Overdenking Nieuws Zierikzingt 2007 opent met 'Deuren naar licht' uit de Heilige Schrift uit de kerken EIIAra»1-i1IEUWS HET ,KIJKVENSTER '^^^^:r%^- Ophalen oud papier -:< Herkingen Nieuwe-Tonge Activiteiten wijkgroep De Zwaluw Welgelukzalig (i) Beelden, bloemen en liederen in speciaal samenzangprogramma VRIJDAG 26 JANUARI 2007 Blik op kerk ^Ni en samenleving ij - Nogmaals: de Gezangen - Calvijn Vorige keer hadden we het over de gezangen, maar ik was eigenlijk nog maar halverwege en Ik beloofde erop terug te komen. Dat zal dan nu gebeuren. Van de Reformatie af zingen we in onze kerk uitsluitend psalmen. Tenminste, zo hebben de synoden van de 16e eeuw bepaald. Alleen... de praktijk was wel een beetje weerbarstiger. Want in diverse streken waar ook andere lie deren werden gezongen, kostte het behoor lijk wat moeite om die liederen afgeschaft te krijgen. Maar op den duur is het tèch gelukt. Voor de hele kerk van de Republiek gold wat de synoden hadden besloten: "Men zal in de kerk alléén de psalmen van David zingen". Helemaal consequent was dat overigens niet, want ook de Tien Geboden mochten wor den gezongen, evenals de Lofzangen van Maria, Zacharias en Simeon. En wat betreft de andere 'gezangen', zoals de Bedezang voor de Predikatie, de Morgenzang en de Avondzang, dat werd gelaten 'in de vrijheid van de kerken'. Met andere woorden: dat mocht een gemeente zelf bepalen. De deur werd dus niet helemaal dichtgedaan, ze bleef op een kiertje open. Wat zat er achter dat besluit om alléén psal men te zingen? Ons land, en de kerk in dit land stond onder invloed van Calvijn. En het Cal vinisme huldigde de traditie van de Geneefse reformator die had gezegd: "Wij wensen dat de psalmen in de kerk worden gezon gen, zoals we daarvan in de Oude Kerk een voorbeeld hebben". In diezelfde geest heeft Calvijn zich meerdere malen uitgesproken, bijvoorbeeld: "Wat zouden we beter kunnen zingen dan de woorden die de Heilige Geest Zelfheeft voorgezegd?" Daarin sloot Calvijn zich aan bij de kerkvader Augustinus. Van hem is de uitspraak: "Niemand kan waardige dingen tegen God zeggen als hij ze niet eerst van Hem heeft ontvangen." Daar is niet zoveel tegenin te brengen, al moeten we wel de opmerking maken dat er met dat principe ook geen bezwaar kan wor den gemaakt tegen andere berijmde schrift gedeelten. Vandaar dat de genoemde lofzangen ook door Calvijn en in de kerken, die het calvi nistisch beginsel huldigen, werden geaccep teerd. Maar voor het zogenaamde 'vrije lied', het menselijk antwoord op het spreken van God, was men altijd enigszins huiverig. Er was steeds de vrees dat het antwoord van de mens de stem van God zou overstemmen... Ook dat op die wijze gemakkelijk allerlei gevoelens, zelfs dwalingen, de kerk zouden worden 'ingezongen'. Het is dus wel duidelijk dat het uitsluitend zingen van psalmen niet een hardnekkig vasthouden is aan een eenmaal ingenomen standpunt, maar dat het diepe wortels heeft in de geschiedenis. Intussen ben ik nog niet aan het einde van m'n Latijn. Ik had nog iets willen vertellen over het verdere verloop van de historie, maar dan zou ik mijn ruimte overschrijden. Ik vraag dus nog een keer geduld. Waarnemer ■"t Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzen ding compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. KASTANJES POFFSN Kijkend in de open haard bekroop mij de lust om daarin op ouderwetse manier kastanjes te poffen. Hoe leg ik dat straks bij de volgende oogst aan r Antwoord: U moet dan de tamme kastan jes gebruiken, dus de Castanea vesca, maar die wordt in ons land zelden voldoende rijp geoogst. U bent dus aangewezen op de import uit Frankrijk, Italië, enz. Vers