Overdenking M uit de Heilige Schrift Roemenië toegetreden tot de EU, en nu? :kijkvenster Eiiiurassi-raEtJws Nieuw op Goeree- Overflakkee: Uitlburo Opnieuw verzoelien voorlopige voorziening winkelcentrum DR0P8L0ED Inschrijven voor Kleedjesmarkt GEHEIMZINNIGE 'E' Welgelukzalig (2) Hoofdstuk 8 VRIJDAG 2 FEBRUARI 200' Blik op kerk ^Ni ^n samenleving Cj - De Gezangenkwestie - Uitbreiding - Waar niet? Nog één keer zou ik m'n lezers vermoei en met de Gezangenkwestie zoals we die in Nederland kennen. Dit naar aanleiding van de bundel 'Evangelische Gezangen' die in 1807 aan de kerk is opgedrongen. Daar was bezwaar tegen gemaakt, vooral tegen de manier waarop de gezangenbundel was ingevoerd. Hoewel kerk en staat officieel gescheiden waren, had de overheid toch de sterke arm gereed om ervoor te zorgen dat deze bundel overal zou worden gebruikt. En er was bezwaar tegen de inhoud! Want hoewel de samenstellers beweerden dat niets in de gezangen strijdig was met de leer der kerk, had het kerkvolk best dóór dat de bun del de geest van de Verlichting ademde. Maar er waren ook vele andere liederen. Gezangen waarin de Drieëenheid werd bezongen, de verzoening door voldoening, enz. De meest schriftgetrouwe predikanten maakten dan ook geen bezwaar en gaven per dienst één gezang op, dat ze zorgvuldig hadden uitgekozen. De gezangen speelden dan ook nauwelijks een rol van betekenis bij de Afscheiding. Inmiddels hadden de gezangen wel een slech te naam gekregen bij het orthodoxe gedeelte van de kerkmensen. 'Gods volk zingt geen gezangen", zei Abraham Kuyper... En in dat opzicht waren velen het niet hem eens. Er was onder hen die Hervormd gebleven waren veel verzet, maar niet minder bij de Afgescheidenen en Dolerenden. In de Vader landse kerk haalden vele predikanten en gemeenteleden verlicht adem toen in 1861 de verplichting verviel om in elke dienst ten minste één gezang op te geven. Sindsdien is het een soort traditie dat de Confessionelen één gezang zingen, maar de Ger Bond staat erom bekend dat gezangen contrabande zijn. Intussen heeft de Hervormde Kerk in 1938 een nieuwe gezangenbundel aanvaard en in 1971 het Liedboek. Afgezien van het princi pe (geen gezangen in de eredienst) zijn beide ongetwijfeld een verbetering wat de inhoud betreft. De Gereformeerde Kerken hebben intussen hun 'schade' ingehaald. Aanvankelijk had den ze, sinds 1933, de lofzangen achter de psalmen uitgebreid tot 29 gezangen, die alge meen in de kerken werden gebruikt. Toch was er ook in de Ger Kerken van meet af aan ver zet tegen deze uitbreiding. De bekende leken theoloog A. Janse schreef zelfs een brochure met de veelzeggende titel: 'De heerlijkheid der Psalmen als liederen des Verbonds'. Hij was de woordvoerder van hen die vinden dat de psalmen voldoende zijn, aangezien ze niet door Christus afgeschaft, maar vervuld zijn. De tegenstanders van de gezangen hebben wel gelijk gekregen dat de voorstanders uit eindelijk geen genoegen zouden nemen met een kleine uitbreiding, maar dat de vraag naar gezangen onbeperkt zou zijn... De Ger Kerken hebben dan ook het Liedboek inge voerd, wat in het licht van 'Samen-op-Weg' ook voor de hand ligt. De Christelijke Gereformeerde Kerken heb ben in 1947 besloten dat de kerken zich moes ten houden aan de 150 psalmen en eventueel andere door de synoden goedgekeurde berij mingen van schriftgedeelten. Maar ook daar heerst wildgroei en vele voorgangers schij nen te doen 'wat recht is in hun ogen'. Het komt erop neer dat (nog) geen gezangen worden gezongen in de Gen Bond, even min als in de Gereformeerde Gemeenten en aanverwante groeperingen. Als ik het echter goed zie, dan is de roep om gezangen over de hele kerkelijke linie hoorbaar Met name in de Hervormde Kerk (ik bedoel dan uiter aard ter rechterzijde) is er vooral onder de jongeren vraag naar liederen uit