'De provincie doet er wel degelijk toe' Acties K N R M J^p A-H Echtpaar Van der Bok-Lokker deelt zestig jaar lief en leed met elkaar Albeda College gaat samenwerken met medische zorg Visverkoop tijdens visserij promotiedag Griend eruit voor onderkoelde surfer Technische kant EMGO Gornet Provinciaal politicus en SGP-lijsttrekker Stoop: Nieuw in Ooitgensplaat Een trendy kinderwinkel www. joy-kinderkleding. nl Dinsdag 27 februari 2007 79e jaargang ir. 7586 OUDDORP Zaterdag 24 februari om 16.50 uur werd de bemanning van de reddingboot Griend van KNRM Station Ouddorp gealar meerd door het Kustwacht Centrum Den Helder voor een surfer in de problemen in de omgeving van de Grevelingendam. Bij navraag bleek het te gaan om een surfer die al geruime tijd vermist was. Ter plaatse aangeko men werd de surfer net door een andere surler aan wal gebracht. Omdat de man al twee uur in het water had gelegen, was hij onderkoeld. De surfer werd door de bemanning van de Griend, in afwachting van de gealarmeerde ambulance, in een thermische deken gewik keld. Na onderzoek door het ambulanceperso neel kon de man echter weer naar huis. Op woensdag 28 februari ondertekent het Albeda College, in het kader van de oplei ding tot Medische Instrumentatie Technicus, een samenwerkingsconvenant met bedrijven en instellingen in de medische zorg. Met deze overeenkomst verklaren de betrokken partijen dat zij gezamenlijk zorgdragen voor de voortdurende ontwikkeling van de oplei ding tot Medische Instrumentatie Technicus. Het Albeda College gaat in september 2007 hiermee als eerste in de regio van start. De bedrijven en instellingen in de regio Rijn mond. Zeeland en Utrecht die deze over eenkomst ondertekenen, zijn niet de minste. Belangrijke vertegenwoordigers van medi sche instrumentenmakers, maar ook grote ziekenhuizen en het Erasmus Medisch Cen trum zetten woensdag hun handtekening. Ik'l jiibilcreiulc cchlpiuir, samen niet htirgemeesler Van tic Velde, (foio: Aclri vun der Laan) GOEDEREEDE - Donderdag was het feest in huize Van der Bok aan de Westerloostraat in Goedereede. Het was die dag zestig jaar geleden dat Leen en Casparina (Sprien) elkaar het jawoord gaven. Gezegend met een goede gezondheid en een scherp geheugen blikken beide echtelieden in gezelschap van burgemeester Ger van de Velde terug op de achterliggende zestig jaar van hun huwelijksleven. Door Adrl van der Laan Door zijn werkkring heeft Leen van der Bok eilandelijke bekendheid gekregen. Zeven en dertig jaar lang was hij werkzaam voor de EMGO - later opgegaan in ENECO - en kwam hij over het hele eiland, waardoor hij zijn bekendheid kreeg. Van der Bok is geboren op een boerenbedrijf- je en kwam uit een gezin van twaalf kinde ren. Zijn vrouw kwam uit een vissersgezin en was de middelste van in totaal negen doch ters. Leen en Sprien trouwden enkele jaren na de oorlog en toen was de toestand zéker niet rooskleurig. Allereerst was daar natuur lijk het probleem van de huisvesting. Na hun trouwen woonden ze eerst in een huisje van de familie Goekoop aan de Zuidzijde Haven. Met plezier en dankbaarheid kijken beide echtelieden op die tijd tenig, want mevrouw Goekoop was altijd bereid de helpende hand te bieden. Vervolgens trok het gezin naar de Pieterstraat, en inmiddels wonen ze al weer veertig jaar aan de Westerloostraat. Leen van der Bok kwam voor z"n wek niet in "op het land" terecht, maar trok naar de tech nische kant. In het begin van de oorlog ging hij enige tijd naar de technische school, want hij wilde fietsenmaker worden. Maar toen de toenmalige tram richting Middelharnis werd gebombardeerd waren er geen goede verbin dingen meer tussen Goedereede en Middel harnis en was hij letterlijk en figuurlijk uit gestudeerd. "'We kregen eerst nog wat lessen per post maar dat liep niet zo", aldus Leen. Na de oorlog kwam hij terecht in de smederij van Teun Renaud in de Kerks'traat. Er waren in die tijd natuurlijk veel reparaties aan land- bouwwagens en men moest zich behelpen met