'Geheim van Goeree-Overflakkee: vooral woorden en weinig daden' Visserij en recreatie centraal tijdens werkbezoek van CDA-statenleden Red de boeren! EIIAIIDEri-IIIEUWS Ophalen oud papier 'Ons Koor' Provinciale politici bijgepraat over zorgen in visserij Recreatiesector ontevreden over provinciale betrokkenheid DIRKSLAND - Burgemeester Stoop van de gemeente Dirksland had een korte raadsvergadering gepland, don derdagavond. Een half uurtje, dat zou wel genoeg zijn om de magere agenda af te werken. Maar de raadsleden, alle maal heren, dachten daar anders over en discussieerden er soms lustig op los. Het werd anderhalf uur. Het venijn zat, zoals gebruikelijk, in de staart. Eerlijk rapport Jeugd en Buurtsport Agendacommissie Vlooienmarkt in Hellevoetsluis Kerkdiensten Ger. Gem. Weer Alzheimer Inloop avond te Middelharnis Spelavond bij zaterdagavondwerk Ingezonden: GOEDEREEDE - Twee CDA-staten leden, Wiebrand Dijkstra en Hans Démoed en wellicht toekomstig sta tenlid Marco Heemskerk brachten vrijdag een bezoek aan de gemeente Goedereede. Zij lieten zich voorlich ten over de visserij en de recreatie en juist bij deze laatst genoemde pij ler van Goerees economie kregen de statenleden een flink portie huiswerk mee. Want de reacties uit de recreatie sector hadden een kritische ondertoon richting het provinciebestuur. Met de belofte "we nemen het mee" van de provinciebestuurders en de verzeke ring "wij houden het in de gaten" van de eilandelijke CDA'ers konden CDA- politici weer huiswaarts. Samenwerking Praktijk Recreatie Saai ^'^"'- Stroef Huiswerk Niels Snoek in Uit de Kunst PAGINA 2 .(.-'JSS)^4ftiVi;ji2;B^iSfl'ÏWffié*'-ï®J!èï^ Ü£^S^^ DINSDAG 27 FEBRUARI 2007 Door Kees van Rixoort De raad besteedde vooral veel tijd aan het 'Geheim van Goeree-Overflakkee'. Het 'Geheim' is een project op het gebied van verslavingspreventie, waarin naast de vier gemeenten op het eiland tal van organisa ties deelnemen. Het project ging in 2004 van start en was er op gericht om het gebruik van genotmiddelen onder jongeren te verlagen, evenals de negatieve gevolgen daarvan. Het 'Geheim' is de projectfase voorbij en zou nu structureel moeten worden. Een probleem is echter de financiering; de provincie heeft nog geen subsidie toegezegd. De zorgen betroffen echter niet zozeer de financiering en de toekomst van het project, maar meer wat er tot nu toe bereikt is. Vooral Jan Leenders (Gemeentebelangen Dirksland) vond dat de prestaties ver onder de maat zijn. Hij had de rapportage over de eerste jaren met verbazing gelezen en trok fel van leer. "We hebben gigantisch veel geld verknoeid", aldus Leenders, "aan mensen die achter het bureau zitten en praten, praten, praten. Meer dan de helft van het geld gaat naar praatgroe pen en nog een beetje naar de uitvoering. Zijn we soms verslaafd aan het 'Geheim van Goeree-Overflakkee'? Hier moet radicaal het mes door. Er moet een platte organisa tie komen met maximale aandacht voor de uitvoering. Dit is een en al bureaucratie. Een opgetuigde kerstboom." Leenders haalde ook passages uit het eva luatierapport aan, waarin bijvoorbeeld staat dat het grote moeite kost om samenwerking te vinden met het voortgezet onderwijs, dat er geen aanpassing tot stand is gekomen in het handhavingsbeleid en dat hulpverlenende organisaties niet goed op de hoogte zijn van hun onderlinge aanbod en expertise. "Het is in ieder geval wel een eerlijk rapport", aldus Leenders. Andere raadsleden, waaronder CDA-er Sen dee en SGP-er Ju, sloten zich bij zijn zorgen aan. De laatste vroeg wethouder Bruggeman hoe de link met het voortgezet onderwijs zal worden verbeterd. Ook hamerde hij op het belang van een nauwe