Overdenking Winterwitviswedstrijd Sportvisserij Goeree Overflakkee .Sjkvenster uit de Heilige Schrift EIIAtlca-VIIEUWS "Verv-olgverJia-a.! HET IBTTERWEGVAL DE WARME 60LFSTR00M AE EN OE GESCHOKTE KIES REACTIES VAN LE2ERS Dadelijk succes (i) PAGINA 5 VRIJDAG 9 FEBRUARI 2007 Blik op kerk en samenleving [j - De kabinetsformatie - Waarom zo uitvoerig? - De Christenunie Nee, op dit ogenblik hebben we nog geen kabinet, maar het lijkt er toch wel op dat ze er zo ongeveer uit zijn. Wekenlang hebben ze gepraat over een regeerakkoord. Soms op een geheime locatie, dan weer in Den Haag. In ieder geval hebben ze geprobeerd, de media er zoveel mogelijk buiten te houden. En dat is tot het laatst toe aardig gelukt. Al vraag je je wèl af: Hoe is het mogelijk dat de overeenkomst eigenlijk tot in details bekend is bij de journalisten, voordat het officiële regeerakkoord gepubliceerd is...? Trouwens, al eerder speelde die vraag door mijn hoofd; Hoe ontdekken de mensen van de pers toch zo snel de vergaderlocatie? Soms was de pers er ai eerder dan de gesprekspartners. Maar die laatsten vergaderden toch in het diepste geheim, zodat er vrijwel niets uitlekte. Maar nu schijnt het dan toch zo ver te zijn dat ze gereed zijn met hun besprekingen. En nu is de kwestie van de 'poppetjes' aan de orde. Welke mannen of vrouwen zullen de minis tersposten bezetten? Ook dat is, als je ten minste de commentaren mag geloven, al een publiek geheim. Het zoveelste bewijs van het feit dat we eigenlijk geregeerd worden door de media... Voor ons gevoel heeft het allemaal erg lang geduurd. Maar het ïs helemaal niet zo lang, tenminste niet vergeleken bij vorige kabi netsformaties. Ook dat is al meerdere malen gepubliceerd. Toen en toen duurde het zoveel dagen, en bij die formatie duurde het zoveel dagen, enzovoorts. Als buitenstaander zou je denken: Waarom moet dat toch, zo lang en zo uitvoerig? Maar er zitten partijen bij elkaar met tegenstrijdige belangen en met een totaal verschillende verkiezingsprogramma. Dus het is voor alle deelnemers een zaak van loven en bieden en geven en nemen. En nu maar afwachten wat er van al die mooie beloften uit de verkiezingstijd terechtkomt. Het is frappant te lezen en te horen hoe de Christenunie intussen wordt beoordeeld. De grote massa van ons volk had in het verleden nauwelijks enige aandacht voor deze groe pering. Men zag de aanhangers van de CU hoogstens als mensen die nog in de 17e eeuw leefden en niet met hun tijd konden meegaan. Maar nu dreigt deze partij in de regering te komen en dat betekent dat weleens verworven rechten zouden moeten worden opgegeven! Alsof André Rouvoet in z'n eentje in staat zou zijn een einde te maken aan abortus en euthanasie... Zelfs kranten en bladen van naam suggereren dat we nu een regering krij gen waarvoor de Bijbel niet alleen inspira tiebron, maar zelfs richtsnoer is... Dan zou den Nederlanders niet langer zelf uitmaken wat goed en kwaad is, maar het zou weleens - met een beroep op de Bijbel - van bovenaf opgelegd kunnen worden. Tegelijk staat de CU onder druk van haar achterban waarin stemmen opgaan als zou er nu, bij regeringsdeelname, water in de wijn worden gedaan. Bovendien vinden sommigen in de partij en daarbuiten dat de CU zich op gevaarlijk terrein heeft begeven door roomse mensen uit Limburg kandidaat te stellen voor de Staten-verkiezing. Ik doe daar geen uitspraak over, ik wilde alleen laten zien in welke moeilijke positie de CU op het ogenblik zit. Voor de één te rechts en voor de ander niet