t A u IE KEIIVELAAR Alleen zout Volkerak-Zoommeer Voorkomt jaarlijkse algenexplosie 0900-8844 iWnl^ I I T innaard Cijfers vertalen, koers bepalen. Oud-Stellendammer wordt minister Uitspraak Raad van State aanstaande over 'zinken' dak van Knooppunt r II w Man na mishandeling aangehouden Botsing tussen twee auto's Dronken automobilist aangehouden na aanrijding"^ Pc tiithwe iitmimi w»> »nm icWtte Knöps W^^^ST' Visser Visser Rijkswaterstaat pleit na studie voor terugkeer van zout water in randmeren met beperict tij en nieuwe doorlaten in Philipsdam en Grevelingendam OOLTGENSPLAAT/MIDDELBURG - Het Krammer-Volkerak en het Zoommeer moeten weer zout worden. Dat is de "enige werkzame" manier om de jaarlijkse explosie van giftige blauwalgen te bestrijden. Maar tege lijk is deze aanpak ook "riskant en vérstrekkend", vooral omdat de land bouw rondom deze randmeren dan geen zoet water meer heeft. Bovendien kan er zout water doordringen tot het Hollandsch Diep en de Brabantse rivieren de Dintel en de Steenbergsche Vliet. Daarvoor moeten eerst oplos singen bedacht worden. DeltawerJcen Stante Alternatieven Drintcwaterinname Kosten Vrijdag 16 februari 2007 79e jaargang nr. 7583 Oud-Stelleiukimmer Ah Klink wordl miiü.sler van V(>lh)>ez<mdheid. (l-'olu: Parlement en Piililiekj DEN HAAG - Woensdag werd omci- eel de nieuwe ministersploeg van het nieuwe kabinet Balltenende beleend. Onder de nieuwe CDA-ministers is één minister wiens wortels in Stellen- dam liggen: Ab Klink. Ab Klink werd op 2 november 1958 in Stel- lendam geboren. Hij studeerde sociologie aan de Ërasmusuniversiteit en promoveerde later aan de RUL met de dissertatie Chris- OUDDOM - WMlf*r««t 35 T*t. (0187) Mt«11 r«ji {OKT} M3734 ten-democratie en overheid. Van 1985-1992 was hij stafmedewerker van het Wetenschap pelijk Instituut voor het CDA. In die periode waren Jan Peter Balkenende en Yvonne Tim merman, nu voorzitter van de Eerste Kamer, zijn directe collega's. In 1992 maakte hij de overstap naar het ministerie van Justitie, waar Hirsch Ballin op dat moment minister was. Hij werd beleidsmedewerker bij het Bureau Secretaris Generaal, in het bijzonder belast met de ondersteuning van de minister. Later was hij raadsadviseur Algemeen Wet gevingsbeleid, beleidscoördinator van de Directie Ontwikkeling en Rechtspleging en plaatsvervangend directeur Rechtspleging op het ministerie van Justitie. In 1999 keerde hij terug naar het Wetenschappelijk Instituut, nu als directeur. Klink is momenteel directeur van het W! voor het CDA. Hij was zowel in 2002 als in 2006 de auteur van het CDA-ver kiezingsprogramma voor de Tweede Kamer verkiezingen. In het eerste programma stond het hervormingsbeleid centraal. In het laatste verkiezingsprogramma werd - voortbou wend op de successen van het hervormings beleid - gepleit voor een investeringsagenda. Ab Klink is gehuwd en heeft drie kinderen. Het gezin woont momenteel in Capelle aan den IJssel. Het dak van de woon ^lorenvan het gerealiseerde project Knooppunt is al geruime tijd twistpunt, (Archieffoto: Hans VHIerius) MIDDELHARNIS - Moet het echt zink zijn of mag de bouwer volstaan met een kunststof die op zink lijkt? Dat is de inzet van een slepend conflict tussen de gemeente Middelharnis en de ontwikkelaar van het bouwproject Knooppunt. Het dak van het torentje had van zink moeten zijn, maar is van kunststof. De zaak ligt momenteel bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State, die er naar verwachting in maart of april een uitspraak over doet. Daarmee zou er een einde komen aan een langdurig conflict. Door Kees van Rixoort Het Knooppunt is een groot complex met winkels, appartementen, atelierwoningen en gen parkeergarage. Omdat het is gerealiseerd ter hoogte van het grenspaaltje tussen Hol land en Zeeland staat het ook wel bekend als Knooppunt Holland Zeeland. Het coinplex, opgeleverd in 2004, doorbreekt de oude dijk- structuur omdat er een coupure is gemaakt in de dijk - bedoeld om een verbinding te maken met de nieuwe bebouwing daarach ter - en omdat de bouwmassa zich uitstrekt tot ver binnen