Overdenking uit de Heilige Schrift EIIAIttlBI-tllEUWS Schaakvereniging De Zwarte Pion Bouw winkelcentrum PCOB-afdeling op Goeree-Overflakkee HET KIJKVENSTER Blik op kerk "^Z en samenleving Cj GROENE DRADEN MOEDER HUMMEL Reformatorisch Contact Leesclub voor senioren in Dorpstienden Bingo voor 55-plussers Een veilige Schuilplaats Dabbestraat opnieuw stilgelegd Gratis introductieles Nordic Walking Werkzaamheden verkeerscirculatieplan Ouddorp binnenkort van start Verdeelring PAGINA 5 VRIJDAG 23 FEBRUARI 2007 - De hand opsteken - Zou het helpen? - Schuldbelijdenis Het is op het ogenblik een veelbesproken onderwerp: de voorgenomen actie van Veilig Verkeer. Het voorstel, dat vooral de jonge ren wil bereiken en dat daarom op internet wordt getoond, is, dat verkeersdeelnemers die een fout maken, hun hand met de palm naar buiten zullen opsteken, om daarmee te zeggen: "Neem me niet kwalijk, ik heb een foutje gemaakt". Dat handgebaar is uiter aard vriendelijk bedoeld en /,ou in de plaats moeten komen van de middelvinger die nu al snel wordt opgestoken om daarmee duide lijk te maken dat die ander een overtreding beging... Let wel, de rollen worden in het voorstel omgekeerd; niet het 'slachtoffer', maar de 'dader' maakt het gebaar... Wie regelmatig aan het verkeer deelneemt /.al ook regelmatig fouten maken. De één mag zich meer aan de regels houden dan de ander, maar er zal geen chauffeur of chauf- feuse te vinden zijn die nooit eens in de fout gaat. Misschien rijden we nooit dooreen rood stoplicht, of houden we ons nauwkeurig aan de snelheidslimiet, toch komt het regelmatig voor dat we moeten zeggen: Dat kon eigenlijk niet, of: Had ik die ander geen voorrang moe ten verlenen? Daarom is het wat kort door de bocht, zeggen we tegenwoordig, dat meteen die middelvinger opgestoken wordt... Want de persoon die dat doet, heeft misschien zelf net een fout gemaakt, of staat op het punt er één te maken... Maar - zo is herhaaldelijk betoogd - we leven met z'n allen op een betrekkelijk klein stuk je grond, de wegen zijn meer dan vol, wij Nederlanders hebben maar een kort lontje (we zijn gauw aangebrand, zeiden we vroe ger). En dat alles bij elkaar maakt dat we snel die ander aansprakelijk stellen... Bovendien, en dat argument heb ik in de discussie nog weinig gehoord, we zijn sinds die rampza lige dag in het paradijs geneigd, de schuld op onze naaste te schuiven en zelf vrijuit te gaan... Zal de voorgestelde actie helpen? Zullen bestuurders straks de hand opsteken als teken van excuus? Ik hoop het, maar ik ben er, eer lijk gezegd, nog niet zo zeker van. Ook in dit opzicht zal er een verandering van mentaliteit moeten komen. Laten we zeggen met onze premier: we zullen weer waarden en normen moeten leren kennen en ons daarnaar gedra gen! Ook al zijn we op de grote weg tamelijk anoniem, we zullen blijk moeten geven een heer, of dame in het verkeer te zijn. En als ik nog wat dieper mag doorstoten, dat gebaar van een middelvinger opsteken, of een hand met de palm zichtbaar, kan ook nog anders zijn. De tollenaar in de gelijkenis sloeg zich op de borst. Teken van schuldbelijdenis. En wat zei Jezus? "Deze ging gerechtvaar digd naar huis". WAARNEMER ii'O'Z Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzen ding compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. STINKDIERSTANK Waarvoor dient de stank van een stinkdier? Antwoord: Die vreselijke lucht van de skunk is een zwavelverbinding en daarmee kan het dier vijanden op de vlucht jagen, maar in de paartijd h/ijkl hel een aantrekkelijke geur voor de partner, die er juist op afkomt en er heel erg opgewonden van raakt. Méér zoog dieren scheiden tegen de bronst een bepaalde geur