rechts genoeg! En dan te bedenken dat de partij eigenlijk alleen maar bindmiddel is tussen het CDA en de PvdA. Want die twee kunnen samen geen meerderheid vormen. Maar in het vorige kabinet fungeerde D66 als bindmiddel en we hebben gezien hoe dat afgelopen is... Waarnemer 'S Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzen ding compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Sinds (Ie dij'italiseiing van de TV (wij wonen in hel huih'nf^ehied) lijkt het beeld niet meer op de onze TV Ie passen. Bij de onderlileling 'vallen links en rechts enkele leners weg. Wat kunnen wij hieraan doen? Antwoord: De vraag is voor ons moeilijk te beantwoorden omdat wij niet weten wat voor een TV u heeft. Bij de nieuwere TV's kan automatisch een aanpassing plaatsvinden van de weergave van het ontvangen beeld. Gebeurt dit niet automatisch dan kunt u in de regel via een knop op de afstandsbediening het jui.stc beeldformaat instellen. Bij oudere TV's kan de beeldbreedte en hoogte hand matig bijgesteld worden. Mogelijk heeft u de gebruiksaanwijzing nog? Hierin kunt u de nodige aanwijzingen vinden. U kunt natuur lijk ook een TV-winkel bij u in de buurt om i-aad vragen. LOOPSHSID Tol welke gemiddelde leeftijd kan een hond loops worden? Dit i.v.m. de anti loopsheids- prik. Antwoord: Ook oudere honden, bijv. van 12 of 13 jaar. kunnen nog geregeld loops wor den. Het is dus verstandig om de bedoelde inenting nog een tijdje voort te zetten. VHEET SUIKER AAN ONZE KALK? Waarom wordt er niet vaker gewaarschuwd, dal de geraffineerde suiker, die we gebrui ken, zich verbindt met de kalk zodat er op die manier kalk aan ons lichaam wordt onttrok ken? Antwoord: Omdat het niet klopt. Kalk kan zich niet verbinden aan suiker, wel aan het uit suikers gevormde melkzuur. Maar over die tegenstellingen tussen suiker en kalk, of suiker en vitaminen laten de voedingsdes kundigen zich heel voorzichtig uit. Bij nor maal gebruik van suiker is dat antagonisme (de tegenstrijdige werking) immers gewoon te verwaarlozen. Zelfs abnormaal snoepende kinderen krijgen hun slechte gebitten niet door kalkgebrek (als ze tenminste normaal eten en melk drinken), maar doordat het gla zuur van hun tanden wordt aangetast door melkzuur, plak, speeksel en de daarin voor komende micro-organismen. Hoe is hel te verklaren, dat er langs onze kusl zo'n hoeveelheid warm zeewater naar de Noordpool stroomt? Waar komt dat van daan Antwoord: De oceanen zijn vol stromingen en tegenstromingen en die waterbewegingen beïnvloeden elkaar ook. Ze worden vooral veroorzaakt door de draaiing van de aarde en bepaalde constante winden. Ten zuiden van de evenaar waaiende passaatwinden zijn zo standvastig, dat zij het water van de Atlan tische Oceaan, dat door de Corioliskrachl t.g.v. de draaiende aarde reeds naar links wordt gedreven, stelselmatig in de richting van Midden-Amerika opstuwen. Door de Golf van Mexico gaat het dan samen met het toegestroomde warme rivierwater van Mississippi, Rio Grande, enz. en met het bij de Straat van Florida noordwaarts draai ende zeewater van de zgn. Antillenstroom in noordoostelijke richting omdat de Coriolis- kracht op het noordelijk halfrond naar rechts werkt. Deze Noord-Atlantische stroom splitst zich door de ligging van Zuid-Europa in een noordelijke en een zuidelijke tak. De noord waarts komende wordt Warme Golfstroom genoemd en is zo warm door de hoge tempe raturen rqnd de evenaar. Dit water keert door de Noordelijke Uszee langs de Amerikaanse oostkust terug naar het