Een zedenschandaal van een kerkleider Het weer van volgende week... Winterse perikelen voorlopig voorbij PREDIKBEURTEN Oliebollenverkoop voor Roemenië EIIAtlDEn-niEUWS EIIAnDEtl-niEUWS Dr. W. van Vlastuin spreekt over 'Prediking in deze tijd' Extra kerkdiensten Ger. Gem. Schaatsen met ijsclub Stellendam Uitslagen Damclub 'Denk en Zet' De stem van het hart full copy-service De feiten Publieke schuldbekentenis In kerk en politiek Zonde ruïneert Hoe komt het? Twee conclusies W. H. Velema Zondag 11 februari 2007 'y/ Maandag 5 februari 2007 U wilt uw complete huisstijl gedrukt hebben? PAGINA 2 VRIJDAG 9 FEBRUARI 2007 De naam van Ted Haggard heeft alle kran ten gehaald. Eerst in Amerika, snel daarna ook in ons land. Het is niet met genoegen dat ik ook in deze rubriek aandacht besteed aan wat er is gebeurd. Laat ik eerst de feiten op een rij zetten. Ted Haggard is voorganger van de New life Church in Colorado Springs en voorzitter van de Amerikaanse National Association of Evangelicals. Dus: behalve een geliefd voor ganger in zijn (grote) gemeente, ook een lei der in de Evangelische (beter gezegd: Evan- gelicale) Beweging in Amerika. Een graag gehoord prediker en een geres pecteerd leider. Zijn naam is in opspraak gekomen. Een jonge man heeft publiek gemaakt dat Hag gard met hem homoseksuele contacten heeft gehad. De foto van de berichtgever stond samen met die van Haggard in de kranten. Aanvankelijk heeft Haggard het hele ver haal ontkend. Na enkele dagen kwam Hag gard niettemin met een publieke schuldbe kentenis. Hij liet die aan zijn gemeente voor lezen. Mij heeft bijzonder getroffen het feit dat deze onthulling is gekomen niet zo lang na het bekend worden van verschillende cor ruptieschandalen in de kring van medewer kers van president Bush. Het Witte Huis en de Kerk ongeveer te gelijkertijd betrokken in schandalen! In de ene kring vooral op fïnan- tieel gebied, in de andere kring op het terrein van de sex! Voorgangers op dit pad van zedenschan- dalen zijn de tv-dominee Jimmy Swaggert en de eveneens tv-dominee Jim Bakker. Onwillekeurig komt de naam van de oud- president Bill Clinton ook in onze gedach ten. Nogmaals: het is geen genoegen om over dit onderwerp te schrijven. Nog minder, de namen te noemen van personen wier huwe lijk en familieleven hiermee ernstig bescha digd wordt. Toch doen we het. Daarbij denken we aan de woorden van Paulus uit 1 Korinthe 10:12: Wie meent te staan, zie toe dat hij niet valle. Laat niemand afgeven op mensen wier zonden zo openbaar worden. Eerder past ons bewogenheid met mensen die zo in het wereldnieuws komen. Hun naam op veler tong en in de pers, wereldwijd. Het eerste wat in mijn hart bovenkomt is schaamte. Dat de naam van God gelasterd wordt. Daar hebben deze predikanten zelf aanleiding toe gegeven. Ook zij zullen vaak in erediensten en persoonlijke gebeden de woorden uit het Onze Vader gezegd hebben: Uw Naam worde geheiligd. De Catechis mus omschrijft in antwoord 122 deze bede als volgt: "daarna ook dat wij al ons leven, gedachten, woorden en werken alzo schikken en richten, dat Uw Naam om onzentwil niet gelasterd, maar geëerd en geprezen worde". Het is intens verdrietig en ook diep- beschamend dat een predikant dit gebed met en voor de gemeente heeft gebeden, terwijl dan blijkt dat hij er praktijken op nagehouden heeft, die vloeken met deze bede! Bovendien heeft hij aanvankelijk de berichten tegengesproken. Is de schuldbelij denis dan onder druk van de publieke opinie tot stand gekomen? Hij kon onder de bewij zen niet meer uit! Hij moest wel toegeven. Nogmaals: men kan diep verontwaar digd en tegelijk intens bedroefd zijn over de smaad die hiermee op de naam van