Meningsverschil Goeree-Overflakkee en provincie over ruimtelijke toekomst Zestig jaar brandweerinzet beloond met lintje I T'.A-M 'Geen enkele ruimte voor nieuw beleid' De Waal üamedeman m 79e jaargang Nr. 7588 Christelijk streehblad op gereformeerde grondslag Opstappers KNRM gehuldigd De baby peuter zomercollectie van Baby Face Dirkje Little Bampidano A La Petit Couronne is binnen! Een trendy kinderwinkei Het probleem Geen meerwaarde Positie voor brandweervrijwilligers nog niet helder Vertraging werkzaamheden verkeersbrug Leeftijdsontslag Bakker STELLENDAM - Dinsdag avond 27 februari verzamel den de opstappers van de reddingboten te Ouddorp en Stellendam zich in restau rant Berrisz, bij de jachthaven van Stellendam. Deze avond werd aan schipper Willem van Sighem een oorkonde over handigd, als erkenning voor de reeds twintig jaren dat hij zich beschikbaar gesteld heeft voor het reddingswerk op de Noordzee of de Grevelin- gen vanuit het KNRM stadon Ouddorp, vanaf 1 april 2004 als schipper. De voorzitter van de plaatselijke commissie, de heer C. Sinke, dankte hem in zijn toespraak voor zijn inzet en overhandigde hem de oor konde, alsmede een persoon lijke attentie. Tevens werd die avond afscheid genomen van een tweetal opstappers: Martin Dingenouts uit Oud dorp en Marcel van den Nieii- wendijk uit Stellendam. Voor Martin wordt het te moeilijk om zijn werk te combineren met het opstapper zijn op een reddingboot en Marcel is benoemd ais schipper van de reddingboot te Breskens. Ook zij werden hartelijk bedankt voor hun jarenlange inzet. Htm werd eveneens een per soonlijke attentie overhan digd, waarbij de echtgenote van Martin deze avond haar man vertegenwoordigde daar deze zich op zee bevond. Aan de drie echtgenotes, die in de afgelopen jaren hun man nen vele uren hebben moeten afstaan aan het werk van de KNRM, werd als dank ook een bos bloemen overhandigd. De heer Wiebenga, directeur van de KNRM, was deze avond naar Stellendam gekomen om 'zijn' mensen toe te spreken en ook namens de reddings maatschappij de erkentelijk heid te betonen. I'KÊIU fc—M, flwM, n>«H>)» «•dl«h**«ni«l* Nieuwe Tonge. Tel. (0187) 652484 www.dewaalhoveniers.nl kievit warmte ..y^ Industrieweg 44 3241 MA Middelharnis Tel.: (0187) 482609 Fax (0187) 48548 E-mail; info@kio¥ltwarmte,nl www.ktevltwarmte.nl Kinderkleding van 50 t/ni 176. Uw kind wn top tot teen betaalbaar gekleed! Ook leuke sieraden A kadootjes Let op de openingstijden: woensdagmorgen 9-12 uur woensdagmiddag 13-17 uur donderdagmiddag 13-17 uur vrijdagmiddag 13-17 uur zaterdagmorgen 9-12 uur wwwjoy- kinderkledingnl Klik op webshop! Meidoornstraat 22 3257 XJ Ooitgensplaat Tel. (0187) 63 07 32 GOEREE-OVERFLAKKEE -Aan de vooravond van de ver kiezingen voor de Provinciale Staten, morgen, is er sprake van een diepgaand meningsverschil tussen de provincie Zuid-Holland en de regio Goeree-Overflakkee. De pro blemen betreffen de ruimtelijke toekomst van het eiland, zoals die tot uiting komt in het streekplan. De regio - met andere woorden: de gemeenten Goedereede, Dirksland, Middelharnis en Oostflakkee - wil dat de provincie een 'startnotitie' van tafel haalt, waarin een partiële herzie ning van het streekplan Zuid-Holland Zuid wordt voorbe reid voor Goeree-Overflakkee. Door Kees van Rixoort Momenteel geldt het streek plan 2000-2010. Daarin is onder meer geregeld op welke plaatsen en hoe nieuwe ont wikkelingen ruimtelijk kun nen worden ingepast. Ontwik kelingen op het gebied van woningbouw, bedrijfsmatige activiteiten, landbouw, recre