1^ ANP-archief ontdekt 'nieuwe' foto's watersnoodramp Goeree LITIE Dienst Landelijk Gebied zet vaart aciiter plannen voor 'natte natuur' in Zuiderdiep 0900-8844 chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Recreatie GOEREE-OVERFLAKKEE - Het is enige tijd rustig geweest rondom de planvorming en de realisering van de 'natte natuur' rondom liet Zuiderdiep aan de noordltant van de gemeenten Goedereede en Dirksland. Zoals het zich laat aanzien zal dit jaar beslissend zijn voor de uitvoering van de plannen en daarom laten de verschillende partijen die er bij betrokken zijn graag hun visie horen. Ondanks dat wellicht het overgrote deel van de regiobewo ners het koud laat wat er in de Zuiderdieppolders gaat gebeuren zijn de belangen van de betrokkenen vooralsnog duidelijk ver schillend. Ofschoon we in het verleden al verschillende kolom men in deze krant aan de problematiek hebben gewijd, leek het ons zinvol om de huidige stand van zaken met de verschillende partijen te bespreken. In een aantal artikelen komen achtereen volgens de plannenmakers, de natuurvereniging en de agrariërs aan het woord. In dit artikel is het woord aan Mare Janssen van de Dienst Landelijk Gebied. Aanleiding Agrariërs Tientallen ongepubliceerde foto's teruggevonden bij speurtocht in archieven; al dit materiaal is gratis te zien en binnen te halen via website Mariniers Luchtfoto Restaureren Publiekssite Bestellen Rijbewijs snelheidsovertreder ingevorderd Dinsdag 30 januari 2007 •?9e jaargang nr. 7578 Een situalieschets van hel nieuw Ie vormen na!uurf>ebied rondom De Scheelhoek in het Zuiderdiep. Rondom het terrein zullen wandel en fietsmogelijkheden zijn en rechtsonder is een groot zoelwaterreservoir gesitueerd waar wellicht recreatiemogelijkheden zijn. we er alles aan om de boeren volledig scha deloos te stellen", verzekert Janssen. Want juist een volledige schadeloosstelling voor de getroffen boeren is één van de eisen die gemeente stelt bij het goedkeuren van een bestemmingsplanwijziging. Mare Janssen verwacht dat de onderhandelingen met de boeren, die momenteel in volle gang zijn, tot een goed einde worden gebracht. "Er wordt ook een fonds gevormd waaruit later eventu ele planschade kan worden vergoed". Want ook dit is één van de eisen van de gemeenten bij een bestemmingsplanwijziging. Bij de boeren leven toch nog verschillende bezwaren tegen de plannen. Allereerst raken ze goede landbouwgrond kwijt in een polder die halverwege de vorige eeuw pas is aan gelegd. Verder vrezen ze op de aanliggende percelen grond last te hebben van zoute kwel. Janssen begrijpt de bezwaren wel. Maar hij verzekert dat alles in het werk wordt gesteld om de agrariërs volledig schadeloos te stel len. Op de vraag of DLG verwacht dat er een onteigeningsprocedure komt tegenover de boeren die niet vrijwillig grond beschikbaar willen stellen, antwoordt Mare Janssen dat "onteigenen nog lang niet aan de orde is. We proberen met alle betrokkenen tot een goede overeenstemming te komen". Door Adri van der Laan Tot en met vorig jaar was de Dienst Lan delijk Gebied (DLG) het uitvoeringsorgaan van het Ministerie van Landbouw, Natuuren Voedselkwaliteit. In het kader van de decen tralisatie bij de overheid is er een fors pakket diensten 'overgedaan' aan de Provincies en met ingang van 1 januari 2007 vormt de DLG een 'agentschap' in dienst van onder andere de provincie. Projectleider Mare Janssen van de DLG legt in het kort nog eens uit wat de aanleiding is van de vorming van het natiuirgebied