af, waarmee ze leden van de andere sek se lokken. Denk maar aan hond en kater. Ik zie steeds meer groene draden in mijn aquarium van de stenen omlioog reiken naar de oppervlakte. Ra^dun, maar taai als garen. Wal is dal voor zeespinnenrag? Antwoord: Dat is geen spinrag, maar Con ferva, ofwel draadvormige algen. Zij hechten zich aan de stenen op de bodem en zelfs aan het glas. U kunt ze bestrijden met de bekende tabletten tegen algen, of door regelmatig het water van de bak door een algenfilter te laten circuleren. Als de algen en hun sporen regel matig uit het water worden gefilterd, verlie zen zij de strijd. Is uw aquarium algenvrij, dan kunt u dat lang vrijhouden door uitslui tend gekookt water toe te voegen, mits dal voldoende afgekoeld en doorgelucht is. Wie is toch de geestelijke vader van die prachtige 'Hummelbeeldjes Antwoord: De geestelijke moeder daarvan is een zuster, namelijk Maria Innocentia Hum mel met de doopnaam Berta. Zij was francis canes, maar ook tekenares, en werd geboren op 21 mei 1909 te Massing in Niederbayern. Ze stierf op 6 november 1946 in het klooster Sieszen in Württemberg. Reeds als kind ble ken haar gaven. Berta bezocht de Staatliche Kunstgewerbeschule(kunstnijverheidschool) in München. In 1934 nam zij de sluier aan in genoemd klooster. Maria Innocentia schil derde daar in pastel en olieverf. Haar werk omvat stillevens uit de vrije natuur, heili genbeelden, maar ook karikaturen! Zij ont wierp paramenten (liturgische gewaden) en wandtapijten. Altaarbeelden van haar kunt u zien in Massing, Tuttlingen en Rattraan.sdorf. Maar wereldberoemd werd zij door haar kin dertekeningen, die als prentbriefkaarten over de gehele wereld gingen. De bekende beeld jes maakte zij niet zelf, maar zij tekende ze en de 'Hummelfiguren' omvatten zo'n 200 modellen. Afbeeldingen ervan vindt u in 'Das Hummelbuch' (uit 1934) en in 'Hui, die Hummel! Mit begleitenden Gedichten' (van UJ.Sl). WAAR ZATEN DIE MAREZATEN? Op school leerde ik van de Kaninefaten en de Marezaten. Nu ik ga opzoeken waar die precies huisden, kan ik er in geen enkel boek of encyclopedie iets over vinden. Kunt u ons helpen'.' Antwoord: Wij kunnen u wel uit de droom helpen. Die oude boekjes over onze vader landse geschiedenis waren niet altijd cor rect. Ze waren ooit gebaseerd op Latijnse geschriften van de Romeinse schrijver Pli- nius, die in het jaar 23 na Christus geboren werd en omkwam bij een uitbarsting van de Vesuvius in het jaar 79. Hij stikte in de zwaveldioxide toen hij er te dichtbij kwam. De heer Plinius was bar nieuwsgierig en hij verzamelde gegevens over alles wat hij maar te weten kon komen. Hij ondervroeg ook de Romeinse soldaten en kooplieden die beweer den, in onze streken te zijn geweest. Wat ze vertelden, geloofde hij grif en zo deden ook Caes;ir, Tacitus en anderen. Hun medede lingen over de lage landen zijn daarom niet altijd betrouwbaar. Maar wat in het Latijn SIRJANSLAND - Het Reformatorisch Contact 'Schouwen-Duiveland' organiseert een aantal winteravondlezingen waarop ver schillende onderwerpen aan de orde komen, zoals Bijbelstudie, de geschiedenis van de Reformatie of van de nadere Reformatie en actuele onderwerpen. Donderdag 1 maart wordt al weer de laatste avond van dit win terseizoen gehouden. Ds. A.C. Uitslag, pre dikant te Kerkwerve, hoopt dan een lezing te houden over het onderwerp 'Prediking door dacht'. Na de pauze is er volop gelegenheid om vragen te stellen. De bijeenkomst wordt gehouden in de grote zaal van de kerk te Sirjansland. De avond begint om 19.45 uur, iedereen is hartelijk welkom. MIDDELHARNIS - Overzicht voor ronde 21 in de huishoudelijke competitie, gespeeld op 19 februari jl. Hennekes - Van Prooijen 1/2-1/2 (voor de beker, na barrage 1-0) Moedt - Z.Z. van der Waal 1/2-1/2 (voor de beker, na barrage 1-0) Boeter - Verolme 0-1 Loosjes - Noordijk 1-0 Smit-Vis 1/2-1/2 De Haan - Mulder 0-1 Visser - Van Hooff 0-1 Meiaard - S.D. van der Waal O-1 Markwat - W. Tieleman 1-0 Van der Velde - Lesuis 1-0 Van Putten - I. Lagendijk 1-0 (tevens voor de beker) Bom A. Tieleman O-1 Becker - Neleman 1/2-1/2 Door de overwinning op Spijkenisse op 12 februari is het 2e team van De Zwarte Pion in de RSB gepromoveerd. Om kampioen te worden, moeten er in de laatste wedstrijd op 15 maart, geen al te vreemde dingen gebeu ren. Op 5 maart kan ook het Ie team tegen Nieuwerkerk het kampioenschap en promo tie veiligstellen. OUDDORP- Op woensdag 28 februari orga niseren de SWO en Companen in samenwer king met gemeenschapsbibliotheek Ouddorp de eerste boekbespreking van de 'leesclub', aanvang 14.00 uur. Diegenen die zich aan melden bij de leesclub lezen thuis allemaal hetzelfde boek. Onder leiding van een mede werkster van de bibliotheek wordt daarna over het boek gediscussieerd. De bibliotheek zorgt voor de discussievragen. U hoeft geen lid te zijn van de bibliotheek om deel te nemen aan de leesclub, en om aan de discussiemid dag deel te nemen zijn ook geen kosten ver bonden. Alleen het lenen van de boeken kost geld; per boek 1,50. De deelnemers van de leesclub bepalen met elkaar welk boek wordt uitgekozen voor de volgende boekbe spreking. Senioren die deze middag alleen een bakje koffie willen komen drinken of een spel doen, zijn ook hartelijk welkom. De middag is immers speciaal voor de senioren van de gemeente Goedereede, om elkaar te ontmoeten. Wie meer wil weten, kan bellen naar de SWO, tel. 641344. OUDE-TONGE - Op woensdag 28 februari a.s. organiseert de Plaatselijke Commissie Oude-Tonge van de Stichting Welzijnswerk Oostflakkee (SWO) een Bingomiddag voor alle 55-plussers van Oude-Tonge in het Info- centrum, Bernhardstraat 27 te Oude-Tonge. De middag begint om 14.00 uur, de zaal gaat open om 13.30 uur. Deelname kost 3 p.p. Wie vervoer nodig heeft, kan contact opne men met de SWO, tel. 641344. stond, werd in vroeger eeuwen zonder meer als vaststaand aangenomen. De Romeinen waren immers in ons land geweest! Vandaar dat in oude geschiedenisboekjes die oude namen nog staan. En sommigen hebben die verzonnen namen op z'n boerenfluitjes ver nederlandst: de Kaninefaten werden konij nenvangers, die Marezaten zaten bij de zee, enz. Als volksoverlevering wel aardig, maar voor geschiedvorsing heb je betere bronnen nodig. En die Man zal zijn als een Schuilplaats tegen de vloed. Jesaja 32: 2b Jesaja heeft rijk van Christus mogen profete ren. Hij tekent Hem in de heerlijkheid van Zijn Persoon en werk. In bovenstaande woorden wordt Hij vergeleken met een Schuilplaats tegen de vloed. De profeet bedoelt met vloed met de zachte regen die zo nodig is voor de groei en bloei in de natuur en ook niet de milde regen van de Geest in het genadeleven, waar door Gods kinderen bemoedigd, vertroost en verkwikt worden, maar heeft het oog op vloedgolven, machtige watermassa's. Vloed golven die in een ogenblik hun verwoestend werk kunnen doen. Denk maar aan de tsunami op 2e Kerstdag 2004, toen zo velen verdron ken en alles door de vloedgolven verwoest werd. Miljoenen werden dakloos. Zo kunnen er ook tijden zijn dat in figuurlijk opzicht de vloedgolven tegen ons levenshuis aanbeu- ken. Ziekte, kruis, moeite en dood kunnen ons leven binnenkomen. Vloedgolven in ons huwelijks-, gezins en maatschappelijk leven. Bange zorgen kunnen ons hart vervullen als we zien op de ontwikkeling van de tijd en het wereldgebeuren. Maar met de vloed in onze tekst