betrokkenheid van de kerken. "Die is ook nog niet daverend." Verder vroeg Ju aandacht voor het project Moedige Moeders, dat in Volendam van de grond is gekomen en goed blijkt aan te slaan, en voor de aanpak van andere verslavingen, zoals gokken. Bruggeman pikte de suggesties op en zegde Leenders toe er alles aan te zullen doen om de weegschaal te laten doorslaan naar uitvoe ring in plaats van organisatie. "Ik ga er mijn best voor doen." De wethouder beaamde dat de financiële onderbouwing voor de voort zetting van het 'Geheim van Goeree-Over flakkee' wankel is. "De verwachting is dat de provincie de subsidie zal verstrekken, maar zeker weten doen we het niet. Komt de subsidie niet, dan zullen we de inkomsten en uitgaven uiteraard beter op elkaar af moeten stemmen. Maar daar ga ik op dit moment even niet van uit." Geld speelde ook een rol bij een korte discus sie over het onderwerp Jeugd en Buurtsport, dat in een eerdere commissievergadering al helemaal uitgekauwd was en bovendien weinig tot geen meningsverschillen ople verde. Het project is bedoeld om de jeugd, vooral die van 13 tot 17 jaar, aan het sporten te krijgen, het liefst in verenigingsverband. Het voorstel - een initiatief van PvdA, VVD, Christenunie, SGP en CDA - kreeg opnieuw brede steun. De discussie ging over de con cretisering en de besteding van het geld, in totaal 10.000 euro. Een deel van dat geld zal gaan naar het Sportservicebureau Zuid-Hol land en/of plaatselijke sporthal De Gooye. die de plannen handen en voeten moeten gaan geven. Peter Keuker (PvdA), die het voorstel verdedigde, drong aan op haast. "We wachten al twee jaar op een dergelijk stuk beleid." Helemaal op het eind van de vergadering - het was inmiddels over achten en de geplande finishtijd ver overschreden - kwam een ini tiatiefvoorstel van de Fractie Huber op tafel. Huber stelde voor het presidium, in feite een agendacommissie van de gemeenteraad, uit te breiden. Nu bestaat die commissie uit de voorzitters van de raad en de raadscommis sies en een raadslid van een partij die niet in de coalitie is vertegenwoordigd, Huber stelde voor alle fracties een afvaardiging te geven. "Als een reflectie, een weerspiegeling, van de gemeenteraad", lichtte hij toe. Maar Huber - die aan het begin van de ver gadering al van zich had doen spreken toen hij vragen stelde over de verdere invulling van de WMO, exploitatieovereenkomsten met projectontwikkelaars en een onheuse bejegening door een bu.schauffeur - stond alleen. SGP-er Kalle vroeg zich af waarom zijn collega-raadslid dit drie maanden geleden niet had voorgesteld, toen het Reglement van Orde toch gewijzigd moest worden. "Ik heb geen zin om het reglement drie of vier keer per jaar te veranderen", aldus Kalle, die er aan toevoegde geen voordelen te kunnen ontdek ken in een agendacommissie met zeven van de dertien raadsleden daarin. Van der Vlugt (PvdA) zei alle vertrouwen te hebben in de huidige commissie en geen aanleiding te zien tot wijziging. "Het is wel goed voor ons." CDA-er Sandee keurde het voorstel van Huber ook af; hij zei niets te zien in de mini- raad die zou ontstaan als de initiatiefnemer zijn zin zou krijgen. "We moeten prak tisch werken en het presidium niet groter maken. Bovendien hoor ik er geen klachten over", aldus Sandee. Zijn collega Leenders (Gemeentebelangen) was het daar helemaal mee eens: "Een groot presidium is onwerk baar. Ik vind dat dit initiatiefvoorstel ook een klein beetje ruikt naar wantrouwen. En dat is niet terecht." Op zaterdag 3 maart a.s. wordt in het sportcen trum De Eendraght aan de Sportlaan te Helle voetsluis weer de maandelijkse vlooienmarkt gehouden. Dat de Hellevoetse