Gemeente Goedereede ^f ^^Christenunie PvdA Orchideeënweek bij Life Garden EIIAIIDGN-fflIEyiirS Ophalen oud papier Nieuwe-Tonge De tweewekelijkse rubriek waarin beurtelings de eilandelijke gemeenten 'fractiegewijs' hun mening geven. Verenigd Bemeenfee Belang Welstand Natuurontwikkeling Wï; horen graag uw mening Presentatie Herinrichting Zuiderdiep Woningtoewijzing Overlast van extreme sporten Bestemmingsplan Oudeland en Oude hlieuwland Terugkeer MD 10 Zuiderdiep Windturbines Overlast op de stranden bij 't Flaauwe werk Natura 2000 Verkiezingsavond Noviteit orchideeënweek bij Life Garden Koningin Noviteit PAGINA 4 DINSDAG 20 FEBRUARI 2007 Fractiegewijs I In de gemeente Goedereede wordt al regel matig maar nog niet veelvuldig gebruik gemaakt van spreekrecht voor de raads- en commissievergaderingen. Wat veel meer gebeurt is dat v/e als raadsleden brieven en e-mail ontvangen. Ook vanaf deze plaats daarvoor onze hartelijke dank! Informatie van v/ordt gev/aardeerd maar de wel eens voorkomende strijdigheid maakt het ons niet altijd makkelijker. U krijgt hier ook iets van mee wanneer u de krant leest over de wind molens... Ik denk in dit verband ook aan de extreme sporten op het strand. Door sommigen wordt buggykiten als overlast ervaren, ande ren vinden het een mooie sport en ondervin den geen hinder. Voor ons als ChristenUnie is een correcte bebording en daardoor duide lijkheid waar de zones liggen (en handhaven) een cruciale voorwaarde om gezamenlijk van onze mooie stranden te genieten. Wij hopen en weet dat er binnen de clubs aandacht voor is en dat de kiters de verantwoordelijk heid nemen om binnen de zone te blijven. Een onderwerp waar ook verschillende meningen over bestaan is de toedeling van woningen. Op uitnodiging van de gemeente zijn bij de gemeenteraad meer dan dertig brieven binnengekomen met zienswijzen op het afschaffen van de wachtlijsten, ieder hartelijk dank daarvoor. Uit deze brieven spreekt een teleurstelling dat soms tien jaar op de wachtlijst staan geen zin heeft gehad. In veel brieven is frustratie te lezen over het niet transparant bijhouden van de wacht lijsten. Enkelen komen tot de conclusie dat een eigenaar van een huis niet in een hoge prioriteitscategorie valt om een woning naar wens te kunnen kopen of in een andere kern. Iemand beschreef heel treffend dat het stoppen met bijhouden van de wachtlijst- registratie in oktober 2004 nu als argument gebruikt wordt om over te gaan op loting. Als Christenunie betreuren we de gang van zaken. Argument voor werken met wacht lijsten is dat burgers bij wachtlijsten een inschatting kunnen maken hoe lang men nog zou moeten wachten en dan kan men op basis van de plaats op de wachtlijst beslis singen nemen. Met loting is van te voren niet eens het aantal gegadigden voor een project bekend! Het grootste probleem (dat door alle partijen overigens gezien wordt) is dat er te wei nig woningen werden gebouwd. Te weinig nieuwbouw is de grote veroorzaker van het probleem zodat er lang gewacht moet wor den op starters- of senioren woningen. Hier wordt momenteel hard aan gewerkt en daar zijn we blij mee. Fractie ChristenUnie Goedereede: Miranda Crinwis, Coen Sperling llUD In de raadscommissie van januari stond de evaluatie van de welstandsnota op de agenda. Welstand is een onderwerp dat veel mensen bezighoudt. Veel inwoners klagen over de strenge welstandscriteria of over een bepaalde mate van willekeur. Sommigen plei ten zelfs voor afschaffing van de welstand. Het VGB is geen voorstander om welstand af te schaffen. We moeten met elkaar voor komen dat het mooie landschap dat we hebben, verrommeld. Dat er aanbouwsels of gebouwen geplaatst worden die eigenlijk niet passend zijn. Het opnemen van de wel standscriteria in bestemmingsplannen is wat ons betreft al helemaal geen optie. Op deze wijze haal je iedere vorm van flexibiliteit