten, zoals voor hijswerken, het werken met laadschoppen en allerhande kranen. Zie ook website www. bloniopleidingen.iil. Hel bedrijf van Dammis Vroegindeweij kan nu nog beter inspelen op de eisen van de klanten want naast een ,4rbo-erkende keuring voor de vorkheftruck kan men nu ook bij ons terecht voor een degelijke opleiding voor de heftruck". Meer informatie over de certi ficaten kan worden ingewon nen bij de Groene School. OOLTGENSPLAAT - De rituele paddentrek bij de Havendijk van Oolt gensplaat is niet eerder zo vroeg begonnen als dit jaar. Normaal steken de padden pas eind febru ari of anders in de eerste Weken van maart massaal de weg over die onder- langs de dijk ligt. Nu begonnen zij er al rond 1 februari mee. "Dit heb ik nog nooit meegemaakt", zegt vrijwillig paddenver- plaatster Esther Linnartz- Nieuwdorp. "Het is een enkele keer voorgekomen dat de paddentrek al in februari startte, maar dan was 't vanaf half febru ari." Door Gert van Engelen De oorzaak is het aanhou dend zachte weer. De winter van 2007 was de warmste in drie eeuwen, allhans sinds 1706, toen Nederland met de metingen begon, juli en sep tember vorig jaar, maar ook afgelopen januari en februari deden het ene na het andere warmterecord sneuvelen. Gewoonlijk is het in de win ter zo'n 3,3 graden; in de afgelopen maanden heerste volgens het KNMI in De Bilt een gemiddeld seizoenslem- peratuur van 6,5 graden. Dat IS "een ongekend grote afwij king". De padden vverden daar eerder wakker van, vertelt Linnartz (1977), die oHici- eel de coördinator is van de amfibieënwerkgroep van de Vereniging voor Natuur en Eandschap Cioeree-Oveiflak- kee. "In de herfst fjeginnen zij aan hun winterslaap en onder invloed van de tempe ratuur ontwaken zij. Als net een paar nachten lang zo'n zes, zeven graden is, willen ze er op uit en gaan ze paren." Zo ontstaat de paddentrek, die in heel Necierland vrij willigers ertoe brengt om de overstekende dieren veilig naar de overkant te brengen. Een tocht die ze anders niet zouden overleven, doordat fietsers, autorijders en motor rijders nietsontziend voorbij- razen. Op sommige locaties redden cle padden het gro tendeels niet, zeker veertig procent wordt verpletterd. Zwart scherm In Ooltgensplaat bestaat een groepje van zo'n vier "fanatieke vrijwilligers" die de padden dagelijks helpen overzetten, onder wie Lin nartz. Ze zijn voor het zesde achtereenvolgende jaar aan de slag gegaan. Linnartz legt uit dat, zodra de padden trek begint, er langs de dijk niet houten palen een zwart, plastic scherm wordt aange bracht, over een lengte van 250 meter. Aan het begin en aan het einde van dit scherm worden bovendien borden geplaatst die het verkeer attenderen op de padden trek. Onderweg vanuit hun over- winteringsplek in de dijk langs het navenkanaal naar hun "voortplantingswater" Zodra de paddentrek begint, plaatsen de vrijwilligers van de amjihiei'ineerkgroep een lang zwart seherni underaan de Havendijk in Ooltgensjjlaat. die de jjaringslastige j>adden tegenhiiiiden. Ook komen er horden die het langsrijdende verkeer vragen de "kleine, donkere sillioueljes" op de weg Ie ontirijken. irmiK Crri van EnpUn) denpoel aangelegd. "Pad den', zegt Linnartz, "zijn heel traditioneel. Ze trekken altijd naar dezelfde plek. f^at hou je niet tegen; zo zijn ze nu eenmaal. Om hun leefgebied toch Ie vergroten, is er in het wandelgebied bij de Haven dijk