De opleiding tot mediscli specialist Icritisch bekeken e t tl t e fe^ IE PREDIKBEURTEN 0900-8844 Flakkeese canon Belijden en leven Damvereniging ENEO'52 Acties K H R M Paaszangavond in Sommelsdijk EIIIVtlDEtl-niEUWS EIIAI1DI91.I1IEUW5 Een onderzoek Acht opleidingen stopgezet Oorzaken 'Gaat het ZO toe?' 'Bang voor de dokter' Hoe is dit in kerkelijk verband? Dr. W. H. Velema Zondag 25 februari 2007 Station Ouddorp 2x er op uit Snelheidscontroles inleverdagen voor goede-spulTen-markt Ophalen oud papier Moeders rol als onderwijzer Verkoping kleding en gebak Bingo in de Victoriahal PAGINA 2 VRIJDAG 23 FEBRUARI 2007 In het Zaterdags Bijvoegsel van NRC Handelsblad van 27 januari jl. wordt verslag gedaan van een onderzoek naar de opleiding tot medisch specialist. Deze krant heeft inzage gekregen in zes honderd brieven die de Medisch Specialisten Registratie Commissie (MSRC) de afgelo pen drie jaar naar alle opleidingsziekenhui zen heeft gestuurd. De krant heeft, zoals in het artikel staat, geanonimiseerde kopieën daarvan in bezit gekregen. In het artikel zijn dus - terecht - geen namen van ziekenhuizen en daar wer kende specialisten te vinden. De feiten zijn des te schokkender. Intussen heb ik ook in andere dagbladen een weergave van dit artikel (getiteld 'Bang voor de dok ter') gelezen. De lezer van deze column kan dus van de feiten die ik nu vermeld op de hoogte zijn. Toch schrijf ik erover omdat het resultaat van het onderzoek voor mij schok kend was. Ik ga niet in op details van het verslag. Ik vermeld alleen de hoofdzaken. Sinds 2004 hebben ziekenhuizen acht opleidingen moeten stopzetten. Andere zie kenhuizen mochten alleen onder strikte voor waarden en voor beperkte tijd een opleiding voortzetten. Waarom worden opleidingen ingetrokken; dus metterdaad stilgelegd? Ik noem enkele oorzaken die in het artikel naar voren worden gebracht. Allereerst ruzie tussen specialisten. Een voorbeeld daarvan, zo is uit andere bron bekend, is de opleiding tot hartchirurg in Nijmegen. Daar stierven meer operatie patiënten dan in andere ziekenhuizen. De afdeling is gesloten met consequenties voor de daar fungerende specialisten; althans voor een deel van hen. Vervolgens wordt in bovengenoemd arti- kei als oorzaak aangewezen te weinig bege leiding van de onervaren artsen. Daarnaast is er sprake van een intimide rende sfeer, waarin arts-assistenten zich niet veilig voelen. Als gevolg daarvan durven dezen hun fouten niet op te biechten. Dit verzwijgen zou het welzijn van patiënten in gevaar kunnen brengen. Het oordeel van bovengenoemde MSRC- commissie is, dat het opleidingsklimaat niet is gewaarborgd. Ik vermeld er nog bij dat de opleiding tot hartchirurg in het Radboud-ziekenhuis in Nijmegen gesloten is op last van de Inspectie voor de Gezondheidszorg. Dezelfde afde ling in het UMC Utrecht is gesloten na een kritische brief van bovengenoemde MSRC. Tweeëneenhalf jaar nadien leidt het Utrecht se ziekenhuis nog steeds geen hartchirurgen op. Een aanvraag daartoe is wel ingediend. Hoewel er in genoemd artikel nog meer details vermeld worden, volsta ik met het bovenstaande. Alleen voeg ik eraan toe dat de specialist in opleiding in het ene ziekenhuis te weinig en in een ander ziekenhuis te veel moet doen in het kader van zijn opleiding. Al deze gegevens laten bij mij en ik denk bij velen een indruk na van ontsteltenis. Gaat het zo toe bij de opleiding van specialisten? Laat ik vooropstellen dat het gelukkig is dat er een Medisch Specialisten Registratie Coirmiissie is die ook toezicht houdt op de opleidingen. Stel u voor dat deze Commissie er niet was of niet functioneerde; dan zouden al de genoemde misstanden kunnen voortduren en tot (nog) ernstiger gevolgen leiden. Toch moet het te denken geven dat niet slechts meningsverschillen tussen de specia listen, maar gewoon ruzie (wat daarvan ook de oorzaak mag zijn) zulke misstanden ver oorzaken. Daarmee wordt schade toegebracht aan de patiënt en aan de arts in opleiding. Men zou toch van mensen