LITIE Kommer Tanis toont zijn collectie Pleistocene zoogdieren aan breed publiek 'Sloop' MD 10 officieel gestart door burgemeester en gedeputeerde 0900-8844 J^l^'JU ti chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Inbraken in vakantiehuisjes Drie motoren in beslag genomen Snelheidscontroles Getuigen inbraken gezocht kievit warmte ^^g^Ad In NCRV Natuurlijk - Schatten van de Noordzee Na de zondvloed Dijbeen van een wildzwijn Historisch schip kan bijdrage leveren aan cultuurhistorische ontwikkeling 'Sloop' Omgeving Archivaris Cultuurhistorie College Dinsdag 6 februari 2007 79e jaargang nr. 7580 Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee NIEUWE TONGE - In de achterliggende tijd is ingebroken in een vijftal vakantiehuis jes op een camping aan de St. Pietersweg. Aan verschillende huisjes zijn verbrekingen geconstateerd. Wat precies vermist is, wordt nog geïnventariseerd. De recherche stelt een onderzoek in. Politiepersoneel van de Verkeerspolitie heeft zondagmiddag op de Provincialeweg N15 het rijbewijs en de motoren van drie motorrijders ingevorderd. Rond half vijf werden door een onopvallende surveillance drie motorrijders op de N15 'geklokt' met een snelheid rond de 230 km/uur Op de Coloradoweg werd het drietal, een 20- en een 25-jarige Stellendam- menaar en een 24-jarige man uit Ouddorp, staande gehouden. Na overleg met de Offi cier van Justitie werden de rijbewijzen en de motoren in beslag genomen. Tegen de man nen is proces-verbaal opgemaakt. STELLENDAM/OUDE-TONGE - Politie personeel hield zondag op de Damweg te Stellendam en de Magdalenadijk te Oude- Tonge een snelheidscontrole met behulp van de lasergun. In totaal kregen 12 bestuurders een bekeuring omdat zij te hard reden. De hoogst gemeten snelheid op de Damweg was 109 km/uuren op de Magdalenadijk 120 km/ uur. DIRKSLAND/NIEUWE-TONGE - In het weekend van 27 januari werd bij de super markt ClOOO in Dirksland en in de Meer- markt in Nieuwe-Tonge ingebroken. De inbrekers hadden het vooral voorzien op sigaretten. Bij beide inbraken werd het pand via het dak betreden en werd er rookwaar Industriev^eg 44 3241 MA Middelharnis Tel.: (0187) 482609 Fax (0187) 485148 E-mail: info@kiewtwarmte.nl www.kievitwarmte. n I faas I» >»«lil, ««l«M, r«>«t<«i« iH<ll«l«t««r««» i OUDOO» - WwMfMf 39 T«l. (OltT) «lélX r« (OltT) éêin* meegenomen. De politie van het wijkteam Goeree-Overflakkee is opzoek naar getui gen van deze inbraken. Heeft u iets gezien of heeft u informatie die kan leiden tot het oplossen van deze inbraken, belt u dan naar telefoonnummer 0900-8844 of via Meld Misdaad Anoniem 0800-7000. HAVENHOOFD - De meeste men sen in Havenhoofd weten het wel, veel andere eilanders eveneens. Maar zater dag kan de rest van het land ook ken nis nemen van de verzamelwoede van Kommer Tanis. Zijn imposante collec tie (delen van) Pleistocene zoogdieren is dan te zien in het tv-programma NCRV Natuurlijk - Schatten van de Noordzee. Eng vond de 42-jarige vis ser het niet, al die opnamen en inter views, wel "spannend en leuk". Door Kees van Rixoort Wie voor het huis van Kommer Tanis staat zou niet zeggen dat daar ongeveer vijfdui zend restanten van dieren zijn opgeslagen. Netjes geordend, prima gecatalogiseerd. Van kleine kiezen, tanden en botjes tot enorme mammoetbeenderen en wisentgeweien. In de huiskamer staan een paar pronkstukken. "Ik spaar Pleistocene zoogdieren", vertelt Kommer bij het knapperende vuur in zijn kachel. "Wanneer dat was, het Pleistoceen? Tja, dan hebben we direct een dilemma. Geloof je in de evolutie, dan begint het Pleis toceen 1,25 miljoen jaar