vlooienmarkt in een behoefte voorziet, blijkt elke keer weer uit de overweldigende belangstelling die er bestaat, zowel bij de bezoekers als bij de deelnemers. Vele tientallen standhouders zien telkens weer hun overtollige goederen van eigenaar veranderen. De vlooienmarkt is een markt waar particulieren hun overtol lige spulletjes aan de man kunnen brengen. Ook verenigingen maken veelvuldig gebruik van dit soort markten, bijvoorbeeld om res tanten van hun eigen rommelmarkten, fan- cyfairs, etc, te slijten. Verder kunnen ook particulieren die vanwege hun-hobby dingen vervaardigen of een verzameling op willen ruimen inschrijven voor een plaats op de vlooienmarkt. Bedrijfsmatig mogen echter geen goederen worden verkocht. De vlooi enmarkt in Hellevoetsluis is voor het publiek geopend van 9.00 tot 14.00 uur, de toegangs prijs bedraagt 1,50 per persoon. Voor meer informatie kan men terecht bij Kwekel Evenementen, tel.: 0181-313742 of website www.vlooienmarkt-hellevoetsluis.nl. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaatsciiappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)485736 Postbus 8. 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)471020 e-mail: Algemeen{((gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,35; contractlarleven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur slultingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)4710 22, e-mail: J.VilleriusCogebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd, ABONNEMENTEN: Per kwartaal 12,00 Per halfjaar €21,00 Per Jaar 40,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 GOLTGENSPLAAT - Woensdag 28 febru ari, 19.30 uur, ds. J.W. Verweij. STAD aan 't HARINGVLIET - Donder dag 1 maart, 19.30 uur, ds. G.J. Baan. MELISSANT - Donderdag 1 maart, 19.30 uur, ds. F. Mulder. SOMMELSDIJK - Zaterdag 2 maart a.s. is het weer de eerste zaterdag van de nieuwe maand, zoals gebruikelijk de dag waarop de mannen van Mannenkoor 'Ons Koor' in Sommelsdijk huis aan huis het oud papier ophalen. Met uitzondering van de Westplaat komen ze tussen 9.00 en 12.00 uur overal langs de deur. Zet u het oud papier en kar ton goed verpakt en op een goed zichtbare plaats aan de weg, ontdaan van houten delen, plastic, piepschuim, e.d. Voor grote partijen papier kunt u een speciale afspraak maken om het op te laten halen. Zie ook website www.mannenkoorons-koor.nl. Alzheimer Inloopavond Goeree-Over- flakkee/Hoekse Waard nodigt belang stellenden uit voor haar eerstvolgende inloopavond, woensdagavond 7 maart a.s., in het Wijkcentrum te Middelhar nis, waarbij mevr. M. van Buuren van het RIAGG hoopt te spreken over het onderwerp 'Het hulpcircuit voor de opname'. De Alzheimer Inloopavond is een trefpunt voor mensen met dementie, hun partners, familieleden, vrienden en hulpverleners. Onder leiding van deskundige gesprekslei ders krijgt men hier voorlichting over allerlei aspecten van dementie, ledere bijeenkomst staat een onderwerp cen traal. De bijeenkomst begint met een inter view met een deskundig gastspreker. Dit duurt ongeveer een half uur. Na de pauze is er tijd om vragen te stellen en in discussie te gaan. Er is volop ruimte voor discussie en het uitwisselen van ervaringen. Door de onge dwongen sfeer kunnen de bezoekers hun problemen in alle openheid naar voren bren gen. Ook is er op deze avonden een informa- tietafel aanwezig met boeken, folders, enz. Na afloop kan desgewenst nog iets worden gedronken en met elkaar worden nagepraat. Het programma duurt van 19.30 tot 21.30 uur; de deuren gaan open om 19.00 uur. De entree is gratis, evenals het welkomst kopje koffie of thee. U hoeft zich niet van te voren aan te