RAAD DAAD Overgang naar gure maartse buien edilatie 14 Jubilarissen bij Ouddorpse zangvereniging Vervolg verhaal EN U Het weer van volgende week... EllfVriDEtl-IIIEUVS lAET Cursus Geestelijke vormmg: Ds. C. Harinck over 'De gaven van de Geest' Paasdecoratie maken Kinderdienst Schotejillers succesvol Een afgekeurde door de Heere Jezus goedgekeurd (2) PAGINA 5 VRIJDAG 16 MAART 2007 Deze vraag- en antiuoordrubriek slaat geheel ten dienste van de lezer die er koslenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelhamis, met in de linkerbovenhoek Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. SMNDT OAAÜ 8RANDARIS? Hoe komt die vuurtoren op Ter schelling Mm de naam liran- darisf Mensen die ik het vroeg, konden er geen verklaring voor geven. Antwoord: De/e (opvallende vierkante toren behoorde vroeger tot een kapel, die in 1594 gesloopt is. Er wordt wel eens verteld, dal de naam Brandaris is ontleend aan de naam van de heilige aan wie deze kapel zou zijn gewijd en dan noenu men een legen darische Sint lirandaan (ook gespeld Brendan), een Ierse abt die wonderlijke zeereizen zou hebben gemaakt. Maar over die figuur bestaat wei nig zekerheid. Nu kwam dat woord brandaris vroeger al voor in de betekenis van een grote scheepslantaarn. Het Middelnederlandse woord brant komt van brandend stuk hout, vlammend zwaard, enz. We moeten ook bedenken dat vuurtorens al dateren uit de eerste eeuwen van de zeevaart. Volgens sonnnige hisloriti zou het baken op Tersehelling zijn opgericht in opdracht van de stad Kiunpen om dt- vissers de weg door het Vlie te wijzen en dat was dan in de 14dc eeuw. Op de toren werd een bran dend houtvuiu- onderhouden. Dat gebeinxle op méér plaat sen. Ook de vierkante vuurto ren van Westkapelle dateert uit de middeleeuwen. KUNSTVUUn Wij hebben een mimiiakvuur gekoclü voor onze open haard, liet bestaat volgens de verkoper uit glasvezel en hars. Wanneer Ulij het aansteken, ruikt liet naar een soort giis. !s dal fornuddehyde en kan dat sledit voor de gezond heid zifii? Antwoord: Geen paniek! Wal u ruikt is geen formaldehy de, maar een harsluchl. Die is opzettelijk in de glasvezel aangebracht omdat de Fabri kant er van uitgaat dat een open haard waarin echt hoiU gestookt wordt óók ruikt. Het is dus een kunstmatig lucht je dat brandend hout moet suggereren, maar geen echte biandluchl. Kn op den duur houdt hel op. Trouwens, als uw schoorsteen goed trekt, zult u er (bijna) niets van rui ken. VIJGEN KWiffSN Verscheidene huren kregen heer lijke vijgen uit de eigen tuin. Kan zo'n vijgenboom niet bevriezen in de winter? Antwoord: Bij strenge win ters kunnen de vijgenbomen inderdaad bevriezen. Daarom kunt u die het beste zodanig tegen een muur van huis of' schuur plaatsen dat ze aan de nooidoostkant tegen de wind beschut worden. Overi gens komt er na bevriezing snel weer een nieuwe loot (of' meer) uit de wortels omhoog. In warme zomers komen de vijgen goed op smaak, maar na lage temperaturen smaken de vruchten veel flauwer TANDING TELLEN Hoe moetje bij postzegels de tand jes tellen; Van links naar rechts, of van boven naar beneden en feil (te hoektand dan elke keer mee? Antwoord: Met 'tanding' bedoelen we in de filatelie het aanbrengen van gaatjes in de vellen postzegels om het afscheuren langs een bepaalde lijn gemakkelijker te maken. U moet dan niet de doorgescheinde tandjes tel len, maar de gemaakte gaatjes in de perforatielijn, waarvan u