Nieuws Overdenking .Sjkvenster uit de kerken uit de Heilige Schrift Wandeldag Rode Kruis Activiteiten SWO HET Bijbelstudie over conflictsituaties EIIAIIDiat-tllEUWS Blik op kerk ^^y en samenleving [j Dadelijk succes (2) Welkomdienst Doopsgezinde Gemeente Inschrijven Eben-Haëzerschool Themadag voor vrouwen f^Hfn^jjijfpttjiuaaii^i. PAGINA 5 VRIJDAG 16 FEBRUARI 2007 - Sexmoorden - Het beeld bijgesteld - Geen absolute veiligheid In Elsevier van vorige week (10 februa ri) werd m'n aandacht getrokken door een vrij fors omslagartikel met het opschrift: 'Is mijn kmd nog veilig?' Het was helemaal gewijd aan de misdaden die de laatste jaren de bevolking hebben geschokt: Kinderen, voornamelijk meisjes van tussen de tien en vijftien jaar, die alleen op een eenzame weg werden meegelokt, verkracht en soms ver moord. Elsevier had een nauwkeurig onder zoek ingesteld, alle zaken van de afgelopen jaren op een rij gezet, en daaraan was de beschouwing gewijd. Ik heb dat artikel met aandacht gelezen, kon met het meeste wel instemmen, maar hier en daar plaatste ik toch vraagtekens. En van dat laatste wil ik u hier deelgenoot maken. Uiteraard was er een staatje met de 26 sexu- ele moorden van de laatste vijftien jaar. Ver deeld over het land en zelfs over de provin cies. Ze hadden becijferd dat het dus 'slechts' twee gevallen per jaar bedroeg. In sommige jaren werd zelfs geen enkele sexmoord op een kind gepleegd. Met andere woorden: het is niet zo erg als we denken.Bovendien, we zijn geneigd aan te nemen dat dit probleem zich vooral voordoet in de grote steden. Déar zijn immers de verleidingen groter en daar zijn ook meer mogelijkheden. Die mening is ook onjuist. Op dorpen en in grotere plaatsen kwamen er relatief méér gevallen voor Ook de kinderlokker, meestal een oudere man met een morsige regenjas, moet naar het rijk van de fabelen worden verwezen: het zijn vaak zeer beschaaafde lieden, zo'n 20 of 30 jaar oud. Soms een wildvreemde, soms ook een bekende van de familie. Het zal allemaal wel waar zijn. Alleen.het zal je kind maar wezen! Dan heb je niet zoveel aan deze type ringen en aan deze statistieken. Wat me vooral interesseerde is de vraag: Hoe staan ouders er tegenover en wat kun nen ze eraan doen om dit soort misdaden te voorkómen? Natuurlijk moeten ouders altijd hun kinderen waarschuwen, maar ze moeten hun kinderen vooral geen angst aanpraten. Bovendien, je moet ze ook niet te zeer aan banden leggen, want ze zijn op een leeftijd gekomen dat ze de wereld willen verkennen en daarin mag je die kinderen volstrekt niet belemmeren. Enfin, het artikel ademde de geest van 'pri vacy' die momenteel op allerlei terreinen opgeld doet. Uiteraard is algehele veilig heid ten enenmale uitgesloten. Ook kun je je kinderen niet in een totaal afgeschermde omgeving laten opgroeien. Dat zou zelfs een averechts effect kunnen hebben. Maar ik blijf het toch riskant vinden als tieners op een uur dat iedereen geacht wordt te slapen over een eenzame weg naar huis fietsen... Dat is, zoals we tegenwoordig zeggen, vragen om problemen... En verder, maar dat durf je in deze geseculariseerde tijd nauwelijks zeg gen, werk maken van het gebed: "Ik leg de namen van mijn kinderen in Uw handen". Waarnemer Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzen ding compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. WAAMM LIEVSHSSRS8SEST? Wiuiioni hebben bepaalde keverljes die eif>e/iacird!f>e imam 'lieveheersbeestjes' gekregen en daarop lijkende kevers niet? Antwoord: Met dat laatste slaat u de plank mis, want er zijn circa 4.000 soorten kever- tjes met op elkaar gelijkende