atie, enzovoorts. Eind 2004 maakte de provincie het voor nemen bekend om het gel dende contingentenbeleid te vervangen door een con- tourenbeleid, waarbij ruim telijke ontwikkelingen zijn toegestaan binnen bepaalde denkbeeldige contouren in hetgebied. Woningbouw, altijd een belangrijk ondenverp in streekplannen, is nu nog gere geld via contingenten ofwel toegestane aantallen, maar zal straks geregeld worden door het hanteren van contouren rond stads- en dorpskernen. Piet Koningswoud, wethouder van de gemeente Dirksland en voorzitter van de regio nale PAC VROEZ (Portefeuil lehouders Advies Commissie Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Economische Zaken): "Met de wens om tot een contourenbeleid te komen, geeft de provincie aan een meer ontwikkelings gericht sturingsmechanisme te willen. De indruk ontstaat dan dat er wat meer vrijheid komt. Het hoeft niet te bete kenen datje grotere aantalen woningen kan bouwen, maar gemeenten krijgen wat meer vrijheid." "De provincie", vervolgt Piet Koningswoud, "ziet de regio als één geheel. Dat betekent dat de vier gemeenten het eens moeten zijn over de regi onale ontwikkelingen." De regio wilde niet aftvachten tot de provincie de contouren zou komen trekken, maar trok de stoute schoenen aan en ont wikkelde zelf een ruimtelijke contourenvisie. Het bijna honderd pagina's tellende stvik, 'Ruimte voor stedelijke functies' geheten, zag het licht in december 2005 en was bedoeld als belangrijke bouwsteen voor een eventuele partiële herziening van het Vorige week woensdagmorgen hebben Provinciale Staten het verzoek van de regio gehonoreerd om de startnotitie voor de partiële Streekplanherziening Goeree-Overflakkee van hun agenda af te halen. Hiermee is de inspraak van wethouder Koningswoud op 24 januari jl. in Den Haag gehonoreerd. streekplan. Belangrijk was dat deze contourenvisie voldoet aan een aantal provinciale uitgangspunten, waaronder 'migratiesaldo O' (evenwicht tussen emigratie en immigra tie van en naar Goeree-Over flakkee). Ook de in de Woon- visie Zuid-Holland genoemde overschrijding van de bestaan de grenzen van het stads- en dorpsgebied met 50 procent (van 1150 woningen), is een uitgangspunt in de regionale visie. In de Woonvisie Zuid- Holland staat onder andere dat er vooral gebouwd moet worden voor starters en seni oren. De regionale contourenvisie bevat ook een bouwprogram ma, inclusief de projecten waarvoor al goedkeuring was ontvangen maar die door ver schillende redenen nog niet zijn gerealiseerd. "Er ligt een 'stuwmeer' aati plannen", zegt Koningswoud. "Allemaal goedgekeurde plannen die passen binnen het bestem mingsplan of waarvoor de provincie specifieke toestem ming heeft gegeven, zoals het plan Hernesseroord." Wat ging.er mis? Hoe ont stond het probleem tussen de provincie en de regio? Bij het maken van de con tourenvisie, door het ISGO, ontbrak het nagenoeg volle dig aan ondersteuning vanuit de ambtenarij op het provin ciehuis, en was er volgens de regio zelfs sprake van inhou delijke en procedurele tegen werking. De achtergrond hier voor en voorde 'radiostilte' die volgde, is, wederom volgens de regio, dat de provincie zich niet kan vinden in de bestaan de en nieuwe bouwplannen in de contourenvisie. In de regio zou het migratiesaldo O te veel worden overschreden en gaat de nieuwbouw voornamelijk Wethouder Koningswoud naar 'Rotterdammers'. Ook zou er volgens de provincie Zuid-Holland nog voldoende ruimte binnen de bestaande stads- en dorpsgebieden zijn voor