L I T I E De eerste aardappels zitten er al in... 0900-8844 Regiodirecteur Edudelta Onderwijsgroep ziet volop kansen voor het MBO Peiling Platform Turbulentie levert 'duidelijke afwijzing' vliegveld op Inleveren rommelmarktspullen Sl^ J\'H Bedenkingen, teleurstelling, onbegrip en protest Barbaars Averechts 'Rustvervuiling Niet nodig Precedentwerking Extra kerkdienst Geref. Gemeenten Snelheidscontroles Van Mechelen Verschil Volop kansen Maatwerk Samenwerking Bingo bij ANBO Bingo te Ooitgensplaat kievit Dinsdag 20 februari 2007 79e jaargang (JOKREE-OVERFLAKKEE - De peiling van Platform Turbulentie heeft 428 reacties opgeleverd op het nieuws dat er mogelijk een vliegveld voor ultraiichte vliegtuigen (ULV's) komt bij Oude-Tonge. Vrijwel alle respondenten zijn tegen een vliegveld op (ioeree-Overflakkee. Slechts vier voorstanders meldden zich bij het Platform Turbulentie en één respon dent gaf aan neutraal te zijn. Voor de initiatiefnemers is de conclusie van de peiling duidelijk: "Volgens Platform Turbulentie is het totaal van de reac ties een duidelijke indicatie tot afwij zing van het vliegveld in kwestie." Door Kees van Rixoort Het platform kwam medio december tot stand. Dit nadat via de regionale pers bekend was geworden dat er plannen zijn voor een vliegveld bij Oude-Tonge en dat het college van B en W van Oostllakkee in principe medewerking zou willen verlenen aan de rea lisering daarvan. Het piatt'orm, een particulier initiatief, verklaarde zich tegen. "Gegeven de afspraken tussen de gezamenlijke eilandge- meenten en de provincie, dat Goeree-Over- llakkee een eiland is van 'Kust, rust, natuur on ruimte', is volgens Platform Turbulentie een vliegveld totaal misplaatst waar dan ook op Goeree-Overtlakkee, voor welk type vliegtuigen dan ook." Hel platform is verder van mening dat het publiek laat en weinig is geïnformeerd over de vliegveldplannen. De initiatiefnemers verspreidden raambiljetten, bestookten de media met persberichten en begonnen een peiling onder de bevolking. Deze peiling, die liep tot i februari 2007, leverde reacties op uit alle dorpen._van het eiland; 327 per e-mail en 101 via de post. De meeste respondenten zijn afkomstig uit de gemeente Oostflakkee: 195, waarvan 147 uit de kern Oude-Tonge. Vanuit de gemeente Middelharnis reageerden 144 mensen op de oproep van het platform, vanuit de gemeente Dirksland 44 en vanuit de gemeente Goede- reede 32. Ook van buiten het eiland ontving Platform Turbulentie reacties: 13 in totaal. Het gaat vooral om recreanten en oud-inwo- ners. Het platform meldt dat veel jongeren hebben gereageerd. "Afgaande op de voornamen van respondenten heeft Platform Turbulentie veel prolesten ontvangen van mensen die jonger zijn dan 40 jaar. Opvallend is ook het aan tal reacties van mensen uit de Randstad die speciaal voor de rust op Goerec-Overtlakkee zijn komen wonen." Onder de respondenten bevinden zich voorts mensen "met praktijk ervaring m.b.t. de effecten van ULV's en andere sportvliegerij", vertegenwoordigers van politieke partijen, van organisaties voor natuur en landschap en van een organisatie tot bescherming van streekcultuur. In de meeste reacties, stelt het platform. "wordt het 'nee' tegen een vliegveld met nadruk en overtuiging uitgesproken". Veel respondenten voorzien hun protest tegen het vliegveld van argumenten. Platform Tur bulentie heeft de gehanteerde argumenten gerangschikt in een aantal categorieën. Onder