wordt vooral gedoeld op het Goddelijk gericht dat eenmaal alles zal wegspoelen dat zich buiten de enige Schuilplaats Christus bevindt. Toen de zondvloed kwam en de eer ste wereld onderging was er alleen veiligheid in de ark die Noach gebouwd had. Wie bui ten was. nadat de Heere de deur gesloten had, bleef buiten en kwain om. Kent u deze Schuilplaats al? Hebt u Hem al nodig gekregen? Christus is de enige Schuil plaats tegen de vloed van de toorn Gods tegen de zonde. Hij bewaart in het oordeel. Hij spreekt er Zelf van als Hij de bergrede afsluit in de gelijkenis van de wijze en dwaze bouwer. Een ieder dan die deze Mijn Woor den hoort en dezelve niet doet die zal bij een dwaze man vergeleken worden die zijn huis op het zand gebouwd heeft. (Matth. 7:26,27) Hoe zal het zijn als u voor de Rechter van hemel en aarde moet verschijnen? Dat gebeurt bij ons sterven. Dan moeten we verantwoor ding afleggen over ons leven, doen en laten, gedachten, woorden en werken. Zal het dan goed zijn? Dan zal Christus onze Schuilplaats moeten zijn. Een schuilplaats krijgt waarde als er gevaar dreigt. We zijn in gevaar om ver loren te gaan. Maar die in de Schuilplaats van de Allerhoogste is gezeten, die zal vernach ten in de Schaduw van de Almachtige. Er is ontkoming van het oordeel mogelijk. Door en in Christus. Hij is de enige Schuilplaats. Ga daarom deze boodschap niet voorbij, maar worstel ermee voor Gods Aangezicht. Een schuilplaats moet altijd bereikbaar zijn. Stel je voor dat in ooriogstijd bij luchtalarm de deur van de schuilkelder op slot zou zit ten. Christus is de geopende Schuilplaats. Wat een wonder: dag en nacht kunnen we bij Hem terecht. In een schuilkelder is meestal een bepaalde voorraad eten en levensmidde len. Het kan immers gebeuren dat men er lan ger in verkeren moet. Dat geldt ook Christus. Hij is het Brood des levens voor hongerigen, het Water des levens voor dorstigen. In Hem is alles te vinden dat tot het leven en de zalig heid nodig is. In een schuilkelder kunnen ook allerlei mensen zitten. Oude mensen, maar ook jongelui en kinderen, geleerden en laag opgeleiden. Allen mogen van die schuilplaats gebruik maken. Er is geen onderscheid. Wan neer er gevaar dreigt, vlucht een ieder zo snel mogelijk naar die veilige plaats. Dan gaat men niet eerst naar huis om zich op te knap pen. Nee. dan zit daar de een in een net pak, de ander in een vuile plunje. Dat geldt ook de Schuilplaats Christus. Diepgevallen zon daren zijn bij Hem welkom. We lezen in het Evangelie nergens dat Hij er een wegstuurde, omdat die persoon te oud of te slecht was. Hij ontvangt zondaren en eet met hen. En daarom, ga deze Schuilplaats toch niet voor bij. Geen schuilplaats is met Hem te verge lijken. Het is een beproefde Schuilplaats. De vloed van de toorn Gods tegen de zonde deed Hein in de hof van Gethsémané kruipen als een worm en geen Man. De vloedgolven zijn over Hem heengeslagen, maar hebben Hem niet doen ondergaan. Hij verdroeg zelfs de verlating van Zijn Vader op Golgotha om voor de Zijnen een Verberging en Schuil plaats te kunnen zijn. Hoe rijk en gelukkig zijn ze die Hein mogen kennen. In Hem zijn ze veilig voor de eeuwige nacht, in Hem is bescherming tegen satan en zonde, in Hem vinden ze ware rust en vrede. Hij is de Rots der eeuwen. Hoe hoog de golven gaan en hoe fel de wateren bruisen, maar deze Rots wordt niet overspoeld en staat onbewogen. Hij is de Man Die een Schuilplaats is tegen de vloed. Is Hij het al voor u? ds. B. van der Heiden, Alblasserdam OUDE-TONGE - Op dinsdag 20 februari heeft de Rechtbank van Rotterdam een uit spraak gedaan over het ingediende verzoek tot een voorlopige voorziening op basis van verkeersdruk rondom