'De pers pikt het niet' Overlast buggy-kites Zeeviswedstrijd Sportvisserij Goeree Overflakkee EiuunoBf-raEuws Weer Alpha-cursus ïn ü\rks\ané Uitslag dressuur manege Oostmoer RD-journalist G. Roos spreekt voor SGP-jongeren Goeree-Ovetflakkee Circus Maken of breken Geen SGP-krant Winterwandeling in Ouddorp U wilt UW complete huisstijl Creamiddag voor de jeugd gedrul<t hebben? Verlenging ISO-certificaten voor Zuiveringsbeheer Helpers gevraagd bij landschapsonderhoud in Ouddorp (vervolg van voorpagina) Zonering PAGINA 5 DINSDAG 23 JANUARI 2007 NIEUWE-TONGE - Coalltiebespre- kingen achter gesloten deuren. Toch moeten de heren onderhandelaars eens naar buiten komen met hun resulta ten. "Dan breken de gevechten in de media over het bereikte akkoord in verdubbelde hevigheid los", verwacht journalist voor het Reformatorisch Dagblad (RD) G. Roos. "De pers pikt de geheimzinnigheid rond de coalitie vorming niet". Door Roeland van Mourik Roos deed zijn uitspraken op een SGP-jon- gercnuvond, die vrijdag 19 januari in liet verenigingsgebouw van de Gereformeerde Gemeenten in Nieuwe-Tonge werd gehou den. Zo"n dertig jongeren waren bij elkaar gekomen om te luisteren naar zijn lezing met de titel 'Demoeratie of mediacratie?'. De geheime kabinetsformatie laat volgens Roos zien dat de politiek op dit moment voorbij gaat aan de stem van het volk. "Die stem van het volk wordt genegeerd doordat de media geen mededelingen krijgen over de onderhandelingen. Als ze met resultaten naar buiten komen, zullen ze erachter komen dat de pers dat niet pikt". De pers in Nederland is namelijk erg mach tig, geeft Roos vervolgens aan. "Media kun nen een bepaald beeld van politici neerzet ten. Dat beeld bepaalt in belangrijke mate hoe de Nederlandse bevolking over politici denkt. Mensen stemmen namelijk niet meer op partijbegin.selen, maar op de individuele uitstraling van een politicus. Dat verklaart ook waarom het aantal zwevende kiezers de laat.ste tijd sterk is toegenomen". Andersom zijn politici zich ervan bewust dat ze goed moeten overkomen bij de bevolking. "Politici zijn zich er deksels goed van bewust hoe mensen naar hen kijken. Gevaar hiervan is dat het Binnenhof een circus wordt, waar alleen omstreden politici omstuwd worden door cameraploegen. Het belemmert het zicht op de werkelijk wezenlijke punten in de politiek". Media zijn een nieuw middel in het tijdperk van populisme. "Via radio, tv en kranten regeert de man van de straat mee. Want via die media komt er informatie terug naar de politici in Den Haag. En reken maar dat zij luisteren naar wat er allemaal op radio en tv wordt afgeklelst over hen". Hierin komen trekken van een mediacratie openbaar, vindt Roos. "Het reguliere systeem van de demo cratie lijkt vervangen te worden door een mediacratie". De definitie van zo'n mediacratie luidt vol gens de RD-journalist aldus: "'Cratie' bete kent machtsuitoefening, 'media' zijn de men sen of de dingen die een boodschap brengen. De media voeren dus de machtsuitoefening uit". Daaraan kleven volgens Roos bezwaren. "Het maakt heel erg veel uit of een 'rode' of een 'groene' journalist achter de camera staat, of het notitieblok zit. Beide maken een heel ander verhaal. Daardoor kan een verte kend beeld van de werkelijkheid ontstaan. Doorgaans slikken wij de verhalen die ons worden voorgehouden in de media als zoete koek. Ook wij dappere refo's laten ons vaak leiden door de waan van de dag". Er zijn maar weinig Nederlanders die de politiek vanuit eigen waarneming volgen, constateert Roos. "Daarom is waakzaamheid