de noemer 'wonen en recreëren' luidt het protest bijvoorbeeld: "Voor het woonge not is hier rust, ruimte en natuur essentieel. Rust is .schaars in het westen van Neder land en kan niet genoeg gewaardeerd en beschermd worden" en "Een vliegveld voor ULV's betekent 'verrommeling' van de ruim te op Goeree-Overflakkee. De komst van dit vliegveld staat duurzame kwaliteitsverbete ring van wonen en recreatie in de weg." Een ander vindt het idee "barbaars". Weer een ander merkt ironisch op: "En wij maar recla me maken met rust, natuur en ruimte." Het platform noteerde ook economische pro testen tegen het vliegtuig. Een voorbeeld: "Een vliegveld voor ULV's dient geen enkel algemeen maatschappelijk belang en bete kent praktisch niets voor de economie van Goeree-Overflakkee. Het zal economisch eerder averechts werken." Andere respondenten halen de gevolgen voor ecologie, natuur en vogels aan. "Juist lager vliegende vliegtuigen doen schade aan natuur-Zvogelgebieden" en "Een vliegveld tussen Haringvliet en Grevelingen, tussen twee natuurgebieden van groot Europees belang, is ondenkbaar" en "Een vliegveld spoort niet met het natuurgebied, dat zich ontwikkelt in de natuurvriendelijke water berging die het Waterschap Holland.se Delta in 2006 heeft aangelegd aan de Watergatse- weg." Weer anderen komen met het argument van luchtverontreiniging. "De club van ULV's heeft expliciet aangegeven te willen groeien. Dat zal ook wel moeten, wil de investering in het vliegveld enigszins rendabel zijn. Dus zullen rustverstoring en luchtvervuiling in de toekomst nog toenemen." Een ander meldt dat het vliegveld meer verkeer zal aantrek ken. "De geluidshinder van de ULV's moet men niet onderschatten", reageert een verontruste burger. "In een stil gebied is het geluid extra storend." Iemand meldt dat het hoge geluid lang blijft hangen, een ander dat er vooral over het eiland zal worden gecirkeld. "ULV's vliegen bij gunstige weersomstandigheden, dus wanneer bewoners en recreanten bui ten willen zijn. De 'rustvervuiling' neemt excessief toe bij dagen met mooi weer." In de categorie 'geluidshinder' registreert Plat form Turbulentie ook bezorgdheid over de aanzuigende werking op andere vliegerij. "De aanleg van een vliegveld voor ULV's geeft een opening voor de komst van andere sportvliegtuigen, helikopters, rondvluchten, parachutespringers en dergelijke." En dat terwijl een verhuizing van de ultra lights naar Oude-Tonge helemaal niet nodig is, betoogt een van de 428 respondenten. "Het is nergens voor nodig. De vliegtuigen van de aanvragers zijn nu gestationeerd op Vliegveld Midden-Zeeland, Ze zijn door dat vliegveld verwelkomd. Daar zijn alle voor zieningen al aanwezig. Waar doen de ULV- vliegers moeilijk over?" Een vliegveld, zo maakt bestudering van de reacties duidelijk, zou ook niet passen in het streekplan en het bestemmingsplan. "Als dit vliegveld mogelijk wordt gemaakt, is het gevaar van precedentwerking m.b.t. andere gebieden met agrarische bestemming levens groot aanwezig." Respondenten tonen hun teleurstelling over de houding van het college van B en W van Oostflakkee en hun onbegrip over de medewerking die de provincie Zuid- Holland volgens de aanvrager zou hebben toegezegd. Platform Turbulentie rapporteert: "Er zijn bedenkingen geuit tegen het feit dat het College van B en W niet in een vroeger stadium van de procedure voor de aanleg van het vliegveld contact heeft gezocht met de gemeenteraad en de bevolking. Een aantal respondenten heeft aangegeven dat een refe rendum hier op zijn plaats was geweest." 