Voorzitterswisseling bij eilandelijke Federatie van Woningbouwverenigingen Ingebruikname kerkgebouw en open dag Ganzenschade ingeperkt Klanttevredenheid en dienstverlening gemeente Dirksland in kaart gebracht 3D- materialen EIIAtlDEtl-niEUWS NTS Gymwedstrijd Opbrengst Jaarmarkt Paasmiddag bij SWO Voorjaarsmarkt Ger. Gemeente Kerkdiensten Ger. Gem. Bingo bij OFB Ophalen oud papier Nieuwe-Tonge Seidermaaltijd met christelijke elementen EIÜVt1|]B1.l1IEUWS Federatie krijgt steeds belangrijker taak 'Gemeenten zien ons soms alleen maar als projectontwikkelaar' Veranderingen Verkoop wonineen Samenwerking belangrijker Duidelijkheid Partners met gemeenten DEN HAAG - In overleg met Zuid-Holland en het Faunafonds heeft de Fau- nabeheereenheid Zuid- Holland een Faunabeheer- plan voor overzomerende ganzen opgesteld. Gede puteerde Staten (GS) heb ben dit plan goedgekeurd en verlenen de nodige ontheffingen aan de Fau- nabeheereenheid om op een planmatige wijze de zomerganzenproblema- tiek op te lossen. Resultaten Veilig Verbeterpunten PAGINA 2 DINSDAG 20 MAART 2007 GOEREE-OVERFLAKKEE - Bijna vijftig jaar geleden werd de Federatie van Woningbouwverenigingen Goe- ree-Overflakkee opgericht. De huidige zes woningbouw verenigingen van het eiland zijn binnen deze federatie vertegenwoordigd. Sinds 1986 was Gerrit Robijn uit Dirksland voorzitter van deze organisatie, maar door dat hij vorig jaar wethouder werd, vond hij dat hij niet langer deze ftinctie kon bekleden. Een nieuwe voorzit ter werd gevonden in Teun Bakelaar uit Ouddorp. Met beide heren en de secretaris van de federatie Simon van Nieuwaal - tevens directeur van Woongoed Flakkee - kijken we naar de huidige stand van zaken rondom de woningbouw op het eiland. Door Adri van der Laan De Federatie van Woning- bouwveienigingen op Goe- ree-Overflakkee treedt niet zo vaak naar buiten. Dit is te verklaren uit het feit dat de deelnemende woningbouw verenigingen volledig zelf standig functioneren en daar door zelf verantwoordelijk zijn voor hun beleid. De werx- zaamheden van de federatie spelen zich wat meer af op de achtergrond. Uit het gesprek met haar vertegenwoordigers blijkt dat de federatie vooral als platform en belangenbe hartiger fungeert, zij heeft dan ook een grote taak bij het toerusten van de verenigings besturen. Men organiseert thema-avonden of -dagen waarbij de bestuursleden wor den bijgepraat over nieuwe - veelal ingewikkelde - ont wikkelingen op volkshuisves- tingsgebied. Verder worden de aangesloten verenigingen bijgestaan bij het oplossen van eventuele problemen en met hoe men met nieuwe wetge ving dient om te gaan. Al lange tijd zijn de eilandelij ke woningbouwverenigingen (sommigen al negentig jaar) actief op het gebied van de sociale woningbouw, kortweg gezegd het bouwen, verhu ren en beheren van huurwo ningen voor een brede laag van de bevolking. Tot een aantal jaren geleden hadden de woningbouwverenigingen weinig vrijheid bij het bepa len van hun beleid. Jaarlijks werden de huurverhogin gen wettelijk strikt geregeld en ook was bijvoorbeelcT de verkoop van woningen door de verenigingen niet of maar heel beperkt mogelijk. Inmid dels is er een forse uitbreiding in de taken van de woning bouwverenigingen gekomen, want men kreeg meer ruimte voor het ontwikkelen van een eigen woningbouwbeleid. De verenigingen kunnen zelf kie zen - binnen door de Rijks overheid bepaalde grenzen - hoe hoog hun huurverho ging zal zijn. Daarnaast zijn nu voor de woningbouwverenigingen de mogelijkheden verruimd voor