POLITIE Echtpaar Holleman-Mastenbroek uit Sommelsdijk zestig jaar getrouwd Gemeentesecretaris presenteert boelc 'Van Eiland naar Wij-land' bij afscheid Acties K N R M [tlfimdtmaii ïnnaard 0900-8844 Cijfersuertalen, koers bepalen. ?:sz A^£ 'We vullen elkaar goed aan i VÊ chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Prinses Margriet helpt kotter met motorstoring V n Snelheidscontroles Visser Visser Knöps rgró^ Geslaagde open middag peuterspeelzaal 'Prinses Amalia' SOMMELSDIJK - Elke middag gaat hij nog een rondje lopen: "Altijd het zelfde rondje van zo'n driekwartier", en zij voelt zichzelf nog erg goed: "Ik heb nog nooit in het ziekenhuis gele gen". Dinsdag 30 januari waren ze zestig jaar getrouwd: het echtpaar Holleman-Mastenbroek. Zware job Elkaar aanvullen Voorrecht 'Provincie beschouwt eiland als haar achtertuinSamenwerken is geen teken van zwakte i piM'fti ■ÉÉK 'il 9M Collectief geweten Eiland-Wijland Leeft samenwerking? Samenwerken geen zwakte Zoektocht 2 februari 2007 STELELLENDAM - Op maandag 29 janu ari om 11.45 uur werd de bemanning van de reddingboot Prinses Margriet uit Stellen- dam gebeld door de eigenaar van de GO 38 met hel verzoek of de reddingboot kon hel pen met het binnen brengen van het schip. De kotter, met zes personen aan boord, had motorstoring. Nadat de reddingboot was uit gevaren, kwam ze bij de Uiterton de GO 55 tegen die de GO 38 op sleep had. De Prinses Margriet is erbij gebleven tot de tros, onge veer 55 meter lang, brak. De tros werd weer overgebracht, maar brak na I mijl opnieuw. Daarop besloot de bemanning van de red dingboot om zelf de GO 38 verder te slepen. Later kwam ook de boot van de scheepswerf erbij, die naast het schip is gaan liggen, en gezamenlijk werd toen de GO 38 in de bui- tenhaven afgemeerd. OUOOOW - WMMrmrt Tal. («laT) M1413 P« (Oian «13794 www.iiw*!!!««h—w>l>iww.ri /■-■ ----- iMKiMaKiari Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop von uw woning Doetinchemsestraaf 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee GOEREE-OVERFLAKKEE - Politieperso neel hield, om de verkeersveiligheid te ver groten en het aantal dodelijke slachtoffers terug te dringen, woensdag op diverse plaat sen een snelheidscontrole. Op het Korteweegje in Dirksland kregen van de 1580 automobilisten er 175 een bekeuring omdat zij er tussen kwart voor acht en elf uur te hard reden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 92 km/uur, terwijl daar 50 km/uur is toegestaan. Op de Dainweg te Stellendam reden tussen drie en vijf uur van de 106 passanten er 25 te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg hier 85km/uur, waar maximaal 60 km/uur is toegestaan. In de avonduren werd ook gecon troleerd op de Provincialeweg N215. Hier passeerden 270 automobilisten het meet punt; 20 reden er te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 110 km/uur. Gelijktijdig werd op de Plaatweg gecontroleerd. Van de 224 gecontroleerde automobilisten reden er hier 30 te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg hier 124 km/uur. Tussen half zeven en negen uur zijn op de Magdalenadijk bij Oude-Tonge 1012 auto mobilisten gecontroleerd. Achttien van hen kregen een bekeuring omdat ze de maximum snelheid overschreden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 111 km/uur. Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Ontdek 't bij uw G2-d<?nier of kijk oNnst op Knöps BV - Langeweg 113 - 3245 KG - Sommctsdijk - 0187 476767 Akkerdoos BV - Kloosterweg 2 - 4317 AL - Noofdgouwe - 0111 401347 rtelt S S bij elke gebfurkte ACCOUNTANTS lELASTINGADVISEURS MIDDELHARNIS Kon. )ulianaweg 56 0187 617 300 Fax 0187 485 637 www.vlsser-visser.nl OUDDORP - Op woensdag 31 janu ari was het zover dat belangstellenden, opa's, oma's en natuurlijk ook de kinde ren een kijkje konden nemen in de nieu we peuterspeelzaal 'Prinses Amalia'. En daar werd zeker gebruik van gemaakt. De opkomst was overweldigend. Trots liepen de peuters door de zaal om alles te laten zien aan hun familie en bekenden. Voor de ouders was er koffie en gelegenheid tot vragen stel len en de kinderen speelden in de hoeken en knutselden feesthoeden aan de tafels. Ieder een was het erover eens dat de peuters een prachtig onderkomen hadden en dat het een lust moest zijn om hier een paar dagdelen per week door te brengen. Veel vragen werden aan de leidsters gesteld met als gevolg dat verscheidene ouders enthousiast werden en direct een aanmeldingsformulier invulden. Anderen namen dit mee om het thuis in te vullen. Ook het informatieboekje had gretig aftrek. Voor diegenen die dit (nog) niet heb ben, liggen ze op de beide bibliotheken en het consultatiebureau in Ouddorp klaar om meegenomen te worden. Ook als u niet in de gelegenheid was om die middag te komen, kunt u voor meer informatie altijd nog een afspraak maken met de leidsters. Bestuur en leidsters kijken met een voldaan gevoel terug op deze middag en bedanken een ieder voor de belangstelling. Door Roeland van Mourik Jan Holleman (85) en Adriaantje Maatje Mastenbroek (85) traden na zeven jaar ver kering op 30 januari 1947 in het huwelijk. De 'Menheersenaar" Holleman .stapte daar mee met een echte 'Soinmerdieker" in het huwelijksbootje. Het kersverse echtpaar ging wonen aan de Oostelijke Achterweg in Sommelsdijk, waar ze nog steeds wonen. De heer Holleman had er niet zo veel moei te mee om naar Sommelsdijk te koinen. Andersom zou mevrouw Holleman ech ter niet zo snel "over de Langeweg" gaan wonen, vertelt ze. Verder was ze best wel gehecht aan het stekje op de Oostelijke Ach terweg, omdat ze er al vanaf haar geboorte woonde. Ze werd er grootgebracht door haar grootmoeder, die vroeg weduwe was geworden. "Ik woon hier dus al heel mijn leven, ruim 84 jaar". De heer Holleman werkte eerst bij zijn vader als boer, later werd hij vertegenwoor diger voor de Hobaho - de bloemenveiling - in Lisse. Hij vertegenwoordigde het rayon Schouwen-Duiveland. Veel hoefde hij daar om niet naar Lisse, slechts één keer in de zoveel tijd om te rapporteren aan de hoofd- vertegenwoordiger. Door zijn werk kwam Holleman in aanra king met bloemen en het leek hem wel wat om'een eigen bloemenwinkeltje te begin nen. Aldus geschiedde. Aan de Oostelijke Achterweg heeft het echtpaar zo'n vijftien jaar een bFoemenzaak gehad, met een trouwe klantenkring. "Ze groeten me nog steeds op straat", zegt mevrouw Holleman over haar oud-klanten. Voor de heer Holleman was het een zware job. "Elke morgen om vier uur op, om bloe men te halen op de bloemenveiling in Lisse", vertelt hij. "En hij heeft op zijn vijftigste nog z'n middenstanddiploma gehaald", vuU mevrouw Holleman aan. "Maar het was altijd hartstikke gezellig, zo"n bloemenzaak- je aan huis", geeft ze verder aan. Na vijftien jaar werd de concurrentie echter te groot en stopte het echtpaar met de winkel. Over hun gezondheid heeft het echtpaar niet te klagen. Mevrouw Holleman heeft nog nooit in het ziekenhuis gelegen en haar geheugen heeft haar nog niet in de steek gelaten. "Ik ben nog goed bij". De heer Holleman heeft wel lange tijd met zijn gezondheid getobd. Zo kreeg hij onder andere een hartstilstand. "De situatie is erg kritiek geweest. Daarom is het een groot voorecht dat we zestig jaar getrouwd mogen zijn", geeft mevrouw Hol leman hierover aan. Het echtpaar heeft elkaar 67 jaar geleden leren kennen op een feestje ter ere van een verjaar