geleden. Geloof je in de schepping, zoals ik. dan is het veel kor ter geleden. Ik geloof de bijbel van a tot z en ook in de zesdaagse schepping. God heeft alles geschapen, hooguit de verschijnings vorm van de dieren heeft zich ontwikkeld. Dat heet micro-evolutie: evolutie bintien de soort. Terwijl macro-evolutie begint met het niets en vervolgens een zich ontwikkelende orde met evolutie van soort naar soort. In tnijn visie komt het Pleistoceen na de zond vloed." De geologische aardlaag uit die periode bestaat uit zand- en grindafzetting, en strekt zich ook uit onder de huidige Noordzee. "Daarin vind je de botten", zegt Kommer. "Strikt gesproken gaat het niet om fossie len, maar om subfossielen." Hij legt twee collectiestukken op tafel en laat het verschil zien. Het fossiel is versteend en hard, terwijl het subfossiel - een kies van een mammoet - veel lichter is en nog lang niet versteend. "Het collageen zit er nog in", verklaart de verzamelaar, "de lijmstof Verzamelen doet Kommer Tanis zijn hele Kommer Tanis, temidden van zijn bottenverzomeling. (Foto: Persburo Flaiikee) leven al. Als jongen toog hij de duinen in op zoek naar konijnenbotjes. "Toen ik negen was ging ik met mijn vader de zee op om te vis sen en toen zag ik de beenderen van dieren in de netten. Het sprak tot mijn verbeelding en ik begon ervan te houden. Het is nooit meer overgegaan, ook niet toen ikzelf ging vis sen. Het nadeel is dat er een soort hebzucht over je koint. Hebzucht is je drijfveer. Maar ook de interesse in de dieren die hier toen leefden. Er was heel veel gras, een steppe achtig landschap met wat berken en sparren. Daar leefden veel grazers: paarden met het formaat van een ponypaard, wisenten, wol- harige mammoeten, wolharige neushoorns, reuzenherten, rendieren, reeën en elanden. Maar ook roofdieren als de leeuw, de hyena, de wolf en de vos." Vroeger sloeg hij zijn vondsten op in zijn slaapkamertje. Maar die tijd is definitief voorbij. Zijn huidige collectie, het resultaat van 24 jaar opvissen én ruilen, staat en ligt in een aanbouw aan zijn woning. "Met vijfdui zend stukken behoor ik, denk ik, tot de top- 15 van Nederland." En de groei is er nog niet uit, want elke week komt er wel weer wat mee als Kommer aan wal stapt. "Soms gaat het wel om zo'n honderd stukken, waarvan er dan weer een stuk of twintig geschikt zijn voor de verzameling." Een deel van de omvangrijke verzameling van de Goereese verzamelaar {Foto: Persburo Flakkee) Meestal ziet Kommer direct van welk dier een vondst een overblijfsel is. Zo niet, dan pakt hij zijn literatuur erbij of mailt hij een foto naar collega-collectioneurs of Naturalis, het museum in Leiden. "Ik heb een paar stuk ken waar ik nog niet uit ben. Ja, die houden me wel bezig." Een stuk van een hyena uit de Noordzee, stukken nijlpaard en de onderkaak van een veelvraat ("opgevist met de Goeree 4") noemt hij zijn meest unieke stukken. "Daarnaast heb ik veel grote stukken van mammoeten", wijst hij naar een stel mega- beenderen in zijn minimuseum. "Een com plete schedel heb ik helaas nog nooit opge vist", zegt Kommer met lichte spijt in zijn stem. "En als ik het dijbeen van een wild- zwijn vind, zou er ook een grote wens in vervulling gaan. Ik heb overigens wel een complete schedel in bezit: van een wolharige neushoorn. En een mammoetschedel voor zestig procent; die staat in het museum van Ouddorp." De NCRV kreeg lucht van de passie van Kommer en vond dat zijn verhaal en zijn col lectie uitstekend past in de tv-serie Schatten van de Noordzee. "Ze willen laten zien dat er meer te doen is op de Noordzee. Dat er