per gebruikte postzegel nog de halve cirkeltjes ziet. In de catalogi wordt de perforatie karakteristiek aangegeven met het aantal gaatjes per twee centimeter. U kunt dat aantal 't snelst bepalen met een zgn. tandingsmeter en die kunt u op elke willekeu rige plek langs de zijden van een postzegel leggen. U hoeft dan niet alle halve cirkeltjes te tellen en dus levei t een 'hoek tand' geen problemen op. Omdat de vellen op verschil lende manieien geperforeerd kimnen zijn, kan er variatie bestaan in de horizontale en verticale aantallen gaatjes. Dit wordt dan aangegeven door middel van twee getallen, waar bij het eerste altijd betrekking heeft op het aantal van links naar rechts en het tweede van boven naar beneden. Bijvoor beeld 12 x 12, of 12 x 13'. Vaak worden afzonderlijke tekens toegepast voor jijnperfora- tie en kamperforatie, resp. raamperforatie, of staan er de letters L, K, of R bij, en Grg voor grote gaten en Kl.g. voor kleine gaatjes. MIDÜEI.HARNIS - Op don derdag 22 maart 2007 houdt ds. C. Harinck uit Kortgene een lezing voor de cursisten van de Ginsii.s Geestelijke Vor- iTiing en andere belangstel lenden over het onderwerp 'De gaven van de Geest'. De bijeenkomst wordt gehou den in de zaal achter de Chr. Geref. Kerk, Hoflaan 41 te Middelharnis, aanvang 19.45 uur. Deelname ko.st 3 per avonid. Alle cursisten en ande re belangstellenden zijn op deze laatste avond van dit cur susjaar weer hartelijk welkom. Het was subliem weer het vorige weekeinde en vooral afgelopen maandag (bijna 17 graden op diverse plaatsen in de beschutte achtertuin op Flakkee). Maar ja, we leven in Nederland, dus een volle week zonovergoten met rian te temperaturen 'kan' eigenlijk niet... En kennelijk zeker niet in deze 'rare' weeijaren 2006 en 2007, waarin het - met uitzondering van de zomer - zelden langer dan een paar dagen echt mooi weer bleef. Dit voorspoedige weerplaatje hadden we in huis bij de gratie van een mooi hogedrukgebied dat voor ons op een hele gunstige positie lag, namelijk met het accent boven het midden van Europa en de Benelux. Het NOS Joiunaal deed ook voorkomen dat deze len tesferen zeer bijzonder waren voor de tijd van het jaar, maar dat is absoluut niet het geval. Zelfs in februari kan het een enkele keer al 18 graden worden, en in de jaren negentig zagen we ook al een paar hele zachte dagen zo vroeg in het seizoen. Juist in het komende weekeinde (eigenlijk constateer den we het deze vrijdag al, die overigens nog wel mee viel met een kleine verstoring wordt het weer minder, als de onvermijdelijke noordwester z'n opwachting gaat maken, de (maartse!) buienkaris toeneemt en het kwik teruggaat tot onder de 10 graden, zeker volgende week. Het klinkt mis.schien bijna ongelofelijk, maar dan neemt ook de sneeuwkans tijdelijk toe! We zouden best eens 32 vlokken kunnen zien dwarrelen en vooral it) hoog Neder land kan de sneei^iw zelfs even blijven liggen. Zaterdag (en zondag heel misschien nog even) zitten we nog wel tegen de dubbele tempcratnurcijfers, maar de overvloe dige zonneschijn houden we niet meer, waarbij het met name op zondag tot regen komt en ook voor de zater dag geen honderd procent droogweer garantie valt af te geven. Overigens gaat in de Alpen een pak sneeuw vallen waar je U tegen zegt en (verkeers) problemen zijn daar medio volgende week niet uit te sluiten - een opluchting waar schijnlijk voor de wintersportgangers. Al met al wordt dit