zuiden en doet daar de oostelijke winden afkoelen. Hoe was de uitspraak van AE en OE in het Middelnederlands. Een van ons zegt: en oe, de ander: lange aa en oo. Antwoord: Met de extra e werden klinkers verlengd, dus ae= aa, oe= oo. De ui stond voor een lange u en de dubbele i, ook ij geschre ven, voor de lange ie. Dat onze voorouders de letters later anders zijn gaan uitspreken, is niet zo vreemd. Dergelijke veranderingen komen in bijna élke taal voor. Hoe komt het, dat ik aan een kies die pas gevuld is, geen zilverpapier of metaal kan verdragen? Antwoord: Het lijkt ons verstandiger van zo'n reep chocola eerst het zilverpapier te verwijderen alvorens u daar een stuk afbijt en als u groenten, vruchten en sardientjes in blik koopt, moet dat blik er wel af voor u gaat eten.... Neemt u dan toch nog de mond vol spijkers als u gaat timmeren, dan kunnen elektrolytische stroompjes ontstaan als die het metaal raken, dat gebruikt is bij het vullen van uw tanden of kiezen. Dat heet amalgaam. Als de tandarts het er bij u inbrengt, is het een week mengseltje dat snel verhardt. Maar het is ook een metaal en bij het contact met zilverpapier of ander metaal krijg je door het spanningsverschil toch een miniem stroom pje en dat brengt onze smaakpapillen in hef tige onrust. Dus voortaan minder draadnagels pruimen! Van enkele lezers ontvingen we in de ach terliggende weken een reactie op de in deze rubriek gestelde vragen en antwoorden, die we ook graag aan u doorgeven. Bedkramp In uw krant van jl. 19 januari las ik een vraag over bedkramp. Wij hebben daar een heel eenvoudige oplossing voor, die wij u graag toesturen om mensen met bedkramp mis schien te kunnen helpen. Koop een ouderwets stukje Sunlight zeep, stop dit in een washandje, maak het dicht met een veiligheidsspeld en leg dit in bed ter hoogte van uw kuit. Wij hebben nooit last meer gehad van beenkrampen. De zeep gaat mee op vakantie, in de caravan, enz. Slappe slagroom (I) Hoewel het al wat weken gelden is, wil ik toch nog even een tip doorgeven aangaande het stijf slaan van slagroom. Het is simpel genoeg. Alleen 1 pakje Klopfix toevoegen aan 3 pakjes slagroom (moet wel gekoeld zijn), gelijk bij de suiker toevoegen. Neem wel pakjes 'gesteriliseerd'; dat stijft beter dan verse slagroom. Klopfix is in alle super markten te koop. Slappe slagroom (II) Op de vraag over de slappe room wil ik, als banketbakker, even reageren. U kunt inder daad eiwit of stabilisator toevoegen. Hoe u ook klopt of mixert, uw slagroom zal waar schijnlijk 2 a 3 maal zo zwaar aanvoelen als van een banketbakker. Hoe komt dat? Wij beschikken over een slagroommachine. Van wege schaars gebruik en de prijs (een paar duizend euro) zal een particulier dit apparaat zelf niet aanschaffen. Op deze machine zit een stelknop voor luchttoevoer, van 1 t/m 9 (dat scheelt per machine). Hoe hoger het getal, des te steviger en luchtiger komt de 'En al het Joodse land ging tot hem uit en die van Jeruzalem; Markus 1 5a) Markus' haast Markus vertelt zijn evangelie, beter gezegd: het evangelie van Jezus Christus, in een snel treinvaart. Belangrijke gebeurtenissen die de andere evangelisten ons verhalen, worden door hem simpelweg overgeslagen. Omtrent de geboorte van de Heere Jezus en alle weder waardigheden er aan voorafgaand en op vol gend, worden wij door Markus zelfs in het geheel niet geïnformeerd. Markus' bijdrage aan onze kerstfeestvertellingen in allerlei varianten is daarom zo goed als verwaar loosbaar. Daarentegen zet hij gelijk in bij