Gemeente Goedereede kan rekenen op 1258 bezwaarschriften tegen windmolens ^}T-- A-VA I Goeree-Overflakkee gaat voor veilig! Inwoners Oude-Tonge praten mee Ommezwaai bij CDA: nu tegen plannen ENECO De Waal Dit Aftrap nieuwe actie: 79e jaargang Nr. 7591 - Dinsdag 20 maart 2007 Christelijk streehhlad op gereformeerde grondslag Acht insprekers Achterhaald Een gruwel Onwaarheden Een misser Informatieavond HOVEWEftl Op Goeree-Overflakkee proberen sommige automo bilisten nog steeds zo ver mogelijk het gaspedaal in te drukken. Om deze verkeersdeelnemers bewust te maken van hun gedrag in het verkeer heeft de Regio nale Projectgroep Verkeersveiligheid G-O, in samen werking met de regionale politie en Veilig Verkeer Nederland, een gedragscampagne opgesteld. Op dinsdag 27 maart a.s. zal er, ergens op het eiland, tus sen half vier en half vijf voor de eerste keer de actie 'Belonen en Straffen' worden uitgevoerd. Het bij zondere aan deze actie is dat de automobilisten die zich netjes aan de snelheid houden hiervoor worden beloond, maar dat de automobilisten die zich niet aan de snelheid houden hiervoor een proces-verbaal kunnen verwachten. Spijkerbroeken i/m Camouflage gympen! www.joy- kinderkleding.nl L Hdbüiy^LI GOEDEREEDE - Een informatiebijeenkomst waar voor- en tegenstanders hun argumenten nog eens goed naar voren kunnen brengen. En een voltooiing van de aanvraagprocedure voor de bouw van vijf grote wind turbines langs de N2I5, tussen Stellendam en Melis sant. Dat lijkt de uitkomst van de discussie in de com missie grondgebiedzaken van de gemeente Goedereede over dit onderwerp. Vrijwel alle partijen willen duide lijkheid over de windmolens, zo bleek dinsdagavond. Maar niet iedereen is er al uit of schone en duurza me energie het zwaarst moet tellen of de aantasting van woonbeleving en landschap. Het CDA, vorig jaar nog voorstander van de bouw van windmolens, is van mening veranderd. Tekst: Kees van Rixoort/Foto's Hans Villerius De voorgeschiedenis in het kort. In oktober 2005 verzoekt energieproducent ENECO de gemeente Goedereede mede werking te verlenen aan de bouw van vijt windturbines in de Eendraglpolder Bur gemeester en Wethouders zijn tegen en kwahficeren de komst van de windmolens op die piek als "zeer ongewenst' "De ingrijpendheid van de komst van deze zeer hoge windturl:)ines op liet kwetsba re landschap m de 'hals' van het eiland, de entree naar de kop van Goeree en van onze gemeente, en de volgens ons te verwachten negatieve effec ten op nabijgelegen woon- fiuicties, recreatie en natimr zijn wat ons betreft zeer duide lijke indicatoren dat niet zou moetert worden meegewerkt aan het onderhavige initia tief (althans op de beoogde locatie)", aldus het college. De gemeenteraad heeft ech ter een andere mening. Op 2 maart 2006 geeft de raad aan in principe positief te staan tegenover de komst van de windmolens langs de N215. Daarna dient ENECO een ruimtelijke onderbouwing in van de mogelijkheid en wense lijkheid van het windpark. De gemeente laat een onderzoek verrichten door een onaf hankelijk bureau. Tegelijker tijd ontstaat er grote onrust onder de bevolking van met name Stellendam. Stichting Mooi Goeree gaat actievoeren tegen de winclmolens, omdat deze te veel overlast met zich mee brengen voor bewoners, recreanten en vogels en omdat ze ook een onaanvaardbare aantasting van het open land schap opleveren. In novem ber 2006 brengt de stichting in een rapport alle negatieve effecten voor het voetlicht. Inmiddels is er volgens het college een evenwichtig pak ket van relevante stukken