Arjen Weeda biedt actuele weersinformatie én zorgvuldig gecomponeerde weerfoto's op zijn website 'De zon schijnt hier vaker en er staat altijd wel wind' EiiAncEn-niEiJws MELISSANT - Goeree-Overflakkee heeft een heus eigen weersta tion. Het is gevestigd in Melissant en heet dan ook toepasselijk Mete oMelissant. Het weerstation is volstrekt niet te vergelijken met het KNMI in De Bilt, al was het maar omdat MeteoMelissant geen weers verwachtingen biedt, en net zo min informatie over de weersomstan digheden op het hele eiland. Maar wie het actuele weer wil weten in de directe omgeving van Melissant, kan daarvoor 24 uur per dag terecht op de website, die de meteorologische gegevens elk kwartier automatisch bijwerkt. Ook zijn daarop diagrammen en tabellen te vinden die per dag, maand of jaar een overzicht geven van het voor bije weer. Er staan bovendien prachtige weerfoto's op. Wie is de man achter dit eerste en enige weerstation van Goeree-Overflakkee? En waarom is hij toch zo druk in de weer met het weer? Geïnteresseerde Binnensensor Achtertuin Concurrentie Handmatig Fotografie DINSDAG 13 FEBRUARI 2007 MeteoMelissant is eerste weerstation op het eiland Door Gert van Engelen ^.iiMMMühA JtJOK^A^» Besneeuwde landschappen, met hun knisperende stilte, zijn altijd dankbaar om te fotograferen. Deze foto k gemaakt tussen Sommekdijk en Dirksland. (Foto: Hatis Villerius). Arjen Weeda maakt voortdurend foto's van het weer op het eiland, maar meer dan het weer telt vom hem de compositie. Stap binnen in de woonlcamer aan de Bernhardstraat in Melissant, en na aan dachtig turen vallen ze op, temidden van de gebruikelijke huiskamervoorwerpen: vier elektronische apparaten die constant weersinformatie tonen. In de keuken staat er nog zo één, en in de echtelijke slaap kamer, vertelt Arjen Weeda glunderend glimlachend, ontbreekt zo'n weerstation evenmin. Aanschouw hierna de achtertuin - overal meetinstrumentem - en bekijk van daaruit nog even de schoorsteen op het dak - idem dito - en Weeda hoeft al niets meer te zeggen: hier woont een persoon die com pleet verslingerd is aan het weer. Het aardi ge van Arjen Weeda, in het dagelijks leven technisch specialist bij Center Pares op Port Zélande, is dat hij al die kennis nadrukke lijk, bijna op missionarisachtige wijze, wil delen met anderen. En zo is MeteoMelis sant ontstaan. Noem Arjen Weeda (1971, Hellevoetsluis) s'il vous plait geen weeramateur, verzoekt hij. Hij hecht meer aan het tamelijk onge wone woord "weergeïnteresseerde". "Weer amateur", legt hij deze gevoeligheid uit, "klinkt als iemand die bij de lokale radio het weerbericht voorleest. Het woord is mij te beperkt. Het is moeilijk uit te leggen waarin het verschil 'm nu precies zit, maar 'weergeïnteresseerde' klinkt veel beter. Het begrip is ruimer, breder." Wat denkt u anders van weersdeskündigè "Oh nee, dat ben ik absoluut niet", zegt hij afwerend. "Ik bekijk geen kaarten, ik kan geen weersvoorspellingen maken. Daar heb ik ook geen feeling voor." Zijn fascinatie voor het weer was er alüjd al, van jongs af aan. "Ik vind elk weertype mooi. Of het nu regen is, harde wind, vijf entwintig graden met strakblauwe lucht of onweer - ik geniet er alleen maar van. Ik ben iemand die zoveel mogelijk naar boven kijkt, niet naar de grond. (Triomfantelijk:) Heeft u wel eens gezien hoeveel kleuren er in de lucht zitten?" Weer interesseert iedereen wel, in meer of mindere