op zulke ver antwoordelijke posten mogen verwachten dat ze anders te werk gaan, al was het alleen maar om het weizijn van de patiënten en met het oog op de vorming en toerusting van aan komende specialisten. Welke erfenis krijgen deze vrouwen en mannen mee voor het zelf standig uitoefenen van hun specialisme? Wie rustig nadenkt over deze feiten, moet toch zeggen: Kunnen de opleiders niet beter met elkaar omgaan ter wille van hun patiën ten èn studenten? Nu de zaken er zo blijken voor te staan mogen we als samenleving dankbaar zijn - ik herhaal het nog eens - dat er tenminste toe zicht wordt uitgeoefend. De vermelde resultaten zijn beschamend oor die artsen, die in gebreke blijken te blij ven bij de uitoefening van hun taak als oplei der tot medisch specialist. Het genoemde artikel heeft als kop 'Bang voor de dokter'. Het zal duidelijk zijn dat men dat opschrift op verschillende manieren kan verstaan. Graag wil ik hieraan toevoegen dat geluk kig niet alle (opleidings)ziekenhuizen door dit bericht getroffen worden. Het is mij - woonachtig op de Veluwe - altijd weer een genoegen als ik goede dingen lees (zoals uitbreiding van specialismen) in het Van Weel-Bethesda ziekenhuis in Dirksland. De bewoners van Flakkee kunnen daarvoor niet dankbaar genoeg zijn! Ik wil aan deze conclusie een staartje ver binden. Dan stel ik de vraag: Hoe is dit in kerkelijk verband. Hoe is de samenwerking tussen predikanten in eenzelfde gemeente of in classisverband? Als theologische studen ten - wat ik nu maar noem - stage lopen, welke indrukken doen zij op? Welke voor beelden krijgen ze mee? Deze vraag raakt niet alleen de dominees, maar heel de kerkenraad. In de kerk kennen we geen commissie ver gelijkbaar met bovengenoemde MSRC. Zou het soms niet nodig zijn dat ook predikanten en kerkenraden zich erop bezinnen hoe zij hun werk doen? Ik weet dat er kerkvisitaties gehouden worden. Het lijkt me belangrijk dat die - met Gods hulp - even effectief opgezet worden als in het hierboven vermelde rapport. Tot welzijn van de gemeente en de ambtsdra gers! OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur leesdienst en 18.30 uur ds. J.J. Roodsant, Dirksland. Eben- Haëzer: 9.30 uur ds. L. Groenenberg, Oud- Beijerland en 18.30 uur leesdienst - Herv. Gem. (PKN) Locatie mfg Dorpstienden: 9.45 uur ds. P.H. van Trigt, Ouderkerk a/d IJssel (voorbereiding H. Avondmaal) en 18.00 uur ds. A. Belder - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. C.W. Hoek en 18.30 uur ds. C.G. Kant - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur de heer T. Stortenbeker en 18.30 uur ds. N. van der Leer. GOEDEREEDE - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. J. Willemsen (voorbereiding H. Avondmaal) en 18.30 uur ds. T.W. van Bennekom - Hersteld Herv. Gem. 9.00, 10.45 uur ds. A.J. Schalkoort, Lunteren en 17.00 en 18.45 uur ds. C. Oorschot, Stel- lendam. STELLEND AM - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. A.A. van den Berg, Gouda en 17.00 uur prof. dr. W. Verboom, Waddinx- veen - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. C.G. Kant en 18.30 uur ds. C.W. Hoek - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Joppe, St. Maartensdijk en 19.00 uur ds. Joh. Post, Putten. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. Korteweg - Geref. Kerk (PKN) 9.30 uur ds. W.G. Schaap - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur ds. J. Schipper - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. G. van Meijeren en 18.00 uur ds. W. Geuze, Woubrugge - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Schipper - Ziekenhuis: 14.30 uur de heer A. ten Brinke. chr. streeltblad op gerefonneerde grondslag voor de zuid-liollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaatschappij Eilanden Nieuws BV Verschijning; dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Mlddelharrüs Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)471020 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv" of 'adm') tarief