het project winkel centrum Dabbestraat. De Rechtbank heeft besloten de bouw van het winkelcentrum te Oude-Tonge weer stil te leggen. Als reden is gegeven dat de particulier, die eerder - gezien de afstandscriteria - niet als belanghebbende was aangemerkt, nu toch als belangheb bende gezien moet worden. Dit houdt in dat de gemeente Oostflakkee het bezwaarschrift van deze belanghebbende alsnog inhoudelijk dient te beoordelen. Dit wordt gedaan door middel van een beslissing op bezwaar. In de hernieuwde beslissing op bezwaar dient de gemeente duidelijk aan te geven welke con- MIDDELHARNIS - Op 5 en 7 maart a.s. geeft Outdoor Shop Middelharnis, Zandpad 156, weer een introductieles Nordic Walking. De lessen worden gegeven van 9.00-10.00 en van 19.00-20.00 uur. Belangstellenden kun nen zich opgeven via telefoonnummer 0187 470701. sequenties zowel het project Suijssenwaerde als het project Dabbestraat hebben op de verkeersintensiteit rondom de woning van de belanghebbende. De bouw van het win kelcentrum zal tot zes weken na de genomen beslissing op bezwaar stilliggen. De gemeen te Oostflakkee geeft aan deze beslissing op bezwaar zo spoedig mogelijk te nemen, zodat de eventuele overlast voor de inwoners uit de gemeente zoveel mogelijk wordt beperkt. Het aantal leden van de Protestants Christe lijke Ouderenbond (PCOB) is zodanig dat op 11 april 2007 een afdeling op Goeree-Over flakkee wordt opgericht. In de aanloop hier naartoe wordt op 1 maart a.s. om 14.00 uur in verenigingsgebouw De Hoeksteen aan de Ring te Middelharnis een themabijeenkomst georganiseerd over de Wet Maatschappelijke Ondersteuning. Deze wet regelt vanaf I janu ari 2007 onder andere de thuiszorg en voor zieningen die voorheen onder de Wet Voor zieningen Gehandicapten vielen. De nieuwe wet zal worden ingeleid door wethouder Vis ser van de gemeente Middelharnis en door raadslid Van Oostenbrugge van de gemeente Goedereede. Na de pauze is er een optreden van Pau Heerschap onder de titel 'Van moe ders taal tot moedertaal'. PCOB-leden en belangstellenden zijn hartelijk welkom. OUDDORP - Over enkele weken start de gemeente Goe dereede met de uitvoering van het asfaltbestek 2007. Het grootste deel daarvan gebeurt in het zuidelijke deel van de kern Ouddorp. Het betreft het gebied Spaanseweg-Hazers- weg-Smalle Einde. Dit heeft gevolgen voor de verkeerssitu atie. Één van de aanbevelingen uit het verkeerscirculatieplan Ouddorp betreft het opwaarderen van de Spaanseweg tot een volwaardige hoofdroute naar het centrum en het parkeerterrein. Veel verkeer rijdt nu via de Molenweg en de Molenblok, waardoor deze wegen relatief zwaar worden belast. Door de Spaanseweg op te waarderen wordt het verkeer beter verdeeld over de diverse wegen. Tijdens de werkzaamheden wordt de bestaande riolering vervangen en de capaciteit hiervan vergroot. Ook komt er een trottoir te liggen langs de noordzijde van deze weg. Zo ontstaat een doorgaande looproute van Ouddorp-Zuid via het Smalle Einde, de Spaanseweg en de Hazersweg naar het centrum. Voor deze maatregelen waren grondaankopen noodzakelijk. De Spaanseweg wordt éénrichtingsverkeer in de richting van het centrum en de Hazersweg (van Spaanseweg tot Smalle Einde) wordt éénrich tingsverkeer van het centrum af. Zodoende wordt het verkeer ook hier zoveel mogelijk gespreid over de diverse bestaande wegen. De bocht van de Hazersweg naar het Smalle Einde wordt iets verruimd. Door deze maatregel gaat behalve de Spaanseweg en het Smalle Ein de ook het gedeelte van de Hazersweg deel uitmaken van de verdeel ring rondom het centrum van Ouddorp. Deze centrumverdeelring is de hoofdgedachte uit het verkeerscirculatieplan. De route Smalle