Opknapbeurt rondom molen Oude-Tonge \\cm^Mm 'Provinciebestuur en eilandelijke gemeenten verstaan elliaar niet' Zilveren speld voor scheidend LTO bestuurder Lionsclub helpt Stichting Vrouwen voor Vrouwen ■(/Minnaard Cijfers vertalen, koers bepalen. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Voor betaalbare BMW-service Geschiedenis Q Knöps r gïSIpl CDA-verkiezingsavond in Ouddorp OUDDORP - "Het grote probleem is communicatie. We kunnen mailen van Australië naar Ouddorp of Stellendam en van de Galapagos Eilanden naar Texel, maar goed communiceren met elkaar lijkt steeds moeilijker te wor den." Zo vatte de voorzitter van het federatiebestuur van het eilandelijke CDA de christen-democratische ver kiezingsavond, dinsdag in Ouddorp, samen. De avond, opgeluisterd door zittend Provinciale Statenlid Hans Klein en kandidaat-Statenlid Marco Heemskerk, ging over 'elkaar niet ver staan', het gat tussen de provincie en de gemeenten op Goeree-Overflakkee, de mogelijkheden en onmogelijkheden om woningen te bouwen, onderlinge verschillen tussen die gemeenten en het eiland als achtertuin van Zuid- Holland. Verschillen van inzicht Taart verdelen Achtertuin van de provincie ^^JI^ Visser Visser DIRKSLAND - Maandagavond werd de jaarvergadering gehou den van de afdeling Goeree-Over flakkee van LTO Noord. De leden, die zorgden voor een volle zaal van verenigingsgebouw De Scha kel, behandelden in een ommezien het huishoudelijk gedeelte van de agenda. Daarmee was er veel tijd om bij een aantal belangrijke prak tische zaken stil te staan. Allereerst was daar het afscheid nemen van bestuursleden en het verwelko men van nieuwe bestuurders. Dit afscheid had een verrassing In petto voor Jaap van der Wende uit Oud dorp. Hij kreeg van de voorzitter van LTO Noord, Jan Heijkoop de LTO-speld uitgereikt. Van der Wende Waarschuwing Natura 2000 De Lionsclub Goeree-Overflakkee viert binnenkort haar 50-jarig bestaan. Centraal punt bij dit jubileum is de manifestatie in De Staver op 30 maart, waar ruim aan dacht zal worden gegeven aan de projecten die thans door de Club ter hand worden genomen. Eén van die projecten is de Stichting Vrouwen voor Vrouwen. Vrijdag 2 maart 2007 79e jaargang nr. 7587 'Mil De omf-evinf; rondom molen De Korenbloem wonll opgeknapt. (Fnto: Hans VMerius) MIDDELHARNIS - De afgelopen periode is gemeente Oostflakkee bezig geweest met de sloop van een tweetal schuren rondom molen 'De Koren bloem' aan de Molendijk te Oude- Tonge. Hiermee is de officiële opknap beurt rondom de molen van start gegaan. 'De Korenbloem' zal nu zeker tot zijn recht komen op zijn plekje aan de Molendijk. Ondanks dat de molen eigendom is van de Moicnslichting Gocree-Overflakkcc, was het stuk grond bij de molen nog altijd eigen dom van de familie Van Schelven. De heer Van Schelven heeft de grond met twee schu ren overgedragen aan de gemeente Oostflak kee met als voorwaarden dat de gemeente het slopen van de schuren en het opknappen van dil stuk grond voor haar rekening zou nemen. De gemeente Oostflakkee is met de heer Van Schelven tot een overeenstemming geko men, waardoor de gemeente eigenaar van de grond rond de molen is. Inmiddels zijn de oude schuren door de gemeente gesloopt. De volgende stap is het zaaien van gras en een mooi hekwerk rond dit stuk grond. Korenmolen 'De Korenbloem' werd in 1748 gebouwd. In 1889 werd de molen gekocht door de familie Van Schelven. In 1982 werd de molen verkocht aan de familie Star en omstreeks 1988 aan de gemeente Oostflak kee. In datzelfde jaar werd de korenmolen overgedragen aan de Molenstichting Goeree- Overtlakkee en tevens is de restauratie van de molen begonnen. De molen is gelegen aan de rand van Oude- Tonge op een betrekkelijk hoge dijk. De zichtbaarheid vanuit alle richtingen geeft deze molen extra waarde. MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 OUODORV WMt9*nMrt SS T*l. (OIST) »1«12 Fm (0U7) ««3»* >.»l l-fHi l«l«@t—*H«l»fcaiiii»*»iuBiwiil Pt Hmvt