die dijk, wat weggebruikers noodzaakt tot het maken van een paar haakse bochten. Het Knooppunt is cultuurhistorisch gezien een gevoelige plek en dat was voor de gemeente Middelharnis aanleiding om speciale eisen te stellen, onder meer aan de dakbedekking. De bouwer moest, op advies van de welstands commissie, zink gebruiken om qua uitstraling aan te sluiten bij het beschermd dorpsgezicht in de onmiddellijke omgeving. Die eis was uiteraard ook opgenomen in de bouwvergun ning die de gemeente verstrekte. Tijdens de bouw van het Knooppunt bleek de bouwer geen zink te gebruiken, maar kunst stof. De gemeente nam geen genoegen met deze handelwijze en legde de bouwwerk zaamheden stil. Volgens een medewerker van de afdeling Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente leidde de handhavingspro- cedure niet tot het gewenste resultaat. "We hebben geprobeerd in goed overleg tot een oplossing te komen, maar dat is niet gelukt. Het werk werd op eigen risico afgemaakt. Het college van B en W heeft de ontwik kelaar aangeschreven en een dwangsom geëist. Die is betaald. Men ging tegelijkertijd in beroep. De gemeente werd echter in het gelijk gesteld." Vervolgens zocht de tegenpartij het hogerop, bij de Raad van State. Die bepaalt binnen kort wie er gelijk heeft: de gemeente, die eist dat de bouwvergunning wordt nageleefd, of de ontwikkelaar van het Knooppunt, die kunststof gebruikte in plaats van zink. Wat de redenen zijn om een ander materiaal als dakbedekking te gebruiken, is niet bekend. Betrokkenen - Leyten en Partners vastgoed ontwikkeling te Rotterdam en Roos Vastgoed en Ontwikkeling te Sommelsdijk - wilden niet reageren op een verzoek van Eilanden- Nieuws om commentaar. Men vindt het niet verstandig uitspraken te doen zolang de zaak nog onder de rechter is en wacht liever diens oordeel af R( Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee SOMMELSDIJK - Politiepersoneel van het district De Eilanden heeft maandagoch tend een 47-jarige man uit Sommelsdijk aangehouden na een mishandeling op de Molenlaan. Hij wordt ervan verdacht rond half negen een 37-jarige plaatsgenoot in het gezicht te hebben geslagen. Dit gebeurde bij een onenigheid over een verkeersituatie op de Molenlaan. Het slachtoffer raakte hierbij licht gewond. Gealarineerd politiepersoneel stelde na de melding een onderzoek in en arresteerde de verdachte. Hij is voor nader onderzoek overgebracht naar het politiebu reau. MIDDELHARNIS - Op de kruising Konin gin Julianalaan en Hobbemastraat ontstond dinsdagavond om kwart voor tien een aan rijding tussen twee auto's. Een 68-jarige automobilist uit Middelharnis kwam vanaf de Doetinchemstraat en wilde afslaan de Koningin Julianalaan op. Hij zag een 18-jari- ge automobilist, eveneens uit Middelharnis, komende vanaf de Achterweg vermoedelijk over het hoofd, waarna de aanrijding ont stond. De 18-jarige automobilist kwam door de botsing met zijn auto tegen een lantaarn paal tot stilstand. De 68-jarige bestuurder iiep door de aanrijding wat snijwonden op en werd ter plekke door ambulancepersoneel geholpen. Beide voertuigen werden wegge- takeJd. MIDDELHARNIS - Politiepersoneel van het district De Eilanden hield woensdagmiddag een 55-jarige automobilist aan voor het rijden onder invloed van alcohol. Rond twee uur 's middags was de man betrokken geweest bij een aanrijding op de Langeweg. Surveille rende politiemensen hielpen de bestuurders bij het invullen van de schadeformulieren toen zij plotseling een sterke alcohollucht bij één van de bestuurders roken. Bij een blaastest bleek hij teveel gedronken te heb ben (750 ug/1). De man werd aangehouden en zijn rijbewijs werd ingevorderd. JUWELIERS - DIAMANTAIRS MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw v^oning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 M Middelharnis Tel. (0187)482606 Ontdek 'i bij uw GZ-cleofKt of kijk ofvost op ww^.opeinwsjws.ni Knflps BV Lang«rweg 113 - 3245 KG - SomrrK!l$<*jk-0167 476767 Akkerdoos 8V - Klotwterweg 2 - 4317 AL - ^4oordgouwe - 0111 401347 ^^^■K ACCOUNTANTS ~«i^^ BELASTINGADVISEURS MIDDELHARNIS Kon. )ulianaweg 56 0187 617 300 Fax 0187 485 637 tfnww.vlsser-vlsser.nl 'Afgelopen zotnéfsterdi'yeT'rovind^'^uui^'oltandópfiie'wS!