uit je bestemmingsplan. Het VGB is wel een groot voorstander van minder regels en heeft dit ook al meerdere keren bepleit. Het VGB heeft dan ook diverse voorstellen gedaan om de dienstverlening aan burgers te verbeteren. Allereerst de sneltoetscriteria. Deze criteria zijn opgesteld om te zorgen dat de gemeente de bouwaanvraag zelf kan afhandelen en er geen welstand hoeft te worden ingeschakeld. Dit spaart tijd, geld en ergernis. Binnenkort zullen nieuwe criteria worden vastgesteld waarna 20% van de lich te bouwaanvragen zonder welstandstoets kunnen worden afgehandeld. Voor het VGB is dit te weinig. Het VGB wil dat het col lege voor de periode 2010 een doelstelling stelt dat 80% van de lichte bouwaanvragen zonder welstandstoets kunnen worden afgedaan. Dit betekent dat er minder en een duidige regels dienen te worden opgesteld zodat toetsing op een eenvoudige wijze kan plaatsvinden. We hebben bovendien gepleit om de mogelijkheden te onderzoeken voor een 'klaar terwijl u wacht'-systeem. Iets wat in sommige gemeenten al is ingevoerd voor (lichte) bouwaanvragen. Tot slot ziet het VGB graag een minder uitgebreide en beter inzichtelijke welstandsnota (de huidige nota is 325 pagina's) en ook betrokkenheid van de gebruikers van de welstandsnota (bur gers, architecten, vormgevers) bij de evalu atie van de nota. De Kop van Goeree kent vele unieke natuur gebieden. Dit levert een belangrijke bijdrage aan een mooie leefomgeving, de toeris- tisch-recreatieve aantrekkelijkheid en het onderscheidend vermogen van het gebied. Helaas zorgt nieuwe natuurontwikkeling wel eens voor een spanning tussen economie en ecologie. Het zeereservaat. Natura 2000 en Deltanatuur zijn hier recente voorbeelden van. In het raadsakkoord is dan ook gesteld dat de gemeente niet meer zal meewerken aan bestemmingsplanwijzigingen voor nieu we natuurinitiatieven indien deze afbreuk doen aan het bestaansrecht en ontwikke lingsmogelijkheden van landbouw, visserij en recreatie en toerisme. De spanning die veelal wordt gecreëerd tus sen ecologie en economie zou misschien helemaal niet nodig hoeven te zijn indien het economische belang niet ondergeschikt gemaakt wordt aan het ecologische belang of andersom. Een voorbeeld is Deltanatuur. Aan de noordrand van Goeree-Overflakkee zal naar verwachting 400 hectare natte getij denatuur worden ontwikkeld. Deze natuur ontwikkeling gaat ten koste van vruchtbare landbouwgronden in de Zuiderdieppolder. De gemeenteraad wil dan ook in ieder geval een volledige schadeloosstelling voor de betrok ken agrariërs. Bovendien is het VGB van mening dat, indien de plannen van Deltana tuur tot ontwikkeling komen, er ook op eni gerlei wijze een economische compensatie moet plaatsvinden om een evenwicht tussen economie en ecologie te bewerkstelligen. Deze economische compensatie kan door ruimte te bieden voor nieuwe vormen van recreatie. Allereerst natuurlijk door het punt waar we als VGB al vele keren voor gepleit hebben: het bevaarbaar maken van het havenkanaal van Stellendam door een open verbinding tussen Dirksland en Stellendam én het Haringvliet. Dit is voor het VGB een zeer belangrijk punt. Naast de 'standaard' zaken als wandel-, ruiter- en fietspaden valt daarnaast te denken aan bijvoorbeeld fluis terboten, kanoroutes, avontuurlijke routes, een bezoekerscentrum met horecagelegen heid en avontuurlijke vormen van (kleinscha lige) verblijfsrecreatie. Bij dit laatste valt te denken aan enkele eenvoudige lodges of een kampeermogelijkheid. Ontwaken midden in de natuur, wie wil dat nu niet? Ook zijn er wellicht mogelijkheden te vinden door een vorm van agrarisch natuurbeheer. Het VGB gaat uit van een positieve grond houding van Deltanatuur om deze plannen voor een beleefbaar natuurgebied te realise ren en zal, conform het raadsakkoord, niet akkoord gaan met een wijziging van het