de activiteit van Johannes de Doper. Hij heeft haast, immers de Heere spreekt ook tot ons over dingen die haast geschieden moeten. Johannes' doop en prediking Nadat Markus de oudtestamentische profe tieën die over Johannes spreken kort en bon dig heeft geciteerd, meldt hij dat Johannes doopte in de woestijn (vers 4). Wonderlijk! Eerst is Johannes nog in de woestijn, alwaar hij reeds doopt. Nauwelijks een vers later bericht Markus al dat Johannes doopt in de rivier de Jordaan (vers 5b). In de woestijn vermoeden wij weinig tot geen water. Toch doopte Johannes er al. Een mysterie dat door Markus voor ons niet nader uit de doeken wordt gedaan. Veel belangrijker voor hem - en voor ons - is namelijk dat Johannes de doop der bekering tot vergeving der zonden predikte. Markus gaat rechtstreeks op zijn doel af. Hij heeft grote haast, die hem gedurende zijn schrijven van het evangelie niet meer verlaat. Want het gaat hem van meet af aan om het grote the ma van het evangelie van Jezus Christus; de bekering en vergeving der zonden. De Geest vervult zijn hart, hoofd en pen. Onstuit baar, niet te temmen. Zijn pen blijft vloeien. Omdat de Geest van Jezus hem drijft. Dezelf de Geest die zondaren onwederstandelijk tot Jezus drijft. Landstreek loopt uit Markus verhaalt dat Johannes' activiteit bepaald niet onopgemerkt blijft. 'Het is in geen hoek geschied.' Dorpen, gehuchten en stadjes verspreid in het land van Judea lopen uit. Iedereen wil Johannes, het opzienbarende fenomeen, plotseling opgedoken uit de woes tijn, zien, horen en beleven. Sensatiezucht zal menigeen niet onberoerd hebben gelaten. Er valt wat te beleven daar bij de Jordaan. Schijn en zijn, waar en vals geloof dienen daarom zorgvuldig onderscheiden te worden. Toen en nu. Toch, opnieuw beperkt Markus zich tot de kern van de zaak. Immers, Johannes' optreden en boodschap treffen doel. Allen, ja allen(!) belijden hun zonden. Johannes wijst de zon de aan. Hij roept op tot een ommekeer. Hij spreekt tot Joden, inwoners van het land van Judea. Niet allereerst tot heidenen, Grieken, buitenlanders, vreemdelingen. Neen, hij richt zich expliciet tot zonen en dochteren van het huisgezin van Abraham, Izak en Jakob, tot het zaad des verbonds. Zijn verkondiging en dooppraktijk heeft een wonderlijke en haasti ge uitwerking. De Geest vergezelt het woord van Johannes op machtige wijze. Judea raakt erdoor in rep en roer. Door en door godsdien stige mensen, als ook zij 'die er niet zoveel aan doen' vallen om met zichzelf en elkaar. Hun godsdienst blijkt niet meer dan een likje vernis te zijn, dat voor God geen waarde heeft. Het is een kleed, een masker, dat door Johan nes hen wordt afgerukt. Al hun gerechtigheid wordt een wegwerpelijk kleed. Zij bekennen hun zonde en schuld. Zij begeren zich tot God te bekeren. De Geest is werkzaam in het hart van Johannes' toehoorders. De vruchten van boete en geloof komen tevoorschijn. Ten teken hiervan worden zij ondergedompeld in de Jordaan. Gedoopt Vele malen spreekt Markus over dopen en gedoopt worden in de eerste tien verzen van zijn evangelie. Inwoners van Judea worden gedoopt in de rivier de Jordaan. Johannes kondigt zijn Opvolger aan. Die zal dopen met de Heilige Geest. Uiteindelijk doopt hij deze Opvolger, Jezus, gekomen van Nazareth. De doop symboliseert de overgang uit de dood tot het leven, de reiniging van zonde, de afsterving van de oude mens en de opstan ding van de nieuwe mens. Daar gaat het om. Namelijk om de inhoud van de doop. God make ook u/jou werkzaam