Peuterspeelzaal 'Prinses Amalia' wil derde groep starten Voor niemand is de computer een maatje te groot Jan Floresteijn geslaagd voor Meester Worstmaker Nieuwe vestiging van Da Costa kapsalon in Ouddorp Goulash Goed opgeleide medisch technicus essentieel voor patiëntveiligheid UUrOD^tMEUWS Prijswinnaars feestpuzzels Kerst en Oudejaarseditie Damver. 'Dirksland' Ophalen oud papier Oude-Tonge Pacemakers Patiëntveiligheid Nieuwe opleiding E-maatje op Goeree Overflakkee GOEREE-OVERFLAKKEE - De mens kan niet meer zonder compu ter. Er worden contacten gelegd met de andere kant van de wereld. Een verjaardagkaartje per e-mail sturen, informatie zoeken over allerhande zaken, van de Stelling van Pytha goras tot een recept voor het maken van gehaktballen. Toch geniet nog niet iedereen van dit moderne com municatie- en informatiemiddel. Er zijn groepen in deze maatschappij die om diverse redenen nog geen weet hebben van de voordelen en het gemak van het gebruik van de com puter. Aan hen biedt het Albeda Col lege vanaf 7 februari a.s. op Goeree- Overflakkee de mogelijkheid kennis te maken met het werken met de computer. Waar? Uitslagen 22 januari Vakkundig PAGINA 6 VRIJDAG 26 JANUARI 2007 OUDDORP - De ChristeUjke Peuter speelzaal 'Prinses Amalia' mag zich verheugen in een groeiend aantal peu ters. Na een woelige start in september vorig jaar is er nu een eigen 'home' op het terrein van de School met de Bijbel 'Koningin Beatrix' in de vorm van een prachtige, ruime en goed uitgeruste portocabine. Het is een plaatje gev^or- den! Er zijn momenteel twee groepen, die geleid worden door twee leidsters. Dat is vrij uniek voor de regio, daar praktisch altijd gewerkt wordt met een leidster en een (vrijwillige) hulp moeder. Het bestuur van 'Amalia' vindt echter dat het beste nog maar net genoeg is voor hun peuters en wil naast identiteitgebondenheid investeren op kwaliteit. Binnenkort hoopt men te starten met een derde groep als verde re uitbouw. Want die verdere uitbouw moet er wel komen, wil de peuterspeel zaal kunnen blijven draaien. Peuterspeelzaal 'Prinses Amalia' draait volle dig mee in het GOA-project van de gemeente Goedereede en participeert - zij het voorals nog in een bijzondere status - in het eilan- delijke overleg met alle peuterspeelzalen. Alleen de identiteit onderscheidt, verder ont vangen de peuters minstens evenveel als op welke andere peuterspeelzaal dan ook. Wellicht is het niet overbodig hier nog eens te wijzen op het verschil tussen een peu terspeelzaal en een crèche. Consultatiebu reaus adviseren regelmatig om kinderen die weinig andere kinderen in hun buurt heb ben om mee te spelen of kinderen met een taalachterstand naar een peuterspeelzaal te laten gaan. Het kind krijgt hierdoor meer mogelijkheden om zich sociaal-emotioneel, taalkundig en motorisch te ontwikkelen. Kinderen tussen twee en vier jaar kunnen op de peuterspeelzaal een paar uur spelen. Dit gebeurt meestal twee keer per week. Het is van belang dat het kind daar is in een omge ving die aansluit op de bijbelgenormeerde opvoedingssituatie van het gezin. Daarom hebben diverse scholen in ons land initiatie ven genomen om identiteitsgebonden peu terspeelzalen op te richten. Vanuit de overheid worden peuterspeelza len gerekend tot kinderopvang. Een crèche behoort daar ook toe. Toch is er een groot verschil tussen beide. Peuterspeelzalen zijn niet bedoeld voor het opvangen van kinde ren van wie de ouders beiden werken. Ook de openingstijden zijn daar niet op gericht. Een crèche is van 's morgens vroeg tot 's middags laat open, zodat werkende ouders hun kinderen daar onder kunnen brengen. Een peuterspeelzaal heeft een pedagogische