dag van een van de leden van het Koninklijk Huis. Wie precies, dat weten ze niet meer. Maar dat het klikte tussen de twee was zeker. En na 67 jaar gaat het nog steeds goed tussen hen. "M'n man praat soms te weinig en ik soms te veel. Zo vullen we eikaar aan", zegt mevrouw Holleman. Op donderdag 30 januari heeft het echtpaar samen met familie en bekenden het huwe lijksjubileum gevierd in het zaaltje achter de christelijk-gereformeerde kerk. Loco burgemeester Bert Kleingeld kwam het paar daar feliciteren. Deze belangstelling van de gemeente Middelharnis deed het echtpaar goed. Die ochtend was er ook al een brief van de Koningin op de mat gevallen. Ook die belangstelling deed hen goed. „Heel erg leuk, die ga ik zeker bewaren", zegt mevrouw Holleman. Het echtpaar heeft vier kinderen gekre gen, inmiddels is de familie uitgebreid met elf kleinkinderen en een achterkleinkind. Mevrouw Holleman: "Dat is een voorrecht hoor. Net als voor het zestigjarig huwelijk mogen we daar erg dankbaar voor wezen". GOEDEREEDE - Dinsdagmiddag nam Rudie Heintjes tijdens een recep tie afscheid van de gemeente Goede- reede. Ruim vier jaar heeft hij deze gemeente als 'hoogste ambtenaar' - gemeentesecretaris - gediend. Van uit zijn woonplaats Oude-Tonge gaat hij zijn blik oostwaarts richten, want hij wordt gemeentesecretaris van de gemeente Steenbergen, in West-Bra- bant. Tijdens de afscheidsreceptie had hij een verrassing voor burgemeester Ger van de Velde. Hij overhandigde haar het deze week verschenen boek 'Van Eiland naar Wij-land'. Hierin staan artikelen die vorig jaar deels in Eilanden Nieuws zijn verschenen. Door Adri van der Laan We treffen Rudie Heintjes aan in het gemeen tehuis van Goedereede als hij de laatste hand legt aan het opruimen van zijn kamer. Zijn Goereese tijd zit erop en hij gaat binnenkort aan de slag in de gemeente Steenbergen. Tij dens de vorig jaar gehouden afscheidsreceptie van de wethouders Van Oosterom en Bakelaar, liet laatstgenoemde tijdens zijn dankwoord weten dat Goedereede de huidige gemeente secretaris vanwege zijn kwaliteiten "niet lang zou kunnen houden". En nu al blijkt dat Teun Bakelaar gelijk heeft gehad, want nog geen jaar na deze woorden is er voor Heintjes een afscheidsreceptie. "Ik heb het hier prima naar mijn zin gehad en daarom was ik niet speciaal op een andere standplaats uit. Maar dit over kwam me en dat heb ik het aangegrepen. Het is een grotere gemeente, maar toch dichtbij en we kunnen in Oude-Tonge blijven wonen". Overigens geeft Rudie Heintjes aan dat hij bij zijn sollicitatie, ruim vier jaar geleden, heeft aangegeven dat hij in ieder geval vier jaar zou blijven. "Dit heb ik nu ook weer in Steenber- -''■"!"' -1 '- i- i id+Wt*8 De scheidend gemeentesecretaris verzekert dat hij altijd met veel plezier in Goedereede heeft gewerkt. Hij prijst hierbij de "loyale hardwerkende collega's" waarmee hij in het Goereese gemeentehuis heeft samengewerkt. De ambtsperiode van Heintjes in Goedereede kan niet gekenschetst worden als 'rustig'. Hij werkte in die korte tijd 'onder' drie burge meesters en zeven wethouders. Hij was in die korte tijd voor de bestuurders dan ook een vast punt. "Ik fungeerde als collectief gewe ten". Toen hij in 2002 in Goedereede kwam was de reorganisatie 'op papier' rond. Maar hij moest ervoor zorgen dat de plannen ook werkelijkheid werden. Ook deze ontwikke lingen hebben ertoe geleid dat zijn werk in Goedereede zeker enerverend kan worden genoemd. Vorig jaar was het veertig jaar geleden dat de dertien eilandelijke gemeenten werden samengevoegd tot de vier huidige gemeen ten. Naar aanleiding van dit feit dook Rudie Heintjes in de geschiedenis van deze ingrij pende samenvoeging