'Begin van vervolg van bedrijvenpark Oostflakkee' 'Wonen én werken moet weer mogelijk worden op Flakkee' Mensenrechten, een uiting van Zijn heerschappij --Ah EIIAHDEtl-tllEUWS Wethouder over 'Ouddorps klussenbedrijf Van der Valk hoopt dat eerste pand op bedrijvenpark Oostflakkee aantrekkende werking heeft Graantje meepikken On volkomenheden Orgel- en pianoconcert Martin Mans en Jan Vayne In Grote Kerk Maassluis KoersbalmJddag voor senioren Bingo in 'De Schakel' 'Spetterdisco geen taak voor jongerenwerkers' Gratis spaarlampen voor minima Oostflakkee Opgeven voor Blaeuwe Stapper Kerkdiensten Ger. Gem. Debatavond met provinciale politici Maïtre André BV opent eerste pand op bedrijvenpark Oostflakkee Toonaangevende speler Kijkje in de keuken GOEDEREEDE - Vorig week vrij dag plaatsten we een artikel waarin Dirk Hoek uit Ouddorp zijn beklag deed over de gemeente Goedereede. Met het artikel zochten we wethou der RO van de gemeente Goeder eede, Ton Admiraal, op. En die gaf zijn reactie. Ingezonden: OUDE-TONGE - "Bij de start van de plannen rondom het bedrijvenpark Oostflalikee zat de economie nog in een dip. Maar nu trekt de economie aan en hier zijn we er met het nieuwe bedrijvenpark klaar voor". Dat zei wethouder Gert-Jan van der Valk van de gemeente Oostflakkee op de nieuw jaarsreceptie van bedrijvenpark Oost flakkee, die vrijdag 26 januari werd gehouden. Door Roeland van Mourik De receptie kon plaatsvinden in het net geopende pand van Maïtre André BV, die zich als eerste bedrijf op het terrein, strate gisch gelegen nabij de N59, vestigde. Van der Valk hoopt dat het nieuwe pand een natrekkende werking heeft op andere onder nemers. "Dit prachtige bedrijfspand is een visite kaartje en we hopen dat dit als een magneet gaat werken". Inmiddels wordt er naast het pand van Maitre André een nieuw pand gebouwd en ook voor de rest van het terrein zijn al enkele aanmel dingen. Goeree-Overflakkee hoopt door het ontwik kelen van het bedrijvenpark een graantje mee te pikken van de aantrekkende econo mie, gaf de wethouder economische zaken aan. "Werkgelegenheid is voor Flakkee erg belangrijk. Wonen én werken moet weer mogelijk worden op het eiland en het pen delen naar de omliggende regio's moet ver minderen". Van der Valk hoopt daarom dat er de komende tijd de "nodige palen in de grond gaan". "De start is er. maar het vervolg komt er aan", sprak hij hoopvol. "Daarbij gaat de kwaliteit van de te bouwen panden op het bedrijven park voorop, niet de kwantiteit", voegde hij er aan toe. Het door de gemeente opgestelde beeldkwaliteitplan moet daarvoor garant staan, is de overtuiging van de wethouder. Van der Valk riep de aanwezige onderne mers, die interesse hebben in een perceel op het bedrijvenpark, op zich te vervoegen bij het verkoopinformatieteam. Daarna bracht hij een toast uit op een vruchtbaar 2007. Maïtre André-directuer André Koudstaal kreeg vervolgens van ir. Hans van der Bijl, directeur van bedrijvenpark Oostflakkee, een cadeau overhandigd. Wethouder Van der Valk had even daarvoor al aangegeven dat het cadeau een kunstwerk van Marga Bles betrof. "Symbolisch van karakter, omdat Bles beelden maakt waarin mensen met een kleine onvolkomenheid worden geboetseerd. In onvolkomenheden zit ten diepte het unieke van de mens", gaf hij daarbij aan. Na deze formaliteiten werd het voor de ondernemers tijd om informeel bij te pra ten, wellicht over eventuele vestiging op het nieuwe bedrijvenpark. "Dit pand is een uit nodiging om je hier te vestigen", had Van der Valk in zijn toespraak al tegen de aanwezigen gezegd. De ondernemers werden daarom een eindje in de goede richting geholpen, doordat ze een rondleiding door het nieuwe gebouw van Maïtre André kregen. Op zaterdag 17 februari 2007 geven de beroemde, langharige pianovirtuoos Jan Vayne en de bekende organist Martin Mans een concert in de Grote Kerk in Maassluis. Zij brengen een nieuw programma ten geho re waarbij zij vierhandige werken spelen, muziek voor twee