bestemmingsplan indien de economische waarborgen (in de vormen van schadeloos stelling) en potenties van het gebied (nieuwe vormen van recreatie in de natuur) gewaar borgd zijn. Wij horen graag üw mening over de zaken die u bezig houden. Neemt u hierover gerust contact met ons op. U kunt dit doen per telefoon, e-mail of via onze website waar u zich ook gratis kunt aanmelden voor de digi tale VGB Nieuwsbrief Fractie VGB: Patrick Polie en Margreet van Heest Telefoon 0187-681678 e-mail: info@vgb-goedereede.nl website www.vgb-goedereede.nl Het verbaasde de fractie van het CDA dat bij de Presentatie van het Zuiderdiep door Mark Jansen werd mee gedeeld dat er met de ondernemers die in de Zuiderdiep polder zitten vergaande onderhandelingen waren. Na verder onderzoek is gebleken dat men daar de laatste twee jaar niet meer over de vloer is geweest. Voor ons als fractie van het CDA is het nu duidelijk dat eerst Dienst Landelijk Gebied (DLG) met de ondernemers rond de tafel moet gaan zitten. En daarna is afgesproken dat besluitvorming in de raad plaatsvindt, pas nadat de betrokken onder nemers schadeloos zijn gesteld. Verder kwam ook de invulling van de inrich ting van het gebied ter sprake door Natuur monumenten. De vraag van de fractie van het CDA aan de heer de Groot van Natuur monumenten was of ernaar gekeken of dat meegenomen is de resultaten van de Brain stormsessie die is gehouden bij het Wapen van Stellendam, waarbij heel wat instanties aanwezig waren, handelend over de invul ling van het gebied. Wij als fractie van het CDA vonden daar niets van terug. De heer De Groot antwoordde dat de voorstellen die daar zijn besproken niet mee genomen konden worden, want dit zou kunnen leiden tot grote ecologische schade in het getij- dengebied. Zoals het er nu voor staat zal de Zuiderdieppolder zout worden met een gedempt getij tussen 50 en 80 cm, dat voor de pleziervaart en de sportvisserij een verbo den gebied wordt. Wel werd er aangegeven dat deze recreanten zich kunnen verplaatsen naar het zoetwaterkanaal dat nog aan gelegd moet worden. Als toegift werd door Natuur monumenten aangegeven dat, ais dit plan zo doorgaat, zij de Scheelhoek zal openstellen voor publiek. Dit is nu nog verboden gebied is. Als fractie van het CDA constateren wij dat, zoals het er nu voorstaat, er in de toekomst meer ruimte komt voor vogels en minder ruimte komt voor de bewoners van dit eiland. Fractie CDA Goedereede: H.T van Oostenbrugge, tel. 0187-493223 E.B. Westhoeve, tel. 0187-663375 D. Pijl, tel. 0187-492507 Regelmatig stelt het Ij raadslidmaatschap je voor moeilijke keuzes. De keuze tussen individuele belangen van bepaalde inwoners tegenover de keuze voor het alge meen belang is niet altijd even helder en soms erg moeilijk. Zo is er de kwestie van de woningtoewijzing. In het verleden waren er wachtlijsten per kern. Woningzoekenden konden zich hierop inschrijven, zelfs voor meerdere kernen tege lijkertijd. De lijst groeide en groeide, terwijl het ons toegewezen woningcontingent absoluut niet meegroeide. Dit betekende dat na een aantal jaren de lijst vele malen meer gegadigden bevatte dan er ooit aan woningen gebouwd zou worden. Toegege ven, de eerste tientallen zouden ooit wel een woning toegewezen krijgen, maar daar bleef het ook wel bij. Bovendien bleek dat in de loop der jaren de lijsten behoorlijk vervuild waren. Er stonden mensen op die allang geen woningzoekenden waren of die om andere redenen geen belangstelling meer hadden. In 2004 heeft de gemeente beslo ten de wachtlijst af te schaffen omdat deze onwerkbaar was geworden, jammer genoeg heeft het toen nog een hele tijd geduurd voordat er een goed alternatief was bedacht. Besloten werd om veel meer te gaan kijken naar doelgroepen, dus: wie wil er voor welke woning in aanmerking komen en voor welke doelgroepen is de nood het hoogst? Hiervoor werd