Jeugd Ouddorp vóór zomer 2007 onder de pannen Commissie adviseert positief over extreme strandsporten Serviceflat Vroonlande bestaat 35 jaar Gemeente en jongeren in gesprek EIIAtlDBI-niEUWS Emoties Geen belasting, geen schade Staan, roken en drinken Iets met twee verdiepingen Geen bemoeial Een eigen plek Hoofdstuk 9 ,w PAGINA 5 DINSDAG 20 FEBRUARI 2007 GOEDEREEDE- Liefst zeven inspre kers maai<ten donderdag hun opwacii- ting in de raadscommissie Publieliza- ken bij de bespreking van het overleg- stuk Strandzonering Elaauwe Werk. Een onderwerp dat al enige jaren op de politieke agenda prijkt, maar dat nu na breedvoerig overleg en evaluatie van het seizoen 2006, tussen gemeente, politie en andere partijen die regel matig gebruik maken van het strand, aan zonewijziging en verbetering van afspraken toe was. Van een onzer verslaggevers K! Een aantal bewoners en eigenaren van recre atiewoningen had schriftelijk opmerkingen gemaakt en hun ongenoegen geuit over het voornemen extreme sporten, zoals buggy- kiten en blokarten, op een iets gewijzigde strandlocatie, tussen de strandopgang aan de Langedijk en het duinpad derde blok in Ouddorp toe te staan. Zij wezen op overlast gevaar voor strandbezoekers en zij hechtten geen geloof aan de maatregelen die zowel door de gemeente als door de buggyclub Holland en de Blokartvereniging werden toe gezegd om binnen de zonegrens te blijven. Dit alles met, als stok achter de deur, flinke sancties voor hun deelnemende leden en voor wat de gemeente betreft, een bepalende poli tieke evaluatie in 2008. |De emoties bij sommige insprekers laaiden hoog op en zelfs vanaf de publieke tribune werd - overigens tevergeefs - gepoogd mee te discussiëren. "We hebben 25 kilometer strand op de Kop van Goeree. Iedereen moet daarvan genieten. Met handhaving van een balans tus.sen natuur en recreatie moet het toch kunnen om anderhalve kilometer strand dan voor extreme sporten te zoneren? Wel met afspraken voor veiligheid, goede bebording, ruime informatie en communicatie en een politie die op basis van duidelijke zonering ook handhavend kan optreden", zo stelden de fracties in hun positief advies richting B en W. Want hoewel het besluit een bevoegdheid is van het college, vroegen deze bestuurders om advies. Het is immers altijd belangrijk te weten hoe groot het politiek draagvlak is. In het overlegstuk geeft het college aan dat met het verschuiven van de zone onduide lijkheid over de strandlocatie bij het Flaauwe Werk wordt voorkomen. Iets opschuiven. tussen strandopgang aan Langedijk en duin pad derde blok. De grenzen zijn aan te geven met hardhouten palen, vanaf de duinvoet tot de hoogwaterlijn, met een tussenruimte van 30-40 meter. Heldere bordteksten moe ten strandbezoekers duiden waar men de zone voor extreme sport betreedt en verlaat. Omdat de voorgestelde zone iets verschuift, is een habitattoets op basis van Natura 200(3 nodig. Het college verwacht dat de procedure voor deze toets vóór het zomerseizoen 2007 kan worden afgewerkt. De vereniging Natuur en Landschap Goeree-Overflakkee denkt daar anders over. Zij maakt bezwaar tegen de voorgestelde stappen. Zo gemakkelijk wordt het nog niet denkt deze vereniging. Burge meester Van de Velde reageerde teleurgesteld op deze "confrontatie", als daarbij partijen elkaar voor de rechter zouden ontmoeten. Het geheel gaat dan veel langer duren en dan moet je je afvragen of de gewenste verbete ringen op het gebied van veiligheid bij het derde blok tijdig, dat is voor het begin van het zomerseizoen, geregeld kunnen worden. Buggyclub Holland en de Blokartvereniging deden hun uiterste best om het vanuit de inspraak beladen onderwerp in een gunstig daglicht te stellen. Niks geen belasting voor de natuur, niks geen schade. Veel toezicht, er wordt bij