per mm 0,35; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties; maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 urn- voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE; hoofdredacteur: J. Vlllerius, tel. (0187)471022, e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van Ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEIMENTEN: Per kwartaal 12,00 Per halfjaar €21,00 Per Jaar €40,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS; postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 HERKINGEN - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. J. Maas (voorbereiding H. Avond maal) en 18.00 uur ds. R.W. van Mourik - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur kand. M. Diepeveen, Stellendam en 18.00 uur ds. W.J. Tennissen, Melissant - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur ds. G. van Manen. SOMMELSDIJK-Herv.Gem.(PKN) 10.00 uur ds. R.W. van Mourik en 18.00 uur dr. TE. van Spanje, Reeuwijk - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. P Janse, Middelburg - Exodus (PKN) 10.00 uur ds. RJ. van der Gaag - Remonstrantse Gem. 10.00 uur samenkomst - CAMA Gem. 10.00 uur de heer L. Post - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 17.00 uur ds. A. Egas, Werkendam. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. A. Goedvree, Amemuiden en 18.00 uur ds. H. Harkema - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. L.J. Lingen en 17.00 uur da. A.E. Wassenaar - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. B. de Romph - Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur ds. D.J. van Diggele en 17.00 uur leesdienst. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur kand. J.A. de Kruijf, Oud-Alblas en 18.00 uur ds. J. Maas - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J.W. van Estrik, Goedereede (bediening en dank zegging H. Avondmaal) - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P Blok. OUDE TONGE - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. P. Molenaar, Dordrecht en 18.00 uur kand. J.C. Breugum, Delft - Ger. Gem. lO.QO en 18.00 uur ds. G. van Manen - Beréa Gem. 10.00 uur de heer H. Scheermeijer: STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. L. Walhout en 18.00 uur ds. H.J. Catsburg - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. G.J. Smink en 18.00 uur ds. J.C. van Westenbrugge - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL- Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. C. Doomeweerd en 18.00 uur ds. Th.W.H. van der Heijden - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur da. Flim en 18.00 uur ds. Th. Kok. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur ds. P.H. van Harten, Ridderkerk (voorbereiding H. Avondmaal) en 18.00 uur ds. A.W. van der Plas, Waddinxveen - Geref. Kerk (PKN) 9.30 uur de heer J. Anninga en 18.00 uur ds. L.J. Lingen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds J. van Rossum, Voorburg en 15.00 uur ds. A. Kot, Huizen. LANGSTRAAT - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. A. Belder (voorbereiding H. Avondmaal). OUDDORP - Maandag 19 februari om 9.20 uur werd de bemanning van de reddingboot Maria Paula, de tijdelijke vervanger van de Griend van Station Ouddorp, gealarmeerd door het Kustwacht Centrum Den Helder vooreen sportvisboot die was vastgelopen bij de Ooster op de Noordzee. Ter plaatse geko men werd de 7 meter lange sportvisboot, met 3 personen aan boord, losgetrokken. Hierna werd het scheepje begeleid door de ondiepte bij de vuurtoren, waarna de opvarenden hun reis naar zee konden voortzetten om te gaan vissen. De Maria Paula was rond 11.00 uur weer terug op het station. Dinsdag 20 februari om 20.25 uur werd de bemanning van de Maria Paula opnieuw gealarmeerd door het Kustwacht Centrum Den Helder. Ditmaal ging het om een jacht dat op de Grevelingen aan de grond was gelo pen. Ter plaatse bleek dat het jacht tussen de boeien SP 18 en SP 20 (Springersdiep) door een navigatiefout was