Ontmoetingsdag Hervormde vrouwenverenigingen Dirksland, de donkerste gemeente van Zuid-Holland Motie van afkeuring ontbeert elke steun VLOOIENMARKT 3D-iiiaterialen EIIAimBI-IIIEtiWS Jongerendienst 'KiesWIJZER' Ophalen oud papier 'Ons Koor' "Vervolg v'erJia.a.l Grondbeleid 'Projectontwikkelaar dreigt met onteigening in Spuikolk' DIRKSLAND - Bij de handelwijze van de Bouhuisen Groep, de pro jectontwikkelaar van de Spuikolk in Dirksland, zijn vraagtekens te zetten. Dat vindt de fractie van Gemeentebelangen Dirksland. Raadslid Leenders kaartte de zor gen van zijn fractie donderdag avond aan bij wethouder Konings woud. in Hellevoetsluis Bijeenkomst voor mensen met een 'beroerte' Nieuw raadslid in Dirksland Vitrineproject Sticliting Podium februari 2007 PAGINA 5 DINSDAG 30 JANUARI 2007 NIEUWIi-TONGE - üp donderdag 25 janu ari vond de jaarlijkse ontmoetingsdag van de Hervormde Vrouwenverenigingen op G G plaats in verenigingsgebouw Elim te Nieuwe Tonge. Van de regio Flakkee/Zeeland waren 16 ver- enigmgen vertegenwoordigd. Ongeveer 140 dames waren naar Nieuwe Tonge gekomen om deze dag bij te wonen. Ook het voltallige Landelijk Bstuur was daarbij aanwezig Het onderwerp van deze dag was: 'Waar leef ik voor...? De voorzitter van het landelijk bestuur, mw. M.H. Guyt heette de aanwezigen hartelijk welkom en ging voor in gebed. Ze mediteer de kort naar aanleiding van Efeze 5: 1-21 en Prediker 5; 17-19. De spreker voor deze dag, ds. P. Vernooy uit Tholen, ging in zijn lezing in op de vraag: 'Waar leeft u voor?'. "Leeft u om te genieten, om te werken of te dienen; wat is de zin van uw leven? Ons leven heeft alleen zin tegen de achtergrond van de Schepper. Als we in een depressie zitten, niet meer weten hoe we ons leven vol moeten houden, dan mogen we zien op Gods genade in Jezus' Christus, Die in alle dingen ook geleden heeft. Wij zijn stuurloos zonder de HEERE. God is het Ware Leven: de mens die zijn roeping niet heeft begre pen en in de duisternis leeft, ziet niet in dat wij kinderen mogen zijn van Het Licht." De predikant riep op om een zogenaamde stille tijd te maken voordat wij aan onze dagtaak beginnen en om onze tijd niet verkeerd te gebruiken door aan alle dingen die tegen woordig zo belangrijk lijken te zijn - zoals internet, televisie en dergelijke - al onze tijd te besteden. In de pauze was er gelegenheid om elkaar te ontmoeten. Er was ook een verkoping t.b.v. Vakantieweken voor mensen met een ver standelijke of lichamelijke beperking en ook voor alleenstaanden. 's Middags was er een geanimeerde vraag- bespreking en ging de dominee in op prakti sche vragen vanuit de zaal. Al met al was het een fijne dag, vooral ook in de ontmoeting met elkaar als leden van de vrouwenvereni gingen. Om half drie werd de dag afgesloten met psalmgezang en gebed. DIRKSLAND - En weer diende het partijloze raadslid Huber een motie in, een motie van afkeuring deze keer. En weer kreeg hij geen enkele steun van zijn collega-raadsleden. De motie van afkeuring, donderdagavond inge diend tijdens de laatste raadsvergade ring van de gemeente Dirksland, was gericht aan het adres van wethouder Koningswoud (SGP) en betrof een kwestie van circa zeventien jaar oud. Door Kees van Rixoort Koningswoud was in die tijd geen wethou der (wel raadslid), maar volgens Huber is hij wel verantwoordelijk voor het beleid van zijn voorganger. De afkeuring van het raads lid betreft het bouwen van een woonhuis in Herkingen, waarvoor nooit toestemming is verleend, maar dat oogluikend zou zijn toe gestaan. Huber stelde ook dat de raad nooit is ingelicht en dat de wethouder