Israel, het beloofd land? 'Ander geluid' over overlast buggy-kites JAAROVERZICHT ^uck met oplegger kiepert van de dijk Ouddorpse exposeert in gemeentehuis Goedereede Milieutelefoon Zuid-Holland Zeldzame compositie Henk Badings ontdekt Lezing 'Relaties en kanker' Rampzalige plannen JAARVERGADERING Christenvrouw 'Deze sport heeft wel degelijk een positief ejfect op de lokale econonomie Duidelijkheid Funsport Elders geweerd? Natural High Koning winter, gisteren ook op 't eiland (Foto.- Hans vuimus) GOEDEREEDE - Van 9 februari tot en met 6 april exposeert Zwaan tje Raukema-Heering uit Ouddorp haar schilderijen in het gemeente huis te Goedereede. Al van kinds af is Raukema actief als kunstschilder en tekenares. Top 3 H w"m Op Oudelandsedijk tussen bedrijventerrein De Watertoren te Dirksland en de Wellestrijpsedijk is woensdag in het begin van de middag een vrachtwagencombinatie van de weg geraakt en onderaan de dijk in de sloot beland. De chauffeur kwam met de schrik én wat spierpijn vrij. Hij gaf aan dat, bij het naderen van een tegenligger, hij een flauwe bocht enkele tientallen meters daarvoor waarschijnlijk niet scherp genoeg genomen heeft, waardoor hIJ met de rechterwielen te ver in de berm kwamen, waarop het gerij niet meer in de hand te houden was. Twee kraanwagens moesten er aan te pas komen om de truck met oplegger, die overigens jui.st gelost was, uit de sloot te krijgen. De dijk is in beide richtingen urenlang afgesloten geweest, (Foto.- Ham VUterms) MIDDELHARNIS - De werkgroep Kerk en Israel van de commissie Vorming en Toerusting van de Emmaüskerk te Middelhamis nodigt iedereen hartelijk uit voor een avond o.l.v. dr. G.H. Cohen Stuart, met als thema: 'Israel als beloofd land'. De in 1948 uitgeroepen Staat Israël is voor velen een steen des aanstoots. De plannen daartoe waren gemaakt tijdens het door Theodor Herzl georganiseerde Eerste Zionistisch Congres (1896). De Balfour Declaratie (1917) had de politieke grondslag gelegd. Is die staat bedrei ging voor de wereldvrede of zijn het diegenen die het bestaan en bestaansrecht van Israël niet accepteren? Botsen hier het 'christelijke' westen en het 'islamitische' oosten? Het politieke conflict in het Midden-Oosten tussen de islamitisch-Arabische wereld en Israël heeft een enorme religieuze lading. Belangrijke theologische vraag daarbij is of de in het Oude Testa ment gegeven landbelofte vandaag nog geldt. Dr. G. H. Cohen Stuart, die de lezing zal geven, is geboren in 1938, studeerde natuurkunde en theologie in Leiden en Jeruzalem. Na 12 jaar predikantschap in Nederiand was hij 12 jaar theologisch adviseur der Ned. Herv. Kerk in Jeruzalem. Sinds 1994 werkt hij in het voor- en najaar in Israël als gediplomeerd gids. In de winter geeft hij lezingen in geheel Nederiand. Behalve een proefschrift (1984) schreef hij in het kader van de rabbijnse mensleer het boekje 'Tweestrijd' strijd tussen goed en kwaad bij Paulus en zijn tijdgenoten. Andere (uitverkochte) boeken zijn 'Land Inzicht'; inzichten in het theologisch denken over het land en de staat Israël. In 2003 verscheen als de vrucht van jarenlange .studies in Israël en het voorrecht in orthodox Joodse kring alle feesten mee te vieren 'Joodse Feesten en Vasten'; een reis over de zee van de Talmoed naar de wereld van het Nieuwe Testament (4e druk 2006). Iedereen is hartelijk welkom op dinsdag 13 februari om 20.00 uur in de Emmaüskerk te Middelharnis (zie ook website www.gK-middelhamis.nl). DIRKSLAND - In 2006 heeft Studio Ver biest uit Dirksland de audiocollectie van het Regionaal Historisch Centrum (RHC) te Eindhoven gedigitaliseerd. Deze collectie omvatte (studio)bandmateriaal, muziekcas- settes en grammofoonplaten. Eén van de geluidsbanden bevatte het werk 'Mens en Machine' van componist Henk Badings. Het oeuvre van deze vrij onbekende componist is bijzonder uitgebreid en divers: hij schreef o.a. voor orkest, harmonie en fanfare, accor deonorkest, orgel, piano, maar ook voor film en toneel. Daarnaast componeerde hij muziek voor elektronische muziekinstru menten. Het muziekstuk 'Mens en