en is het moment daar om het verzoek van ENECO ter inzage te leggen in het kader van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Het college, zelf tegenstander, moet wel, want de gemeenteraad heeft een jaar geleden zelf een positieve grondhouding aangenomen. Als de aanvraag" ter inzage ligt, waarschijnlijk van eind maart tot half mei, kan iedereen zienswijzen (bezwaren) indie nen en die zullen vervolgens meewegen in het voorstel van het college aan de gemeente raad. Over de procedure ging het dinsdagavond in feite. Moet deze worden voltooid of is het beter de aanvraag vanENE CO bij nader inzien niet in behandeling te nemen en de procedure meteen te stoppen (het gevaar van een claim van het energiebedrijf voor lief nemend)? De gemeenteraad heeft daartoe, volgens een tijdens de vergadering aanwe zigejurist, het volste recht. De discussie in de commis sie kreeg voldoende voeding vanaf de publieke tribune, die volgens burgemeester Van de Velde - vervanger van de zieke commissievoorzitter en even eens absente vice-voorzitter - nog nooit zo vol had geze ten. Er waren maar liefst acht insprekers, waarvan zeven tegenstanders. Mevrouw De Leeuw van Stichting Mooi Goeree meldde 1258 hand tekeningen tegen de molens te hebben verzameld. "Veelal zijn ze niet tegen windener gie, maar wel tegen de locatie. Als de procedure doorgaat, kunt u 1258 bezwaarschriften tegemoet zien." Ze riep de commissieleden de wens van de burgers uit te voeren "om het vertrouwen in de politiek te herstellen". Een inspreker namens het Nationaal Kritisch Platform Windenergie meldde dat windenergie achterhaald is en dat het beleid van de nieuwe regering erop gericht is om geen windmolens meer op het land te plaatsen. "Als u besluit tot plaatsing, dan loopt u ach ter de feiten aan." Volgens de inspreker zou plaatsing niet alleen leiden tot schade van de leefomgeving, het land schap en het cultuurhistorisch erfgoed, maar ook slecht zijn voor de recreatie. Inspreker Den Hollander somde vervolgens tal van vogelsoorten op, waaraan de Grevelingen en het Haring vliet zo rijk zijn. "En wat te denken van de roodkeelduiker in de voordelta. U weet hoe bijzonder dit gebied is", zei hij tot de politici aan de andere kant van de tafel. "Dit is een belangrijk natuurgebied, een onderscheiden landschap en een binnendijks poldergebied met karakteristieken als rust en-- ruimte. Ga op de dijk staan en stel je vijf windturbines voor: het hele landschapsbeeld ver nietigd. Willen we dit? Waar zit ons verstand? Laten we geen onherstelbare schade aanrich ten. Laten we onze gemeente leefbaar houden." Den Hollander kwam ook nog met een afschrikwekkend voorbeeld: de windmolenpol der bij Zurich, aan de Friese kant van de Afsluitdijk. "Een gruwel oin naar te kijken." VoIt gens de inspreker zou ENECO het park tussen Stellendam en Melissant ook niet moeten wil len. "Het draagt bij aan onrust en verloedering van het land schap. Dit is absoluut niet maatschappelijk verantwoord ondernemen.' Inspreker Van Veen van Stich ting Buitenplaats Onder de Molen sprak ook van een aan tasting van het landschap en pleitte er zelfs voor de wind molens bij de Haringvliet- sluizen weg te halen. Wind molens, betoogde Van Veen, staan haaks op het beleid om de recreatie en het toerisme op het eiland te bevorderen. Melkveehouder en minicam pinghouder Rotteveel zag zijn investeringen en toekomst plannen de mist in gaan. "De molens komen op 500 meter van de camping te staan. Ver schillende gasten hebben al laten weten hun heil anders te Het traject N2I5 waarlangs, op