met uw en jouw doop, J.A. Wormser sprak in de 19' eeuw: "Leer de natie haar doop verstaan, en zij zal gered wezen". Hel gaat om dood en leven. Buiten de vereniging met de Heere Jezus, door Zijn dood en opstanding, is er geen leven. Toen niet. Nu niet. Nooit! Maar, in de vereniging met de Heere Jezus is leven, gerechtigheid, vrolijkheid. Belijd uw zonde, geloof in de Heere Jezus, en: wees behouden van de toekomende toorn, ds. H. Lassche, Ouddorp Zaterdag 3 februari van 10.00-14.00 uur werd in de jachthaven van Middel harnis de eerste winterwitviswedstrijd van Sportvisserij Goeree Overflakkee gehouden. Deze wedstrijd is één van de in totaal vier wedstrijden van de winter- witviscompetitie 2007, Of we afgelopen zaterdag echter van een 'winterwed strijd' kunnen spreken, blijft de vraag, want afgezien van het feit dat het 3 februari en dus winter was, leek het die dag meer voorjaar. Een aantal van de deelnemers zat zelfs met opgestroopte mouwen in het zonnetje te vissen, wat zeer bijzonder te noemen is bij een win terwitviswedstrijd want onder normale weersomstandigheden gaat deze tijd het warmtepak aan, de warme muts op en wordt de kraag hoog opgezet. In het winterwitvissen, dat dit jaar voor de derde keer is opgezet, is duidelijk een toe nemend deelnemersaantal te bespeuren. Voor de wedstrijd van zaterdag jl, werden maar liefst 26 deelnemers ingeschreven. Diverse nieuwe gezichten kwamen de ploeg verster ken. Het was dan ook een gezellige drukte rondom de jachthaven van Middelharnis. De deelnemers werden verdeeld over een van te voren door de wedstrijdcommissie uitgezet wedstrijdparcours, dat met nummer 1 start te bij de Wilhelminabrug en op de bekende hoek op de Spuistraat eindigde met nummer 26. Over de vangsten zullen de meningen van de deelnemers verdeeld zijn geweest. Een aantal van hen ving niets, anderen bijna niets en weer anderen vingen relatief veel vis. Een en ander voldeed in elk geval niet aan de ver wachtingen die gebaseerd zijn op de vangste resultaten van de competities 2005 en 2006. Na een uur was het al duidelijk dat je maar slagroom uit de machine, die tevens de slag room koelt. Zet ik de stelknop dus op een lager getal, dan is ook mijn room slapper en zwaarder. Ik voeg dus niets toe, maar het zit gewoon in de machine. Mijn room is thuis ook iets anders en minder luchtig als op de zaak. beter midden in het dorp kon zitten dan nabij de Wilhelminabrug. Want vanaf de Wilhel minabrug, waar nummer 1 was uitgezet, tot aan nummer 10 werd bijna geen visje - in vissersjargon 'geen schub') gevangen, ter wijl langs het Vingerling richting VVV kan toor en aan de andere zijde van de haven de vangsten duidelijk opliepen, met op nummer 5 zelfs een uitschieter, maar dat komt doordat Henk Korver (Den Haag) het presteerde om twee flinke brasems van bijna een kg per stuk te vangen, wat overigens uitzonderlijk is te noemen tijdens een winterwedstrijd, waarbij vooral veel klein 'spul' wordt gevangen. De meeste vis werd gevangen door de deelne mers die bij het 'Kofjekokertje' zaten. Na de wedstrijd werd onder belangstelling van enkele voorbijgangers de vis per deelnemer werd gewogen. In totaal werd 51,680 kg vis gevangen. Onderstaand de uitslag. Positie en naam Gr. vis Kantnr. 