dus het (wat koudere) beeld waarover eigenlijk steeds werd gezinspeeld de afgelopen weken in deze rubriek. De volgende keer kijken we of de sneeuw vlokken ook daadwerkelijk gesignaleerd zijn in Middel harnis, SoiTimelsdijk, Oostflakkee of misschien wel in Den Bommel. Weerman Mare Putto OUDDORP - De Stichüng Welzijnswerk Oostflakkee en Slichting Companen te Mid delharnis organiseren op woensdag 21 maart a.s. een creatieve middag voor senio ren. Op woensdag 21 maart a.s. kimnen 55-plussers van de gemeente Goedereede een paasdecoratie maken in m.f.g. Dorpstienden te Oud- dor]3, aanvang 14.00 uur. Onder leiding van mevrouw A.Temming kan er een deco- lalie van bloemen of |)lanten worden gemaakt voor binnen of builen. Kosten 7,50 p.p. De activiteit gaai alleen door bij voldoende belangstelling. Opgeven kan tol uiterlijk maandag 19 maart a.s. bij mevr. J.'Hoek, tel. 68}780, of bijdeSWO, lel. 641344. STELLENDAM - In de Gere formeerde Kerk te Stellendam wordt zondagmorgen 25 maart a.s. een kinderdienst gehouden met als thema 'Kijk hem tioii'. Ds. C.G. K;im zal de dienst lei den en kinderkoor 'Yess' zal voor de muzikale omlijsüng zor gen. De aanvang is 10.00 uur. Iedereen is hartelijk welkom. MIDDELHARNIS - Afgelopen weekend heef teen afvaardiging van zweniclub De Schotejil uit Middelharnis vier gouden, een zilveren en een brozen medaille behaald op de Zuid-Hollandse Kampioenschappen zwemmen op de 50m baan te Dordrecht. Sebasliaan Rosendaal (1991) en Mark Costeris (1992) won nen beiden tweemaal de titel van Zuid-Hollands Kampioen. Sebasliaan Rosendaal won de 50m en lOOm vrije slag in resp. 25.63 en 55.48. Mark" Costeris was de snelste op de 50m vrij en de lOOm rugslag in resp. 26.06 en 1.05.11. Verdere ere plaatsen waren er andermaal voor Sebasliaan Rosendaal op de lOOm vlinderslag in 1.03.34 en voor Esmee Koedool (1992) die een 3e plaats bereikte op de lOüm schoolslag in 1.23.71. Behahe ereplaatsen werden er ook clubrecords verbeterd op de 50m vrij door Esmee Koe- dool (29.29) en Sebasliaan Rosendaal (25.63). Mark Cos teris zwom een clubrecord op de lOOin rugslag met zijn win nende 1.05.11Esmee Koedoot zwom ook nog een clubrecord op de bronzen lOOm school- slagin 1.23.71. DanicaKoedool 1993) kwam uit op de 50ni en lOOm vrij en zwom resp. lijden van 29.92 en 1.06.(58. 'MaarJezus zulks verslaande zeide tot hen: Waarom doet gij deze vrouw moeite aan? Want zij heeft een goed werk aan Mijgnorocht'. (Matth. 26: 10) De \orige keer, lezers, zijn we geëindigd met te vragen: Hoe zal het de andere discipelen vergaan zijn, toen ze hoorden hoe de Heere Jezus het voor Maria opnam? Wat denkt u? Zullen de woorden \'an hun Meester hen niet als zweepsla gen getroffen hebben? Zullen ze zich niet diep geschaamd hebben? Geloof dal maar vast! Ze hadden immers ook met Judas meegedaan? En wat denkt u van Maria? Zal zij hier nicl iets beleefd heb ben van: "Uw droeflieid zal tot blijdschap worden?" Kijk, zo wil de Heere zeggen, dat is 't nu: Maria heeft David enigs zins verstaan, die zei: "Gij zult niet toelaten, dat Uw Heilige fle verderving zie!" "Want", zo zegt de Heiland, "als zij deze zalf om Mijn lichaam gegoten heeft, zo heeft zij hel gedaan tot een voorbereiding van Mijn begrafenis." In die zalving, waarin reeds een heenwijzing zat naar de balseming van Jezus' lichaam straks, lag de prediking opge sloten dat hel gezegende lichaam van de Heiland toe komst had! Kijk, zo wil