Ethiek en religie Kerk diensten e Lege Bingomiddag Astma Fonds succes perfect Vöorspeel- middag klein koper Van dirre dom deyne... Sponsors en rommelmarkt- spullen gezocht Het weer van volgende week... EIIAItDEtl-tllEUWS Een heel aardig weekeinde op de eilanden Computer cursus bij De Zwaluw Aangepaste kerkdienst Presentatie De Hoop EIIAnE]El1.niEUW5 G. Dekker Nu-de ethiek W. H. Velema full copy-service Zondag 11 maart 2007 Vierde Lijdenszondag In de leer bij Luther PAGINA 2 VRIJDAG 9 MAART 2007 Ethiek Enkele publicaties Deze week wil ik ingaan op het debat over de herleving van de religie in het publieke leven. Eigenlijk moet ik het anders zeggen. Het gaat mij om de plaats die de religie in de publieke discussie en daar mee op het publieke domein weer krijgt. Eerst noem ik enkele publi caties als even zo vele feiten waardoor de discussie gestimu leerd wordt. Ik zet dus enkele voordrachten en publicaties op een rij. Hiermee tracht ik enig verband te brengen in wat er in de kranten over dit onderwerp geschreven wordt. Ik noem de feiten ter herkep- ning van de problematiek van het onderwerp religie. Aan het eind zal ik aandacht geven aan de samenhang van ethiek en religie. Het publieke debat is voor al op gang gebracht door een boek van de emeritus-hoogle- raar godsdienstsociologie van de VU, Gerard Dekker, 'Van het centrum naar de marge. De ontwikkeling van de chris telijke godsdienst in Neder land'. De titel is veelzeggend. De christelijke godsdienst is een verschijnsel in de marge geworden - en daardoor in geen geval meer dominerend zoals in het verleden. Zij speelt nauwelijks meer een rol in het publieke leven. Dekker schrijft speciaal over de plaats van de christelijke godsdienst. Er zijn schrijvers die deze stelling verbreden tot religie in het algemeen. Zij willen van haar betekenis en invloed in de samenleving niet meer weten. Religie heeft zeker in het centrum van de samenleving volgens hen afgedaan. Zij die deze mening zijn toegedaan proberen de laatste restverschijnselen van religie uit de samenleving te elimineren! Een rapport Kort na de verschijning van hetboekvan Dekker publiceer de de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid een rapport onder de titel 'Gelo ven in het publieke domein'. Daarin wordt gesproken over de positieve betekenis van reli gie in en voor de samenlering, zelfs al is zij een verschijnsel in de marge geworden. DeWRR De voorzitter van de \VRR is prof. dr. W. B. H. J. van den Donk. Hij is hoogleraar maat schappelijke bestuurskunde aan de Universiteit van Til burg. Hij sprak op 19 januari jongsüeden in de Geertekerk in Utrecht de zogenaamde Oecumene-lezing 2007 uit, onder de titel: 'De marge als middelpunt? Enkele gedach ten bij de rol van religie in het publieke domein'. Hij sprak op persoonlijke titel. Niet temin ging zijn lezing (die ik via een brede weergave in het Reformatorisch Dagblad onder ogen kreeg) over het onderwerp waaraan boven genoemd rapport onder zijn voorzitterschap had gewerkt. Ik neem als kern van zijn betoog de kop over, waaron der het Reformatorisch Dag blad verslag deed van zijn lezing, 'Seculariseringsthese is te gemakkelijk. Marge aanlok kelijk en kansrijk perspectief voor zinvolle rol van kerken in het publieke domein'. James Kennedy Vervolgens herinner ik aan de rede die prof dr. James Kennedy in Utrecht heeft gehouden tijdens de startbij eenkomst van de Protestantse Theologische Universiteit in de Domkerk in Utrecht. Hij stelde: Protestanten zijn nog altijd invloedrijk. De Protes tantse Theologische Univer siteit moet robuuste theolo gische taal ontwikkelen die uitdrukt wie zij is. Ook van deze rede kwam mij een uitgebreide samenvat ting onder ogen. Ik vond het bemoedigend en stimulerend dat prof. Kennedy de nieuw- gestarte universiteit op haar historische bronnen en haar actuele roeping wees. Put uit de oude bronnen en actua liseer uw boodschap, zo vat ik zijn inspirerende rede in eigen woorden samen. Dezelfde hoogleraar schreef in NRC Handelsblad van 20 november 2006 (dus nog vóór zijn lezing in Utrecht) een helder artikel onder de titel 'Religie verdwijnt niet