rijk dommen zijn die niet in geld zijn uit te druk ken." Wat volgde waren drie opnamesessies: op zee en thuis. Kommer vertelt over zijn verzameling, laat zien hoe je vondsten prepa reert en opslaat, terwijl zijn zoon ook in beeld komt om te vertellen hoe hij tegen de passie van zijn vader aankijkt. "Tijdens de opnamen op de Goeree 33, een Eurokotter, haalden we een halve onderkaak van een mammoet naar boven. Voor de film is dat super, maar voor mezelf was het dijbeen van een bever interes santer. Er kwam ook een onderdeel van een gewei mee. Hoogstwaarschijnlijk van een ree, maar dat wordt nu bekeken bij de Rijks universiteit van Groningen. Het bijzondere is dat het om een bewerkt stukje gaat, wellicht een werktuig." Kommer vertelt met veel enthousiasme over zijn hobby. "Hoe het zo gegroeid is? Ach, je moet een tic hebben. En die heb ik altijd gehad, de natuur interesseert me. Ik ben altijd aan het verzamelen geweest en ik schreef ook altijd op wat ik vond." De hebzucht ("Nee, niet zo'n goede eigenschap") neemt de vrien delijke visser maar op de koop toe. Uitzending NCRV Natuurlijk - Schatten van de Noordzee: Nederland 2, zaterdag 10 februari, 18.00 uur. MIDDELHARNIS - Doordat provin ciebestuurder gedeputeerde Eric van Heijningen donderdag elders op het eiland moest vertoeven, leek het Stich ting Beugsloep MD 10 deze dag een uitstekende gelegenheid om de gede puteerde kennis te laten maken met de beugsloep en een officieel tintje te geven aan de start van de werkzaam heden die nodig zijn voordat straks de MD 10 weer in volle glorie onder zeil kan gaan. Tekst en foto's: Adri van der Laan Zoals we al eerder in Eilanden Nieuws berichtten, bereikte de beugsloep MD 10, na tientallen jaren in West-Europa te hebben rondgezworven, op de laatste zaterdag van het vorige jaar weer haar thuishaven Middelhar nis. Het schip begon op 2 februari 1897 haar arbeidzaam leven als visserschip en maakte toen onderdeel uit van de trotse Middelhar- nisser vissersvloot. Uiteindelijk beëindigde zij in 1991 in de haven van de Franse haven stad Boulogne haar activiteiten, waar ze aan de ketting lag omdat ze gebruikt was bij de hasjsmokkel. Eén van de huidige bestuursle den van de Stichting Beugsloep MD 10, Jim Lensveld, kwam haar op het spoor en samen met de broers Laurent en Ludovic den Hol lander en Catherine van Vliet werd alles in het werk gesteld om de Franse autoriteiten te overtuigen van het feit dat het schip toch eigenlijk in de haven van Middelharnis thuis hoort. Uiteindelijk kregen ze de gevraagde toestemming en kon het schip naar Stellen- dam verhuizen, waar het op een scheepswerf werd onderzocht. Hierbij bleek dat de staat van het schip nog zo danig was dat het kan worden gerestaureerd. Donderdagmiddag had een gemêleerd gezel schap zich op het havenhoofd van Middel harnis verzameld. Naast een deel van het bestuur en sympathisanten van de Stichting Beunschip MD 10 waren daar gedeputeer de Eric van Heijningen, de burgemeesters Greet de Vries van Middelharnis en Ger van de Velde van Goedereede. Verder bleek dat het college van Middelharnis ook bijzonder geïnteresseerd was in het schip want ook de wethouders Philip van de Berg en Bert Klein geld bevonden zich op de kade. Het bestuur had in allerijl een 'officieel moment' georganiseerd waarbij verschillen de bestuurders waren betrokken om zoveel mogelijk instanties enthousiast te maken voor de restauratie van de MD 10. In al die jaren heeft het schip vele 'verbouwingen' doorge maakt. Maar om het zoveel mogelijk in oor spronkelijke staat terug te brengen moet het volgens de