instrumenten en tevens profileren zij zich op hun eigen instrument. Enkele titels die op het programma staan zijn: Mars uit Aida van Verdi, Once upon a time in the West van Morricone, Conquest of Paradise van Vangelis, Phantom of the Opera van Lloyd Webber en The battle Hymn of the Republic van Wilhousky. Martin Mans speelt enkele geliefde orgelimprovisaties op het monumentale Garrels orgel en Jan Vayne improviseert ter plaatse op verzoek. Centraal op dit concert staat de presentatie van hun eerste, langverwachte orgel/piano CD. De titel van dit album luidt: 'Twee klaviervir tuozen in concert' Hierop staan de mooiste werken uit hun gezamenlijke repertoire. Het concert begint om 20.00 uur. Reserveren kan op drie manieren: via website www.mar- tinmans.nl, per e-mail: info@martinmans.nl of telefonisch op 0348-433893. Op de con certavond zijn toegangskaarten ook aan de kerkdeur te koop, echter zolang de voorraad strekt. De toegangsprijs bedraagt 15 aan de kerk en voor kinderen t/m 11 jaar €7,50. Wie reserveert, krijgt een korting van 2,50. Op het concert in Maassluis zijn de CD's en DVD's van Jan Vayne en Martin Mans ver krijgbaar. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Is een uitgave van Uitgeversmaatschappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)485736 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Soramelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)471020 e-mall: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,35; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur slultlngstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 urn- voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. VUlerlus, tel.(0187)471022, e-mall: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 12,00 Per halfjaar €21.00 Per Jaar €40,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Mlddelharnls 342001108 OUDDORP - Morgen, woensdag 31 januari, houdt SWO/Companen voor alle 55-plussers van de gemeente Goedereede een middag over koersballen. De middag wordt gehou den in m.f.g. Dorpstienden en begint om 14.00 uur de zaal is open vanaf 13.30 uur. Uit Oude-Tonge komen 8 koersballers van de club 'de Kromme bal' een demonstratie geven. U kunt zelf ook een balletje rollen en het spel uitproberen. Het is een gezellig spel waarbij u wel regelmatig beweegt, maar niet lenig hoeft te zijn. U bent van harte welkom. Ook kunt u deze middag langskomen voor andere activiteiten zoals een spel doen of gezellig een bakje koffie drinken. Wie meer informatie wil, kan bellen met de SWO, tel. 641344. DIRKSLAND - De Dirkslandse Kleindie- renvereniging organiseert maandag 5 febru ari weer een bingoavond in gebouw 'De Schakel', Beatrixlaan 31 te Dirksland. Er worden 15 rondes gespeeld met een prijs van 10 voor een volle kaart en een super- ronde met een hoofdprijs van 50. De zaal gaat open om 18.30 uur, de avond begint om 19.30 uur. DIRKSLAND - Waar moeten de jon gerenwerkers zich mee bezighouden in het geringe aantal uren dat ze binnen de gemeente Dirksland te besteden hebben? In ieder geval niet met het organiseren en begeleiden van spet- terdisco's en inloopdisco's. Dat vindt vrijwel de hele Dirkslandse gemeen teraad, die donderdagavond discus sieerde over de Notitie Jongerenwerk Goeree-Overflakkee. Door Kees van Rixoort Met de Stichting Companen, die het jonge renwerk uitvoert op Goeree-Overflakkee, sluiten de vier gemeenten op het eiland een overeenkomst. Daarin wordt, kort samen gevat, afgesproken wat de jongerenwerkers doen aan overiastvermindering en welke laagdrempelige activiteiten ze organiseren. De spetterdisco in zwembad De Gooye te Dirksland en de inloopdisco's in Melissant en Herkingen horen daar wat de Dirkslandse politiek betreft niet bij. Op PvdA-raadslid Van der Vlugt na stemde de hele raad voor een amendement van de ChristenUnie om deze activiteiten te schrappen uit het werk programma. "Wij zijn van mening dat de maximale moge lijkheden van het jongerenwerk moeten wor