de Heere zeggen, dit mag Maria nu reeds door het geloof zien: Dal Ik wél de dood in moet, maar dat Ik toch, door de dood heen, hel eeuwige leven zal verwen'en voor allen, die Mijn verschijning lief kregen! Eigenlijk heeft zij dit gedaan, zo wil de Heiland zeggen: Wal anders tussen ster\en en begraven gebeurt (namelijk balsemen) dat heeft zij door het geloof nü reeds gedaan! judas, discipelen, zegt Hij: Ruiken julUe in die geur van de zalf, waarmee het hele huis vervuld is (Joh. 12), niet die liefde-sgenr van een reuk des levens ten leven? Ja, in deze liefdesgeur wenkt reeds de overzijde van het graf! Lezer, we zijn al weer zo ongeveer op de helft, wal betreft de lij densweken. Mag u nu, net als Maria, toch door hel geloof al wel eens Pasen vieren? Dal is niet aan de kalender gebon den hoor! En Christus' lijden en opstanding horen voor ons bij elkaar hoor! "Christus is het, Die gestonen is; ja, wat meer is. Die ook opgewekt is. Die ook ter rechterhand Gods is. Die ook voor ons bidt!" Want wij leven in de lijd, waan'an vers 13 spreekt, en waarin de Heerejezus de ver klaring van onze tekst besluit. De Heiland spreekt, ten aanzien van Zijn begrafenis over... Evangelie! "Voorwaar zeg Ik u; .Alwaar dit Evangelie gepredikt zal worden in de gehele wereld, daar zal ook lot haar gedachtenis gespro ken worden van hetgeen zij gedaan heeft". Evangelie! Dat betekent blijde Boodschap, nienvaar? Welnu, als er dan onder de lezers zijn, die zo het graf niet in kunnen, luister dan eens goed naar deze blijde bood schap. Zij hel dan toch uw verzuchting: "Vergeef mij al mijn zonden, die Uwe hoog heid schonden; Ik ben ver zwakt, o Heere, genees mij, red mijn leven: Gij ziet mijn beenderen beven: zo slaat uw hand mij neer!: Zo is 'l dan toch? Welnu, voor zülken is nu dit heerlijk Evangelie, want uit zijn graf komt voor u geen doodslucht, maar een reuk des levens ten leven! Niet te geloven, zegt u? Maar luister dan toch goed: Dit Evangelie wordt gepredikt in de gehele wereld! Dus ook hier en ml! Dus ook aan t'i! Hoon en uw ziel zal leven! "Hij is overge leverd om onze zonden en opgewekt om onze rechls'aar- digmaking!" En Zijn Woord wordt altoos trouw volbracht, lot in het duizendste geslacht. "Daar zal ook lot haar gedach tenis gesproken worden van hetgeen zij gedaan heeft," zegt de Heere Jezus. En dat gebeurt toch nog? Niet om Maria te verheerlijken, maar wel om alle zondaressen (en zondaren) uil te nodigen om Maria's voorbeeld te volgen! Hebt u er zin in? Voor zül ken neemt de Heere Jezus 't altijd op! Onderzoek uzelf lezers! Want we reizen naar 't graf en de tijd is voorts kort! O, de Heere geve, dal we er toch niet indalen, zonder dal oprechte, zaligmakende geloof in de Heere Jezus als onze Zaligmaker! Want zon der geloof (in Hem!) is het onmogelijk om God te beha gen hoor! Wij zouden de talen der mensen en der engelen kunnen spreken, wij zouden een geloof kunnen hebben dat bergen verzette; maar als we de liefde missen (en daar gaal 't hier over!) dan zijn we niets! Want de liefde vergaat nimmermeer! Immers: Waar liefde woont gelned de Heere de zegen; Daar xooont Hij zelf, daar xoordl zijn heil verkregen. En 't leven lot in eeuwigheid. Ds. G. Meuleman, Ouddorp OUDDORP - Maandag 12 maart jl. werden Tijdens een gezellig samenzijn van de Christelijke gemengde zang vereniging 'Hart en Stem' te Ouddt)rp, afgelopen maan dag, werden 14 koorleden in het zonnetje gezel. Dit