vastgelopen. Het jacht - de 'Aqua Mare', van 12 meter lengte en met 2 personen en een hond aan boord - werd losgetrokken en er werd gekeken of het schip geen schade had opgelopen. Toen dit niet het geval bleek, kon het op eigen kracht zijn weg vervolgen naar de haven van Ouddorp. De activiteitencommissie van de Gerefor meerde Gemeente te Middelharnis orga niseert 7 april een Paaszangavond in de Hervormde kerk te Sommelsdijk. Aan deze avond werken drie koren uit Krabbendijke mee, namelijk mannenkoor Jeduthun, jeugd- koor Heman en kinderkoor jong Sursum Corda. Ds. G. van Manen heeft deze avond de leiding en hoopt een meditatie en de ope ning en sluiting te verzorgen. De samenzang zal op het orgel worden begeleid door Jan- kees TroostDe zangavond is gratis toegan kelijk, wel wordt er een collecte gehouden voor de voorgenomen nieuw/verbouw van de Gereformeerde Gemeente te Middelhar nis. De avond begint om 19.00 uur, de kerk deuren gaan open om 18.30 uur. Voor meer informatie, eventuele groepsreserveringen of rolstoelplaatsen kunt u contact opnemen met Jos Troost, tel. (0187) 489773 of Leendert Stam, tel. (0187)483033. Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee STELLEND AM/OOLTGENSPLAAT/MID- DELHARNIS - Om de verkeersveiligheid te vergroten en het aantal dodelijke verkeers slachtoffers terug te dringen hield politieper soneel van district De Eilanden vrijdagmid dag en -avond op meerdere plekken een snel heidscontrole. Op de Plaatweg te Stellendam zijn drie automobilisten bekeurd. De hoogst gemeten snelheid bedroeg hier 102 km/uur. Op de Langeweg in Ooltgensplaat zijn even eens drie bestuurders bekeurd. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 124 km/uur. En op de Oudelandsedijk te Middelharnis bedroeg de hoogst gemeten snelheid 98 km/uur; ook hier waren drie overtreders. DIRKSLAND - Tijdens de Jaarmarkt van de Hervormde gemeente van Dirksland, die gehouden wordt op Monumentendag zater dag 8 september, zal weer een goede-spul- len-markt worden gehouden. Hiervoor is de organisatie nog op zoek naar goede spullen, dingen die nog heel goed verkoopbaar zijn. Maar ze moeten wel in kuubkisten passen. U wordt gevraagd om thuis eens na te gaan of u spullen hebt die u eigenlijk nooit meer gebruikt en die voor de verbouwing van ver enigingsgebouw Onder de Wiek te Dirksland best nog wat kunnen opleveren. Ook wordt oud serviesgoed gevraagd, dus wat kapot mag, waarmee ook dit jaar een leuk spel voor de jeugd georganiseerd zal worden. Al deze spullen kunnen op de gebruikelijke manier worden ingeleverd. De eerste inlever- mogelijkheid is zaterdag 3 maart van 10.00- 12.00 uur aan de Spuikolk, achter garage Wisse, tegenover Biesheuvel. De volgende inleverdata zijn 31 maart, 28 april, 9 juni en 30 juni. Mocht u spullen hebben die u wilt laten ophalen, neemt u dan contact op met Lucas Mandemaker (603262) of met Henk van Putten (601509). In Herkingen wordt morgen, zaterdag 24 februari, het oud papier weer opgehaald voor de Hervormde gemeente. Het ophalen begint om 9.00 uur. Wilt u het papier (geen plas tic en drankenkartons, e.d.) tijdig en goed gebundeld aan de kant van de weg zetten? Nadat de canon van de vaderlandse geschie denis is gepresenteerd kan het 'Flakkeese equivalent natuurlijk niet achterblijven. Het is niet eenvoudig om van de dertien dor pen en enkele gehuchten een aantal zaken op te sommen die de moeite van het onthouden waard zijn. De geschiedenis yan Flakkee reikt niet verder dan de grenzen van het eiland. Grote namen en bijzonda~e gebeur tenissen zijn niet met het eiland verbonden, met uitzondering van de ramp van 1953. De natuurramp die zelfs de tijd markeert. Er voor of er na. Er voor liggen vijf eeuwen van polderen en droog houden. Het resul taat: een eiland, door breed water geschei den van d'overkant. En daar kwamen ze allemaal vandaan, de pioniers en de baan brekers. Wat bepaalt of iemand als Flak- keeënaar door het leven mag gaan? Waar ben je geboren en van wie ben je er een?' Voor een niet