mate. Iedereen moet er praktisch elke dag doorheen en dan vril je weten wat je te wachten staat: plensbuien of strelende zonneschijn. Bij de bakker, de buren of met vreemden wachtend in het bushokje, is het weer doorgaans het eerste, veilige gespreksonderwerp. Daarin verschilt Arjen Weeda niet van de gemiddelde burger. Het verschil zit 'm er alleen in dat hij moeite doet om de weersinformatie te verzamelen, te rubriceren en te visualiseren, om vervol gens te presenteren op een overzichtelijke website. Zo'n zeven jaar geleden was het, herinnert hij zich, dat hij bovenmatige belangstelling kreeg voor het heersende weer, het weer om hem heen. "Ik was aan het surfen op het internet, en kwam erachter dat er nogal wat websites van weergeïnteresseerden zijn. Dat trof mij, zodanig, dat ik een hal^aar jaar later zelf een digitaal weerstation aan schafte." Dat was nog in Dirksland, waar Arjen Wee da toen nog woonde, samen met zijn echt genote Rebecca van Dijk en de kinderen Luuk en Tamara. In de woonkamer kwam een draadloos, elektronisch kastje. Met een binnensensor meet het de binnentempera- tuur, de luchtvochtigheid en de luchtdruk; met de buitensensor de buitentemperatuur en opnieuw de luchtvochtigheid. Daar naast toont dit weerstation de gegevens die het ontvangt van de meetinstrumenten die buiten hangen: de windsnelheids- en wind richtingsmeter op de schoorsteen en de elektronische regenmeter in de tuin. Het werd een vaste gewoonte: even kijken hoe het weer zich gedroeg. Maar verder deed Weeda niets met al die gedetailleer de, makkelijk verworven meteorologische kennis. "Ik stak er weinig van op. Ik keek ernaar en daar bleef het bij. Hooguit ver geleek ik mijn gegevens soms met die van mijn schoonouders, die elders in Dirks land ook zo'n apparaat hadden staan." Het veranderde toen hij in 2002 met zijn gezin verhuisde naar Melissant. Daar, aan de Bernhardstraat, ontstond het plan om de weersgegevens met andere belangstel lenden te delen. Vanzelfsprekend begon het ermee dat hij zijn meetinstrumenten buiten en binnen, in bijna alle kamers, een plaats gaf - zijn nieuwsgierigheid naar het weer was onver- flauwd. Daarna ontdekte hij ADSL, de razendsnelle internetverbinding die het digitaal mogelijk maakt grote bestanden binnen te halen, en financieel om dag en nacht on-line te zijn. Het werd aantrekke lijk om een eigen, .serieuze weerswebsile te openen. Vorig jaar kwam het er\'an. Nadat hij de domeinnaam MeteoMelissant had laten vasüeggen ("Dat vond ik beter klinken dan Weerstation Melissant"), begon hij de website te ontwerpen. "Ik wist niet hoe dat moest", vertelt Weeda. "Maar ik vond een software-programma, dat heel eenvoudig was, en daarmee maakte ik de opzet voor de website. Vervolgens moest ik nog wel een weerprogramma kopen. Want mijn weer station zond nu zijn gegevens door naar de computer, maar de pc moest die nog wel kunnen verwerken. Met dat programma lukte dat." Begin mei 2005 kwam MeteoMelissant officieel op het wereldwijde internet. Nie mand kende het, afgezien misschien van wat kennissen van Weeda, maar hij was trots. Op zijn website deelde hij mee dat het weerstation dat MeteoMelissant voedt, zich in de bebouwde kom aan de ooste lijke rand met het dorp Melissant bevindt, en als coördinaten heeft: 51" 46' 17" NB, 4° 4' 10" OL. Zijn arsenaal aan instrumenten gioeide intussen. Behalve elektronische regenme ters beschikt Aijen Weeda over