en zelfs erg afwijkende tekening die met deze naam wor den aangeduid. En de volksmond heeft er nog meer licllcozingen voor bedacht, zoals gelukskevertje, lieveheershaantje, kapoentje, zonnekevertje. enz. De officiële naam is Coc- cinellidae en het zevenstippelige exemplaar dat u uittekende is de Coccinella septem- punctata. Zowel de larven als de volwassen kevers voeden zich met bladluizen en er zijn maar weinig vegetariërs onder de vele soor ten. In ons land kennen we zo'n zestig nuttige soorten. In het oude volksgeloof werden ze als gelukbrengers beschouwd. Vroeger zon gen de mensen zelfs versjes waaruit bleek dat deze kleine diertjes als orakel in liefdesza ken werden geraadpleegd. Als zo'n kevertje bij de partner neerstreek, was dat een teken voor een gelukkige verbintenis. Bij de oude Germanen was dit opvallende rood/zwarte beestje aan de godin Frcya toegewijd. CACTUS LATEN BLOEIEN Hoe moei ik een lidcacliis in bloei krijgen? Wal ik ook geef. hel helpt niet. Antwoord: Lidcactussen zijn gemakkelijk in bloei te krijgen als u ze in november 5 a 6 weken in een koude kamer zet. De bloemaan- zet begint pas bij 10 graden en lager. Geen warmte en mest, maar koude en droogte dwin gen de cactus tot bloei. Het is wel gebeurd dat iemand na jarenlange kweek in een warm kasje zijn cactus wegwierp. Die kwam in een zandbak terecht, de nacht was koud en... de volgende maand zag hij hem daar volop in de knop staan. Bloemisten passen een dagleng- teregeling toe (10 uur licht, 14 uur donker) met tijdschakelaars. U kunt volstaan met een koele kamer en zo min mogelijk water Pas als u flinke rode punten ziet, kunt u de plant heel langzaam aan wat hogere temperaturen wennen en weer iets water geven. IN DE OLIE M'n schoonmoeder en ik hebben verschil van mening over defrileuse. Hoe vaak moet ik de olie daarin ven'ersen Antwoord: Omdat u uitsluitend pommes fri tes bakt: minder vaak dan uw schoonmamma, die er meer kroketten in warmt. Voor de patat kunt u deze olie zo'n tien keer gebruiken, maar bij kroketjes, bitterballen en dergelijke hooguit vijf keer en dan verdient het aanbe veling de bijna afgekoelde inhoud tussentijds eens door een metalen zeef, koffiefilter of nylondoek te zeven alvorens ze opnieuw te gebruiken. Voeg geen nieuwe olie of vet toe aan al gebruikte en laat de pan niet maanden lang ongebruikt staan. Gebruik verder zo min mogelijk olie en laat nooit blauwe damp ont staan. Verhit zo'n friteuse pas kort tevoren en doe er slechts kleine porties tegelijk in. Moet de vaak gebruikte olie eruit, doe die dan juist vloeibaar in fles, blik of leeg melkkarton en dan pas in de vuilniszak, maar giet nóóit zoveel vet in het riool! De betere woninginrichting sinds 1920 Gedempt Kanaal lOó, Middelharnis, (0187) 48 27 84 PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND Beroepen te Amerongen-Overberg (herv.; wijk 2 Overberg), ds. A.J. de Kieviet te Zuidland; te Arnemuiden, ds. C. Bijman te Urk; te Doom (g.v. Zonnehuis), ds. J.C.R. Wijngaard te Vinkeveen en Waverveen (g.v. St. Zuwe Zorg), die dit beroep heeft aan genomen; te Ederveen (herv.), te Hasselt (herv.), en te Rouveen (herv,) ds. M. Maas te Heilouw; te Ommen (herv.; wijk 2), ds. W. Tijink te Zwartsluis; te Papendrecht (wijk- gem. West), ds. E. van den Ham te Mid delburg (prot. wijkgem. De Ontmoeting); te Ridderkerk (herv.), ds. M. Messemaker te Oud-Beijerland; te Urk (De Bron), ds. M.A. van den Berg te Zoetermeer; te Wouterswou- de (herv.), ds. G. van Wijk te Wezep. Aangenomen naar Arnemuiden, ds. C. Bij man te Urk; naar Wezep (herv. wijk 3), ds. C. van de Worp te Ede; naar Zetten