rondom het Zuiderdiep. Deze natuuraanleg is, in het kader van Delta Natuur, een ainbitieus plan dat door de overheid is opgesteld om in het gebied van het Hollands Diep en het Haring vliet verschillende vormen van 'natte natuur' aan te leggen. Dit plan bestaat uit verschil lende deelgebieden, waarvan ondermeer De Biesbosch en het eiland Tien Gemeeten deel uitmaken. Een bekend voorbeeld op Goeree- Overtlakkee is het natuurgebied Westplaat, ten noorden van Sommelsdijk. Dit gebied is enkele jaren terug aangelegd. Het plan dat momenteel in deze omgeving speelt, is de aanleg van 400 ha nieuwe natuur rondom het natuurgebied De Plaat van Scheel- hoek in het Zuiderdiep. Uiteindelijk zal daar een natuurgebied ontstaan van ongeveer 800 ha, dat loopt vanaf Goedereede-Havenhoofd tot het havenkanaal van Dirksland en dat dan weer aansluit op de Westplaat en het natuur gebied De Kwade Hoek. De aanleiding voor de ontwikkeling van Del ta Natuur is dat de overheid van plan was om natuurgebieden te ontwikkelen aan de rand van de drukke Randstad. Daarbij kwam ook dat als gevolg van de Deltawerken - de aan leg van de Haringvlietsluizen - het vroegere getijdengebied in het Haringvliet verloren is gegaan waardoor in de loop van de tijd dui zenden hectaren zilte en brakke natuur ver loren is gegaan. Het is de bedoeling van de nieuwe plannen rondom de Plaat van Scheel- hoek dat dit 'oude natuurgebied' weer terug komt. In de afgelopen jaren heeft de Dienst Lande lijk Gebied verschillende varianten voor het gebied onderzocht. Uiteindelijk is gekozen voor de variant 'Zoute Slufter Plus' in dit plan wordt niet alleen de oude situatie zoveel mogelijk hersteld, maar er is ook ruimte voor zoetwatervoorziening. Dit laatste is heel hard nodig voor de agrariërs op een deel van het eiland, als volgend jaar de Haringvlietslui zen op een kier gaan. In het plan van Delta Natuur is daarom voorzien in een forse zoet watervoorziening. In deze zoetwatervoorzie ning zal ook het aan te leggen zoetwaterka naal uitmonden en vandaar weer verder gaan richting Stellendam. Het gebied, buiten de zoetwatervoorziening om, zal bestaan uit zoute slikken, schorren en gorzen, en daar mee zoveel iTiogelijk de oorspronkelijke situ atie benaderen. Het zoute water zal er echter niet inkomen vanuit het Haringvliet omdat er geen verbinding met het Haringvliet komt. Toch wordt het wel een getijdengebied. Voor de getijden zal 'kunstmatig' worden gezorgd doordat men op gezette tijden zout water inlaat vanuit de sluis bij de visafslag in Stel lendam. Hierdoor zullen er ook weer ver schillende vogels hun onderkomen vinden en zal de oorspronkelijke plantengroei die gedijt in een zoute omgeving terugkomen. Tijdens de planvorming in de afgelopen jaren is er veel discussie gevoerd tussen de plan nenmakers en de betrokkenen in het gebied. Belangrijke bezwaren zijn afkomstig van de agrariërs in het gebied, want het te vormen natuurgebied zal deels aangelegd worden op gronden die nu nog als akkers bij de boeren in gebruik zijn. Er zullen zelfs enkele boer derijen geheel dienen te verdwijnen. Thans lijkt men rondoiii de grondverwerving in een impasse te zijn gekomen, waarop ook tijdens de een commissievergadering van de gemeente Goedereede werd gespeculeerd. Janssen ontkent dit, maar hij geeft wel aan dat er problemen zijn geweest. "In het ver leden heeft de DLG bij de onderhandelingen met de boeren wel wat steekjes laten vallen. Ook heeft het proces een tijdje stil gelegen omdat er mensen zijn vertrokken