Christus wordt geworpen. De zonde is afschuwelijk. Zij ruïneert een mensenleven. Zij beschadigt een kerkge meenschap. En bovenal: zij smaadt de Naam van Christus! Laten wij bij heilige verontwaardiging over de hypocrisie, de zondaar niet vergeten in ons gebed. Velen zullen zich afvragen: hoe kan zo'n dominee bidden, preken en pastoraat bedrij ven, terwijl zijn levenswandel niet deugt. Dat wil zeggen: niet kan bestaan voor het oog van God. Wie over de laatste zinnen nadenkt met betrekking tot zijne eigen leven, wordt stil. Wie van ons, die zich christen noemt en mag geloven een kind van God te zijn, is vrij van zonden? Ieder heeft te strijden. De duivel kent onze zwakke plekken en de weg om bij ons binnen te komen. Het maakt uiteraard ver schil of men dat wil erkennen en daar tegen wil strijden. Dan wel of men zonde bedrijft en naar buiten toe de schijn wekt daarvan vrij te zijn. In het geval van Ted Haggard is het bij zonder schrijnend dat hij tegen homoseksu ele praktijken preekte en ze in het geheim bedreef. Ik kan me voorstellen dat de gigoio (in de Bijbel schandjongens genoemd) over die hypocrisie niet kon zwijgen. Hoe komt het dat de drie genoemde pre dikanten, geplaatst op hoge posities in de Kerken, tot zulke daden kwamen? Zou het aanzien onder de mensen en een onkritisch gedoogd leiderschap hierbij ook niet een rol spelen? En welke 'wereldse' factoren kunnen soms ook in de kerk en onder kerkmensen niet een rol spelen? Het is een hele verantwoordelijkheid om christen te zijn en daarmee de christennaam te dragen. Er is ootmoed nodig om alleen maar te willen dienen. Dat is het tegenover gestelde van heersen en van zichzelf bevoor delen door het werk dat men doet, ook in kerkelijk verband! Ik eindig met twee conclusies. De eerste is een herhalen van wat ik hierboven schreef: ontzetting en schaamte om de smaad die hiermee Christus en Zijn zaak op aarde wordt aangedaan. De tweede is: het gebed om nederigheid. Dat we in ootmoed onze taak vervullen, ook als die ons op een hoge post in kerk of samenleving brengt. Het besef afhankelijk te zijn van God's kracht, en in ootmoed ons werk te doen is het beste geestelijke wapen tegen de zonde! Alleen maar te willen die nen, omdat en zoals Christus uit genade ons gediend heeft en nog steeds bedient. OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.00 uur kand. IVI. Diepeveen, Stellendam en 18.30 uur ds. H. Lassche, voorbereiding Heilig Avondmaal. Eben- Haëzer: 9.00 uur ds. H. Lassche, voor bereiding Heilig Avondmaal en 18.30 uur leesdienst - Herv. Gem. (PKN) Loca tie mfg Dorpstienden: 9.45 uur kand. P. C. H. Kleinbloemsem, Goudswaard en 18.00 uur ds. W. Westland, Ridderkerk - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur (H.A.) ds. C. G. Kant en 18.30 uur ds. T Meijer - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. P. Blok - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. F. Groeneveld en 18.30 uur ds. T. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. M. Aangeenbrug, Bameveld en 18.30 uur ds. H. van Ginkel, Goes - Her steld Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. W. van Estrik en 17.00 en 18.45 uur ds. A. Kot, aanstaand predikant te Huizen. STELLENDAM - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. J. T. de Koning, Hardinxveld- Giessendam en 17.00 uur ds. J. C. Klein, Hei- en Boeicop - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. P. C. Koster en 18.30 uur ds. C. G. Kant - Hersteld Herv. Gem. 11.00 uur kand. M. Diepeveen, Stellendam en 18.30 uur ds. R C. Hoek, Sint Annaland. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. Korteweg - Geref. Kerk (PKN) 9.30 uur drs. M. I. J. de Winter - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en Zeeuwse eilanden Is een uitgave van Uitgeversmaatschappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)485736 Postbus 8. 3240 AA Mlddelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)471020 e-meiü; Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,35; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur slultlngstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij met aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)471022, e-mail: J.Villerius(a;gebr-dewaal.com Plaatstag van mgezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 12,00 Per halfjaar €21,00 Per Jaar 40,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 student G. Heijkamp - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. Th. W. H. van der Heijden, vie ring Heilig Avondmaal; 15.00 uur ds. G. van Meijeren, viering Heilig Avondmaal in Vroonlande en 18.00 uur ds. Th. W. H. van der Heijden, nabetrachting Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Schipper, v.m. bediening Heilig Avondmaal - Ziekenhuis: 14.30 uur de heer A. Dubbeld. HERKINGEN - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. A. A. Teeuw en 18.00 uur kand. H. M. Burggraaf - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijk, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. W. J. Tennissen, Melissant - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur student G. Heijkamp. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. (PKN) 10.00 en 18.00 uur ds. R. W. van Mou- rik - Lukaskapel HDG 10.30 en 15.30 uur ds. T W. van Bennekom, Samenzang- dienst - Exodus (PKN) 10.00 uur ds. T. Verduijn - Remonstrantse Gem. 10.00 uur samenkomst - CAMA Gem. 10.00 uur de heer C. Schrage - Hersteld Herv. Gem. 9.00 uur ds. K. ten Klooster, Rid derkerk en 17.00 uur ds. J. Joppe, Sint Maartensdijk. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. (PKN) 10.00 en 18.00 uur ds. H. Harkema, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Geref. Kerk (PKN) 10.00 en 14.45 uur ds. L. J. Lingen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. G. van Manen - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. A. Egas - Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur (H.A.) en 17.00 uur ds. D. J. van Diggele. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. (PKN) 9.30 en 18.00 uur ds. J. Maas, v.m. bedie ning Heilig Avondmaal en n am. dankzeg ging Heilig Avondmaal - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur kand. A. R Muil- wijk, Elburg - Ger. Gem. 10.00 uur lees dienst en 15.00 uur student B. Labee. OUDE TONGE - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. mr. J. Kooij, Barendrecht en 18.00 uur ds. L. de Wit - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. T. M. van Dijk - Beréa Gem. 10.00 uur de heer H. Scheermeijer. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. A. L. Komaat, Strijen en 18.00 uur kand. J. Reijm, Nieu- werkerk a/d IJssel - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. N. J. A. van Exel en 18.00 uur ds. P. A. Broere - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL - Herv. Gem. (PKN) 10.00 en 18.00 uur ds. C. Doomeweerd, v.m, bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. I. J. Bijlsma en IS.OOuurds. C. Romkes. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur ds. L. de Wit en 18.00 uur ds. A. Belder - Geref. Kerk (PKN) 9.30 uur drs. B. J. Oldenhuis en 18.00 uur drs. A. S. Rienstra- Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur student B. Labee - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur nog onbekend en 16.00 uur ds. J. W. van Estrik, Goedereede. LANGSTRAAT-Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. H. J. Catsburg. MIDDELHARNIS - Op donderdag 15 febru ari a.s. hoopt dr. W. van Vlastuin uit Katwijk aan Zee voor de cursisten van de Cursus Geestelijke Vorming en andere belangstel lenden een lezing te houden over het onder werp 'Prediking in deze tijd'. De avond wordt gehouden in de zaal achter de Chris telijke Gereformeerde Kerk, Hoflaan 41 te MiddeUiamis, aanvang 19.45 uur. Deelname kost 3 per avond. Alle cursisten en andere belangstellenden zijn hartelijk welkom. NIEUWE-TONGE - Dinsdag 13 februari, 19.30 uur, ds. CA. van Dieren. Het bestuur van IJsclub Stellendam wil, bij voldoende deelname, op woensdag 21 febru ari a.s. een dag voor haar leden organise ren waarop van 10.00-17.00 uur geschaatst zal worden in de kunstijsbaan te Breda. Dit ondanks het feit dat er een klein groepje jeugd in Stellendam is dat het niet laten kan om telkens eigendommen van de vereniging te vernielen, zo benadrukt de IJsclub. Op de« ledenvergadering, die vrijdag 9 maart a.s. zal worden gehouden in 't Wapen van Stel lendam, wil het bestuur graag de problemen bespreken, zodat het hoopt dat alle leden dan aanwezig zijn, aanvang 20.00 uur. Opgeven voor de schaatsdag van 21 februari kan op zaterdag 17 februari van 10.00-12.00 uur in het clubgebouw. Leden dienen hun lidmaat- schapskaart mee te brengen. Deelname aan de dag kost 5 voor leden, maar voor 15 kunnen niet-leden ook mee. Zij kunnen bij opgave ook lid worden van de vereniging. STELLENDAM - Op zaterdag 10 februari aanstaande organiseert het Hersteld Hervormd Roemeniëcomité te Stellendam een oliebollenactie op het Oranjeplein aldaar. Er zal een kraam opgesteld zijn waar u de olie bollen kunt kopen. De opbrengst van deze actie is bestemd voor het werk van het Roemeniëcomité. Ondanks dat Roemenië sinds januari bij de EU behoort, verwacht het comité niet dat dit op de korte termijn positieve gevolgen heeft voor de mensen op het platteland. De plan nen van het comité voor het jaar 2007 zijn daarom als volgt: begin mei zal er een trans port plaatsvinden naar de omgeving van de stad Botosani. De goederen zijn ook groten deels afkomstig van Stellendammers, ze wor den getransporteerd door Stellendammers en vervolgens ook nog uitgedeeld door Stellen dammers. U kunt er dan ook van overtuigd zijn dat uw goederen goed terecht zullen komen. Heeft u nog goederen beschikbaar? Neem dan telefonisch contact op met de heer Rodenhuis, tel. 491938, .of met de heer Van denHouten, tel. 491092. De predikant van de zustergemeente Kökös in Roemenië komt eind april voor enkele dagen over naar Stellendam om kennis te maken en te kijken hoe het er in Stellendam (en in Nederland) aan toe gaat. Daar de predikant van plan was om met zijn oude Dacia naar Stellendam te rijden, heeft het comité beslo ten om gedeeltelijk zijn reis te bekostigen. Wilt u de predikant van deze gemeente finan cieel ondersteunen? Neemt u dan contact op met Bemadette van Rossum, tel. 663449. Daarnaast zal het Roemeniëcomité ook dit jaar het kerken werk in het dorp Kökös finan cieel ondersteunen. Hierdoor is de Reforma torische kerk van de zustergemeente Kökös in de gelegenheid om activiteiten te organi seren voor de kinderen en jongeren en oude ren van het gehele dorp. In hun armoedige omstandigheden is dit de week waar velen nu al naar uitzien. Tijdens de activiteitenweek te Kökös zullen ook enkele jongeren vanuit Stellendam aanwezig zijn om deze activitei tenweek te stimuleren en te ondersteunen. Voor al deze activiteiten is het nodig opnieuw geld in te zamelen. Daarom organiseert het comité morgen de oliebollenactie op het Oranjeplein. U wordt dan ook van harte