nieuwe bouwplannen. Koningswoud: "J^hebthetniet nodig, zegt de provincie. Er is capaciteit voldoende tot 2020, als er weer een nieuw streek plan wordt gemaakt. De regio gaat dus op slot, als het aan de provincie ligt." De regio is het (Foto: Hans ViUeriu-s) daar niet mee eens. Alle bouw plannen zijn immers geba seerd op de programmering in het bestaande streekplan; en de contouroprekking, nodig voor een bescheiden aantal plannen, is conform het pro vinciale beleid en bestuurlijke toezeggingen. Bovendien, betogen de bestuurders van Goeree-Overflakkee, is er niet voldoende ruimte binnen de bestaande stads- en dorpsge bieden. Nieuw beleid is dus nodig. De ontstane impasse tussen regio en provincie ontwik kelde zich voor de regio tot een verwijdering, toen Gede puteerde Staten in januari 2007 een startnotitie voor de partiële herziening van het streekplan vaststelden. De regio wist van niets en sprak van een onaangename ver rassing. In de startnotitie staat bijvoorbeeld: "Gezien het grote belang van Goeree- Overflakkee als nabij de sterk verstedelijkte Zuidvleugel van de Randstad en de Brabantse stedenrij liggend eiland van rust en ruimte, waar grond gebonden landbouw, natuur, toerisme, (verblijfs)recreaue en visserij de boventoon voe ren, is er geen aanleiding om het tot nu toe voor Goeree- Overflakkee gevoerde restric tieve verstedelijkingsbeleid los te laten." De onaangename verrassing leidde ertoe, dat Konings woud, als voorzitter van de PAC VROEZ, op 24 januari naar Den Haag toog om een commissie van Provinciale Staten toe te spreken en het nadrukkelijke advies geven om af te zien van de partiële herziening, omdat deze geen meerwaarde heeft. "Aange zien er nog volop discussie is over het te voeren beleid, heeft het begrijpelijkerwijs geen pas om zonder medewe ten van de regio een startno titie aan de orde te stellen", aldus de inspreker. Koningswoud meldde in Den Haag voorts dat Goeree-Over flakkee een economisch zwak ke regio is, waarbinnen leef baarheid en vitaliteit onder druk staan. "Gelet hierop, maar ook op het aanstaande systeem van ontwikkelingspla nologie, is het vastleggen van de regio in een formeel stuk, waarin geen enkele ruimte zit voor nieuw beleid, niet alleen onlogisch maar vooral in tegenspraak met de bedoe ling van nationaal en provinci aal ruimtelijk beleid." "Geachte leden", sloot Koningswoud af, "de wijze waarop de regio is en wordt behandeld is in juridische termen samen te vatten als onzorgvuldig en onbehoor lijk bestuur. Het onverkort doorzetten van de procedure heeft daarenboven belang rijke negatieve gevolgen voor de regio Goeree-Overflakkee en zijn bijna 50.000 inwo ners. Wij verzoeken u dan ook met klem om aan PS te adviseren de behandeling van de startnotitie, in aft\'achting van bestuurlijk overleg, op te schorten en er voorts op toe te zien dat afspraken en toezeg gingen die met de regio wor den gemaakt, worden nageko men." Later volgde nog een overleg met gedeputeerde Van der Sar, waarin dat advies werd herhaald en waarin de regio voorstelt om nieuw beleid te formuleren waarbij het accent ligt op kansen en niet op regels en restricties, waarbij de nadruk minder komt te lig gen op ordenen en meer op ontwikkelingen. In de tussen tijd, vindt de regio, zouden de bestaande bouwplannen kun nen worden gerealiseerd, ook de contouroverschrijdende projecten. Dit omdat ze, in de visie van Goeree-Overflakkee, voldoen aan de beleidscriteria of bestuurlijk zijn toegezegd. Het gaat daarbij om de bouw plannen streekziekenhuis