de buggyclub al met licenties gewerkt. Onderling is er sociale controle op naleving van voorschriften en regels. Dat wil niet zeggen dat individuele buggy- kiters, niet-leden, natuurlijk ook in de zone hun sport kunnen beoefenen. "Het moet kunnen", zeiden Tanis en Soeteman (SGP). "Auto's niet op het toegangspad en niet op het strand", stelde Westhoeve (CDA). Koese (Christenunie) drong aan op goede informa tie en Kickert (PvdA) en Rijerkerk (VVD) onderschreven deze punten. Zij gaven een positief advies. Van Heest (VGB) vroeg zich af waarom het niet samen kon: Recreatie en sport. Alle fracties vroegen met nadruk om de aangekondigde evaluatie in 2008. Er was algemene waardering voor de reacties, opvattingen en zorg van enkele insprekers over mogelijke gevolgen bij het toestaan van extreme strandsporten. Mevrouw Rijerkerk zei daarover wel dat zij zich niet "herkende" in de inhoud van sommige brieven. Met het uitgeven en verspreiden van een informatie folder van VVV en Gemeente moeten recre anten op een zo breed mogelijke wijze over de nieuwe situatie worden ingelicht. Voor de eigen burgers dienen ook publicaties te wor den verzorgd. DIRKSLAND - In de twee en drie kamerappartementen van Serviceflat Vroonlande wonen ruim 100 bewoners. Zij krijgen alle zorg en serviceveriening van de eigen Vroonlande-verzor genden en verpleegkundige medewerkers. Daarnaast worden er wekelijks diverse activiteiten georganiseerd zoals koffieochtenden, seniorengymnastiek, borreluuren creativiteitmiddagen. Ook is er een eigen bibliotheek en biljartzaal aanwezig. Inmiddels bestaat de serviceflat al weer 35 jaar en in verband daarmee werd onlangs een feestelijke jubileumbijeenkomst gehou den. Bewoners, medewerkers, vrijwilligers, bestuur en directie hebben op die dag genoten van een heerlijk diner, want de koks van het ziekenhuis te Dirksland hebben ter plaatse a la carte gekookt. Wie meer over Vroonlande wil weten, kan bellen naar de receptie, tel. (0187) 602001. OUDDORP - "Er is iets te halen vanavond. Je bent een ongelofelijke sukkel als je het niet voor elkaar krijgt. Jullie gaan met volle zakken naar huis", zegt Johan Cahuzak aan het begin van de avond. De gemeente Goedereede heeft de cabaretier ingehuurd om het gesprek met de hangjeugd van Ouddorp te leiden, vrijdagavond in m.f.g. Dorpstienden. En wat blijkt? De ongeveer veertig jongens en meiden gaan inderdaad met volle zakken naar huis. Cahuzak aan het eind van de avond: "Ik heb zelden gewerkt met een ploeg die zo meedenkt en ook na de pauze weer terugkomt". Concreet: er komt op korte termijn een ontmoetings plek voor de jeugd in Ouddorp en op langere termijn misschien zelfs een soort jeugdhonk. (Foto: Persburo Flakkee) Door Kees van Rixoort Burgemeester Ger van de Velde vindt het "supertofdat er zoveel jongeren gehoor heb ben gegeven aan de uitnodiging. Veertig van de circa zestig jongens en meiden, die vooral op vrijdag- en zaterdagavond in het dorp rondhangen en daarmee, volgens inwoners van het dorp, overlast veroorzaken. Ze had den een honk, eigenlijk een hooiberg, maar die brandde eind vorig jaar af. Het gevolg: het rondhangen nam toe, evenals de klach ten. De buurtagent deed de suggestie om eens naar het gemeentehuis te gaan en daar om een oplossing te vragen. Dat gebeurde. Burgemeester Van de Velde, vrijdagavond: "Ik vond jullie in januari letterlijk en figuur lijk op de stoep van het gemeentehuis. Toen heb ik beloofd met jullie in gesprek te gaan en nu is het zover. Laat maar weten wat jullie verwachten, waar jullie naar op zoek zijn. Ik hoop op een rode draad, waar de gemeente iets mee kan." "We praten vanavond niet over geld", voegt wethouder Peter Feller nog toe. voordat de 13- tot 17-jarigen in vijf groepjes uiteen gaan om hun wensen op papier te zet