Andelst (herv.), ds. J. Muller te Wapenveld (herv.). Bedankt voor Sint Anthoniepolder (herv.), ds. J.A. van den Berg te Nieuw-Lekkerland: voor Gouda herv.; wijk B), ds. P.J. Visser te Den Haag; (Ds. Visser neemt geen beroepen meer in overweging.) HERSTELD HERV KERK Bedankt voor Arnemuiden, ds. C.M. Visser te Boven-Hardinxveld. GEREE KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Duiven-Velp, ds. P.P.H. Water val te Krimpen a/d IJssel. CHR. GEREE KERKEN Tweetal:teDamwoude,ds.H.Korvingte Leer dam en kandidaat A. Huijgen te Veenendaal. Beroepen te Rijnsburg, ds. A. van der Zwan te Sliedrecht (Bethelkerk); te 's-Graven- zande, ds. C.J. Droger te Vlaardingen; te Urk (Eben-Haëzer), ds. M.A. Kempeneers te EIburg. Beroepbaar: kandidaat A. Huijgen, Blekerij 17, 3901 WH Veenendaal. Tel. 0318-552495. E-mail: a.huijgen@filtemet.nl. GEREE GEMEENTEN Beroepen te Groningen, ds. J.S. van der Net te Houten; te Scherpenzeel, ds. C. van Krimpen te Oud-Beijerland; te Zwolle, ds. C. Vogelaar te Kalamazoo (VS). Aangenomen naar Gorinchem, ds. L. Blok te Ermelo; naar Nieuw-Beijerland, ds. A. Vermeij te Elspeet. GEREE GEM. IN NEDERLAND Beroepen te Waardenburg, ds. J. Roos te Bameveld. GEITEMAAL We sturen onze dwerggeit niet graag in de regen naar buiten. Maar wat moet je zo'n diertje binnen te eten geven? Antwoord: Geiten mogen niet in een natte weide grazen, omdat ze droge voeten moe ten houden. Geef uw dwerggeit dagelijks wat oud brood, voederbieten, winterwortelen en veekoeken of schapenbrokken die je bij de coöperatie of veevoederhandel kunt kopen, waar je toch moet zijn voor hooi en stro. Zorg voor een volle ruif met vers gras en een flin ke bak vers water Bij het grassnijden kun je gerust wilde planten en onkruid meesnijden. want daar zijn ze gek op. 'En al het Joodse land ging tot hem uit en die van Jeruzalem; (Markus 1 5a) Stad volgt land Johannes' prediking en doop vinden een dadelijk en groots succes. Succes is wellicht niet het juiste woord. Het klinkt wat werelds. Laten we ons door een woord echter niet van de wijs brengen. Vergeet niet dat Johannes' boodschap bestemd is voor de hele wereld der Joden. En, nadat Markus zijn evange lie schreef, nu zelfs bestemd voor 'de verre gelegenen aan de zee'. Van Dale's Groot Woordenboek noemt 'succes': goede afloop, uitkomst of uitslag. Johannes' optreden kent een goede afloop. Velen komen tot hem, belijden hun zonden en worden gedoopt in de Jordaan. Het succes blijft niet beperkt tot de land streek van Judea. Het gerucht van Johannes' optreden en prediking slaat zelfs uit naar de hoofdstad. De Jemzalemmers volgen hun landgenoten woonachtig in de landstreek van Judea. Wonderlijke gang van zaken. Er komt een beweging tot stand, van de tempel naar de Jordaan. Jeruzalem, de stad van 's Heeren tempel, loopt uit. Boete en berouw Zeer godsdienstige en rechtzinnige Joden verzamelen zich aan de oever van de Jor daan. Zij vormen het machtige gehoor van de opzienbarende profeet uit de woestijn. Onver schrokken en zonder aanzien des persoons, in de geest en gedaante van Elia, wórdt hen door Johannes de wacht aangezegd. "Bekeert u, bekeert u!" En, ongelooflijk, zijn prediking treft doel. Eigengerechtigde, vrome Joden worden tot boete en berouw gebracht. Hun godsdienst wordt aan flarden getrokken. In het licht van Gods heiligheid wordt een vroom mens zon daar. Ondergedompeld Johannes daalt met hen af in het water van de Jordaan. Waar eens de priesters de ark droegen, worden godsdienstige Joden onder gedompeld. Al hun religieuze voorrechten hebben zij schade en drek leren achten. Hun geloof wordt tot