doelstelling. Het belang van het kind staat voorop. Een crèche heeft een emancipatoire doelstelling. Hierbij staan de belangen van de beide werkende ouders en met name de moeder voorop. Het bestuur van de School met Bijbel 'Konin gin Beatrix' en het Stichtingbestuur hebben op verzoek van een groot aantal ouders heel veel inspanningen verricht om een identiteit gebonden peuterspeelzaal op te richten. Nu die er is, is het woord of liever de daad aan diezelfde ouders, die erom gevraagd hebben. De wens en oproep van de beide besturen is •dan ook dat die ouders in het bijzonder, maar ook alle andere kerkelijk meelevende ouders hun woord en doopbelofte gestand zullen doen. Als de derde groep een feit is, zal men over gaan tot de officiële opening, waarvoor het draaiboek al klaar Ugt. Om belangstellenden niet al te lang te laten wachten wordt er op woensdag 31 januari a.s. van 14.30-16.30 uur een open middag gehouden waarop iedereen die een kijkje wil komen nemen welkom is, om de peuterspeelzaal extern en intern te bezichtigen (zie ook de advertentie elders in dit blad). Bestuur en leidsters van peuterspeelzaal 'Prinses Amalia' zijn bijzonder bemoedigd door de zeer positieve reacties van de ouders die hun peuter(s) aan hen toevertrouw(d)en, met name waar het gaat om de aansluiting bij de bijbelgenormeerde opvoeding in de thuis situatie. Het is voor de medewerkers dan ook een lust om de peuters in de hun nu al ver trouwde omgeving te observeren. Wie meer wil weten over de eerste identiteitgebonden peuterspeelzaal op de kop van Goeree wende zich tot bestuur en/of leidsters. De adressen staan vermeld in de advertentie in dit blad. In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze in dit blad gelezen heb ben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden tekst in te korten of niet te plaatsen. Tevens draagt de redactie geen verantwoordelijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven. Geachte heer/mevrouw, In uw vragen rubriek kwam ik de vraag tegen voor een recept voor Goulash met rijst. Al van mijn vader vroeger - hij is hofmees ter geweest bij de Luchtmacht - heb ik een recept gekregen van Goulash met rijst. Men neme 1 kg doorregen runderlappen, 4 uien en 1 kg rode en groene paprika's. Men bakke de uien goed goudbruin en de run derlappen snijd men eerst in stukjes, niet te klein. Dan goed aanbraden, uien erbij, dit laat men gaar stoven met een bouillonblokje. De paprika's opensnijden en de zaadlijsten verwijderen. Daarna de paprika's in lange dunne repen snijden en bij het gare vlees voegen. Hier een half blikje tomatenpuree aan toevoegen. Laten sudderen tot de papri ka's beetgaar zijn. Op smaak maken met een bouillonblokje of selderiezout. Serveren met gekookte witte rijst. Eet smakelijk! K.M. Schippers, Blauwe Distelstraat 29 3252 LA Goedereede-Havenhoofd Grote hoeveelheden oplossingen heeft u weer ingezonden van de feestpuzzels die in onze Kerst- en .in onze Oudejaarseditie stonden. Tot en met 15 januari jl. konden de oplossingen worden ingestuurd, en zowel met de Mammoetkruiswoordpuz zel uit de Kersteditie als met de Monster kruiswoordpuzzel uit de Oudejaarsedi tie kon een boekenbon ter waarde van 12,50 worden verdiend. Uit de honder den goede inzendingen hebben we twee prijswinnaars getrokken. De prijswinnaar van de Mammoetkruis- woordpuzzel (Kerst) is A. Arensman, Molendijk 15 te Stad aan 't Haringvliet; de prijswinnaar van de Monsterpuzzel (Oudjaar) is C. Mens, H.G. Dürckxstraat 42 te Roosendaal. De door hen gewonnen prijzen hebben wij inmiddels verzonden. De oplossingen van de puzzels luiden als volgt. - Mammoetkruiswoordpuzzel Kerst editie: Winterweer