uit genodigd om de kraam te bezoeken. V MIDDELHARNIS/ SOMMELSDIJK Afdeling 1: J. van Hoorn - M. Klink1 - 1 C. Spee-1. Koese3-0 A. Verolme - H.H. VerolmeO - 3 De partij tussen Van Hoorn en Klink verliep erg evenwichtig. De ene keer leek het alsof Van Hoorn enig voordeel wist te behalen, even later was het weer net andersom. Beide spelers besloten daarom maar elkaar de hand te geven. Spee en Koese speelden tot het eindspel een mooie en spaimende partij. Het ging net zo lang goed tot Koese een fatale misrekening maakte. Van de mooie slagzet die hij dacht te maken, klopte de berekening niet en het verwachte voordeel veranderde daardoor in een nadeel, zodat Spee er met de drie punten vandoor kon. De wedstrijd van A. Verolme tegen H.H. Verolme is steeds weer een sportieve fami- liestrijd en altijd spannend. Zo ook nu weer. De opening verliep behoorlijk snel, maar daarna moest er flink gerekend worden. Daar ging veel tijd in zitten. Tijdens het midden- spel liet A. Verolme zich op zijn linkervleu gel klem zetten. Dat leverde hem een lastig spel op. Daarop volgden wat minder goede zetten waar H.H. Verolme van kon profite ren. Het duurde daarna niet zo lang meer of A. Verolme moest zijn neef met de winst feüci teren. Afdeling 2: C. Polder - R. van Rijnberk3-0 R. Jacobs - J.J. Meiaard3-0 J. Jordaan - A.van der Veer0-3 B. du Pree - W. Vroegindeweij1 - 1 Polder moest in het begin van zijn partij tegen Van Rijnberk goed opletten, want juist in die fase van de strijd kan Van Rijnberk nog wel eens vertassen. Maar Polder bleef goed bij de les en zette Van Rijnberk in het ver volg van de partij nogal onder druk. Deze wist daarop niet altijd het goede antwoord te vinden. Nadat Polder enkele stukken winst behaald had, moest Van Rijnberk uiteindelijk wel capituleren. Jacobs die met het vorderen van de competi tie steeds beter is gaan spelen, had Meiaard als tegenstander. Na een gelijk opgaande par tij dacht Meiaard door een slagzet de strijd in zijn voordeel te kunnen beslissen, maar hij zag niet dat tijdens de ruil een fataal stuk verdween. Daardoor kwam hij twee schijven achter te staan. Daar wist Jacobs wel raad mee. Langzaam maar zeker bouwde Jacobs zijn voorsprong tot winst uit. Jordaan kan soms verrassend sterk spelen. Hij wint van sterkere en verliest van zwak kere spelers. Nu moest hij het opnemen tegen Van der Veer. Het werd een heel spannende partij. Van begin tot het eind was er nauwe lijks sprake van enig verschil. Helemaal aan het eind nam Van der Veer toch nog het initi atief en wist hij een beslissende voorsprong te nemen, zodat de winst hem niet meer kon ontgaan. Du Pree had weer eens een verrassing in pet to, ditmaal voor Vroegindeweij. Hij maakte het zijn tegenstander ontstellend lastig, voor al toen deze ook nog een fout maakte. In een betere stand bood Du Pree aan Vroegindeweij remise aan, die daar graag mee akkoord ging. Het was de verrassing van de avond. Door de eeuwen heen zijn brieven de dragers van vriendschap en onderlinge verbonden heid geweest. Door middel van de corres pondentie werd die liefde en genegenheid geoefend en niet zelden verdiept. Zowel in de Bijbel zelf als in de geschiedenis van de kerk komen we de briefwisseling tegen als instrument om de ander te bemoedigen en toe te rusten tot de christelijke plicht. Van de 16e-eeuwer Calvijn weten we dat hij vele duizenden brieven heeft geschreven. In de eeuw daarna was het bijvoorbeeld Samuel Rutherford die uit zijn oord van ballingschap van zich horen liet, velen tot troost. Ook god vrezende mensen als dr. H.F. Kohlbrugge en Mary Winslow (beiden 19e eeuw) hebben veel geestelijk onderwijs gegeven door mid del van de brieven die ze