Exposities Stot c Meepraten over water in woonomgeving Neuzelmarkt Vierkoren concert Oproep voor Tramproject lL w yïMo loH^cns en PHclMn yhmrt 3 c w w l/haart -f 'X^cm^^ctlkt ^m: Nieuw asfalt op deel A29 Allergie Dialezing over West-Australië eiiahdet-'iieijws oomkojeugdhoekie@filtemet.nl LIJDENSXIJD A B D E F G H I J K L M 0 p Q R S T U V X Y Z F G N N G B Y N N G B A F T N N A M V R G U V V F ~l A N 0 V W Q V R Z V I R E E N N Q G ^ptossÏH'^CH jdHH/tn 200y: 'X^CTH^ v^n i^c^^ch^eest Een gebed voor deze tijd van het jaar: 'Leer mij uw lijden recht betrachten. Josina van Prooijen Expositie De Samaritaan Expositie in 't Blaeuwe Huus Nieuw maandthema Gezondheidswijzer: PAGINA 11 VRIJDAG 9 MAART 2007 Puzzelreglement Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Per maand zijn er 100 a 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Zelfgemaakte puzzels met de oplos sing erbij, die \'ia de e-mail verstuurd worden, leveren 20 punten extra op als ze geplaatst worden. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. Bij 500 punten ont vang je een boekenbon van 10,-. 6. Wie eenjaar geen oplossingen inlevert, verliest zijn/haar pun ten en begint weer met O punten. Stoer doen. Nou, dat wil Je wel. Veel meer zeggen dan je in werkelijkheid kunt waarmaken. Je wilt toch niet onder doen voor je vrienden? Nee natuurlijk niet! Je wilt altijd meer zijn dan een ander. Iets beter kunnen. Sterker zijn. Meer mooie dingen hebben. Meer .spelletjes hebben. Nou, datzelfde zie je ook bij de di.scipelen. Wat zeggen ze? We zullen u niet verlaten. Petrus doel er nog een schepje bovenop: 'Al zouden ze allemaal bij u weglopen, ik zal dat echt nooit doen.' Maken ze hun woorden waar? Nee, al heel snel blijkt hoe ze in werkelijkheid zijn. Als de Heere Jezus gaat bidden, vallen ze in slapen. Ze kunnen niet eens een uurtje wakker blij ven. Ze bidden niet voor de Heere Jezus. Ze kunnen de Heere Jezus niet helpen. 'Hij moet de strijd alleen strijden, In Gethsémané zie je er iets van, hoe erg dat lijden is. Denk daarin deze weken eens over na. JACOLINE Tanis (Goedereede) maakte haar eerste puzzel voor ons. Je ziet hieronder gelicimschriri. Jij miK-l omdekken wat er staat. Gebruik de lettercode als volgt: Dus A= N en N=A. Voorbeeld: oevy bril Puzzel: Zoek de tekst Oj) in Mallhcüs 2() cii sein ijfook liel vers erbij.'.'!.'.' 1 i Door Gods genii wordt mijne ziel geied (Psalm 57 3, regel 1) dierentuin!! Deutcronomiinu Rijmpje! Ben je boos, pluk een roos. Zet hem op je hoed, dan ben je morgen weer goed, 1 C'r-spijziging; 2 D-vrouw; 3 B-dienstknecht; 4 H-jongeling; 5 L-Samaritaan; 6 j-wijngaardeniers; 7 E-knaap; 8 I-bruiloft; 9 C-rechter; 10 K-schaap; 11 A-vriend; 12 F-maagden 1, Rotterdam; 2, Lelvslad; 3. Middelharnis; 4. Apeldoorn; 5. Maastricht; 6. Melissant; 7. Gro ningen; 8. Ouddorp; 9. Goedereede; 10. Sommelsdijk; 11. Ooltgensplaat; 12. Leeuwarden; 13. Stellendam; 14. Dirksland; 15. Zwolle Vorig jaar stuurde Erika LuimE (Ouddorp) mij een puzzel voor het voorjaar. Toen was het te laat om die te plaatsen. Daarom doe ik het nu. De beginletters van de antwoordi?" vormen een woord dat echt te maken heeft met deze tijd. Het is iets waar je in deze tijd van het jaar naar toe kunt gaan. Je kunt er hele mooie dingen 1. In de winkel betaal je aan de 2. Laag water noem je 3. Een oehoe is een 4. Een pasgeboren koetje heet een 5. Kippen leggen 6. Een vogeltje dat mooi zingt is ^en 7. Een dier dat blaft is een 8. Je kijkt met je 9. Als je jarig bent, heb je een (Jij kunt zingen als een 1. Hoe heet je? Maayke Bos, 2. In welke plaats woon je? Ooltgensplaat. 3. Naar welke groep of welke klas ga je na de zomervakantie? Naar groep 7. 4. Op welke school zit je na de zomervakantie? Op de C.B.S. 'De Hoek steen'. 5Ben je afgelopen jaar op een excursie, op kamp of op schoolreis geweest (of mis schien wel cdle drie) Ja, op schoolreis. 