zijn ze van november tot maart te koop. Gedroogde zijn er in gepelde vorm het gehele jaar door. Die tamme kastanje is zeer voedzaam en bevat minder joules (kcal) dan veel andere noten. Voor u ze gaat poffen moet u ze wel flink wassen en de exemplaren die dan blij ven drijven eruit verwijderen. U kunt ze in de as van uw open haard leggen, of in een ijzeren pan boven het vuur hangen. Ze zijn goed eetbaar als de schil openbarst. Wilt u ze op een bakplaat in een hete oven poffen, dan moeten de kastanjes tevoren worden ingekruist door met een scherp keukenmes je in het platte vlak kruiselings een insnij ding te maken. In een voorverwarmde hete over zijn ze in circa 3 kwartier gaar. Gepofte kastanjes worden gegeten met een kluitje boter, of gecombineerd met wild of gevo gelte en opgediend in een voorverwarmde dekschaal. DOUCHECEL-UITSLAG De muren van onze douchecel slaan telkens wit uit, alsof er een schimmel opkomt. Weg vegen en schrobben helpt niet. Wat doen we ertegen? Antwoord: Er dringt blijkbaar veel vocht in die muren door en dat tjevat zouten. Als de muren opdrogen, verdampt het water, maar treden de zouten als een witte uitslag naar voren. U kunt proberen de luchtverversing te verbeteren, zodat de waterdamp voort durend wordt afgezogen. Ook moet u dan de vochtige muren telkens afdrogen. Een betere oplossing is het laten bepleisteren, of betegelen van de muren. Maar dat kan pas gebeuren als de muren redelijk droog zijn. U moet de cel dan tevoren droogstoken, of voldoende luchten. KLAUWENDE POES Onze kat gaat altijd 'klauwen' als ze op schoot springt en ze trekt telkens draadjes uit mijn goede goed. Hoe leer ik haar dat af? Antwoord: Dat kunt u een poes niet afle ren zonder mishandeling, want het zit er van nature in. Als de moederpoes haar kittens normaal kan zogen, zullen de jongen intuïtief met de voorpootjes het moederlijf naast de tepel masseren om daardoor de uitstroming van de moedermelk te bevorderen. Als ze vroeg of laat van de moeder worden wegge haald, blijven ze die gewoonte ook bij hun nieuwe bazin trouw. Kittens die door mensenhanden met een zuigflesje of pipet met kattenmoedermelk zijn gevoed, zullen bij het drinken de voorpo ten niet hebben gebruikt en klauwen daarom later niet of nauwelijks. U kunt echter een oude lap van dikke stof gebruiken om op uw schoot te leggen als uw poes bij u komt zit ten. Dan spaart u uw kleding. In Herkingen wordt morgen, zaterdag 27 januari, het oud papier weer opgehaald voor de Hervormde gemeente. Het ophalen begint om 9.00 uur. Wilt u het papier (geen plas tic en drankenkartons, e.d.) tijdig en goed gebundeld aan de kant van de weg zetten? Zaterdagmorgen 27 januari a.s. zullen vrijwil ligers van de Hersteld Hervormde gemeente van Nieuwe-Tonge het oud papier weer opha len. Gelieve het papier uiterlijk 9.00 uur aan de weg te zetten. SOMMELSDIJK - Bij wijkgroep 'De Zwa luw' te Sommelsdijk worden volgende maand de volgende activiteiten georganiseerd. Bingo Zaterdag 3 februari is er een bingoavond in wijkgebouw De Zwaluw aan de Sperwer. Er zijn 8 ronden, een verloting en een super verloting. De bingokaartjes/lootjes kosten €0,50 per stuk. De avond begint om 20.00 uur, de zaal gaat open om 19.30 uur. Bloemschikcursus Dinsdagavond 27 februari is er een bloem schikavond. Welk bloemstuk zal worden gemaakt, is nog een verrassing. Deelname kost 20, incl. een kopje koffie. De avond begint om 20.00 uur, de zaal gaat open om 19.30 uur. Voor deze avond dient met zich vooraf op te geven, tel.: 481737 of 484941. HALF60UD Tijdens de vakantie viel ons op datje bij bui tenlandse juweliers veel goedkopere gouden ringen en sieraden ziet