den ingezet in curatievejongerenactiviteiten", luidde de argumentatie van de ChristenUnie. Met andere woorden: meer inzet ten bate van de jongeren die op het verkeerde pad dreigen te raken. Het zou gaan om 15 procent van de doelgroep. En de spetterdisco en inloopdisco dan? Die kunnen gewoon blijven, maar dan onder lei ding van vrijwilligers of, in het geval van de spetterdisco, van het zwembadpersoneel. Overigens: voor de SGP is dat niet nodig en mogen de disco's terstond verdwijnen, aldus raadslid Ju, die ook vroeg om netwerkvor ming tussen de jongerenwerkers en de ker ken. "De kerkelijke jongeren worden tot nu toe niet bereikt. Maar, we kunnen er niet omheen, ook daar kennen we problemen." Wethouder Bruggeman zegde toe er werk van te maken. Ook nam hij goede nota van het bijna algemene gevoel omtrent disco's als werkterrein van de jongerenwerkers en de roep om het jongerenwerk zich te laten concentreren "op de jeugd die dreigt te ont sporen". Het afgelopen jaar zijn de energielas- ten flink gestegen. Ook het komende jaar zullen deze lasten naar verwach ting verder stijgen. Huishoudens met een minimum inkomen kunnen daar door in de problemen komen. De gemeente Oostflakkee komt huishou dens met een inkomen tot 10% boven bijstandsniveau tegemoet door hen de mogelijkheid te bieden via de gemeente spaarlampen aan te schaffen. Doordat bijzondere bijstand wordt verstrekt voor de spaarlampen, kosten de lam pen deze huishoudens helemaal niets. Energiebesparing en broeikaseffect Niet alleen wordt per spaarlamp over de gehele levensduur van de lamp (gemiddeld zo'n 8 jaar) per jaar 50 aan energiekosten bespaard, tevens wordt een bijdrage gele verd aan de bestrijding van het broeikasef fect. Over de hele levensduur van de lampen leveren iedere 6 spaarlampen een reductie op van 1 ton C02. De gemeente schat in uiteindelijk zo'n 1200 spaarlampen aan de inwoners te verstrekken. Daarmee wordt een besparing gerealiseerd van 60.000 en een reductie van maar liefst 200 ton (tweehonderdduizend kilo) C02 gas. Stichting SUmUcht! De lampen zijn door de gemeente grootscha lig ingekocht bij de Stichting Slimlicht!. Dit is een stichting zonder winstoogmerk die als doel heeft om ervoor te zorgen dat zoveel mogelijk gloeilampen worden vervangen door spaarlampen. Zij wil hiermee aantonen dat ook eenvoudige acties een grote bijdrage kunnen leveren aan een beter milieu. Door de grootschalige inkoop kunnen spaar lampen (van A-kwaliteit) voor een bedui dend lager bedrag dan in de winkel worden verstrekt aan de minima. Er zijn peertjes, kaarsen en sticks waaruit de minima zelf hun keuze kunnen maken. Maximaal kan voor 37 aan spaarlampen per huishouden wor den uitgekozen. Actie De actie is eenvoudig opgezet. De huishou dens waarvan bij de gemeente bekend is dat zij een minimaal inkomen hebben, ontvangen een brief met een aanvraagformulier. Hierin staan alle voorwaarden vermeld. De huishou dens krijgen, als zij het aanvraagformulier inclusief de gevraagde bewijsstukken per soonlijk op het gemeentehuis inleveren (aan de balie van sociale zaken tussen 9.00 uur en 12.00 uur), de lampen direct mee. Huishou dens die geen brief ontvangen en denken dat zij aan de voorwaarden voldoen, kunnen het aanvraagformulier telefonisch opvragen. Iedereen die meer informatie wil hebben over deze spaarlampenactie, kan terecht bij de consulenten van de afdeling Zorg en Samen leving (tel. 0187-647100). De actie loopt tot 1 april 2007. OUDDDORP - In 2007 bestaat VW Oud- dorp aan Zee 75 jaar. Ter gelegenheid daar van wordt de Blaeuwe Stapper, het VVV- evenementenprogramma voor de gemeente Goedereede, in een feestelijk jasje gestoken. Afgelopen week ontving een groot aantal bij de VVV bekende organisaties een schriftelij ke oproep om de nieuwe evenementen voor de gratis vermelding in de Blaeuwe Stapper aan te leveren. Voor vermelding in de Blaeuwe Stapper komen die evenementen in aanmer king die plaatsvinden in de gemeente Goe dereede. Organiseert u