6. Waar gingen jullie naar toe? Naar het Museon in Den Haag en daarna naar Drie- vliet in Rijswijk. Hoe gingen jullie daarheen (met de fiets/met de bus/ lopend/met de auto/met de trein)? Met de bus van Mijnders. Wat heb je die dag/die dagen fdlemacd gezien In het Museon veel oude dingen en opgezette dieren. In Drievliet veel attracties, een winkel en er 'zongen' die ren. Wat vond je het allrrkukst? In het Museon kon je spelletjes doen met een kaartje. Je moest alles op de goede plek doen. Als je met veel kinderen was, kon je 500 punten halen, als je met twee kinderen was, kon je 70 punten krijgen. 10. Wat vond je niet leuk Dat ik eerst alleen liep. 11Vntel eens iets bijzonders van die dag/dagen. Wij waren later dan ze dachten thuis, omdat er een ongeluk was gebeurd. Er mocht ook iemand uit mijn klas niet mee, die was wel op tijd thuis. 12. Heb je nog goede ideeën voor een schoolreis of een kamp? Ja, levend kwartet spelen op een kamp. De Bijtjes (Scherpenisse) Uit jullie brief begrijp ik dat jullie nu al biddag gehad heb ben. Op Goeree-Overflakkee is dat pas op 14 maart. Ik heb al meer gemerkt dan het bij ons op het eiland later bid dag is en eerder dankdag dan bij jullie. Diana van Rossum (Den Bommel) Het is altijd leuk om een serie boeken te sparen. Ben je al lang bezig met de Chris en Jorieke-serie? Fijn datje nu weer een deel kon kopen. Het zijn pracht boeken. Ik heb er al verschillende gelezen. Fam. Van Splunter (Ouddorp) Spannend hè Carolien, als je op de uitslag van de Cito- toets moet wachten. Ik hoor wel wat het geworden is. Jij hebt al een keuze gemaakt, Jarinda. Wat wil je met het profiel natuur en gezond heid gaan doen? In de krant las ik over de projectweek op school. Kunnen jullie daar de volgende keer iets meer over schrijven? Anne Co Heystek (Sonunelsdijk), Jan van Splunter (Ouddorp), Ton en Reinier van Schaik (Stellendam) en Ellen van Rossum (Den Bommel) hebben goed hun best gedaan en met de oplossingen van de laatste maand de grens van 500 punten bereikt. Binnen de Projectgroep Waterplan werken de vier regiogemeenten (Dirks land, Goedereede, Mid delharnis en Oostflakkee), het Waterschap Hollandse Delta en het ISGO samen aan de realisatie van een eilandelijk waterplan voor Goeree-Overflakkee. Doel van het waterplan is om te zorgen voor voldoende ruimte \oor oppervlakte\vater binnen de gemeentegrenzen om wateroverlast voor nu en in de toekomst te voorkomen én voor een goede uaterkwali- teit zodat voor mensen, dieren en planten een aantrekkelijk leefiilimaat ontstaat. De Projectgroep Waterplan wil het opstellen van het waterplan niet alleen doen, maar samen met organisaties en bewoners die zich betrok ken voelen bij 'droge voe ten en schoon water Deze samenwerking zal plaatsen den in de vorm van bijeen komsten; vier burgerpanels (voor iedere gemeente één) en een eilandelijke klankbord bijeenkomst voor regionale (belangen) organisaties. Inwoners van de gemeente Middelharnis worden van harte uitgenodigd om mee te praten over het waterplan op woensdag 14 maart aan staande. De belangstellenden zijn vanaf 19.15 uur van harte welkom in de raadszaal van het gemeentehuis in Middel harnis, Voor het burgerpanel kan men zich opgeven tot en met maandag 12 maart via e- mail (a,bleijenberg@isgo,nl) of telefonisch bij het ISGO: 0187-488125, De burgerpanels voor Oost flakkee, Goedereede en Dirks land nnden respectievelijk plaats op 21 maart, 28 maart en 3 april. Nadere informa- üe staat binnenkort in de gemeentelijke publicaties en op de website van de gemeen te. HELLEVOETSLUIS - Van 1 maart t/m 14 april a.s. zullen in het gemeentehuis van Hel- le\oets!uis werken te zien zijn van de uit Dirksland afkom stige schilderes Josina van Prooijen. Het gemeentehuis is gevestigd aan Oostzanddijk 26 te Hellevoetsluis en iedere werkdag van 8.00-17.00 uur geopend en op donderdag avond tot 19.30 uur. Zie ook website wwwjosina- vanprooijen.nl. SOMMELSDIJK - Tot 2 april 2007 exposeert beeldend kunstenaar Gerrit van San ten in het Kenniscentruin Verpleeghuis De Samaritaan. Gerrit van Santen is autodi