dan hier Is dat wel echt goud? Antwoord: Goede vraag. Bij ons mag geen goud verkocht worden met een lager gehalte dan 14 karaat (1 karaat is een vierentwintig ste deel zuiver goud), maar de voorschrif ten verschillen van land tot land. Soms is 9 karaat nog toegestaan maar dat is minder dan de helft goud, want bij 12 karaat krijg je half goud en bijvoorbeeld half koper en andere metalen. Engeland en Frankrijk kennen een rijkskeur als wij, België heeft het afgeschaft en Duitsland heeft daar nooit aan gedaan. Voordeliger legeringen zijn hier ook wel te koop, maar de winkeliers mogen het dan geen goud meer noemen. NAALDKUNST Wanneer begonnen de Chinese artsen met acupunctuur? Antwoord: Volgens de oudste geschriften circa 2700 jaar vóór Christus. NOGMAALS BEDKRAMP Naar aanleiding van de beantwoording van de vraag in de rubriek Raad en Daad van vorige week vrijdag, over het verhelpen en voorkomen van kuitkramp, die meestal in het bed optreedt, kwamen enkele reacties binnen van lezers die baat hadden gevonden bij nog andere oplossingen, die we u niet willen ont houden. Een lezeres uit Ouddorp had al jaren last van kramp in haar kuiten, vlak voor het opstaan. Sinds ze echter op én onder echte wol slaapt, heeft ze nooit meer last van kuitkramp gehad. Volgens haar heeft het niet alléén met kou te maken, maar ook met vocht. "Het lichaam verliest tijdens de slaap heel veel vocht en als het beddengoed niet absorbeert, word je koud. Wol heeft de eigenschap vocht op te nemen en dan blijft je lichaam warm. Nooit meer kramp!" Een andere lezeres, maar dan uit Zwijn- drecht, verzekerde ons dat ook zij jaren last heeft gehad van kuitkrampen. Zij dronk veel grapefruitsap en toen ze hier op aanraden van een kennis mee stopte, was ook de kramp verdwenen. "Ik heb gehoord dat in grape fruitsap stoffen zitten die deze krampen kun nen veroorzaken". De met kuitkramp kampende lezers hebben nu in ieder geval verschillende oplossingen die weUicht het uitproberen waard zijn. Dus nu maar hopen op veel kramploze nachten. Welgelukzalig is hij, wiens over treding vergeven, wiens zonde bedekt is. (Psalm 32:1) Psalm 32 is een onderwijzing van David. David wil in deze Psalm onderwijs geven; het is een leerpsalm. Deze Psalm kan ons wijs maken tot zaligheid. Zo is Gods Woord bedoeld: om ons te leren van de wegen des Heeren. De Heere heeft ons Zijn Woord toe- betrouwd, opdat we de weg der zaligheid zouden bewandelen. Daarvoor is het nood zakelijk dat de Heere ons zaligspreekt. Rampzalig zijn zij die deze vergeving mis sen. Hetgeen er staat in de tekst is waar voor al de kinderen des Heeren. Maar het tegen- ovegestelde is evenzo waar. Ieder die deze vergeving van de zonde mist, zal voor eeu wig omkomen. Die zal rampzalig zijn. Die zal komen op de plaats waar wening is en knersing der tanden. We zijn allen op reis naar de eeuwigheid. We zullen eenmaal God ontmoeten. Eeuwig zullen we sterven als we deze gelukzaligheid, waar David van getuigt, missen. Voor ons allen geldt: het is het ene of het andere. Of we hebben vergeving van de zonde ontvangen en worden welgelukzalig gesproken, óf we hebben die niet ontvangen, en zijn rampzalig. Een tussenweg is er niet. We wandelen op de brede weg die tot het ver derf leidt, of op de smalle weg die ten leven leidt. David heeft geleerd wie hij voor God is. Hij weet in deze Psalm te zwijgen voor God. De toom des Heeren drukt hem temeer. Die ver teert zijn beenderen. Zijn sap werd veranderd in zomerdroogten. De hand des Heeren is nacht en dag zwaar op hem. David wist zich een zondaar voor God. Hij werd vernederd onder de slaande hand des Heeren. Hij had niets meer bij zichzelf om zich