MUZIKAAL WEEKEND Bèta in het basisonderwijs Geplaagde boeren in Zuiderdieppolder voelen zich ook door zout water bedreigd EiuunDBi-raEuws Voorlichting alcoliol en drugs bij 'WFB' Peuters genieten van Voorleesontbijt bij Muziekschool GO Voorleesontbijt in bibliotheek Oude-Tonge Ingezonden: Slecht voorbeeld gemeente Oostflakkee Jongeren nemen voorbeeld aan ouderen Cultuuromslag Uniek Uitslagen Damclub 'Denk en Zet' Maandag 29 januari 2007 Goedereninzameling Oost Europa Werkgroep 'Zout water behoort buitendijks Kierstand Gevolgen eilandbreed Waterhuishouding Haringvliet/Grevelingen Eigen plan Tupperware en ieltkere hapjes bij 'Vouwen van Nu' Geslaagde verkeerscursus voor senioren PAGINA 9 VRIJDAG 2 FEBRUARI 2C MIDDELHARNIS - De RSG Goeree Over- ttakkec (RGO) te Middelharnis heeft het initiatief genomen om bèta onderwijs naar het basisonderwijs te brengen. De bedoehng hiervan is leerlingen reeds in het basison derwijs kennis te laten maken met de vak ken natuurkunde, scheikunde en biologie. De verwachting is dat er meer leerlingen in het voortgezet onderwijs en vervolgon derwijs (mbo, hbo, universiteit) kiezen voor een bèta studie. Nederland kampt immers met een tekort aan technici en bètaweten schappers. De RGO is één van de 40 universumscholen in Nederland. Dit houdt in dat de school extra aandacht geeft aan bètavakken. Zo worden op de RGO regelmatig mensen uit het (tech nisch) bedrijfsleven uitgenodigd, worden er speciale excursies naar deze bedrijven geor ganiseerd en zijn er andere activiteiten die de schooljeugd laat zien hoe bètavakken in de praktijk worden toegepast. De leerlingen van groep 7 en 8 van o.b.s. De Westhoek te Ouddorp hadden de primeur. Vorige week Vrijdagmiddag hebben zij gedu rende 2 uur proefjes gedaan, o.a. proefjes over magnetisme, kaasmaken en watervlooien die met microscopen werden bekeken. Er volgen nog 4 middagen waarin proefjes over andere onderwerpen zullen worden gedaan. Tot de zomervakantie zijn er twee proefscho- len bij wie het lesprogramma wordt uitgepro beerd. Komende week zijn het de leerlingen van de o.b.s. De Inktvis te Dirksland die de proefjes voorgeschoteld krijgen. Het is de bedoeling dat de andere basisscho len van ons eiland volgend .schooljaar aan de beurt komen. Pp .30 januari - de start van de Nationale Voorleesdagen - was er in de bibliotheek van Oude-Tongc weer een voorleesontbijt. De peuters van het Kabouterhuis hebben genoten van hel voorlezen door Femke Dekker, kinder boekenschrijfster uit Ooitgensplaat. Na afloop was hel weer smullen van de krentenboUetjes en eierkoeken, speciaal gemaakt en gespon sord door bakkerij Bunt te Oude-Tonge. Met verbazing heb ik gezien dat er op woensdag 31 januari, de verjaardag van onze koningin, niet met de nationale driekleur is gevlagd bij het gemeentekanloor van Oude- Tonge, gemeente Oostflakkee. Toen ik op het gemeentekantoor hier navraag over deed kreeg ik als antwoord: "het is niet verplicht te vlaggen en daarom hebben we besloten hel ook niet te doen". Ik vind dat het gemeen tebestuur van Oostflakkee hiermee een zeer slecht voorbeeld geeft. Sinds de Tweede Wereldoorlog is het nogTiiet voorgekomen dat er niet werd gevlagd met de verjaardag van de koningin. Hier heeft de gemeente Oostflakkee de primeur. Zij die daarvoor verantwoordelijk zijn, moeten zich diep schamen! J. Osseweijer, Langeweg 4a Middelharnis. Tel: 0187-641545 OUDDORP - Tijdens de jaarlijkse ouders/leidersbijeenlioinst van de jeugdcommissie van voetbalvereniging W.F.B, werd een speciale voorlichting gehouden over alcohol- en drugspro blematiek. Vincent de Knegt, preven tiewerker van de