Machine - een elektronische suite' blijkt op overzichten van Badings' werken steeds te ontbreken. Het lijkt er dan ook sterk op dat het RHC een onbekend werk van Badings in haar archieven heeft. Het stuk stamt uit de jaren '50 van de vorige eeuw. Vermoedelijk zijn de opnamen gemaakt in het Philips laboratorium. Elek tronische apparatuur was immers nog geen gemeengoed. Of 'Mens en Machine' wordt uitgegeven, is momenteel niet bekend, maar een stukje van de suite valt nu al te beluis teren op de website www.studioverbie.st.nl, waar iedere week aandacht wordt besteed aan muzikale fenomenen. OUDDORP - Op dinsdag 13 februari a.s. komt, op uitnodiging van Inloophuis De Boei te Goedereede, psychologe Trudy van der Jagt naar de Bibliotheek in Ouddorp, Hof dijksweg 20, om een lezing te houden over het thema 'Relaties en kanker'. Iedereen is daarbij hartelijk welkom. De aanvang is 19.30 uur en de toegang is gratis. Wel graag even opgeven bij de bibliotheek, tel. 0187- 7667744. Trudy van der Jagt is psychologe. Ze heeft gewerkt bij een Integraal Kankercentrum en heeft nu een eigen praktijk. Ze heeft heel veel kennis over de impact van een levensbedrei gende ziekte op de mens en zijn omgeving. Het is voor buitenstaanders moeilijk om met mensen om te gaan die de diagnose kanker hebben gekregen. Deze avond wordt behan deld hoe je deze mensen benadert. Het gaat tenslotte om relaties in de breedste zin van het woord. Na de pauze is er gelegenheid om vragen te stellen. Inloophuis De Boei is voor mensen die kan ker hebben (gehad) en hun naasten, en is iedere tweede en vierde dinsdag van de maand van 10.00 uur tot 16.00 uur geopend. Het inloop huis is gevestigd aan Noordzijde Haven 1 In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze in dit blad gelezen heb ben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden tekst in te korten of niet te plaatsen. Tevens draagt de redactie geen verantwoordelijkheid voor de inhoud van vi/at lezers schrijven. Als geboren eilander en nog immer zeer betrokken bij ons eiland, wil ik mijn grote zorgen bekend maken inzake de 'Geplaagde boeren in de Zuiderdieppolder'. Het is u schijnbaar ontgaan dat dit artikel geplaatst werd op 2 februari 2007, dat is bijna 54 jaar na 1 februari 1953. Hoe wrang is dat. Zee land en De Zuid-Hollandse eilanden verdwe nen bijna in de zee en werden verzwolgen door het zoute water, en nu wil Deltanatuur de zee haar 'rechten' teruggeven. Een strijd van eeuwen wordt zo geslecht. Goede en fijne gronden moeten wijken voor de wensen van Deltanatuur om de zee weer binnen te laten. En de boer hij ploegde voort, maar nu niet in de beste klei van de Zuiderdieppolder, maar tegen een organisatie die absoluut niet weet wat zij aan het doen is. Het artikel van de boeren is mij uit het hart gegrepen. En als ik het goed lees, dan wil Deltanatuur alleen op een hoogst ongelukkige wijze zoet water rond gaan pompen, zonder dat het enig effect heeft of verbetering zou geven aan de thans ontstane gedachtespin sels met betrekking tot zoutwater en kwel in ons eiland. De boeren mogen wel wat zegen, maar is dat wel eerlijk? Deltanatuur beslist. Of beslissen toch nog een keer de eilande- lijke gemeenteraden...? Een paar opmerkingen. Afgelopen zomer was het Haringvliet zelfs zonder 'Kierbesluit' al te zout voor het inlaten van de drinkwater voorziening. Verzilting van de landen in de Zuiderdieppolder zal ook zonder de terug gave aan de natuur toch al voor problemen zorgen. Koppeling van het 'Kierbesluit' aan de 3000 ha. van de Zuiderdieppolder is je reinste nonsens. De heren Biemond en Buys hebben een degelijk commentaar geleverd op de MER rapportage en ik ben van mening dat de dames en heren van Deltanatuur daar maar eens goed op moeten letten. In Nederland wordt op onze kosten heel veel geld rondge pompt zonder dat het enige zin heeft. Delta natuur wil nu hetzelfde doen met het zoete water om het zoute water tegen te houden. Willen ze dat echt: zout water TEGENHOU DEN? Nee, natuurlijk niet. Ze willen gewoon hun zin doordrijven. Ons eiland is nog steeds een