^ Met waarschuwing^hnMen. zoals deze bij het strandje van Ooltgensplaat, worden recreanten genmand uit hel Krammer-Volkerak te blijven. De blatiwalgenexplosie veroorzaakt al jaren overlast en een geweldige stank. (Foto: Gert van Engelen) Door Gert van Engelen Dit is de uitkomst van een tweejarige studie die Rijkswaterstaat-Zeeland heeft uitgevoerd naar de beruchte algenplagen in het Krammer- Volkerak en het Zoommeer. Het Bestuurlijk Overleg Krammer-Volkerak (BOVK) heeft de glasheldere conclusie overgenomen dat beide meren moeten verzouten om de stank overlast van algen uit te kunnen bannen. De drie betrokken provinciebesturen, van Zee land, Zuid-Holland en Noord-Brabant, gaan staatssecretaris Schultz van Haegen (Verkeer en Waterstaat) nu vragen of er vervolgonder zoeken mogen worden ingesteld. De tijd dringt, beseft het BOVK. In 2009 moe ten op last van de EU maatregelen zijn vast gesteld die de meren "schoon en ecologisch gezond" maken. Dit betekent dat er uiterlijk volgend jaar besluiten moeten worden geno men. Komende zomer zal de gevaarlijke algenbloei daarom nog zeker niet verholpen zijn. Hoogstwaarschijnlijk moeten bij aanhou dend zomers weer opnieuw de al bijna tradi tionele zwemverboden worden afgekondigd voor Oude-Tonge en Ooltgensplaat. Het Volkerak-Zoommeer, zoals de wateren dikwijls in één adem worden genoemd, is ontstaan in 1987. De Oosterschelde moest, als gevolg van de Deltawerken, in volume worden verkleind en daartoe werden de Philipsdam en de Oesterdam aangelegd. Achter deze dammen kwam het Volkerak- Zoommeer te liggen. Binnen een jaar ver anderde dit zoute getijdengebied in een zoet meer met een nagenoeg vast waterpeil. De totale omvang is ruim achtduizend hectare, en daarmee is dit het derde zoetwatermeer van Nederland, na het IJsselmeer en het Markermeer. Eeologi.sch ontwikkelden de meren zich uiterst gunstig, althans in de eerste jaren. ^4aar vanaf 1994 ging het mis. Er ontstond een duchtig, jaarlijks terugkerend blauwal- genprobleem. Hoofdoorzaak is de overmaat aan voedingsstoffen in het water, meststoffen die afkomstig zijn van agrariërs en die in de \orm van fosfaat en stikstof via de West-Bra- bantse rivieren in het Volkerak-Zoommeer terechtkomen. Nog een belangrijke oorzaak is de lange "verblijftijd" van het water in deze meren. Die is ongeveer 120 dagen, en in combinatie met de voedselrijkdom is deze geringe doorstroming ideaal voor een explo sie van blauwalgen. De overlast en milieuschade zijn groot. Iede re zomer en herfst vertroebelt het water en kleurt het akelig groen. Afstervende blauw algen veroorzaken onsmakelijke drijflagen en een indringende stank. Er komen giftige stoffen vrij die gezondheidsrisico's kunnen inhouden voor recreanten. Vandaar dat uit voorzorg meestal langdurige zwemverboden worden ingesteld. Waterplanten verdwijnen door het algengif en watervogels gaan er van dood. In het najaar van 2002 bijvoorbeeld stierven er zo'n vijfduizend. Hinder is er evenzeer voor de omliggende landbouwgebieden. Het water, hoewel zoel, is ongeschikt om te gebruiken voor berege ning of als drinkwater voor het vee. Nieuw bouw van woningen aan het water, zoals in Bergen op Zoom, wordt bemoeilijkt door het algenprobleem, en de ontwikkeling van toerisme en watergebonden recreatie stokt erdoor: de stank is bepaald onaangenaam en stoort zo vanzelf de regionale economie. En dan zijn er ten slotte nog de Europese ver plichtingen die gelden voor natuur en water kwaliteit: daar is moeilijk aan te voldoen. Het was onbetwistbaar dat de algenplagen niet zonder ingrijpende maatregelen konden worden bestreden. Maar welke aanpak is het effectiefst? Twee jaar geleden begon Rijks waterstaat-Zeeland een studie naar afdoende oplossingen. Het initiatief daardoor is geno men door het rijk, de drie betrokken provin cies, de waterschappen en de aangrenzende gemeenten. Inmiddels zijn de resultaten bekendgemaakt. Drie alternatieven