Stichting Bouwman/ GGZ, verzorgde de avond. De jeugdcommissie van de Ouddorpse voet balvereniging wilde door middel van deze avond stilstaan bij de problematiek van alco hol en drugs. "Óok in onze woongemeen schap komt deze problematiek voor en wij als jeugdcommissie van WEB vinden het erg belangrijk om hierin van betekenis te kunnen zijn, daar ons ledenbestand zo'n 150 jeugd leden telt". De avond krijgt nog een vervolg. Tijdens een trainingsavond zal aan de jeug- delftallen D t/m A door een preventiemede werker van Bouman/GGZ met de leden een spelicncircuit worden gespeeld waarbij de jeugdleden op de hoogte worden gebracht van" de gevaren van het gebruik van alcohol en drugs. Het bestuur hoopt dat na de voor lichtingsavond de ouders het belang ervan inzien "dat hun kinderen tijdens deze speci ale thema-trainingsavonden aanwezig zijn. "Gezien het sociale karakter van onze club en het verder "uitbouwen" van onze nonnen en waarden vinden wij het een zeer geschikt thema", zo geeft de jeugdcommissie aan. Indrukwekkende presentatie De gehouden presentatieavond werd goed bezocht. De preventiewerker van Bouw- nian/GGZ benadrukte na een algemeen ver haal de situatie op Goeree-Overflakkee. Uit onderzoeken komt naar voren dat Nederiand nu op nummer één staat in Europa voor wat betreft het alcoholgebruik. "Daarin zijn we Engelsen voorbijgestreefd. In de gemeente Goedereede is lü'/r van de personen boven de 19 jaar probleemdrinker. Tijdens een jon- eerenbijeenkomst bleek \0Q% van een groep 8 van een basisschool in Goedereede al alco hol te hebben geproefd. Pure alcohol is een cif maar ook een harddrug. Opvallend is dat we alcoholmisbruik sociaal accepteren. :Maar dat er in Nederiand 1,1 iniljoen alco holverslaafden zijn, is niet zo bekend, terwijl er -slechts" 30.000 drugsverslaafden zijn, !70.000 gokverslaafden en 200.000 medicijn- ,verslaafden"', aldus De Knegt. Hij wees er 'ook op dat het een trend is geworden dat in ;het weekend twee tot drie jongeren onder de :16 jaar worden opgenomen in het Ruwaard van Pulten Ziekenhuis. '"Er is een speciale •alcohol-polikliniek" voor 15 tot 17 jarigen"". Depressieve kinderen "Druasaebruik zag je vroeger bij 17-18 jari gen, maar inmiddels ook voor 13-14 jarigen. Zelfs op basisscholen koint het voor. Kinde ren worden steeds vaker depressief en vallen dan terug op alcohol en drugs, met psychi sche stoornissen en hersenbeschadigingen tot gevolg. Het is ook een trend dat er een toename is van cocaïnegebruik in combinatie met alcohol. De hasj wordt steeds sterker, het is bijna een harddrug"". De Bouman Slichting wijst ouders er nadruk kelijk op dat "kinderen gedrag van ouders kopiëren; ouders hebben dus een voorbeeld functie. Als ouders laten zien dal ze bewust met alcohol omgaan, zien de kinderen dat ook. Jongeren willen meer regels en gren zen van hun ouders krijgen, zo is uit enquê tes gebleken, anders denken ze dat ze alles mogen drinken"". "Zeg als ouders eens 'nee" tegen de kinderen"", gaf Vincent de Knegt aan. "Herhaal dit, dan accepteren ze het!'" Drankcultuur De visie van de Bouman Stichting op de situatie op Goeree-Overtlakkee is dat "er een drankcultuur is", ""s Morgens een borrel na de koffie is gangbaar. Ook "s morgens alcohol op "t werk is gewoonte. Er zijn schuurfees- ten met heel veel alcohol. De jeugd gebruikt keten en caravans om veel alcohol Ie kunnen drinken. Ook alcohol op straat komt veel voor, evenals veelvuldig alcoholgebruik in de horeca, het uitgaansleven en op sportvereni gingen. Het eiland kent kleine gemeenschap pen van groepen jongeren van 17/18 jarigen, bij wie ook kinderen van 13 en 14 