melden. De Alzheimer Inloopavond Goeree-Over- flakkee/Hoekse Waard wordt gehouden in Wijkcentrum Middelharnis, Doetinchemse- straat 27 te Middelharnis. Er is voldoende gelegenheid om te parkeren. Het gebouw is rolstoelvriendelijk en rookvrij. Lijn 135 en 137 van het openbaar vervoer, alsook de bustaxi's 635 en 637 stoppen voor de deur. Kunt u niet komen omdat u iemand moet verzorgen? Bel dan even. Ook voor nadere informatie kunt u contact opnemen met de secretaris van de Alzheimer afdeling, de heer Cor Besuyen, tel.: 0187-485344. De Alzheimer Inloopavond te Middelharnis is een activiteit van Alzheimer Nederland, afde ling Goeree-Overflakkee/Hoekse Waard. hiei^teM Hefvö^iie KeeJc te Nieuwe Tonjje NIEUWE-TONGE - De zaterdagavond- werk commissie van de Hersteld Hervormde gemeente van Nieuwe-Tonge organiseert zater dag 3 maart weer een avond voor de jeugd. De avond wordt ditmaal gevuld met het spel Party Co, een spel met vragen en verschillende soorten opdrachten. De avond wordt gehouden in het gebouw van de postduivenvereniging aan de Westdijk te Nieuwe-Tonge, aanvang 19.30 uur. De toegang is gratis. Na mijn ingezonden stuk in het Eilanden- Nieuws van vrijdag 16 februari jl. werd ik diezelfde avond nog gebeld door mevr. De Leeuw uit Dirksland. Zij deelde mij het vol gende mee. "(/w ingezonden stuk is mij uit het hart gegrepen. Zelf zou ik graag zo'n stuk hebben geschreven, maar dat is helaas onmogelijk. Ik ben jaren boerin geweest op een boerde rij met koeien en ik weet, waar ik over praat. Als je weet met wat voor moeite en pijn het land destijds op de zee is veroverd. Eerst vlechtwerken maken, dan slibde de klei aan, daarna werden de boerderijen gebouwd en hierna werd het land bewerkt. Puike, vrucht bare grond, die de boeren een goed belegde boterham gaf. Daarom staat Uw ingezonden stuk ook op zo 'n goede plaats naast het stuk van Frans Troost, die nog eens benadrukt, hoe alle burgers, dominees en zelfs dokter Stoel zandzakken aandroegen voor het goede doel, namelijk het land heroveren op het water. En nu..., nu wil men ditzelfde land weer aan het water prijsgeven. IJ begrijpt, hoe pijn dit de oude eilandbewoners doet. En wat te denken van Tiengemeten? Daar stonden vroeger een stuk of 10 prachtige boerderijen op vruchtbare vette klei. Het allerbeste land. En wat werd er gedaan? De boeren moesten weg. Tiengemeten moest zo nodig natuurge bied worden. En als je er nu komt, is het één grote wildernis. De laatste keer heb ik er met tranen in de ogen gestaan en nu kom ik er niet meer. Hebben de mensen die beslissen dat vrucht baar boerenland 'natuurmoet worden wel kennis van zaken??? En hebben de boeren dan geen enkel recht van spreken? Ik ken een jonge boer, die ook land moest afstaan voor de natuur, met als resultaat, dat het resteren de land hem geen enkel bestaan meer biedt, zodat hij t.z.t. zal moeten uitwijken naar elders. Is dat wat men wil, dat alle boeren van het eiland verdwijnen...!?" Ik was het helemaal met deze boerin eens. Als de boeren verdwijnen, dan is het resultaat dat je de boerenproducten kunt gaan impor teren. En lezer, u moet niet denken dat het uw deur voorbijgaat. Dan krijgt u Spaanse aardbeien, die keiharde rode gifballen. U krijgt bleke tomaten die enkel uit water bestaan. En Italiaanse druiven, die stijf staan van het gif! Dus deze keer geen actie 'RED DE ZEEHOND'of 'RED DE WALVIS', maar.... 