uitstekende combinatie van natuur- en cultuurgrond en dat moeten we zo houden. Ben ik partijdig? Nee, zeker niet. Ik ben destijds verhuisd naar de Achterhoek, maar ben nog immer sterk verbonden met Goeree- Overflakkee. Aan het waterschap hoef ik niet meer te betalen, dus financieel heb ik er geen zorgen over. Ik doe een dringend beroep op alle eilanders om massaal tegen deze RAMP ZALIGE plannen te demonstreren. Ik hoop dat er naast mijn reactie nog vele reacties naar het Eilanden-Nieuws komen, zodat u e.e.a. zult kunnen bundelen. Mede door de Deltawerken is er al veel natuur bijgekomen, maar ook deze boeren leggen voortreffelijk de hand op de zere plek door het zoute water te verwijzen naar de Grevelingen, en laat dan Flakkee die goede en mooie combinatie blij ven van natuur- en cultuurgrond. Jan Nipius Halseweg 18, 7054 BV Westendorp te Goedereede (Café Goeree, is tijdens ope ningstijden van het inloophuis gesloten voor andere gasten). Voor meer informatie over Inloophuis De Boei kunt u bellen naar Marja den Eerzamen of Bettie Bruinsma, tel. 06-22111572 of mai len naar marjadeneerzamen@hotmail.com. BROUWERSDAM - Enkele weken geleden luchtten enkele gebruikers van het strand van Ouddorp In Eilan den Nieuws hun hart over de overlast van de buggy-kiters. "Een artikel dat wat negatief van toon is", aldus Onno Meinen, manager van Natural High. Die zelf midden in het 'kite-gebeuren' zit in zijn beachshop aan de Brouwers- dam naast Strandcafé De Kous. Door Adri van der Laan "Ik schrok een beetje toen het ik het artikel in Eilanden Nieuws zag, want ik vond dat de kite-sport onterecht in een kwaad daglicht wordt gesteld". In het bewuste artikel gaf een aantal gebruikers van het strand in de nabijheid van de Vuurtoren aan dat zij enor me overiast van de buggy-kites ondervindt. Het grootste bezwaar van deze klagers gold de gevaarlijke situaties die ontstaan door de hoge snelheid van de 'wagentjes' die worden voortgetrokken door een vlieger. De snelle voertuigjes zouden zich 's zomers zelfs tus sen de zonnebaders begeven zodat, volgens de klagers, een dagje aan het strand een gevaarlijke onderneming wordt. Verder vin den de bezwaarmakers dat het buggy-kiten niet aan het Ouddorpse Noorderstrand thuis hoort, maar geconcentreerd dient te worden aan de Brouwersdam. Onno Meinen begrijpt de bezwaren van de andere strandgebruikers wel, maar hij ont kent dat er grote gevaren voor de omgeving aan het buggy-kiten zitten. Wel noemt hij het van groot belang dat zowel de kiters als de overige strandrecreanten zich goed aan de zone-indeling voor de verschillende strand- activiteiten houden. Deze zoneaanwijzing is door de gemeente toegewezen. De exploitant van de Beachshop legt uit dat onlangs alle betrokkenen - zoals de belan genorganisaties van de kiters, de VEERO, de VVV en de gemeente - om de tafel zijn gaan zitten om duidelijke zones aan te geven en dit ook goed aan alle strandgebruikers ken baar te maken. "Het waren stevige gesprek ken maar uiteindelijk is er een goede zone indeling gemaakt waarin iedereen zich kon vinden". Ondanks dat het overgrote deel van de 25 kilometer strand binnen de gemeente Goede reede door een ieder kan worden gebruikt, is het in de praktijk zo dat sommige activiteiten van bepaalde bezoekers door weer andere bezoekers als hinderlijk kan worden ervaren. Meinen legt uit dat er drie zones zijn ingesteld: het overgrote deel is bestemd voor de badgas ten die van de zon, het strand en de zee willen genieten. Een ander gedeelte is bestemd voor dê natuur, waar dan ook in bepaalde tijden van het jaar strenge regels gelden. Verder zijn of worden er door de gemeenten strand- gedeeltes aangewezen die gebruikt kunnen worden voor 'extreme sporten', waaronder het buggy-kiten valt. Hiervoor zijn twee ongeveer gelijke delen in grootte aangeven: zo'n twee kilometer bij de Langendijk en een iets groter strandgedeelte bij Strandcafé De Kous aan de Brouwersdam. Bij dit gedeelte is meer ruimte omdat het aansluit op de zone die de gemeente Schouwen-Duiveland voor deze sport heeft aangewezen. Volgens Mei