jaar zitten, die gedrag, en dus ook alcoholgebruik, over nemen van de ouderen. Bovendien krijgt de politie veel commentaar van ouderen als ze hun kind na alcoholmisbruik moeten komen ophalen op het politiebureau. Aan het eind van de presentatie benadrukte De Knegt dat er een cultuuromslag moet komen oin open en eerlijk over het drugs- en alcoholprobleem te kunnen praten en dit ook bespreekbaar te kunnen maken. "Investeer in je kind, geef ze aandacht, ga samen praten en zeg ook eens 'nee". Geef de kinderen regels, maar handel daar zelf ook naar"". Dat Voetbalvereniging W.F.B, dit thema onder de aandacht brengt, is volgens de Stichting Bouman "uniek". "Hel is de eer ste voetbalvereniging die dit doet. En het is een goede zaak om als vereniging deze pro blemen bespreekbaar te maken". Tijdens de speciale trainingsavond die nog volgt, zal ook naar de mening van de jongeren worden gevraagd over alcohol en drugs. Daarop zal vervolgens worden ingespeeld over hoe de jongeren ermee om moeten gaan. MIDDELHARNIS/ SOMMELSDIJK H.H. Verolme - M. Klink0-3 B. du Pree - A. VerolmeO - 3 R. Jacobs -1. Koese1 - 1 R. van Rijnberk - S.W. Keijzer1 - 1 C. Spee - J. van Hoorn(afgebr. I. Mackloet - J.A. Dekker3-0 W. Vroegindeweij - C. Polder1 - 1 J.A. Nipius- A. van der VeerO- 3 H.H. Verolme en Klink zijn altijd geduchte tegenstanders van elkaar. Het werd zoals was te verwachten een spannende partij. In de opening was het nog wat aftasten en afruilen, maar hoe verder de wedstrijd vor derde hoe moeilijker het werd. Van weers kanten werden er nogal wat valletjes in de partij gebracht. Toen het op remise leek uit te draaien, bleek een grote afruil voor Klink een gunstige naslag op te leveren, die hem vrijwel gelijk de winst bracht. Du Pree had een lastige tegenstander aan A. Verolme. Ondanks dat hij in het begin goed tegenstand bood, moest hij in de loop van hel gevecht in Verolme zijn meerdere erkennen. Jacobs speelde een sterke partij tegen de hoger geplaatste Koese. Deze moest goed opletten omdat Jacobs soms met onvoorspel bare zetten komt. Koese kwam een schijf voor, maar dank zij een plakker, die Koese over het hoofd gezien had, werd het even wicht hersteld en werd de vrede met remise getekend. Van Rijnberk gaat steeds wat beter spelen. Keijzer moest goed opletten. In het verloop van de partij wist Keijzer enig voordeel op te bouwen. Maar toen Van Rijnberk remise aanbood, ging zijn tegenstander daarmee akkoord. Spee had na zijn nederlaag van een paar weken geleden tegen Van Hoorn wat goed te maken. Hij ging fel tot de aanval over, maar zag geen kans overwicht te berei ken. Na 37 zetten en twee en een half uur spelen werd de partij afgebroken. De sterren van de club. Mackloet en Dek ker gingen elkaar te lijf. Mackloet had in het hele seizoen nog maar één wedstrijd verlo ren. Dekker niet één. Dekker ging ervan uit dat de aanval de beste verdediging is, maar Mackloet liet zich niet verrassen. Al snel moest Dekker zijn aanvalsdrift bekopen met een stuk verlies. Langzaam maar zeker bouwde Mackloet een winnende stelling op. Toen Dekker voor de tweede keer in de fout ging, kon hij Mackloet alleen nog maar feli citeren met zijn overwinning. Vroegindeweij en Polder maakten er een vriendschappelijk wedstrijdje van. Ze maakten het elkaar niet lastig. Al snel werd tot een soort salonremise besloten. Nipius had Van der Veer als tegen stander en dat valt niet mee. Wat Nipius ook bedacht, overal had Van der Veer een ant woord op. Langzaam maar zeker kon Van der Veer een beslissende voorsprong opbouwen, die hem de volle winst opleverde. MIDDELHARNIS - Morgen, zaterdag 3 februari, kunt