ook een evenement in de gemeente Goedereede maar ontving u geen aanmeldformulier, neem dan contact op met de redactie van de Blaeuwe Stapper in 't Blaeuwe Huus, e-mail info@vvv-oud- dorpaanzee.nl, tel. 0187-681789. Voor die organisatie die op een meest ludieke of origi nele wijze in de naam van het te organiseren evenement of bijv. in de prijsstelling het jubi leumgetal '75' kan verwerken of aan het jubi leum aandacht wil besteden, ontvangt gratis een vermelding van 2 advertentieblokken op de achterzijde van de Blaeuwe Stapper 2007. De Blaeuwe Stapper zal medio april verschijnen, maar z.s.m. zullen de evene menten vermeld worden op de website www. vvvzeeland.nl en zal VVV Ouddorp aan Zee zorgdragen voor het versturen van informatie over de evenementen in de gemeente Goe dereede naar zo veel mogelijk regionale en landelijke redacties van dag- en weekbladen, magazines en websites. OOLTGENSPLAAT - Woensdag 31 janu ari, 19.30 uur, ds. L. Blok. OUDE-TONGE - Woensdag 31 januari, 19.30uur, ds. J.W. Verweij. MELISSANT-Donderdag 1 februari, 19.30 uur, ds. C.J. Meeuse. DIRKSLAND - Donderdagavond 1 februari houdt de afdeling van LTD een 'lijsttrekkersdebat voor de Pro vinciale Statenverkiezingen. De avond wordt gehouden in Verenigingsgebouw De Schakel in Dirksland. De gedeputeerden Erik van Heijningen (VVD), Asje van Dijk (CDA) en Boudewijn Bruil, woordvoerder groen, water en milieu van de PvdA zullen op een aantal stellingen ingaan die de LTO-afdeling heeft opgesteld. De stellingen handelen over ganzenoverlast en schadevergoeding; de verzilting van de landbouwgrond na 'de Kier'; het uitkopen van landbouwbedrijven bij de aanleg van natuur en nog verschillende andere pittige stellingen. De avond begint om 20.00 uur. Met het hijsen van de vlag door André Koudstaal en wethouder Van der Valk was de opening van het nieuwe Maïtre André een feit. iFoto: Persburo Flakkee) OUDE-TONGE - In 1978 begonnen en door tegen de stroom in te roeien uitgegroeid tot een miljoenenbedrijf: Maïtre André BV. Op vrijdag 26 janu ari openden zij als eerste ondernemer op het nieuwe bedrijventerrein Oost flakkee een nieuw pand. Drie produc tielocaties worden daarmee verenigd in een modern en op de toekomst gericht pand. "Dit pand getuigt van echt ondernemerschap". Door Roeland van Mourik Cees Moree, salesmanager van het bedrijf, is er duidelijk over: je kunt zien dat Maïtre André gerund wordt door een van oorsprong Rotterdammer. "Rotterdammers worden met korte mouwen geboren, dan hoeven ze die later niet meer op te rollen", vertelt hij aan de uitgenodigde zakenrelaties van het bedrijf, die bij elkaar zijn gekomen in één van de bedrijfshallen van het nieuwe pand. André Koudstaal is de naam van de onder nemer die in 1978 met een noten- en kaas- specialiteitenwinkel in Middelhamis begon. Vijf personeelsleden had het bedrijf toen. Nu is dat aantal inmiddels uitgegroeid tot zestig werknemers. Het bedrijf is daarmee een toonaangevende speler op de markt van koelverse maaltijden, voorgegaard vlees en copacking. Moree benadrukt dat het succes als "zegen van God" wordt gezien. '"Zo de Heere het huis niet bouwt, tevergeefs bouwen deszelfs bouwlieden daaraan', was de trouwtekst van André Koudstaal en zijn vrouw Jane. Daarom komt Hem ook alle dank voor dit succes toe". Wethouder economische zaken Gert-Jan van der Valk van de gemeente Oostflakkee gaf tijdens de openingsbijeenkomst aan dat vier jaar geleden de planontwikkeling rondom het bedrijventerrein Oostflakkee begon. "En nu is het eerste pand al een feit en aan het twee de wordt hard gewerkt",'vertelt hij trots, ter wijl de heipaalslagen op een naburige locatie te horen zijn. Een bedrijventertein is van groot belang voor het eiland Goeree-Overflakkee, vindt de wet houder. "Ik heb niets tegen mensen die in de stad werken, maar als er op Flakkee geen afdoende werkgelegenheid is, trekken jonge ren hier weg en worden we ingehaald door de vergrijzing". Net als ondernemer André Koudstaal is