de bundel 'Opwekking'. Of dat nu beter is dan gezan gen uit het Liedboek" Over die vraag laat ik me maarniet uit... ■Waarnemer Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzen ding compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Ik ben een geregelde dropgebruiker. Van ken nissen hoorde ik, dal je bloeddruk daardoor sterk kan stijgen. Geldt dal ook voor laurier drop Zo ja. wal is dan een veilige drop- soort'/ Antwoord: Laurierdrop is in feite gewone drop. waaraan een bitter smakend extract uit de bladeren van de laurierboom is toegevoegd. De bedoelde stijging van uw bloeddruk kan optreden als u dagelijks zo'n anderhalf ons drop nuttigt en de leeftijd van 40 jaar pas seert. De stof waar het om gaat heet glycyr- rizine en die bevindt zich in alle soorten drop, behalve Potters Linia's en stophoest, want dat zijn geen dropsoorten. Overigens gaat het zoutgehalte een rol spelen als u dagelijks zóveel drop snoept. Kies dan bijvoorbeeld de ruitvormige zoute drop die geen zout bevat, maar salmiak. Dat is een chloorverbinding van ammoniak en er bevindt zich geen natri um in. Dat is vooral van belang voor mensen met een zoutarm dieet. Maar in het algemeen geldt, dat er duizenden stoffen als onschuldig te boek staan, maar dat ze schadelijk kunnen zijn zodra u er élke dag grote hoeveelheden van gaat eten! DE TROUWSTOST Wie gaan er voorop in de trouwsloet, de ouders van de bruid of die van de bruide gom? Daar is onenigheid over in onze fami lie. Antwoord: Geen van beide gaan voorop. Eerst komen de bruidsmeisjes en (indien aanwezig) de bruidsjonkers, zodat die des gewenst bloemen kunnen strooien op het pad van het jonge paar en bij gemeentehuis en kerk beschikbaar zijn om een behulp zame hand te bieden bij het uitstappen van de bruid, het dragen van de sleep en/of het plooien van de bruidsjapon. Achter het bruidspaar volgen eerst de getuigen, die in de regel vergezeld gaan van hun eigen part ners. Dan pas volgt a) de vader van de bruid met de moeder van de bruidegom en b) de vader van de bruidegom met de moeder van de bruid. Daarna volgen de overige familie leden naar de graad van verwantschap en verder naar rang of leeftijd. Vóór de huwe lijkssluiting loopt en zit de a.s. bruid aan de rechterzijde van haar a.s. man. Daarna is haar plaats links van haar echtgenoot, en dat geldt ook voor receptie, bruiloftsmaal en de officiële foto. De betere 'woninginrichting sinds 1920 Gedempt Kanaal 105, Middelharnis, (0187) 48 27 84 GOEREE-OVERFLAKKEE - Begin dit jaar heeft een nieuw bedrijf zich gevestigd op Goeree-Overflakkee; Uit!buro Goeree-Over- flakkee. Dit is een bedrijf dat gespecialiseerd is in het organiseren van dagarrangemen ten op Goeree-Overflakkee voor bedrijven, instanties en (personeels)verenigingen. Het Uitiburo streeft ernaar om mensen van bui ten het eiland kennis te laten maken met de veelzijdigheid van Goeree-Overflakkee en hoopt daarmee zijn steentje bij te dragen op het gebied van de toeristisch-recreatieve ont wikkelingen op Goeree-Overflakkee. Daar naast zijn de medewerkers van het Uit!buro ervan overtuigd dat, gezien de veelzijdigheid van Goeree-Overflakkee, zij ook voor lokale bedrijven een passend arrangement kunnen ontwikkelen. Ieder arrangement is maatwerk. Naast het organiseren van 'het dagje uit met de baas' organiseert Uit!buro Goeree-Over flakkee ook familiereünies, feesten en pro motieactiviteiten. Het bureau ontwikkelt arrangementen op maat voor groepen vanaf vijf personen. Uitiburo Goeree-Overflakkee is gevestigd aan de Kerkring te Nieuwe-Ton- ge en heeft sinds twee weken ook een eigen website: www.uitburo.info. OUDDORP - Het lijkt nog ver weg, maar de Oranjevereniging Ouddorp is alweer druk bezig plannen te maken voor Koninginne dag. Naast allerlei kinderattracties, draaimo len, luchtkussen, ed., wil men ook de bijna