PH^LITIE Nog meer stormschade Overlast buggy-kites loopt voor strandgenieters de spuigaten uit 0900-8844 Acties K N R M Bitiamêgtemoii Tussenstand peiling Platform Turbulentie V.S'^^--(< gtB5Ï2^^. 7576 chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Getuigenoproep vernielingen Inbraak in stacaravans Snelheidsduivel raakt rijbewijs kwijt Snelheidscontrole Hennepkwekerij opgerold Motorrijder gewond na eenzijdig ongeval kievit warmte Willemtje vaart voor Willem 'Er moeten zeker eerst doden vallen 'Eén van de agenten noemde het 'dramatisch wanbeleid van de gemeente »4% OUDDORP - Vrijdagmorgen, de dag na de zware storm, was het heel rustig op het strand bij de Vuurtoren van Ouddorp. "Een van de mooiste plekken van Nederland", zo schetst de in Amsterdam wonende Sabine van der Helm het gebied, waar ze al gedurende lange tijd in haar recreatiewoning verblijft. Maar aan deze rust wordt al geruime tijd getornd door beoefenaars van één van de 'extreme sporten': het buggy-kiten. Sabine, haar buurvrouw mevrouw Joldersma en met hen nog andere strandgenieters, zouden er niet rouwig om zijn als deze vorm van sport heel snel zou verdwijnen en daarom voeren zij actie. Levensgevaarlijk Actie Verschrikkelijk Dinsdag 23 januari 2007 79e jaargang Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee GOEDEREEDE - De politie van het district De Eilanden is op zoek naar getuigen van ver nielingen die in Goedereede plaatsvonden. In de eerste week van november vorig Jaar werd een ruit van een abri aan de Tramiijnweg ver nield. Enkele weken later werden een aan tal containers aan het Toepad vernield. Dit gebeurde op 25 december rond middernacht op het Toepad. Omwonenden hoorden een knal en zagen dat twee containers vernield waren. Gedeeltes van die containers kwamen op twee auto's terecht die hierdoor schade opliepen. De vernielingen zijn mogelijk gepleegd door dezelfde dader(s). De politie heelt een nader onderzoek inge steld en wil graag in contact komen met getuigen. Zij worden verzocht contact op te nemen met de politie in Middelharnis via 0900-8844 of anoniem informatie door te geven via Meld Misdaad Anoniem (0800-7000). OUDDORP - De politie onderzoekt de toe dracht van de inbraak in 13 stacaravans in een camping aan de strandweg. Daar werd vrijdagochtend rond elf uur ontdekt dat er een nog onbekend aantal goederen was gestolen uit de stacaravans in de dagen daarvoor. STELLENDAM - De politie heeft een 41- jarige man uit Oude-Tonge gecontroleerd toen hij te hard reed op de Plaatweg. Vrij dagmiddag rond kwart voor drie reed hij daar 171 km/uur, waar 80 km/uur is toegestaan. Agenten vorderden zijn rijbewijs in. OOLTGENSPLAAT - Politiepersoneel con troleerde vrijdag lussen vier en zes uur 's middags op snelheid op de Langeweg en de Bosweg. In totaal werden tien snelheid.sover- tredingen geconstateerd. Op de Langeweg bleek de hoogst gemeten snelheid 120 km/u, waar 80 de maximum snelheid is. Hoogst gemeten snelheid op de Bosweg was 91 km/u, waar 60 de maximum snelheid is. OUDE-TONGE - De politie heeft een hen nepkwekerij opgerold in een loods aan de Heerendijk. Op basis van informatie stel den agenten vrijdagavond rond kwart voor twaalf een onderzoek in in de loods. Daar bij troffen ze een hennepkwekerij aan met ongeveer 3600 planten, inclusief materiaal ter bevordering van de groei. In de loods was ook een man aanwezig die direct werd aangehouden. Politiemensen brachten de 39-jarige man uit Rotterdam over naar een politiebureau waar hij werd ingesloten voor nader onderzoek. De goederen werden in beslag genomen en vernietigd. OUDDORP - Een 30-jarige motorrijder uit Ouddorp raakte zaterdagavond gewond toen hij op de Diepenhorst tegen een betonnen paal aanreed en vervolgens ten val kwam. De man wilde vermoedelijk een geparkeerd staande auto ontwijken, waarna hij slingerde en de controle over de motor verloor. Hel slachtoffer is met een hoofdwond en letsel aan armen en handen overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. GOEREE-OVERFLAKKEE - Van de schade die de storm afgelopen donderdag op het eiland aanrichtte, ontvingen we nóg enkele foto's. Waar in augustus vorig jaar het Eneco verdeelsta tion lus.sen Middelharnis en Stad aan "t Haringvliet dooreen explosie zwaar werd be.schadigd, kreeg het nog steeds gehavende gebouw door de storm er nog een klap bij toen in 't begin van de avond het dak werd weggeslagen. (Foto: Persbiiro Flakkee) Industrieweg 44 3241 MA Middelharnis Tel.: (0187) 482609 Fax (0187) 485148 E-mail; info@kievitwarmte.nl www^.kievicwarmte.nl Halverwege de peiling tegen de aanleg van een