een zoge heten Hellmann-regenmeter, een handma tige regenmeter die de vorm heeft van een ijzeren koker. Daarin wordt het regenwater letterlijk opgevangen. Zelf bouwde hij ook een "weerhut", een witte, houten kast, die midden in de achtertuin kwam te staan. Daarin bevinden zich de thermometers die de minimum- en maximum-temperaturen registreren en een elektronische thermo- hygrosensor voor de luchtvochtigheid. Al deze apparatuur stelt hem in staat om op zijn website (www.meteomelissant.nl) doorlopend informatie te geven over het actuele weer. De computer ver\'erst alles automatisch. Om misverstanden te voorko men: met weersinformatie bedoelt Weeda het weer zoals dat op enig moment is in zijn achtertuin. "Hoogstens", zegt hij, "kun je daaruit afleiden hoe het weer ongeveer is in Melissant", m2iar meer pretentie is er niet. "Ik geef geen weersinformatie over Goeree- Overflakkee, want dat kan per gemeente verschillen. Niet veel weliswaar, uitgezon derd dan de neerslag. In de ene gemeente kan dat 10 millimeter zijn, in de volgende dertig." Dreigend onweer boven Goeree-Overflakkee, gefotografeerd vanaf de Zuiderdiepweg bij Stellendam. Volgens weerman Arjen Weeda waait het altijd wel op liet eiland, maar is het er ook zonniger dan elders. (Foto: Gert van Engelen) Een regenbui is zojuist voorbij, de zon breekt door. Dat is het moment waarop dikwijls de regenboog valt waar te nemen. Deze foto is gemaakt langs de Duivenwaardsedijk bij Nieuwe-Tonge. MeteoMelissant is 24 uur per dag oproepbaar, maar biedt geen weersvoorspellingen. (Foto: Gert van Engelen) Daarnaast biedt hij dag- maand- en jaar overzichten \'an het afgelopen weer in zijn omgeving, ondergebracht in diagrammen en tabellen. Het is een soort digitaal archief, een database die hij kon aanleggen dankzij datzelfde nieuwe computerprogramma. "Dal programma legt data vast, slaat ze op en zo bouw je historie op, een database die je naar buiten kunt brengen om er ande ren mee te plezieren." Verder is op de ope ningspagina van de website, links onderin, een kaartje te zien met het weerbeeld van Nederland; je ziet het weer per uur over het land 'trekken'. Weeda had vooraf "geen enkele reclame" gemaakt voor zijn website. Hij had zich alleen aangemeld bij 'Google', de interna tionale zoekmachine, en bij enkele andere weerswebsites, zoals weeramateurpagina.nl en meteo.eigenstait.nl. Desondanks trok hij "vrijwel al" vanaf de start bezoekers. "Geen tientallen per dag, maar toch wel een stuk of vier, vijf." Tegenwoordig weten dagelijks gemiddeld zo'n tien personen zijn website te vinden. Op hoogtijdagen, dagen met extreem weer, zoals 25 november (storm achtig) en 30 december (sneeuwjacht) schiet dit aantal omhoog, soms naar 93. "Dan leeft het weer kennelijk zo hevig, dat veel meer mensen nieuwsgierig zijn." MeteoMelissant is, naar Weeda meent te weten, het enige weerstation op Goeree- Overflakkee. En ook het eerste. Weliswaar is op internet nog een eilandelijke weers- web-site te vinden (www.weerstation.net), maar die is inactief. Zij lijkt in aanbouw en is dat volgens Weeda "al zeker eenjaar". De website zegt Meteo Zuidzijde te vertegen woordigen, "het meteostation voor Oost- flakkee". Als professionele weerswebsite kan deze evenwel nog niet meetellen. Weeda vindt het oprecht 'jammer" dat er niet meer weerswebsites zijn op het eiland. "Dat zou ik wel leuk vinden, want dan kun je vergelijken." Concurrentie