ten. Feller neemt zelf ook een groepje onder zijn hoede. "Wat is voor jullie belangrijk?" vraagt hij. Het antwoord komt snel: "Een buurthuis in plaats van een honk. Een buurthuis waar je met zijn allen kunt zitten en waar wat te doen is." "Een eigen plek waar je kunt staan, roken en drinken. Een plek waar je niet weg- geschopt wordt. Altijd willen de mensen maar dat je weggaat..." Het zou inooi zijn, geven een paar jongeren aan, als dat buurthuis in het weekend open is. "Niet iedereen gaat zaterdag naar de Vic en voor de Kreek moet je zestien zijn." Ande ren zeggen dat ze juist doordeweeks naar het buurthuis zouden willen komen. "In het weekend gaan we altijd naar Middelharnis." Nee, een ontmoetingsplek in de polder is geen optie; alleen met de auto bereikbaar en "je wilt toch ook wat drinken". De plek aan de 'Achteromstraat', waar het vorige honk is afgebrand, is veel geschikter. "Dicht bij de bushalte, dat is ook wel slim." De wethouder wil ook wel eens weten hoe zo'n ruimte er dan uit zou moeten zien. Iets met stoeltjes en tafeltjes, muziek, computers en playstations, een bank om "op te loungen", een bar, pooltafels. "Het hoeft niet super groot te zijn, gewoon gemiddeld", zegt een jongen met een pet. "Iets met twee verdie pingen." "Beneden voor onder de zestien en boven voor de rest. Daar kan dan ook alcohol geschonken worden. Voor alle leeftijden een plek." Alcohol schenken moet kunnen. "Nee, niet onder de zestien. Dat is logisch. Maar als je zestien bent, dan is het legaal en heb je recht op alcohol." "Een fietsenhok of een plek waar je je scooter kan neerzetten, is ook wel handig." Zelf helpen bij het inrichten en schilderen? Prima idee, vinden de jongens en het meis je aan tafel. "Ik weet wel iemand die graf fiti kan spuiten. Nee, ik noem geen namen." "Het moet er wel leuk uitzien, we gaan geen roze gordijnen ophangen of zo." Of het wat mag kosten, de entree? "Ja, als het maar reëel blijf. Niet zoals in de Kreek; daar betaal je 6,50 euro en dan ben je alleen nog maar bin nen." Ja, de jongerenwerker mag best aanwezig zijn. "Iemand die kan luisteren en doorgeven wat er speelt. Maar wel op een leuke manier." "Iemand die een beetje rondloopt en sfeer bewaker is. Dat 't relaxed blijft. Nee, geen bemoeial." Een andere jongen: "Toezicht oké, als ze maar niet gaan lopen zeiken." Aan voorlichting, bijvoorbeeld op het gebied van alcohol en drugs, zeggen de jongeren geen behoefte te hebben in zo'n honk. "Laat het gewoon gezellig zijn", zegt er een. "Geen gezeur. Als er gepraat moet worden over drugsproblemen, komt er toch niemand." De politie kan maar beter wegblijven, vinden ze eigenlijk allemaal. "Ze mogen wel komen, maar niet te lang en alleen op het goede moment. En vooral niet ouwehoeren." Trou wens, ouders hoeven er ook niet te komen. Peter Feller, die het gesprek heel soepel leidt en veel respons krijgt van zijn gespreksge- noten, wil ook nog weten hoe het met de omwonenden moet. "Laten we in het begin vragen of ze het goed vinden. Dan hebben ze daarna niks meer te zeggen." Iedereen vindt dat de buren goed moeten worden geïnfor meerd. De wethouder: "Als het geaccepteerd is, ben je ook van het gezeur af." Ze knikken allemaal. Het groepsgesprek zit erop. Alle wensen zijn op een groot vel papier gezet. Dat wordt aan de wand gehangen, samen met de vellen van de andere vier groepen. Er blijken wel ver schillen te zijn. Andere groepen hebben het over een honk of een zeecontainer en niet over een buurthuis met twee verdiepingen. Maar er is wel degelijk een rode lijn zicht baar: de hangjeugd - voor 80 procent afkom stig uit Ouddorp zelf, de rest uit Goedereede en Stellendam - wil een eigen plek met een paar banken, de politie moet wegblijven en er mag geen toezicht zijn door de ouders. "Het honk moet van