op te beroe men. Hij werd een groot beest bij Hem. David is verbroken, vanwege zijn zonde en schuld. De zonde maakt scheiding tussen ons en de Heere. Door onze diepe val in het paradijs hebben we ons vrijwillig van God losge scheurd. We hebben het oogmerk nimmer meer tot Hem temg te keren. We kozen voor de dood. En deze keuze was een vrijwillige! Welgelukzalig als de Heere ons leert dat we zondaren zijn. Dan kunnen we niet meer onder de schuld vandaan. We komen als een verloren adamskind bij en onder God terecht. Alleen in die weg leert de Heere Zijn kinde ren genade te benodigen. Daar wordt de sme king om Zijn gunst geboren. De Heere maakt plaats voor Zichzelf, omdat er van nature bij ons geen plaats is voor deze gelukzaligheid. De Geest der genade en der gebeden gaat werken in het binnenste. De Hei lige Geest gaat uit van de Vader en de Zoon om het verlorene te zoeken en om het werk van de Middelaar toe te passen. De Geest van ontdekking en verootmoediging verbreekt alle windselen waarmee we ons omwonden hebben om onze schande en schuld voor God te bedekken, en werkt in het hart een eerlijke, ootmoedige en vrijmoedige belijdenis van zonde voor Gods heilig aangezicht. Dan kom je als een naakte en uitgeschudde zondaar voor God terecht. Ie belijdt je dadelijke zonden en aangeboren zonde. Ook David deed belijdenis van zijn overtredingen voor de Heere. Een openbare zonde brengt groter schande, een verborgen zonde brengt groter schuld. Christus heeft voor de Zijnen de schande veracht en Zijn kruis gedragen naar de vloekheuvel. Door Zijn bloedstorting wordt de schuld van Zijn volk uit Zijn boek gedaan en ziet de Heere geen van hunne zonden aan. Zij worden welgelukzalig gesproken door de Heere. De overtreding is vergeven en de zonde bedekt. Die mensen zijn gelukzalig van wie de zonden vergeven zijn. Zondenvergeving is de wegne ming van de zonde. Door de genade des Hee ren wordt de schuld bedekt. De straf die wij verdienen is voor Gods kinderen gedragen door Jezus Christus. De straf die ons de vrede aanbrengt, was op Hem. Dan kom je als een reine voor Gods aangezicht. Als een adams kind, maar gewassen door het bloed van de tweede Adam. Zo ziet de Heere de Zijnen aan in de Zoon van Zijn welbehagen. Maar, wat kan de Kerk des Heeren nog menig maal zo'n last hebben van zijn overtredingen! Wanneer de Heere komt in het gewaad van zijn heilig en dierbaar Woord en Zijn wet als een leefregel der dankbaarheid aan de Kerk wordt geleerd, is er van 's mensen zijde enkel overtreding en misdaad. De ware gelovige moet menigmaal zo klagen over zijn zonden. Een bede stijgt op: Reinig mij van mijn ver borgen afdwalingen. Dan komt deze Psalm in het hart, die ons spreekt van genade bij God. Die getuigt van vergeving en van gelukzalig heid. David getuigt van de welgelukzaligheid als vrucht van het werk van Christus en als wel daad van het genadeverbond. De vrede met God vervult zijn hart. Hij roemt in de nieuwe blijken van Zijn gunst. Een ieder die de Hee re vreest mag het David nazeggen. Dat is de roemtaal van het geloof. Deze woorden uit Psalm 32 worden door de apostel Paulus aangehaald in zijn brief aan de Romeinen. In hoofdstuk 4 lezen we: 'Gelijk ook David de mens zalig spreekt welken God de rechtvaardigheid toerekent zonder wer ken, zeggende: Zalig zijn zij welker onge rechtigheden vergeven zijn, en welker zon den bedekt zijn.' Paulus beroept zich in de brief aan de Romei nen op David voor de boodschap van de rechtvaardiging van de goddeloze. Zo mag de Kerk der eeuwen zich verheugen in de blijde boodschap die in Psalm 32 klinkt. Mag u het uit genade nazingen: Welzalig hij, wiens zonden zijn