dact. Met tuinieren verdient hij de kost, maar na zijn werk is hij vaak te vinden in zijn atelier. Het Zeeuwse land schap en de Krimpenerwaard vormen voor deze in Bruinis- se woonachtige kunstschilder een brond van inspiratie. De expositie in De Samaritaan geeft een overzicht van zijn MIDDELHARNIS - In en bij het jeugdgebouw van de R,K. kerk, Langeweg 48-a te Middelharnis zal zaterdag 17 maart van 9.00 tot 15.00 uur een 'neuzelmarkt' wor den gehouden. Er zal 'nette rommel', kleding, speelgoed, video's, bandjes, boeken, cam- pingspullen en ansichtkaarten worden verkocht. Er is een ver loting en er zijn wat activitei ten. Ook is er van alles te koop op het gebied van etenswaar, zoals advocaat, kruukplaatjes. bonbons en vele andere lek kernijen. De opbrengst komt ten goede aan het Opera- en Oratorium- koor Zuid-West Nederland te Middelharnis. Iedereen is har telijk welkom. OUDE-TONGE - In m.f.g. 'Grutterswei' wordt vrij dag 16 maart a.s. hel 16e vierkoren concert gehou den. Hieraan werken mee mannenkoor 'Ons Koor' uit Sommelsdijk, gemengd koor 'Advendo' uit Oolt gensplaat, gemengd koor 'Apollo' uit Nieuwe-Tonge en dames koor Bliss uit Den Haag, Het belooft een leuke avond te worden met veel afvvissehng. Het concert begint om 19,45 uur, de zaal is open vanaf 19,15 uur. De toegangsprijs bedraagt 5, MIDDELHARNIS - Rijkswater staat is bij het Hellegatsplein begonnen met het onderhoud van de asfalU'erharding, Deze werkzaamheden, die onder deel zijn van de grootschalige herasfaltering van de A29 tus sen Rotterdam en Bergen op Zoom, duren in eerste instan tie tot 1 mei. Zij hebben betrek king op de rijbanen in beide richtingen tussen het Helle gatsplein en Willemstad. Op 31 augustus wordt het werk afge maakt en zullen er opnieuw slechts twee versmalde rijstro ken beschikbaar zijn. Rijks waterstaat verwacht dat het verkeer slechts matige hinder ondervindt, die leidt tot zo'n tien minuten extra reistijd. werk en is dagelijks te bezich tigen tot 21.0Ó uur. OUDDORP - Gedurende de hele maand maart expo seert Jan van der Borden in 't Blaeuwe Huus/het W\- kantoor aan de Bosweg 2 in Ouddorp. Jan van der Bor den is in 1991 begonnen met tekenen, volgde een cursus aquarelleren op een camping in Frankrijk en kwam bij beel dend kiuistenaarjan van Dorp terecht, bij vrie hij veel geleerd heeft. Ook volgde ciusussen bij o.a. Katharine van Heiten in Frankrijk en bij Elvira Over- mars in Drenthe, alsmede aan de Vrije Academie bij .Alma Breve. Naderhand legde hij zich meer toe op abstract schil deren en momenteel volgt hij schilderlessen bij Liesbeth de Kruijf aan de Vrije Academie en bij Marjon Hoogendijk. Vaak gebruikt hij materialen als papier en zand, e.d., door de verf De expositie in het Blaeuwe Hvuis is te bezichti gen van maandag t/m vrijdag van 9.00-17.00 uur en op zater dag van 9.00-16.00 luir. Eén op de vijf mensen krijgt tijdens zijn leven te maken met een allergische reactie. Mensen kunnen voor tal loze stoffen allergisch zijn, zoals stuifmeelkorrels van de bomen, grassen en strui ken, en huisstofmijt. Wan neer men wordt blootgesteld aan de stoffen die de allergie bewerkstelligen, kunnen ver schillende reacties optreden. Mogelijke reacties zijn niezen, hoesten, jeuk aan de ogen, uitslag of eczeem. Allergie als hooikoorts is het hevigst in de maanderr mei t/m juni. Voor mensen die meer wil len weten over allergie, heeft de Gezondheidswijzer van de GGD Zuidhollandse Eilanden een informatiepakket samen gesteld. Het informatiepakket kan in de maand maart tijdens kantoortijden telefonisch aangevraagd worden (0181- 652404) of opgehaald worden bij één van de vestigingen van de GGD, op Goeree-Overflak kee in Middelharnis, Sportlaan 5, openingstijden maandag en vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur en op woensdag van 13.30 tot 16.30 uur. GOEDEREEDE - De Vereni ging Vrouwen rondom Goe- ree heeft voor haar volgende avond, dinsdag 13 maart, de heer Van Pelt uitgenodigd, die aan de hand van een prachti