geboden, want de politiek kan via de media mensen manipuleren of op het verkeerde been zetten". Evengoed kunnen de media politici "maken of breken", aldus Roos. "Dat is ook een ken merk van een mediacratie, media kunnen de carrière van politici beïnvloeden. Politici die goede relaties met de pers hebben, krijgen veel meer voor elkaar. Kijk naar mevrouw Hirsi Ali: ze loog om een verblijfsvergun ning te krijgen en de media zagen dat door de vingers". De pers kan er ook voor zorgen dat een repu tatie van een politicus voorgoed "naar de knoppen" is. "Media kleden pohtici uit tot op het hemd. Televisiepubliek ziet hun politieke leiders in hun grandeur, maar ook in hun misère. Het is entertainment op het bloed dorstige af', sprak Roos de NRC-columnist Henk Hofland na. "Daardoor kunnen politici voor hun leven gebroken worden". Aan het eind van zijn lezing maakte de RD-medewerker de balans op: "Conclude rend kun je zeggen dat de democratie de theocratie om zeep heeft geholpen en dat de mediacratie de democratie gaat verdrin gen". Na de lezing volgden vragen vanuit de zaai. Daarin werd Roos vooral bevraagd over de identiteit van het RD. "Waarom vormt het RD geen tegenweer tegen de anti-SGP-uitin- gen in het Nederlands Dagblad?", vroeg één van de aanwezigen bijvoorbeeld. Roos gaf daarop aan dat het RD "geen SGP-krant" is. "Ageren tegen artikelen in het Nederlands Dagblad heeft geen zin, omdat het niets oplost. Conflicten worden er alleen maar groter door". Wat is het verschil tussen nieuwsartikelen en opiniërende artikelen, vroeg een andere aanwezige. "Nieuws en commentaar worden steeds minder van elkaar gescheiden", gaf Roos aan. "Trend is tegenwoordig de erva- ringsjournalistiek. Mocht je vroeger abso luut niet vermelden dat iemand tijdens een kerkelijke synodevergadering in snikken uit barstte, tegenwoordig geeft dat de jeu aan je verhaal. Je ziet dus steeds meer dat er geen scheiding meer is tussen beide objecten van het nieuwsvoorziening". Hoe denkt u over de theocratie, vroeg een volgende SGP-jongere, aanhakend op de conclusie van Roos' betoog. "Ik acht dat iets heel moois, maar vind het wel een heel idealistische gedachte. Ik vind wel datje het ideaal moet koesteren, maar je met ook rea listisch zijn: helaas we redden het niet. Een theocratie in het seculariserende Europa is een utopische gedachte". "Maar", gaf Roos, wijzend naar zijn hart, aan, "Als het goed is, begint theocratie hier. Als je als mens leeft in nauwe verbondenheid met de Heere en Zijn dienst en Zijn heilzame geboden volgt, sta je anders in de wereld. Dat is van cruciaal belang voor de realisering van een theocratie". Na deze afsluitende woorden, bedankte SGP- jongerenvoorzitter Martin van der Bok de bezoekers voor hun komst. Hij vroeg Roo,s de jongerenavond met gebed te beëindigen. Daarvoor liet de dagbladschrijver nog psalm 74 vers 19 en 21 zingen. "Beschouw, herdenk Uw vastgestaafd verbond, laat dat Uw hart tot ons in liefd' ontvonken", klonk het door het zaaltje. Roos bedankte de organisatie voor de gastvrijheid en eindigde met gebed, om daarna de lange reis naar zijn woonplaats Kampen te gaan maken. In 2007 organiseert het Alpha-team van de Hervormde gemeente in Dirksland weer een Alpha-cursus. Op 12 februari wordt een informatieavond gehouden die ervoor is bedoeld om mensen op een gezellige en informele manier met de Alpha-cursus te laten kennismaken. Januari is een maand waarin veel mensen nadenken over wat hel nieuwe jaar zal bren gen, goede voornemens maken, nadenken over wat men wil in het leven. Op