en zijn bevindin gen verwoordde hij vorig jaar in een aan tal columns voor deze krant. De columns beschrijven de aanloop tot de samenvoeging van 1966 en het begin ervan. De krantenar tikelen plus een aantal hoofdstukken over de huidige stand van zaken zijn nu door Rudie Heintjes samengebracht in een boekje 'Van Eiland naar Wij-land'. Wie geen vreemdeling is in bestuurlijk Goe ree-Overflakkee weet dat er al een aantal jaren hier en daar wel eens wordt gefluisterd - of soms hardop gesproken - over de wen selijkheid van de samenvoeging van de vier gemeenten van het eiland tot één gemeente. Sommige partijen en een enkele gemeente laat bij tijd en wijle horen dat zij wel in zijn voor een samenvoeging. Anderen durven of willen het niet hardop zeggen. "De geschiede nis herhaalt zich", verzekeil Rudie Heintjes. Want ook vóór 1966 werd er meestal in het erborgen gesproken over een gemeentelijke herindeling. "Fluisteren over een samenvoe ging mocht wel, maar hardop erover spreken werd niet gedaan. En dit kom ik ook nu bij de eilandelijke bestuurders tegen". In zijn boekje 'Van Eiland naar Wij-land' beschrijft Heintjes dat er voor 1966 wel \ier pogingen zijn ondernomen om tot een De omslag van het boek, dat Rudie Heintjes "een zoektocht door de geschiedenis van bestuurlijke Goeree-Overflakkee" noemt. Met duidelijk plezier overhandigde Rudie Heintjes tijdens zijn afscheidsreceptie zijn boek 'Van Eiland naar Wij-land' aan burgemeester Ger van de Velde van de gemeente Goedereede. {Foto: Adri van der Laan) Als de link naar het heden wordt gelegd kan hij constateren dat deze pogingen er nu niet zo duidelijk aanwezig zijn, maar de provin cie werkt er toch wel naar toe. Want ook in Den Haag weet men dat samenwerking alleen maar 'onder druk' tot stand kan komen. Als voorbeeld geeft Rudie Heintjes het toeken nen van woningcontingenten. "De provincie verlangt van de vier gemeenten één visie op het huisvestingsbeleid. Als zelfstandige gemeente kan men er nu niet meer terecht en dit geldt op tal van andere gebieden. Het ont breken van een eilandelijke kunstvisie heeft er bijvoorbeeld toe geleid dat de provincie geen subsidie gaf voor de kunst op de roton des in Ouddorp. Als er geen druk van buiten af zou zijn, bleven de eilandelijke gemeenten alleen maar eilandjes". Op de vraag of de eilandelijke samenwerking in deze tijd leeft bij de bestuurders geeft Hein tjes aan dat dit niet altijd het geval is. "Er zijn op het eiland enkele partijen of bestuurders die zich er openlijk positief over uit laten". Zijn ervaring is dat de meeste bestuurders nog lang niet 'eilandbreed' denken. "De meesten zijn met lokale dingen bezig; dat willen ze zo goed mogelijk doen en daar blijft het bij". Over een al of niet verregaande samenwer king van de eilandelijke gemeenten die uit eindelijk tot één eilandelijke gemeente zal leiden ligt volgens Rudie Heintjes ook de gemiddelde burger niet wakker. "Men wil bijvoorbeeld voldoende woningbouw in de eigen kern en het zal de burger een zorg zijn of dit eilandbreed wordt bereikt of niet. "Je ziet steeds meer dat de burgers elkaar over de gemeentegrenzen vinden. Kijk bijvoorbeeld maar naar de meningen over de windmolens, het vliegveld en de natuurontwikkeling. Deze belangen overstijgen de gemeentegrenzen". Rudie Heintjes vindt samenwerking daarom van 'levensbelang' voor de vier gemeenten. Uit verschillende rapporten van de provincie kan hij opmaken dat "de provincie het eiland beschouwt als haar achtertuin. Ze gaat uit van een migratiesaldo van nul, zodat de gemeen ten geen goede uitvoering meer kunnen geven aan hun huisvestingbeleid. Dit vind ik erg. Maar de gemeenten kunnen alleen geza menlijk hiertegen in