'Vliegveld Flakkee?' staat in grote zwarte letters op het verslag van de peiling. Daarbo ven is een vliegtuigje getekend dat een span doek voorttrekt door een bewolkte lucht. Dat doek stelt een vraag: 'Eiland van kust, rust, natuur en... vliegtuigen?' Het antwoord van Platform Turbulentie en meer dan 420 ver ontruste burgers moge duidelijk zijn. STAD AAN 'T HARINGVLIET-Woensdag 21 februari, 19.30 uur, ds. C. van Krimpen. Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee GOEREE-OVERFLAKKEE - Politieper- .soneel van het district De Eilanden hield vrijdag snelheidscontroles op diverse plek ken op Goeree-Overflakkee. De controles werden gehouden in het kader van het pro ject Samen Ongevallen Stoppen. Dit project richt zich op de aanpak van forse snelheids overtredingen en alcoholgebruik. De politie controleert regelmatig en neemt standaard bij iedere bestuurder een blaastest af. Doel is om het aantal aanrijdingen en ongevallen die ontstaan door onverantwoord rijgedrag drastisch omlaag te brengen en zo de ver keersveiligheid te vergroten. In totaal kregen 56 bestuurders een bekeuring voor te hard rijden. Er werden drie rijbewijzen ingevor derd en er werden drie bestuurders, waarvan één beginnend, bekeurd voor het rijden onder invloed van alcohol. HERKINGEN - De eerste aardappelen zijn al weer gepoot. Gezien het winterbeeld van de afgelopen tijd ziet de Herkingse landbouwer Jaap van Rossum de kans niet groot dat het nog streng zal gaan vriezen en vonden hij en zijn 80-jarige vader Leen van Rossuin afgelopen zaterdag de tijd rijp om te gaan poten. Beide landbouwers kunnen zich niet herinneren ooit zo vroeg de aardappels - eigenheimers en dore's - de grond in te hebben gewerkt. (Foto: Persbuw Flakkee) MIDDELHARNIS/SOMMELSDUK - Met ingang van dit schooljaar 2006/2007 zijn de Technische School en de Groene School onder één directie gebracht. Het doel is het bevorderen van de onderlinge samenwerking tussen de scholen. De beide scholen maken deel uit van de Edudelta Onderwijsgroep, die haar zetel heeft in Goes. De Groene School maakte daar al langer deel van uit. De Technische School is sinds 2002 aangesloten bij deze onderwijsgroep. Beide scholen hebben sinds het nieuwe schooljaar één directeur. We spraken met Chris van Mechelen, regiodirecteur Goeree-Overflakkee van de Edudelta Onderwijsgroep. Door Adri van der Laan Eén directie, één school, binnenkort één gebouw voor de ruim achthonderd leerlingen van beide vestigingen? "Hier wordt wel seri eus over gesproken, maar of het er van komt en hoe snel, hangt van veel factoren af De vraag wat de beide scholen voor elkaar kun nen betekenen en van elkaar kunnen leren vind ik veel belangrijker". Uit het gesprek met regiodirecteur Van Mechelen blijkt dat hij veel mogelijkheden ziet in de samenwer king tus.sen beide scholen. Chris van Mechelen kwam op elfjarige leef tijd naar de Hoekse Waard. Hij maakte deel uit van het domineesgezin dat uit het Zeeuws- Vlaamse Oostburg naar de pastorie in Hei- nenoord trok, waar zijn vader predikant was. Sinds die tijd woont hij in de Hoekse Waard, van waaruit hij - uit Strijen - iedere dag rich ting beide scholen komt. Ofschoon Van Mechelen al geruime tijd in het onderwijs actief is, begon hij zijn arbeidscar- rière in de Bouwsector. Als bouwkundige was hij bij verschillende