ruimtelijke ordening daarmee de raad onjuist en onzorg vuldig heeft geïnformeerd. "Het is een kar dinale zonde de volksvertegenwoordiging niet goed in te lichten", aldus het eerder uit de PvdA-fractie getreden gemeenteraads lid. "Het vertrouwen tussen de raad en de wet houder is hierdoor ernstig geschonden. Het college belooft verbetering, maar dan zal dat in onze opinie met een andere wethouder moeten zijn. Dit is geen probleem van van daag of gisteren, maareen lang bestaand pro bleem. De wethouder is in onze ogen ernstig in gebreke gebleven." Volgens Huber is er sprake van willekeur en rechtsongelijkheid. Hij refereerde aan de controle op illegale bewoning in bungalow park Herkingeiv En: "Wij forceren mensen een balkon af te breken of te verkleinen dat niet aan de wet- en regelgeving voldoet, op straffe van een dwangsom. De Fractie Huber vindt dat de wet- en regelgeving gehand haafd moet worden, maar het kan niet zo zijn: jij wel en jij niet. Maar we hebben een wethouder die dat wel doet en gedaan heeft en waarschijnlijk is dit de gewoonte geweest in de gemeente in het verleden. Het zou de wethouder sieren zijn verantwoordelijkheid te nemen en af te treden." Hel was al direct duidelijk dat de motie van Huber onvoldoende steun zou krijgen. Na het verweer van de wethouder bleek zelfs nie mand de afkeuring te ot^len. Koningswoud meldde dat er niets illegaals gebeurd is, dat de bouw destijds formeel is toegestaan en dat een en ander ook tot uiting zal komen in het bestemmingsplan, dat op het punt van herzie ning staat. Verder memoreerde de wethouder, dat "de burgemeester in die tijd veel meer beslissingen nam dan de wethouder". De motie kwam naar voren tegen de achter grond van de discussie over het grondbeleid van de gemeente Dirksland. Uit een rapport van de Rekenkamercommissie Goeree-Over- tlakkee blijkt dat dit beleid voor verbetering vatbaar is en dat zowel het college als de geineenteraad steken hebben laten vallen op dit gebied. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om het informeren, vastleggen en verantwoor den. De aanbevelingen om het grondbeleid te ver beteren kregen raadsbrede steun en het col lege kreeg de opdracht om een nota grondbe leid op te stellen. Diverse fracties deden de suggestie om niet zelf het wiel uit te vinden, maar in den lande op zoek te gaan naar nota's grondbeleid die als uitgangspunt kunnen die nen voor een Dirkslandse nota. Gemeente belangen Dirksland kwam zelfs al met een conceptnota grondbeleid op de proppen, "die kan dienen om verder richting te geven aan de beraadslagingen en besluitvorming". Het huiswerk van de fractie werd raadsbreed omarmd. Dit in tegenstelling dus tot de motie van Huber. Door Kees van Rixoort "Uit een gesprek met een eigenaar van een bedrijf op de Spuikolk is naar voren geko men dat de wijze waarop de projectontwik kelaar bedrijven benadert om hun panden en gronden te verwerven, de nodige vraagte kens oproept", aldus Leenders. "Zo worden er bedragen geboden die niet in verhouding lijken te staan met de waarde van de panden en gronden." Hapt een ondernemer tijdens de onderhandelingen niet snel genoeg toe, naar de zin van de projectontwikkelaar, dan zou hij door de wervende partij geattendeerd worden op de mogelijkheid van onteigening door de gemeente. "Tevens", vervolgde Leenders, "wordt bestaande bedrijven gead viseerd Dirksland te verlaten en elders op een bedrijventerrein hun bedrijf voort te zetten." Het raadslid wilde van de wethouder weten of het college op de hoogte is van deze manier van werken en of er navraag is gedaan naar de reputatie