commerciële activiteiten zoals het bouwen van koop woningen, e.d., overigens met het doel opbrengsten weer in te zetten voor de sociale huis vesting. "De woningbouw verenigingen zijn nu maat schappelijke ondernemin gen geworden. Dat betekent onder andere dat in samen werking met andere partij en in de samenleving, zoals gemeenten, huurdervereni ging, welzijnsinstellingen en de zorgpartijen beleitf wordt gemaakt en verantwoording wordt afgelegd. Men noemt woningbouwcorporaties wel private ondernemingen met een publieke taak", verdui delijkt Simon van Nieuwaal. Toch worden de verenigingen langzamerhand steeds meer als een soort projectontwik kelaars gezien. De bestuursle den geven aan dat de ontwik kelde projecten echter altijd in dienst van de sociale woning bouw moeten staan. De nieuwe voorzitter van de federatie, Teun Bakelaar, was tot vorig jaar wethouder van de gemeente Goedereede. Daarvoor was hij vele jaren actief binnen het bestuur van Woningbouwvereniging Beter Wonen te Goedereede. Hij legt uit dat de woningbouw verenigingen er niet meer om heen kunnen om zelf koopwo ningen te bouwen. "Als er een project wordt gerealiseerd, moeten er wel enkele koop woningen tussen zitten om de overige huurwoningen betaal baar te houden. Dat Kan tegen woordig bijna niet anders'zo verduidelijKt hij. Verder DÜjkt uit net gesprek met de vertegenwoordigers van de federatie dat ook de woningbouwverenigingen er niet om heen kunnen om bepaalde huurwoningen te verkopen om geld vrij te maken om verdere ontwik kelingen op de eilandelijke woningmarkt financieel te kunnen realiseren. Simon van Nieuwaal vindt dit een goede ontwikkeling. Toch is scheidend voorzitter Gerrit Robijn hier niet altijd even mee ingenomen. Tenzij, zo laat hij er in één adem op volgen, 'de opbrengsten weer worden aangewend voor de verschillende doel groepen. Volgens hem wordt er soms wel te gemakkelijk overgegaan tot het verkopen van woningen. "Ik weet van woningen die goedkoop aan de huurders zijn verkocht. Soms worden ze dan enkele jaren later verkocht voor een veel hoger bedrag en dat vind ik geen goede ontwik keling". Van Nieuwaal legt daarentegen uit dat verkoop van oudere huurwoningen goed is voor de wijk, winstge vend is voor de woningbouw verenigingen en dat met die winst de onrendabele toppen bij nieuw te bouwen huurwo ningen kunnen worden gefi nancierd, waardoor de huren Onder toeziend oog van secretaris Simon van Nieuwaal (rechts) overhandigt scheidend voorzitter Gerrit Robijn (links) de voorzittershamer aan Teun Bakelaar, de nieuwe voorzitter van de Federatie van Woningbouuwerenigingen Goeree-Overflakkee. (Foto: Adri van der iMan) betaalbaar gehouden kunnen worden. Volgens Teun Bakelaar zal de federatie in de toekomst steeds meer met een geza menlijk standpunt naar bui ten moeten treden. "Samen werking zal dan nog belang rijker worden", hij belooft er alles aan te zuUendoen om deze samenwerking te bevor deren. Hierbij is niet het streven om samenwerking als doel op zich te laten func tioneren, "maar het wordt door de overheid gevraagd". Want ook van de eilandelijke woningbouwverenigingen wordt een grote bijdrage gevraagd in het tot stand komen van een eilandelijke woonvisie. De bestuurders van de fede ratie geven aan dat zeker de laatste jaren door de eilan delijke woningbouwvereni gingen goed wordt samenge werkt. Daarnaast ontkennen ze niet dat er nog sprake is van een 'zekere onderlinge concurrentie', vooral bij het ontwikkelen van een geza menlijke woonvisie want de