de foto rechts van de weg, de reuzenwindturhines van ENECO zouden moeien komen, het landschapsbeeld op het eiland zullen vernietigen. gaan zoeken als het allemaal doorgaat. En geef ze eens ongelijk." Rotteveel wist ook te melden datje van de slag schaduw van zo'n molen "let terlijk gek" kunt worden. Namens ENECO zei Van der Pluym dat de discussie over het windpark niet over de feiten gaat, maar over gevoe lens, onjuiste argumenten en onwaarheden, vooral naar voren gebracht door Stich ting Mooi Goeree. "Het zou betreurenswaardig zijn alsjuist nu, nu klimaat en de eindig heid van fossiele brandstoffen zoveel aandacht krijgen, twij fel zou ontstaan bij een aantal van u over ons windplan." Volgens Van der Pluym, die het nodige rumoer wist los te maken op de publieke tri bune, zijn de effecten mini maal en kan alleen gestreden worden over de schoonheid of lelijkheid van het park. Hij ver klaarde de onrust onder meer uit de lange onzekere periode dat de plannen niet ter inzage lagen. Een goede informatie avond kan uitkomst bieden, aldus de woordvoerder van ENECO. Wel meldde hij nu al, dat het energiebedrijf zich zal neerleggen bij een 'negatief besluit' van de gemeenteraad. Na al die insprekers was het de beurt aan de heren politici. Voor WD-er Tanis »vas er niet veel veranderd sinds vorig jaar maart. Toen was hij tegen de komst van windmolens - en stond hij min of meer alleen - en nu is hij dat nog steeds. Ook Tanis hanteerde het argu ment dat de technologie van windenergie achterhaald is. Hij zei meer te zien in blauwe energie. "En 1258 handteke ningen zeggen ook wel iets", aldus het liberale commissie lid. "Wat ons betreft mag de procedure stoppen." CDA-er Van Oostenbrugge sloot zich daarbij aan. Hij had echter wel wat uit te leg gen. Zijn fractie was immers een jaar geleden een van de initiatiefnemers om ENECO de ruimte te geven. "We zijn een jaar verder en we hebben spijt als haren op ons hoofd. We hebben er niet goed over nagedacht, zijn te enthousiast geweest en hebben het col lege te voortvarend de ver keerde richting in geduwd. Een misser en dat moetje ook hardop durven zeggen", vond Van Oostenbrugge. Als argumenten voor de veran derde visie noemde hij de aan dacht voor verblijfsrecreatie en de nieuwboiiw van wonin gen, die door de plaatsing van molens gefrustreerd zouden worden, naast het "gedateer de rapport" van ENECO en de maatschappelijke onrust. "We moeten het niet doen op die locatie", aldus de CDA-er "Als er een schadeclaim komt, dan nemen we daar verantwoorde lijkheid voor." SGP-er Human zei dat zijn fractie er nog niet uit is. Hij wilde eerst overleg, voordat dé fractie bekend maakt of de ruimtelijke ordeningproce dure moet worden voortgezet. Wel meldde zijn fractiegenoot Grinwis voor een informa tieavond met voor- en tegen standers te zijn, een avond waar\'oor eerder de PvdA en de Christenunie een pleidooi hadden gehouden en waar ook wethouder Admiraal voor stander van bleek. Voorzitter Slockers van Stichting Mooi Goeree zei minder heil te zien in zo'n bijeenkomst. "Wat wilt u ermee bereiken? Welke fei ten denkt u nog boven tafel te krijgen?" Van Oostenbrugge kwalificeerde de informatie avond als een rituele dans. die - zoals velen iiemmchten - die beter achterwege kan blij ven. "Wij hebben al een keuze gemaakt." Commissielid Polie (Verenigd Gemeentebelang) zei wel voor duurzame energie te zijn, maar niet op de geplande locatie, die bij uitstek geschikt is voor functies als wonen, werken en recreëren. Hij volgde het voorstel van het college om de procedure te