traditionele kleedjesmarkt weer organiseren. Geïnteresseerden kunnen voor inschrijving en verdere informatie contact opnemen met VVV Ouddorp, tel. 0187-681789. WAAK KOMT DIE KOU VANDAAN? Als je je hand achter de koelkast houdt, voel je daar een warme lucht opstijgen. Er stroomt dus een warme vloeistof door de bui zen. Waar komt dan de kou vandaan, die er binnenin heerst? Antwoord: Als u een fietsband oppompt, zult u wel eens gemerkt hebben, dat het ondereind van zo'n pomp flink warm kan worden, vooral als 't wat moeilijk pompen is. Het samenpersen van lucht of een ander gas geeft dus warmte. Omgekeerd veroorzaakt de uitzetting van een gas kou, hetgeen kan wor den aangetoond door bijvoorbeeld lucht toe te laten tot een vat, waarin tevoren een flinke onderdruk is bewerkstelligd. Men maakt daar gebruik van bij koelinstallaties. Daarin wordt een geschikt gas rondgepompt. Binnenin, in het koelvak vindt uitzetting plaats, zodat daar grote koude ontstaat en die maakt de lucht in de koelkast kouder. Ondertussen wordt de vloeistof verder gestuwd en samengeperst in het buizenstelsel buiten, meestal aan de ach terzijde van zo'n koelkast. Die buizen kun nen flink warm worden, maar deze warmte wordt afgegeven aan de buitenlucht, zodat de koelvloeistof weer afkoelt. Daarna krijgt ze binnen weer de ruimte, zodat ze uitzet en kouder wordt. De motor die u hoort lopen, pompt de koelvloeistof rond als dat nodig is. Dat moet gebeuren als de temperatuur bin nenin boven de 6 a 8 graden Celsius komt. Waarom staat er op de verpakking van diver se artikelen zo'n enorme 'e'? Antwoord: Nee, er is geen prijs mee te verdie nen, maar die forse 'e' op de verpakking bij de vermelding van maat, aantal of gewicht geeft aan, dat de fabrikant zich houdt aan het juiste aantal exemplaren, grammen of kubieke cen timeters wat betreft de inhoud. Dit alles vol gens een verordening van de Europese Unie inzake inhoudsmaten en -gewichten. Die ene 'e' is dus de eerste letter van de EU. Welgelukzalig is de mens, dien de Heere de ongerechtigheid niet toerekent, en in wiens geest geen bedrog is. (Psalm 32:2) Tot tweemaal toe spreekt David in Psalm 32 het welgelukzalig uit. In vers 1 lezen we: 'Welgelukzalig is hij, wiens overtreding ver geven, wiens zonde bedekt is.' In vers 2 lezen vye opnieuw een zaligspreking: 'Welgelukza lig is de mens, dien de Heere de ongerechtig heid niet toerekent, en in wiens geest geen bedrog is.' David begeert met deze woorden de Heere te erkennen in Zijn genadewerk. Zo groot is de gunst des Heeren, dat David die één en andermaal looft. David smaakte ook in zijn eigen leven de genadeweldaad dat de Heere zijn zonden had vergeven en dat Hij zijn ongerechtigheid niet toerekende. Hij spreekt hier uit ervaring. De Heere had hem willen vernieuwen naar Zijn beeld. David mocht gereinigd zijn door het Bloed van Christus en weet hebben van de vergeving der zonden. Zijn ongerechtighe den waren bedekt. Ongerechtigheid is een misdaad die wordt begaan. Het is de verdraaiing van hetgeen verkeerd is. Dat wat volgens de wet des Heeren geboden is te doen uit dankbaarheid, nalaten of overtreden. Door de zonde hebben wij ons van God losgerukt. We dwalen bij Hem vandaan. We doen wat in strijd is met Zijn heilige wet. David was ontdekt aan zijn afkomst. Hij had van Godswege geleerd dat hij een adamskind was. Hij moest zijn zonde bewenen voor Gods aangezicht. Nu leerde David ook de vergeving der zonde kennen. Het bloed van Christus werd hem toegepast door de bediening van de HeiUge Geest. Nu was hij een kind van God gewor den, dat mocht leven van genade. Maar ook na ontvangen genade kwam David erachter dat hij adamskind was. Hij was begrepen in het verbond der genade en krachtens de ver kiezing tot zaligheid was hij een uitverkoren vat. Maar ook dit kind des Heeren valt in de