woningbouwverenigin gen komen natuurlijk altijd allereerst op voor hun eigen werkgebieci. Maar het blijft eilandbreed gezien moeilijk om de woningvoorraad op een zodanig peil te houden dat aan de vraag naar wonin gen voldoende kan worden voldaan. Toch blijkt dat het niet altijd even duidelijk is hoe groot de woningbehoefte is en aan welke woningen de voorkeur wordt gegeven. Teun Bakelaar verzekert dat hij als nieuwe voorzitter van de federatie er alles aan zal doen om een goed eilande- lijk woningbehoeftenonder- zoek op te zetten. Hij denkt dat de federatie bij uitstek de instantie is die hiervoor initi atieven kan ontplooien, want zowel voor de overheden als voor de verenigingen zelf is het heel belangrijk om deze vraag in kaart te tjrengen en permanent te monitoren. Ook de grootte van de lijst van woningzoekenden wil lang niet altijd zeggen dat de mensen op deze lijst ook écht willen verhuizen of een woning willen. "Veel men sen zetten zich uit voorzorg op de lijst. Als zij dan bena derd worden voor een vrijge komen woning blijkt dat de behoefte niet altijd zo groot is", zegt Simon van Nieuw aal. Het is dan ook niet.zo dat er op het eiland woning nood is, maar er blijkt wel een forse behoefte aan huur woningen te zijn. Dit betreft dan voornamelijk woningen voor jongeren of starters of voor senioren. Daarnaast is er natuurlijk altijd de vraag voor 'urgente gevallen', van wege echtscheiding, gezond heid en jongeren die van de ene op de andere dag op straat Komen te staan. Ook heeft de vergrijzing de vraag naar levensloopbestendige woningen verhoogd. Van Nieuwaal legt uit dat onze regio wel te maken heeft met 'verdunning', wat wil zeggen dat er steeds minder men sen van een woning gebruik maken; en ook hier dienen woningbouwverenigingen op in te springen. Maar als de woningbehoefte eenmaal in kaart is gebracht, wil dit nog niet zeggen dat er aan die behoefte voldaan kan worden. Door de Provinciale overheid is het migratiesaldo op 'nul' gesteld. Dit houdt in dat er op het eiland alleen maar voor de eigen bevol king gebouwd mag worden en dan alleen nog maar bin nen de door de overheid aan gewezen contouren/contin genten. Men wil niet dat er op het eiland ongebreideld gebouwd gaat worden. Bang als de provinciale en de Rijks overheid is voor toestroom uit de stedelijke gebieden. Volgens de bestuurders van de federatie ligt er voor de gemeenten - in ISGO-ver- band - de taak om de Pro vincie te overtuigen van de noodzaak voor meer ruimte voor woningbouw. Volgens hen zouden de gemeenten de woningbouwverenigingen "als natuurlijke partners moe ten gaan zien. We worden nu soms nog teveel beschouwd als projectontwikkelaars". Uit het gesprek met de bestuurders van de federatie blijkt dat ze het 'runnen' van woningbouwverenigingen en de federatie "een boeiend vak vinden", waarbij ze aan geven dat ze alles in net werk zullen stellen om betaalbare woningen voor alle inwo ners van hun werkgebied te realiseren. Gerrit Robijn vindt dat het belangrijkste. Niet teveel "fratsen'maar datgene doen waar je voor in net leven geroepen bent en dat is mensen die daar zelf niet toe in staat zijn van onderdak te voorzien tegen een betaalbare huur. "Daar moet je net zoveel onrenda bel in investeren als nodig is. Nevenactiviteiten oké, mits deze altijd een bijdrage leveren aan de hoofddoel stellingen van de vereniging, anders niet doen", zo houdt de vertrekkende voorzitter de bestuurders van de corpo raties op ons eiland voor. De bestuurders verzekeren dat ze hun sociale functie ook in de toekomst goed voor ogen zullen houden. SOMMELSDIJK - Iedere woensdag in recreatie centrum 'De Staver': van 10.00-16.00 uur 3D-mate- rialen en workshop. Gratis hobbykrant bij besteding vanaf €10,-. Iedereen is hartelijk welkom. Christelijk streei(blad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail:algemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,35. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Slultingstermljn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A.J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE hoofdredacteur: J.Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: j.villerius@gebr-dewaal .com Plaatsing van Ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven, REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Middelharnis 342001108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). OUDDORP - Op 24 maart a.s. wordt in m.fg. 'Dorp- stienden' de jaarlijkse gym- nastiekwedstnjd op NTS niveau gehouden voor alle gymnastiekvereriigingen van Goeree-Overflakkee. De wedstrijd begint om 8.30 uur. Na de eerste twee wedstrij den is er rond 11.30 uur een prijsuitreiking, en na de vol gende twee wedstrijden is de prijsuitreiking rond 17.30 uur. De meisjes turnen sprong, brug, balk en vloer en de jon gens turnen: sprong, balk, vloer en rekstok. De jongens zijn gepland rond 12.00 uur en de meisjes tur nen gedurende de hele dag. Iedereen is hartelijk welkom om naar de gymnastische kunsten te komen kijken. HELLEVOETSLUIS - De opbrengst van de Jaar markt 2007 in Verpleeghuis Grootenhoek te Hellevoet- sluis bedraagt 33.221,92. Iedereen die hieraan heeft bijgedragen wordt hartelijk bedankt. Het nu goedgekeurde plan gaat uit van net reduceren van de ganzenpopulaties tot het niveau dat er nog weinig landbouwschade verwacht wordt. In natuurgebieden zullen eieren geschud en ganzen gevangen worden. Buiten de natuurgebieden verlenen GS ontheffingen voor afschot. Het plan is opgesteld door de Fauna- beheereenheid die bestaat uit de verenigde natuurter reinbeheerders, jagers, land bouwers en grondeigenaren. Gezamenlijk zullen deze par tijen de nodige inspanningen leveren om het aantal ganzen in Zuid-Holland te vermin deren. Zuid-Holland heeft financiën toegezegd voor het vangen van ganzen. De afgelopen jaren heeft een stijgend aantal ganzen steeds meer landbouwschade ver oorzaakt, ondanks allerlei plaatselijke maatregelen om dit tegen te gaan. Om dit pro bleem op te lossen, hebben GS aan Faunabeheereenheid Zuid-Holland opdracht gege ven een planmatige aanpak uit te werlcen voor de gehele provincie. Het nu goedge keurde Faunabeheerplan is daarvan het resultaat. De plaatselijke commis sie Oude-Tonge van de Stichting Welzijnswerk Oostflakkee organiseert woensdag 4 april a.s. een Paasmiddag. Om 13.00 uur is het verzame len bij hetinfocentrum, Bern- hardstraat 27. Daarvandaan zal een tour over Goeree- Overflakkee worden gemaakt naar Dreischor. Daar wordt koffie gedronken in muse umboerderij Goemanszorg te Dreischor. Na de terugreis wacht een luxe broodmaaltijd in het Infocentrum. Deelname kost 6 per per soon. Bij aanmelding dient 2,50 betaald te worden. Let op: vol is vol! MIDDELHARNIS - Zater dag 24 maart is er een ver koping in het verenigingsge bouw van de Geref Gemeen te aan de Chn de Vrieslaan te Middelharnis. Er is van alles te koop, zoals tweedehands speelgoed, pyjama's, nacht hemden, maiUots, diverse crea-artikelen en nieuw speel goed, snoep, noten, brood en bakmixen, groente en fruit, boerenkaas, bakkersproduc