die tweede paddenpoel gekomen. Er zi|n namelijk altijd wel dieren die naar een nieuwe poel trekken: jonge padden, maar ook oude, en verder kikkers en salaman ders." Dit jaar wordt de poel, die strikt genomen bedoeld is "voor allies wal in water leeft", voor hel eerst beproefd. Lin nartz trof vorig jaar in de ronde kuil met een doorsne de van tien meter al 52 soor ten planten en tien soorten insecten aan. Nu zijn de leden \'an de werkgroep benieuwd of de poel ook metterdaad amfibieën weet te lokken. De eerste vooruitzichten zijn niet teleurstellend: "Er zijn al enkele nieuwe padden, maar nog niet veel. L>it jaar moet blijken of de poel in trek is." De Havendijk in Ooltgens-- plaat is de enige locatie op Goe- ree-Overflakkee waar overzet- ters actief zijn. Linnartz: "Het is ongetwijfeld niet de enige weg oj:) het eiland waar pad den oversteken, maar alleen hier worden ze geholpen. Tenzij iemand het elders in z'n eentje doet en ik er niet van weet. Maar dat kan ik me niet voorstellen." stuiten de padden op deze barrière. "Het scherm vol gend, in de hoop ergens weg te kunnen komen, vallen ze in de emmers die we o\'er de zoveel meter hebben inge graven. Daar halen wij ze uit, om ze aan de oxerkant van de weg weer vrij Ie laten." Dagelijks worden de emmers geleegd. Linnartz: "Dat doen we twee tot drie keer per avond. Ook controleren we de emmers dikwijls 's och tends nog eens, want -pad den trekken 's avonds en 's nachts." Gewoonlijk zijn de overzetters hier zo'n drie weken druk mee. "In die tijd zijn alle overwinterende pad den naar hun voortplantings water vertrokken." Maar dan moet het weer gunstig zijn, dat wil zeggen: zacht, warm en vochtig. 'Als er een koude week tussen zit, schuift alles op." Roosters Om cie padcfen van Ooltgens plaat, maar ook rondtrekken de kikkers en salamanders, extra te beschermen, zijn er vorig jaar in nabijgelegen putten speciaal ontworpen roosters aangebracht door de amfibieënwerkgroep, zo'n vijftien stuks. Deze trottoir kolken, die recht tegenover het scherm liggen; in hun route dus, zijn regelrechte valkuilen. De amfibieën wor den Nolgens Esther Linnartz aangetrokken door de gein- van water, en vallen -onzicht baar eigenlijk - in cle putten, waar zij zelfstandig niet meer uit kunnen komen. Ze ver drinken. Om dit te voorkomen, werden er aanvankelijk kippengaas- jes voor de putten gejjlaatsl. Maar dat "werkte niet vol doende". Vorig jaar zijn er daarom stevige roosters in de putten gemonteerd, die er het hele jaar door blijven zitten. In totaal konden in 2006, zo blijkt uit het jaarverslag \'an de VNLGO-werkgroeiJ,"l797 padden, 21 bruine kikkers en 63 kleine watersalamanders worden overgezet. De eerste werden tóen gesignaleerd op 9 en 10 maart, de laatste op 8 april en 25 maart was een "topavond", met 667 dieren die lagen te wachten op de helpers. Het water waar de padden van Ooltgensplaat persé wil len jiaren, is de sloot lussen het voormalige zwembadter rein en het bungalowpark Volkerak. Dat is de plek waar ze al jaren achtereen hun gang gaan, met honderden tegelijk. "We schatten dat we er gemiddeld per jaar zo'n tweeduizend overzetten." Driehonderd meter noorde lijker, in de richting van het dorp, heeft de werkgroep niettemin een nieuwe i^acl- perse gaan is bekend de sloot zijn Lin- Deze delaitfolo laat zo'n rooster zien dat de werkgroep heeft aangebracht in vijftien trottoirkolken