vergeven, Die van de straf voor eeuwig is ontheven, Wiens wanbedrijf, waardoor hij was bevlekt. Voor 't heilig oog des Heeren is bedekt. ds. P. Korteweg, Melissant PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND Beroepen te Antwerpen-Oost (VPKB), kan didaat J.H. Visser te Bergambacht; te Nieuw- leusen (herv. wijkgem. Noord), ds. O.C. Kerssen te Gouda; te Sint Anthoniepolder en te Stolwijk (herv.), ds. J.A.van den Berg te Nieuw-Lekkerland; te Zetten Andelst (herv.), ds. J. Muller te Wapenveld (herv.). ■Aangenomen naar Houten (prot. gem.), ds. C. de Jong te Waddinxveen (Immanuëlkerk- gem.); naar Poeldijk (herv.), kandidaat D. van Vreeswijk te Gouda; naar Zuid-Beijer- land kandidaat L.J. Versteeg te Kampen; naar Westkapelle (prot. gem. i.w.), ds. G.M. van der Linden te Nijega-Opeinde-De Tike; naar Ooltgensplaat (herv), ds. H.G. van der Ziel te Tiendeveen-Nieuw Balinge. HERSTELD HERV. KERK Beroepen te Arnemuiden, ds. C.M. Visser te Boven-Hardinxveld. Bedankt voor Sommelsdijk-Middelharnis, ds. P.C. Hoek, te Sint-Annaland. GERE F. KERKEN (VRUG.) Beroepen te Noardburgum, ds. J.M. Haak te Ulrum. Beroepbaar: kandidaat S. de Bruine, Stan- leystraat 4, 3772 KD Barneveld. Tel. 0342- 422614. E-mail: sytzedebruine@filternet.nl. CHR. GEREE KERKEN Tweetal: te Noordeloos, ds. A.C. Uitslag te Kerkwerve en ds. A. v.d. Zwan te Sliedrecht. Bedankt voor Damwoude, ds. A.C. Uitslag te Kerkwerve. GEREE GEMEENTEN Beroepen te Gorinchem, ds. L. Blok te Ermelo; te Ridderkerk-Slikkerveer, ds. J.S. v.d. Net te Houten. Bedankt voor Beekbergen, ds. CA. van Die ren te Rijssen-Noord. ZIERIKZEE - Het interkerkelijk samenzangprogramma Zierikzingt, dat als vanouds in de Nieuwe Kerk te Zierikzee wordt gehouden, opent met een bijzondere aflevering onder de titel 'Deuren naar licht'. Op zaterdag 26 januari zal in speciaal opgenomen beelden, maar ook met vertrouwde en nieuwe muziek met veel samenzang, dit thema gestalte krijgen. Medewer king wordt verleend door een trom- pettengroep bestaande uit Corien de Waaij, Christiaan den Haan en Peter Vaane, die met Rinus Verhage op het grote Kam- en van der Meulenorgel de samenzang luister zal geven. Ook is er weer een speciaal gelegenheidskoor dat gevormd wordt rondom het hervormd kerkkoor Renesse onder leiding van Mar van der Veer. Iedereen die aan Zierikzingt mee wil doen, wordt van harte uitgenodigd om 18.30 uur in de Nieuwe Kerk aanwezig te zijn voor een repetitie. De muziek zal voor iedereen 'te doen' zijn. Speciale muzikale gast is de jeugdige zange res Deborah Warta. Deborah is een zangta lent uit de provincie Drenthe en komt voor deze gelegenheid speciaal naar Zierikzee. Zij zal een aantal liederen vertolken, o.a. 'Be thou my vision' en het bekende Taize-lied 'de noche iremos de noche' Licht Het thema 'Deuren naar licht' verwijst naar de zoektocht van mensen. Vooral ook naar de betekenis die kerken en kerkgemeenschap pen daarin naar hun oorsprong bedoelen te hebben. Na de viering van het kerstfeest gaat het erom deel te krijgen aan de 'beweging van kerst'. Het gaat om toe-eigening; als de deur van het slot is, wordt die niet aan ons opgedrongen of in het gezicht gegooid. Ieder mag de deur zelf openen. Gezamenlijke ker ken willen die vrijheid in liederen delen. Beelden Bij Zierikzingt wordt er steeds meer met beelden gewerkt. Aansluitend aan het thema komen er beelden van het hele eiland en met name de verschillende deuren van kerken op Schouwen-Duiveland die ten diepste ook deuren naar licht zijn. Een speciaal Zierik zingt team heeft de afgelopen tijd hiervoor opnamen op het eiland gemaakt. In de interviews zien we een gesprek met Marijke Babijn, tijdens een avond