wat er voorhanden was. Hij herinnert zich ook nog goed de Canadese paarden die heel onwillig w;iren in de travaille. Vervol gens moest hij in militaire dienst, wat bijna drie jaar zou duren want ook hij moest naar Tndië". Natuurlijk was dat een moeilijke tijd waarin hij veel heeft meegemaakt. Overigens heeft het echtpaar uit die tijd nog steeds con tact met een zus van een vriend van Leen die in Indonesië werd doodgeschoten. Het was wel groot feest toen Leen weer Goereese bodem onder de voeten kreeg. "We kregen toen maar liefst elf taarten!" In 1950, eenmaal terug in Holland vond Leen werk bij de EMGO. Hij heeft dat eilandelijke elektriciteitsbedrijf, dat toen nog elektriciteit leverde vanaf de verschillende ga.sfabrieken op het eiland, steeds verder uit zien breiden. Aanvankelijke werkte hij in de enkele trans- formatorhuisjes op het eiland, die inmiddels ook al menigmaal in aantal zijn verdubbeld. Ook was hij verantwoordelijk voor de con trole van de straatverlichting. De wat oudere inwoners van Goedereede zullen hem wel licht nog wel kennen zoals hij toen, gewa pend met een lange stok waaraan het eind een gloeilamp inpaste, langs de straatlantaarns trok. Daarnaast verdiende hij nog een extraatje, want naast zijn gewone werk voor de EMGO ging hij een keer per maand door het doip om de meterstanden op te nemen om dan de volgende maand via een kwitantie bij de gezinnen af te rekenen. Hij kreeg hiervoor een gulden vijftig per adres per jaar. "Waar is die tijd gebleven...", zo verzucht het echt paar. Ondanks dat Leen al twintig jaar weg is bij het energiebedrijf heeft hij uit die tijd nog veel contacten. De vele kaarten en goede wensen van zijn üud-collega"s en kennissen getuigen hiervan. De vader van Sprien van der Bok was visser. Vóór de oorlog was dit beroep, evenals ande re beroepen, geen vetpot en moest er toch wat bijverdiend worden. "Als ik uit school kwam en ik zag 'het zink" waarin gornet (garnalen) gepeld werd, wist ik hoe laat het was en kon den we allemaal rond de tafel met een schort aan om te pellen"". Ondanks dat hiermee maar twee en een halve cent per ons werd ver diend, wa.s dit toch een welkome aanvulling op het gezinsbudget. Sprien verzekert dat ze uit een heel fijn en gezellig gezin afkomstig is, waar altijd een goede band onder elkaar is geweest. Door deze goede familieband en een zorgzame instelling heeft zij haar moeder de laatste tien jaar van haar leven trouw ver zorgd. Ze ging dan iedere dag op de fiets en later op de Solex richting Havenhoofd. Ook heeft ze een tante bij ziekte de nodige zorg verleend. Volgens haar dochters staat moeder Van der Bok bekend om het maken van advocaat. Met haar bus en stamper heeft ze al heel wat litertjes van deze gele likeur vervaardigd. Het echtpaar kreeg vier dochters en een zoon. De laatste kwam geheel onverwachts, daar hij deel uit bleek te maken van een twee ling. Sprien van der Bok herinnert zich nog wel dat het even paniek was, want daar was niet op gerekend. Maar met hulp van ande ren, onder wie mevrouw Goekoop, kon ook de jongste zoon - ondanks de moeilijke start - goed worden opgevangen. Inmiddels heb ben Leen en Sprien 14 kleinkinderen én bijna 14 achterkleinkinderen. Zaterdag heeft de familie samen met vrien den en bekenden het zestig jarig huwelijks jubileum gevierd. DIRKSLAND - Wat hebben de Haringvlietsluizen, woningbouw, streekvervoer, jeugdzorg, kustver dediging en ruimtelijke ordening met elkaar te maken? Op het eerste gezicht misschien niet veel. Toch is er een duidelijke link: al deze onderwer pen behoren tot het takenpakket van de provincie. Over enkele weken - op 7 maart, om precies te zijn - zijn er verkiezingen voor de Provinciale Sta ten (PS). Weten we wat de provincie doet? Spreken de verkiezingen tot de verbeelding? Leeft deze bestuursvorm tussen rijk en gemeente onder de pro vinciebewoners? Is verandering nood zakelijk? Waarom zouden we moe ten gaan stemmen? Eilanden Nieuws sprak met Dirkslander Servaas Stoop, PS-lid