van de projectontwikkelaar. Ook vroeg hij of het college wel pal staat voor het behoud van werkgelegenheid binnen de gemeente. Wethouder Koningswoud antwoordde dat hij niet op de hoogte is van de handelwijze van de projectontwikkelaar en dat het col lege daar ook niet verantwoordelijk voor is. Wel zegde hij toe het punt mee te nemen in het gezamenlijk overleg. Volgens de wethou der hoeft voorts geen enkele ondernemer het dorp uit, na het verlaten van de Spuikolk. "Herplaatsing is mogelijk bij de watertoren. De oppervlakte is voldoende voor de onder nemers die verder willen." Volgens de wethouder is supermarktconcern Aldi nog altijd geïnteresseerd in een vesti ging in Dirksland. Eerder werd de Spuikolk genoemd als vestigingsplaats. Koningswoud: "Men wil ook een tijdelijke locatie, maar alleen als er zicht is op een permanente ves tiging. Daar is nu nog geen zekerheid over." De gemeenteraad nam het besluit om een bestemmingsplan voor de Spuikolk voor te bereiden, die de ontwikkeling van woningen en detailhandel mogelijk maakt. OUDDORP - Op 4 februari a.s. is er in de Gereformeerde kerk te Ouddorp een jon gerendienst met als thema 'KiesWIJZER'. Tijdens deze dienst wordt dit thema op een leuke en verrassende manier belicht door ds. C.G. Kant. De avond wordt muzikaal bege leid door Praiseband eXalt. De dienst begint om 18.30 uur. Iedereen is hartelijk welkom. SOMMELSDIJK - Op 3 februari a.s. kun nen de inwoners van Sommelsdijk (m.u.v. de Westplaat) de mannen van Mannenkoor Ons Koor weer verwachten. Ze halen dan tussen 9 en 12 uur 's morgens het oud papier en kar ton op, mits dit goed verpakt en op een goed zichtbare plaats aan de weg is gezet. Eventu ele grote partijen kunnen op afspraak worden opgehaald. Ook kunt u tussendoor papier en karton in de containers van het mannenkoor aan de Molenweg in Middelhamis depone ren. Voor meer informatie over Ons Koor en contactadressen zie website www.mannen- koorons-koor.nl. Op zaterdag 3 februari a.s. wordt in het sportcentrum De Eendraght aan de Sport- laan te Hellevoetsluis weer de maandelijkse vlooienmarkt gehouden. Dat de Hellevoetse vlooienmarkt in een behoefte voorziet, blijkt elke keer weer uit de overweldigende belang stelling die er bestaat, zowel bij de bezoekers als bij de deelnemers. Vele tientallen stand houders zien telkens weer hun overtollige goederen van eigenaar veranderen. De vlooi enmarkt is een markt waar particulieren hun overtollige spulletjes aan de man kunnen brengen. Ook verenigingen maken veelvuldig gebruik van dit soort markten, bijvoorbeeld om restanten van hun eigen rommelmarkten, fancyfairs, etc, te slijten. Verder kunnen ook particulieren die vanwege hun hobby dingen ven'aardigen of een verzameling op willen ruimen inschrijven voor een plaats op de vlooienmarkt. Bedrijfsmatig mogen echter geen goederen worden verkocht. De vlooi enmarkt in Hellevoetsluis is voor het publiek geopend van 9.00 tot 14.00 uur, de toegangs prijs bedraagt 1,50 per persoon. Voor meer informatie kan men terecht bij Kwekel Evenementen, tel.: 0181-313742 of website www.vlooienmarkt-hellevoetsluis.ni. SOMMELSDIJK - De Nederiandse CVA- vereniging 'Samen Verder' regio ZH, afde ling ZH-Eilanden. organiseert op zaterdag 3 februari a.s. van 14,00-16.30 uur in de ver gaderzaal van Verpleeghuis De Samaritaan, Koningin Julianaweg 59, 3245 KA SOM MELSDIJK een themabijeenkomst voor leden, partners en belangstellenden, die te maken hebben met een 'beroerte'. Het thema van deze middag is 'Verliesverwerking rond een CVA'. Gastspreker is de heer J. Keuning die dit onderwerp zal inleiden