de Alpha- cursus krijg je antwoorden op deze en op andere vragen. De Alpha-informatieavond vindt plaats op maandag 12 februari en wordt gehouden bij Janny Tanis Verdilaan 1 in Dirksland. De toegang is gratis. De avond begint om 20.00 uur en iedereen is van harte welkom. Enkele cursisten die eerder de Alpha-cursus hebben gevolgd, zullen vertellen hoe ze dit beleefd hebben. De Alpha-cursus biedt in 10 avonden en 1 weekend een vrijblijvende kennismaking met het christelijk geloof. Meer dan 120.000 mensen in Nederland hebben al een Alpha- cursus gevolgd. De cursus wordt in meer dan S50 plaatsen gegeven door kerken van ver schillende denominaties. Het biedt mensen op een ontspannen manier de gelegenheid om hier meer over te leren. Iets voor u? Kom dan naar de introductieavond. Voor meer informatie: zie www.alpha-cur- sus.nl of neem contact op met Leen Terlouw, tel. 0187 602967 of e-mail terlouwl@hetnet. nl. Zie ook website www.alpha-cursus.nl. OUDDORP - Ten bate van Stichting Kom Over en Help wordt zaterdag 3 februari a.s. vanuit verenigingsgebouw Eben-Haëzcr, Preekhillaan 1, een winterwandeling georga niseerd met warme chocomel en een broodje worst. De lengte van de route is ongeveer 9 km. De starttijd ligt tussen 13.00 en 14.00 uur. Kosten 4 euro p.p., maar kinderen t/m 10 jaar mogen gratis meedoen. Vooraf kan wor den ingeschreven in Eben-Haëzer. Wie meer informatie wil, kan bellen naar dhr. Klepper, tel. 683237, of dhr. Groeneveld. tel. 683040. Gebr. de Waal bv Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen® gebr-dewaal.com vvww.drukkerijdewaal.nl DEN BOMMEL- Het bestuur van het jeugd werk van de Stichting Welzijnswerk Oostflak- kee te Den Bommel houdt woensdag 7 februari a.s. een creamiddag voor de jeugd in gebouw 't Westerlicht, Oranjestraat 35al. Het thema is 'Valentijnsdag'. De middag is bedoeld voor kinderen van groep 1 t/m 8 en duurt van 13.30 tot 15.30 uur. Deelname 1,50 per kind. Aan melden bij Kitty Zuidijk, tel: 612106. STAD AAN 'T HARINGVLIET - Onder staand de uitslag van de dressuurwedstrijd voor pony's, proeven F3 en F4, gehouden op zaterdag 20 januari in Manege Oostmoer te Stad aan't Haringvliet. Voor deze proeven dient een minimaal aantal punten behaald te worden van 210. Proef 3. Corine van Veelen, Debbie, 241 pnt; Sanne Koreman, Daisy, 240 pnt; Mariska Beyl, Rody, 240 pnt: Phebe Sieliakus, Karinke, 239 pnt; Marit Huizer, Saartje, 237 pnt; Anouk v.d. Mast, Katinka, 235 pnt; Nina Buurman, Hartje, 234 pnt; Priscilla Walpot, Mario, 232 pnt; Loyce Frank, Joren, 231 pnt; Nienke Pad mos, Katinka, 230 pnt; Anne Spaan, Rody, 230 pnt; Emma Spaan, Lady, 229 pnt; Leanne Vlaspoel, Mickey Boy, 226 pnt; Chayenne Blanken, Dynamite, 225 pnt; Ivon v. Nimwe- gen, Katinka. 224 pnt; Tessa de Vries, Tirza, 224 pnt; Anneloes v. Kolthoom, Bartje, 223 pnt; Nicole Koreman, Sterre, 222 pnt; Kim- beriy Slui, Joy, 221 pnt; Sera Meijer, Snoopy, 203 pnt. Proef F4. Rowena Koster, Rody. 238 pnt; Lisette Bezuijen, Saartje. 235 pnt; Odille Aarts, Passoa, 235 pnt, tevens diploma F4 behaald; Lysanne Lokker, Mickey Boy, 234 pnt; Kristine Profijt, Spikkel, 233 pnt; Lucinda Maliepaard, Joy, 230 pnt, tevens diploma F4 behaald; Naomi Moerkerke, Passoa, 230 pnt; Denise de Wit, Tirza, 229 pnt, tevens diploma F4 behaald; Nelleke Markus, Mario, 229 pnt; Kelly Kerklaan, Diamond, 228 pnt; Anais Tsa- konis, Krimhberly, 226 pnt; Anne Maliepaard, Sterre. 