schreven. Bekend zijn de ontroerende gevangenisbrieven van Dietrich Bohnhoefer uit het midden van de vorige eeuw. Deze reeks kan met vele vermeerderd wor den. Vandaag aandacht voor een voorbeeld van een correspondentie uit de eeuw die ik nog niet noemde, de 18e. De naam van de schrijver is John Newton. Hij is een man met een onvoorstelbaar verassende levensloop. In het pas verschenen boekje, dat een selec tie van zijn brieven bevat, komen we zijn biografie helaas niet tegen, zelfs niet in de meest summiere vorm. Dat acht ik een mis ser. Ik geef het de vertaler toe als hij in zijn kort inleidend woord deze brieven 'tijdloos' noemt. Toch zou de inhoud van deze brieven nog meer reliëf hebben gekregen, als iets ver teld was over degene door wie ze geschreven zijn. John Newton leefde van 1725 tot 1807. Gebo ren in Londen als zoon van een kapitein op de grote vaart, kwam ook hij op zee terecht. Hij was nog maar elf jaar toen hij met zijn vader meeging. Het was dSjtijd dat de slavenhandel bloeide. Veel Engelse (maar ook Nederlandse schepen) vervoerden het 'zwarte ebbenhout' van West-Afrika naar Noord-Amerika. Op een van die schepen deed onze John dienst. In later jaren heeft hij het zelfs gebracht tot kapitein op zo'n slavenschip. Hoewel zijn jonggestorven moeder de kleine John bij de Bijbel en de dienst van de Heere heeft willen opvoeden, bracht hij zijn jeugd jaren door in de dienst van de zonde. Hij leefde in grote onverschilhgheid en losban digheid. Zo erg zelfs, dat na verloop van tijd zijn geweten hem ook niet meer verontrustte. Totdat God in zijn leven ingreep. De Heere gebruikte er een storm op zee voor Het was in het voorjaar van 1748. Hij dacht te moeten sterven en zag toen de grote schuld van zijn leven. Hij werd een bidder om genade. En de Heere verleende hem die genade. New ton, die zich als de grootste van de zondaren beschouwde, werd door Gods gunst gered. Uiteindelijk is John Newton prediker van het Evangelie geworden. Na veel wederwaar digheden is hij in de zomer van 1764 geor dend tot voorganger van Olney in Bucking hamshire. Hij diende binnen de Anglicaanse staatskerk, maar kerkmuren bestonden er nauwelijks voor hem. Newton spreekt nog nadat hij gestorven is, vooral door de bundels preken en brieven die van hem verschenen zijn. Hij is het meest bekend geworden door zijn 'Cardiphonia', een selectie van zijn vele brieven. De latijnse titel betekent: 'Stem van het hart'. Welnu, zo is ook genoemd het bundeltje met 33 vertaalde brieven dat een enkele week geleden bij uitgeverij Koster te Bameveld verscheen. We zien er Newton inderdaad in het hart. Hij put uit het hart van de heilige Schrift, maar laat ook de stem van zijn eigen pastorale hart erin meespreken. Deze brieven tonen zijn herderlijke zorg tot buiten de eigen gemeente. Newton blijkt weet te hebben van de worstelingen en noden van Gods kinde ren. Hij staat hen daarin bij en wijst hen de weg die ze gaan moeten. Wie deze brieven leest, komt onder de indruk van de geestelijke wijsheid die deze man bezat. Hij wist zich in te leven in de toestand van hem of haar aan wie hij schrijft. Hier worden kennis van de Schriften en bevinding van Gods wegen aangewend om anderen tot een hand en voet te zijn. Het leven van de christen is aan aangevoch ten bestaan, dat blijkt in deze brieven telkens weer De vijanden staan gereed om Gods kind bij de Heere vandaan te houden. "Mijn ziel is als een belegerde stad", schrijft New ton ergens. "Een legioen vijanden buiten de poort en een nest rusteloze verraders vanbin nen, die contact houden met die vanbuiten, zodat ik voortdurend bedrogen en tegenge werkt word. Het is genade dat ik niet allang ben vertast en