door haar te verwensen'. Hij gaat daarbij kritisch in op een publicatie van de vermaarde Britse historicus Jonathan Israel. Terloops vermeld ik dat deze Britse historicus een interessant en knap tweedelig boek heeft geschreven over onze vaderlandse geschiede nis 'De republiek 1477-1806'. Met genoegen heb ik dit boek in mijn boekenkast staan, om het zo nu en dan te raadple gen. Niettemin heeft prof. Ken nedy een stevig appeltje met deze Brit.se historicus te schil len gehad. Ik zal daarop hier niet dieper ingaan. De titel van Kennedy's kritische artikel is veelzeggend voor de positie van de Britse historicus Israel. Deze verwenst de religie en doet daarmee wezenlijk tekort aan historische ontwikkelin gen waaraan we nu, volgens Israel, de resultaten beleven. Tenslotte - dit is echt het laatste - herinner ik aan \ier artikelen in Trouw van 3 februari jl., waarin met boven genoemd rapport de vloer wordt aangeveegd, onder de titel 'Het recht op een zinloos bestaan'. Ik vind het opmer kelijk dat uitgerekend trouw deze religie-kritische com mentaren publiceert, zonder verder commentaar. De conclusie Toen ik al de bovenge noemde artikelen las, had ik het gevoel van een discussie die heen en weer golft. De conclusie mag in elk geval zijn, dat religie nog niet verdwenen is van het publieke domein. Ik vul het woordje 'mag' aan met moet. De religie is in de marge of in het middelpunt, in elk geval (weer) volop aanwezig in het publieke debat. Hiermee ben ik bij de titel van dit artikel. Sinds Kant - en natuurlijk al wel eerder, denk aan Spinoza en diens voorgan- gers - wordt de ethiek losge maakt van de religie. De mens is autonoom en daarmee ook de ethiek. Haar wortels liggen niet in het geloof dat God de mens heeft geschapen. Noch daarin dat God met Zijn schep ping van de mens, ook richüij- iien en regels (wetten) heeft gegeven voor zijn gedrag, voor zijn welzijn en voor het samen leven met elkaar. Vooral de in Trouw gepu bliceerde artikelen nemen het op voor een autonome ethiek, zonder verband met, laat staan zorider enige verworteling in de religie. Het zal de lezer duidelijk zijn dat de schrijvers van deze rubriek, ieder op hun eigen wijze, uitgaan van wat ik nu maar noem, de eenheid van het leven. Daarmee bedoel ik, dat geloof en handelen staan onder het voorrecht van wat God met de mens bedoelt; hoe God de mens in zijn ontplooi ing bedoeld heeft. Geschapen naar Gods beeld is de mens aangewezen op de openba ring van God, ook voor zijn handelen. Helaas komen we daarin tekort. De zonde speelt in ieders leven een rol. Waar het evangelie van Jezus Chris tus vernieuwend, en door de Heilige Geest, herscheppend werkt, is een ethiek, zeg maar ons handelen, ondenkbaar zonder de heerschappij van Gods Woord en wet. Daarom heeft de discussie over de plaats van de religie in de samenleving ook alles te maken met de plaats en de inhoud van de ethiek. ilüRKSLAND - Vrijdag heeft het bestuur van het Astma Fonds afdeling Goeree-Over- flakkee in de Geldershof te Dirksland voor de eerste keer een bingomiddag voor de inwoners van Goeree-Over- flakkee georganiseerd. Voor deze bingo middag was veel belangstelling en op verzoek van een aantal aanwezigen is het bestuur voornemens om dit vaker te doen. De bezoe kers gingen met mooie prijzen naar huis, zoals een strijkijzer, eierenkoker, boodschappen- manden, flessen wijn, gereed schap, waardebonnen, e.d. Deze bingomiddag kwam tot stand in samenwerking met de volgende bedrijven. Uit Stel- lendam: Plus Tessemaker, Ech te Bakker Bleumink, Dames herenkapsalon Hélène, 't Bloemenschuurtje, Primera Variashop, Van Seters Mode, Pedicure Nellie Witte, Euro- nies Jaap Boone, Restaurant Wapen van Stellendam, Dro gisterij Santifort, Schildersbe drijf J. Bakker, Ixora, Doeland, Groenten en fruit Keizer; Uit Middelharnis: Fortis Bank. Uit Sommelsdijk: Brood en ban ketbakker Koese. uit Oude- Tonge: Big Boss, Breeman, rij wiel- en bromfietshandelaar, Bruna. Uit Ooltgensplaat: Doeland, Regio Bank, Golff Duijzer, Erna, Bloemenzaak jasmijn Drogisterij Molen dijk; Fysiotherapie praktijk de Zwerfsteen. Uit Ouddorp: De Mèkkerstee, Oithip, Foto