1Verwest, Adri 2. Heindijk, Peter 3. Witte, Jaap 4. Mellaars.Jacco 6650 6100 4660 4150 20 19 26 17 5. Vroegindeweij, Martin 3460 18 6. Groef, Piet van der 3440 21 7. Meersman, Luc 3350 23 8. Heukelen, Andre van 2920 16 9. Jansen, Jaap 2700 22 10. Jordaan, Ben 2420 24 11. Korver, Henk 2200 5 12. Visser, Janus de 2040 15 13. Pijl, Kees 1600 25 14. Roest, Rene 1280 14 15. Ridderhof, Rien 1200 13 16. Roest, Dick 950 12 17. Netten.Toon 880 10 18. PijI.Teun 500 II 19. Westdijk, Cees 380 4 20. Netten, Wim 280 3 21Poel, Teun van der 270 9 22. Ridderhof, Martijn 90 2 23. Rijke, Ruud 80 6 24. Nagetgaal, Mario 80 1 25. Verwest, Johan O 8 26. Stoutjesdijk, Leo O 7 De volgende winterwitviswedstrijd is op zaterdag 17 februari. Voor meer info kunt u bellen naar 0187-484457 of 0187-605844, zie ook website www.sportvisserijgo.nl. -45- Er werd daar onhoorbaar, onzichtbaar voor de menselijke waarneming een zware strijd gestreden, doch haar tegenzin tegen die leer en haar besluit van toen, om zich niet meer over te laten halen, behielden tenslotte de overhand. "Het is, geloof ik, beter dat ik het niet doe, Bertus," klonk zacht haar antwoord. "En waarom niet?" vorste Bertus, teleurgesteld. Hij was wel door Trees gewaarschuwd, maar had toch gehoopt, dat het wel een beetje mee zou val len, een hoop, die versterkt was door haar lange stilzwijgen. Hij was echter niet van plan het er bij te laten zitten, "Hè moe," viel Ti-ees haar man bij. Zij had, eerlijk gezegd, dat antwoord verwacht, maar besloot nu toch ook van haar kant alles te beproeven om haar moeder tot andere gedachten te brengen. Nu de kogel eenmaal door de kerk was, kreeg mevrouw Kooistra haar vrijmoedigheid terug. Ze werd rustiger en kalmer. Met beslistheid antwoordde ze; "Het is heus niet, kinderen, omdat ik jullie verdriet aan wil doen. Ik begrijp best, dat jullie dat dolgraag zouden hebben, maar ik kan het gewoonweg niet." "En waarom dan niet?" herhaalde Bertus nog drin gender zijn vraag. Weer zweeg mevrouw Kooistra even. Zou ze de moeilijkheden proberen te omzeilen of eerlijk en open voor haar mening uitkomen? Zij besloot zich vrij te maken van hen en de haat en woede van Ber tus te trotseren. "Omdat ik mij, om des gewetens wil, niet met de leer, die daar gebracht wordt, kan verenigen," was het duidelijk en zakelijk antwoord. Het bloed steeg Bertus naar het hoofd, zijn ogen fonkelden onheilspellend, doch hij beheerste zich, want met kwaadheid was hier niets te winnen, dat wist hij uit ervaring. Dat zou haar slechts onverzet- telijker maken in haar eenmaal genomen besluit. Neen, hij moest het over een andere boeg zien te gooien. Als ze maar mee ging, dan was het hem om het even, hóé ze ging. "Daar praten we vanavond niet over, dat weet ik," klonk het zo kalm mogelijk, "ik ben ook vast niet van plan aan uw geloofsovertuiging te tornen, dat moet u tenslotte zelf weten. Ik vraag daarom niet, of u het er mee ééns bent, ik vraag u alleen, of u meegaat en wat u dan verder daarover denkt moet uzelf weten." Mevrouw Kooistra verbaasde zich over de ver draagzaamheid van Bertus. Dat was zij van hem niet gewend. Bij andere gelegenheden zou hij al lang opgestoven zijn. Een ogenblikje wankelde zij in haar besluit. Zou ze terwille van de vrede toch maar toegeven? Ineens dwong ze die overweging resoluut terug, schudde het hoofd, doch Trees was haar voor; "Natuurlijk, moeder, wij weten wel, dat u het daar niet mee eens bent, maar doet het dan alleen ter wille van ons, doet het dan om de kleine Bram." "Ik kan het niet helpen. Trees. Eenmaal heb ik mij over laten halen, doch toen heb ik het vaste besluit genomen, dat mij dat niet voor de tweede keer over komen zou en bij dat besluit blijf ik." Een vastberaden trek groefde zich om de lippen van mevrouw Kooistra. Ademloos