vliegveld voor ultralichte vliegtuigen bij Oude- Tonge wil Platform Turbulentie de voorlopige tussenstand van de reacües bekendmaken. Uit alle dorpen van het eiland zijn protesten tegen het vliegveld gekomen. De meeste protes ten komen uit de gemeente Oostflakkee. De gemeente Middelharnis is een goede tweede, de gemeente Dirksland is derde en de gemeente Goedereede vierde. De peiling heeft tot nu toe naast een overtuigend 'nee' tegen het vliegveld ook andere interessante zaken opgeleverd. Uit de reacties blijkt bijvoorbeeld dat de betrok kenheid van jongeren bij de leefomgeving erg groot is. Platform Turbulentie wil een meer gedetailleerd overzicht publiceren als de totale uitkomst van de peiling bekend is. De reacties die het Platform krijgt, worden vertrouwelijk behandeld. Een kaartje met het mogelijke aan- vlieggebied en de voor de hand liggende mel- dingspunten van het vliegveld is te vinden op de website www.hartvandirksland.nl. Tot 1 februari 2007 kan men bij Platform Tur bulentie protesteren met de tekst: Ik zeg nee tegen vliegveld Flakkee! Per post: Platform Turbulentie, Postbus 17,3255 ZG Oude-Ton ge. Per e-mail: platformturbulentie@live.nl. rXMUS In b—»4d, g«lulil, rftportag» «it slu<llof«togrufl* STELLENDAM - Op zaterdag 20 januari om 00.56 uur werd de bemanning van de redding- boot Willemtje uit Stellendam gealanneerd door het Kustwacht Centrum den Helder voor een vastgelopen boot op de Slijkplaat in het Haringvliet. Bij een Zuidwestenwind kracht 8 werd uitgevaren, ongeveer een kwartier later was de reddingboot ter plaatse. Het bleek te gaan om de 'Willem', een binnenschip van 35 meter lang dat door een navigatiefout op de slijkplaat was vastgelopen. De twee mensen die erop zaten hadden de boot omgebouwd als woonboot. Een man werd overgezet om te kij ken wat de bemanning van de reddingboot kon doen. De boot bleek te groot te zijn om door de Willemtje te worden losgetrokken, waarom besloten werd een berger te laten komen, die het schip los trok. Na inspectie bleek de Wil lem geen schade te hebben opgelopen, en kon de reddingboot weer naar haar station, waar ze rond 03.30 uur terug was. En rond vier uur 's middags werd de schuur van een boerderij aan de Schaapsweg te Den Bommel zwaar getroffen. Nadat eerst de gevel was omgestormd, kreeg de wind greep op het dak, dat geheel werd weggerukt. De weg werd ter plaatse afgesloten omdat de losliggende dakstukken een gevaar voor de omgeving vormden. {Foto: Pershtiro Flakkee) I <M^ Buggy-kites op het Ouddorpse strand. (Foto: Hans Villerius) Tekst en foto's; Adri van der Laan Vanuit haar recreatiewoning te Ouddorp in de nabij-heid van de Vuurtoren legt Sabine van der Helm uit wat haar - en anderen met haar - zo stoort aan het buggy-kiten. Het buggy-kiten is zowel voor de beoefenaars als de toeschouwers een spectaculaire sport. De kiters zitten in een - breedgespoord - wagen tje dat door middel van een zeil door de wind wordt voortbewogen. Het strand is een unie ke plaats om deze sport te beoefenen, want op het vlakke strand kunnen met het karretje bij voldoende wind wel snelheden van rond de 80 km per uur worden gehaald. De buggy- kiters voelden zich daarom zeker op de stran den van de kop van Goeree in hun element. Nu wil het geval dat juist deze stranden ook in trek zijn bij mensen die er hun verpozing zoeken. In de zomer zijn delen van de stran den bevolkt met zonnende mensen en spe lende kinderen. In de wintermaanden zijn de stranden uitermate geschikt voor het maken van lange wandelingen, met of zonder hond. En juist voor laatstgenoemde strandgenieters lijkt het strandbezoek een hachelijke bezig heid te zijn als ook de buggy-kiters actief zijn. Sabine van der Helm is het buggy-kiten een doorn in het oog. Zij misgunt niemand zijn of haar pleziertje, "maar niet op deze plaats". Ze doelt hierbij op het strandgedeelte dat loopt vanaf het Flaauwe Werk tot aan de Brouwers- dam. "Voor het buggy-kiten is dit strand ide aal, maar het geeft enorm veel overlast. Het strand hier wordt in de zomer steeds drukker bezocht, want het pas opgespoten strand ter hoogte van De Klepperstee vinden de bad gasten niet zo prettig en daarom wordt er steeds meer naar hier uitgeweken. Ik heb van de zomer gezien dat er met de kites op hoge snelheid tussen de zonnende mensen wordt doorgereden. Dit is levensgevaarlijk want de wagentjes rijden wel 70 km per uur. En als er geen wind is ligt het strand vol met zei len en touwen die dan weer voor de nodige overlast zorgen door de gevaarlijke situaties die er kunnen ontstaan", zo schetst de natuur- genietster. Sabine van der Helm