deert hem niet. "Het weer is voor mij een liefhebbe rij, een hobby, en ik doe 't heel graag. Maar veel belangrijker dan exclusief zijn, vind ik het om mijn metingen te kunnen vergelij ken, het liefst met tien andere. Concurren tie is gezond." Goeree-Overflakkee kent wel meer weergeïnteresseerden, weet Weeda. Dat heeft hij ontdekt via een andere web site, extremen.nl. Dit is de website van Ed Aldus, de redelijk bekende weerman van Radio- en TV-Rijnmond. Aldus maakt voor zijn dagelijkse weerpraatjes gebniik van weeramateurs, die voor hem de minimum- en maximumtemperaturen en de regenval bijhouden én doorgeven. Goeree-Over flakkee blijkt vier van zulke medewerkers te herbergen. Afgezien van Weeda zijn het Come Donkersloot in Middelhamis, Dick \ferhage in Oude-Tonge en "iemand in Ouddorp, van wie ik de naam niet weet". Weeda doet met zijn weersgegevens trou wens nog méér dan Ed Aldus bedienen en de website vullen. Hij is lid van de ach tenswaardige Vereniging voor Weerkunde en Klimatologie en levert deze VWK ook meetgegevens. Om dit te mogen doen, moest Weeda voldoen aan bepaalde vereis ten. Zijn weerstation moest in de bebouwde kom zijn opgesteld, de temperatuur moest met minstens één geijkte thermometer worden gemeten, en de neerslag met een Hellmann-meter. Weeda is aan alles tege moet gekomen, want medewerker zijn van de VWK "is wel het mooiste", vindt hij, "Het maakt je hobby zinvol." Het is in die zelf gefabriceerde weerhut dat Weeda een geijkte thermometer heeft zit ten. Hij vertelt dat hij de gegevens daarvan zelf handmatig in de computer invoert. Hij doet dat niet elke dag, maar eens per maand maakt hij er een grafiek van, die weer wel op de website wordt geplaatst. Hij legt het verschil nog eens nauwkeurig uit: "De website maakt dagelijks automatisch het weer in en ongeveer rond Melissant zichtbaar. De gegevens daarvoor komen uit mijn weerstation. Die informatie is niet geijkt. De gegevens van de geijkte thermo meter zijn nauwkeuriger, wetenschappelijk verantwoord. Die maak ik slechts eenmaal per maand openbaar, via een maandelijkse grafiek op de website; als een soort toevoe ging." Maar wat vergaart hij nu voor de VWK? Dat zijn deze drie "parameters": de minimum- en maximumtemperaturen en de neerslag uit de handmatige regenmeter. Elke dag geeft Weeda deze informatie door aan de VWK, die ze opslaat in een database om weerkundige ontwikkelingen te kunnen registreren. Het KNMI werkt nauw samen met deze vereniging. Maar wat als Weeda en zijn gezin nu eens met vakantie willen "Dan wordt er dus niets doorgegeven. Luis ter eens, het is een hobby. Ik moet toch weg kunnen?" Ten slotte verzendt Weeda zijn gegevens, oÊBcieel "opgenomen waarden" geheten, ook nog naar Jan Versteegt, de weerman van Radio 2. De vraag dringt zich op: wat heeft Arjen Weeda inmiddels geleerd over het weer op Goeree-Over- flakkee? Kan hij zeggen wat de kenmerken ervan zijn? Hij schudt het hoofd. "Ik weet nog niet veel. Mijn database is nog jong; ik heb nog te weinig vergelijkingsmateriaal. Maar mijn indruk is dat de zon hier meer schijnt dan in de rest van het land, en dat er altijd wel wind staat." Heeft hij misschien al een analyse gemaakt, aan de hand van wetenschappelijke, naslagwerken, van het weer in de afgelopen eeuwen, uitgesplitst naar deze re^o? "Nee, maar dat kan allemaal nog komen, want de hobby heeft het laatste jaar een grote vlucht genomen. Maar