luisterden de ande ren toe. "Hoor nu eens, moeder," begon Bertus opnieuw, "u doet er Trees een diep verdriet mee en wat geeft het nu als u deze ene keer meegaat. Daar wordt u toch niet slechter door. En u gaat toch in ieder geval naar een kerk. Als wij nu vroegen, of u een keer mee wilde gaan naar een bioscoop of naar een voet balwedstrijd, dan zou ik uw motief kunnen billijken, maar nu zie ik heus niet in, wat voor kwaad daar in steekt. Ik kan me gewoon niet indenken, dat u daar overwegende bezwaren tegen hebt." Zo rustig en zo overtuigend mogelijk trachtte Ber tus haar bezwaren te ontzenuwen. "Om me duidelijk te maken en helder mijn stand punt uiteen te zetten, Bertus, zal ik klare wijn schen ken. Ik hoop niet, dat je in woede uit zult barsten, maar al zou dit ook gebeuren, dan nóg wil ik geen blad voor mijn mond nemen." Even zweeg mevrouw Kooistra, als om haar gedach ten te ordenen, toen vervolgde ze met een onge woon ernstige klank in haar stem; "Ik zie er iets méér in, dan gewoon meegaan." Verwonderd staarde Bertus haar aan, hij had een afwachtende houding aangenomen. Ook Trees hield onafgebroken haar ogen, waarin een enigszins angstige trek lag, op haar moeder gevestigd. Je kon de spanning, die er in het vertrek heerste, voelen; je kon het aflezen van de gezichten van alle aanwezigen. "Zoals jullie weten, heb ik mij van den beginne niet kunnen verenigen met jullie huwelijk. Ik heb er mij tegen verzet tot het uiterste. Niet om je persoon, Bertus, maar omdat ik in de toekomst moeilijkhe den vreesde. Tussen jullie opvoeding bestaat een tè groot verschil, dan dat dat overbrugd kan worden. Tot mijn grote smart heb ik bemerkt, dat jij. Trees, steeds meer en meer van ons afwijkt. De weten schap, dat jij. Trees, zondag aan zondag opgaat onder een leer, die in strijd is met Gods onfeilbaar Woord, heeft mij vele slapeloze nachten bezorgd. Ik hoop, dat je het mij niet kwalijk neemt, Bertus, maar ik wil vanavond de volledige waarheid zeggen. De gedachte, dat jullie kindje daar gedoopt en in die leer opgevoed zal worden, snijdt mij door de ziel. Omdat het gaat over het eeuwig wee of het eeu wig wel van de onsterfelijke ziel, daarom kan er in dezen geen middenweg gekozen worden. Mijn hart krimpt samen als ik denken moet, dat jullie arme kind, indien God het niet verhoedt, met een inge beelde hemel zich strakjes voor eeuwig bedriegen zal. En daarom weiger ik niet uit lust om te plagen of om jullie verdriet aan te doen, maar ik weiger uit protest. Het smart mij meer, dan ik jullie zeggen kan, doch ik kan, ik mag niet anders." Ze zweeg en staarde met een verdrietige trek op haar gelaat voor zich uit. Bertus ziedde inwendig van boosheid, maar hij hield zich in, zij het dan ook met de grootste moeite. Hij had haar wel aan kunnen vliegen. Trees zat met ogen omfloersd door tranen strak voor zich uit te kijken. Evert liet zijn blikken met verbazing en verwonde ring op zijn moeder rusten. Hoe durfde ze dat alle maal zo maar onomwonden te zeggen? Dora wendde geen ogenblik haar donkere kijkers van mevrouw Kooistra af, bewondering stond er in te lezen. Van Vliet en zijn vrouw zaten er als stille getui gen bij, doch in zijn hart groeide de achting voor mevrouw Kooistra en moest hij haar scherpzinnig heid en vrijmoedigheid bewonderen. Bijna onzicht baar knikte hij als teken van instemming. "Dus u doet het niet?" verbrak Bertus de stilte ten slotte. "Ik denk er niet aan," klonk het besliste antwoord. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 5