nen zou, nu men gezamenlijk voor een derge- Onno Meinen van Natural Higli in zijn beaciisliop, waar ook veel artilcelen voor de kilesport te koop zijn. (Foto: Adri van der Laan) lijke zonering heeft gekozen, de problemen moeten zijn opgelost. Hij wijt de oorzaak van de problemen dat zones niet zo duidelijk zijn aangegeven en dat er daarom verwarring kan ontstaan. Hij hoopt dan ook dat het komende seizoen de gemeente voor duidelijke aan wijzingen zal zorgen. "Als het duidelijk is aangegeven, zullen de verschillende strand gebruikers zo min mogelijk last hebben van elkaar. Het is natuurlijk wel zaak dat er op de naleving van de zones wordt gecontroleerd door de politie". In de officiële stukken wordt gesproken over 'extreme sporten'. Onno Meinen is niet zo gelukkig met deze benaming. Hij en de meeste van zijn sportgenoten spreken liever van 'funsport', want hij verzekert dat veel kiters ontzettend veel plezier beleven aan hun sport. Deze 'funsport' die aan de stranden van de kop van het eiland wordt bedreven, bestaat eigenlijk uit drie verschillende onderde len, die alle drie even spectaculair zijn voor zowel de toeschouwers als de beoefenaars. Allereerst is er het buggy-kiten, waarbij een kleine kar (buggy) door een kite (vlieger) met grote snelheid over het strand wordt voortge trokken. Verder is er het kite-surfen, waarbij een vlieger een surfplank voorbeweegt. Een andere 'tak' is het blowkarten, waarbij de buggy wordt voortbewogen door middel van een zeil. Uit het gesprek met Onno Meinen blijkt dat de stranden van Goeree uitermate geschikt zijn voor deze sporten. Daarom komen er het hele jaar door veel kiters uit heel het land en zelfs uit Duitsland en België naar Ouddorp toe. "Sommigen hebben er 800 kilometer rij den voor over". Juist nu het wat minder gaat in de recreatie past volgens Meinen deze sport uitstekend in de 'seizoensverlening' die de gemeente en de recreatiebedrij ven nastreven. "Al komen de bikers in de winter maanden alleen heen en weer voor hun sport, heeft het toch een positieve invloed op de lokale economie, want men is direct enthou siast over het gebied en men komt later in het jaar terug naar de recreatieterreinen om hier hun vakantie door te brengen, of ze kopen of huren een huisje of appartement". Naast de talrijke beoefenaars van deze funspor- ters komen er ook veel toeschouwers op de spectaculaire verrichtingen van de kiters qaf, "want wat is er nu mooier om vanaf een ter rasje van de strandtenten de sporters in actie te zien?" De manager van Natural High ontkent dat de kiters elders in het land worden geweerd. Dat er zoveel kiters naar Goeree komen ligt volgens hem aan het feit dat er maar weinig stranden in Nederland geschikt zijn voor deze sporten: "Je hebt een lang en hard strand nodig om te kiten en daarom zijn onze stran den hier geschikt voor. Andere stranden die geschikt zijn, komen alleen op de Wadden eilanden voor, maar die zijn niet zo goed te bereiken". De klachten van de strandbezoekers komen Meinen niet bekend voor. Hij ontkent niet dat er wel eens iets misgaat en dat er door de kiters wel eens 'hufterig' gedrag wordt vertoond. "Maar dat komt overal voor. Onze instructeurs doen er alles aan om de kiters goede instructies te geven om zo veilig mogelijk hun sport te bedrijven. En als alle bei de partijen zich aan de zonering houden, zie ik weinig problemen. Als iemand zich toch in een dergelijke zone begeeft, moet hij of zij ook de overlast van de kites voor lief nemen". Natural High biedt in de Beachshop veel arti kelen aan die de kiter voor het strandplezier nodig heeft. Daarnaast verzorgt het bedrijf ook arrangementen voor bedrijven en parti culieren die kite-les willen volgen. "Hierbij staat de veiligheid van de sporters centraal. Het is echt niet zo dat de mensen maar een kart en een vlieger in handen krijgen en het dan maar uit moeten zoeken. Onze instruc teurs blijven alert op onveilig situaties en als die zich voordoen wordt er ook tegen op getreden". Natural High hoopt dan ook dat alle strandge bruikers, zowel de kiters als de zon- en