Hameeteman, Top I Toys, Melissant Mode, Boekhandel Akershoek, Drankenhandel J. Bezuijen, Modern, SOS, Voogd Tuin centrum, A.H., Bakkerij Dam, CIOOO, Movie Max, Modehuis Aleman, Mars kramer, Molen De Hoop. De afdeling Goeree-Over- flakkee van het Astma Fonds komt op voor de belangen van mensen met longproble men en organiseert o.a. elke maandagmiddag te Middel harnis aangepast bewegen, waardoor de longproblemen beter beheersbaar worden. Voor meer informatie kunt u terecht bij de voorzitster, Willeke Blokland, tel. (0187) 491782, e-mail willekebloklan daf@wanadoo.nl. U Vi^ilt uw complete huisstijl gedrukt hebben? www.drukkerijdewaal.nl Gebr. de Waal bv Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen® gebr-dewaal.com Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-liuis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail:algemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,35. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zal<elijl<e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten l<an de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A.J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE hoofdredacteur: J.Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: j.villerius@gebr-dewaal .com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Middelharnis 342001108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). op zaterdag 10 maart om 15.00 uur is er in gebouw 'de Notenkraker', Juliana van Stolberglaan 17 a te Middelharnis een voor speelmiddag, uitgevoerd door de leerlingen van de koperdocenten Joop Nij- holt en André Leer. De leerlingen hebben les via de Harmonie/Fanfare-afde- ling van Muziekschool Goe- ree-Overflakkee en de meeste zijn tegelijkertijd ook lid van het Koninklijke Fanfareorkest 'Sempre Crescendo'. Er wordt, zoals gebruikelijk, een afwisse lend programma ten gehore gebracht, van Beethoven tot blues. Als klapstuk wordt er een groot ensemble gevormd door alle leerlingen van beide docenten. Na afloop is er gele genheid om onder het genot van een drankje nog wat na te praten met de docenten of leerlingen. De toegang is gratis en iedereen is hartelijk welkom. Onlangs werd op Radio Flakkee de oude langspeel plaat "s Even Luustere' uitgezonden op Radio Flak kee. Deze plaat staat vol met Flak- keese liedjes en werd gemaakt door het koor, ensembles en solisten van de Chr. Scholen gemeenschap 'Prins Maurits' te Middelharnis. Na de uitzen ding zijn hierop diverse posi tieve reacties binnengekomen bij Radio Flakkee. De koren, de ensembles en de solisten van de school hebben daarna een cd gemaakt met de titel 'Van dirre dom deyne'. Het werd een cd met 22 liedjes. De meeste liedjes zijn al heel oud, zoals Slaet op de trom- mele, Een draaiersjongen (In een blauw geruite kiel). Het roosje (Knaapje zag een roos je staan), enz. Maar ook enke le nieuwere liedjes werden opgenomen, zoals My Bonnie is over the ocean, 'Do re mi' (uit The Sound of Music), enz. Alle opnamen van deze unieke cd zijn op Radio Flak kee te beluisteren op dinsdag 13 en 20 maart, tussen 18.00 en 19.00 uur. OUDDORP - Op zaterdag 17 maart a.s. zal bij de loods aan Dirkdoensweg 35 te Ouddorp (ingangspad naast gebouw Zorg en Welzijn) een inzameling worden gehouden van allerlei spul len die tijdens de rommelmarkt van 8 september a.s. zal worden gehouden en waarvan de opbrengst weer bestemd is voor hos pice Calando te Dirksland. Heeft u misschien heel veel spul len, dan is het mogelijk om ze op een andere dag op te laten halen. Neemt u in dat geval contact via telefoonnummer 06- 53699I4I. Heeft u geen spullen, maar wenst u Calando wel via de rommemarkt financieel te steunen, neem dan eveneens con tact op \ia genoemd telefoonnummer, of stort een bijdrage op (Rabo)bankrekeningnummer 327207957 t.n.v. Aks. Sponsering zal bijzonder op prijs worden gesteld, zodat het, evenals in vori ge jaren, weer een groot succes kan worden. De afgelopen week was buitengewoon nat op veel plaat sen en ook deze vrijdag was het, na de hoopvolle don derdag, weer wat in mineur buitenshuis, met helaas weer het zoveelste regenfront in de