omdat 13 van hen al 25 jaar trouw lid zijn van het koor en één van hen, mevn M. Moerkerke, al 40 jaar. Zij kregen een leiike attentie met een bos bloemen en natuurlijk de wens dat zij nogvelejaren lid zullen blijven van de vereniging. Op de foto zijn te zien staand van links naar rechts; mw. A.K. Akers- hoek-Alenian, mw. J van Hui- zen-Voortnian, niw. A Kievit- Verduijn, mw. A Kroon-Lonl, mw. R. Moerkerk-Breen, mw. L. Moerkerk-van Koppen, mw. C. van der Sluis-Rijnbrand, Mej. S.E. Voortman, mw. K. Wilte- van der Wende. En zittend van links naar reclils: mw. R. Grin- wis-Tanis, dhr. N. Troost, mw. K. Westhoeve-Nederveld, mw. B.E. Westhoeve-Beket, mw. M. Moerkerke. -55- Soms ovenvoog hij, dat de Heere aan deze éne belrekking niet gebonden was. Hij kon er een andere voor in de plaats geven. Dat had zijn moeder van avond óók al legen hem gezegd. Maar wal had hij daaraan? Dal moest dan nog komen, daar was nog helemaal geen zicht op en dit lag voor het grij pen. Enfin, hij zou het er morgen eerst eens met Van \liet over hebben. Mis schien dal die hem overtuigen kon. In het kamertje naast het zijne kraakte het ledikant. Ook mevTOUw Kooistra sliep nog niet. Zij bad, zij smeekte de Heere, dat Hij Evert toch mocht bewaren voor zon dige wegen. "Geef hem, Heere, zoveel eerbied en ontzag voor Lhv dag in het hart, dat hij zelf, uit overtuiging, er voor bedanken mocht," rees de stille verzuchung uit haar ziel tot Hem omhoog. De volgende niorgen, bij hel ontwa ken, viel het als een loodzware last weer op Evert neer, het bleef hem bij; toen hij zich naar zijn werk begaf; het venailde hem, toen hij achter zijn schrijfbureau op het kantoortje van mijnheer Van Dalen zat. Hij nam het vertrekje nog eens goed op. Nog nooit had hij er zo'n tegenzin in gehad als juist vandaag. Meermalen had hij zich getroost met de gedachte, dal hij de langste tijd daar doorgebracht zou hebben, doch indien hij dit afsloeg, dan wist hij niet hoe daar ooit veran dering in moest komen. O ja, het kon wel, daaraan twijfelde hij niet, maar er kon zoveel, dat toch niet gebeur de. Dal mysterie bij mijnheer Andijk had al lang uit kunnen komen, maar tol aan de dag van vandaag bleef dal toch maar verborgen. Het kon. Zeker, alles kon. Wat had hij daar echter ni'i aan. Dat was zo vaag. jammer, jam mer toch, dat er nu juist dat bij moest komen. Waarom? Ook dat had anders gekund. Het scheen wel of hij geen betere belrekking mocht krijgen. Wat was hij blij toen die lange dag eindelijk om was en de klok half zes sloeg. Met een zucht van verlichting sloeg hij de boeken dicht en ging heen. Mijnheer Van Dalen had zich de hele dag niet laten zien. Nu, hij kon die oude zeur piet mis.sen als kiespijn en hij was er dan ook in hel geheel niet rauwig om. "Mijn man i.s voor zaken de stad uit," had zijn vrouw hem verteld, toen zij hem vanmorgen de koffie bracht. Die goeie, oude ziel, voor haar zou het hem spijten als het mis liep met de zaak. Even was werkelijk van dal goedige vrouwtje gaan houden, die altijd even vriendelijk en nooit humeurig was. Direct na het avondeten verkleedde hij zich en ging naar Van \'liet. Deze besefte wat er in Even om moest gaan. Met deernis blikte hij hem aan. Het kon ook niet ongelukkiger treffen. Hij wist in welke benarde omstandigheden dat huisgezin verkeerde. Toch ried deze hem met nadruk aan zich niet op dat glibberige pad te begeven. "Dat kunt u nu wel heel gemakkelijk zeggen," bromde