initiatiefnemers volledig worden 'uitgekleed'zodat uiteindelijk alleen het cas co overblijft. Dan pas kan men weer met de opbouw in originele staat beginnen. Om het begin van deze 'sloop' te markeren, waren er taken voor Van Heijningen en burgemeester De Vries weggelegd. Op 'commando' van de burgemeester De Vries hees Van Heijningen, gezeten in een kraan van kraanbedrijf Boeter, de eerste bak met sloopmateriaal uit het ruim van de MD 10. En hiermee werd officieel begonnen met de sloop en restauratie van dit historische vaartuig. Het gezelschap genodigden begaf zich ver volgens naar Brasserie Het Vingerling in Middelharnis, wat een passende entourage was voor deze middag was omdat in dit pand oorspronkelijk de zeilmakerij van Rederij SUs was gevestigd, die in de glorietijd van de Middelhamisser visserij zeker een belang rijke plaats heeft ingenomen. Burgemeester De Vries dirigeert gedeputeerde Van Heijningen bij het verwijderen van het eerste sloopafval uit de MD 10. Tijdens deze bijeenkomst werd een dvd ver toond die de Franse autoriteiten eveneens had den gezien. "Zij moesten worden overtuigd van de goede bedoelingen van de Hollanders met het schip", aldus Ludovic den Hollander van het bestuur van de stichting. Want van wege de niet zo beste reputatie van de Neder landers op het gebied van hasjsmokkel waren de Fransen van die goede bedoelingen niet zo vlug overtuigd. Op de dvd werden beelden van vroeger vertoond, toen Middelharnis nog een bloeiende visserijhaven was. Bij de aanwezigen waren ook vertegenwoor digers van organisaties die actief zijn op het gebied van restauratie van historische sche pen. Er werd stilgestaan bij de situatie in vroeger tijden waar de bemanning hun werk moest doen onder heel moeilijke omstandig heden. Zo was er het verhaal van de prik- kenbijter. Prikken vormden het aas die bij de beugvisserij werden gebruik. Het jongste bemanningslid was daarbij ook de prikken- bijter. Hij had de zorg voor deze aasvis - de lamprei - het was dan ook zijn verantwoor ding dat de prikken in leven bleven. Vlak voordat ze als aasvis werden gebruikt, diende de prik door hem te worden doodgebeten. Als beloning voor de bittere smaak van het prik- kenbloed kreeg hij van de schipper enkele dadels. Deze werkwijze zal ongetwijfeld ook op de MD 10 hebben gegolden. Uit de reac ties van het publiek op de MD 10 blijkt dat er vooral bij nazaten van de beugbemanningen nog veel verhalen in omloop zijn. De vele reacties vanuit de bevolking heeft het stich tingsbestuur dan ook hoopvol gestemd voor de toekomst, want de oude verhalen onder de bevolking leven nog sterk. Dat deze verhalen nog leven, is natuurlijk streekarchivaris Jan Both bekend. Tijdens de bijeenkomst liet hij weten dat hij heel blij is dat er weer een stukje cultureel erfgoed voor Middelharnis behouden is gebleven. Jan Both gaf een korte toelichUng op het 'rijke vissersleven' van Middelharnis. Uit de archieven blijkt dat de visserij vroeger een belangrijke plaats heeft ingenomen in die samenleving. Reeds in 1597 was er volgens Both al een visafslag in Middelharnis. De gemeente, die eigenaar van deze afslag was, gebruikte het hiermee verkregen geld voor bijvoorbeeld het uitdiepen van de haven. Het blijkt dat in de 19e eeuw ongeveer de helft van de bevolking van het dorp van de vis serij leefde. Tijdens de Eerste Wereldoorlog liepen de visserijactiviteiten terug omdat de prijzen van de vis laag waren maar de prijzen van de schepen hoog. Daarom verkochten Een deel van de genodigden inspecteert het ruim van veel reders de schepen en uiteindelijk werd in 1923 het laatste