224 pnt; Lisa Koppert, Sonja, 222 pnt; Eva Almekinders, Diamond, 216 pnt. DORDRECHT - De directie Zuive ringsbeheer, onderdeel van water schap Hollandse Delta heeft met suc ces de certificaten voor ISO 9001:2000 (kwaliteit), ISO 14001 (milieu) en OHSAS 14001 (arbo) voor een periode van drie jaar verlengd. Waterschap Hollandse Delta is hiermee een van de waterschappen in Nederland dat vol ledig gecertificeerd is voor alle proces sen van het transport en het zuiveren van afvalwater alsmede het leveren van de benodigde zuiveringscapaciteit daarvoor. Tijdens een drie dagen durende audit, uitge voerd door Det Norske Veritas Certification B.V. uit Rotterdam, werden diverse onder delen van de directie Zuiveringsbeheer en ondersteunende diensten gecontroleerd. Niet alleen zag Zuiveringsbeheer de drie certifica ten veriengd, DNV benoemde ook sterke en verbeterpunten. Sterke punten waren onder andere betrokkenheid van medewerkers en taakrisicoanalyse in de werkvoorbereiding; verbeterpunten lagen o.a. in het oefenen van noodprocedures voor milieuvervuiling en de beoordeling van de effectiviteit van trainin gen. Volgens Willem Agenant, directeur van Zuiveringsbeheer, zijn audits een mogelijk heid om zich steeds te kunnen verbeteren, een eis van organisaties die kwaliteit belang rijk vinden. Zuiveringsbeheer zorgt voor het zuiveren van afvalwater van huishoudens en bedrijven in het zuidelijk deel van Zuid-Holland. Dage lijks zuiveren 22 rioolwaterzuiveringsinrich tingen (rwzi's) het afvalwater van meer dan 800.000 inwoners in dit gebied. Bacteriën zuiveren het afvalwater door het vuil uit het afvalwater te verwijderen. Het gezuiverde afvalwater, het zogenoemde effluent, vol doet aan alle wettelijke eisen en kan geloosd worden op het oppervlaktewater. Het slib dat bij het zuiveringsproces vrijkomt, bestaande uit bacteriën en vuilresten, wordt deels weer toegevoegd aan het zuiveringsproces. Het overige deel van het slib wordt vervolgens afgevoerd naar de slibverbranding. Zuive ringsbeheer zorgt niet alleen voor het beheer van rwzi's, maar bouwt ook regelmatig nieu we zuiveringsinrichtingen. Zin om eens een dag in de natuur te werken? Dat kan op zaterdag 27 januari. Dan wor den er door vrijwilligers, onder leiding van de vereniging voor Natuur- en Landschap Goeree-Overflakkee en Natuurmonumenten, weer onderhoudswerkzaamheden uitgevoerd aan Natuurelementen. Deze activiteiten wor den georganiseerd door de werkgroep terrein beheer van de vereniging. De werkzaamheden zijn in het zgn. Bunker- bos aan de Hofdijkseweg nabij Ouddorp. De bedoeling is om een gedeelte van de bestaan de Elzenmeetpercelen af te zetten. Elk jaar werkt de vereniging in het terrein van Natuurmonumenten een stukje achterstallig onderhoud weg. Komende zaterdag wordt de cyclus voor het nieuwe seizoen opgepakt. Op deze actiedag van de vereniging kan men weer veel hulp gebruiken. Een ieder die iets voor het behoud van de natuurelementen wil doen, kan daar a.s. zaterdag bij helpen. De werkzaamheden beginnen om 8.30 uur en duren tot ongeveer 13.00 uur. Handgereed- schap en motorzaag zijn aanwezig, maar wie zelf in bezit is van goed handgereedschap moet dit zeker meenemen. Zoals gebruikelijk zal eventueel openhaard- hout hout onder de helpers worden verkocht en verdeeld voor 5 per m\ Het Elzenmeetperceel is te bereiken via de provincialeweg richting Ouddorp, afslag Stranden volgen en de eerste weg rechts inslaan. Dit is de Hofdijkseweg. Daarna de tweede weg links tot bij het fietspad, waar geparkeerd kan worden. Wie meer wil weten, kan bellen naar Cees Appel, tel. 681105, of naar Kees van 't Zelf de, tel. 485566. Het bord bij de strandovergang bij het 3e blok geeft