ten, bloemen en planten, kof- fiehoek, grabbelton én een betaalbare nieuwe voorjaars collectie dames-, tiener- en kinderkleding. De verkoping wordt gehouden van 9.30- 13.00 uur. OUDDORP - Donderdag 22 maart, 19.30 uur, ds. G.J. Baan. OOLTGENSPIJiAT - Op vrijdag 23 maart houdt v.v. OFB te Ooltgensplaat weer een bingo met vele prijzen. In de superronde is een waarde bon te winnen van 50, te besteden bij de ondernemers van Ooltgensplaat. De bingo wordt gehouden in de kan tine van OFB, aanvang 20.00 uur. Het eerste kopje koffie of thee is gratis. In Nieuwe-Tonge zal morgen, woensdag 21 maart, het oud Capier weer worden opge- aald voor de Hervormde gemeente. Gelieve het papier vóór 18.00 uur goed gebun deld aan de kant van de weg te zetten. MIDDELHARNIS - Evenals vorig jaar zal in de Emmaüs- kerk te Middelharnis ook nu weer een seidermaaltijd wor den gehouden. De maaltijd is bedoeld als een voorbereiding op de Stille Week. De deelnemers eten met elkaar volgens een bepaalde orde die is afgeleid van de Paschamaaltijd. Omdat de deelnemers chris tenen zijn, zullen er ook chris telijke elementen in zitten. Er wordt dus geen Joodse seider maaltijd geïmiteerd. De maaltijd wordt gehouden op woensdag 28 maart om 20.00 uur. De leiding is in handen van ds. L.J. Lingen. Natuurlijk zijn aan de maal tijd ook kosten verbonden. Graag opgeven vóór 24 maart. Dat kan telefonisch: 482944, maar ook per e-mail: predik ant@emmauskerkmiadelha rnis.nl. Zie ook website www. emmauskerkmiddelharis.nl. DIRKSLAND - In de afgelopen maanden heeft onderzoeksbureau PON, in opdracht van de gemeente Dirksland, een onafhankelijk onderzoek uitgevoerd naar het fiinc- tioneren van de gemeen te. De resultaten van dit onderzoek, met als titel 'De Staat van de Gemeen te', is voor de gemeente Dirksland een uitgangs punt voor ondermeer de verbetering van de dienst verlening aan haar inwo ners. Het onderzoek bestaat uit een aantal onderdelen: de mening van de burgers over het functioneren van de femeente, de mening van de urgers over de dienstverle ning aan de balie, zelfonder zoek van de gemeente geba seerd op vaststaande cijfers, landelijke gegevens over de gemeente en financiële gege vens aangeleverd door de gemeente. Al deze gegevens samen vormen het eindresul taat voor de gemeente Dirks land. Naast Dirksland hebben tot nu toe ongeveer negen tig gemeenten meegedaan aan dit onderzoek. Hierbij is een onderscheid gemaakt tussen gemeenten met meer of minder dan 25.000 inwo ners. Hierdoor is het moge lijk om de eigen resultaten te vergelijken met de landelijke gemiddelden. Om de resultaten van het onderzoek goed leesbaar te maken, is een verdeling gemaakt naar de verschil lende rollen die de burger vervult ten opzichte van een gemeente. Zo is er gekeken, naar de burger in de rol van kiezer, van klant, van onder daan, van partner, van wijk bewoner en van belastingbe taler. De gemiddelde burger in Nederland voelt zich als kie zer niet goed vertegenwoor digd. De Dirkslandse burger onderscheidt zich hierin niet van de rest van Nederland. Zij geeft de gemeente een 5,6 als cijfer (landelijk 5,5). In de rol van klant geeft de Dirkslandse burger de gemeente gemiddeld een 6,5 tegenover het landelijk gemiddelde van 6,9. Over veel zaken is men heel tevre den, zoals over het feit dat men niet lang hoeft te wach ten bij het loket om geholpen te worden en over de vrien delijkheid van de baliemede werkers (cijfer 8,1). Ook de deskundigheid van de balie medewerkers wordt hoog gewaardeerd (8,1 