fifihiMai w»> jhm ^tiwkU Miit'i Knöps BV - Langeweg 113 - 3245 KG - Sommelsdijk - 0167 476767 Akkerdaas 8V - Klooiterweg 2-4317 AL- Noordgouws - 01401347 Door Kees van Rixoort "Hebben we het nog wel over mensen of zijn we verstrikt geraakt in een procesgestuurde, regenteske bestuurderscultuur", trapte de eilandelijke CDA-voorzitter af in een rede lijk gevulde zaal van m.f.g. Dorpstienden. In ieder geval probeerden Klein en Heemskerk over te komen als mensen. De laatste, een 34- jarige inwoner van Numansdorp, presenteer de zich als kandidaat voor de streek. "Mijn politieke motivatie is dat ik twee jongetjes thuis heb en dat ik ervoor wil zorgen dat zij in een mooi en leefbaar Zuid-Holland kun nen wonen, recreëren en wellicht werken. Ik zit bij het CDA omdat ik vind dat we ver antwoord met de schepping van God moeten omgaan, voor generatiegenoten en voor vol gende generaties. Daar hoop ik mijn steentje aan bij te dragen. Ik vind het belangrijk om te horen wat u op het hart heeft", aldus Marco Heemskerk. Zijn kompaan, Hans Klein, zit in een heel andere situatie. Hij is een gelouterd politi cus, sinds 1989 Statenlid en geen kandidaat meer tijdens de verkiezingen van woensdag 7 maart. Klein, vooral thuis in de ruimtelijke ordening, gaf het belang aan van de provincie en noeiTide alle beleidsteiTeinen waarop deze bestuurslaag een rol speelt. "Het is vrij breed, maar er is minder sprake van politiek gewin. Als provinciaal politicus kom je pas in de krant als er rommel of gerotzooi is." Hans Klein, die als afscheidnemer veel meer aan het woord was dan de 34-jarige nieuwe ling, vertelde dat hij Goeree-Overflakkee reeds kent sinds hij meer dan veertig jaar geleden voor Rijkswaterstaat werkzaam was in Hellevoetsluis. "Ik heb het eiland zien ver anderen." Wat daarna volgde, bracht de discussie in de Dorpstienden tlink op gang. Marco Heems kerk kreeg in ieder geval volop te horen "wat u op het hart heeft". Klein meldde dat de samenwerking tussen de provincie Zuid- Holland en de gemeenten op Goeree-Over flakkee "niet erg goed loopt". Hij doelde, kort samengevat, op de mogelijkheden voor woningbouw die de provincie wil toestaan en de mogelijkheden die de gemeenten zeggen Ie ontberen. "Er zijn diepgaande verschillen van inzicht. Voor een deel verstaan de pro vincie en de gemeenten elkaar niet", aldus het christen-democratische Statenlid. Het was duidelijk aan welke zijde zijn sympathie ligt. "De gemeenten willen een andere weg en direct wat extraatjes meenemen. Ja, dank je de koekoek. Zoiets heb ik in achttien jaar nog niet meegemaakt." Dat bracht in de zaal, rijkelijk gevuld met (voormalige) raadsleden en wethouders van CDA-huize, flink wat reactie teweeg. "Deze regio wil wat ruimte om zich te ontwikke len; wij willen een uitbreiding van het aan tal woningen om de doorstroming op de woningmarkt op gang te brengen", zei Nico Andries, oud-wethouder van de gemeente Oostflakkee. "Het probleem is een tekort aan woningen. Altijd gold het contingentenver- haal, maiU' toen het idee van de contouren opkwam, ontstond de gedachte dat er wat meer ruimte zou komen. Vervolgens heeft de regio zelf gevraagd om een herziening van het streekplan. Maar toen de provincie de contouren aangaf, bleken die zo strak te zijn, dat er eerder sprake was van een ver scherping van het restrictieve beleid dan van verruiming. Er is ruimte genoeg op het plat teland. Wat wij nodig hebben is dynamiek, maar die wordt ons ontnomen." "Het blijkt", kaartte Andries direct een ander probleem aan, "ook niet gemakkelijk om als gemeenten op het eiland samen de taart te laten verdelen. Middelharnis eigent zich zelf als centrumgemeente meer rechten toe dan de andere gemeenten." Ria van Rossum, partijgenoot van Andries en al jaren gemeen teraadslid in Oostflakkee: "De gemeente Middelharnis heeft het grootste deel al opge snoept en daar zijn de andere gemeenten de dupe van. Middelharnis heeft nog veel bouw plannen liggen; er wordt daar