rond litur gisch bloemschikken. Sporen van licht delen in de taal van bloemen en symbolen. Daar naast is er een interview met Prosper Sevestre die in de St. Nicolaaskerk in Brouwersha ven vertelt over de betekenis van kerkmuziek in zijn leven. Hoe hij als kerkorganist pro beert bij te dragen aan de kerk als deur naar licht. Hij eindigt met de lofzang van Maria. Beide geïnterviewden geven aan het eind een lied voor de samenzang op. Samen Zierikzingt is enkele jaren geleden begon nen als een klein initiatief vanuit Zierikzee. Inmiddels sluiten zich steeds meer kerken op het eiland aan door middel van financiële steun en daadwerkelijke bijdrage. De orga nisatie telt vertegenwoordigers uit kerken van het gehele eiland. De bedoeling is om Zierikzingt te laten uitgroeien tot een breed eilandelijk gebeuren. Samen zingen, samen muziek maken rondom een bijzonder thema. De aanvang van Zierikzingt is 19.30 uur. De toegang is gratis. Wel staan aan de uitgang de Zierik-zinkemmertjes klaar met de vraag voor een bijdrage van de aanwezigen. -41- Het kostte haar de grootste moeite om uit de schul den te blijven. Alleen door zeer ingrijpende bezui nigingen gelukte het haar, doch meer dan eens moest zij de laatste dagen van de maand de bakker, melkboer en andere leveranciers zonder te betalen wegsturen, want dan had zij geen cent meer in huis. Dan schaamde zij zich, doch kon het niet verhinde ren. Aan grote kledingstukken viel helemaal niet te denken. Samen rekenden en overlegden ze, hoe ze het beste hun huishouden besturen zouden. Angst vallig werd hun armoede, hun nijpende nood zelfs, voor anderen verborgen. Niemand wist of vermoed de wat er in dat kleine, nette huisje afgeknauwd werd. Alleen tegen Dora klaagde hij zijn nood wel eens, doch onder voorwaarde, dat zij de striktste geheimhouding in acht zou nemen. Ook bij haar thuis mocht zij er met geen woord over spreken. Toen zij eens voorgesteld had de hulp van haar ouders in te roepen, was zij geschrokken van zijn heftigheid. "Geen sprake van," had hij gebiedend haar vraag beantwoord, "ik verbied je zelfs er met één woord over te reppen. Beióóf je me dat, Dora?" Zij was er een ogenblik verdrietig over geworden, had met moeite haar opwellende tranen terugge drongen en bedeesd geantwoord: "Ik meende het zo kwaad niet; ik stelde het maar voor uit bestwil voor jullie." Het had hem vertederd. "Dat weet ik wel, mijn Doortje, maar ik wil zelf mijn eigen peultjes doppen. Ik wilde je geen pijn doen, doch ik was bang, dat je het anders tóch zou doen. Ik ken je medelijdend hartje zo zachtjesaan wel." Stevig had hij haar dichter tegen zich aangedrukt. om de boze uitval van daarstraks weer goed te maken en een ogenblikje waren ze zwijgend verder gewandeld. "Laten we daar maar niet meer over praten," had hij voorgesteld. "Ja, dat is goed. Doch je begrijpt toch wel, dat jouw ellende ook mij niet onverschillig laat," had zij met vochtige ogen gemompeld. "Dat is waar," had hij rondborstig toegegeven, "ik was zoeven onredelijk, dat had je niet verdiend." Haar gezicht was helemaal opgeklaard. Dankbaar had zij hem recht in de ogen gekeken. "Dus geen geheimen voor me, hè Zul je me deelgenoot maken van al je zorgen en verdrietelijkheden?" "Ik verzeker het je," had hij spontaan beloofd. Sinds die tijd besprak hij alles met haar. Doch Van Vlijmen en zijn vrouw hadden geen opheldering van Dora nodig. Al kenden ze zelf geen armoede en al konden ze kopen wat hun hart begeerde, toch wisten ze wel wat het leven kostte en begrepen ze heel goed, dat er in de woning van de weduwe Kooistra verbitterd gestreden werd tegen armoede en verval. Ze hadden geen verklaringen