aanleiding tot misverstanden. Uitgaande van de bovenste helft lijken extreme spurten verboden. Maar op de onderste helft worden de regels voor deze sporten vermeld. (Foto: Atlri van der luum} Door de gemeente zijn er langs de stranden zones aangewezen waar deze zogenaamde 'extreme sporten' mogen worden beoefend. Onlangs is de zone voor de extreme sporten zelfs uitgebreid. Dit zou dan mogen tussen de strandovergang bij het Strand Vuurtoren (aan de Groenedijk) tot aan het Flaauwe Werk. De borden die er door de gemeente zijn geplaatst, geven nogal eens aanleiding tot misverstan den, want ze lijken elkaar tegen te spreken. "Het gebeurde van de zomer een keer dat de overlast zo groot was dat ik de politie heb gebeld. Er kwamen agenten kijken, maar zij konden er niet uitkomen. Na eerst hun superi euren te hebben gebeld om te informeren hoe het in de APV van Goedereede is vermeld, noemde één van de agenten het een 'drama tisch wanbeleid' van de gemeente". Sabine wil hiermee aangeven dat het heel moeilijk is om uit te maken waar nu precies de sport beoefend mag worden. "De politie geeft aan niet te kunnen handhaven, en kite-bikers gebruiken dan maar het hele strand van de Kwade Hoek tot aan de Brouwersdam met alle gevolgen van dien". De gevolgen zijn dan dat de rust van de strandrecreanten ver te zoeken is en dat het levensgevaarlijk voor kinderen aan het strand is geworden. "Dit komt door de hoge snelheden van de karretjes. Deze zomer is er zelfs al een hond doodgereden door een van de wagentjes. Het is nu maar wachten op het eerste dodelijke ongeval met een mens. Dan worden er pas maatregelen genomen, net als met de Jetski's. Het aantal van hooguit tien tallen buggy-kiters en blowcarters is abso luut niet in verhouding met de honderden strandgenieters. maar die tientallen gevaar lijke wagens en plankzeilers sturen wel die honderden weg! Palen op het strand als zone ring is geen optie, want dat zou op dat juist zo waanzinnig weidse stand, waar Ouddorp zo beroemd om is, alleen maar tot gezichts vervuiling leiden" Tijdens de raadsvergadering van de gemeente Goedereede, deze week, wordt een ingezon den brief van mevrouw Joldersma behandeld over de kwestie. Wellicht kan men dan ook de reacties van de raadsleden beluisteren, want het blijkt dat er maar weinig burgers van de gemeente weet hebben van deze 'verborgen' overlast. matie over Sportvisserij Goeree Overflakkee zie www.sportvisserijgo.nl. Aan de Dintelhaven te Europoort werd jl. zaterdag de 3e S.G.O. wedstrijd van de competitie zeevissen 2007 gehouden. Van 11.30-15.30 uur streden 13 deelnemers voor hun centimeters vis. die de punten voor de eindstand opleveren. Wat weer betreft waren de eerste twee uren slecht, met veel regen en wind! De harde kern van zeevissers is echter wel wat gewend en viste ondanks het weer door alsof er niets aan de hand was. En dat niet zonder resultaat, want er werd heel wat vis gevangen. De laatste twee uren van de wedstrijd liet de zon zich zien, wat het vis sen een stuk aangenamer maakte. Op gege ven moment was de stroming in de Dintel haven zo heftig dat aanpassing van het lood en een andere opstelling van de hengels onvermijdelijk was. In totaal werden er 124 vissen gevangen met een totale lengte van 2536 cm. Met dit prima resultaat is een eind gekomen aan het eerste uit drie wedstrijden bestaande deel van de S.G.O. viscompede zeevissen 2007. Overigens is in één van de drie gehouden zeeviswedstrijden een optel- fout gemaakt, wat verkeerd uitpakt voor Kees Struik die anders nummer één zou zijn