gering deel komen ^bekende' eilandbewoners van elders. Het geslacht Van Aerssen is een mooi voorbeeld. Ooit gehoord van Elise van Calcar? Zij maakte zich niet alleen, sterk voor de 'bewaarschool', maar was ook het eerste Nederlandse spiritistische medium. Van de komende en gaande man is meer bekend dan van de anonieme zwoegers die zich hier ooit vestigden. De onbekende harde werkers, van wie alken de voornaam in de vage herinnering blijft. Typisch Flak keese namen zijn er genoeg, maar wie haalt de canon van Flakkee en welke gebeurtenis sen zullen worden opgenomen in het eilan- delijke overzicht? De eerste kerk, de oudste fanfare of het eerste schilderij waarop Flak kee duidelijk wordt afgebeeld. Hobbema dus, met Hazenberg als goede tweede. Of komen godsdienstige twisten hoog op de ranglijst? Kerkelijke meningsverschillen hebben helaas oude papieren. De canon is er een van bloed, zweet, tranen en water. Vooral het laatste lijkt hoge ogen te gooien, de strijd tegen het water en de visserij zijn onlosmakelijk met Flakkee verbonden. Welke personen komen uiteindelijk in de wachtrij? Mijn genomi neerden in willekeurige volgorde: Rudolf van Reest, Jan Knape, Eliza Razenberg, dominee Jacobus Craandijk en burgemees ter Comelis van Mens. Een mooie rijtje, al zeg ik het zelf. Veel negentiende eeup en uiteraard met een Stadse bestuurder. Wie volgt met een rijtje bijzondere gebeurtenis sen en/of personen? Het kan per flessenpost natuurlijk, maar ook gewone post en zelfs e-mail leent zich uitstekend voor uw bij- Een schrijver zei eens dat moeders de belang rijkste beschermers van de gezondheid, de opleiding, het intellect, de persoonlijkheid, het karakter en de emotionele stabiliteit van het jonge kind zijn. Ook is zij de onderwijzer van haar kinderen omdat zij over het alge meen meer tijd doorbrengt met haar kinde ren dan de man. Voor welke problemen staan moeders gedurende de eerste drie levensja ren van hun kind en hoe lossen zij die op? Dit onderwerp wordt op mandag 26 febru ari tussen 21.00 en 22.00 uur besproken in het programma 'Ontwaakt Radio' op Radio Flakkee. De presentatie is in handen van Yvonne Caka. Dinsdag om 16.00 uur is de herhaling. In de zogenaamde belijdenisgeschriften heeft de kerk van de Reformatie de leer der zaligheid onder woorden gebracht. Ze heeft eerbiedig en aandachtig geluisterd naar de boodschap van de heilige Schrift en ze heeft deze boodschap samengevat en ordelijk ver woord. De belijdenisgeschriften zijn vooral ontstaan in het geding om de waarheid en om het verstaan van de waarheid. In de confron tatie met de dwaalleer zijn "de dingen die volkomen zekerheid hebben" in menselijke woorden gevat. Eén van de bedoelingen van de belijdenisge schriften is dat deze leer wordt overgedragen. Met name de Heidelbergse Catechismus is met dat hoge doel geschreven: 'Catechismus of onderwijzing in de christelijke leer die in de Nederlandse gereformeerde kerken en scholen geleerd wordt.Die taak hebben de ouders. Ze hebben zich daartoe heel speciaal verplicht bij de belofte die ze bij de doop van hun kinderen hebben afgelegd. Die taak is er ook voor de scholen. En zeker de scholen die zich 'christelijk' of 'reformatorisch' noemen, zullen deze verplichting hoog moeten heb ben. Om de onderwijsgevenden (maar ook alle andere opvoeders) hierin bij te staan, is het boek 'Belijden en leven' ontstaan. Het is geschreven door drs. P. Canmieraat, docent godsdienst aan hogeschool De Driestar te Gouda, daarin begeleid door andere leden van de vakgroep godsdienst van deze hoge school. Het boek sluit aan op de vierdelige serie 'Leren en levendie in de jaren negentig van de vorige eeuw verscheen, die samen een Handboek voor bijbelonderwijs vormt. Het uitgangspunt van dit boek is dus dat op de school de geloofsleer van de kerk aan de kinderen wordt doogpgeven. Dat zal ook in overeenstemming zijn met de grondslag van de desbetreffende school: de Bijbel als het gezaghebbende Woord van God en de gereformeerde belijdenis. Voor