in de Havendijk, om Ie voorkomen dat padden en kik kers er in hun argeloosheid in vallen. rt-'oio: Cnt van Engelen) Vlak voor het ter \an deze krant geworden dat onbruikbaar lijkt te geworden voor padden nartz licht toe: 'Heel recent ben ik erachter gekomen dat er namelijk een zoute kvvel- stroom is opgedoken vlakbij de sloot. Er stroomt nu zout water deze poel in. Amfitjieën kunnen niet goed tegen het zoute water, met als gevolg dat ze doodgaan. Dit is ook al gebeurd." De vrijwilli gers laten de padden die ze nog helpen oversteken, op een andere plek los, in zoet water; de giacht rondom het fort. Meer nieuws over deze complicaties in de volgende editie. -56- Evert \'oelde zich ontwapend. De laatste slroohalm, waar hij zich aan v;islklenidc, werd hem uil de handen geslagen. Hij stond op en reikte \'an \^iet de hand. "De Heere ge\e, dat je met blijmoedig heid Gods geboden hoger mag achten dan al de voorspoed der wereld. Even. En bedenk, dat er niet tevergeefs staat: In het houden van Gods geboden is grote loon. God is geen God, dat hij liegen zoude. Evert. Die op de Heere \'erlrouwen zullen niet beschaamd worden. En verder moet je in deze zaak zelf beslis.sen, ik heb je slechts een vingerwijzing gegeven." Van Vliet had bij het uitspreken \'an deze woorden cle hand op de schouder van Evert gelegd. Daarna liet hij hem los en Evert ging met een bezwaard hart heen. Duidelijk gevoelde hij, dat hij niet anders mocht handelen dan er voor te bedanken. Elij was er innerlijk van overtuigd en toch...? Het offer, dat hij om des consciënties wil bren gen moest, was eigenlijk tè zwaar voor hem. 's Zaterdagsavonds besprak hij het ook met Van Vlijmen. Deze helde er meer naar over om toch maar niet zo iets lichtzinnig te versmaden. "Misschien valt het nog wel wat mee en je behoeft er ook niet altijd te lilijven. Gebruik het dan als springplank. Wat Van VTiet je gezegd heeft is wel waar en klinkt heel mooi, doch je moet er maar in zitlen. Ik zon wel eens willen weten, wat hij deed in jouw geval?" meende "Hij sloeg het vast en zeker af," sprak Evert met overtuiging, "daar ken ik hem te goed voor." "Het is anders toch wel erg, hoor. Men kan die zaken ook te vèr drijven. Er gebeuren wel erger dingen in de wereld. Maar ja, je moet het per slot \'an rekening zelf weten. Alleen waar- schinv ik je, doe geen dingen, waar over je later beroinv zult krijgen. Heeft iemand, zoals Van Vliet bijvoorbeefd, daarin zijn vasle overtuiging, best, laat hij die houden, maar dan moeten ze hun mening niet opdringen aan een ander, die die zekerheid mist. "Dat heeft hij ook niet gedaan," ver dedigde Evert Van Vliet, "hij heeft mij M'ijgelaten en gezegd, dat ik ten slotte zelf beslissen moest. Hij heeft me alleen raad gegeven. Daar had ik hem ook om gevraagd." "Nou ja, dan is het goed. Ik dacht, dat hij je er ongeveer toe gedwongen had. Doch nogmaals. Evert, ik neem het je niet kwalijk als je het niét doet, maar ik zal er ook niets van zeggen als je het wél doet. Je bent oiid en wijs genoeg om zelf je standpiml in deze te bepa len." Daar kwam Evert ook al niet verder mee. Hij moest toegeven, daterwei veel waars in hetgeen Van Vlijmen gezegd had schuilde. Vooral toen Van \'lijmen opmerkte, dat er toch eigenlijk maar een halve zondag mee gemoeid was, daar hij 's avonds gewoon naar de kerk kon gaan. Dat scheelde dus één dienst in de veertien dagen. "Ik kan er