geweest van alle drie de tot nu toe gehouden zeeviswedstrijden. Het tweede deel van deze zeeviscompetitie, opnieuw drie wedstrijden, vindt aan het eind van het jaar plaats. De eerste wedstrijd is op zaterdag 3 november. Onderstaand eerst de uitslag van zaterdag 20 januari en daarna de tussenstand na drie van de zes zeeviswedstrijden. Voor meer infor- Deelnemer Aantal Lengte 1Kees Struik17 400 2. Arco Schaaf15 317 3. Piet Belder15 260 4. NiekBazen11 230 5. Ruud Rijke10 226 6. Cees van der Welle8 172 7. Jan Abrahamjan8 172 8. Jan Landman9 168 9. Piet van der Groef7 149 10. Wim Stoutjesdijk7 143 11. Elcovan Seters9 133 12. André van Heukelen....6 111 13. Thomas Knol2 55 Deelnemer Punten 1. Kees Struik5 2. Niek Bazen15 3. André van Heukelen17 3. Arco Schaaf17 3. Piet Belder17 4. Jan Abrahamjan23 5. Jan Landman28 5. Wim Stoutjesdijk28 6. AndréKoole29 6. Thomas Knol29 7. Hen van Heukelen30 7. Elco van Seters30 7. Cees van der30 8. Mario Nagtegaal35 9. Piet van der Groef36 10. Ruud Rijke37 11Leo Koppenaal41 -40- "Het moet een ongekend lastig heertje zijn," zwichtte Van "Vlijmen tenslotte, "zeer wantrouwend en wanneer het hem niet naar de zin gaat, kan hij te keer gaan als een razende." "Die indruk heb ik deze week niet van hem gekre gen," wierp Evert in het midden. "Best mogelijk. Hij zat natuurlijk in het nauw en daarom was hij zo mak. Hij heeft je voorganger menigmaal uitgevloekt." "Dat is minder aangenaam," meende Evert, "maar dat lijkt me anders geen flinke vent geweest te zijn, te oordelen naar de janboel, die hij achter gelaten heeft." "Dat kan best waar zijn, maar ik zou me toch maar niet uit laten vloeken als ik jou was," ried Van Vlij men hem aan. "Wat een nare vent," luchtte Dora haar hart, ter wijl ze beschermend haar hand op Everts arm legde. "Hij eet me niet op," lachte deze, "en als hij met zulke kunsten begint, dan zal ik rap vertrokken zijn." "Je moet er toch niet lang blijven. Zie het als een noodtoestand en tracht zo spoedig mogelijk iets anders te krijgen," klonk het welmenend. "Dat ben ik ook vast niet van plan." Naar wat ik ervan gehoord het?, is het voor mij geen wonder, dat die vorige bediende zo ineens wegge lopen is." "Ik weet het niet," weifelde Evert, "hij maakte op mij meer de indruk van iemand, die in de grootste moeite en zorg verkeert. Ik voelde tenminste enig medelijden met hem. Enfin, we zullen zien." "Ik hoop van harte, dat jij goed met hem op zult kunnen schieten. Probeer het tenminste. Ondervin ding is de beste leermeester,." "We zullen maar rustig afwachten," antwoordde Evert kalm. "Zeg," vervolgde Van Vlijmen plagend, "als je soms weer eens schuld hebt, zeg het mij dan en neem het niet van hem, want dan begaat hij nog een ongeluk aan je." "Dat is flauw," barstte Dora verontwaardigd los en ze wierp een boze blik op haar vader, die zich ver- kneuterde, dat zij zo lekker opstoof Evert vatte de zaak anders op en zei lakoniek: "Ik zal er voor zorgen, baas." Van Vlijmen schaterde. Dora lachte toen ook maar van de weeromstuit mee. "Evert, wat doe je toch? Slaap je?" en verschrikt kwam zijn moeder het kamertje binnen, "opschie ten, jongen, het is hoog tijd. Ik wist niet waar je bleef" Evert schrok op, zijn gelaat stond nog in een lach, door het terugdenken daaraan. "Ik ben zo klaar, moeder, wacht u mij al?" "Alles is klaar tenminste, anders moet je zo jagen." Ze verdween en Evert voltooide zijn toilet, knielde neer en vroeg aan de Heere om hulp en bijstand in zijn nieuwe werkkring, of Hij geven wilde, dat hij niet veel last daarvan mocht hebben, tevens