Einde-Spaanseweg wordt voorzien van rode fiets- Een overzicht van de situatie zoal.s die er na de werkzaamheden rondom de Spaansweg eruit gaat zien. stroken en er komt eenduidige openbare verlichting. Door deze maat regelen wordt de verkeersveiligheid vergroot en wordt de verdeelring herkenbaar voor de weggebruiker. De Hazersweg wordt ook voorzien van fietsstroken, uitgevoerd in gebakken klinkers om de authentieke uitstraling van deze weg te bewaren. De aannemer verwacht begin maart 2007 te starten met de werkzaam heden. De uitvoering gebeurt in diverse fasen, zodat de overlast voor de omwonenden tot een minimum blijft beperkt. Volgens de planning worden de diverse werkzaamheden vóór Pinksteren afgerond. -49- Beiden knipperden onwennig tegen het felle licht, toen sloot zij de overgordijnen, ruimde de tafel leeg en verdween daarop in de keuken om het benodig de te halen. Evert greep de krant en verdiepte zich intussen daarin. Eerst wierp hij vluchtig een blik op de adver tentie-pagina. Dat was al vaste gewoonte geworden. Er moest eens iets geschiktst in staan. Plots schokte bij op, ging ineens rechtop zitten, las en herlas. Ja, het stond er met grote duidelijke let ters: Op de grote zuivelfabriek "De Eendracht" wordt een ervaren procuratie-houder gevraagd, wegens vertrek van de vorige. Aanvangssalaris 4000. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties. Bezoek niet gewenst dan na persoonlijke oproep. Brieven met volledige inlichtingen te richten aan de heer F. van Zanten, Directeur, Havenstraat 64, vóór 15 Maart. Evert kon zijn ogen bijna niet geloven, maar er was geen twijfel mogelijk. Even zat hij roerloos voor zich uitstarend het grote nieuws te verwerken. Het besluit rijpte bij hem om daar ook op te sollicite ren. Niet geschoten is zeker mis. Dat was eigenlijk tè mooi om waar te zijn. Nu moest je eens voor stellen, dat hij dat zou krijgen, dan waren ze met één slag uit de narigheid. Hij wist, waar die fabriek stond, was er honderden keren langs gefietst. Het was een prachtbedrijf, onlangs nog verbouwd en uitgebreid, uitgerust mpt de modernste machine rieën. En dan dat kantoor, iets inspringend, ruimte latend voor een paar reusachtige beuken, die de voorkant in de zomer geheel beschaduwden. Hij wilde het kleine hoopje, dat in zijn hart opwelde, niet koesteren, want dan zou de ontnuchtering en de teleurstelling indien een ander het kreeg, des te groter zijn. Maar helemaal opzij dringen deed hij het toch ook niet. Het was toch mogelijk. Hij had toch net zo goed een kans als ieder ander. Even stroefde zijn gedachiengang, toen hij met de mogelijkheid rekening hield, dat ze zouden onder zoeken waar hij vandaan kwam en dat dat gebeu ren zou wist hij bij nader inzien wel zeker. Dat mijnheer Van Dalen dat niet gedaan had, nu ja, dat was te begrijpen, die was al lang blij geweest, dat er iemand was, die hem helpen wilde voor dat uiterst lage loontje. Hier stond het echter anders. Zo'n solide zaak als deze zou zeker niet over één nacht ijs gaan en eerst eens behoorlijk informatie inwinnen, eer er iemand aangesteld zou worden. Er zouden gegadigden genoeg zijn, dat was zeker. Hoe meer hij erover nadacht, hoe onmogelijker het hem toescheen, dat hij daarvoor in aanmer king zou komen. Even welde de gedachte in hem op om het maar niet eens te proberen. Het zou toch wel vergeefse moeite zijn. Wat had hij aan de narigheid. Het zou hem maar een paar spannende weken bezorgen. Weken van uitzien en wachten. Weken, dat hij zou leven tussen hoop en vrees. "Moet u eens luisteren," wendde hij zich tot zijn moeder, die juist de kamer binnentrad en hij las haar de advertentie voor. Scherp hoorde deze toe, geen woord