blijken in de afgelopen periode te zijn onderzocht. De eerste is: wat gebeurt er als er geen e.xtra maatregelen wor den genomen, maar alleen de afspraken wor den nagekomen die eerder zijn gemaakt? Als dus, met andere woorden, de meren gewoon zoet blijven. De conclusie: dit lost het blauw- algenprobleem niet op. Zelfs niet, voegt Rijks waterstaat toe, als de grote aanvoer van mest stoffen "op termijn drastisch vermindert". Als tweede alternatief is gekeken naar het inlaten van extra zoet water uit het Hollandsch Diep, via de Volkeraksluizen bij Willemstad, zodat het Volkerak-Zoommeer wordt door gespoeld. Ook dat geeft, stelt Rijkswaterstaat vast, niet "het gewenste resultaat", 's Zomers, wanneer de algengroei het grootst is, is er vaak domweg te weinig water om te kunnen door spoelen. Maar ook als er veel water beschik baar is, zullen blauwalgen toch nog voorko men op plekken waar weinig doorstroming is. Ze blijven er gewoon zitten. De derde mogelijkheid is de beste. Dit alter natief houdt in dat de meren weer worden verzout. Via een nieuw doorlaatmiddel in de Philip.sdam - en mogelijk in de Oesterdam - wordt zout water uit de Oosterschelde bin nengelaten en alle blauwalgen verdwijnen; zij zijn namelijk niet bestand tegen het zout. Deze methode is "zeer effectief', vindt Rijkswater staat, het is de "enige werkzame oplossing", oordeelt ook het BOVK, een overlegorgaan van bestuurders. Maar er kleven risico's aan en de consequenties zijn groot en verstrekkend. De landbouw rondom de randmeren is in dat geval verstoken van zoet water en dat mag niet gebeuren, vindt het BOVK. De agrari ërs moeten over zoet water kunnen beschik ken. Nog zo'n bijwerking is dat er verzilting dreigt van het Hollandsch Diep en de rivieren de Dintel en de Steenbergsche Vliet. Ook dat is niet verantwoord, al was het maar omdat het binnendringen van zout water in het Hol landsch Diep de drinkwaterinname uit het Haringvliet benadeelt: bewoners van Goe ree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland krijgen hiervandaan hun drinkwater van het waterleidingbedrijf Evides. Bovendien is er in een verzout Volkerak- Zoommeer "een kleine kans" op het ontstaan van een andere algensoort, de zoutwateralg. Dit komt door de voedselrijkdom en de lange verblijftijd van het water, die idealiter slechts dertig dagen zou moeten zijn. Ook zorgen deze omstandigheden ervoor dat het zeegras explosief groeit, zoals het Veer.se Meer leert. Om deze nieuwe problemen te voorkomen, zou volgens Rijkswaterstaat naast zout water een beperkt getij moeten worden toegestaan, van maximaal anderhalve meter, al worden daarmee dan de huidige afspraken over het waterpeil geschonden. Zelfs zou overwogen kunnen worden, stelt Rijkswaterstaat, om in het Volkerak-Zoom- iTieer ook zout water te 'importeren' via nieuwe doorlaten in de Grevelingendam en de Brouwersdam. Het Grevelingenmeer zou dan een watersysteem worden met een gedempt tij, en daardoor wordt de ecologi sche samenhang tussen het Volkerak-Zoom meer, de Oosterschelde en de Grevelingen versterkt. Komt er daarnaast nog een vispas- sage bij de Volkerakdam, dan verbetert ook de samenhang nog eens met het benedenri vierengebied. Maar zover is het nog niet. Eerst, oordeelt het BOVK, is er meer inzicht nodig in de "onbe doelde bijwerkingen" van het verzilten van de meren. Met name voor de zoutindringing moeten oplossingen verzonnen worden, en er hoort een zoetwatervoorziening voor de land bouw te komen. Omdat de Europese Unie intussen tot spoed maant, gaat de voorzitter van het BOVK, de Zeeuwse PvdA-gedepu- teerde W. van Zandbrink, "zo snel mogelijk" samen met andere betrokken gedeputeerden overleggen met de staatssecretaris. Bij die gelegenheid wordt ongetwijfeld ook over het budget gesproken. De kosten van alle benodigde civieltechnische ingrepen zijn vooralsnog niet gedetailleerd te ramen, maar "een eerste idee" kan Rijkswaterstaat wel geven: een zout stromend Volkerak-Zoom meer met getij kost 375 tot 525 miljoen euro. ***Vv 1. *-:*.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1