laat ijzers glijden, baantjes trekken, sleetje rijden. - Monsterkruiswoordpuzzel Oudejaar seditie: Wees voorbereid en klaar voor het komende nieuwe jaar. Redactie Vijf jaar geleden bleek na onderzoek van de Inspectie voor de Gezondheids zorg dat in ruim de helft van twintig bezochte ziekenhuizen de uitvoering van het preventief onderhoud van medische apparatuur voor verbetering vatbaar was. Ook voor de starters in het vak is het belangrijk goed opgeleid te zijn. Medisch technici zijn dan ook onmisbaar om de patiëntveiligheid te garanderen. Het Albeda College biedt vanaf september een nieuwe opleiding tot medisch technicus. Iedere patiënt gaat ervan uit dat medische apparatuur goed functioneert. Wie een hart operatie moet ondergaan, vertrouwt er bij voorbeeld op dat de machine die het hart tijdelijk vervangt geen gebreken vertoont. Medisch technici zijn niet alleen verantwoor delijk voor reparatie en onderhoud van de apparatuur, maar geven ook advies over de aanschaf, het gebruik en de vervanging daar van. Leo Groenendaal, projectleider medi sche technologie in het Erasmus Medisch Centrum: "In samenspraak met de leveran cier test de afdeling medische techniek nieu we apparaten en traint verpleegkundigen en artsen in het gebruik en de bediening daar van." De medisch technicus werkt op het snijvlak van techniek, zorg en iet. "Als een arts zegt dat hij een digitaal beeld wil verzenden naar een arts in een ander land, dan kan de medisch technicus ervoor zorgen dat de juiste appara tuur wordt ingekocht en aangesloten", legt Groenendaal uit. "Soms fungeert de medisch technicus als een soort medebehandelaar bij onderzoeken. Zo voert hij metingen uit om de instelling van pacemakers te controleren. Ook gebeurt het dat de medisch technicus op een afdeling wordt geroepen. Op de intensive care bijvoorbeeld liggen mensen aan veel apparatuur. De medisch technicus controleert of al die apparaten technisch goed werken. Daarmee levert de medisch technicus een belangrijke bijdrage aan de veiligheid van de patiënt." Patiëntveiligheid is daarbij essentieel. "Een operatie wordt afgezegd of een poliklinische behandeling kan niet doorgaan als de appa ratuur niet goed werkt. zegt Groenendaal. Daar komt bij dat apparatuur snel verou dert: binnen een periode van vijf jaar kun nen er nieuwe modellen op de markt zijn. De medisch technicus adviseert bij de aanschaf daarvan, maar zoekt ook zelf naar oplossin gen. "Zo hebben de medisch technici van het Erasmus MC een infuuspaal ontwikkeld die op een eenvoudige manier kan worden mee genomen naar andere afdelingen, zonder de pompen telkens te moeten afkoppelen", zegt Groenendaal. "Daardoor is de kans op het vallen van die pompen minimaal. Die een voudige verbetering heeft een enorm positief effect op de veiligheid van de patiënt." Het is voor de patiëntveiligheid dan ook belangrijk goed opgeleide medisch technici aan te trekken. In samenwerking met zieken huizen in de regio en bedrijven voor medi sche apparatuur begint het Albeda College daarom in september 2007 met de opleiding tot medisch technicus. Deze opleiding duurt vier jaar en werkt met praktijkopdrachten en inzet van gastdocenten uit ziekenhuizen en bedrijven. De opleiding besteedt bijzondere aandacht aan de technisch inhoudelijke kant van het vak. Over de afgelopen jaren blijkt hieraan een steeds grotere behoefte te bestaan, zowel bij de toekomstige werkgevers als bij de studen ten. Deelnemers gebruiken de nieuwste tech nologieën en kunnen werken in een zieken huis, een dialysecentrum, een zorginstelling of een bedrijf dat medische apparatuur levert. Ze leren daarbij niet alleen over elektronica, fijnmechanica