de gemeente Oostflakkee trots op het nieuwe bedrijfspand, gaf de wethouder verder aan. Hij feliciteerde de ondernemer met het "meesterlijke pand" en sprak de hoop uit dat de opening van dit eerste pand "het begin is van het vervolg van bedrijvenpark Oostflak kee". Buiten mocht de wethouder samen met de Maïtre André-directeur een vlag met het logo van het bedrijf in een vlaggenmast hijsen. Daarmee was de opening van het gebouw, dat door Paulus de Jager van Studio Archi tecture ontworpen werd, een feit. De geno digden keken met een glaasje glühwein toe. Een daverend applaus na de voleindiging van de openingshandeling kwam daardoor moei lijk van de grond, maar doordat sommigen hun glas even op de grond zetten, was er toch genoeg applausgeluid te horen. Binnen konden de genodigden informeel verder praten, onder het genot van een glas en speciaal bereid hapje. Ook kregen ze de gelegenheid om in groepjes van tien door het nieuwe pand te lopen en kregen ze zo een uniek kijkje in de keuken van Maitre André. Door Adri van der Laan Is het 'geval' Dirk Hoek bijzonder in de gemeente Goedereede? zo vroegen we de wethouder. Hij geeft aan dat het eigenlijk niet zo bijzonder is in de gemeente. "Je moet er rekening mee houden dat in de gemeente er een groot buitengebied is en de invulling van dat gebied staat daarom voortdurend in de belangstelling". Hij wijst erop dat het in veel gevallen voorkomt dat een familie veel ruimte heeft, maar dat er niet gebouwd mag worden. "Als je wil bouwen, kom je in aanra king met het Streekplan en het Bestemmings plan. Ook vanuit de provincie wordt er veel waarde gehecht aan de cultuur-historische en natuurwaarden en daar heeft ook Hoek mee te maken". Tijdens zijn reactie geeft Admiraal aan dat hij de discussie over de af te breken loods liever niet via de krant voert. Zelf heeft hij Hoek niet gesproken over de kwestie, maar hij heeft wel begrepen dat Dirk Hoek een gesprek met de burgemeester heeft aangevraagd. Wethouder Admiraal bevestigt de feiten waar het betreft over de afbraak van de nissenhut en over het zonder bouwvergunning weer bouwen van een nieuwe loods. "Hoek heeft hierover verschillende procedures gevoerd tot zelfs de Raad van State toe en hij is niet in het gelijk gesteld". Hij geeft aan dat hij er van overtuigd is dat de ambtelijke organisatie niet tegenwerkt, want de gemeente is soepel met de verschillende limieten omgegaan. "Als hij klachten heeft dan moet hij bij mij komen want ik ben verantwoordelijk. Ove rigens heeft hij ook andere aanvragen inge diend die wel zijn goedgekeurd". Volgens Admiraal is de gemeente bereid om een nieuwe bouwaanvraag in overweging te nemen, maar de voorschriften moeten wel gehandhaafd worden want op het perceel ligt een agrarische bestemming. "Als er dan een ander bedrijf wordt ontwikkeld is dit niet mogelijk". In het Eilandennieuws van 12 januari 2007 ging Prof. Velema in op de verschillende reacties op de dood van Saddam Hussein. Dit was voor hem aanleiding om dieper in te gaan op de verhouding tussen mensenrechten en het christelijk geloof. Prof. Velema stelt daarbij zijn protestantse medeburgers de vol gende vraag: "zijn de als humanistisch gele gitimeerde rechten van hogere waarde dan wat God zegt in verband met hem die des mensen bloed (dat is van God) vergiet?". Prof. Velema creëert in zijn column een tegenstelling tussen het begrip mensettfech- ten en de van God gegeven wetten. Naar mijn mening is deze tegenstelling er niet wanneer naar de ontstaansgeschiedenis van mensen rechten wordt gekeken. Indien dit in ogen schouw wordt genomen zal men stellen, dat mensenrechten niet van een hogere waarde zijn dan wat God zegt over bloed vergieten. Ze zijn echter ook niet minder. Zij zijn in mijn optiek namelijk van gelijke waarde. Alhoewel mensenrechten vooral vanaf de Franse Revolutie meer draagvlak hebben gekregen, hebben zij veel oudere papieren. Al in de tijd van de oude Grieken werd hierover nagedacht. In de klassieke oudheid