u van 9.30-11.30 uur weer hulpgoederen inleveren in de loods aan de Industrieweg 17 te Middelharnis. Spullen die u niet meer gebruikt maar die nog lang niet zijn versleten, kunt u inleveren voor de arme medemens in Oost Europa. Er is behoefte aan goed bruikbare en gewassen kleding, schone dekens, brillen, incontinentiemateriaal, lin nengoed, e.d. Bedden, ledikanten, kinder wagens, e.d. worden vanwege de hoge trans portkosten voorlopig niet meer ingenomen. Bij de ingang kunt u een bijdrage doen in de transportkosten.Ook is er uit Roemenië mee gebracht fijn porselein te koop; de opbrengst daarvan is voor de doelen in Oost Europa. Voor meer informatie zie website www.oos teuropa-werkgroep.nl. ül DDORP - Afgelopen dinsdagmorgen genoten de peuters van de 3-1- groep en hun ouders van een volledig verzorgd Voorlees ontbijt. Het ontbijt, aangeboden door bibli otheek Ouddorp, was een cadeautje aan de peuterspeelzaal. Dit Voorleesontbijt had Peuterspeelzaal de Gomel namelijk gewon nen door als eerste peuterspeelzaal binnen de gemeente Goedereede zich aan te melden voor hel nieuwe bibliotheekabonnement, dal vanaf dit jaar door de bibliotheken binnen de Zuid-Hollandse Delta wordt aangeboden aan kindercentra. Na het voorlezen van het pren tenboek van het jaar, 'Kleine Kangoeroe", smulden de peuters en hun ouders er lekker op los. Als afsluiting knutselden alle kinde ren een mooie kangoeroe. Naast dit voorleesontbijt organiseren bibli otheken tijdens de Nationale Voorleesdagen ook allerlei activiteiten om het voorlezen aan kleine kinderen onder de aandacht te bren gen. Voor activiteiten in uw bibliotheek zie: www.bibliotheekzuidhollandsedelta.nl of vraaa er naar in de bibliotheek. DIRKSLAND -Al verschillende keren is in deze krant aandacht besteed aan de plannen van Delta Natuur voor het ontwikkelen van een natuurgebied aan de noordrand van het eiland op het grondgebied van de gemeenten Goedereede en Dirksland. Als de plan nen doorgaan zullen de boeren in de polders langs het Zuiderdiep een deel van hun landerijen kwijtraken en vier boerderijen zullen zelfs geheel verdwijnen. De boeren weten dat de plannen als een zwaard van Damo cles boven hun hoofd hangt. Natuur lijk zullen ze nog wel akkerland in het gebied overhouden, maar naar hun verwachting zal de kwaliteit van hun overgebleven land sterk afnemen als het plan de Zoute Slufter wordt door gevoerd. Maar ook door het opleg gen van de Habitatrichtlijn (Natura 2000) op de Zuiderdieppolder wor den omliggende polders benadeeld. Zij vrezen grote nadeel van de invloed die het zoute kwelwater zal hebben. De neven Boudewijn en Hans Biemond en hun overbuurman Ton Buijs luchten hun hart op de boerderij, die als de plannen doorgaan, zal verdwijnen. Door Adri van der Laan Buijs en de neven Biemond willen het deze keer nu niet zo zeer hebben over de drei ging dat ze hun grond gaan kwijtraken voor de natuurplannen. Ook verklaren ze dat ze het niet willen hebben over de vermeende onderhandelingen met de Dienst Landelijk Gebied, die voor de grondverwerving moet zorgen. Overigens blijkt uit het gesprek dat hel voor de agrariërs nog lang niet zeker is dat de plannen van Delta Natuur doorgang zullen vinden. "Delta Natuur mist ten enen male draagvlak bij politiek en bevolking van het eiland". Maar als ze doorgang zullen vinden vrezen ze rampzalige gevolgen voor hun akkerland, dal direct tegen het nieuwe natuurgebied aan komt te liggen. Niet alleen zij zijn verontrust, maar ook hun collega agrariërs die eveneens gronden hebben die grenzen aan het nieuwe natuurgebied. Vol gens hen wordt eigenlijk hel hele eiland ten