schip verkocht. Volgens Both viel het op dat veel vissers niet in Mid delharnis bleven wonen. "Ze gingen hier niet op het land werken; dat vonden ze toch een beetje te min, want ze hadden toch al over de grenzen heen gekeken en velen vertrok ken richting IJmuiden of Rotterdam. Daarom herinnert er niet zoveel meer aan de visserij in Middelharnis". Op wat kleine zaken na is alleen nog het beeldje van het Koffiekokertje een tastbare herinnering aan de visserijhisto rie van Middelharnis, Verder herinnerde Jan Both het gezelschap aan de vele slachtoffers die tijdens de visserij waren gevallen. "De bemanning van een schip bestond uit ongeveer elf personen; hieronder waren ongeveer acht gezinshoofden. Als er dan een schip op zee 'bleef', had dit grote gevolgen voor de gemeenschap". Als gevolg van de weinig moderne hulpmiddelen kwam schipbreuk toen nog wel eens voor. Ludovic den Hollander van de Stichting hield in het bijzijn van de verschillende bestuurders een pleidooi voor een verdere herwaardering van de cultuurhistorische ele menten in Middelharnis en natuurlijk vond hij dat hierbij het weer in de vaart brengen van de MD 10 een belangrijke bijdrage kan leveren. Hij wees het gemeentebestuur van Middelharnis op de "enorme kans om de geschiedenis van het visserijleven te laten herleven" bij de reconstructie van het haven gebied en het Spuikwartier. Naast een plaats voor de MD 10 had hij nog andere sugges ties, zoals het terugbrengen van de oude stratenpatronen en het weer geschikt maken van oude panden voor bewoning in kleinere wooneenheden. Hij zag kansen voor het terugbrengen van zowel cultuurhistorische elementen als de geschiedenis in combina tie met het toerisme. "Middelharnis heeft die ingrediënten in huis en kan daar erg veel mee doen, waarmee recht wordt gedaan aan de titel van het rapport over de havenkana- len: 'De geschiedenis als blijvende bron van inspiratie'. Gemeenteraad en provincie doe er iets mee!" Ofschoon gedeputeerde Van Heijningen geen toezegging kon doen van een eventuele provinciale subsidie verzekerde hij toch alle medewerking van de provincie. Hij raadde de initiatiefnemers en de gemeenten dan ook aan om ook bij de restauratie van de MD 10 gezamenlijk te werk te gaan. Hij gaf aan dat dit project een belangrijke bijdrage kan leve ren aan mensen die op zoek zijn naar hun identiteit omdat er een stukje geschiedenis van Middelharnis tastbaar wordt gemaakt. Verder vond Van Heijningen dat dit project past binnen het streven om ook het achter land - en niet alleen de kust - aantrekkelijker te maken voor het toerisme. Hij vond dat der gelijke initiatieven ook in andere plaatsen op het eiland moeten worden ontplooid. "Dan heeft het eiland potentie". Volgens burgemeester De Vries staat het col lege van Middelharnis positief tegenover het initiatief van de stichting. Zij waardeerde het dat er waarschijnlijk ook jongelui van de Technische School - men probeert er een leerproject van te maken - bij zullen worden betrokken. Zij verzekerde dat de gemeente er alles aan gelegen is om aandacht aan de cul tuurhistorie te blijven besteden. Volgens haar zal er dan ook met de planvorming rondom de haven rekening worden gehouden. "Wij doen ons best, volgt u maar.zo prikkelde zij de vertegenwoordiger van het provincie bestuur. Om nog eens bij de gezamenlijkheid stil te staan kregen zowel gedeputeerde Van Heijningen en burgemeester De Vries aan het eind van de bijeenkomst het boek Van Eiland naar Wij-land van Rudie Heintjes uitgereikt door Ludovic den Hollander.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1