ge diaserie een reis door het nog relatief onbekende West- Australië zal laten zien. Star tend in Darwin, in het war me tropische noorden, ging de reis per camper door de warme verlaten outback naar Broome, stad van parels en kamelen. En vandaar naar het Zuidei.. ^angs prachtige stran den met dolfijnen, natuiupar- ken, woestijnen, bloemenzee- en en grote oerbossen. In het Zuidwesten was het einddoel Perth. In de vele natuurpar ken waren dingen te zien die wij in Europa niet kennen: duizenden versteende boom- wortels, een granieten bran ding, oeroude kloven, vreemd gevormde bergen en bijzonde re planten en bloemen. Heeft u belangstelling? U wordt van harte uitgenodigd voor deze avond, die wordt gehouden in verenigingsgebouw Oostdam, aanvang 20.00 uur. Niet leden zijn ook welkom; zij betalen 3 per persoon. MIDDELHARNIS Onlangs werd in het Diek- huus de informatieavond over het Tramproject gehouden. Door middel van verhalen van sprekers én bezoekers kwam het tramverleden van Goe ree-Overflakkee even tot leven. De informatieavond was bedoeld om de Flakkeeënaars warm te krijgen voor het Tramproject. De aanwezigen werden getrakteerd op een boeiend programma. Voor de pauze deelde Pau Heerschap met het aanwezige gezel schap zijn jeugdherinnerin gen over de tram. Beeldend vertelde hij hoe de tram langs de school reed, waardoor hij 'meer bij de tram dan bij de les was'. Ook droeg hij in het Ouddorpse dialect het ver haal voor van Jan en Grietje, een ouder echtpaar 'vanach ter de duinen' dat een dagje met de tram naar Rotterdam ging. Het laat zich raden hoe dat verliep en al snel kreeg Heerschap met dit verhaal de lachers op zijn hand. Daarna was het de beurt aan Hans Gerlings, directeur van het RTM-museum. Aan de hand van een diapresentatie liet hij de opkomst en de neer gang van de tram zien. Zo wist hij te vertellen hoe groot de impact is geweest van de komst van de tram op zowel het sociale als economische vlak. "Men leefde voornamelijk van de landbouw en de visserij, en het leven op het eiland was in die periode bepaald niet wel varend. Met de komst van de tram kwam er meer werkge legenheid". Gerlings vertelde dat er ook wel 'trammelant ontstond', want namen zonen vooreerst het landbouwbedrijf van hun vader over, nu gingen ze liever op de tram werken; het salaris was er goed en het uniform gaf aanzien. Door Gerlings' presentatie kwamen bij enkele oudere aanwezigen de verhalen van weleer los. Ze leverden door de schat aan informatie die zij bezitten een waardevolle bijdrage aan de informatieavond. Het Tramproject is ontwikkeld door de Stichting Podium in samenwerking met het RTM- museum uit Ouddorp. Het project duurt twee jaar. De projectleiders zijn Astrid Bak ker en Carla Vermeulen, en zij vertellen waarom het Tram project uniek én belangrijk is. "De tram heeft een grote rol op het eiland gespeeld. Het is een prachtig stuk geschiede nis van Goeree-Overflakkee wat we vooral ook voor de jon geren willen laten herleven. Tegelijkertijd is de tram een metafoor voor verbinding tus sen diverse culturele activitei ten op het eiland". De komende maanden zul len culturele activiteiten op en rond het voormalige tram traject plaatsvinden. Daar naast zijn er schoolprojecten waarvan het beschilderen van trampanelen een onderdeel is. Er komen minifestivals, een aantal jongeren is bezig met een toneelstuk waapn ze hun visie op de tram zullen weer geven en er komt een expo sitiewagon. De finale van het project bestaat uit een grote culturele manifestatie waarin de meeste tot de verbeelding sprekende initiatieven terug komen. Heeft u ideeën over thema's als verbinding, vervoer of Goeree-Overflakkee tijdens de jaren vijftig? Of heeft u informatie, foto's, brieven of andersoortig materiaal wat met de tram te maken heeft, dan wordt u gevraagd zich te willen melden bij het Diek- huus, tel. 0187-482400 (van 9.00-12.00 uur) of e-mail tramproject@hetdiekhuus.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 11