zonde. Wie de Heere vrezen mag door genade zal leren dat hij of zij een zondaar is en blijft. Die heeft telkens weer de vergeving der zon de en de bedekking van de schuld nodig om recht voor God te verschijnen. De zonde maakt ons in het oog des Heeren verwerpelijk. We hebben vergeving nodig. We hebben nodig dat de Heere ons de onge rechtigheid niet toerekent. Dat is de enige weg om God te kunnen ontmoeten. Door bedekking van de schuld. Of, zoals David hier zegt, doordat de Heere de ongerechtig heid niet toerekent. Dat doet denken aan een gebruik onder het oude volk Israël. Ieder jaar ging de hogepriester met het bloed in het Heilige der heiligen. Dat bloed werd gesprengd op het deksel van de ark des ver bonds. Hierdoor werd de zonde van het volk Israël verzoend. David wist evenwel van de Middelaar van het nieuwe verbond. Die komen zou om Zijn leven te zetten tot een rantsoen en losprijs voor velen. Hij mocht Hem in de belofte aanschouwen. David mocht zijn betrouwen op Hem alleen stellen, voor tijd en eeuwigheid beide. Daarom gebruikt hij de uitdrukking 'niet toe rekenen' Wie onder het oude verbond met de ogen des geloofs zag op het offer, werd de ongerechtigheid niet toegerekend. Wie weten mag dat het betere offer van het nieuwe ver bond toegepast is, is de ongerechtigheid ver geven, en is de schuld bedekt. Voor eeuwig! Dan werkt de Heere ook een begeerte om voor Hem te leven. Dan werkt Hij door Zijn Geest het leven der dankbaarheid. De Kerk moet zich zo vaak beklagen vanwege de afdwalingen en de voortgaande zonde en ongerechtigheid. Maar iedere ware gelovige mag toch ook weten van de inwoning van de Heilige Geest? Die leidt in al de waarheid. Die zorgt ervoor dat al Zijn kinderen oprecht bevonden worden voor God. Hij herschept in hen het hart en vernieuwt hun geest. Zo wor den de kinderen des Heeren vernieuwd in de vernieuwing van hun gemoed. Zo wordt de gerechtigheid van Christus toe gerekend aan al Gods kinderen. Zij zijn rein in Hem, zalig door Hem. Zij leven naar Zijn beeld. Christus is het uitgedrukte beeld van 's Vaders zelfstandigheid. Van Hem leert de Kerk het leven tot eer des Vaders. Christus heeft de rekening tussen God de Vader en Zijn Kerk vereffend. Op Hem zijn al de zonden van de Kerk neergelegd. Hij is tot zonde gemaakt Die geen zonde gekend noch gedaan had. Nu mag de ware gelovige naderen voor Gods aangezicht onder de belij denis van hun zonden, maar ook in het geloof dat Christus zijn of haar Borg geworden is. Zijn bloed is de prijs, waar wij van onze kant die prijs der ziele en dat rantsoen in tijd noch eeuwigheid kunnen voldoen. Christus heeft volkomen voldaan. Hij voldeed voor de schulden van Zijn Kerk. Zij werden Chris tus toegerekend als waren zij Zijn schulden. Door Zijn dood zijn al de ongerechtigheden van de Kerk bedekt. De profeet zegt: 'Om onze overtredingen is Hij verwond, om onze ongerechtigheden is Hij verbrijzeld.' De Borg heeft vrijwillig voldaan aan al de schuld van de Kerk. Voor eens en voor altijd! Deze grote liefde van Christus zou ons moeten aanspo ren om Hem altijd lief te hebben en Hem te erkennen Die de schulden heeft betaald en die de ongerechtigheid gedragen heeft. Welzaüg is de mens, wien 't mag gebeuren Dat God naar recht hem niet wil schuldig keuren. En die, in 't vroom en ongeveinds gemoed Geen snood bedrog, maar blankoprechtheid voedt. ds. P. Korteweg, Melissant In de periode eind 2005 begin 2006 hebben wij in deze krant een aantal malen geschre ven over Roemenië; 32 keer hebben wij iets geschreven over verleden, heden en toe komst. De eerste keer luidde de titel 'Alge meen over Roemenië' en de voorlaatste keer 'Toekomst plannen Nu ook Roemenië is toegetreden tot de EU, samen met Bulgarije, willen wij de vraag trachten te beantwoorden 'En nu?'