en er weer nieuwe zijn bijgekomen. Deze moesten weer worden ingewerkt. Medio vorig jaar hebben we de dossiers weer geactualiseerd en ook de taxatierapporten aangepast. Verder is het bijna zover dat er elders in het gebied een grote aankoop is gedaan. Deze grond kan worden gebruikt om voor boeren die land in het gebied hebben, om te ruilen. Verder doen Tijdens de aanloop naar de planvorming werd tijdens een workshop in Stellendam door de deelnemers een scala aan 'wilde plannen' geopperd om de recreatieve kant van het nieuwe natuurgebied in te vullen. Inmiddels blijkt dat deze invulling minder 'wild' is dan sommigen verwachtten. Tijdens de commis sievergadering in Goedereede viel het voor de commissieleden uiteindelijk zelfs tegen. Mare Janssen verklaart dat het niet de bedoeling is om het nieuwe gebied geheel toegankelijk te maken, dat zou ten koste gaan van de natuur "Maar er komen zeker wel meer mogelijkhe den voor recreatie dan momenteel het geval is". Natuurmonumenten, die de beheerder van het nieuwe natuurgebied wordt, wil absoluut veel mogelijkheden bieden voor passende vor men van recreatie. Hij legt uit dat de Plaat van Scheelhoek nd helemaal niet te betreden is. "Als het plan van Delta Natuur eenmaal vol tooid zal zijn, kan men wandelen en fietsen in de Scheelhoek. Er komt een korte wandelroute door het nu nog afgesloten gebied en er komt een lange afstand wandel- en fietspad langs het Haringvliet. Ook in het nieuwe namurgebied worden wandel- en fietspaden aangelegd. Ver der zullen er recreatiemogelijkheden komen op de zoetwatervoorziening, waar men dan misschien kan kanoën. Centraal in het nieuwe natuurgebied wordt ruimte vrij gehouden voor kustvogels als de wulp, lepelaar en zilverrei ger Vanuit een uitzichtpunt kunnen bezoekers hiernaar kijken." Mare Janssen belooft dat de randen van het natuurgebied goed bereikbaar zullen zijn. Hij verwacht dat Stellendam dan de uitvalsbasis wordt om het gebied te bezoe ken. "Ik ga me sterk maken om vanaf de oude Stellendamse haven een brug (of trekpont) te leggen richting het natuurgebied. Zodat het in ieder geval gemakkelijk bereikbaar is. Jans sen vindt het heel belangrijk dat de regiobe woners en andere recreanten gemakkelijk bij het gebied moeten kunnen komen. De recreatievisie voor het gebied die door Natuurmonumenten en DLG is ontwikkeld zal binnen twee weken gereed zijn. De (voor lopige) plannen zijn dan voor iedereen in te zien. MIDDELHARNIS/RIJSWUK - Het ANP Historisch Archief heeft zo'n 250 foto's gevonden van de waters noodramp in 1953, die nog nooit zijn gepubliceerd. Tussen deze herontdek te beelden zitten er enkele tientallen die direct na de ramp zijn gemaakt op Goeree-Overflakkee, met name in Nieuwe- en Oude-Tonge, Middelhar- nis, Den Bommel en Stellendam. Al het 'nieuwe' watersnoodmateriaal is te bekijken via www.anpfotoarchief.nl en mag voor privé-gebruik zelfs gratis worden gedownload. Door Gert van Engelen Bij een zoektocht in archiefladen vonden medewerkers van het ANP in Rijswijk zo'n driehonderd foto's die tijdens de fatale over stroming zijn gemaakt in Zuid-Holland en Zeeland. Destijds waren er zo'n 45 verspreid, gepubliceerd en vervolgens bewaard. Som mige ervan zijn geëtst in het nationale geheu gen en werden zelfs iconen. Het persbureau ging ervan uit dat dit de complete fotocol lectie van de watersnood was. Maar onlangs bleken er honderden meer te zijn. Ze staan op glasplaten en 4x5 inch filmsheets. Het zijn "veelal unieke" beelden, die niet eer der aan