bouwprojecten betrok ken, maar het hart trok toch naar het onder wijs. Na tien jaar trok hij, na studie, de onder wijswereld in, waar hij als docent les gaf op het Da Vinci College in Dordrecht. Naast zijn onderwijscapaciteiten bleek hij ook leiding gevende aspiraties te hebben, want na een halfjaar werd hij coördinator van de afdeling Bouwkunde MBO en enige jaren later werd hij directeur van de sector Techniek van het Regionaal Opleidingcentrum Da Vinci Col lege. In 2003 maakte hij de overstap naar de Groene Sector Bij het Wellantcollege gaf hij leiding aan een combi school VMBO/MBO in Rotterdam. Bij deze onderwijsinstellingen heeft Van Mechelen veel ervaring opgedaan binnen zowel de MBO- als VMBO 'tak' van het onderwijs. En deze ervaring komt hem van pas bij 'zijn' huidige twee scholen, waar over hij de scepter zwaait. Van Mechelen geeft aan dat hij lesgeven "erg graag heeft gedaan", maar dat zijn interes ses vooral liggen in het ontwikkelen en ver nieuwen op het onderwijsgebied. "De wereld veranderd in rap tempo en we hebben als onderwijs de plicht onze leerlingen zo goed mogelijk voor te bereiden op een toekomst in die veranderende wereld". Het is Van Mechelen opgevallen dat er een groot verschil is tussen de beide scholen en het Wellantcollege. "Op de school in Rot terdam kwamen veel leerlingen uit de ach terstandswijken Krooswijk en Kralingen en ongeveer zeventig procent van die leerlingen zaten in een leerweg ondersteunend traject. Dat is hier zeker niet het geval". Volgens hem is de problematiek die er op de mbo-scho- len in de steden overheerst hier nog niet aan de orde "maar je ziet wél het nodige veran deren". Om de problemen te voorkomen is de Technische School enkele jaren geleden begonnen met de 'Kanjertraining' en ook de Groene School is dit jaar met deze training begonnen. Van Mechelen is vol lof over deze initiatieven van zijn voorgangers. De Kanjer training, waarbij de leerlingen zich bewust worden gemaakt van hun eigen gedrag en daardoor elkaar en de docenten met respect behandelen, heeft haar vruchten afgewor pen. Al ontkent de regiodirecteur niet dat er wel eens een 'knokpartijtje' is - "het blijven natuurlijk pubers!", toch hebben de kanjer trainingen het schoolklimaat positief beïn vloed. "Goeree-Overflakkee kan best trots zijn op deze scholen", aldus Van Mechelen. Van Mechelen ziet nog steeds volop kansen voor het VMBO en MBO-onderwijs omdat er niet alleen een grote vraag blijft naar vak mensen, maar hij ziet ook dat vooral bij de Groene School er een brede uitstroom is, waaruit blijkt dat de tijd dat er op de 'land bouwschool' alleen maar leerlingen werden klaargestoomd voor het werk op de boerderij of bij een hovenier, voorbij is. "Het blijkt dat na het bepalen van het diploma de leerlingen veel kanten uitgaan. "Sommigen volgen een administratieve opleiding en anderen gaan de zorg in. Wij bieden dan ook plaats aan leerlingen die specifiek voor een beroeps opleiding kiezen, maar ook aan leerlingen die het nog moeilijk vinden om een keuze te maken". Bovendien zoekt de school naar Regiodirecteur van de Edudelta Onderwijsgroep Chris van Mechelen naast de zes punten die de basis vormen voor de Kanjertrainingen: niemand is zielig, niemand lacht uit, we helpen elkaar, we vertrouwen elkaar, niemand speelt de haas, wij zijn eerlijk zonder te kwetsen. {Foto: Adri van der Laan) nieuwe opleidingsmogelijkheden. Zo zijn er sinds kort mogelijkheden