nodig. Ze zagen het aan het versleten pak van Evert, dat zo kaal begon te worden en dat, zij het dan ook keu rig netjes, reeds meer dan eens versteld was. Ze respecteerden het in Evert, dat hij nooit klaagde, nooit om geldelijke steun bij hen aanklopte. Het deed hun achting voor Evert stijgen. Van Vlijmen had wel eens overwogen om dat gezin te steunen, lang en breed er met zijn vrouw over gesproken, doch bij nader inzien had het hun beter toegesche nen dat niét te doen. Zouden ze er Evert en zijn moeder werkelijk een dienst mee bewijzen? Dat bleef voor hen een open vraag. Toen Dora op zijn verjaardag, 's avonds, naar hem toe wilde gaan, had Van Vlijmen haar een grote doos meegegeven, netjes ingepakt. "Wat moet ik daarmee?" had het vragend geklon ken. "Doe hem de groeten van ons, feliciteer hem maar in onze naam en geef hem dit als ons verjaardags geschenk." Dora, die absoluut niet wist, wat die doos bevatte, doch wel iets vermoedde, had een kleur van blijd schap gekregen, was haar vader onstuimig om de hals gevallen. "Dank u. Dank u. Wat ben ik daar blij mee." "Help vrouw, ze vermoordt me," had hij naar achte ren geroepen, "meid, houd op, je wurgt me bijna," Lachend had hij haar van zich af geduwd. "Schiet maar gauw op, anders weet hij niet waar je zo lang blijft." Inwendig jubelend had zij zich naar Everts woning gespoed. In haar tas was haar cadeau veilig en zorg vuldig opgeborgen. Een nieuw overhemd en een mooie stropdas. Van haar eigen opgespaarde geld gekocht. Bij de familie Kooistra gekomen gaf zij hem eerst het grote pak: "Hier, van vader." Even had Evert haar wantrouwend aangekeken: "Zou ze nu toch...?" Met haar heldere kijkers blikte zij hem echter eerlijk en open aan, las in zijn ogen de twijfel, die oprees in zijn hart. "Ik wist er zelf ook niets van," verzekerde ze, "vader drukte het mij in de hand, toen ik op het punt stond naar hier te gaan." Het wantrouwen verdween spoorslags en met bevende hand nam hij het van haar aan. "Maak maar gauw open, want ik brand zelf van nieuwsgierigheid om te weten wat er in zit." Everts vingers peuterden haastig aan de stevige knopen van het touw, doch toen dat te lang duurde naar zijn zin, greep hij resoluut zijn mes en sneed het met een krachtige haal door. Drie nieuwsgierige hoofden bogen zich over de tafel, drie harten popelden van verwachting. Fluks wikkelde hij het papier er af, lichtte het deksel op en.... "Oh" liet Dora zich ontvallen. Evert haalde voorzichtig een splinternieuw pak uit de karton nen doos, hield het omhoog. Alle drie bewonder den ze het. "Schitterend en wat een mooie kleur!" riep Dora opgetogen uit. "Beste stof," prees Evert, terwijl hij tussen duim en vinger de kwaliteit proefde. "Nou, moedertje, wat zegt u er van?" wendde Evert zich met schitterende ogen tot zijn moeder. Deze zei niets, maar stond haar tranen weg te slik ken. Die vochtige ogen vertelden Dora meer dan een stortvloed van woorden. Ze werd er even stil van. "Daarbij valt mijn cadeau helemaal in het niet," begon Dora weer. "Maar al is het weinig, je moet maar rekenen, het komt uit een goed hart, Evert." Ook haar geschenk werd bewonderd en geprezen. Onder gezellig gekout vloog de avond om. Het was laat eer ze het wisten. Evert dacht terug aan verle den jaar, toen Bertus en Trees die avond hadden vergald. Dan was het nu toch stukken gezelliger. Trees kon moeilijk zo ver meer van huis af. Daarom waren ze geen van beiden maar gekomen. Evert was er niet rouwig om. Wat was er veel gebeurd in het afgelopen jaar, veel liefs, maar ook veel leed. "Neen, niet daaraan denken nu," en Evert schudde het hoofd. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 5