degenen die onderwijs geven, is het een heel verantwoor delijke maar niet zo gemakkelijke taak om de kinderen op bevattelijke wijze de leer eigen te maken. In het Woord vooraf wordt de behoefte verwoord van "een boek waarin de oecumenische en de door de diverse ker ken in Nederland aanvaarde gereformeerde belijdenisgeschriften in hun geheel overzich telijk behandeld worden. Een boek dat kan dienen als leerboek dat gebruikt kan worden bij de voorbereiding van de bijbelles en dat ook als naslagwerk kan functioneren. Daarin is nu voorzien." Het zal duidelijk zijn dat deze uitgaaf een echt studieboek is. Ontstaan door grondige bestudering van achtergronden en inhoud van de belijdenis en op zijn beurt ook weer bedoeld om intensief bestudeerd te worden. Er zijn als het ware in de goudmijn van de belijdenis alleriei gangen gegraven en goud aders blootgelegd. Maar nu is het de bedoe ling dat de opvoeders en onderwijsgevenden zelf als ware mijnwerkers in die gangen afda len en aan het graven gaan. Met de uiteinde lijke intentie om zoveel schatten aan te boren en op te delven dat ze voldoende edel metaal aan de grond brengen dat het in kleine brok jes kan worden uitgedeeld aan de kinderen en de jongelui. Alleen als het zo gebeurt, kan dit boek ten nutte gemaakt worden, dunkt me. Besproken worden de drie belijdenissen van de vroege kerk en vervolgens de zogenaamde drie Formulieren van enigheid, te weten de Heidelbergse Catechismus, de Nederlandse Geloofsbelijdenis en de Dordtse Leerte gels. Het zou overigens heel instructief zijn geweest als een register van trefwoorden was opgenomen. Ook een index van dwarsver banden tussen de drie belijdenisgeschriften had dienstbaar kunnen zijn. Het is er de schrijver van dit boek veel aan gelegen, zo blijkt op elke bladzijde, om aan te tonen dat de belijdenis recht doet aan het spreken van de heilige Schrift. De Schriftge- gevens zijn integraal in de tekst opgenomen. In de brede kantlijn wordt verwezen naar allerlei ondersteunende Schriftplaatsen. Elk belijdenisartikel of zondagsafdeling wordt op de zelfde wijze behandeld. Begon nen wordt met een samenvatting. Daarna volgt de uitleg waarin woorden, zegswijzen of zinsneden worden verklaard in de geest van de opstellers. Vervolgens wordt de his torische context toegelicht. Daarbij wordt, indien van toepassing, aangegeven tegenover welke dwaling het geloofsartikel is opgesteld. Op de Schriftgegevens wees ik al. Natuurlijk worden gedeelten uit de Bijbel genoemd die bij het desbetreffende onderdeel gelezen kun nen worden. Veel aandacht wordt gegeven aan de overdracht. Beschreven wordt hoe het geloofsartikel het best aan de kinderen kan worden doorgegeven. Tenslotte zijn enkele vragen ter bespreking en/of toetsing van de kennis opgenomen. Met de samenstelling en uitgaaf van dit boek is een goed initiatief genomen. Als motto van dit boek had Psalm 78 kunnen dienen: "Want de Heere heeft een getuigenis opgericht in Jakob en een wet gesteld in Israël, die Hij onze vaderen geboden heeft, dat zij ze hun kinderen zouden bekend maken, opdat het navolgende geslacht die weten zou..." Tot slot geef ik een stukje uit dit boek als voorbeeld weer. Ik neem iets van pagina 11, namelijk waar geschreven is over de nood zaak van het hebben van een belijdenis. "De kerk kan niet zonder een geloofsbe lijdenis: - ze is een korte samenvatting van de hoofdinhoud van de Bijbel - ze is uitdrukking van het geloof van de gemeente - ze is een publiek getuigenis van de kerk tegenover de wereld - ze is een onderscheidingsteken van de ware leer tegenover dwaalleer - ze voorkomt het inlezen van zogenaam de tegenstrijdigheden in de Schrift - ze legt het verband tussen de verschil lende geloofsstukken - ze dient de eenheid en de opbouw van de kerk door de eenheid van het geloof - ze spreekt op evenwichtige wijze en voorkomt eenzijdigheid - ze voorkomt dat de kerk een prooi wordt van willekeur en eigen mening - ze is een hulpmiddel om een tekst in het geheel van de bijbelse