aanvoerrichting. En ook maart is alweer op weg een veel te natte en zachte maand te worden; helemaal in het stramien van de voorgaande maanden. Tot vrijdag viel er in delen van Flakkee zo'n 45 millimeter hemelwater, hetgeen correspondeert met bijna vijf volle emmers water per vierkante meter. Beterschap is nu echter snel aanstaande, want dit week einde zal het best pviik weer worden in Zuid-Holland- Zuidwest en het belangrijkste is dat het gewoon eens een dag of twee zo goed als droog blijft. Opbeurende hoge druk komt de eerste twee etmalen uitstralen richting Nederland; het weer zal dan ook tijdelijk gaan opknap pen. De nachten kunnen wat killer worden, terwijl de temperaturen overdag juist weer iets hoger uitpakken door rugdekking van de maartzon (13-15 graden zondag zou kunnen als alles meewerkt). Een klein minpuntje is misschien de wind uit het zuidwesten, die nauwelijks koest weet te houden en doorblaast met een dikke kracht \ier gemiddeld en zo nu en dan uithaalt naar 5-6. Weinig rooskleurige perspectieven voor de wntersport- gangers de komende tijd, want veel sneeuw gaat er niet vallen en ook de temperaturen blijven te hoog. De hoge- druk die met name boven de Alpen komt te liggen, zorgt voor hoge bovenluchttemperaturen en veel zon, zodat het skiën beneden de 1700-1800 meter vaak belabberd is. Door de vele regenval vorige week en een gedeelte smeltende sneeuw in het centrum van Europa, met name in de Alpen, zijn de rivieren, zoals Rijn, Maas en IJssel flink gez^vollen en staat een aantal uiterwaarden in Mid den-Nederland bijna volledig onder water. Door toene mende hoge druk invloed boven het midden van Europa komende tijd zal het waterpeil daar (is de afgelopen dagen al gaande) geleidelijk verder dalen en op korte termijn gebeurt dan ook bij ons (vertragingseffect). Tenslotte lijkt er binnen een dag of tien geen zicht op een zeer stabiele weerfase te zijn in onze contreien, zodat het beeld dat we sinds december in huis hebben onver droten voortgant. Zoiets komt zelden voor in dit land en de vlag gaat gegarandeerd uit bij velen als we straks eens een weekje droog weer treffen. Weerman Mare Putto OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. H. Lassche en 18.30 uur kand. B. van Ittersum, Ontario (Canada). Eben- Haëzer: 9.30 uur kand. Joh. Fekkes, Nijkerk en 18.30 uur ds. H. Lassche - Herv. Gem. (PKN) Locatie mfg Dorpstienden: 9.45 uur ds. H. van Ginkel, Goes en 18.00 uur ds. J. Blom, Ridderkerk - Geref. Kerk (PKN) 10.00 en 18.30 uur ds. A. S. Rienstra - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. J. Blom, bediening Heilige Doop en 18.30 uur ds. C. Doorneweerd - Hersteld Herv. Gem. 9.00, 10.45, 1.7.00 en 18.45 uur ds. J. W. van Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. G. R. Mauritz, Rotterdam en 17.00 uur ds. E. Versluis, Sint Annaland - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur de heer A. Dubbeld en 18.30 uur ds. Jac. Jongejan - Hersteld Herv. Gem. 9.00 uur ds. L. Groenenberg, Oud-Beijerland en 16.30 uur ds. H. Lassche, Oud dorp. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur nog niet bekend en 18.00 uur kand. J. P. Stoel, Kampen - Geref. Kerk (PKN) 9.30 uur ds. F. Gilhuis - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. R Blok - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. W. van Laar, Gouda en 14.45 uur ds. G. van Meijeren, bijzondere dienst - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Schipper - Ziekenhuis: 14.30 uur ds. A. van Wijk. HERKINGEN - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. C. Doorneweerd en 18.00 uur ds. R J. Teeuw, Papen- drecht - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijk en 18.15 uur ds. R C. Hoek, Sint Annaland -Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. C. Harinck. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. R. W. van Mourik, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. B.Jonge- neel, Dussen-Hank - Luk- askapel HDG 10.30 uur ds. Th. W. H. van der Heijden - Exodus (PKN) 10.00 uur ds. T. Verduijn - Remon strantse Gem. geen dienst - CAMA Gem. 10.00 uur Case Schrage - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 17.00 uur ds. P. Korteweg, v.m. bediening Heilig Avond maal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. W. Westland, Slikker veer en 18.00 uur ds. L. Schaap, Strijen - Geref. Kerk(PKN) 10.00 en 17.00 uur ds. L. J. Lingen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. J. Gunst - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. A. Egas - Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur ds. D. J. van Diggele en 16.30 uur ds. J. W. Boerma. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur ds. J. Maas en 18.00 uur dr. C. A. van der Sluijs, Vee- nendaal - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. IJ. R. Bijl, Gouda en 18.00 uur ds. J. Joppe, Sint Maar tensdijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. (PKN) 10.00 en 18.00 uur ds. L. de Wit, v.m. bedie ning Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst - Beréa Gem. 10.00 uur H. Scheermeijer. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. (PKN) 10.00 en 18.00 uur ds. H. J. Catsburg, v.m. voorberei ding Heilig Avondmaal - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. W. A. Boer en 18.00 uur ds. I. J. Bijlsma - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. H. Talsma, Middelburg en 18.00 uur ds. C. Door neweerd - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. G. van Doornik, HA en 18.00 uur ds. G. den Hartogh. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur ds. G. C. Kunz, Dordrecht en Op 12 december 2003 namen de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Ker ken in Nederland en de Evan- gelisch-Lutherse Kerk in het Koninkrijk der Nederianden hel besluit om te fuseren. Vanaf 1 mei 2004 is de nieuwe kerk een feit, de Protestantse Kerk in Nederland. Deze samensmelting van kerken heeft grote gevolgen gekre gen voor de kaart van kerke lijk Nederland. Er wordt ook op heel verschillende manier tegen aan gekeken. Veel pijn en moeite, veel lijden aan de kerk, is openbaar gekomen. Er zijn er die gingen. Er waren er die bleven. Onmiskenbaar is het feit dat hervormden, gereformeer den en luthersen in ons land nu voor het eerst in een- en dezelfde kerk samenwonen. Dat heeft het bestuur van de Gereformeerde Bond in de PKN ertoe gebracht in een boekje aandacht te geven aan de süchtervan een van die stro mingen, Luther. Een (nade re) kennismaking dus met de theologie van de reformator Maarten Luther. Geprobeerd is om de blijvende actualiteit van Luthers theologie aan te geven. Dertien artikelen zijn in dit boekje samengebracht. Het overgrote deel ervan ver scheen eerder in De Waar heidsvriend, de wekelijkse uit gave van de Gereformeerde Bond. Wie werkten mee aan deze bundel? En waarover schreven ze? Ik noem enkele namen en thema's uit deze heel leesbare bundel. Ds. L.J. Geluk, emeritus-predi- kant te Rotterdam, vertelt iets over kruispunten in Luthers leven. We volgen in de kort bestek de levensgang van de reformator. Hoe beknopt de biografie ook is, ze geeft hel der aan dat Luther een man Gods was, één die door Gods genade overwonnen werd door de overmacht van het Woord en die zo instrument werd om de kerk weer onder dat Woord te brengen. Het hart van Luthers theolo gie ligt in de belijdenis van de rechtvaardiging van de god deloze. Daar wijst ds. A. Beens (voorheen predikant te Som melsdijk) op. "Het geloof is het enige zaligmakende en vruchtdragende gebruik van het Woord van God", aldus een enkel geciteerd fragment. Gods Woord wordt immers niet door goede ^s'erken maar alleen door het geloof tot zaligheid ontvangen. En zo voltrekt zich de rechtvaardi ging van de zondaar ten over staan van de heilige God. De hervormde predikant van Schelluinen, mr. drs. B.A. Bel der, schrijft over Luthers visie op overheid en samenleving. In dat verband sprak Luther over t^vee rijken, dat van God en dat van de wereld. In 1523 schreef hij zijn boekje 'Vol weltiicher Obrigkeit und wie weit man ihr gehorsam sei' met daarin de lijn van zijn politieke denken. Het was de tijd van de boerenopstanden. Fel heeft Luther zich verweerd tegen de anarchie die dreigde. Een politiek waarin