en de vragen van de aanwezigen zal beantwoorden. Jaarlijks krijgen zo'n 30.000 Nederlanders een beroerte (ook wel een Cerebro Vasculair Accident genoemd). Al die mensen hebben van de een op de andere dag een handicap, zichtbaar maar ook onzichtbaar, waar zij en hun omgeving mee moeten leren omgaan. De Nederlandse CVA-vereniging 'Samen Verder' regio ZH afdeling ZH-Eilanden wil op deze middag allen die met een CVA ('beroerte') te maken hebben gelegenheid geven om over zo'n belangrijk onderwerp alles te horen wat belangrijk kan zijn. Met de bijeenkomsten trachten zij 'lotgenoten' de gelegenheid te geven elkaar te ontmoeten en elkaar te steunen. U kunt zich voor deze gratis bijeenkomst aanmelden bij de contactpersonen, de heer A.H. Hutink, tel. 0187-484381, of mevrouw D.J. den Hoed-den Boer, tel. 0187-483899. SOMMELSDIJK - ledere woensdag in recreatiecentrum 'De Staver': van 10.00- 16.00 uur 3D-materialen en workshop. Iedereen is hartelijk welkom. DIRKSLAND - Johan Wolfert is donder dagavond beëdigd als nieuw gemeenteraads lid van de gemeente Dirksland. Hij is in de fractie van de ChristenUnie de opvolger van Jos Toes, die in december 2006 afscheid nam. Wolfert komt niet geheel blanco in de Dirkslandse politiek; hij was al lid van de steunfractie en vergaderde mee in een van de raadscommissies. Het nieuwe raadslid werd namens zijn collega-raadsleden toege sproken door CDA-er Sandee, nestor van de raad en aan de vergadertafel buurman van Wolfert. "Wij hopen op een goede samen werking en dat het je gegeven is je mening kenbaar te maken, zodanig dat we samen het beste voor deze gemeente weten te vinden. Ik wens je veel wijsheid", aldus Sandee. Daarna kon Johan Wolfert de felicitaties in ontvangst nemen. GOEREE-OVERFLAKKEE - In het vitrineproject van Stichting Podium Goeree-Overflakkee deze maand bij zondere aandacht voor de vitrine in het gemeentehuis te Middelhamis, met daarin etsen van Lijntje Kraan uit Sommelsdijk. De laatste veertien jaren voor haar pensioen werkte Lijntje als verpleegkundige in diverse functies in het ziekenhuis te Dirksland. Nadat ze met werken gestopt was, kreeg ze tijd voor haar tuin en andere creatieve hobby's. Ze nam o.a. teken- en schilderles bij Suzan Offereins. Toen ze in 1989 met een vriendin een tentoonstelling op de academie in Rot terdam bezocht, raakte ze geboeid door etsen en nam daarop les bij Lydia Oerlemans-van der Poel. Ze bezoekt de academie nog steeds vanwege de vele technische mogelijkheden en kunstzinnige contacten daar. Etsplaten worden op de academie bewerkt en daarna thuis afgedrukt. Het werk in 'haar' vitrine geeft een blik op haar hele oeuvre. De onder werpen komen vooral uit haar tuin of uit de vrije natuur en is het anders, dan heeft ze daar een mooi verhaal bij. Etsen is een ambacht dat je moet leren en dat veel mogelijkhe den biedt, zoals lijnetsen, aquatinten, ver- nis-moux en reliëf-etsen. Door op het laatst verschillende kleuren te gebruiken, ontstaan verschillende sferen in de plaatjes. De inhoud van de andere vitrines in februari: Huisartsenpraktijk Ouddorp: 2becreative2 met producten van hun workshops; Gemeentehuis Goedereede: Peter Saarloos met houtdraaiwerk; 't Haegse huus te Stellendam: Josina van Prooijen met schilderijen; Vroonlande te Dirksland: Niels met religi euze kunst; Lijntje Kraan. Ziekenhuis Dirksland: Brigitte Tragi met schilderwerk; Geldershof te Dirksland: Nienke van Ros- sum met houtsnedes; De Samaritaan te Sommelsdijk: Jan Roedoe met schilderijen; De Goede Ree te Sommelsdijk; Oud Emailen van Lydia Braber; Bibliotheek Middelhamis: Marianne