westen van Dirksland benadeeld en zullen de walerschapslasten voor de gehele bevolking verhoogd worden. Voor leken is het een moeilijke materie. Maar volgens boeren zal na het zout maken van het Haringvliet bij de Kierstand van de Haring- vlietsluizen volgend jaar en de realisering van de Zoute Slufter van het natuurgebied een groot deel van de omgeving treffen. Uit ervarina van henzelf en ook van andere boe ren elders op het eiland weten ze dat het zout van bijvoorbeeld de Grevelingen heel ver het land intrekt. "Ook volgens de MER (Milieu Effect Rapportage) zal de zoute kwel de eer ste 50 tot 100 jaar 750 meter landinwaarts komen. Dan zitje haast weer aan de Greve lingen. Er blijft geen zoet gebied meer over! Als dit hier gebeurt, heeft dit grote gevolgen voor onze gewassen. Want hoe moet het dan met de vroege aardappels, de tulpenbollen en bloemkool?, zo vragen ze zich af Deze gewassen worden straks direct achter het nieuwe natuurgebied verbouwd. Het steekt de zegslieden dal de plannen van Delta Natuur nu zijn gekoppeld aan de 'Kier- stand' van de Haringvlietsluizen. "Tot 2006 was de Zuiderdieppolder gewoon één van de projecten van Deltanaluur voor de rea lisatie van 3000 ha natte natuur. Een apart project los van de Kierstand van de Haring vlietsluizen. Hel heeft ook niks met elkaar te maken. Zoute slufter in de Zuiderdiep kan zonder de Kier en andersom kan de Kier zonder de Zuiderdieppolder. In onze optiek heeft Deltanatuur de Zuiderdiep gekoppeld aan de compenserende maatregelen voor de Drie boeren uit de Zuiderdiepp ;i li>m liet MER-rapport uiten hun zorgen. V.l.n.r: Ton Buijs, Hans en Boudewijn Biemond. (Foto: .Ailri van der Lnan) Kiersland. De Kier is echter een rijksbesluit, dat al genomen is. Dit aan elkaar koppelen is juridisch onjuist en gewoon een procedurele streek van Deltanatuur om druk op de ketel te zetten", zeggen de boeren. Het verloren gaan van de goede landbouw grond zal volgens de agrariërs grote gevolgen hebben voor de totale eilandelijke samenle ving. Ze doelen hiermee op de toeleverings bedrijven voor de landbouw en natuurlijk ook de middenstand die andere zaken aan de boeren en hun leveranciers op hel eiland leveren. "Zout water behoort buitendijks"", zo verze keren de boeren. En dat zal als de plannen doorgaan zéker niet het geval zijn. "Wij heb ben begrepen dat Delta Natuur het gebied weer in haar oorspronkelijk staal terug wil brengen. Maar de oorspronkelijke staat was niet het zoute gebied zoals nu wordt voor gestaan. "Dat is nu zo jammer. Delta Natuur schermt met de natuurlijke situatie, maar het wordt allemaal zo onnatuurlijk als wat door omkering van hel natuurlijke watermodel van hel eiland. Er wordt wel eens een ver gelijk getrokken met de Grevelingen, maar het Haringvliet is totaal anders. Vroeger was de Grevelingen een zeearm waarin hel zoute zeewater naar binnenkwam". Zij wijzen erop dat het Haringvliet eigenlijk een rivierarm was die voor 90% gevuld was met Rijnwater dat via hel Haringvliet in zee terechtkwam. "Het is dus totaal anders ais straks het zoute zeewater via de inlaatsluis het Zuiderdiep wordt ingelaten. De gevolgen zullen dan niet te overzien zijn. Een zoute slufter hoort eigenlijk bij de Grevelingen. Dan ontstaat er een veel duurzamer natuurgebied in plaats van de postzegelzoute natuur in de Zuider diep, midden in een zoel gebied."" Eén van de voorwaarden voor hel Water schap Hollandse Delta om 'mee te doen" met de plannen van Delta Natuur was dat er voor zieningen zouden worden aangelegd voor de berging van zoet water. In hel plan is hiermee dan ook rekening mee gehouden. Volgens de