en informatietechnologie, maar ook over anatomie, fysiologie, hygiëne en veiligheid. Op vier toegankelijke locaties op het eiland is een ruimte ingericht met computers en een internetverbinding. Op vertoon van een gra tis strippenkaart kan iedereen onder leiding van een professioneel docent maximaal 10 dagdelen kennis opdoen en oefenen in de volgende onderwerpen: korte uitleg Outlook Express (2 dagdelen) Google Earth (1 dagdeel), MSN aanmaken hotmail account (1 dagdeel). Korte brief maken in Work-Pad (2 dagdelen). Uitleg telebankieren algemeen (1 dagdeel). Kopen op het internet (1 dagdeel). Kiezen van een intemetprovider (1 dagdeel). Informatie over Goeree zoeken en gemeentelijke info op internet (1 dagdeel). Korte startuitleg 'Wat kun je met Excel?' (1 dagdeel). Com puter opschonen (2 dagdelen). Multimedia Muziek en Windows XP (1 dagdeel). Mul timedia Fotografie en Windows XP (i dag deel). Uitleg configuratiescherm/virusscan- ner/spyware (2 dagdelen), MSN en chatten (2 dagdelen). Tijdens de sessie wordt de docent geassi steerd door vrijwilligers (E-maatje) van het eiland die kennis hebben van computers, tekstverwerking, internet en algemene auto matisering. Voor wie? De cursus is voor iedereen die niet of nog niet goed met de computer om kan gaan. Geïnteresseerden kunnen zich alleen, maar ook in groepjes aanmelden. Vooral mannen en vrouwen met schoolgaande kinderen wor den aangemoedigd zich aan te melden. In de digitale wereld zijn onze kinderen zeer thuis. Het is goed om daar als ouder/opvoeder iets meer van af te weten. Het Albeda College is een regionaal oplei dingscentrum op christelijke grondslag en houdt bij de invulling van het programma ook sterk rekening met christelijke uitgangs punten. De cursus start op 7 en 8 februari a.s. op onderstaande locaties. - Ouddorp, woensdag 7 februari, 10.00- 12.00 uur. Bibliotheek Ouddorp, Hof dijksweg 20; - Dirksland, woensdag 7 februari, 13.15- 15.15 uur. Raadszaal gemeentehuis Dirksland, Voorstraat 15; - Oude-Tonge, donderdag 8 februari, 10.00-12.00 uur. Bibliotheek Oude-Ton ge, Eisenhowerlaan la; - Middelhamis, donderdag 8 februari, 13.15-15.15 uur, Companen, Doetichem- sestraat 27. Meedoen? Bent u geïnteresseerd of heeft u vragen? Neem dan contact op met het Albeda College in Middelhamis, tel. 0187-497555. OUDDORP - Meester Worst maker is een initiatief van het Worstmakers Gilde, een lande lijke stichting van ambachte lijke slagers met als doelstelling worst en vleeswaren te maken van topkwaliteit. Om de vak kennis op een nog hoger peil te brengen, is voor de deelnemers een speciale training opgezet. Alle aspecten van het maken van worst en vleeswaren komen daarbij uitvoerig aan de orde. Ook het belang van de vers heid van producten, een perfect ambachtelijke afwerking van de worst en vleeswaar en het juiste gebruik van kruiden en specerij en worden behandeld. Het gaat immers om kwaliteit en prima smaak, en de consument krijgt zo het beste van het beste. Vijf toetsen moeten door de deel nemers worden afgelegd, zowel theoretisch als praktisch. Zo'n toets is zeker een meesterproef noemen. Om het diploma te beha len en de felbegeerde GUdespeld te ontvangen, dienen worst en vleeswaren van onberispelijke kwaUteit te zijn. Jan Floresteijn, worstmaker van Slagerij Flo resteijn te Ouddorp, heeft zijn uitstekende vakmanschap bewe zen en is geslaagd voor Meester Worstmaker. De speld is uitge reikt op 22 januari jl. te Vianen door profwielrenner Michael Boogerd. Een titel om trots op te zijn. (Foto: Persburo Flakkee) Afdeling 1: C. van Prooyen - Jac. WolfertO - 3 H. Keuvelaar - J. ïüiöps3 - O Beker: M. van 't Geloof-Joh. WolfertO - 3 