ongeloof. Hun religieuze correctheid tot blinkende zonde. En dat om de uitnemendheid van Hem, op Wie Johannes wijst. In Wie de ark van het oude verbond zijn vervulling vindt: Jezus Christus. Markus heeft haast in zijn schrijven. Hij wijst ten enenmale van zichzelf af. Wie die Markus toch is, worden wij uit zijn pen niet gewaar Het is ook niet belangrijk. Het gaat hem om Jezus. Om niemand anders. Zonder omwegen brengt Markus ons bij Hem. Zoals ook Johan nes Hem predikt en aanwijst. Afloop Stad en ommelanden worden toegebracht. Johannes wordt een groot profeet geacht. Straks verdwijnt hij echter alweer van het toneel. Want al in vers 14 van zijn eerste hoofdstuk meldt Markus ons zijn overleve ring in de gevangenis. Vergeet hem dus maar gauw, zou je zeggen. Het loopt laag met hem af. Herodes maakt hem immers straks een kopje kleiner Echter, de Heere haalt Johannes alsdan thuis. Zijn hoofd had hij al lang daarvoor verloren. Namelijk aan Jezus Christus, het Hoofd van Zijn volk. Ook van Johannes! Herodes, op diens verjaardag, kon Johannes echt geen kwaad meer doen. Hij kon Johannes' Hoofd er niet afslaan. Want, eeuwig bloeit de gloriekroon, op het hoofd van Davids grote Zoon. Markus laat Johannes aan ons voorbijtrek ken. Hij was een lichtend licht, die voor een tijd heeft geschenen. In wiens licht de Joden zich een tijdlang hebben verheugd. Nu zijn Johannes' lippen op aarde gesloten. Zijn stem is gestokt. Als die van vele anderen. Uitloop Toch is het effect van Johannes' boodschap en optreden nog niet voorbij. Gelukkig niet! De Heilige Geest heeft Markus aangetroffen. Markus is door Hem geïnspireerd, om het getuigenis van Johannes op s(S)chrift te stel len, en ons over te leveren. Opdat er opnieuw succes, een goede afloop en uitslag voor de Heere zal zijn. Door de lezing en verkondi ging van Markus' evangelie. Beter gezegd: door de lezing en verkondiging van Jezus' evangelie. Want Jezus leeft altijd. Opdat na tweeduizend jaar er nog zullen uitgaan, niet tot de Jordaan, niet tot Johannes, maar wel tot Hem, op wie Johannes en al de heidenen nooit tevergeefs hebben gehoopt: Christus Jezus! ds. H. Lassche, Ouddorp GOEREE-OVERFLAKKEE - Het Rode Kruis afdeling Middelharnis, Sommelsdijk, Nieuwe Tonge en Stad aan het Haringvliet is al ruim 65 jaar actief. Eén van de activiteiten is het organiseren van een Wandeldag met afstanden van 25 en 40 kilometer Ook voor dit jaar, op 21 april, is het weer gelukt om een route uit te zetten, met als startplaats Som melsdijk, waar tussen 7.30 en 8.30 uur kan worden vertrokken vanaf garage Knöps aan de Langeweg. Ook Nordic-Walkers zijn wel kom; zij starten het laatst, om 8.30 uur Bent u lid van de Zuid-Hollandse Wandelsport Bond, waarbij de Wandeldag is geregistreerd, dan bedraagt het inschrijfgeld 3,50, anders 4, In het voorjaar is het een genoegen om op Goeree-Oveiïflakee langs de buitengebie den te genieten van mimte en natuur Tijdens de route zijn er controleposten opgesteld en kan er bij rastpunten de ontvangen consump tiebonnen worden ingeleverd. Alle deelne mers ontvangen een herinnering. De Wandeldag kan worden georganiseerd dankzij de hulp van vrijwilligers en spon sors. Voelt ook u zich aangetrokken om bij het Rode Kruis Vrijwilligerswerk te verrich ten? Dan zijn er vele mogelijkheden, zoals het ouderenwerk, helpen bij de organisatie van de Wandeldag, hulp bij vakantiepro jecten zoals de vakantiehotels in Wezep en in Rheden, of op het bekende schip 'Henry Dunant'. Ook is het mogelijk om te helpen bij het Bloeddonorcentrum aan de Isaac da Costastraat te Sommelsdijk. Neemt u gemst contact op met mevrouw