of het maar van korte duur mocht zijn. Toen volgde hij haastig zijn moeder naar beneden. Langzaam en traag kropen de weken voort. Kerst mis, Oud- en Nieuwjaar gingen als in een sleur voorbij. Toch vol gebeurtenissen. Dagelijks begaf Evert zich naar zijn werk in het klei ne hokje bij Van Dalen, doch de arbeidsvreugde, die hem vroeger altijd met plezier zijn dagtaak deed verrichten, miste hij. Hij wachtte, hoopte, verlangde en bad om iets anders, iets beters, maar alles bleef zoals het was. Toen hij die eerste maandagmorgen bij Van Dalen aanbelde, had zijn nieuwe chef hem zelf openge daan. Van die stugheid en barsheid, waarvoor hij door Van Vlijmen gewaarschuwd was, viel niets te bespeuren. Hij was de hartelijkheid zelve geweest. En toen hij het kantoortje binnengetreden was, heerste er een behaaglijke temperatuur. Het kleine potkacheltje stond roodgloeiend en de grootste rommel was wat opgeruimd. "Het zal u niet meeval len om hier orde op zaken te stellen," begon mijn heer Van Dalen, "want netheid behoorde nu juist niet tot een van de voornaamste eigenschappen van uw voorganger." "We zullen zien," had hij kort en zakelijk geant woord. Inderdaad stond Evert toen voor een bijna hopelo ze taak. Bergen rekeningen, betaald en niet betaald, lagen op en over elkaar. Sommige geboekt, andere weer niet. Met verbazing vroeg Evert zich af, hoc zo iets mogelijk was. Oefende mijnheer Van Dalen dan in het geheel geen toezicht uit op het werk van zijn personeel? Met heimwee dacht hij terug aan het kantoor van mijnheer Andijk, waar alles tot in de puntjes geregeld was. Mijnheer Van Dalen scheen zijn gedachten te raden, want met iets verlegens in zijn houding klonk het: "Als ik dat had kunnen vermoeden, zou ik hem niet geheel zelfstandig hebben laten werken. Toen ik er erg in kreeg, was het al te laat en toen ik het hem behoorlijk onder het oog gebracht heb is hij een voudig weggebleven. Ik geef toe, dat ik kwaad was en misschien meer gezegd heb dan goed was." Evert knikte slechts, vergeleek in stilte hetgeen hij bij Van Vlijmen gehoord had en wat hij hier ver nam. "Ik hoop, dat het u gelukken zal enige orde in deze chaos te brengen, want zo kan het niet langer. Zelf zie ik er geen kans toe," bekende hij eerlijk, "maar ik wil u wel in alles behulpzaam zijn en u de nodige inlichtingen verstrekken, zoveel tenminste in mijn vermogen is." Evert begon en daar het zijn gewoonte was om wat hij deed góéd te doen, pakte hij de zaak direct flink aan. Binnen een week waren de stapels papieren weggewerkt, geboekt, geordend en alles netjes in klappers opgeborgen. Al heel spoedig bleek het hem, dat mijnheer Van Dalen er geen flauw begrip van had, hoe het eigenlijk met de zaken er bij stond. Op vele vragen betreffende de herkomst van rekeningen of vorderingen moest hij het antwoord schuldig blijven. "Zo is het ook geen wonder, dat de zaken slecht gaan," had hij meer dan eens gedacht. Het kostte hem veel hoofdbrekens, maar het geluk te. Als hij die eerste dagen, doodmoe van al het uitzoeken en rangschikken, thuis kwam, walgde hij van dat hele gedoe, maar de bittere nood staalde hem en de volgende dag begon hij toch weer met evenveel ijver. Zijn moeder vroeg maar niet te dikwijls, hoe het hem daar beviel, want na de eerste dagen bemerkte zij al spoedig, dat hij het wanhopig slecht naar zijn zin had. Zij waardeerde het dubbel in hem, dat hij nooit klaagde, er zelfs in het geheel niet met haar over sprak. Zij voelde daaruit, dat hij haar sparen wilde. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 5