het verweer komen". Volgens Heintjes leeft bij gemeenteraadsle den nog wel het idee dat samenwerken een teken van zwakte is. "Juist als samenwerken de gemeenten kun je sterk staan". Hij wijst er verder op dat de samenwerking onder de ambtenaren al heel breed is aeaccepteerd en dat er op ambtelijk niveau "prima wordt samengewerkt. Als voorbeeld noemt hij de WMO, iets wat individuele gemeenten nooit voor elkaar zouden hebben gekregen. Dan toch maar één eilandgemeente? "Dat hoeft niet persé. Ik ga niet uit van de wet van het getal, want waarom zou een gemeente van 30.000 inwoners pas goed bestuurbaar zijn, zoals minister Remkes stelde?" In zijn boekje beschrijft Heintjes dat dit getal ook al in 1947 werd genoemd toen men over gemeentelijke herindeling sprak. Hoewel Heintjes over de eilandelijke samen werking wel een duidelijke mening heeft, geeft hij aan dat hij als ambtenaar talloze malen 'toeschouwer' is geweest bij de ver schillende overleggen tussen de gemeente besturen in het ISGO. Dit zijn volgens hem interessante vergaderingen waarvan hij heeft genoten. "Ondanks dat deze vergaderingen openbaar zijn is er nooit publiek aanwezig, dat vind ik jammer". Hij zou dan ook graag zien dat deze bijeenkomsten wat meer in de belangstelling zouden komen te staan. Het zou voor de buitenstaander dan duidelijk worden dat individuele gemeenten minder gemakkelijk grote besluiten kunnen nemen. "Men realiseert zich steeds beter dat men eerst zaken met de buren moet doen, voordat er besluiten kunnen worden genomen". In zijn voorwoord noemt Rudie Heintjes zijn boekje een 'zoektocht door de geschiedenis van bestuurlijk Goeree-Overtlakkee'. Voor de totstandkoming van het boekje heeft hij veel gesprekken gevoerd. Allereerst natuurlijk met bestuurders, maar ook met vertegenwoordi gers uit het maatschappelijke middenveld. In eerste instantie heeft hij de resultaten van deze gesprekken voor zijn studie gebruikt. Het boekje bevat een 'populaire' weergave van zijn bevindingen. In zijn columns heeft hij als startpunt genomen de oprichting van de Stichting Flakkeesche Gemeenschap in 1946, ruim zestig jaar geleden. Dit was een samenwerkingsorgaan waarin de toenmalige dertien gemeenten waren vertegenwoordigd. Op soms humoristische beschrijft Heintjes de verschillende pogingen die werden onder nomen om te komen tot een verregaande eilandelijke samenwerking of gemeentelijke samenvoeging, die uiteindelijk resulteerde in de vorming van de huidige vier gemeenten in 1966. De columns tot die samenvoeging zijn in Eilanden Nieuws verschenen. De overige hoofdstukken beschrijven de verdere pogin gen tot samenwerking in de laatste veertig jaar, waarin "vier eilanden op een eiland nog steeds geen wij-land zijn", aldus Rudie Heintjes. Het laatste woord over een verdere samen werking of eventuele samenvoeging is nog niet geschreven want in dit voorjaar zal de uitslag van de bestuurskrachtmeting van de gemeenten bekend worden. De vraag staat daarbij centraal of de gemeenten in staat zijn om hun toekomstige taken in de komende 10 tot 15 jaar te blijven uitvoeren. Al is het van een afstand, Heintjes zal de gevolgen van de uitslag met veel interesse gadeslaan. "De uit slagen zullen wel in het voorjaar van 2007 worden besproken. Er komt dan een plan van aanpak uit en dan... We gaan het meema ken," zo besluit hij zijn boek. Het boek Van Eiland naar Wij-land, dat zowel voor burgers als bestuurders als verplichte kost kan worden beschouwd, is verkrijgbaar bij de boekhandels Van der Boom, Akershoek en Vroegindeweij, maar is ook per e-mail te bestellen via entoen@planet.nl. De prijs van het boek bedraagt 12.50.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1