Bosch met aardewerk; Gemeentehuis Oude-Tonge: Beeldjes en tek sten van Mei Dale; Bibliotheek Oude-Tonge; Nella Visser en Janny v/d Boogert met beeldjes; Ebbe en Vloed te Oude-Tonge: Mirian Zim merman met schilderijen; 't Centrum te Ooltgensplaat: de Bijenclub. DIRKSLAND - Lekker donker of onveilig? De gemeente Dirksland staat de laatste jaren te boek als de donker ste gemeente van Zuid-Holland. Het college van B en W is daar blij mee "in het kader van de bestrijding van lichthinder en het besparen van ener gie". In Melissant zullen ongetwijfeld mensen zijn die het daar mee eens zijn. Maar de hondenbezitters die hun trouwe viervoeter regelmatig uitlaten op het uitlaatveldje achter de Fabius- straat denken er anders over. Die vin den dat veldje maar een enge, donkere plek als ze 's avonds nog even met de hond op stap gaan. Door Kees van Rixoort Gemeentebelangen Dirksland kaartte het probleem aan in de gemeenteraad en diende in augustus 2006 een initiatiefvoorstel in om verlichting aan te brengen. Een voorstel dat direct weer werd ingetrokken toen bleek dat andere fracties niet stonden te trappelen om daar medewerking aan te verlenen, ook omdat er meerdere van die enge, donkere plekken zijn in de gemeente. Akkie Krouwel, lid van de steunfractie van Gemeentebelangen en inwoonster van Melis sant, liet het er echter niet bij zitten. Ze stelde tijdens een commissievergadering opnieuw vragen over de kwestie. En op 18 januari kwam het antwoord van het college. "Er is gesuggereerd dat burgers zich onveilig zou den voelen, terwijl bij ons en onze organisa tie daarover geen enkel signaal is binnenge komen", schrijven B en W aan de fractie van Gemeentebelangen. "Uit recent onderzoek (veiligheidsrapportage Rotterdam-Rijnmond 2006) is gebleken dat de gemeente Dirksland bekend staat als de gemeente waar men zich van alle regiogemeenten het minst onveilig voelt in de eigen buurt (slechts 4%), met zeer weinig criminaliteit. Als daarnaast bij de gemeente geen signalen binnenkomen van het zich onveilig voelen door burgers, dan vragen wij ons af waar de informatie van uw fractie op gebaseerd is." Waarna de passage volgt over de donkerste gemeente van Zuid- Holland. B en W wijzen op de landelijke trend om het aantal lantaarnpalen te vermin deren. "Dit alles in het kader van het voor komen van lichthinder en het besparen van energie. Mens en natuur kunnen veel hinder ondervinden door een overmaat van licht, door verstoring van het dag- en nachtritme. Nachten zijn nog maar zelden echt donker en stertenhemels nog nauwelijks zichtbaar. De veronderstelling dat de verkeersveiligheid gebaat zou zijn bij (extra) straatverlichting blijkt ook onjuist, evenals de gedachte dat het preventief zou werken ten aanzien van criminaliteit." Passages die donderdagavond, tijdens de laatste gemeenteraadsvergadering, tot een pissige reactie leidde van Gemeentebelan gen-voorman Jan Leenders. "Dit antwoord doet geen recht aan de behoefte aan sociale veiligheid in de gemeente Dirksland." Hij deed het college ook nog de suggestie om dan maar aan Eneco te vragen om 'de stop' van de gemeente Dirksland er maar hele maal uit te trekken. Dan blijft Dirksland in ieder geval zonder probleem de donkerste gemeente. Rinus Struik (ChristenUnie) was minder sarcastisch, maar vond ook dat er sprake was van "onvoldoende afwikkeling" van de vragen. Akkie Krouwel begrijpt het niet: "Waar heb ben we 't nu over? Twee lantaarnpalen, meer niet! Een paar duizend euro, meer zal het echt niet kosten. Wat meer licht en dan worden de honden weer gewoon op het uitlaatveldje uitgelaten; nu