ontwik kelde zich het zogenaamde natuurrechtsden- ken. In mijn optiek zijn mensenrechten een uitvloeisel van natuurtechtsdenken. Onder natuurtecht kan men verstaan het recht, dat van nature geldt zonder menselijk toedoen. Natuurtecht is universeel en geldt onafhan kelijk van tijd en plaats. Het natuurtecht behelst derhalve een systeem van normen en waarden dat voor alle mensen gelijk is. Dit natuurtechtsdenken werd al snel na het ontstaan van de christelijke kerk door haar overgenomen. Als fundament voor de natuur rechtsleer in het christelijke gedachtengoed hebben vroeg-christelijke schrijvers met name een beroep gedaan op de woorden van Paulus in de Romeinenbrief en dan met name op Romeinen 2:14-15. Augustinus vatte alles samen met de stelling, dat het hoogste prin cipe van het natuurtecht is: dat wat gij niet wilt dat U geschiedt, doe dat ook een ander niet. Dit natuurtechtsdenken ontwikkelde zich vervolgens gedurende de loop der eeuwen. Ook na de Reformatie hield dat denken niet op. In tegendeel: ook de grote reformatoren hebben zich over het natuurtecht uitgelaten. Het voert hier te ver om uitgebreid in te gaan op de natuurtechtsleer van Calvijn, maar hij heeft aangegeven dat het hier gaat om rechts beginselen die prevaleren boven het door de samenleving ontwikkelde recht. Voor Calvijn geldt het natuurtecht zeer nadrukkelijk als de door God gegeven hoeksteen van het recht. Mensenrechten - zoals het recht op leven - zijn hiervan een uitvloeisel. Ik spreek hier overigens geen waarde-oordeel uit over de doodstraf. Naaf mijn mening is dat een geheel andere discussie. De Franse Revolutionairen trachtten het bestaan van mensenrechten los te koppelen van het christeUjk geloof en namen de rede als grondslag voor het bestaan van mensenrechten. Dit, in combinatie met vele aanvallen op de kerk, leidde in het algemeen tot een negatieve houding van de kerken ten opzichte van het bestaan van mensenrechten. Pas na afloop van de Tweede Wereldooriog begonnen de kerken weer een meer positieve houding aan te nemen ten opzichte van men senrechten. In dit kader wijs ik bijvoorbeeld op de beroemde encycliek 'Pacem in terris' van paus Johannes XXIII uit 1963. Ook de protestantse kerken hebben zich niet onbe tuigd gelaten. Via de Wereldbond van Gere formeerde Kerken is na de Tweede Wereld oorlog bijvoorbeeld een mensenrechtenver klaring tot stand gekomen. Overigens was er al voor de Tweede Wereldoorlog sprake van een meer positieve houding van de kerken. De wijs met name op de Presbyteriaanse kerken in Amerika die voor de Tweede Wereldoorlog het voortouw namen tot allerlei verklaringen op het gebied van mensenrechten. Niet onver meld mag blijven, dat de Amerikaanse kerken bij de Stichtingsconferentie van de Verenigde Naties van 1945 een belangrijke rol hebben gespeeld in de bepaling van het beleid van de Verenigde Naties ten aanzien van mensenrech ten. Van de diverse kerkelijke verklaringen die verschenen vind ik persoonlijk de Lutherse visie op het bestaan van mensenrechten het meest aansprekend: in de Lutherse visie zijn mensenrechten namelijk een bewijs voor de heerschappij van God over de wereld. De kerken van vandaag de dag dragen in het algemeen de rnensenrechten een warm hart toe. Door toedoen van de Franse Revolutie en niet te vergeten het Verlichtingsdenken is er een onnatuurlijke scheiding gekomen tussen de kerk en mensenrechten. Deze scheiding lijkt weer te verdwijnen. De kerk met haar profetische taak is daarbij als geen ander in staat om als hoeder op te treden van de door God gegeven mensenrechten. Ik betwist dus het standpunt van Prof. Velema, dat het hier gaat om humanistisch gelegitimeerde rechten. Het gaat hier om door God gegeven rechten waar de kerk in de loop der geschiedenis vorm aan heeft gegeven. Het is onze taak te zorgen, dat ze niet humanistisch worden, maar een bewijs blijven van Zijn heerschappij. mr. T. Abbo, Dirksland

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 2