onder andere een enquête onder de bevolking gehouden, het woningbehoeften- onderzoek. Op basis hiervan kon vastgesteld worden aan welke soort woningen het meest behoefte is en kan het bouwprogramma daarop worden afgestemd. Het is dan ook niet zo onlogisch dat ook bij de toewijzing van woningen meer rekening wordt gehou den met deze doelgroepen. Hieruit is het idee van loting ontstaan. Eerst wordt vastge steld voor welke doelgroep een bepaald aan tal woningen is bedoeld. Daarop kan inge schreven worden en aan de hand van een aantal criteria wordt vastgesteld in hoeverre men inderdaad tot die doelgroep behoort. Pas als er meer gegadigden dan woningen zijn, wordt er geloot. Maar... wat nu met al die mensen die al jarenlang op de wachtlijst staan? De gemeente heeft gemeend om alle wachtlijsters een briefte sturen waarin hen om een zienswijze (mening) wordt gevraagd over deze nieuwe vorm van woningtoewij zing. Als je dan al die brieven leest, begrij pen we echt wel dat er af en toe onvrede is over deze gang van zaken. Ondanks het feit dat ook veel briefschrijvers inzien dat dit op zichzelf een goede en transparante wijze is van woningtoewijzing, blijft het natuurlijk zuur voor diegenen die hoog op de lijst stonden en nu niet meer zeker weten of ze ook een huis krijgen. Maar daar komt het weer: de afweging moet door ons met name gemaakt worden in het algemeen belang. Onze fractie heeft zich al eerder uitgespro ken voorstander te zijn van het lotingsy steem per doelgroep. Met name omdat hier bij steeds de woningbehoefte voorop staat. We vinden het absoluut sneu voor diegenen die nu in onzekerheid verkeren of ze straks in aanmerking komen voor een huis, maar het doel blijft toch steeds om te komen tot een systeem dat in de gegeven omstandigheden (te weinig huizen om aan de natuurlijke aanwas te kunnen voldoen) zorgt voor een zo accuraat en eerlijk mogelijk beleid voor iedereen. Toch zijn we van mening dat we met name over de criteria nog wel wat vragen hebben; deze zullen we dan ook zeker stellen. We blijven de hele ontwikkeling van de woning toewijzing met argusogen volgen, daar kunt u op rekenen. Op een vastgesteld gedeelte van het strand bij Ouddorp (bij strandovergang het 3e blok) en op een stuk strand langs de Brouwers- dam worden de laatste jaren de zogenaamde 'extreme sporten' zoals buggy-kiten, blow- karten en kite-surfen met veel enthousiasme door steeds meer mensen beoefend. Deze sporten kunnen soms echter tot gevaarlijke situaties leiden. Zo kwam vorige week een kite-surfer op de dijk van Herkingen terecht, die daardoor flinke blessures opliep. Daar naast kan het gebeuren dat de beoefenaars van deze sporten tot soms gevaarlijke con frontaties komen met ook op het strand aanwezige strandwandelaars of badgasten, zeker wanneer zij zich niet aan de regels houden. Dit is de afgelopen maanden geble ken, toen er vele klachten over gevaarlijk gedrag van buggy-kiters op het strand van Ouddorp bij het gemeentebestuur binnen stroomden. Twee verontruste strandbezoe- kers spraken hun bezorgdheid eveneens uit in de gemeenteraadsvergadering van januari. Afgesproken werd toen om dit onderwerp in de commissie Publiekszaken van donderdag nog eens uitgebreid aan de orde te stellen en te proberen een oplossing te zoeken die voor iedereen aanvaardbaar is. Het kan natuurlijk niet zo zijn dat mensen die een gezellige dag aan het strand willen doorbrengen, plotsklaps worden gecon fronteerd met supersnelle wagentjes die je ondersteboven dreigen te rijden. Anderzijds zijn de Brouwersdam en het daartoe aange- wezen stuk strand bij Ouddorp uitermate geliefde plaatsen om deze sporten te beoe fenen. Onze fractie is van mening dat onze stranden ruim genoeg zijn om alle bezoekers te kunnen geven wat zij zoeken. Wel komt het er vooral op aan om hierover duidelijk heid te scheppen. Waar mag iets