ontging haar. "Zou ik het proberen?" "Ik deed het vast," ried zij hem aan, "je kunt er niets mee verliezen." "Ja, dat was waar," moest hij innerlijk toestemmen. Later zou hij er misschien spijt van hebben indien hij het niet deed. Onder het eten werd er nergens anders over gespro ken dan over het kleine lichtpuntje, dat in hun don kere levensomstandigheden verschenen was. Nauwelijks was de tafel leeggeruimd en zijn moe der in de keuken verdwenen om de weinige din getjes af te wassen, of hij nam zijn blok schrijfpa pier en begon zorgvuldig de sollicitatie op te stel len. Eerst een kladje. Ieder woord werd door hem gewikt en gewogen. De aanhef voor hem was niet moeilijk, doch later rustte herhaaldelijk de pen en peinsde hij op een nieuwe zin. Even nam hij in overweging om de naam van mijnheer Andijk te vermelden en ronduit alles eerlijk te schrijven, doch na rijp beraad besloot hij dat niet te doen. Werd hij niet opgeroepen, dan had een vreemde daar niets mee te maken en in het tegenoverge stelde geval was het altijd nog vroeg genoeg om de kaarten op tafel te leggen. Trouwens, het was beter die zaken eens rustig mondeling te bespre ken dan ze hier in dit briefje even aan te stip pen. Hij schreef alleen neer, dat hij enige tijd als procuratiehouder bij een bekende zaak in de stad was werkzaam geweest. Toen zijn moeder alles opgeruimd had en bij hem kwam zitten met haar verstelwerk, las hij haar zijn epistel voor, vroeg, wat zij er van dacht. Deze had vanzelfsprekend geen aanmerkingen, daar zij niet het minste verstand van dergelijke zaken had. Integendeel, zij vond het zo keurig en meende, dat hij dat gerust weg kon sturen. De brief werd in het net overgeschreven en nog diezelfde avond gepost. Met een zucht liet hij hem door de opening glijden en wandelde kalm naar huis terug. Hoe zou het aflopen? Zou hij er nog iets op horen, of zou hij na verloop van tijd in de krant lezen, dat in de vacature voorzien was? Allemaal vragen, waar hij geen antwoord op geven kon en waarnaar hij toch zo razend nieuwsgierig was. Hij zou wel eens even de toekomst willen doorboren. Wat scheen die tijd van wachten hem onmogelijk lang toe. Bijna geen doorkomen aan. Toch nam hij zich stellig voor zijn verwachtingen niet te sterk te spannen. Hij deed er het beste aan, om er helemaal niet op te rekenen, dan kon het niet anders dan mee vallen, indien hij er iets naders op hoorde. Doch dat was gemakkelijker gedacht dan gedaan, want tel kens spiegelde hij zich voor hoe fijn het zou zijn, als hij eens thuis kwam met de aanstelling in zijn bezit, of dat ze hem door de post in huis bezorgd zou wor den. Alleen de mogelijkheid daarvan maakte hem even opgewonden zenuwachtig. Ineens zag hij de toekomst niet zo donker meer in. "Er om bidden," viel hem eensklaps te binnen. "Ja," besloot hij direct beslist, "dat zou hij doen, vast." Dat mocht toch? Het was toch een eerlijke zaak en de Heere wist, dat hij niet schuldig stond aan die diefstal. Thuis gekomen, spraken ze er samen over en vul den daarmee de avond. Toen hij zijn moeder waarschuwde, om er maar niet te veel op te rekenen, daar het wel zéér toevallig zou zijn, indien hij daarvoor in aanmerking zou komen, wees zij hem er op, dat er in werkelijkheid geen toeval bestond, maar dat alles geregeld en bestuurd werd door Eén, die het ganse wereldgebeuren met vaste hand regeerde, maar ook de kleinere dingen naar Zijn heilige wil beschikte. Hij knikte slechts, doch vertelde niet, dat diezelfde overwegingen ook reeds door zijn gedachten waren gegaan. Dat durfde hij zo slecht en vooral tegen zijn moeder niet. Dat doet men niet zo gauw tegen eigen. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 5