veel gebouwd, maar niet voor de eigen bevolking." "Wij zitten met zijn allen gevangen in de structuur die ambtenaren hebben opgezet", vond een ander, die daarmee in de richting ging van een antwoord op de aftrap van de voorzitter. "Om dat te doorbreken, moet je van goeden huize komen. Een aantal amb tenaren heeft een visie en die is hen niet gemakkelijk te ontnemen." Hans Klein vond dat contouren wel degelijk ruimte geven. "Als je slim bent, zijn er goede afspraken te maken tot het ijkpunt 2020. Dan ben je als gemeente vrij om te bouwen watje wilt. Pas in 2020 word je afgerekend." Ook zei hij dal compact bouwen mogelijkheden geeft; "Ouderenwoningen zijn uitstekend te stapelen, met voorzieningen en een binnen tuin." Hij benadrukte dat de eigenheid van het eiland - rust, ruimte, natuur, landbouw als drager van het landschap - kostbaar is en niet verloren mag gaan. Het christen-democratische Statenlid kon de scepsis in de zaal niet wegnemen. "De pro vincie Zuid-Holland zegt dat we 1150 wonin gen mogen bouwen. Bovendien hebben we te maken met migratiesaldo O (emigratie en immigratie moeten met elkaar in evenwicht zijn, red.), dus dan heb je nog altijd te maken met een soort contingentering en kun je niet bouwen watje wil." Ook kreeg Klein te horen dat de regio wordt afgerekend op het verleden, dat de contouren veel te strak getrokken zijn en dal de nood zakelijke ontwikkeling van het eiland wordt opgeofferd aan "een stukje rust". "Dit wordt de achtertuin van de provincie." En: "U heeft een groen waas voor ogen. Wij wonen hier met 45.000 mensen. Die willen dat hun kin deren hier kunnen wonen en werken. Die willen scholen en dat alles hier functioneert. Het eiland heeft meer nodig dan alleen een agrarische sector." Heemskerk beaamde dat. Klein riep de zaal - en indirect de gemeen ten - op om redelijk te zijn en afspraken te maken met de provincie. "De provincie is geen boeman. Beleid maken is geven en nemen. Redelijke oplossingen zijn moge lijk. Er liggen meer kansen dan bedreigingen in dit gebied. Je moet er samen uit kunnen komen door een goede dialoog. Het CDA zal zich daar sterk voor maken." De voorzitter constateerde dat er een gal zit tussen de pro vincie en de gemeenten op Goeree-Overflak kee en lussen de bestuurders en degenen die bestuurd worden. "Het is misschien een idee om beter te gaan communiceren. Nu wordt de bal heen en weer gespeeld en valt er geen doelpunt." Ria van Rossum tot slot: "Ik ben blij dat we vanavond hebben kunnen zeggen wat ons bezighoudt en dat we hebben laten zien dat we geen ingeslapen achtertuin zijn." ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS MIDDELHARNIS Kon. jullanaweg 56 0187 617 300 Fax 0187 485 637 wvww.visser-visser.nl Door Adri van der Laan Heijkoop was op de vergadering in Dirksland aanwezig om de agrariërs bij te praten over Natura 2000. Maar voor hij hiertoe overging sprak hij een afscheidswoord tot Jaap van der Wende uit Ouddorp, die het afdelingsbestuur verlaat. Jan Heijkoop sprak zijn erkentelijkheid jegens Jaap van der Wende uit omdat deze al lange tijd zijn krachten heeft gegeven aan het bestuurlijk werk voor de landbouworga nisatie. Volgens Heijkoop dateren de activi teiten van Jaap al van vóór de LTO-periode want hij was al bestuurslid van de CBTB, de voorloper van de WLTO en is daarom al vele jaren de agrarische sector van dienst geweest. Naast dit werk heeft Jaap van der Wende ook als vice-voorzitler van de Ruil verkavelingscommissie Ouddorp West geze ten en is hij actief geweest in het voormalige Waterschap Goeree-Overflakkee. Verder is Jaap actief geweest in de Gebied.sgerichte Aanpak, waar hij de agrariërs vertegenwoor digde. Heijkoop prees de kwaliteiten van de Ouddorpse melkveehouder en roemde zijn enthousiasme en spontaniteit, waarbij hij wel eens harder wilde lopen dan de anderen, "maar hij heeft altijd op een goede wijze aan de discussie bijgedragen". Als waardering voor de verdiensten van Jaap van der