laten we wel wezen: ik moet ook nog gewoon werken. Verder hebben we twee kinderen op te voe den, de tuin bij te houden en ik heb ook nog andere hobby's: astronomie en foto grafie." Hiermee heeft Weeda de foto's aangestipt die op zijn website voorkomen. Op de ope ningspagina staan ze piepklein op een rij, maar ze zijn individueel op te roepen tot normaler formaat. Sommige zijn indruk wekkend. Weeda licht toe dat de foto's voorname lijk "opvulling" zijn van de website, die hij voortdurend mooier wil laten ogen. "Als er betere foto's beschikbaar zijn, haal ik de oude weg." Hij gebruikt de website als een soort etalage en wil de foto's ook niet specifiek "weerfoto's" noemen, ofschoon ze vrijwel allemaal weersomstandigheden tonen. "De foto's hebben met het weer te maken, maar ook met astronomie, de natuur en alles wat nog meer te fotograferen is. Zo ga ik te werk: ik maak foto's van alles wat maar te fotograferen is, en het liefst op Goeree- Overflakkee. Ik kan van tevoren niet zeg gen waar ik me op richt. Als ik ergens rijd en ik zie ergens een beeld in, dan fotogra feer ik dat. Ik probeer het weer erin te leg gen, maar dan wel als onderdeel van een compositie. Ik probeer eerder het beeld kloppend te maken dan dat ik zomaar het weer fotografeer." "Alles moet bij mij in de juiste verhouding zijn", vervolgt hij. "Soms ontkom ik er niet aan een foto op de website te plaatsen die niet klopt, maar dat is dan een uitzonde ring. Ik probeer zoveel mogelijk een com pleet beeld te maken. Je ziet wel eens op websites weerfoto's met schitterende wol kenluchten, maar op de voorgrond of ach tergrond staat iets dat totaal niet in verhou ding is. Dat is iemands eigen keuze, maar de mijne zal het dus niet zijn." Weeda zal niet gauw weerfoto's sturen naar het NOS-Joumaal of RTLrnieuws, waar de aardigste worden getoond üjdens het weer bericht. "Sommige van die foto's zijn ver schrikkelijk", zegt hij met afschuw op zijn gezicht. "Ik doe daar gewoon niet aan mee. Het is mijn doel niet." Zijn doel is het weer delen met anderen. Maar waarom eigenlijk? "Weer is iets dat dagelijks speelt en bij iedereen. Iedereen vraagt zich wel af wat morgen het weer wordt. Op mijn website zul je geen weers verwachting aantreffen; daarvoor moetje bij het KNMI zijn. Maar mensen kunnen bij mij nakijken vrat het actuele weer is." En wordt het, denkt u, op prijs gesteld? "De meetgegevens die ik doorgeef aan de VWK en de weermannen zeker, maar daar voor hoefje geen website te hebben. Ik zet ze op de website omdat ik het interessant vind om ze weer te geven. Ik weet zeker dat er mensen zijn die dit waarderen, al weet ik het eerlijk gezegd niet zeker. Ik neem het aan. Ik hoor in ieder geval uit mijn omge ving dat er mensen zijn die dagelijks even kijken. En mijn buurman vertelde me dat Culi d'Or BV, een bakkerij op het industtie- terrein hier, dagelijks even via mijn website de luchtvochtigheid controleert, vrant die is van invloed op de kwaliteit van hun slag roomsoesjes." -----------------------------------------------^i^^^—i■■■■Hiiiiii iiiiii^iiiiiiiw^w^Biiii I -..^tm": ama^mmmmmama^mmgamKtl^M Weergeïnteresseerde Arjen Weeda wijst in zijn achtertuin op de weerhut, die hij zelfheeft gemaakt en waarin zich een geijkte thermometer bevindt. Concurrenten heeft hij niet op het eiland, en dat vindt hij ronduit jammer (Foto: Gert van Engelen)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 4