Dirksland, Oosterpark in de gemeente Goedereede, de concentratie van buitensport- voorzieningen in Middelhar-- nis, plan Stad aan 't Haring vliet en het plan Molenpolder in de gemeente Oostflakkee. Van een onzer verslaggevers MIDDELHARNIS - "Heeft het college bij het nemen van het besluit rond de vei- Ugheidsregio niet in ern stige mate voor de muziek uitgelopen? Onze brand weerkorpsen zijn op grote afstand geplaatst en de vrijwillige brandweer staat daardoor onder druk". Van Dam (SGP) stelde dit onderwerp aan de orde in het vragenuur van de raad tijdens de gemeenteraads vergadering van afgelopen donderdagavond omdat in het nieuwe regeerakkoord staat dat er geen wettelij ke verplichting komt voor lokale brandweerkorpsen om zich te regionaliseren. Burgemeester De Vries begreep de bezorgdheid omtrent de snelle participatie, maar legde uit dat professio nele verbeteringsmaatregelen toch aan de orde waren. Wel is er op dit moment nog een zekere mate van onduidelijk heid rond de keuze van de vrijwilligers of zij wel of niet kunnen overgaan naar de \'ei- ligheidsregio. Op vragen van Haffert (ABB) omtrent de toe gezegde evaluatie blauwe zone in Middelharnis, vertelde wet houder Van den Berg dat de evaluatiegegevens nagenoeg zijn venverkt. Het dossier komt in mei in de voorberei de vergadering en in juni voor besluitvorming in de raad. Het fiscale onderzoek bij de stichting Olympia (affaire De Staver) en het nog steeds ont breken van duidelijkheid over de hoogte van de geleden schade, waren voor ABB aan leiding om wethouder Klein geld naar de stand van zaken te vragen. Het onderzoek blijkt te zijn afgerond, maar er is nog geen rapportage bin nen, aldus de portefeuillehou der. Na overleg tussen regis- teraccountant en wethouder zal ven'olgens met het bestuur van Olympia het onderwerp worden besproken. Daarna wordt deze informatie, met toelichting van het college, aan de raad verstrekt. OUDE-TONGE - Niet alleen de toegangsweg naar het recreatiegebied Strand Greve- lingendam wordt vernieuwd, maar ook elders op de Gre- velingendam, bij Bruinisse, wordt al maanden gewerkt aan de verkeersbrug over de Greve- lingensluis. Het wegdek moet er worden ven'angen en de brug zelf behoeft groot onder houd. De werkzaamheden, die al in de herfst van 2006 zijn begonnen, zouden in februari zijn afgerond. Maar doordat een van de aannemers failliet is gegaan, is er vertraging ont staan. Het wordt nu 27 maart, netverkeer uit en naar Zierik- zee wordt intussen omgeleid via de bypass, een tiveede sta len rolbrug, die in juni vorig jaar is aangebracht. STELLENDAM - Het was vrijdagavond een drukte van belang in verenigingsgebouw 't Haegse Huus in Stellen dam. Het was dan ook een bijzondere avond, want voor het eerst in de brandweergeschiedenis van de gemeente Goedereede kwamen de drie blusgroepen bij elkaar voor een 'korpsavond', waarbij naast het voltallige college ook de jeugdbrandweer en de partners van de brandweerlie den aanwezigen waren. Deze avond werden er veel onder scheidingen en diploma's uitgereikt, maar het meest in het oogspringend was de uitreiking van twee Koninklijke Onderscheidingen aan de oud-brandweermannen Hans 't Mannetje en Jaap de Vries door burgemeester Ger van de Velde van de gemeente Goedereede. Door Adri van der Laan Dergelijke brandweerbij eenkomsten worden, meest al gebruikt om afscheid te nemen van brandweermensen die de blusgroepen gaan ver laten. Maar deze keer werd afscheid genomen van twee mensen die al een poosje gele den afzwaaiden, maar