Wende had Jan Heijkoop namens het algemeen bestuur de zilveren LTO-speld meegebracht. Het was de bedoeling dal hij op de revers van Jaap terecht zou komen, maar 'technische problemen' verhinderden dit, dus Jaap van der Wende (rechts) kreeg de zilveren LTO-speld intgereikt door voorzitter Jan Heijkoop. Tussen hen in Comelis Vi.vier, die deze avond afscheid nam als voorzitter van het afdeling.'ihestum (Foto: Adri van der Laan) kreeg hij de speld overhandigd. En Jaap van der Wende was er niet minder dankbaar om. In zijn dankwoord toonde Jaap van der Wen de zich verrast voor de hulde, waarvoor hij het LTO afdelingsbestuur dankte. Daarnaast had hij nog een 'waarschuwing' voor bestuur en leden. Hij maakte de aanwezigen deelge noot van waar hij al "twintig jaar mee heeft geworsteld". En hij doelde op de invloed van 'de natuur'. "Probeer samen te werken", zo was zijn raad. Hij verklaarde met "lede ogen" aan te zien dat de natuur steeds meer ruimte op hel eiland krijgt ten koste van de landbouwgrond. Van der Wende verzekerde dat hij de natuur altijd als "collega" heeft gezien en raadde dan ook een goede samen werking aan, "want de natuur heeft altijd de wet mee". Jan Heijkoop praatte vervolgens de agrari ërs bij over Natura 2000. Natura 2000 is het Europese netwerk van beschermde natuur gebieden. Ieder land tnoet hierbij natuur gebieden aanwijzen die beschermd dienen te worden "om de biodiversiteit te waar borgen". In Nederland gaat het hierbij om 330.000 ha land. Nederiand heeft onlangs a! een groot deel van deze gebieden aangewe zen en voor de omgeving van deze gebieden gelden strengere maatregels ter bescherming. Hel Haringvliet en de Grevelingen zijn onder andere als natuurgebieden aangewezen. Op het redelijke smalle Goeree-Overflakkee zit ten natuuriijk altijd wel landbouwbedrijven in de nabijheid van die gebieden. Vooral de veebedrijven mei hun ammoniakuitstoot krij gen beperkingen opgelegd. Het was mogelijk om bezwaren in te dienen legen de aanwij zing van deze natuurgebieden en van deze mogelijkheid heeft een groot aantal boeren gebruik gemaakt, waarbij de LTO hand- en spandiensten heeft verleend. Nu zullen er volgens Heijkoop in het kader van de aanwijzing van de natuurgebieden vooralsnog geen boerenbedrijven verdwij nen. Maar 'de dynamiek" wordt volgens de LTO-voorzitter uit die bedrijven gehaald daar uitbreiding - met nieuwbouw - in veel geval len niet meer mogelijk zal zijn. Hij verweet de beleidmakers dan ook een "starre eenzij dige insteek" omdat sommige bedrijven op eigen kosten een onderzoek moeten laten uitvoeren of zij wel aan de natuunichtlijnen voldoen. Deze Stichting richt zich op medische hulpverlening aan Nepalese vrouwen. Het is een project dat is ontstaan op initiatief van vrouwe lijke huisartsen. Deze zagen dat vrouwen in Nepal erg belemmerd worden in hun bezigheden door bekkenbodemproblemen, en zij trok ken zich het lot van de Nepalese vrouwen erg aan. Met name verzak kingen komen er erg veel voor en de Nepalese gezondheidszorg kan daaraan door gebrek aan capaciteit en geld weinig doen. Nepal is één van de armste landen ter wereld. Het project wordt geheel gerund door vrijwilligers. Deze zijn echt vrijwilliger, dal wil zeggen dat zij geen vergoeding ontvangen en reis- en verblijfskosten zelf betalen. Huisartsen, gynaecologen, doktersas sistenten, operatieassistenten en verpleegkundigen reizen regelmatig naar Nepal om daar hulp te bieden. Het is begrijpelijk dat een derge lijk project veel geld kost, en daarnaast ook inzet. De Lionsclub Goe ree-Overflakkee probeert beide te bieden. Eén van de Lions is enkele malen naar Nepal gereisd om daar operaties te verrichten. Er worden ook middelen beschikbaar gesteld die bijeen gebracht worden door de activiteiten van de Lionsclub. Op 30 maart is een speciale stand ingericht voor en door deze Stichting, zodat de bezoekers hier goed over kunnen worden geïnformeerd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1