Charlotte Schipper wint voorleeswedstrijd Tweede ensembleconcours weer zeer geslaagd Eneco: 'Ongerustheid over schadelijke effecten van windturbines niet nodig' t^'^ A'(!: chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden 'Duurzaam Goeree!'als antwoord op 'Mooi Goeree?' Stemmingmakerij Zeer rustig beeld GEEN planschade Paar bezwaren Jury: Niveau van voorlezers dit jaar erg hoog Mooie fauteuil Toverdrank Spookfamilie Niveau erg hoog OUDE-TONGE - Afgelopen zater dag 3 februari 2007 vond in De Grut terswei te Oude-Tonge voorde tweede maal het ensembleconcours plaats. Op dit concours streden muzieken- sembles van diverse aard voor de Muziekprijs Goeree-Overflakkee, bestaande uit een geldbedrag en een beeldje gemaakt door Mei Dale. Dinsdag 13 februari 2007 79e jaargang BIBUOr/i^J>Jir. 7582 STELLENDAM - "Hoewel begrijpe lijk is er geen reden voor ongerustheid over mogelijke schadelijke effecten van het beoogde windpark Eendragts- polder op de omgeving. Geluid, slag schaduw, veiligheid, flora en fauna, landschappelijke beïnvloeding, plan- schade; al deze punten zijn grondig onderzocht door onafhankelijke gere nommeerde onderzoeksbureaus. Geen bijzondere negatieve effecten op de omgeving zijn gevonden. Het wind park voldoet aan alle ruimtelijke eisen. Door dit windpark kan heel gemeente Goedereede draaien op groene, milieu vriendelijke energie." Tekst; Kees van Rixoort Foto's: Hans Villerius Dat is de samenvattende conclusie die Eneco Energie trekt in het onlangs versctienen rap port 'Duur/aam Goeree!'. Het rapport is in de eerste plaats een reactie op een ander rapport: 'Mooi Goeree? - Negatieve effecten van de windturbines langs de N215' van de Stichting Mooi Goeree, een rapport dat eerder in het nieuws kwam en geldt als actiemiddel tegen de bouw van een rij megawindturbines tus sen Stellendam en Melissant. Eneco Energie presenteert 'Duurzaam Goeree!' als een "cor rectie op onjuistheden" in 'Mooi Goeree?'. "Dit rapport bevat zoveel misvattingen en onjuistheden dat een correctie hiervan op zijn plaats is", schrijft samensteller Mare van der Pluym van Eneco Energie. Hij hoopt de onrust weg te nemen, omdat die niet gestoeld zou zijn op feiten, maar "op onwetendheid". "Eneco wil dat de discussie zuiver blijft en alleen over waarheden en feiten gaat." Van daar de correcties op 'Mooi Goeree?'. Zo ontkent Eneco in 'Duurzaam Goeree!' dat er ernstige geluidshinder zal zijn tot op een afstand van 2 kiloineter. "Pertinent onjuist", meldt het rapport. "Dat kan eenieder zelf beleven door een windpark te bezoeken en op verschillende afstanden te gaan luisteren. Tot op zekere afstand is het 'zoeven' van windturbines te horen, zeker in een stille nacht, maar nooit tot op 2 km afstand. De verwijzing naar een 'eindeloze trein' of een 'opstijgende 747' leiden tot ongefundeerde stemmingmakerij", aldus Eneco. De energieleverancier erkent dat een onder zoeker van de Rijksuniversiteit Groningen (RUG) meer nachtelijke henie constateert, maar zet daar geografische verschillen tegenover. De RUG onderzocht een gebied nabij de Duitse grens. "Gemeente Goeder eede ligt dichtbij de kust, wat betekent dat de geluidsproblematiek rond afwijkende wind- snelheidsprofielen hier niet van toepassing is." Dus, vervolgt het rapport van Eneco, is er "geen enkele reden om aan te nemen dat mensen binnen een straal van 2 km ernstige geluidshinder van de windturbines zullen ondervinden". Eneco stelt ook te zullen voldoen aan de geluidswetgeving, waarin onder meer staat dat de geluidswaarde van 40 decibel bij woonhuizen niet mag worden overschreden. "Dit is ook hard in de milieumelding opgeno- tnen." Stelt de gemeente scherpere geluids- eisen, dan zal Eneco zich hieraan conforme ren. "Geluid is net als slag.schaduw heel goed instelbaar bij de moderne windturbines." Met andere woorden, vat Eneco sainen: "Geluid is geen enkele belemmerende factor op deze locatie." Ook de