boeren in de Zuiderdieppolder is dit lang niet voldoende en ze voorzien dan ook grote pro blemen. In hun ogen heeft hel Waterschap dit niet goed overzien. "De situatie zal eerder verslechteren ten opzichte van nu, zonde van al dat belastinggeld". De agrariërs in de Zuiderdieppolder ver wachten dat het aan te leggen zoetwater- kanaal - vanaf het 'zoete' gedeelte van het Haringvliet - onvoldoende zal zijn om de landerijen op het eiland van goed zoet water te voorzien. Voor wal betreft de waterhuis houding; "Op de Zuiderdiepboezem pompen nu zes gemalen, waarvan gemaal Smits bij Dirksland - bij het viaduct in provinciale- weg - op dit moment de meeste negatieve invloed heeft op de waterkwaliteit van hel Zuiderdiep. volgens informatie van het Waterschap Hollandse Delta (WSHD). Dit komt omdat gemaal Smits brak polderwater helemaal vanaf Herkingen naar het Zuider diep pompt. Gemaal Smits moet dus eigen lijk aan de Grevelingen staan, want die is toch al zout en bovendien is hel eiland aan de Zuidkant lager dan aan de Noordkant. In de plannen van Deltanatuur komt hier geen echte oplossing voor. Wel zullen ze vanuit hel nieuwe zoetwalerkanaal vanaf Middel harnis zoet water in de polders pompen, maar dat is eigenlijk legen elkaar oppompen. Dit moet steeds gebeuren, is niet duurzaam en kost de samenleving gewoon geld. In onze optiek - en dit wordt ook beaamd door ver schillende mensen van hel Waterschap - zou je met verplaatsing van gemaal Smits naar Herkingen een groot deel van de walerkwa- liteilproblemen van het Zuiderdiep oplossen. Dit is de goedkoopste oplossing en heeft veel voordelen, want het Zuiderdiep voldoet aan de Kader Richtlijn Water; kostenbesparing nu en lagere bemalingskosten voor de toe komst en de waterkwaliteit van de Grevelin gen wordt verbeterd, want deze is nu veel te zout. Door toevoeging van brak polderwater zal er dan een beter zoutgehalte worden ver kregen. De agrariërs pleiten voor het meer synchro niseren van de plannen voor het Haring vliet met de Grevelingen. "Dan kan een veel beter watersysteem worden gecreëerd, dat bovendien de natuurlijke waterdrang volgt; zoet water aan de hoge Noordkant van het eiland, brak water uit de Dirkslandse polder afvoeren naar de Zuidkant richting Grevelin gen. Dan kun je veel belastinggeld besparen en tegelijk een veel groter ongeveer 1000 ha) brak getijdengebied realiseren in de Gre velingen. Het belang is dus veel groter dan alleen de Zuiderdieppolder, maar raakt een groot gedeelte van hel eiland". Verder verwachten de agrariërs een grote kostenstijging voor hel Waterschap als straks de zoute kwel zo vlug mogelijk moet worden weggepompt. "Dit zal de portemonnee van alle burgers van Goeree-Overflakkee raken omdat de walerschapslasten sterk moeten worden verhoogd"". Zoals bekend heeft de familie Biemond ook een eigen plan ingediend, maar dit kon de goedkeuring van de plannenmakers niet wegdragen. Toch sluit volgens Biemond hun plan beter aan bij Natura 2000. "Met ons plan blijft meer bestaande natuur in stand - dit hebben ook natuurbeschermers toegegeven. Met de plannen van Delta Natuur ontstaat een geheel andere leefomgeving, waarbij het nog onzeker is welke flora en fauna uiteindelijk zal gedijen. De toenemende ganzenoverlasl zal in ieder geval geen goed doen aan andere vogelsoorten. Je krijgt een verdringingseffect door de agressieve ganzenpopulatie". OUDE-TONGE - In hel gebouw van de Stichting Welzijnswerk Oostflakkee houdt 'Vrouwen van Nu' woensdag 14 februari a.s. een Tupperware avond, een avond met niet alleen doosjes, maar ook lekkere hapjes. Niet alleen leden, maar ook gasten zijn