'RED DE BOEREN'!!! Laat daarom ook liw stem horen, zodat wij straks kunnen zeggen: en de hoer..., hij ploegde voort! fam. Brand, Ouddorp De bestuurders krijgen uitleg in de Visafslag van Stellendam. Tekst en foto's; Adri van der Laan In een zaai van de visafslag aan de Stellen- damse buitenhaven werd het gezelschap, dat naast de 'mensen van de provincie' bestond uit een aantal CDA-bestuurders afkomstig uit de volle breedte van het eiland, welkom geheten door Leo van der Velden, de voorzit ter van de eilandelijke CDA-afdeling. Directeur Johan van Nieuwenhuijzen van de United Fish Auctions (UFA), waarvan ook de visafslag van Stellendam deel uit maakt, gaf aan het gezelschap uitleg over 'zijn' organisatie. Hij schetste de actuele stand van zaken van de visafslagen van de UFA - Stellendam, Scheveningen en Colijnsplaat - die vorig jaar 11.000 ton vis verhandelden, waarmee een omzet van 48 miljoen werd bereikt door 40 aanvoerders en 140 kopers. Hij legde uit dat de omzet in de afgelopen tien jaar fors is teruggelopen, want halverwe ge de negentiger jaren werd nog een omzet bereikt van 200.000 ton. De oorzaken voor deze grote omzetdaling zijn onder andere de teruglopende vangsten, de hoge olieprijs, de strenge Europese regelgeving en de sanering van een deel van de kottervloot in de laatste jaren. Uit de toespraak van Johan van Nieu wenhuijzen bleek dat de UFA én de vissers niet de handdoek in de ring hebben gegooid om vervolgens het onheil maar af te wachten. Hij legde uit dat de UFA, ondanks de veran derende omstandigheden op visserijgebied, genoeg nieuwe initiatieven ontplooit om een kwalitatief hoogwaardig product te blijven leveren. Dat deze nieuwe initiatieven nodig zijn, blijkt uit het feit dat volgens Van Nieu wenhuijzen de bedrijfsresultaten van de grote kotters er vorig jaar "niet goed uitzien". De UFA pleit dan ook voor een verregaande samenwerking van de overige visafslagen. Hierbij zou dan gestalte kunnen worden gegeven aan een 'kustalliantie' met de vis afslagen van IJmuiden, Den Helder en Den Oever. Verder komt er een administratieve samenwerking met de visafslag van Thy- bor0n in Denemarken. Dat in de nabije toekomst de aanvoer van vis zal stijgen, verwacht Van Nieuwenhuijzen niet. Hij voorziet juist het omgekeerde: de aanvoer van verse vis zal nog verder dalen. Daartegenover staat dat de consumptie van vis in Nederland in de toekomst alleen maar zal toenemen. Dit 'luxeprobleem' vraagt erom dat hier door de Nederlandse visse rijsector goed op zal worden ingesprongen. Volgens Van Nieuwenhuijzen is men met een omslag bezig van kwantiteit naar kwaliteit en duurzaamheid. De horeca en de detailhandel vraagt om vis die 'duurzaam' gevangen en behandeld wordt. En daar dienen de vissers en de visafslagen op in te spelen. Er zullen dan ook duurzame vangstmethodes moe ten worden gebruikt waarbij er zo weinig mogelijk bijvangst is en de versheid van de vis moet zoveel mogelijk gegarandeerd zijn. Om deze versheid te waarborgen, zijn er nu al kleinere visserschepen die voor één nacht vertrekken. Van Nieuwenhuijzen verwacht dat dit in de toekomst zéker zal toenemen. Omdat de kosten voor de vissers hoog zijn, zal de UFA er alles aan doen om de 'hoogst mogelijke prijs' voor hen te realiseren. Van Nieuwenhuijzen verwacht dit te kunnen bereiken door ondermeer de markt breder te maken en 'de drempel' voor kopers zo laag mogelijk te maken. Ook zal er gestreefd worden naar zo laag mogelijke af- en behan- delingskosten. Om deze kosten te druk ken, zal er zoveel mogelijk moeten worden samengewerkt op administratief gebied en de mogelijkheden van handelen via internet nog verder uit te breiden. Zo heeft men subsidie aangevraagd voor een nieuw veilsysteem bij de Provincies Noord- en Zuid-Holland en het Ministerie van LNV. OnderleidingvanhetGoereeseCDA-gemeen- teraadslid Dirk Pijl, die nauw bij de visserij is betrokken, werd een bezoek gebracht aan de Visafslag waar de pas