angst voor aantasting van het land schap noemt het energiebedrijf ongegrond. Ja, de turbines zijn met een masthoogle van 105 meter wel erg hoog, maar ze hebben, in de woorden van Eneco, wel "slanke verhou dingen, ongeacht de hoogte van de turbines. Alleen als er iets naast staat wat we kennen, zoals een auto, pas dan schiet de windturbine in perspectief." De rotor draait rustig, meldt Eneco: 18 keer per minuut. "Dit geeft een zeer rustig beeld." "Door de zeer slanke opbouw en de "door zichtigheid' van de rotor, heeft een wind turbine een kleine optische massa. Hierdoor is een dergelijke windturbine van afstand veel minder goed zichtbaar als men in eer ste instantie denkt." 'Mooi Goeree?' sprak van 30 kilometer, waannee de windturbines een zeer bepalend element van he! landschap zouden zijn, maar 'Duurzaam Goeree!" redu ceert deze afstand tot 6 a 7 kilometer. "Zelfs op zee zijn op een dergelijke afstand windtur bines niet meer te zien. Het offshore park bij Egmond aan Zee staat op 12 km van de kust en is nog maar net zichtbaar." Het landschap en de landschappelijke kwa liteit worden niet bijzonder aangetast door een rij windmolens, vindt Eneco. Ook niet omdat het bedrijf het windpark koppelt ai-n de bestaande structuur van dat landschap (langs de Damweg, rekening houdend met de kavelstructuur en de inrichting van het land schap). "Door dit alles en de grote onderlinge afstanden van 330 meter, blijft de openheids beleving van de polder gewaarborgd."' Eneco probeert nog meer onrust weg te nemen met de melding dat verminderde OZB en het uitkeren van planschade aan 'gedupeerden' geen wet van Meden en Perzen is. '"M.b.t. het beoogde windpark bij Stellendam. heeft SAOZ (een overheidsorganisatie die voor 70% van de gemeenten planschade inschat tingen maakt) onderzocht of en zo ja hoe veel planschade valt te verwachten, indien het windpark gerealiseerd zou worden. De conclusie was dat er GEEN planschade is te verwachten." En, heeft het energiebedrijf nog als uitsmijter in petto, mocht er dan toch planschade komen, dan vergoedt Eneco die. '"Dat is afgesproken met de gemeente."' De vogels zullen geen significante last van de windmolens hebben, weet Eneco voorts te melden. Onderzoek heeft dat uitgewezen en angst in die richting, onder andere bij Stich ting Mooi Goeree, is dus niet terecht volgens het bedrijf. Hetzelfde geldt voor de angst dat grote windmolens en toerisme niet samen door één deur kunnen. Volgens Eneco is een combinatie juist goed mogelijk. "Mensen komen in de praktijk vaak kijken bij wind- parken in Nederland." De provincie, geeft het bedrijf aan, ziet ook geen belemmeringen voor én een windpark én recreatieve ontwik kelingen in de Eendragtspolder. Uitbreiding van woningbouw in Stellendam blijft gewoon mogelijk, tracht Eneco nog een angst weg te nemen. De afstand tus sen de meest oostelijke woning en de meest westelijke windinolen is 1200 meter. Ruim voldoende om aan de wettelijke norm van 420 meter te voldoen, aldus de opsteller van 'Duurzaam Goeree!' Alternatieve locaties, aangedragen door Stichting Mooi Goeree, verwijst Eneco naar de prullenbak omdat ze in het Streekplan 2000 te boek staan als natuurontwikkelingsgebied of milieube schermingsgebied voor stilte. Alternatieven zijn volgens het energiebedrijf "al uit en te na onderzocht en de Eendragtspolder is als enige geschikte locatie voor windenergie uit de bus gekomen". Komt het op draagvlak aan voor de bouw van een rij windturbines, dan heeft Eneco geen zorgen. De energieleverancier weet te melden dat 90 procent van de Nederlandse bevolking voor windenergie is. En: "Tot nu zijn er slechts een paar bezwaren bij de gemeente binnen gekomen." De conclusie van Eneco: "Het is aannemelijk dat het merendeel van de inwo ners van Goedereede, net als het overgrote deel van Nederland, voor windenergie is en geen bezwaar heeft tegen een windpark in de Eendragtspolder." Eneco weet zich