C. Franzen, tel. 0187-651359 of 0187-650004. En wie meer wil weten over de Wandeldag, kan contact opnemen met mevrouw A Hui- zer-Brouwers, tel. 0187-652205, e-mail: h.huizer@wanadoo.nl. OUDDORP - Zondag 18 febmari a.s. houdt de Doopsgezinde Gemeente weer haar maan delijkse Welkom-dienst, waarin het accent wat meer ligt op zang en muziek. Ditmaal zal het Gospelkoor van de Doopsgezinde Gemeente enkele mooie liederen zingen en werkt ook het Koperensemble weer mee, terwijl Jan Teeuw op zijn bekende wijze het orgel zal laten klinken. Voorganger in deze dienst is ds. J. Smink, de aanvang is 18.30 uur ledereen is hartelijk welkom. GOEDEREEDE-HAVENHOOFD - Op 6 maart a.s. kunnen ouders hun kinderen laten inschrijven op de christelijke basis school 'Eben-Haëzer', Blauwe Distelstraat 31 te Goedereede-Havenhoofd. Maar wie de school eerst eens wil bekijken of kennis wil maken of wil praten met personeel en direc tie, wordt daartoe vrijblijvend in de gelegen heid gesteld op maandagmiddag 26 februari a.s van 14.00-15.15 uur De kinderen mogen mee. OUDE TONGE-Woensdag 28 febmari houdt bijbelleraar Frank Ouweneel een bijbelstudie over het onderwerp 'Licht van de Bijbel over conflictsituaties'. De avond wordt gehouden in de aula van c.b.s. 'De Bron', Melkweg 75 te Oude-Tonge. De aanvang is 20.00 uur, iedereen is hartelijk welkom. DIRKSLAND - De werkgroep Vrouw Ontmoeting van de Hervormde gemeente van Dirksland nodigt iedereen uit op zaterdag 10 maart 2007 van 9.30 tot 14.00 uur (inloop vanaf 9.00 uur) in De Schakel, Beatrixlaan 31 te Dirksland voor een Themadag voor vrou wen, bedoeld voor ontmoeting en bemoedi ging in het geloof. Het thema van de dag is 'Durf te kiezen!'. We leven in een tijd met enorm veel moge lijkheden. Dat betekent uitdaging en verant woordelijkheid. In een lezing en een drietal workshops geeft Ema Luttik aan de hand van de bijbel meer inzicht en biedt zij handreikin gen voor het dagelijks leven. De workshops - waarvan er één kan worden gekozen - gaan over het ontdekken van je gaven/talenten, tijdgebruik/tijdgebrek en het op een creatie ve manier bewust worden van de tot nu toe gemaakte keuzes in het. Ema Luttik is psy choloog en lang actief geweest in jongeren werk en pastoraat. Zij vindt dat de bijbel veel praktisch onderwijs geeft voor het dagelijks leven en ze daagt graag mensen uit om niet zomaar door te leven maar er iets speciaals van te maken. Opgeven voor de themadag kan tot 2 maart a.s. bij Marja Okker, tel. 602437, of bij Marjoke Abbo, e-mail: t.abbo@filtemet.nl. De entree bedraagt 12,50 p.p., inclusief lunch. De Stichting Welzijnswerk Oost- flakkee (SWO) organiseert de komende tijd weer een aantal acti viteiten en de woonkernen van de gemeente Oostflakkee. Seniorenmiddag DEN BOMMEL - Elke dinsdagmiddag vanaf 13.30 uur kunnen 55-plussers van Den Bommel een spelletje doen tijdens de senio renmiddag in gebouw 't Westerlicht, Oran jestraat 35a te Den Bommel. De senioren middag wordt op dit moment goed bezocht, maar er is nog plaats voor nieuwe bezoekers. De bijdrage voor deze middag is 0,75 p.p., inclusief koffie of thee. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Anneke Bakker, tel. 612175. Maaltijd en bingo DEN BOMMEL - De SWO Plaatselijke Commissie te Den Bommel organiseert woensdag 21 febmari a.s. een winterse maal tijd met aansluitend een bingo. Deze activi teiten worden gehouden in gebouw 't Wester licht, Oranjestraat 35a te Den Bommel. Alle 55-plussers van Den Bommel zijn welkom. De maaltijd (hutspot met een balletje gehakt en een toetje) begint om 12.00 uur, de zaal gaat open om 11.30 uur De kosten voor de maaltijd zijn 3,50. De bingo begint om 13.30 uur De kosten voor de bingo zijn 3. Er zijn leuke prijsjes te winnen! U kunt zich aanmelden bij Lenie Lokker, tel. 611449. Workshop Sierbonbons maken DEN BOMMEL - Donderdagavond 1 maart organiseert de SWO voor volwassenen een workshop Sierbonbons maken. Onder lei ding van Mieke Postema leert u de techniek om van fimo klei mooie creatieve bonbons té maken. De avond wordt van 19.30-21.30 uur gehouden in 't Westerlicht, Oranjestraat 35a in Den Bommel. De kosten voor het materi aal bedragen 6,50 en de bijdrage voor de koffie 0,75Aanmelden kan t/m 22 febmari via telefoonnummer 0187-641344. Potermaaltijd in 't Fort OOLTGENSPLAAT - Donderdag 1 maart a.s. organiseert de SWO Plaatselijke Com missie te Ooltgensplaat een potermaaltijd voor alle 50-plussers van Ooltgensplaat. De maaltijd wordt gehouden in Fort Prins Fre- derik en begint om 18.00 uur, de zaal is open om 17.30 uur Aanmelden kan tot 23 febmari a.s. bij mevrouw Hokke, tel. 631981. -47- Doch die laatste vraag kon geen vat op haar krijgen. Neen, dat niet, want ze zou door haar aanwezigheid toch enigszins daarin toestemmen. Ze kón het niet. Haar hart kromp ineen bij de gedachte, dat haar kleinkind, waar ze zielsveel van hield, zou opgroei en in die sfeer en van jongsaf vergiftigd zou wor den met die verderfelijke leer. In een diepe smart voelde zij dat aan. Van Vliet had na het heengaan van Bertus en Trees nog even met haar gesproken, haar getracht te bemoedigen, doch zij had er niets aan gehad, die woorden waren langs en over haar heen gegaan. Hoe smartelijk voelde zij haar alleen zijn. Als haar man nu nog geleefd had, dan.... Maar dat was nu eenmaal niet zo en ze moest alleen haar moeilijkheden dragen. Grote tranen rolden in het kussen, haar hart klopte en bonsde onstuimig. Zo'n avond als deze deed haar geen goed, dat voelde ze wel. Lang had ze het ledikant van Evert in het andere kamertje nog horen kraken; een bewijs, dat hij evenmin in slaap kon komen. Doch nu was het al geruime tijd stil. Zou hij eindelijk ingesluimerd zijn? Hoe zou het met hem toch nog eens aflo pen? Zou het wel ooit aan het licht komen? Soms vreesde ze van niet, het duurde al zo lang. Wat een ellende toch, bij tijden en ogenblikken bijna niet om te dragen. En het was de laatste tijd zo donker van binnen. Vaak scheen het haar toe, of er nooit één lichtstraaltje haar levensavond meer verlichten zou, alsof ze in deze ellende zou onder gaan. Haar bevende handen vouwden zich en in de diepe stilte van de nacht goot ze haar ganse ziel uit voor het aangezicht van de Alwetende, bad, smeekte Hem om hulp en bijstand in het verdere leven, bedelde om Zijn hoede en bewaring. Toen was het, of de wilde, verwarde gedachten- stroom weggezogen werd, een weldadige onver klaarbare kalmte en rust kwam over haar, de natuur deed zijn rechten gelden en.... biddende was zij in slaap gevallen, haar wangen nog vochtig van de tra- Trees schrok op uit haar gemijmer, doordat Bertus naast haar in de kerk opstond. Werktuigelijk volg de ze zijn voorbeeld. Ze had bijna geen woord van de predikatie en van het doopformulier gehoord. Afwezig had ze star voor zich zitten staren. Haar gedachten verwijlden nu eens bij het gebeurde van de vorige avond, dan weer bij haar moeder, die nu wellicht ook in de kerk zat, als ze tenminste niet... Hè, daar kwam dat angstige, dat benauwende gevoel weer bij haar omhoog kruipen. Nu moest het eens te veel voor haar moeder geweest zijn, meer dan haar toch al zwakke hart kon verdragen, nu moest ze weer eens ziek worden, zoals bij het sterven van haar vader, nu