boodschap te begrijpen - ze is nodig om het ware geloof te kunnen onderwijzen aan het nageslacht. N.a.v.: Belijden en leven. Leerboek bij de belijdenisgeschriften. Uitgeve rij Groen, Heerenveen. Gebonden. ISBN 90-5829-658-X. 648 pag. Prijs 37,50. J.M.J. Kieviet MELISSANT - Uitslagen van de wedstrij den gespeeld op maandag 19 februari. Afdeling 1: J. Looij - W. Doorduin 3-0 A. het Jonk - C. Visbeen 1 - 1 B. Visbeen - H. Visbeen 3 - O Afdeling 2: A. Visbeen - C. Mijnders 1 - 1 T. Goedegebuur - P Kom 3 - O In afdeling 1 ging W. Doorduin volop voor de winst tegen J. Looij; met de gedachte naar een eventueel kampioenschap in het vooruit zicht werd het een boeiende pot. Doorduin drong sterk aan over de korte vleugels met twee voorposten. Looij verdedigde uitste kend en speelde de sterkste wedstrijd van dit seizoen. Het spel kreeg een zeer open karak ter en na een mooie afruil kwam Looij ster ker te staan. Na een uitgekiende lokzet werd de verrassing compleet en Looij ging met de winst naar huis. Hierdoor staat Doorduin nu op de 2e plaats. De partij van A. het Jonk en C. Visbeen ging in snel tempo van start. Door van beide kan ten een halve hekstelling op het bord te pro duceren, werd het een uitermate spannende wedstrijd. Voor een voortzetting gekozen door de hekstelling te verbreken kwamen de stukken ver uit elkaar te staan. Het was daar na uitkijken geblazen. Door diverse open zet ten was het voor beide spelers moeilijk om voordeel te behalen. Bij een stand van 6 om 6 werd tot remise besloten. In de partij van H. Visbeen tegen B. Vis been leek het bij de openingszetten wel op sneldammen. Voortvarend gingen de eerste stenen van het bord. Dit tempo ging snel omlaag in het middenspel. Een moeilijke onoverzichtelijke pot met veel denkwerk. De langste partij van deze avond ging in veel tijd en rekenwerk naar de eindfase. Het leek op remise uit te lopen, maar H. Visbeen nam in de 47e zet een verkeerde beslissing door een schijf naar het midden te spelen in plaats van naar de vleugel. B. Visbeen zette zodoende alle stukken vast bij een stand van 9 om 9 en ging er met de winst vandoor. MELISSANT - De activiteitencommis sie van de Hersteld Hervormde gemeente te Melissant hoopt woensdag 28 februari a.s. weer een verkoping te houden. 'Cle- mentijn' zal aanwezig zijn met zomerkle ding voor dames, jongens en meisjes, en er is een rek met afgeprijsde artikelen. Verder zijn er voorjaarsplantjes en allerlei soorten fruit, speelgoed, babykleding, erwtensoep én een gebakstunt: 10 tompoucen voor 5 en alle taarten voor 5 per stuk. De verkoping wordt van 19.00-21.30 uur gehouden in Her vormd verenigingsgebouw 'De Poort', Voor straat 14 te Melissant. Iedereen is hartelijk welkom. DIRKSLAND - De Stichting Verenigd In l Kracht houdt donderdag 1 maart een bingo- avond in de Vicoriahal, Philipshoofjesweg 57 te Dirksland. Er zullen acht rondes en twee supertondes worden gespeeld. De avond begint om 20.00 uur, de deuren gaan open om 19.30 uur. Iedereen is hartelijk welkom. In afdeling 2 werd de strijd aangebroken door C. Mijnders en A. Visbeen. Wat kan dammen toch boeiend zijn! Veel tijd werd in de ope ning gestoken, positiespel over de vleugels werd opgezocht en gevonden door A. Vis been. Het was oppassen geblazen voor zijn tegenstander. In het middenspel ruilde Mijn ders enkele keren achter elkaar af en de partij kreeg een zeer open karakter. Bij een stand van 6 om 6 forceerden beiden een doorbraak. De tempo's werden nauwkeurig uitgerekend en het werd remise. In de ontmoeting tussen T. Goedegebuur en P. Kom werd volop gestreden. Kom kon een stuk voor komen, wat hij gretig aanpakte. Maar door een foute voortzetting kwam hij een stuk achter. Door daarna een stuk los te zetten sloeg Goedegebuur toe en kwam ten slotte drie stukken voor. Kom probeerde nog van alles maar Goedegebuur liet zich niet ver rassen en behaalde de volle winst. De vorm van vorig seizoen is duidelijk weer terug.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 2