gebeurt dat op het speelveldje, dus trappen de kinderen die daar spelen con- .stant in de poep." In de brief van B en W staat nog dat bezien wordt of "door herschikking van lichtpunten de verlichting rond het speelveld en de hon- denuitlaatplaats te Melissant geopdmaliseerd kan worden". Of dat de oplossing is voor de plaatselijke hondenbezitters is nog niet dui delijk. Of de eerste plaats van de gemeente op de lijst van donkere gemeenten daarmee in gevaar komt, evenmin. -42- Na elven bracht hij haar weg, ging niet meer mee naar binnen. Bedanken zou hij de volgende dag wel doen, daarvoor was het nu te laat geworden. 's Avorids op zijn kamertje alleen was hij beschaamd geweest. Wat was hij de laatste weken vaak moede loos en verdrietig geweest. Opstandig soms, omdat het scheen, alsof de Heere naar zijn bidden niet luisteren wilde. Soms had hij het vragen aan de Alwetende om oplossing van de raadsels wel eens willen staken. God hoorde tóch immers niet. Al zijn bidden was immers toch tevergeefs. Nog steeds was het niet uitgekomen, wie dat geld in zijn lade gelegd had. Maar hij had, uit kracht van opvoeding, het toch niet na durven laten. Hij had iedere avond tóch weer de knieën gebogen en nu eens lang, dan weer kort de Heere om uitkomst gesmeekt. En zie nu eens. Beschaamd had hij het hoofd gebogen. Wat had de Heere toch wonderlijk gezorgd en zorg de nóg. Broodsgebrek hadden ze niet, hij had weer ander werk gekregen, al was dat nu niet zo plezierig als hij wel wenste. Hij kon toch in ieder geval in hun onderhoud voorzien. Lang had hij die avond op de rand van zijn ledi kant gezeten, nog aangekleed. Hij moest nodig een nieuw pak hebben. De vorige avond had hij het er nog met zijn moeder over gehad, maar het kon er niet af. Het geld, daarvoor nodig, was er niet. En nu werd het hem zo maar in huis gebracht en zo'n best. Kleintjes had hij tenslotte zijn knieën gebogen en de Heere gedankt. Oók even gevoeld het lelijke van zijn gedachten de laatste tijd. Maar helemaal er zich aan overgegeven had hij toch niet, hij had er tegen gevochten. Niet één avond had hij verzuimd te bid den. Misschien had de Heere daarom...? Nee, nee, dat niet. Onwillig schoof Evert op zijn knieën heen en weer over de rand van zijn ledikant. Nee, daarom had de Heere het niet gedaan. Hij wist heel goed, dat de Heere niets om de mens deed, ook om hèm niet. Want er waren nog zoveel zonden, die hem dagelijks aankleefden, dat kon hij met zijn verstand wel nagaan, dat de Heere hem alleen daarom wel in de grootste ellende kon laten verzinken. Van bidden kwam niet zo heel veel. Hij lag te vechten tegen de gedachten van eigen braafheid, die in hem opwel den en die eerlijk gezegd nog wel strelend waren ook. Doch omdat hij beter wist, daarom verzette hij er zich tegen. Hij voelde zijn eigen dwaasheid, stond op en kleedde zich uit, want al vroor het niet, het was toch midden december. Toen was hij snel onder de dekens gedoken. Negen dagen later was er weer zo iets raadselach- tigs gebeurd. Het was twee dagen voor Kerstmis, dan was zijn moeder jarig. Van Vliet en zijn vrouw en vanzelfsprekend ook Dora waren bij hen op visi te geweest. Gezellig zaten ze in de kamer. Plotseling was er gebeld. Hij had open gedaan. "Woont hier de weduwe Kooistra?" had een hem onbekende gevraagd. "Ja, moet u haar soms spreken?" "Niet nodig. Dit moest ik hier afgeven," en de vreemde had hem een pakket overhandigd. "Mag ik ook weten, van wie het afkomstig is?" had hij snel gevraagd. "Dat is mij verboden. Goeden avond," en haastig was de onbekende in het duister verdwenen. Verbaasd