zee- genieters elkaar de ruimte blijven geven. Hij verwacht dat de stranden hier zéker moge lijkheden en ruimte voor bieden. MIDDELHARNIS - Woensdag 14 februari a.s. houdt de Vereniging 'De Christenvrouw' afd. Middelharnis/Sommelsdijk haar jaar vergadering in 'De Hoeksteen' aan de Ring in Middelhamis. Een presentatrice van het Bureau Groeps Voorlichting zal dan een dia- presentatie geven over nieuwe ontwikkelin gen op het gebied van huishouden, persoon lijke verzorging, voeding en gezondheid. De vergadering begint om 19.15 uur. Ook gasten zijn hartelijk welkom. De liefde voor tekenen kwam in haar werk als onderwijzeres dan ook veelvuldig tot uiting. Om meer kennis op te doen van verschillen de technieken en om deze te verbeteren heeft zij diverse cursussen gevolgd. Zo volgde ze ondermeer cursussen bij de kunstenaars Jas- soy uit Goedereede en Van den Bosch uit Scharendijke. Tegenwoordig volgt zij een verdiepingscursus bij beeldend kunstenaar Kees van de Wetering. In het verleden expo seerde Raukema haar werken in de praktijk voor fysiotherapie van Jannet Ringelberg in Ouddorp en bij galerie Kunstwerk in Oost- voorne. In haar werken komen de schilder- stijlen van haar leraren duidelijk naar voren. Haar werken zijn veelal geschilderd vanuit het hart, waardoor ze een heel eigen karakter dragen. De gemeente Goedereede beschikt in haar gemeentehuis over een permanente expo sitieruimte die deels door de kunststichting wordt ingevuld en deels door amateur-kun stenaars, veelal vanuit de eigen gemeente. Het gemeentehuis dient als huis van de gemeente, middels deze werkwijze stimu leert de gemeente haar inwoners om talenten ten aanzien van kunst te benutten en deze ook aan mede-inwoners te laten zien. De expositie van Raukema-Heering is te bezichtigen tijdens de openingstijden van het gemeentehuis: maandag, woensdag en don derdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur en op dinsdag en vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Tijdens de avondopenstel ling op donderdag is het gemeentehuis open van 18.00 tot 19.30 uur. De expositie is ook op afspraak te bezoeken. DEN HAAG - Uit het jaaroverzicht over 2006 van de Milieutelefoon Zuid- Holland blijkt dat er aanzienlijke minder klachten en meldingen binnen kwamen dan voorheen. In 2006 kwa men 2365 telefoontjes binnen: 1585 klachten en 780 meldingen. De aantallen klachten en meldingen daalden in vergelijking tot het jaar 2005 flink, met res pectievelijk 456 en 116. Het aantal klachten is daarmee van de afgelopen acht jaren het laagst, voor de meldingen moeten we terug naar 2000. Het door de provincie afdwingen van structurele maatregelen bij bedrijven die vaker overlast veroorzaken, is een verklaring voor deze daling. Bij de provinciale Milieu telefoon kan iedereen terecht voor klachten over stank, stof, lawaai, bodem- en/of water verontreiniging. Daarnaast zijn bedrijven die een milieuvergunning van de provin cie hebben, verplicht incidenten te melden. De flinke daling van het aantal klachten zit hem vooral in veel minder geurklachten. Van het totaal aantal klachten ging ongeveer 61 over stankhinder (totaal 963) en 26% (totaal 405) over geluidshinder. Bovenaan staat, net als vorig jaar, het bedrijf Genubo BV in Middelhamis, nu met 237 en toen met 215 klachten. Inmid dels heeft de provincie besloten de ver gunningen van de twee vestigingen aan de Eerste Groeneweg en de Langeweg in te trekken vanwege de onaanvaardbare geur- hinder. De intrekkingsprocedure is gestart. Nummer drie van de Top 10, Fleuren Com post BV, zakte een plaats. Het aantal klachten daalde tot 78. In 2005 kwamen er 127 en in 2004 zelfs 266 binnen. De stankhinder van dit bedrijf is beduidend lager geworden. Dit komt mede door de verhoogde schoorsteen. Wel kwamen meer geluidsklachten over deze composteringsinrichting binnen. Het niet optimaal functioneren van de ventilator van de schoorsteen bleek de oorzaak voor de geluidshinder. Maatregelen zijn en worden nog genomen om ook deze klachten terug te dringen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 13