overweldigd. Zonder hulp van Boven, zou het spoedig met mij gedaan zijn." De Heere helpt de Zijnen!, zo laat Newton meermalen weten. Maar hij voegt eraan toe, dat de Heere dat op Zijn wijze en op Zijn tijd doet. Hij is immers God! "Daarom merk ik hierbij op dat Hij gewoonlijk onze vooruit zichten op niets laat uitlopen, zelfs als het Zijn voornemen is ons uiteindelijk een goede uitslag te geven." Het is opdat de eer aan de Heere zou zijn. En opdat ik telkens weer van Hem afhankelijk zou zijn... Het is opdat ik belijden zou: "Dit heb ik niet verkregen met mijn eigen boog, maar ik heb erom mogen worstelen in het gebed. Ik heb erop mogen wachten in het geloof Ik heb het in de hand des Heeren mogen leggen en vanuit Zijn hand heb ik het gekregen!" Het leven van John Newton, deze grote zon daar, alsmede de inhoud van zijn brieven laat zien dat het genade is om genade te ontvan gen. Tevens dat het evenzeer genade is om bij die genade te worden bewaard! Dit boekje wil u daarvan overtuigen. N.a.v.: De stem van het hart. Een selectie uit de brieven van John Newton. Vertaald door J. de Jager Uitgeve rij Koster te Bameveld. Gebonden. ISBN 90-5551-385-7. 114 pag. Prijs €11,90. J.M.J. Kieviet Gebr. de Waal bv Drukkerij Sommelsdijk (0187)4710 20 algemeen© gebr-dew/aal.com www.drukkerijdewaal.nl Vrolijk fladderende vlinders zijn al gesignaleerd, afgelopen lenteachtige en zonover goten zaterdag; enkele bijen vlogen uit, lieveheersbeestjes waren er en natuurlijk de bekende zwermen muggen die de tegenwoordige 'winters' gewoon overleven. Het feit dat de kleinste exemplaren vrijvi^el iedere ochtend in de spitmenwebben zaten (alsof het begin september was) her en der, geeft aan dat we nu wel met een heel bijzonder seizoen bezig zijn. Dat het malse en aprilgroene gras op sommige plaatsen nog steeds gemaaid werd, is al niet eens bijzonder meer te noemen. En toen was er sneeuw dinsdag, die ook nabij Middelharnis en Sommelsdijk onder andere even een witte wereld gaf, maar de besneeuwde wereld oogde al snel minder, richting einde avond. Donderdag steeg (na een laatste koude vorstochtend) de spaiming aan het weerfront met drukstijgingen boven het koude zuiden van Scandinavië en tegelijkertijd warme re luchrinstroom vanuit het zuidwesten. We hebben het gehoord en gezien met een groots weeralarm uit De Bik erbij. Nederland lag dan ook in de strijdzone van deze twee uitgesproken luchtsoorten en dat resulteerde in de 'nodige' winterse neerslag in het land met de bekende verkeershinderhjke situaties. Rond de klok van half tien sneeuwde het al op Flakkee en de sneeuw intensiveerde daarna behoorlijk. Vrijdag en in het weekeinde zitten we met een vrij zuidelijke stroming, waarin het af en toe nog wat kan regenen, met een temperatuur daarbij die stapvoets oploopt. De sneeuwperikelen zijn dan ook vrij snel weer voorbij. Zondag zou het al 7 graden kim- nen worden. De nachten verlopen hoogstwaarschijrJijk vorstvrij op de Eilanden. De kou zit nog wel heel dichtbij - nabij Denemarken - en de wind hoeft maar even oost te worden of de koude lucht zou zo -weer birmen kunnen sijpelen, maar de kans is niet heel groot dat dit gebeurt en zeker niet richting Zeeland. Een beetje gezapig en saai weer dus het weekeinde en daarbij geen droogweer garantie. In tegenstelling tot die zonovergoten zaterdag een week terug, laat de februarizon dit weekeinde vaal verstek gaan. Eerder is hier al gezegd dat deze winter het niet echt in zich heeft om uiteindelijk te kiezeii voor de 'koude oplossingen' met vorst en sneeuw, maar niets is uitgesloten, ook niet in deze zachtste winter ooit. Weerman Mare Putto

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 2