Afdeling 2: A. Jelier - W. Knöps3 - O Beker: W. Stolk - M. Poortvliet3 - O Morgen, zaterdag 27 januari, zal in heel Oude-Tonge oud papier worden opge haald, bestemd voor het restauratiefonds van de Hervormde gemeente aldaar. Gelieve het papier vóór 9.00 duidelijk t zichtbaar aan de weg te zetten. Leanda en Tamara, bezig in hun tijdelijke vestiging van de nieuwe kapsalon. (Foto: Persburo Flakkee) OUDDORP- Enigszins verstopt in het groen van de Dorpstienden in Oud dorp, schuin tegenover Het Kruidvat en de peuterspeelzaal, bevindt zich sinds kort de - voorlopig tijdelijke - vestiging van de nieuwe kapsalon Da Costa hairstyling. In afwachting van de oplevering van het nieuwe pand aan het Molenblok hebben eigenares sen Leanda Bruggeman en Tamara van Weenen tijdens hun kappers werk zaamheden een uitstekend uitzicht op de vorderingen van de bouw. Door Dorien Kickert "Wij hebben besloten om niet te wachten tot medio 2007, wanneer ons nieuwe pand beschikbaar komt, maar om voorlopig alvast hier in deze ruimte van start te gaan," vertelt Leanda Bruggeman. "Zeker nu Anneke haar kapsalon per 1 januari heeft gesloten is er in Ouddorp grote behoefte aan een nieuwe kap salon. Zelf vind ik het erg prettig om weer in Ouddorp aan de slag te kunnen. Na mijn opleiding heb ik zes jaar bij Anneke's kap salon gewerkt, en vervolgens de afgelopen jaren bij Da Costa hairstyling in Sommels- dijk." Leanda en Tamara zien uiteraard met grote spanning uit naar het moment dat de eigen lijke kapsalon kan worden geopend. Dan beschikken zij over een ruimte van meer dan 170 vierkante meter. Het pand zal dan niet alleen de kapsalon herbergen, maar ook plaats bieden aan een wellness centrum inclusief sauna, waar diverse schoonheids- en lichaamsbehandeUngen worden gege ven. De toekomstige naam van het bedrijf zal dan ook Da Costa Hair en Beauty gaan luiden. "Wij hebben over deze activiteiten overleg gevoerd met de al in het dorp werk zame schoonheidsspecialistes. Van Kapsalon Anneke hebben wij wat tijdelijke inventaris en één van de medewerksters overgenomen. Een vertrouwd gezicht voor klanten die eer der bij Anneke hun haar heten doen en nu bij ons komen." In de tussenliggende maanden kunnen de klanten dus terecht in de tijdelijke kapsa lon, waar gewerkt wordt via het speciale Da Costa concept. "Dat houdt in dat onze klan ten bij ons betalen voor een behandeling, dus niet extra betalen voor het wassen, drogen, verstevigen en dergelijke. Dat krijgen ze van ons gratis erbij. Daarnaast werken wij met kwaliteitsproducten, die zeer betaalbaar zijn. Bovendien volgen wijzelf en ons personeel regelmatig trainingen om op de hoogte te blijven van de laatste trends en technieken, zodat wij steeds onze vakkundigheid vergro ten. Voor ons is het uitermate belangrijk dat onze klanten netjes en tevreden de deur uit gaan." Naast haarbehandelingen verkoopt Da Costa ook make-up artikelen van het bekende Italiaanse merk Pupa. "Dat is een heel goed en trendy merk, dat wij al geruime tijd met veel succes in onze kapsalon in Sommelsdijk verkopen," is de ervaring van Leanda. Om de klanten wat tegemoet te komen voor het feit dat er misschien zo nu en dan toch wat geïmproviseerd moet worden, geeft de kapsalon nu 10% korting op alle behande lingen. De openingstijden van de kapsalon zijn op dinsdag en donderdag van 8.30 tot 17.30 uur, op woensdag van 13.00 tot 21.00 uur, op vrij dag van 8.30 tot 20.30 uur en op zaterdag van 8.00 tot 12.00 uur. Op maandag is de kap salon gesloten. Reserveren kan via telefoon nummer 06-30740036. De kapsalon is op het internet te bezoeken via www.dacostahairstyling.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 6