bovendien gesteund door het collegeprogramma van de gemeente Goedereede, waarin staat dat de toe passing van windenergie "bestuurlijke moed" vraagt. Voor Eneco is er geen twijfel: wind energie is goedkoop, betrouwbaar en onuit puttelijk. "'Een vlak van 150 x 150 km met windturbines op zee is al voldoende om heel Europa van energie te voorzien." Met het bou wen van windmolens komt de overheidsdoel- stelling in beeld om "onze energieopwekking te verduurzamen (te 'vergroenen'). om zo het milieu te sparen, onze afhankelijkheid van de eindige fossiele brandstoffen te beperken, om onze onafhankelijkheid van onstabiele landen te verminderen en onze energieprijzen beter voorspelbaar en stabieler te laten zijn. Wind energie inspanningen moeten dus worden gecontinueerd." En, vindt Eneco, iedereen moet zijn bijdrage leveren, "dus ook gemeente Goedereede". De volgende zet lijkt aan de Stichting Mooi Goeree. MIDDELHARNIS - 'Tia kom op, dan kom je bij de top'. Een bord met deze tekst werd donderdagavond tijdens de voorleeswedstrijd in de gemeenschaps bibliotheek in Middelharnis omhoog gehouden. Uiteindelijk eindigde voor lezer Tia Sidabutar, leerling van de basisschool Prins Maurits in Dirksland op de gedeelde derde plek. Charlotte Schipper van de Bosseschool in Mid delharnis werd nummer een. Zij gaat samen met de nummer twee (Milou Klok van de Westhoek in Ouddorp) door naar de regionale ronde die in de bibliotheek van Hellevoetsluis wordt gehouden. Door Roeland van Mourik Daarna is er nog een provinciale ronde, die woensdag 25 april in het Bibliotheektheater in Rotterdam wordt gehouden. De uiteinde lijke finale vindt plaats op woensdag 23 mei in Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht. Ooit heeft Goeree-Overilakkee al eens een finalist geleverd, die toen ook won en daar mee voorleeskampioen van Nederland werd. Het was een gezellige boel, donderdagavond in de bibliotheek. Vele ouders met hun kin deren waren daar bij elkaar gekomen om te luisteren naar tien voorlezers. Zij namen één voor één plek m de mooie fauteuil voor in de zaal om daar hun uitgekozen verhaal voor te lezen. Een jury hield hen nauwlettend in de gaten. Daarin hadden Els Nagtegaal, docente Neder lands van de Regionale Scholengemeenschap Goeree-Overilakkee, Jeanine Hoff, docente Nederlands aan de Chri.stelijke Scholenge meenschap Prins Maurits en Yvonne van der Wal. medewerkster van boekhandel Vroegin- deweij, zitting. Dorien 't Jong, medewerkster van de biblio theek, vertelde vooraf waar de jury op let bij het voorlezen: "Op intonatie, op het vooriee- stempo en op de inleiding van het voorgele zen verhaal", geeft ze aan. "Maar natuurlijk let de jury ook op de zaal. Ze kijken of er goed geluisterd wordt of dat het publiek op een gegeven inoment afdwaalt". Akelijn Buscop van De Hoeksteen in Oolt- gensplaat mag beginnen. Zij heeft het eerste hoofdstuk van het boek 'Olifant op zee' uit gekozen. Vol overgave leest ze het hoofdstuk voor, waarin een olifant besluit het avontuur op te zoeken. Om het avontuur op te zoeken koopt de olifant een schip, blijkt uit het ver haal. Charlotte Schipper leest een stukje voor uit Milou en Charlotte gaan samen naar de regionale ronde van de nationale Voorleeswedstrijd (Foto: Pershuro FUikkee} het boek 'Hoe overleef ik mijn ouders en zij mij'. Het gaat over een moeder die van de erfenis van 'oom Alexander' een huis aan de Amsterdamse grachten koopt. Louise Broere van de Albert Schweitzer- school in Stad aan 't Haringvliet leest uit een boek van de klassieke kinderboekenschrij ver Roald Dahl. 