EHBO Dirksland viert 75-jarig jubileum 1 '—I \^A- KEllVELAAR ■6i^innaard Oud-Platenaars vieren 70-jarig huwelijk Cijfers vertalen, koers bepalen. Politie controleert aanhangwagens 79e jaargang Nr. 7591 Vrijdag 16 maart 2007 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag A— Visser Visser l»'^ Knops ró!^ Bekeuringen Verkoping AduUam Gehandicaptenzorg Alle lichten op groen voor reddingstation Grevelingen GOEDEREEDE - Als het aan de Koninklijke Neder landse Redding Maatschappij (KNRM) ligt komt er nog voor het zomerseizoen een drijvend reddingstation in het Grevelingenmeer. Dit om sneller en effectiever red dingsacties op dat water te kunnen uitvoeren. Dinsdag avond, toen de commissie grondgebiedzaken van de gemeente Goedereede vergaderde, bleek het politieke draagvlak nagenoeg honderd procent te zijn. Door Kees van Rixoort De plaatsflijke commissie van de KNRM wil het reddinjr- station realiseren aan de bui tenzijde van de haven, langs de Zuidweg. Het gaat om een drijvende 'parkeei-garage' vooi' een extra reddingsboot met een ontvangstruimte en een aanlegsteiger, tlioenvooi- ziening Zuid-Holland (GZH), beheerder van de Grevelin gen, is bereid financieel bij te dragen aan de voorziening. "Alle financiële lichten staan op groen", zei R. Wissekerke van de plaatselijke commissie van de KNRM. "Er zijn fond sen voor een extra leddings- boot en er is een één jaar oud botenhuis beschikbaar, dat we vanuit het noorden van het land willen laten overkomen." Reddingsoperaties op het Grevelingenmeer worden nu nog uitgevoerd met een op een trailer aangevoerde rea- dingboot. "Met een redding station ter plaatse kunnen we sneller reageren", aldus Wis sekerke. Voor burgemeester Van de Velde, in haar rol van portefeuillehouder openbare orde en veiligheid, was dat laatste een belangrijk argu ment. "Dit is van wezenlijk belang voor de veiligheid op de Cirevelingen. Het hele gebied - tol Bruinisse toe - is straks binnen twintig minu ten te bedienen. Het liefst zie ik ciat het reddingstation er voor de zomer is." IX' SC;P, I^dA en Christen- Unie hadden liever gezien dat het station in de Oud- dorpse haven komt, maar de ruimte is daar te beperkt. "In de oude haven zou een boten- huis een storende factor zijn, qua karakteristiek, en in de nieuwe haven zouden drie of vier ligplaatsen moeten ver dwijnen", aldus Wissekerke. "Geen optie, dus. We hebben ook gekeken naar een plek aan de Brouwersdam, maar daar heb je te maken mei te lange aanrijdtijden vanuit Goedereede en Ouddorp voor de opstappers van de KNRM." De drie partijen lie ten zich snel overtuigen. Verenigd Gemeentebelang (VGB) juichte de komst van een reddingstation en een extra reddingboot toe. "Het is goed dat er straks gelijktij dig hulp geboden kan wor den aan de Noordzeezijde en de Grevelingenzijde. Bou wen, dat botenhuis!" aldus commissielid Polie. CDA-er Van Oostenbrugge sloot zich daarbij aan. Hij haalde een ernstig ongeval aan, dat vorig jaar plaatsvond op de Gre velingen, waarbij de hulp verlening maar moeilijk op gang kwam. Als alles volgens planning verloopt, zal daar komend vaarseizoen geen sprake meer van zijn. De Ouddorpse luwen wordt te klein geacht voor een botenhuh, dat daarin qua karakteristiek een storende factor zou vormen. (Foto: Hans Vdlerius) Heel wal {oud-)gedienden waren zaterd<ig bijeen tijdens dejubileumrepectie in 'De Schakel'. De Dirkslandse EHBO-vereniging bestaat 75 jaar. En dat was reden voor een receptie, die