in Zuid-Holland en op 7 maart lijsttrekker van de SGP, om de schijn werper eens op de provincie te zetten. Door Kees van Rixoort 'Nederlanders nauwelijks bekend met de provincie', kopten verscheidene kranten onlangs. Een kop die de lading dekt, want minder dan één op de vijf Nederlanders weet dat er op 7 maart verkiezingen worden gehouden. Eén op de vijf denkt het te weten, maar noemt een verkeerde datum en de rest weet van niets. Het onderzoek naar de bekendheid met wat de provincie doet, geeft een iets rooskleuri ger beeld. Eén op de drie Nederlanders weet dat de leden van het provinciale parlement de leden van de Eerste Kamer kiezen. Bijna de helft weet dat de provincie toezicht houdt op de financiën van de gemeenten en twee op de drie Nederlanders weten dat de provincie het streekvervoer regelt. Tot slot: zeven op de tien Nederlanders kennen geen provinci ale politici en zes op de tien zijn niet op de hoogte van de politieke ontwikkelingen. Een somber stemmend beeld voor mensen die het beleid van de provincie bepalen en waarvan een deel nu op campagne gaat om de stemgerechtigden enthousiast te maken voor een partij. De campagne is gestart. "De provincie Zuid-Holland heeft een startbijeen komst gehouden en toen werd ook de provin ciale stemwijzer gepresenteerd", zegt Stoop. "De provincie houdt een apolitieke publieks campagne met als motto 'de regie in goede handen" en daarbij wordt een aantal provin ciale thema's aangesneden. Verder zijn er wat happenings, partijpolitieke bijeenkomsten en traditionele debatten, een lijsttrekkersdebat bij TV West. en zelf kreeg ik uitnodigingen voor een debat in het provinciehuis, georga niseerd door Zuid-Hollandse werkgeversor ganisaties, én om een keer te spreken voor een aantal studenten. Op 3 maart is er nog DIRKSLAND - Tijdens de promotiedag van Sportvisserij Goeree-Overflakkee, zaterdag 3 maart in de Victoriahal te Dirksland. zal er vis worden gebakken voor het Derde Wereld- werk van de Stichting Verenigd In Kracht te Dirksland. met kleding van prematuur tot puber. Een winkel met een totaal concept; uw kind van top tot teen gekleed. Let op de openingstijden: woensdagmorgen 9-12 uur woensdagmiddag 13-17 uur donderdagmiddag 13-17 uur vrijdagmiddag 13-17 uur zaterdagmorgen 9-12 uur Klik op webshop voor een indruk! Meidoornstraat 22 3257 XJ Ooitgensplaat Tel. (0187) 63 07 32 Serx'aas Stoop, provinciaal politicus en SGP-liJsttrekker. (Archieffoto Persburo Flokkee} een roadshow; dan rijden de lijsttrekkers met een bus door de provincie en is er op de stop- pïuatsen uiteraard gelegenheid om mensen te ontmoeten en met ze te discussiëren." Leeft het, de provincie? "Nou, als je op de cijfers afgaat niet echt. Toch kan ik ook een ander beeld laten zien. Het hangt erg af van het onderwerp. Gaat het bijvoorbeeld over het afschaffen van een streekbus, dan zit de publieke tribune stamp vol. Vorige week vergaderden we over het streekplan voor de Hoeksche Waard. Waar komen de bedrijventerreinen, waar is extra woningbouw mogelijk? Dat zijn zaken die mensen direct raken en dan zie je een grote betrokkenheid als de provincie, het bevoeg de orgaan, er besluiten over neemt. Als een streekplan omstreden is, komen er veel bezwaren." Waar is de provincie nog meer verantwoor delijk voor? "De jeugdzorg, bijvoorbeeld. De provincie Zuid-Holland geeft er jaarlijks 100 miljoen euro aan uit. Ander voorbeeld: de financie ring van het streekvervoer. Voor onze regio, Goeree-Overflakkee, gaat in 2008 de aanbe steding van start. Nu is de provincie al bezig om de eisen op papier te zetten. Het gaat bij het streekvervoer overigens niet alleen om busdiensten, maar ook om spoorlijnen als de Merwede-Lingelijn tussen Dordrecht en Gel- dermalsen en de Rijn-Gouwelijn van Gouda naar Leiden. De provincie houdt zich ook bezig met het beheer van provinciale wegen, fietspaden, waterwegen en bruggen. Zaken die er wel degelijk toe doen. Zou je op een dag alle provinciale bruggen buiten werking