hartelijk welkom. Introduces betalen 4 entree. De avond begint om 20.00 uur, de zaal gaat open om 19.30 uur. OUDDORP - Door de 3V0 afdeling Oud dorp werd in de maand januari een Opfris cursus Verkeer georganiseerd voor senioren. Er was veel belang.stelling voor deze cursus, die als doel had om tot een betere kennis van erkeersregels en -borden te komen, meer inzicht te verschaffen in verkeerssituaties en om de verkeersveiligheid te verbeteren. Gedurende drie avonden gaf een adviseur Verkeersonderwijs van 3VO de voorlichting Van voetganger tol automobilist". Op ont spannen wijze en met behulp van dia"s wer den de nieuwste verkeersregels en -borden op de verschillende verkeerssituaties toegepast. De cursus werd afgesloten met een klein exa men, waarna iedere deelnemer een certificaat \an deelneming in ontvangst mocht nemen. Zowel de organisatie als de deelnemers zien terug op een geslaagde en leerzame cursus. Graag wil Muziekschool Goeree-Over flakkee u uitnodigen voor een actief muzikaal weekend dat ze organiseert. Op vrijdagavond 9 februari (aanvang 19.30 uur) kunt u in het Diekhuus te Middelharnis genieten van het prach tige spel van diverse blokfluit- en pia- noleerlingen; op zaterdag 10 februari (aanvang 20.00 uur) kunt u eveneens genieten van een prachtige presentatie van zang-, dwarsfluit- en orgelleerlin- gen, maar dan in de Exoduskerk aan de Dorpsweg te Sommelsdijk. Op vrijdag avond is de toegang gratis en op zater dagavond is de toegangsprijs uw gift. Voor de vrijdagavond tekenen de docenten EUy Bakker (blokfluit) en Piet Westhoeve (piano). Twintig blokfluitislen en tien pianisten laten een fraai en veelzijdig programma horen. De blokfluitislen komen uit de eerste vijf lesja- ren en spelen allemaal op de sopraan. Het repertoire maakt een 'sHngerpad' en gaal van eenvoudige kinderliedjes, via \olksmuziek en rock'n'roll weer terug naar een barokso- nate van Chedeville. Om te laten horen dat er diverse soorten blokfluiten zijn speelt er ook een (gevorderd) ensemble op de alt-, tenor en basblokfluit. Bij de pianisten zijn er drie debutanljes - die in september 2006 hun eer ste les gehad hebben - te horen en die nu al op het 'concertpodium" slaan. Op de toetsen wordt veel muziek uit allerlei lesmethodes gespeeld, waarbij ook de lichte muziek aan bod komt. Voor de zaterdagavond tekenen de docenten Marijke Nieuwenweg (zang), CeciliaMc.CoU (dwarsfluit) en Rinus Verhage (orgel). Het zwaartepunt van dit moment ligt vooral in het optreden van een grote hoeveelheid zang- leerlingen van de Muziekschool. Veel 'can tabile' muziek passeert de revue. In allerlei combinaties komt de menselijke stem - die men toch het mooiste instrument vindt - tot klinken. De krachten worden gebundeld in de bijdragen van het - voor deze gelegenheid samengestelde - vrouwenkoor. Maar ook is een a capella vrouwen- en mannenterzet te beluisteren. Diverse duetten en solobijdragen klinken met pianobegeleiding. Verder zijn er instrumentale werken te beluisteren, waar bij zeker hel Oslinato Ensemble (dwarsfluit) met een Concerto Noël genoemd moet worden. Bijzonder spectaculair is de programmering van een modern werk voor fluit en orgel. Marije Weenink (fluit) en Ralph Looij spelen Trois Mouvement van J. Alain. Ook de orga nist Dingeman Wolfert zorgt voor vuurwerk met de uiterst vrolijke Fuga in G, BWV 577 van J.S. Bach. Het is duidelijk dat er veel muzikaals staat te gebeuren op 9 en 10 februari; zangers en spelers, docent, directie en bestuur van de Muziekschool heten u dan ook graag welkom bij één of beide evenementen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 9