gevangen vis werd verhandeld en verwerkt. Vervolgens bezocht het gezelschap de GO 14 van de familie Van Dam. De Statenleden waren onder de indruk van 'de praktijk' die ze mochten aanschou wen en ook van de grote kosten die nodig zijn om een dergelijk schip in de vaart te houden en economisch rendabel te maken. Voorzitter Cees Sinke van Vissersvereniging Zuidwest stond ook stil bij de problemen van de vissers. Hij waarschuwde ervoor om "niet te vervallen in een malaise". Hij wees erop dat momenteel de problemen van de vissers niet zo zeer liggen bij de quotaverdeling. "Want het quotum voor de tong kon vorig jaar niet eens worden opgevist". Hij legde de bestuurders uit dat ook de vissers er alles aan doen om hun beroep zo duurzaam mogelijk uit te voeren en hij wees ook op het belang van een goede samenwerking. Een voorbeeld hiervan noemde hij het onlangs samengaan van de verschillende visserijverenigingen in de gemeente. De 68 leden vissers zijn nu in één organisatie bijeen en volgens Sinke ver loopt deze samenwerking heel goed. Verder starten binnenkort de onderhande lingen om tot een ander beheer van de UFA te komen, waarbij de gemeente verder van het bestuur af komt te staan. Het bleek dat zowel de Goereese gemeenteraadsleden als wethouder Cornells Visser "voor alles open te staan". Uit de reactie van Johan van Nieuwenhuij zen blijkt dat hij de aandacht die het CDA - en ook andere partijen in Provinciale Staten - op prijs stelt en hij hoopt dat dit ook in de toekomst zo zal blijven. Het tweede deel van het werkbezoek speelde zich eveneens aan de rand van de Noordzee af, in Strandpaviljoen Paal 10 aan het Noor- derstrand bij Ouddorp. Tijdens de lunch sprak het gezelschap met vertegenwoordigers van de recreatiesector. Tijdens dit gesprek werd er behoorlijk wat kritiek geleverd richting het provinciebestuur. Siebrand Dijkstra en Marco Heemskerk - Hans Démoed was al eerder vertrokken - lieten zich voorlichten over de moeilijkheden die recreatiesector ondervindt. Zij trokken zich vooral de kritiek aan die zij ondervinden bij hun contacten met het provinciebestuur. Vooral rondom de regelgeving blijkt er veel mis te zijn bij de provincie. Directeur Lud- ovic den Hollander van camping De Klep perstee wees erop dat er sinds de jaren zestig voor wat betreft het beleid van de provincie richting de recreatie op Goeree weinig veran derd is. Toen werd besloten dat er geen uit breiding van recreatieterreinen meer mocht plaatsvinden. En dit standpunt is volgens de ondernemer - met uitzondering van de Kab- belaarsbank - gehandhaafd. "De kosten voor de ondernemers zijn in die tijd wel toegeno men, maar van uitbreiding is nog steeds geen sprake. Het gebied zit nog steeds 'op slot'". Patrick Polie van de VEERO wees de bestuur ders erop dat er iets moet gebeuren "want we zijn over onze top heen en als de terug gang doorzet, heeft dit grote gevolgen voor de plaatselijke economie". Hij zou dan ook graag minder strakke regelgeving zien. Hij Marco Heemskerk spreekt de vertegenwoordigers van de sector en de CDA-bestuurders toe tijdens de lunch in Paal 10. wees er hierbij op dat Goedereede jaarlijks meer overnachtingen heeft dan Den Haag en Scheveningen samen. Volgens Polie "missen de toeristen vertier en slechtweer voorzieningen. Men vindt het saai". Hij zou dan ook graag de mogelijk heden zien voor de recreatiebedrijven om hierop in te spelen. Ook de voorzitter van de Ondernemersvereniging Brouwersdam, de heer N. den Broeder, verzekerde al verschil lende keren te hebben aangekaart dat "het strand aan de Brouwersdam langzamerhand gaat verdwijnen" maar dat hier nooit door de provincie op is gereageerd. De