stellen, dan wordt in één klap duidelijk wat het belang van de provincie is. Laat ik ook het groen- en natuurbeleid niet vergeten. De provincie werkt in samenwerking met bij voorbeeld de Stadsregio en gemeenten aan grootschalige natuur- en recreatieprojecten. Het gaat om hele grote gebieden en dus om veel geld. Wat misschien niet zo bekend is, is dat de provincie ook een rol speelt bij het behartigen van de belangen van patiënten en consumenten. De zorgverzekeraars zijn een machtige partij, de zorgaanbieders ook en de patiënt/consument moet zijn eigen boontjes doppen. Om aan dat laatste wat te doen zijn er patiënten/consumentenplatforms, die de provincie financiert. Verder werkt de provin cie, in samenspel met de waterschappen, aan onder meer de kustveiligheid. En dan heb ik het nog niet over het milieubeleid, bijvoor beeld als het gaat om wat grotere bedrij ven, zoals de varkenshouderijen hier op het eiland." Het is nogal wat. En toch is de provincie onbekend. "Het blijft een beetje een lastig verhaal, ook omdat de provincie een tussenlaag is en veel samenwerkt met andere overheden. Maar de provincie leeft dus wel bij mensen die er een belang bij hebben. Er zijn wel collega- Statenleden die wat gefrustreerd zijn over het beeld van de provincie. Maar daar heb ik geen last van. Je moet gewoon uitleggen waar je mee bezig bent en overbrengen dat het wel degelijk ergens over gaat. Wat ook nog meespeelt is dat de politieke tegenstel lingen in de PS vaak niet zo groot zijn. Er is een zekere kleurloosheid en scherpe debat ten komen niet vaak voor. Dat heeft te maken met de aard van de onderwerpen. Kijken we bijvoorbeeld naar de jeugdzorg, dan vindt iedereen dat de wachtlijsten zo kort moge lijk moeten zijn en dat de jeugd zo. adequaat mogelijk moet worden geholpen. Daar is nie mand tegen. Ligt er een conceptstreekplan, dan is daar een heel traject aan voorafgegaan van overleg met alle belanghebbenden. Dat maakt je bewegingsvrijheid als PS kleiner. Na zo'n proces ga je niet roepen dat het alle maal anders moet. Al zou het wel kunnen." Dus de provincie is belangrijk? "Absoluut. De provincie doet er wel degelijk toe." Er zijn geluiden dat de Randstadprovincies samen één grote nieuwe provincie zouden moeten vormen. Pas kwam de commissie Kok ook met die aanbeveling. "Ook in de PS hebben we twee keer uitge breid gediscussieerd over samenvoeging. De analyse van de commissie Kok is voor een deel goed: er is sprake van ingewikkelde problemen waar veel overheden en instanties zich mee bezighouden. Als er tegengestelde belangen zijn, kan men elkaar lang in een houdgreep houden. Bij bepaalde onderwer pen praten er twee of drie provincies mee, naast meerdere gemeenten, allerlei samen werkingsverbanden en vier grote steden, die ook weer een stadsregio of stadsgewest om zich heen hebben. Politici ontmoeten elkaar een paar keer per dag over verschillende onderwerpen; het is net een rituele dans. Maar de Randstad neemt internationaal gezien qua belangrijkheid af. Willen we de positie van de Randstad - toch de economische motor van ons land - handhaven, dan moeten we iets aan die bestuurlijke drukte doen. De SGP heeft in het verkiezingsprogramma staan dat er eens goed nagedacht moet worden over welke taken en verantwoordelijkheden bij welke overheidslaag zouden moeten zijn ondergebracht. Kijk je op Europese schaal, dan is het logisch dat er nagedacht wordt over een provincie Randstad. Het nadeel is dat dat, ten opzichte van de andere provincies, wel een megaprovincie is waar de helft van de Nederlandse bevolking woont. Wij zeggen: start een discussie, maar maak eerst helder wie waar over gaat. Het rijk zou zich met de hoofdlijnen en de strategie moeten bezighou den, de provincie meer met de inkleuring van die strategische lijnen en de gemeente met de concrete uitvoering. Zonder dat de gemeente te veel beleidsvrijheid kwijtraakt en alleen nog maar een uitvoeringsorgaan is van de hogere overheid. De SGP is dus voorzich tig en