. Het is wel iets anders gegaan dan bij de vorige lan den die toetraden tot de EU, waarin wij er iets van beluisteren dat er kennelijk toch verschil moet zijn, anders waren er geen bijzondere bepalingen nodig! Waarom staat Roemenië nog 3 jaar onder bijzonder toezicht? Ver trouwt men het in Brussel toch niet hele maal? Of anders gezegd: is Roemenië wel helemaal klaar om die stap te kunnen doen? Een nog veel belangrijker vraag is: is het volk van Roemenië wel goed op de hoogte met wat er nu heeft plaatsgevonden? En wat betekent het nu voor hen? Is het werkelijk een vooruitgang? Er zijn nog veel onbeant woorde vragen. Zo konden we de laatste weken in de kran ten lezen dat de nieuwe godsdienstwet nu niet een zaak is om verblijd over te zijn; wij wezen daar een vorige keer al op in Roeme nië (10). Weer zien wij hoe de macht van het parlement met nog steeds een communisti sche inslag te werk gaat onder de Roemeense bevolking. Hoe dat verder zal verlopen, is voorlopig nog een raadsel. Het zal u duide lijk zijn dat hierop niet zomaar een antwoordt gegeven kan worden. Vandaar ons voor nemen om in een aantal afleveringen in te gaan op wat de toetreding van Roemenië tot de EU nu werkelijk inhoudt voor de bevol king van dat grote land, dat 8 keer zo groot is dan Nederland maar slechts ruim 21 mil joen inwoners heeft! Deze vraag werd ook op nieuwjaarsdag door de nieuwszender NOS voorgelegd aan Andre Muit, die namens de Stichting Hulpverlening Christenen in Roe menië al 12 jaar werkzaam is in Bacau, de Jioofdstad van één van de armste provincies in Roemenië. Hij is directeur (president) van de door H.C.R. in Bacau opgerichte Aso- ciatia Betania. Hier zijn nu 70 Roemeense werknemers in dienst. (Zie de websites www. stichtinghcr.org of www.asociatiabetania.ro. Als u op 'download' klikt, krijgt u de tekst 'Roemenië, verleden, heden, toekomst' te zien. Maar als u nader over H.C.R./Betania geïnformeerd wilt worden, kunt u altijd met ons contact opnemen.) Het land Roemenië heeft nog een grote ach terstand in te halen wil het komen op het algemene niveau van de al toegetreden lan den binnen de EU. Wanneer wij alleen maar denken aan de grote achterstand binnen de infrastructuur is het niet voor te stellen dat dit land heeft kunnen toetreden! Immers, naast de belangrijkste hoofdwegen is er bij na geen weg die verhard is! En een regenwa terafvoer systeem is in het land nauwelijks te vinden. Wanneer wij terugdenken aan de watersnoodrampen van de afgelopen jaren moet ons dat wel duidelijk zijn. En de pro blemen van die watersnoodrampen zijn nog lang niet opgelost. Velen hebben nog geen dak boven hun hoofd. Gezinnen wonen nog op straat of in een woonsituatie die door ons nauwelijks is in te denken. Denken wij aan de vele kinderen die op straat leven en ergens buiten vernachten, met alle gevolgen van dien! Dit betreft voornamelijk de men sen die op het platteland leven, en dat is het merendeel. Het is dan ook een onwerkelijk heid dat Roemenië nu bij de EU behoort, en wat zal de toekomst hen brengen? Veel is er onzeker Voorlopig is wel duidelijk dat de kosten omhoog vliegen, maar dat is geens zins te merken aan de hoogte van de salaris sen (indien ze dat al hebben). Dat is dan ook het eerste wat wij opmerken: kosten stijgen, maar het inkomen niet! Hoe moet dat met dit land en met hun inwoners? Hoe veel jaren zuilen ze nodig hebben om daarboven uit te komen? Zonder hulp van andere landen zal dat zeker niet lukken. En is de EU daar wel OUDE TONGE - Sinds de uitspraak van de rechtbank op 4 januari 2007, waarin de schorsing van de bouwvergunning van het toekomstige winkelcentrum aan de Dabbe- straat te Oude-Tonge is opgeheven, heeft een aantal particulieren opnieuw een verzoek voor een voorlopige voorziening ingediend. Een vijftal particulieren heeft bij de Raad van State en de rechtbank van Rotterdam een voorlopige voorziening