ons zijn!" is op één van de vellen gezet. "Zelf inrichten vind ik een sterk punt", zegt Johan Cahuzak tijdens de afronding. "Want als je zelf iets gemaakt hebt, dan wordt het ook minder snel gesloopt." Wethouder Feller zegt dat de lijn duidelijk is: "We hebben hele goede ideeën gehoord. Nu gaan we erover praten in de gemeenteraad en met omwonen den. Maar we willen om te beginnen ook snel iets zichtbaar maken. Daarom kunnen jullie op korte termijn rekenen op een inloopgele- genheid." Hij roept de aanwezige jongens en meiden op om te blijven meedenken en om de directe contacten "voor het afstemmen van de plannen en om elkaar op de hoogte te houden" - te laten verlopen via een groepje met vijf tot acht jongeren. Geen probleem, zo blijkt, de vingers vliegen de lucht in en de commissie is een feil. Hoe snel komt er wat van de grond, is de vraag aan Peter Feller. "Het streven is voor de zomer" "Van 2007?" wil een gek.sche- rende Johan Cahuzak weten. "Ja, voor de komende zomer." Cahuzak; "Dat kan in de krant. We hebben al een kop: 'Jeugd Oud dorp vóór zoiner 2007 onder de pannen'." Waarvan acte. -48- Op dit ogenblik verlangde zij er onhoudbaar naar, om, al was het maar voor één keertje, weer eens naast haar moeder te zitten op haar eigen plaatsje in de kerk en nog eens één keertje te luisteren naar de evangelieverkondiging van haar vroegere domi nee. Doch zij waagde het niet om haar verlangen aan Bertus kenbaar te maken, wel wetende, dat hij dat nooit toestaan zou. En terwille van de huise lijke vrede kropte zij het maar op en zweeg. Wan neer haar bij andere gelegenheden die benauwende gevoelens overmeesterden, dan zakte het doorgaans na een tijdje wel weer wat af. In het begin, toen ze pas getrouwd waren, als haar geweten té luid sprak, zodat Bertus haar gedrukt heid opgemerkt en haar naar de reden van haar somberheid gevraagd had, had ze eenmaal iets van haar strijd tegen hem verteld, doch hij had haar niet begrijpend aangestaard. Waar maakte zij zich toch druk over, het was toch alles in orde? Hij had haar uitgehoord en toen zij iets van haar innerlijke moei lijkheden blootlegde, had hij tenslotte fijntjes gela chen, haar bemoedigend op de schouder geklopt met een; "Dat is nog het ongeloof bij je, mijn Treesje. Je moet geloven, dat Jezus ook op jou in liefde neerziet, ook voor jouw zonden betaald heeft." "Ik kan het niet, Bertus," had zij gezucht. "Niet kunnen?" had hij verbaasd gevraagd. "Er is geen sprake van niet kunnen, je móét geloven." Zacht had ze het hoofd geschud. "Luister nu eens," had hij haar onderwezen, "geloof je dan niet, dat Jezus voor de zondaars gekomen is? Geloof je niet, dat jij een zondares bent?" "Ja, dat wel, maar had zij voorzichtig geprobeerd. "Dan moet je al je twijfel opzij zetten, want dan zijn al de beloften uit Gods Woord ook voor jou. Die moet je aannemen. Maar ik begrijp het wel, hoor," had hij gemoedelijk lachend er aan toe gevoegd, "je zit nog te veel in die enge, nauwe bekrompen sfeer van jullie systeem. Je blik moet nog verruimd worden, doch dat went op den duur wel." Ze had het tenslotte maar opgegeven, hij begreep het tóch niet. En nu ze op deze zondag morgen zwijgend achter haar mooie kinderwagen naast hem voortliep op weg naar huis, voelde ze dat grote verschil met een ongekende duidelijkheid. Ze leefden eigenlijk naast elkander, ieder met zijn eigen mening, zijn eigen gezichtspunt, terwijl de mogelijkheid om eens van hart tot hart met elkaar te spreken toegemuurd was. Met al haar rijkdom, met al haar weelde voelde zij zich op dat ogenblik zo nameloos arm, dat ze wel in snikken uit kon barsten. Met de grootste moeite gelukte het haar om haar tranen weg te slikken. Even gevoelde ze iets als spijt over haar onverzettelijk doordrijven, nu had ze dan haar zin, nu