pleit niet nu al, zoals bijvoorbeeld de PvdA, voor één Randstadprovincie." De PvdA pleitte ook voor het opheffen van de waterschappen en het onderbrengen van de taken bij de provincie. Is dat een goed idee? "De waterschappen zijn de oudste overheden in het land. Vroeger stonden ze bekend als de 'boerenrepublieken', maar er is veel veran derd. De burgers hebben meer invloed gekre gen en de waterschappen zijn ook professi onele organisaties geworden. Je vindt daar veel kennis en expertise op het gebied van de waterkwaliteit en -kwantiteit. Er is nauwe samenwerking tussen de waterschappen en de provincie. Het is natuurlijk niet simpel om de taken van het waterschap even bij de pro vincie onder te brengen. De provincie doet die taken er niet zomaar even bij. Bovendien ben ik bang dat er veel kennis en expertise zou weglekken. En daar komt nog eens bij dat er de laatste jaren juist hard gewerkt is om de waterschappen de juiste maat te geven." Waarom zou iedereen moeten gaan stemmen op 7 maart? "Omdat het over je eigen woonomgeving gaat. En over de toekomst daarvan. Bij voorbeeld: hoe ziet Goeree-Overflakkee er straks uit op het gebied van recreatie en toerisme? Wat zijn de mogelijkheden voor woningbouw? Hoe is het met de veiligheid gesteld? Het beheer van de Haringvlietslui zen is belangrijk en de provincie is er nauw bij betrokken. De toekomst van het openbaar vervoer, het vitaal houden van de kleine ker nen. Wil je dat alles beïnvloeden, dan kun je een keuze maken op 7 maart. En dan bepaal je indirect ook hoe de Eerste Kamer eruit komt te zien." En waarom zou je dan op de SGP moeten stemmen "Het motto van ons verkiezingsprogramma is: 'toegevoegde waarde'. Daar bedoelen we in eerste instantie mee dat we Bijbelse nor men en waarden hanteren. Ja, ook als het gaat om mimtelijke ordening. Daarbij willen we de identiteit van lokale gemeenschappen handhaven en daarvoor de voorwaarden cre ëren. Door ontvolking raakt men ontworteld en ontheemd, met alle consequenties van dien. Bijvoorbeeld: vanuit Zeeland zijn in het verleden veel mensen naar Rotterdam getrokken omdat er in hun woonomgeving geen bestaanszekerheid meer was te vin den. Wij willen proberen dat te voorkomen en gemeenschappen in landelijke gebieden in stand houden. Een tweede betekenis van ons motto is dat de SGP toegevoegde waarde heeft voor de provinciale politiek. Wij wil len politiek bedrijven vanuit dieper gelegen beweegredenen." Wat kan de kiezer verwachten van de SGP? "Bijvoorbeeld dat jongeren en ouders op een fatsoenlijke manier geholpen worden door de jeugdzorg én dat er mogelijkheden zijn om hulp te krijgen die bij je levensovertuiging past. Ander voorbeeld: dat we, vanuit de tra ditie van bouwen en bewaren van de schep ping, verantwoordelijk met onze leefomge ving omgaan. En dat we daarbij voldoende rekening houden met de agrarische sector. Boeren zijn belangrijke beheerders van het landschap - altijd geweest ook - en die taak moet ze niet onmogelijk gemaakt worden door allerlei milieuregels." De provinciale verkiezingen staan voor de deur Servaas Stoop, die beginjaren negentig voor de provinciale politiek koos vanwege de bredere scoop, is de lijsttrekker en voelt zich wel een beetje "het boegbeeld". Momenteel bestaat het SGP-smaldeel in de PS van Zuid- Holland uit vier leden. Met de ChristenUnie, die drie zetels heeft, vormen de SGP-ers een gecombineerde fractie. Beide partijen gaan apart de verkiezingsstrijd in, maar hebben wel een lijstverbinding. Dat de gecombineer de fractie na 7 maart kleiner wordt staat min of meer vast. Het aantal te verdelen zetels in de PS zakt namelijk van 83 naar 55. Als zich geen grote verschuivingen voordoen in de richting van de SGP of de ChristenUnie, zal de fractie verhoudingsgewijs krimpen. Inmiddels is de website van de SGP Zuid- Holland de lucht in gegaan, waarmee in ieder geval de drempel richting provinciale poli tiek weer iets lager is geworden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1