in de sector Recreatie Toerisme op beide scholen. Op dit moment vind onderzoek plaats naar de mogelijkheden voor 'installatietechniek' en 'transport en logistiek'. Eén van de grote wensen van Van Mechelen is om op de beide .scholen naast het VMBO meer ruimte te bieden voor het MBO, zodat de leerlingen ook na hun VMBO tijd ook nog voor MBO op de school terecht kunnen voor specifieke beroepsgerichte opleidingen. Het is bekend dat het onderwijsland nogal eens 'gebukt gaat'onder veranderingen. Hoe wel deze veranderingen een grote druk leggen op de scholen is Van Mechelen toch "redelijk tevreden" over de huidige situatie. Wel heeft hij nog wat wensen voor de toekomst: "Ik zou graag zien dat manier van examineren zou veranderen. Er zou meer praktijkgericht geëxamineerd moeten worden". Hij weet uit zijn contacten met het regionale bedrijfsle ven dat er een grote behoefte is aan 'maat werk' en hier zouden volgens Van Mechelen de scholen op in kunnen spelen. Hij geeft aan dat de scholen samen met het Albeda Colle ge, dat onder meer een MBO vestiging heeft in Oude Tonge, onderzoeken wat de moge lijkheden op het eiland zijn voor aanvullende MBO-opleidingen. Uit de contacten met het bedrijfsleven blijkt dat het voor de bedrijven heel belangrijk is dat de leerlingen zoveel mogelijk onderwijs (ook hun MBO-oplei- ding) op het eiland kunnen volgen. "De kans dat ze behouden blijven voor de regionale arbeidsmarkt is dan veel groter". De Groene School en de Technische School vallen nu onder één bestuur en één directie, en maken hiennee deel uit van het Edudelta Onderwijs waarvan het College van Bestuur in Goes is gevestigd. Onder dit verband vallen vijf scholen. Naast de scholen in Sommelsdijk en Middelharnis zijn dit scholen in Baren- drecht en Goes. Van Mechelen benadrukt dat ondanks de gespreide organisatie "de lijnen toch kort zijn". "Ik kom wekelijks bij het Col lege van Bestuur in Goes en ik ken daar ieder een. Het is zeker geen log orgaan", aldus de regiodirecteur, die verzekert de scholen een goede toekomst tegemoet zullen gaan en dat hij daar graag een bijdrage aan wil leveren. SOMMELSDIJK - Zaterdag 24 februari kunt u van 9.30-11.00 uur weer rommel marktspullen inleveren in gebouw Vita Nova aan de Van Aerssenstraat te Sommelsdijk. Dit ten behoeve van de te houden Gemeen- tedag op 26 mei a.s. in de ring rond de Her vormde Kerk te Sommelsdijk. Gelieve geen grote spullen zoals bankstellen, grote kasten en wandmeubelen aan te leveren. En voor de boedelveiling gaat het om spulletjes uit grootmoederstijd, curiosa en/of collector items, die u te goed vindt voor een rommel markt, maar die u toch wel weg wilt doen. MIDDELHARNIS - De ANBO Midden- en West-Flakkee organiseert zaterdag 24 febru ari a.s. een bingo in De Staver Iedereen, lid of geen lid, jong en oud, is hartelijk welkom. Aanvang 19.30 uur Op vrijdag 23 februari a.s. organiseert v.v. O.F.B, weereen bingo met velehandige prij zen. In de superronde is een waardebon te winnen ter waarde van 50, te besteden bij de ondernemers in Ooitgensplaat. De bingo wordt gehouden in de kantine van O.F.B, en begint om 20.00 uur. Om 19.30 uur gaan de deuren open. Het eerste kopje koffie of thee gratis is. OUDDORP WMtctnurt 33 T»l. {01tr| U1«11 Pnx (OltT) WaTM Industrieweg 44 3241 MA Middelharnis Tel.: (0187) 482609 Fax (0187) 485148 E-mail: info@kievitv*armte.nl v^ww.kievitv^rmte.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1