gevraagd, omdat zij onder meer vrezen voor een te hoge parkeer druk. De zitting bij de Raad van State vindt plaats op 14 februari 2007. Een andere parti culier heeft bij de Rechtbank van Rotterdam een verzoek ingediend omdat hij vreest voor een te hoge verkeersdruk. De zitting van de rechtbank vindt plaats op 6 februari 2007. Hoewel het college van Burgemeester en Wethouders het betreurt dat er weer verzoe ken om een voorlopige voorziening zijn inge diend, is het positief gestemd. Dit gezien de uitspraak van de rechtbank op 4 januari 2007, waarin werd aangegeven dat ook de recht bank van mening is dat de gemeente Oost- flakkee de effecten van het bouwplan voor de parkeergelegenheid, verkeersintensiteit en luchtkwaliteit voldoende inzichtelijk kan maken. toe instaat? Zijn er investeerders die het dur ven om in dat land te gaan investeren? Het is bekend dat die er wel zijn. Maar ook is bekend dat er ook al weer veel het land heb ben verlaten. Uitzonderingen zijn er natuur lijk altijd, en er zijn ook bedrijven die het goed gaat in Roemenië. Maar daarbij is wel een zekere kennis van het land en de bevol king en hun cultuur vereist. U zult zeggen dat dit altijd het geval is, maar verliest u niet uit het oog dat Roemenië niet is te vergelij ken met welk ander land dan ook! D.Vroegindewey secretaris H.C.R. tel.0187-482594, e-mail dammis.vr-hcr kliksafe.nl. -43- Van de wispelturigheid van mijnheer Van Dalen had hij nog niet de minste last ondervonden, inte gendeel, zijn werk werd gewaardeerd, 's Morgens bracht mevrouw Van Dalen hem een kopje koffie, 's middags thee. Ze bleef wel eens een praatje maken. Ze vertelde hem dan hoe tevreden haar man over hem was, dat hij zo blij was, dat hij alles aan hem met een gerust hart over kon laten. Evert had een vrijheid, die menigeen hem benij den zou en toch snakte hij naar het ogenblik, dat hij daar weg zou kunnen. Hij verdiende er ook te weinig. Doch dat was het niet alleen. Dat kleine, sombere kantoortje zinde hem niet. In één woord: hij voelde er zich niet thuis. Maar wanneer zou het eens veranderen? Hij werd er soms zo ongedul dig onder, haakte naar het ogenblik, dat hij weer als vrij man, gezuiverd van de blaam die op hem rustte, de wereld in kon kijken. Ook zijn gemoeds gesteldheid, betreffende de vragen over dood en eeuwigheid, leed er onder. Vroeger kon hij soms met smaak verstandelijk naar de prediking des Woords luisteren, kreeg hij wel eens een kneep in zijn geweten, dat was nu zo geheel anders. De ver kondiging van de waarheid 's zondags liet hem dik wijls zo koud, zo ongevoelig. Het tijdelijke over heerste, nam hem menigmaal in de kerk geheel in beslag, zodat de woorden over hem heen rolden, zonder dat zij de oppervlakte van zijn ziel ook zelfs maar beroerden. Als al die nare dingen maar eens allemaal opgeruimd waren, als al die drukvan hem weggenomen was, dan, meende hij zou hij veel beter en veel ernstiger om bekering kunnen vra gen. Dan zou hij zijn gedachten er veel beter bij kunnen houden. Nu dwaalden ze zo voortdurend af. Evert ondervond, dat de moeilijkheden en ver drietelijkheden van dit leven vele zijn. Je kunt het wel proberen, maar moeder doet het toch niet," en Trees vleide behoedzaam haar kleine jongen in zijn wiegje, dekte hem voor zichtig toe en sloot de hel gebloemde gordijntjes. "Ik zou wel eens willen weten waarom niet," viel Ber- tus driftig uit, terwijl hij met grote stappen door de kamer ijsbeerde. "Omdat het haar bij ons huwelijk ook zo bijster slecht bevallen is," hield Trees vol. "OnzinDat maakt zij zich zelfwijs, ze wil niet anders. Of heeft ze er met jou over gesproken?" vorste Ber- tus, terwijl hij vlak bij haar staan bleef en zijn ogen vragend, maar met een dreigende gloed er in, op haar bleven rusten. Trees sloeg snel haar donkere wimpers neer, vermeed hem aan