op dwepe- rige wijze een heilsstaat in deze wereld zou worden afgedwon gen, moest volgens hem niet alleen met het Woord maar ook met het zwaard bestreden worden. Luther heeft daarin velen van zich vervreemd. Datzelfde geldt van Luthers visie op de Joden. Het wordt beschreven door dr. P.F. Bou- ter, predikant te Leerdam. Luther heeft hartstochtelijk gehoopt dat het Joodse volk, nadat het jaren door een ver keerde uideg vvas gehinderd om tot Christus te komen, zich nu tot de ware leer zou bekeren. Maar het kwam er niet van. Dit bracht Luther tot zijn zogenaamde 'harde barm hartigheid.' Natuurlijk ontbreekt Luthers avondmaalsleer in een boek je als dit niet. Ds. A. Baas te Alblasserdam beschrijft in enkele bladzijden de breuk tussen de gereformeerden en de luthersen aangaande het heilig sacrament. Bucer en Calvijn hebben er terecht op gewezen dat het accent niet moet liggen op de vraag hoe Christus present is in het avondmaal, maar op wat Hij tot stand brengt in de bedie ning van het sacrament. Niet het nuttigen van brood en wijn op zichzelf, maar de gemeen schap aan Christus moet en mag centraal staan. Het is de Heilige Geest die deze gemeenschap schept. Chris tus werkt door middel van het sacrament in de Zijnen. Wel twee hoofdstukken (door drs. J. Westland en ds. C. Stelwagen) zijn gewijd aan een heel centraal thema bij Luther, namelijk de aanwezig heid van kruis en aanvechting in het leven van de christen. Non tentatus, non chrisü- anus, zonder aanvechting geen christen, aldus Luther Het kruis, dat is natuurlijk allereerst het kruis van Chris tus. Luthers kniistheologie is geheel gekleurd door de ervaring van de vreemde vrij spraak door de gerechtigheid van Christus, aan het kruis ver worven. Maar dat kruis is niet voorbijgaand van betekenis. De Heere handelt in het leven van Zijn kinderen op de wijze van kruis en aanvechting, dat is: in verborgenheid, door het tegendeel heen. Ze moeten leren leven door hel geloof. Het boekje eindigt met de vol gende ahnea (drs. HJ. Lam): Luther zelf stond aiftvijzend tegenover al de aandacht voor zijn werk. "Ik had graag gezien dat mijn boeken allemaal zou den zijn verdwenen en dat ze ondergegaan waren." Hij was bang dat ze de studie van de Heilige Schrift in de weg zou den staan. Wij zijn blij dat zijn boeken niet zijn verdwenen. Want brengen ze ons niet dich ter bij het Woord van God, bij het hart van God? Moge het daarom voortdurend 'luthe- N.a.v.: Dn. P.J. Vergunst (red.), In de teer bij Luther. Her vormden luthers in dezelf de kerk. Uitgeverij Groen te Heerenveen. Paperback. ISBN go-^82g-yi8-j. ^8 pag. Prijs c),g^. J.M.J. Kieviet SOMMELSDIJK - Begin april start bij vvijkgroep De Zwaluw een cursus Digitale fotobewer king. De cursus bestaat uit 4 lessen van 2.15 uur, waarbij de volgende onderwerpen wor den behandeld: invoeren van foto's, verkleinen en vergro ten van foto's, aanpassen van kleur en belichting, wegwer ken van rode ogen, fotomon tage en -trucage, toevoegen van tekst, decoraties en lijstjes, enz. De cursus kost 90,- exclu sief cursusboek. Het cursus boek is voor 26,75 te koop bij de docent. Voor meer info of opgave kan men contact opne men met AngeUna Wagemans, tel. 484941, of met Ellen van den Berge, tel. 481737. 18.00 uur kand. D. van Vreeswijk, Gouda - Geref. Kerk (PKN) 9.30 uur de heer K. Baas en 18.00 uur de heer R de Jong - Ger. Gem. 9.30 uur lees dienst en 14.30 uur ds. C. Harinck. LANGSTRAAT - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. A. A. V. d. Berg, Gouda. GOEREE-OVERFLAKKEE - Zondag 11 maart is er weer een interkerkelijke dienst voor 'anders begaafden'. De dienst wordt gehouden in de Hervormde Kerk te Dirks land. Ds. G. van Meijeren hoopt hier voor te gaan. De aanvang is kwart voor drie. Een ieder is hartelijk wel kom. GOEDEREEDE - Op don derdag 15 maart is er weer een bijeenkomst van de C.V.B. 'Goeree' in verenigingsgebouw Oost dam te Goedereede. Een medewerker en een gast van De Hoop het centrum voor verslavingszorg en hulpver lening zullen een boeiend programma presenteren. De avond begint om 20.00 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 2