voltooien - "Er is ook zorgvuldigheid nodig richting de aanvrager" - en dus de aanvraag ter inzage te leggen en de zienswijzen af te wachten. Dat deden ook zijn collega's van de ChristenUnie en de PvdA. Nieuwe Tonge. Tel. (0187) 652484 www.dewaaihoveniers.ni kievit warmte Industrieweg 44 324t MA Middelharnis Te(.:(0ia7) 482609 - Rix (0187) 48SI48 E-mail: (nfo@kie'ritwarmte.nl wwSM;kfevitwarmten I M U T^ t*1>1 Hl'tl MSrM wwKbriInntnimkeuvelaainl Zondpod 56 - Middeltamis - Telefeoii(0187)48 34 37 OOSTFLAKKEE - Op de woensdagavonden 28 februari en 14 maart 2007 organiseerde gemeente Oostflakkee twee partici patieavonden over de alge hele herziening bestem mingsplan Oude-Tonge Dorp. Met een opkomst van ruim zeventig perso nen op de eerste avond en ruim honderd personen op de tweede avond kan gesproken worden van twee geslaagde avonden. De participatieavonden ston den in het teken van het ver zamelen van ideeën en wen sen van de aanwezigen aan de hand van plattegronden. Met deze ingebrachte ideeën en wensen kan een nieuw bestem mingsplan worden ontwikkeld dat gedragen wordt door het merendeel van de inwoners van Oude-Tonge. Opvallend was dat de ideeën en wensen per avond duidelijk gingen over dat gedeelte van Oude- Tonge dat op betreffende avond aanwezig was. Daarnaast kwamen de ideeën en wensen van zowel het oostelijk als het westelijk deel behoorlijk over een. Zo willen de inwoners meer aandacht voor ontslui- üngswegen in Oude-Tonge, willen ze meer woningbouw, moet de verkeersveiligheid op verschillende plekken worden gewaarborgd en moeten de groenvoorzieningen behou den blijven en waar mogelijk verder worden uitgebreid. Ook de aantrekkelijkheid van het dorp moet aandacht krij gen. Door verpaupering en leegstand van huizen tegen te gaan, krijgt het dorp haar authentieke karakter terug, aldus de inwoners van Oude- Tonge. Veel genoemde onder werpen vallen niet direct onder een wijziging van het bestemmingplan, maar zijn voor de gemeenteraad en het College toch nuttige informa tie die direct uit de woonom geving komt. Nadat alle ingebrachte ideeën en wensen zijn venverkt, krij gen de aanwezigen van de avonden een terugkoppeling. Vervolgens worden de ideeën waar mogelijk verwerkt in een voorontwerp-bestemmings plan. Hierbij zal tevens een lijst worden gevoegd met alle ingebrachte ideeën met uit leg waarom iets wel of niet is meegenomen in het vooront werp-bestemmingsplan. Dit voorontwerp zal ter inzage lig gen op het gemeentehuis te Oude-Tonge. Een bestemmingsplan wordt elke tien jaar vernieuwd en geactualiseerd. Voorheen was het de gewoonte dat de gemeente een voorontwerp bestemmingsplan ontwikke lende en dit ter inzage legde op het gemeentehuis. Nu is dat veranderd. In een tijd van meepraten, meedenken en meedoen, heeft de gemeente Oostflakkee de stap gezet om de burgers te betrekken bij de inhoud van een bestemmings plan. springt eruit! Spring naar. www.fiakkeetrampolines.nl 06 519510% Kinderkleding maat 50-176. Wij verkopen: Locker, Brams Paris, Blue Seven, Salt A Pepper, S Company, Zie Zoo, Baby Face, Dirkje, La Petit Couronne, Little Bampidano, Disney em. Sieraden kadootjes. v.a. 15,95 Spijkerrokjes v.a. 11,50 Nu in de winkel camouflage- broeken sokken T-shirts. Binnenkort verwacht: Let op de openingstijden: woensdagmorgen 9-12 uur woensdagmiddag 13-17 uur donderdagmiddag 13-17 uur vrijdagmiddag 13-17 uur zaterdagmorgen 9-12 uur U slaagt bij; Klik op webshop! Meidoornstraat 22 3257 XJ Ooitgensplaat Tel, (0187) 63 07 32 Tot ziens!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1