niet zo'n onoverkomelijk bezwaar in zien," had hij nog gezegd. Dora durfde er helemaal niets in te zeggen, maar liet het geheel aan Everts eigen beslissing oxer. Toen hij 's avonds naar huis terugkeer de warrefde het bij fiem van binnen. "Zou dit dan niet zo cioor Crocf bestuurd zijn?" vroeg iiij zich af. Wat had hij er menigmaal om gebeden, weken, maan denlang. Nu kwam de verhoring en nu deed hij het niet, omdat.... Was dat dan niet door God beschikt? Hoorde hij Van Vliet, dan zei hij; "Neen!" Hoor de hij naar hetgeen zijn aanstaande schoonvader opgemerkt had, dan, ja dan wist hij het niet. Hij kon er niet uit komen. Hij was weer aan het wairkelen geraakt. En de tijd schoot al zo op. Nog één dag, zondag, en dan moest hij het weten. In het diepst van zijn ziel wist hij het al, maar.... Wat w-erd je daar moe van, van al dat besluiteloos heen en weer slingeren. Gejaagd en zenuwach tig voelde hij zich. Bah, had hij maar niét gesolliciteerd, dan had hij ook al die narigheid niet gehad. Hij werd boos op zichzelf, wat was hij toch een sukkel. Doorhakken de knoop, dat was het beste. Kordaat nam hij een besluit, liep tien passen in gezwinde pas verder en.... Hetzelfde gemier begon weer van voren af aan, want. 's Zondags op zijn oude hoekplaatsje in de kerk gezeten, kwamen die tegen strijdige gedachten weer onweerstaan baar opzetten. Hij had gehoopt in de kerk afleiding te krijgen, had er om gevraagd ook, vóórdat hij opging Hij trachtte er zich aan te ontvvorstelen, doch slaagde daar niet in; hij dwong zich tot luisteren, tevergeefs. Zou Dora nu óók daarmee bezig zijn? Zo tobde hij \oort. Plotseling werd zijn aandacht getrof fen doordat hij de leraar hoorde zeg gen: "Gods regering gaat over alle dingen. Doch in hel leven gebeurt het wel eens, dat men voor raadsels komt te staan. Men kan voor zaken geplaatst worden, waarvan men voelt, dat ze in wezen zondig zijn. En dan is de duivel er zeer haasüg bij om je wijs te maken, dat dat \an de Heere is." Ineens was Even één en al aandacht. Even flitste het door hem heen: Zou Van \liet er soms over gesproken heb ben? Hij zou het hem bij gelegenheid toch eens \ragen. "Er is een groot onderscheid," hoorde hij de predikant weer zeggen, "of iets werkelijk door God bestuurd wordt ons ten goede, of dat God het in Zijn wijslieid toelaat tot beproeving van de mens. Doch wanneer je in je gewe ten innerlijk overtuigd bent, dat een bepaalde zaak verkeerd is, ga er dan niet op in. Wijs het dan van de hand. Ik weet wel, dat de vorst der duister nis altijd de zonde tracht te verkleinen. Dikwijls wordl er helaas tegenwoordig gevraagd: Wal mag nu en wat mag niet? De ondergrond daanan is, hoe ver men eigenlijk gaan mag in hel betreden van de paden der ijdelheid en zonde wat nog toelaatbaar is. Doch geliefde toehoorders. Halve zonden bestaan voor God niet. Zelfs de aller kleinste in onze ogen is voor God ncjg voldoende om ons voor eeuwig weg te slingeren van voor Zijn heilig aan gezicht. Ook in deze zijn de listen van satan zo menig\^ildig. Daarom zeg ik, neen, de grote Leraar zélf roept het u toe: Waakt en bidt, opdat gij niet in verzoeking valt." Die woorden waren, verstandelijk, voor Evert een openbaring. Daar werd nu zijn toestand, waar hij ojd dit ogenblik in verkeerde, duidelijk en glashelder blootgelegd. Ineens nam hij hel vasle besluit: (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 5