wel, waar mag iets niet! Waar kun je veilig je handdoek neerleggen? De oplossing wordt nu gezocht in gedeeltelijke verplaatsing van de zone, duidelijke aanwijzingen op de borden bij de strandovergangen, een nieuwe, duidelijke, overzichtelijke folder die aangeeft welke stranden voor welke doelgroep geschikt zijn en op het strand zelf een duidelijk zichtbare palenlijn die aangeeft dat daar een zone is die gebruikt wordt door de beoefenaars van de wat meer risicovolle sporten. Daarnaast is ook de handhaving van het grootste belang. Het heeft weinig zin om regels vast te stellen als deze niet gehandhaafd worden. Wij zijn van mening dat zeker in de tijden dat onze stranden druk bezocht worden, maar ook daarbuiten, extra controles dienen te worden uitgevoerd op het naleven van de regels, juist in de gebieden waar deze extreme sporten worden uitgeoefend en waar grotere risico's van ongelukken bestaan, is duidelijk heid, handhaving en naleving van het groot ste belang. Als iedereen weet waar hij aan toe is, moet het mogelijk zijn om met elkaar te genieten van het mooie dat het strand van Ouddorp te bieden heeft! Fractie PvdA Goedereede: Titania Poort en Dorien Kickert De heer Wijffels heeft zijn werk gedaan en de nieu we regering staat vlak voor of reeds op het bordes. V/outer Bos treedt toe, met of zonder das, tot het kabinet waar hij tot voor kort steevast beweerde niet te zullen toe treden als Balkenende premier zou worden. Wellicht dat de invloed van de ChristenUnie onder leiding van Rouvoet hier het juiste smeermiddel is om twee kemphanen in de zelfde ren te krijgen. Voor de WD is het teleurstellend dat het beleid niet gecontinueerd kan worden. Maar na al die jaren is het wellicht goed om weer eens vanuit de oppositie te opereren. De onrust binnen de partij kan rustig opgelost worden. Van onrust binnen de gemeentelijke VVD is geen sprake. Goede samenwerking onderling en brede steun van onze steun- fractie en achterban geven een goed gevoel over onze werkzaamheden. In de week voor de commissievergaderingen bespreken we tijdens de steunfractievergadering de agen dapunten en bepalen onze standpunten. Tijdens de procedure tot bestemmingsplan wijziging van het bestemmingsplan Oude land en Oude Nieuwland zijn er zienswijze binnen gekomen welke behandeld dienden te worden. Op initiatief van de VVD fractie heeft de gemeenteraad hiervoor de regie in eigen handen gehouden, ondanks het voorstel van het College om dit binnen het College af te doen. De VVD fractie vond dat het de autonome bevoegdheid was van de raad om dit zelf af te handelen. Dit in het kader van de volksvertegenwoordigende taak van de raad. Tevens werd voorgesteld om de mensen die een zienswijze hebben ingediend middels een hoorzitting de gelegenheid te geven deze toe te lichten. Hierover krijgen deze mensen nog bericht. Daarna zal ook de raad het bestemmingsplan vast gaan stellen. Donderdag I februari was Erik van Heijnin- gen VVD-gedeputeerde van de provincie) te gast op het eiland. Hij heeft de bijeen komst bijgewoond van de LTO. Voorafgaand werd hij uitgenodigd door de Stichting Behoud Beugsloep MD 10. Dit schip is in 1923 verkocht en is uit Middelharnis weg- gevaren voor een rondreis door Europa, maar heeft vanaf 1991 in Frankrijk aan de ketting gelegen vanwege hasjsmokkel. De stichting kreeg dit schip op het oog en heeft met suc ces geprobeerd het weer naar Middelharnis te halen. Erik van Heijningen heeft samen met bur gemeester De Vries van Middelharnis het startsein gegeven om de restauratie te laten beginnen. De oude glorie van het visdorp Middelharnis zal weer zichtbaar worden door de restauratie van dit prachtige schip. De WD-Goedereede wenst de stichting veel succes. In de commissievergadering van januari heeft natuurmonumenten een presentatie gege ven over de toekomstige inrichtingsplan nen voor de