waaraan om uiteenlopende redenen nog niet officieel aandacht was besteed. Enigszins verrast kwamen dan ook Hans 't Man netje enjaap de Vries, in gezel schap van hun familie, de zaal binnen. Ze waren naar Stellen dam gelokt met de belofte dat er "nog een feestje zou zijn". En dat feestje was er, maar mis schien toch 'n beetje anders dan dat beide oud-leden van de Blusgroep Goedereede zich hadden voorgesteld. De t^vee oud-spuitgasten had den enige tijd geleden hun Goereese collega's al verlaten wegens functioneel leeftijds ontslag, want ze hadden de 55- jarige leeftijd al bereikt. Alle bei hebben ze een lange staat van dienst achter de rug: Hans 't Mannetjes was van 1977 tot 2005 lid van de blusgroep Goedereede. Burgemeester Van de Velde wees erop dat het brandweerman-zijn van Hans 't Mannetje wellicht wel een moeilijke combinatie zal zijn geweest met zijn beroep van zeevisser. "Maar toch vvas je bijna 28 jaar lang actief lid, waarbij nooit tevergeefs een beroep op je werd gedaan". Nawaag had de burgemeester geleerd dat Hans bij "minder gemakkelijke klusjes" naar voren stapte. "Door een der gelijk optreden heb je zelfs een mensenleven gered, zo is mij verteld". Kalmte is het wat Hans 't Mannetje uitstraalt en door dat optreden "straalde je de benodigde rust uit in de ploeg". Samen met collega brandweerman Jaap de Vries vormde hij een "gouden kop pel", dat zorgde voor hoge scores tijdens brandweerwed strijden. Uit de toespraak van de burgemeester bleek dat Hans een hele sterke betrok- Hans 't Mannetje (links) enjaap de Vries poseren met burgemeester Ger van de Velde met hun zojuist ontvangen onder scheiding op de borst. (Foto: Adri van der Umn) kenheid had bij zijn mede- korpsleden en dat werd door de collega's altijd hogelijk gewaardeerd. "Een prima brandweerman zijn we kwijt geraakt en dat is wat wij van avond toch eens met elkaar willen delen", aldus burge meester Van de Velde. Ongeveer dezelfde loftuitin gen golden voor de andere helft van het 'gouden kop pel'. Jaap de Vries. Hij was van 1974 tot 2004 actief brand weerman. "Naast zijn drukke bestaan als brood- en banket bakker zette hij zich volledig in voor zijn blusgroep" en dat hebben zowel het gemeente bestuur als zijn collega's altijd zeer gewaardeerd. Jaap werd geprezen omdat hij zowel op de oefenavonden als bij uitrukken altijd present was. Soms moest hij wel eens van wege zijn werkzaamheden op de fiets achter de brandweer auto aanrijden, maar Jaap was wel present. "Ondanks die inzet heb ik begrepen dat er altijd brood in de winkel was". Burgemeester Van de Velde had begrepen dat niet alleen de inzet van Jaap de Vries in het voordeel van de groep was, maar vanwege zijn beroep als banketbakker zorg de hij er ook voor dat er altijd iets bij de koffie was. 'Jaap had een lijfspreuk: 'bij rook niet aftvachten, maar gelijk de alarmcentrale bellen' wat hij dan ook zelf wel deed. De statistieken vvijzen uit dat het aantal uitrukken van de blus groep Goedereede na jouw vertrek wel een beetje zijn afgenomen". "Bijzonder trots en vereerd" voelde Ger van de Velde zich dat zij de dank namens het gemeentebestuur mocht overbrengen, maar ze verze kerde nog meer vereerd te zijn omdat ze recht kon doen aan "bijna zestig jaar brand weerinzet" door de twee de versierselen op te spelden die behoren bij het Lidmaatschap in de Orde van Oranje Nas sau. De 'lintjes' werden door Hans 't Mannetje en Jaap de Vries met verraste dankbaar heid aanvaard.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1