de openbaarheid zijn prijsgegeven, vertelt woordvoerster Franka Slothouber van het ANP Historisch Archief Gevraagd hoe het kan dat de foto's "eigenlijk onbekend" waren bij het archief, licht ze toe: "Wij zijn een persbureau. De toenmalige redactie hefcit een selectie gemaakt uit alle beschik bare foto's en die naar de kranten gestuurd. De rest werd niet afgedrukt, niet gebruikt en ging naar het archief." Daarna raakten ze kennelijk in de vergetelheid. De teruggevonden foto's zijn gemaakt op uit eenlopende, verdronken plaatsen op de Zuid- Hollandse en Zeeuwse eilanden, en in West- Brabant. De fotografen legden het leed, de verwoestingen, de redders en het levenloze vee vast in Yerseke, Kruiningen, Stevensluis, Brouwershaven, Scharendijk, 's-Gravendeel. Maar zij deden dat ook in Dordrecht, waar de meeste evacués aan wal kwamen, en in Raamsdonkveer, dat net zozeer werd getrof fen. Goeree-Overflakkee, dat het hoogste aantal slachtoffers telde (Oude-Tonge: 305), komt prominent voor in de afgestofte verzame ling watersnoodbeelden. Van Nieuwe-Tonge zijn meerdere foto's beschikbaar gekomen die ondergelopen straten tonen en de kada vers van omgekomen dieren op de Zuidelijke Achterweg. Van Middelhai'nis komt de haven in beeld, waar diezelfde kadavers met behulp van Britse militairen op schepen worden geladen. In Den Bommel zag de fotograaf hoe hon derd mariniers bezig waren met het dichten van de dijk. Ook trof hij er een militair die gebogen staat over een aangespoeld har monium. Stellendam is met verschillende foto's vertegenwoordigd. De meeste tonen een bezorgde koningin Juliana tijdens haar bezoek op 25 februari, in gezelschap van burgemeester baron Frederik Willem Adri- aan Karel van Knobelsdorff. Maar evenzeer zijn er indringende foto's van de ravage die in het dorp is aangericht. Van Oude-Tonge zijn slechts twee foto's Mannen ruimen op 25februari 1953 bij een volkomen vernield huis de ravage op die het gevolg is van de watersnoodramp in Stellendam. De foto is gemaakt door R. Winterbergen Koningin Juliana bracht diezelfde dag een bezoek aan het dorp, tijdens een rondreis door het getroffen gebied. {Foto: ANP Historisch Archief) voorhanden, allebei luchtfoto's. De ene biedt een overzicht van straten in kolkend water, de andere van een droge dijk met mensen die op het punt staan te worden opgehaald. Deze laatste foto is gemaakt door G. van der Werff en is onderdeel van een serie luchtopnamen van het rampgebied. Woordvoerster Slothou ber meldt over Van der Werff dat hij direct na het begin van de ramp met een KLM DC3 de lucht is ingegaan. Zijn luchtfoto van Oude- Tonge is er zo een die nu pas is opgedoken. Van der Werff werkte niet als enige ANP- fotograaf tijdens de eerste rampdagen. Het ANP stuurde ook een team van verslaggevers en andere fotografen naar de getroffen gebie den, met een legertruck vanuit het hoofdkan toor in Den Haag. Van hen is een groepsfoto ontdekt. In het team zaten behalve Van der Werff nog twee fotografen; Co Zeylemakers en R. Winterberger. Ook dezen opereerden op Goeree-Overflakkee. Dat het ANP oude foto's terugvindt, is niet verwonderlijk. In het Historisch Fotoarchief bevinden zich honderdduizenden nieuws foto's uit de periode 1900 tot en met 1996. Vrijwel alle negatieven van de totale foto productie zijn bewaard gebleven en per dag gecategoriseerd. Daarnaast bezit het ANP het archief van Polygoon, het bioscoopjour naal, met talloze beelden uit de vooroorlogse jaren. Van 1956 tot 1996 werden de foto's van de