had hij een ogenblikje voor de open deur gestaan, die toen zacht gesloten en was daarop naar binnen gegaan. "Hier," en hij overhandigde het aan zijn moeder, "dit gaf iemand mij." "Heb je dan niet gevraagd, wie de gever was," infor meerde zij. "Mocht hij niet zeggen zei-d-ie." Nieuwsgierig maakte de weduwe Kooistra het pak open. Het bleek een nieuwe wintermantel voor haar te bevatten. Een grote lap stof, voering en een enve loppe met vijftig gulden, zeker voor het maakloon. Enigszins onthutst had mevrouw Kooistra het uit gepakt. Geen enkele aanwijzing gaf enig vermoe den van wie deze prachtige gift kwam. Snel had Evert Dora aangekeken. Zou dat soms weer van Van Vlijmen komen? Dora had die vragen de blik opgevangen en begrepen. Ze had het hoofd geschud en de schouders opgehaald. Ook Van Vliet en zijn vrouw hadden verbazing getoond. Toen hij 's avonds Dora wegbracht, had hij nog eens bij haar geïnformeerd. Zij wist ook van niets, maar ze kon er wel achter komen, had ze beloofd. De volgende dag had hij vernomen, dat Van Vlijmen deze keer de gever niét was. Maar wie dan? Samen hadden ze de daaropvolgende dagen hun hersens gepijnigd, gegist, veronderstellingen gemaakt, zonder natuur lijk tot een bevredigende oplossing te komen. Even was de gedachte aan Van Vliet in hen opgekomen, doch dat hadden zij aanstonds weer laten varen. Neen, die hadden daarvoor tè gewoon gedaan. Zijn moeder had het ook aan Bertus gevraagd, maar die wist eveneens nergens van af. Die gaven zich trou wens toch niet arm, hoewel ze rijk hun brood had den in de bakkerij. De herkomst van dat geschenk was en bleef onbekend. Het was anders juist van pas gekomen, want haar oude mantel kon eigenlijk niet meer mee. Dit najaar had zij een nieuwe win termantel willen kopen, toen het ontslag van Evert een streep door de rekening haalde. Aan zo'n grote uitgave kon zelfs niet gedacht worden. Toen met Kerstmis ouderling Dijkstra bij hen op bezoek geweest was en zij de hele geschiedenis aan hem verhaald had, was diens antwoord geweest; "De God van Elia leeft nog, mevrouw Kooistra." De tranen waren haar bij dat antwoord in de ogen gesprongen. "Dat is waar," had zij met omfloerste stem gezegd. Maar datgene, waar Evert eigenlijk op wachtte, waar hij dag aan dag naar uitzag, kwam niet. Nog steeds rustte de verdenking van het ontvreemden van die vijfhonderd gulden op hem. Het pijnlijke daarvan sleet wel iets, maar kwam toch soms weer in al zijn zwaarte op hem af. Zoals onlangs, tussen Kerstmis en Nieuwjaar. Toen was hij op een hoek van een straat bijna tegen zijn vroegere patroon mijnheer Andijk opgebotst. Zwijgend had deze hem even aangekeken. Hij was bloedrood geworden, had zijn ogen neergeslagen. Het had hem. Evert, een paar ellendige dagen bezorgd. Hij wist, dat Bakker zijn plaats ingenomen had. Later had hij zichzelf zijn verlegenheid en ver warring verweten. Wat was hij toch een ezel, een sufferd. Waarom moest hij nu zo kleuren? Hij had toch immers niets gedaan? Nu zou mijnheer Andijk zijn onbeholpen gedrag als een bewijs van schuld houden. Stom van hem. Hij had hem aan moeten spreken, hem moeten vragen, of het nog nooit uit gekomen was, of hij nog geen enkel spoor van de dader ontdekt had. Hij had hem eerlijk en open in de ogen moeten kijken, fier zijn hoofd rechtop. Hij had... Te laat! Het was voorbij, eer het eigenlijk goed tot hem doorgedrongen was. Hij had mijnheer Andijk een ogenblikje nagekeken, toen deze rustig voortwandelde. Och, met zijn werk ging het nu wel sinds hij daar orde op zaken had gesteld. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 5