Zuiderdieppolder. Indien alles doorgang vindt is de WD een voorstander van recreatief medegebruik. De WD vond de genoemde mogelijkheden zeer mager en zeker niet in overeenstemming met de uit komsten van de publieksbijeenkomst die in Stellendam werd gehouden. Daarvoor ligt nog een lange weg te gaan in verband met de verwerving en beoordeling van de plan nen inclusief de alternatieve plannen door de commissie MER. Alle gemeenteraadsleden zijn bedolven onder brieven van verontruste burgers uit Stellendam. De WD-Goedereede kan de inhoud van deze brieven goed begrijpen. Het is dan ook geen geheim dat de WD de enige fractie is van de gemeente Goedereede die het van meet af aan eens was met het standpunt van het college om geen mede werking te verlenen. Dat wil beslist niet zeg gen dat wij tegen duurzame energie zijn. Wij zien echter meer in andere technologieën. De laatste maand hebben artikelen in de krant gestaan van verontruste burgers en gasten van onze gemeente die zeggen dat buggykiters en andere sporters overlast ver oorzaken op de stranden. Er is een stuk van het strand beschikbaar om deze sporten te kunnen uitoefenen. Natuurlijk moeten de beoefenaars van deze sporten zich houden aan de regels en voorzichtig zijn wanneer wandelaars hen tegemoet komen of omge keerd. Aan de andere kant moeten wande laars beseffen dat ze een beetje aan de kant moeten gaan als zo'n karretje nadert. Het is best een spectaculair gezicht en als iedereen elkaar wat gunt, is eÖSij ons 25 km lange strand voor iedereen wel een plaats om dét te doen waarvoor men het strand wil bezoe ken. Voor ons staat Vrijheid hoog in het vaandel, maar verdraagzaamheid en verant woordelijkheid is net zo belangrijk. WD-fractie Goedereede: Henk van der Meer en Addy Rijerkerk-Andriesen De SGP-fractie heeft in de laatste commissie vergadering Grond Gebied Zaken de plannen rondom Natura 2000 aan de orde gesteld. Middels inspraakavonden heeft het minis terie van LNV in elke provincie een avond georganiseerd waar burgers en belangheb benden in kennis werden gesteld van het project Natura 2000. Natura 2000 beoogt een betere bescher ming van waardevolle natuurgebieden in Nederland. Op zich is daar niets mis mee. Rentmeesterschap over de schepping is de SGP dan ook niet vreemd. Toch hebben wij ernstige bedenkingen tegen de voorgestelde richtlijnen. Zo wordt het gebied Zuiderdiep polder nu al aangemerkt als habitatgebied. Een gebied waarvoor dus regels gelden m.b.t. natuur en omgeving. De SGP heeft er op gewezen dat diverse instanties dan wel plannen hebben met o.a. dit gebied (Delta natuur), maar dat het absoluut niet zeker is dat de gemeenteraad hier voorstander van is. Sterker nog, de eerste vijfjaar, of misschien nog wel langer, zal dit gebied in ieder geval nog agrarisch gebruik kennen. De SGP heeft dan ook aangedrongen op een stevige reactie richting Natura 2000. Het kan niet zo zijn dat nu al beperkingen worden ingesteld, terwijl er geen uitzicht is op een veranderd gebruik. Op de desbetreffende voorlichtings avonden klonk er dan ook vanuit diverse branches protest. Bewoners, recreatie en agrariërs zien de plannen absoluut niet zit ten. Een citaat uit het hoofdverhaal van Natura 2000 laat zien dat de gevolgen abso luut niet te overzien zijn. Er wordt gesteld: 'Hoe de nu vastgestelde doelen gerealiseerd moeten worden, en welke maatregelen daarvoor genomen moe ten worden, dat wordt in een later stadium duidelijk, namelijk op het moment dat de beheersplannen worden opgesteld. De gevol gen kunnen groot zijn: voor ammoniakuit- stoot, lichthinder en water. Maar ook voor dé aanleg van wegen, voor woningbouw en de aanleg van industrieterreinen is voortaan een Natura 2000-toets nodig'. Niet alleen de agrariërs hebben hier mee te maken, maar het treft ook de recreatie (Voordelta) en visserij. Het zijn precies de drie pijlers