vertegen woordiger van de sector pleitte ervoor dat de economie leidend moet zijn aan de Ruimte lijke Ordening "en niet andersom". Op een vraag van dagvoorzitter Leo van der Velden waarom er vanuit de provincie zo slecht gereageerd wordt, antwoordde Dijkstra dat de plannen "door het eiland zelf moeten worden aangedragen". Uit de reactie van Patrick Polie bleek dat er al een groot aantal plannen door de sector is uitgewerkt en aan de provincie is overhandigd, maar dat er niet op gereageerd wordt. "Zorg er toch maar voor dat jullie door blijven tamboeren", zo was de raad van Siebrand Dijkstra. Wethouder Peter Visser van de gemeente Middelharnis was ook weinig geporteerd van het provinciale beleid. "Als jullie zeg gen dat de mensen centraal staan, zouden jullie minder krampachtig met het beleid om moeten gaan". Hij doelde hiermee op de weinige mogelijkheden die er voor uitbrei ding op het eiland in het nieuw te ontwikke len Streekplan is. Visser wees erop dat hij al van tevoren wist dat "als wij een nota maken het antwoord van de provincie 'njet' is". Als voorbeeld noemde hij de nota over de ont wikkeling van de Havenkanalen. "Als je dit wilt professionaliseren, zorg er dan voor dat ook de kleine kernen levensvatbaar kunnen Zowel bij ondernemers als bestuurders leeft de indruk dat in de contacten met de pro vincie alles stroef verloopt en dat het eiland ondergeschikt wordt gemaakt aan de proble matiek rondom het Groene Hart. Een andere recreatieondernemer, Addy Reijerkerk, verzekerde de provinciebestuur ders dat zij zich "ernstige zorgen" maakt over de ruimte die de natuur in het gebied in gaat nemen. Zij verklaarde bezorgd te zijn "over de macht van de natuurbeschermingsorgani saties". Verder werden er zorgen geuit over de bereik baarheid van het eiland. CDA-raadslid Ria van Rossum van de gemeente Oostflakkee wees erop dat de N59 geregeld 'vast' staat. Dezelfde klacht was er voor de N57. Meestal wordt er aan het eind van een derge lijk werkbezoek door de bestuurders verze kerd, dat ze het gepresenteerde 'mee zullen nemen'. Ook nu weer gaven Heemskerk en Dijkstra dit aan. Maar ze zegde wel duidelijk toe dat ze met het huiswerk aan de slag zul len gaan. Marco Heemskerk verzekerde dat "de problematiek van het eiland duidelijk is". Hij beloofde "ik sta ervoor om dit voor het voetlicht te brengen". Ook Siebrand Dijkstra gaf aan dat deze gesprekken nog zeker een gevolg zouden moeten krijgen. Hij stelde dan ook voor om op gezette tijden 'hooravonden' te organiseren waarbij provinciebestuurders in discussie kunnen met de eilandbewoners. Uit de reactie van het CDA-afdelingsbestuur bleek dat zij haar bestuurders zeker aan de afspraken zullen houden en dat onderzocht zou worden - misschien ook in samenwer king met andere partijen - hoe de eilande lijke problematiek in de toekomst op de pro vinciale agenda kan blijven. DIRKSLAND - Het programma 'Uit de Kunst' op Radio Flakkee gaat na een korte onderbreking, wegens ziekte van de presen tator Cees Briek, weer van start. De eerstvol gende uitzending is op donderdag 1 maart van 20.00 tot 21.00 uur en is geWijd aan de Dirkslandse kunstenaar Niels Snoek. Deze kunstenaar kon zich pas op latere leeftijd professioneel gaan wijden aan de schilder kunst. Zijn werk is magisch-religieus getint. In het gesprek dat Cees Briek met hem voert, gaat het vooral over wie Niels Snoek is en wat hem beweegt om datgene te doen, wat hij doet en hóe hij dat doet. Niels is één van de initiatiefnemers van de kunstenaarsgroep 'Beeldend Dirksland'. De herhaling van het programma is op donderdag 15 maart van 21.00 tot 22.00 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 2