moest haar moeder eens... sterven. Nee, nee, dat niet! Dat niet! Ze worstelde om die vreselijke gedachte terug te dringen. Bij de gedachte daaraan huiverde ze, krampte ze haar ogen stijf dicht, frommelde ze zenuwachtig haar zakdoek ineen. Dan was het mede haar schuld. Tot aan haar dood toe zou het zelfverwijt blijven knagen. Hoe zou Bertus nu zijn, zou hij er nog last van hebben? Even, schuw, keek ze hem van terzijde aan. Rustig luisterde hij naar de gestelde vragen, zich gereed- houdend om ze met een krachtig 'ja!' te beantwoor den. Zij dwong zich ook tot luisteren. "Gelooft gij, dat Ja, geloofde ze dat werkelijk? Was haar 'ja!' eigen lijk geen leugen? Tijd om daar dieper over na te denken had ze niet, want daar klonk reeds: "Wat is daarop uw antwoord." "Ja!" klonk het volmondig naast haar. "Ja!" prevelden haar lippen, bedeesd, schuchter, weifelend. Alleen het scherpe oor van Bertus hoorde haar zacht gefluister, dat klonk als een zucht. De predi kant las het antwoord van haar af uit de beweging van haar lippen. Vervolgens richtte hij zich voor de plechtigheid nog met een paar woorden tot de ouders. Behalve hun kind werden er nog vijf andere gedoopt. Hij wees hun op het grote voorrecht, dat zij hun zaad ten doop mochten houden, dat hun kinderen dus erfgenamen van de rijke doopbelofte waren. "Jezus heeft de kinderen lief en Hij zal ze zeker als Zijn schaapjes in de eeuwige heerlijkheid bren gen." Zo sprak hij nog een poosje voort. Hij besloot met de wens, dat deze jonge kinderen in het opgroeien steeds de Heere Jezus maar lief mochten hebben en dat ze als gelovige lidmaten, daar ze reeds deelge noot van de genade waren, hun hele leven mochten besteden in de dienst van die lieve Jezus, Die de zondaren aanneemt, mits zij Hém gelovig aangrij pen. Toen het haar beurt was om naar voren te treden deed ze het met tegenzin, ja, met iets vijandigs in haar hart. Pijnlijk scherp voelde ze op dat ogen blik het grote onderscheid tussen de leer waarin zij opgevoed was en hetgeen hier naar voren gebracht werd. Het ging hier allemaal zo gemakkelijk. Men moest maar aannemen, men moest maar geloven en van de doodslaat, waarin de mens door de zonde gevallen was, hoorde ze niets. Het was net, of dat niet bestond. Een ongelukkig, beschuldigend gevoel vervulde haar. Daar zou nu ook haar kind in opgekweekt worden. Toen ze even later met het volk het kerkgebouw ver lieten, hoorde zij Bertus naast zich zeggen: "Wat heeft de dominee toch mooi gepreekt van morgen en hoe lieflijk was hij in zijn toespraak tot de ouders. Onze kleine Bram is gelukkig, vrouw." Een brok schoot Trees bij die woorden in de keel. Zij had in dit morgenuur van al dat gedoe gewalgd, het gevoeld als één grote misleiding. Doch ze zweeg, durfde niet voor haar mening uitkomen. Zo was het nu altijd. Hoewel ze met Bertus getrouwd was en anders toch uiterlijk wel een gelukkig leven leidde, gaapte er toch een kloof tussen hen, onzichtbaar, maar daarom niet minder ernstig. Zij waren niet één van geest. Ze had getracht het vroe gere te vergeten, zich volkomen aan te sluiten bij - en in te stellen op het nieuwe, waar zij in verzeild was en ze dacht, dat het haar al aardig gelukt was. Soms had ze er in geen weken last van, maar dan scheurde toch de oude wond weer open en voelde ze het als een knagende pijn. Vooral deze morgen was ze tot het schrijnend besef gekomen, dat er in haar huwelijk een grote hapering was. Ze had het lege in haar leven móéten erkennen. Ze kon soms zo angstig worden, dan was het of alles haar niets meer waard was. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 5