waar de economische activiteiten van de gemeente zich voor een groot deel manifesteren. De SGP-fractie zal deze ont wikkelingen dan ook met grote belangstel ling volgen. Zoals u weet staan wij aan de vooravond van de provinciale verkiezingen op woens dag 7 maart 2007. De SGP kiesvereniging te Goedereede organiseert een openbare ver kiezingsavond op vrijdag 23 februari 2007. Deze avond staat in het teken van de verkie zingen voor de Provinciale Staten en heeft als titel 'Toegevoegde Waarde'. De eerste drie SGP-kandidaten voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland zullen op deze avond aanwezig zijn om met de aanwezigen van gedachten te wisselen over de provinciale politiek. Lijsttrekker S. Stoop (burgemeester van Dirksland) zal een pre sentatie houden met als titel 'Toegevoegde Waarde voor Zuid-Holland'. Tevens is er een forum met de drie statenleden. Belangstellenden zijn van harte welkom! De locatie voor deze avond is verenigingsge bouw: Eben-Haëzer, Preekhillaan 3 te Oud dorp, aanvang 20.00 uur. Namens SGP fractie Goedereede: J. Klepper, K. Soeteman, P.C. Crinwis, H. Tanis en T. Human website: www.sgp-goedereede.nl e-mail: fractie@sgp-goedereede.nl Zaterdagmorgen 24 februari a.s. zullen vrijwilligers van de Hersteld Hervormde gemeente van Nieuwe-Tonge het oud papier weer ophalen. Gelieve het papier uiterlijk 9.00 uur aan de weg te zetten. S0Sii!M!!/0!!SIS!l!f'f'!WMf. DIRKSLAND - Dat de orchidee veel trouwe fans heeft, is een feit: het is de meest verkochte plant van Nederland. Vanaf 19 februari is het daarom weer orchideeënweek bij Life Garden, in samenwerking met Cameleon Orchidee. In alle Life Garden tuincentra zijn vanaf 19 februari de meest prachtige orchideeënpre- sentaties te zien waardoor de veelzijdigheid van deze plant in één oogopslag duidelijk is. Op zaterdag 24 februari kunnen alle lief hebbers tussen 11.00 en 15.00 uur met alle vragen terecht bij één van de Life Garden tuincentra in de buurt. De specialisten van Cameleon Orchidee vertellen in de vestiging alles over deze prachtige plant en nodigen u uit langs te komen met specifieke vragen. Ze zijn zelf namelijk dol op deze planten en delen hun kennis en ervaring graag. Orchideeën spreken enorm tot de verbeel ding. Door de vele soorten en kleuren zijn ze nooit uit de mode en je kunt ze in elk interi eur stylen. Exotische bloemen met bijzonde re namen als Cambria, Cymbidium, Dendro- bium, Miltonia, Oncidium, Paphiopedilum, Phalaenopsis, Vanda en Zygopetalum. Deze soorten zijn tevens allemaal in de woonkamer opnieuw in bloei te krijgen. Verzorgingstips per soort vindt u op de website www.camele- onorchidee.nl. Wereldwijd zijn er in het wild grofweg zo'n 30.000 verschillende soorten. De orchidee wordt ook wel de Koningin van de planten genoemd. En terecht, want met hun slanke, statige verschijningen spreken ze direct tot de verbeelding en blijven ze je keer op keer verrassen! Orchideeën zijn echte blikvangers in het inte rieur. De exotische bloemen vallen direct op en brengen een bijzondere sfeer. Zeker in de winter, wanneer er weinig bloeiende planten zijn. Cameleon Orchidee introduceerde onlangs de Dendrobium 'Berry Oda'. Deze nieuwe orchidee heeft prachtige paarse bloemen en is bovendien licht geurend. Maar deze novi teit heeft nog een extra verrassing in petto. Na de bloei binnenshuis, kunt u hem - mits de temperatuur hoger is dan vijf graden - een tweede leven buiten op het terras bieden. 'Berry Oda' bloeit dan opnieuw en zo heb je er ook buiten een zomerlang plezier van. En na de zomer kan de 'Berry Oda' gewoon weer naar binnen. Op de Nationale Orchideeëndag in de tuin centra Life Garden is deze nieuwe orchi dee dan ook zeker van de partij. Op Goeree-Overflakkee vindt u een Life Garden Tuincentrum aan Vroonweg 23 te Dirksland.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 4