afgelopen zater dagmiddag werd gehouden in gebouw 'De Schakel' te Dirksland, waar een flinke groep actieve en rustende leden samen waren gekomen om het jubileum te vie ren. Daarbij werden toespraken gehouden door onder meer de heren J. du Pree, G.W. Robijn en burgemeester S. Stoop, en was er tijd voor een gezellig samenzijn. In 1932 werd de Dirkslandse EHBO vereniging opgericht en werd er gestart met 30 leden. Uit de zestien van hen die een EHBO diploma beza ten werd een bestuur samen gesteld, en zo ging men aan de slag. Doch aanvankelijk niet zo enthousiast, zo bleek, want na slechts twee jaar waren er niet meer dan twee leden over... Pas in het begin van de oorlogsjaren kwam de vereniging echt tot bloei. De afdeling organiseerde hulpverlening in de breedste zin van het word, zoals het inzamelen en verzenden van levensmiddelen naar de hon gerende stadbewoners en het verzorgen van vele politieke gevangenen die in Dirksland en omgeving waren geïn terneerd. OoK na de oorlog bloeide het verenigingsleven, wat niet in het minst te dan ken was aaii de inzet van de toenmalige huisarts dokter P. Boot, die verscheidene malen naar de lesavonden kwam en daar op de hem eigen wijze - compleet met een collec tie 'slagersafval': lever, maag, hart, nieren, e.d. - anato- mielessen verzorgde. Onder Boots lessen - wiens streven het was dat ieder gezin één of meer EHBO-ers kende - heb ben honderden leden het EHBO diploma gehaald, een opleiding die toen nog twee jaar duurde. Veel geslaagden sloten zich daarna aan bij de Rode Kruis Colonne, die in Dirksland ook tot grote bloei kwam. Tussen de EHBO en het Rode Kruis ontstond een hechte samenwerking, zeker tijdens de watersnoodramp van 1953. De aanwezigheid van goed opgeleide EHBO-ers en een goed gedisciplineerde Rode Kruis Colonne in Dirks land bleek van onschatbare waarde te zijn. Dankzij het vele intensieve oefenen waren zij in die dagen voor geen klein tje vervaard en daar stonden (Fnto: Persbitro Flitkkfi') TA] om bekend. Na deze jaren, toen er van calamiteiten geen sprake meer was, bleek de sti mulans om zo te blijven oefé nen meer en meer te tanen, wat er uiteindelijk toe leidde dat de Rode Kruis Colonne in Dirksland geheel verdween. Wel bleef de EHBO-vereni ging bestaan, zij het dat die zich anders begon te oriën teren. De hulpverlening ging zich meer richten op preven tie en op het stabiliseren van slachtoffers, in afwachting van deskundiger hulp. En er kwam bezinning op de taken van de EHBO in de toekomst, mede met het oog op toene mende verkeersonveiligheid, drugsgebruik en milieuver vuiling. 'Voorkomen is beter dan genezen' is dan ook het motto dat nog steeds hoog ivordt gehouden, ook bij een 75-jarig jubileum. ACCOUNTANTS JELASTINGADVISEURS MIDOELHARNIS Kon. |ulianaweg 56 0187 617 300 Fax 0187 485 637viww.visser-ïisser.nl MAKELAARDI Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doelinchemsestraot 32-34,3241 AA Middeltiornis Tel (0187) 482606 Gebruikt was nog nooit zo nieuw. On'.