Evert, maar u slaat er feitelijk buiten. Het gaat langs u heen." "Dal weel ik," hernam Van 'Vliet, "en het is ook niet luchthartig, dat ik je die raad geef, maar ik doe het voor je bestwil. Wat baal het een mens. Evert, zo hij de gehele wereld gewint en lijdt schade aan zijn ziel. Waag het eens met de Heere." "Kan hel dan anders? Moét die fabriek dan niet op zondag werken?" wierp Even gemelijk legen, want hij gevoel de, dat hij \'an Vliet gelijk moest geven en toch streed hij er nog tegen. "Dat is hel oude stokpaardje, Evei t, het kan niet andeis, zeggen ze. Maar waar een wil is, is een weg. Vooral tegen woordig met zijn vele moderne uit vindingen. Ik geef je de verzekering, dat,'als zij iets van de heiligheid en de majesteit Gods in hun ziel gevoelden, het anders zou worden. Doch weetje waar het op vast zit? Het zou extra kos ten met zich meebrengen en dal heeft men er niet voor over. Betreft het iets wat de wereld aangaat, dan geeft men met het grootste genoegen en zonder enig bezwaar duizenden uil. Doch dit is zo gemakkelijk en zo goedkoop. Men maakt er zich af met de uitvlucht: het kan niet anders. En daar moet alles, zelfs Gód voor wijken." "Maar hóé dan?" streed Even. "Ik zal eens één ding noemen," ver volgde Van Vliet. "Hele schepen met geslacht vee laat men uit de verslver- wijderde landen der wereld komen en men vrijwaart dat vlees legen bederf door het te laten bevriezen. Dan vraag ik mij wel eens af: is dat nu niet moge lijk bij de zuivelfabrieken? En wanneer ze die melk daar dan 's zondags zelf heenbrachten en niet verwerkten, dan stonden de zuivelfabrieken die dag stil. Ik heb er eens met een directeur van een melkfabriek over gesproken. Het eerste wat hij mij antwoordde was, dat een dergelijke installatie te veel zou kosten. Hel was een zeer godsdienstig mens. Toen ik hem er op wees, dat er geen kosten gespaard mochten wor den wanneer het de dienst des Heeren betrof, kwamen er al spoedig andere bezwaren. Doch in de grond van de zaak heeft men het er niet voor over. En wanneer ze dan 's zaterdagsavonds laat doorwerken en 's maandagsnachls begonnen, was die moeilijkheid best te overwinnen. Misschien beslaan er nog wel andere mogelijkheden. V'erschil- lende grote boeren in de landbouw- slreken laten kostbare, van gewapend glas voorziene gebouwtjes zetten voor hel vóórkiemen van de pootaardap- pels. Voor die kosten deinst men niet terug, want dat brengt uiteindelijk geld in het laadje. Als ze dat in de streken, waar de veeteelt uitgeoefend wordt ook eens deden, maar dan met het doel om de melk koel te houden. Zijn er veel kleine bedrijven, dan op enkele centraal gelegen plaatsen waar ieder de melk heen kon brengen? Kostbaar? Zeker, doch het is maar voor één keer. Wanneer de regering al hel geld, dat weggegooid wordt aan bioscopen, the aters en zo veel andere dingen eens aanwendde voor dat doel, dan hielden ze nog over. Geloof je dal ook niet. Even?" Deze zweeg, staarde strak voor zich. "Ik geef je de verzekering," besloot Van 'Vliet, "wanneer er eens een ver bod kwam van de aai'dse koning en de overtreders werden streng gestraft, dan zou het heel spoedig veranderd zijn. Maar hel gebod van de Koning der koningen denkt men straffeloos te kunnen overtreden, dat vertrapt men zonder enig bezwaar, omdat.... omdat God lankmoedig is en het oordeel niet direct komt op de boze daad." (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 5