'Joris en de geheimzinnige toverdrank' luidt de titel van het hoofdstuk dat ze voorleest. Het gaat over Joris die een toverdrank maakt om daarmee zijn oude grootmoeder waar hij een hekel aan heeft, te vergiftigen. Mflou Klok leest voor uit een boek van Paul van Loon, getiteld: "De boze drieling'. Het gaat over Dolfje die naast een huis woont waar drie zussen wonen die zij absoluut niet aardig vindt. De eerste mannelijke kandidaat, Jim Quist van de J.C. van Gentschool te Sommelsdijk, leest voor uit het boek 'Jimmy's hit'. Het gaat over de spookfamilie Hit, waarvan een van de kinderen de band de 'Rip Rap Boys' vormt. Terwijl hij zijn eerste optreden geeft, verandert hij echter in een weerwolf en wei gert het publiek te applaudisseren voor zijn optreden. Na deze vijf voorlezers was er een pauze waarin een aantal in wit en zwart geklede kinderen een jazzdans opvoerden. Tia Sidabutar las vervolgens voor uit het boek 'Confetti conflict" van Carry Slee. Het gaat over de jongen Mark, die op tweejarige leeftijd zijn moeder heeft verloren. Hij woont nu met zijn vader op een woonboot in Zwolle en beleeft daar allerlei dingen. Anniek Slrijdhorst van De Bron te Oude- Tonge heeft gekozen voor het boek 'Ach tervolgd" van Leeendert van Wezel. "Een spannend boek"", volgens Anniek. Het gaat over Achmed, die ontvoerd wordt. Over die ontvoering leest ze een stukje voor. De tweede mannelijke kandidaat, Sander Kats van de Daltonschool te Middelhar nis. leest voor over meester Jaap, die in zijn basisschoolklas een kastjescontrole houdt, waarbij de meesl slordige en de meest nette leerling wordt beloond met .snoep. Kelly van Peperstraten leest ten slotte voor over ponyclub De Bokkesprong. Het voorge lezen stuk gaat over vier meisjes die door een aantal jongens ontvoerd worden. Na een korte pauze deelt Dorien 't Jong plech tig mee: "De jury heeft besloten"". Zenuwach tig gejoel uit de zaal klinkt als jurylid Yvonne van der Wal naar voren loopt om de uitslag bekend te inaken. Volgens haar was het "heel erg moeilijk"' om een besluit over de winnaar te nemen want, zegt ze: "Het niveau van alle voorlezers was dit jaar erg hoog". Toch was de jury unaniem in haar oordeel dat Charlotte Schipper en Milou Klok res pectievelijk de eerste en de tweede plaats verdienden. De rest van de voorlezers kreeg een gedeelde derde plaats en daar hoeft niet meewarig over gedaan te worden, vindt Van der Wal. "Ook een derde plaats is enorm goed". Optreden van het winnende ensemble o.l.v Piel Westhoeve Tijdens het concours werd op hoog niveau gemusiceerd. Overdag werden de presta ties beoordeeld door een professionele jury, bestaande uit Maria Croese (zangpedagoog), Jan Jansen (klarinettist in het Rotterdams Philharmonisch Orkest) en Harry Emmery (slagwerker en bassist, en kenner van lichte muziek). Deze jury bepaalde welk gezel schap doorging naar de finale, die 's avonds werd gehouden. Dus was er 's avonds weer een muziekfeest, ditmaal met een publieks jury die bepaalde welke prijzen de diverse gezelschappen toekwamen. Uiteraard was de spanning te snijden toen de voorzitter Hans van der Wulp de uitslag bekendmaakte. Het Orkest van Muziek school Goeree-Overflakkee onder leiding van Piet Westhoeve werd eerste en ging met de wisselprijs, het beeldje van Mei Dale, naar huis. Het orkest maakte grote indruk met een ontspannen en swingende vertolking van muziek uit Porgy and Bess van George Gershwin. Een goede tweede was het duo Wico Jazz, bestaande uit de broers Wilbert en Come van de Boogert. Dit gitaarduo legt zich toe op swingende vertolkingen van klassieke jazznummers. De derde prijs was voor het Trio Erica, bestaande uit drie leden van het gezin Heij. dat op blokfluit, piano en cello onder andere een sonate van Van Wassenaer ten gehore bracht. Maar naast deze winnaars waren er veel en zeer muzikale deelnemers die vooral enthou siasme uitstraalden en die er blijk van gaven dat musiceren plezier hebben is. De Stichting Podium Goeree-Overflakkee en Muziek school Goeree-Overtlakkee, die dit evene ment organiseerden, kunnen terugzien op een zeer geslaagd evenement. Een en ander had overigens niet mogelijk geweest zonder steun van onder andere het Paul van Hessen- fonds.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1