te zien. "Je kunt het proberen en ik zal ook mijn best doen," ontweek ze een rechtstreeks antwoord op die voor haar lastige vraag, want ze begreep maar al te goed, dat, wanneer zij ronduit tegen hem zou zeggen, hoe haar moeder daarover oordeelde, het dan olie op het vuur zou zijn. "Ze zSl mee," commandeerde Bertus, "en anders... Zijn fonkelende ogen voorspelden weinig goeds. "We zullen zien," besloot Trees, terwijl zij zich gereed maakte om te gaan. "Ik begrijp niet, waar Stina toch blijft," riep Bertus opeens ongeduldig uit, "ze zou hier om half acht zijn, dat heeft ze beloofd en hel is nu al bij achten." "Zeker niet zo vlug klaar kunnen komen," opperde Trees kalm. "Alles goed en wel," vinnigde Bertus, "maar op die manier is de avond al half verstreken eer wij er zijn. Het is nog een hele tippel." "De avond is nog lang genoeg," suste Trees, "ik heb wat hoofdpijn, ik hoop, dat het af mag zakken." "Het zal toch niet te ver voor je zijn?" vroeg hij bezorgd. "Wel neen," stelde Trees hem gerust, "ik word met de dag sterker en bovendien behoef ik niet alleen." Om eerlijk de waarheid te zeggen was Trees er hele maal niet rouwig om, dat de getrouwde zuster van haar man, die deze avond op zou komen passen, wat laat kwam, want ze zag er als een berg tegen op, daar ze strubbelingen vreesde, kennende het karak ter van haar man. Ook zij kon daar van meepraten. Niet dat hij niet goed voor haar was, maar hij was zo opvliegend en dan kende hij de draagkracht van zijn eigen woorden niet, óók tegen haar niet. Ze zouden voor het eerst weer samen naar haar moeder gaan. Ruim drie weken geleden was de klei ne Bram geboren, zo genoemd, omdat haar schoon vader die naam droeg. Zij had hem graag naar haar vader genoemd, temeer omdat die overleden was, daar Bertus' vader nog leefde. Maar haar man had daar niet van willen weten en zij was tenslotte, zij het dan ook node, gezwicht. "Het is toch altijd de gewoonte, dat de eerste genoemd wordt naar de zijde van de man," had hij gezegd, "en daar wil ik geen verandering in gebracht hebben." Van dat recht had hij geen afstand willen doen, zodat ze tenslotte maar toegegeven had. Toch vond ze het in haar hart niet erg meelevend van Bertus. Bertus, die al lang klaar was, ging met een boos gezicht weer zitten, zich inwendig opwindend over het lange uitblijven van zijn zuster. Maar op dat ogenblik ging de winkelbel en even later trad Stina, nog hijgend van het harde lopen, de kamer binnen. "Ik kon er niets aan doen," verontschuldigde zij zich, "maar Jantje was niet erg lekker vanavond en daarom is het zo laat geworden. Ga nu maar gauw, anders is het de moeite bijna niet meer." "Dat is het toch al niet meer. Bij mij is afspraak, afspraak," kon Bertus niet nalaten even op te mer ken. Stina reageerde er wijselijk niet op en liet hen uit. Nog even wierp Trees een blik in het wiegje, waar haar eerstgeborene als een mollig hoopje heerlijk lag te slapen, de beide knuistjes tegen het ronde gezichtje geduwd. Een ongekend gevoel van blijd schap doortintelde haar. "Als hij nu maar rustig blijft," klonk het bezorgd. "Maak je daar maar niet ongerust over, ik red me er wel mee," antwoordde Stina luchthartig. "Mocht hij zijn mondje gaan roeren, dan geef ik hem een beetje melk." Nu, wat dat betrof, kon Trees met een gerust hart van huis gaan, want Stina kende het klappen van de zweep. "Maak voor jezelf maar een kopje chocolademelk klaar, je weet wel waar het staat en hier zijn nog enkele gebakjes," bood Trees gul aan, haar het restje van de taartjes wijzend, terwijl ze de winkel doorstapte. "In orde, gezellige avond samen." De zware winkeldeur zoefde achter hen dicht en Stina haastte zich terug naar de kamer. "Ik hoop niet, dat die 'beterweter' er is," zei Bertus onderweg tegen zijn vrouw. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 5