had ze Bertus en.... het geluk, dat ze meende te bezitten glipte uit haar handen weg. Bertus, die die zondagmorgen, vóór ze naar de kerk gingen, zo bits, zo humeurig was geweest, trachtte nu door hartelijke woorden het weer goed te maken. Doch het had niet de minste invloed op haar. Voor haar moeder en voor Van Vliet zou eenmaal de volledige verlossing komen, daar twijfelde ze geen ogenblik aan en voor haar Toen ze een kwartiertje later op hun slaapkamer, electrisch verwarmd, haar kleine Bram van zijn doopkleertjes ontdeed en voedde, drupten grote, brandende tranen op de bolle wangetjes van haar kleine lieveling. Hè, hè, dat zit er voor vandaag weer op, moe der. Maar bent u nog niet klaar met uw werk?" vroeg Evert, terwijl hij achteloos tegen de deurpost van de keukendeur leunde en de bedrijvige handen van zijn moeder gadesloeg, die in de keuken werkzaam was. "Ja, dat wel, doch ik moest nog even iets klaarma ken. Ik ben zo gereed en dan zal ik je een kopje koffie inschenken." "Graag," en meteen draaide Evert zich om en liep de kamer in, waar de warmte weldadig aandeed. Het was koud buiten, zo'n echte doordringende waterkou, die onaangenaam aandeed. Met een zucht liet Evert zich in zijn stoel neervallen en staar de verdrietig in het vuur, dat door de kleine mica ruitjes een rode gloed wierp op het glimmende zeil tje voor de kachel. Zo diep zat hij in zijn gemijmer verzonken, dat hij niet eens bemerkt had, dat zijn moeder binnengekomen was. "Waar zit je over te piekeren?" klonk het vragend. "Dat ik er naar snak, om uit die rommel weg te kun nen," was het antwoord op gemelijke toon gege ven. "Hoe zo? Ik dacht, dat je er al aardig gewend raak te. Ik hoorde tenminste de laatste tijd geen klachten van je." "U hebt al genoeg te tobben en daarom bespaar ik u zoveel mogelijk mijn ellende. Doch de gal loopt toch wel eens over." "Wat is er dan gebeurd?" "Och, gebeurd, gebeurd, er is niets gebeurd, maar kan ik het helpen, dat de zaak van mijnheer Van Dalen zo slecht gaat? Hij is niet te genieten de laatste tijd. Ontevreden en wantrouwend. Dagelijks moet ik horen, dat het eigenlijk boven zijn financiële draagkracht gaat er een kantoorklerk op na te houden." "Gaan de zaken dan zó hard achteruit?" vroeg mevrouw Kooistra met iets ongerusts in haar stem. Voor haar ogen verrees het schrikbeeld, dat Evert vandaag of morgen weer ontslagen zou worden en wat moesten ze dan toch beginnen? Dan waren ze brodeloos. Nu al was het bijna geen doen om rond te komen, maar dan zou zij het heus niet meer weten. Evert haalde veelbetekenend de schouders op en antwoordde tenslotte: "Het vliegt gewoon achter uit. Als het zo nog een poosje doorgaat, dan duurt het niet zo heel lang meer, of de boel gaat failliet." Mevrouw Kooistra zweeg. Bange zorg maakte zich van haar meester. Ze dacht terug aan de tijd, toen hij nog bij mijnheer Andijk werkte en vergeleek hun leven van toen en dat van nu. Ook Evert vreesde, dat de slag niet lang meer op zich zou laten wachten en wat dan? Peinzend dronk hij zijn kopje koffie. Samen zaten ze nog even bij elkaar in het schemer duister en bespraken de moeilijkheden. Nu de win ter ten einde spoedde moesten er zo broodnodig enige nieuwe kledingstukken bij gekocht worden, doch daar kon in de gegeven omstandigheden zelfs niet aan gedacht worden. Ze moesten op dit ogen blik maar roeien met de riemen die ze hadden, wie weet, misschien brak later de tijd nog wel eens aan, dat ze de achterstand in konden halen. "Kom, ik zal het brood maar eens klaar gaan maken," en de daad bij het woord voegende stond mevrouw Kooistra op, zocht tastend even de muur af naast de deur, want het was nu volslagen duis ter geworden in de kamer en knipte het electrische licht aan. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 5