ófi 't bij uw 62-ded« of iri^ nivost op www.spflnipuw^.r! Knops BVLongeweg H3 - 3245 KG - Sommelsd?: - 0187 47é«7 Akkerdom BV - Kloosterweg 1 - «17 AL - Noonlgouwe 0111 W1M7 ir««Mil5SBvie----------------------------- JUWELIERS DIAMANTAIRS Vanaf half maart controleert de \^keerspolitie in de regio Rotterdam-Rijnmond extra op verkeerd of te zwaar bela den aanhangwagens. Dit om de verkeersveiligheid te ver groten, want rijden met een te zware aanhangwagen met los liggende lading kan levensge vaarlijke situaties opleveren. Uit verschillende controles blijkt dat het juist met deze transporten slecht gesteld is. Zo bleek tijdens controles in 2006 dat er met 75% van de gecontroleerde aanhangers iets mis was. Regelmatig rij den mensen met karretjes boordevol zand, stenen en andere rommel naar de stort plaats, zonder dat zij hiervoor het juiste rijbewijs of papie ren hebben. Daarmee wordt de verkeersveiligheid op de gemiddelde zaterdagmorgen ernstig in gevaar gebracht. In een tunnel kan het bij voorbeeld gebeuren dat een overbeladen aanhangwagen de auto inhaalt. ,41s de lading niet goed wordt vastgezet, is het verliezen ervan ook een groot gevaar. Daarom contro leert de Verkeerspolitie van de regio Rotterdam-Rijnmond tot juni vooral op de zaterda gen bij diverse stortplaatsen. De Verkeerspolitie kondigt de controles vooraf aan. Auto mobilisten kunnen hiermee voorkomen dat zij een boete krijgen die kan oplopen tot enkele honderden euro's. Hieronder een overzichtje van bedragen van bekeurin gen bij veel voorkomende overtredingen: Lading niet goed vast 200 Voertuig aanhanger te zwaar beladen 75 tot 250 Scherp uitstekende delen €130 Banden niet in goede staat €75 tot €250 Geen geen juist kenteken op aanhangwagen 75 Geen goede bevestiging aan hangwagen 50 tot 130 Rijden zonder geldig rijbe wijs (E achter B) 190 (bij Ie overtreding) Voor meer informatie over welk rijbewijs u nodig heeft, zie website http://www.rijbe- wijs.nl/nl/halen/nalen.asp. RENKUM - Vorige week was het feest in het Gel derse Renkum, want daar vierden Johannis Bree- man en Adriaantje Tanis hun 70-jarig huwelijks feest. De afgelopen zeventig jaar van hun huwelijk blijkt een "unieke periode met vele gebeurtenissen en bijzondere omstandigheden geweest. Na hun huwelijk startte het jonge echtpaar in Ooltgens- plaat een agrarisch bedrijf. Binnen enkele jaren volg de gezinsuitbreiding. Het echtpaar kreeg in totaal vijf kinderen. Tijdens de waters noodramp van 1953 bleef het gezin gespaard, maar ze wer den wel naar Scheveningen geëvacueerd. Na terugkeer werd de bedrijfsvoering tot 1972 voortgezet. In dat jaar werd de boerderij verkocht en volgde verhuizing naar het Gelderse Renkum. Daar heeft het echtpaar zich heel goed aangepast aan de nieu we leefomstandigheden. Na een eerdere verhuizing wo nen zij nu tot volle tevreden heid .in de serviceflat 'Hoog Heelsum'. Ondanks de toenemende leeftijd - mevrouw Breeman is 93 en de heer Breeman 96 jaar - wonen zij daar tot op neden zelfstandig. De heer Breeman doet de dagelijkse boodschappen zelf nog op z'n accufiets! De nu bereikte mijlpaal geeft blijk van de steun die zij elkaar in moeilijke en blije omstan digheden hebben gegeven. Inmiddels is het gezin tot uit gebreid met 25 klein- en 26 achterkleinkinderen. Op de foto poseert het echt paar met links een schilderij van boerderij 'Kleiburg' nabij Sommelsdijk, alwaar de brui degom op 11 maart 1937 zijn bruid opnaaide. (Foto: gertbudding.nl) NIEUWE-TONGE - Op zaterdag 24 maart houdt het comité van Stichting AduUam weer zijn jaarlijkse gezellige verko ping. Te koop worden o.a. aangeboden lingerie, groenten, spullen om kaarten te maken, bloemstukken, snoep, kralen- kettingen, kruukplaetjes, appelflappen en oliebollen, en nog veel meer. De verkoping wordt van 9.00-12.00 uur gehou den in het gebouw van de Postduivenvereniging, Vestdijk 31 te Nieuwe-Tonge.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1