tegenover landelijk 7,8). Er zijn echter ook zaken waar de burger als klant ontevreden over is. Zo scoort Dirksland onder het gemiddelde als het gaat over de parkeergelegenheid in de nabijheid van het gemeente huis. Ook de wachtruimte en daarmee samenhangend de privacy in het gemeentehuis kan verbeterd worden. Het onderzoek toont eveneens aan dat een avondopenstel ling zeer gewenst is. In de rol van onderdaan geven de burgers van de gemeente aan zien erg veilig te voelen in de eigen buurt en in de gemeente. Zo zegt slechts 10% zich wel eens onveilig te voelen. Deze cijfers beves tigen nog eens bet vorig jaar fehouden onderzoek in de 2 Rijnmondgemeenten. Dit onderzoek, waarbij veel burgers zijn geïnterviewd, toonde aan dat Dirksland de veiligste gemeente was in de regio. Ms partner is mfen in Dirksland zeer tevreden (cijfer 7,4). Het onderwijsaanbod is goed en de bestemmingsplannen zijn actueel. Hoewel de Dirkslandse belas tingbetaler vindt onvoldoen de terug te krijgen voor zijn belastinggeld, geeft hij in deze rol wel aan dat de inter ne bedrijfsvoering van de gemeente op orde is. Gezien het feit dat de gemeente Dirksland per 1000 inwo ners 5,1 medewerkers heb ben tegenover het landelijke gemiddelde van 6,5 mede werkers, wordt dit als een compliment beschouwd. Hoewel de burgers als wijk bewoners (cijfer 6,1) over fiet algemeen positief zijn over de gemeente Dirksland, zeker als het gaat over de aanwezi ge zorgvoorzieningen (cijfer 7,4) hebben zij ook een aantal verbeterpunten aangegeven. Zo vragen zij meer aandacht voor speelmogelijkheden, de uitgaansmogelijkheden, winkelvoorzieningen en par keervoorzieningen binnen de gemeente. Een aantal van de genoemde verbeterpunten is in de loop van het onderzoek opge pakt door de gemeente. Zo IS in januari gestart met een avondopenstelling, elke eer ste en derde donderdag van de maand. Vooralsnog gaat het om een proef van een halfjaar, maar als blijkt dat er behoefte aan is, zal de avondo penstelling een feit worden. Ook heeft de gemeenteraad besloten, na de invoering van de Wet maatschappelijke ondersteuning, een zorgloKet te realiseren in het naastgele gen pand aan de Voorstraat. Dit pand wordt in zijn geheel bij het gemeentehuis getrok ken, waardoor beter aan de zozeer gewenste privacy kan worden voldaan. Bij de buitendienst is extra personeel aangetrokken om de leefomgeving op orde te houden. Tot slot wordt in het kader van de dienstverlening op dit moment hard gewerkt aan het opstellen van een communicatiebeleid en aan de realisatie van een geheel nieuwe website. De overige verbeterpunten zullen ver woord worden in een actie plan. Het volledige rapport De Staat van de gemeente' is op de gemeentefijke website geplaatst. SOMMELSDIJK - Op vrijdag 23 maart a.s. hoopt de Her steld Hervormde Gemeente Middelharnis-Sommelsdijk en omstreken haar nieuwe kerk gebouw officieel in gebruik te nemen. Na een jaar van voorbereiding en vervolgens een jaar van bouw werd op 24 december 2006 reeds de eerste dienst in het gebouw gehouden. Daarna is nog veel werk verzet door honderden vrijwilligers. Nu is het moment aangebroken dat bet gebouw officieel kan worden overge dragen aan de Kerkvoogdij. Dit gebeurt in een kerkdienst die geleid zal worden door de consulent ds. P Korteweg, aanvang 19.45 uur. Op veler verzoek zal daags daarna, zaterdag 24 maart a.s., een Open Dag worden gehou den. U bent hier van 10.00 tot 16.00 uur hartelijk welkom. (Foto: Hans Villerins)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 2