dagelijkse ANP-productie opgeborgen in grote, handgemaakte plakboeken. In het historische archief bevinden zich meer dan achthonderd van die plakboeken, met meer dan 300.000 foto's. Vóór 1956 betrof het veelal glasplaten. Een grote selectie uit al deze collecties wordt nu stap voor stap geconserveerd. Dat wil zeggen dat de beel den, die soms onder het stof en de krassen zitten, worden gerestaureerd. Daarna worden de opgekalefaterde foto's ingescand op een hoge resolutie. Door de bewerkingen worden foto's dui delijker en geven ze meer details prijs van mensen, dorpen, straten en situaties. Het NOS-Joumaal gaf hiervan vorige week, in een item over de herontdekte watersnoodfo- Een man kijkt uit over het verdronken land bij het dijkgat in de Lavendeldijk bij Oostdijk. Deze dijk vonnde de scheiding tussen de polder van Kruiningen en Waarde. De foto is op 1} februari 1953 gemaakt door ANP-fotograaf Co Zeylemaker, en is één van de 300 foto 's die onlangs zijn teruggevonden. (Foto: ANP Historisch Archief) to's, een voorbeeld: achter een donker raam was nu ineens een man zichtbaar, die, zijn kin steunend op zijn hand, in 1953 moede loos uitkeek over een watervlakte. Elke dag worden oudere beelden gedigitali seerd. Zo af en toe worden dus ontdekkingen gedaan, zoals de 250 'onbekende' nieuwsfo to's van de watersnoodramp. Deze onafgedrukt gebleven foto's zijn alle maal te zien op de website van het ANP. Wie in de rubriek over 1953 snel een keuze wil maken, kan een plaatsnaam intikken. Wie alles wil bekijken, moet het trefwoord 'water- noodramp' invullen. De beelden zijn rechten vrij beschikbaar, voor privé-gebruik en voor educatieve doeleinden. Dit is, zoals Franka Slothouber zelf al zegt, "een verregaande en unieke concessie binnen de strenge wereld van het Auteursrecht". Vanwaar deze geste? Slothouber: "De col lecties zijn cultureel erfgoed. Het Histori sche Archief wordt financieel gesteund door het cultuurfonds van de BankGiroLoterij, en die heeft als voorwaarde gesteld dat de foto's voor het publiek digitaal worden ontsloten. Het archief is een virtueel museum, waarin iedereen vrijelijk kan ronddwalen en kan zoeken naar wat van zijn gading is." De archieffoto's kunnen gratis worden gedownload, maar hebben een lage resolutie. Dat maakt ze nog wel geschikt om (klein) te printen, maar ongeschikt om te publiceren. "Dat is ook precies de bedoeling", verklaart Slothouber. "Het is een publiekssite, geen site voor commercieel gebruik. Wie foto's wil gebruiken voor een boek, moet de nor male tarieven betalen." De historische foto's in het ANP-archief zijn ook gewoon te bestellen. Wie bijvoorbeeld op de rampfoto's (overleden) familieleden herkent, kan een afdruk opvragen, in twee afmetingen: 20 bij 30 cm (voor 25 euro) en 13 bij 18 cm (15 euro). De foto's laten niet alleen de verschrikkingen van de eerste dagen zien. Later in het voorjaar en in de zomer zijn ook diverse fotovluchten en reportages op de grond gemaakt, om het verloop van de ramp en de wederopbouw vast te leggen. JT/^ti, Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee STELLENDAM - De politie heeft zater dagavond rond kwart voor acht het rijbewijs ingevorderd van een snelheidsovertreder die op de Plaatweg 136 km/uur reed, waar 80 km/uur is toegestaan. Het rijbewijs van de 21-jarige man, een beginnend bestuurder, uit Hellevoetsluis, is ingevorderd. De man kan daardoor zijn werk als vrachtwagenchauffeur voorlopig niet uitoefenen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1