is al geruime tijd geleden in actie gekomen tegen het buggy-kiten. Ze heeft verschillende brieven naar het gemeen tebestuur geschreven en het blijkt dat ze niet alleen staat in haar bezwaren, want ook vele andere strandgenieters van binnen en buiten de omgeving hebben bij de gemeente aan de bel getrokken. Zij benadrukt dat ze bij haar actie niet alleen opkomt voor haar eigen belang. "Ik erger mezelf er wel aan, maar ik ben in de gelukkige omstandigheid dat ik vanwege mijn werk ook door de week naar het strand kan als ik een paar dagen in mijn recreatiewoning ben. Maar het is veel erger voor de mensen die tijdens de vakantie of in het weekend dit strand bezoeken voor hun rust. Het was normaal gesproken een rustig strand, maar door de komst van de buggy- kiters is deze rust verdwenen. En dat vind ik heel erg voor de mensen die juist voor die rust maar enkele weken in het jaar in de gelegen heid zijn om hier te komen. Juist die rust wil je met andere mensen delen die om die zelfde reden in de vakanties en weekenden naar het strand komen. Ouddorp moet zo ontzettend zuinig zijn op haar prachtige natuur!" Verder geeft ze aan dat ze niet begrijpt dat de gemeente dit strand heeft aangewezen voor deze sport. "Deze sport hoort thuis aan de Brouwersdam omdat dat een ander gebied is met een ander publiek". Volgens haar is het buggy-kiten ook een zware belasting voor de natuur omdat door de zich razendsnel voort bewegende kartetjes veel onrust ontstaat, zodat de strandvogels er worden verjaagd. Dat Sabine niet alleen staat in haar actie tegen het buggy-kiten blijkt wel uit het feit dat zij zelfs in de maand december - die toch niet als één van drukste maanden aan het strand mag worden genoemd - in enkele dagen tijd maar liefst tweehonderd handtekeningen heeft verzameld van mensen die graag het kite-biken van het bewuste strand zouden zien verdwijnen. "Ik ga door met mijn actie en ik verwacht dat ik in de loop van dit jaar nog vele honderden handtekeningen zal ver zamelen. Mijn ervaring is dat de mensen alles maar over zich heen laten komen en denken dat er toch niets aan te doen is". Ook mevrouw Joldersma, één van haar buren, ondersteunt de actie van Sabine van harte. Zij is één van de weinige bewoners die permanent in het gebied mag wonen. "Sinds 1952 kom ik al met mijn gezin in deze omge ving en ik vind het een prachtig gebied". Het bevreemdt haar dan ook dat de gemeente Goe dereede de rust van de stranden heeft opgeof ferd door buggy-kiters toe te laten. De laatste jaren heeft ze vanwege de verpleging van haar man, die twee weken terug is overleden, maar weinig aan het strand kunnen komen. Maar vanuit haar huis langs de duinopgang heeft ze de omgeving wel zien veranderen. "Het is verschrikkelijk wat hier gebeurt en ik begrijp de gemeente Goedereede dan ook helemaal niet. De wijkverpleegsters die mijn man kwamen verzorgen waren soms te laat omdat ze in de 'file' stonden achter de strand- karrcljes". Ze vindt het dan ook vreemd dat de beoefenaars van deze sporten 'zomaar' het hek voor het voetpad open kunnen doen en zich met hun auto's naar het strand kunnen begeven. "Ik heb hierover wel eens geklaagd bij het Waterschap Hollandse Delta, maar een secretaresse zei 'ach mevrouw, het is toch zo'n leuke sport'. Dus ik werd niet seri eus genomen". Van de sporters zelf is geen begrip voor de bezwaren van de strandbezoekers te ver wachten. Sabine heeft dit ervaren toen zij één van de buggy-kiters waarschuwde. Zij kreeg het 'middelvingergebaar' en haar werd in het Duits toegevoegd om maar snel naar huis te gaan. Zowel Sabine van der Helm als mevrouw Joldersma weten dat de gemeente en de recreatieondernemers bezig zijn om de kwa liteit van het 'toeristisch product' te verbete ren. Zij vinden dat het buggy-kiten niet hoort bij de slogan van rust, kust, natuur en ruimte. "Dit moet de gemeente niet willen. Door het buggy-kiten toe te laten, wordt er écht geen impuls aan de plaatselijke economie gegeven. Want deze mensen komen vanuit het hele land en hebben hun eigen natje en droogje bij zich". Zij geven aan dat er maar weinig sporters zijn die vanaf de campings in Ouddorp komen. "Maar doordat de sport overal in het land verboden wordt wijken ze uit naar hier, want ze worden hier geen haar- breed in de weg gelegd". Een andere aanleiding voor de vele bezoe kers aan het bewuste strand kan zijn dat ook de provincie Zuid-Holland 'reclame' maak voor het buggy-kiten. In haar blad 'Water rijk' geeft de provincie aan dat de stranden van Ouddorp "erg geschikt" zijn voor deze sport. (vervolg op pagina 5) Sabine van der Helm bij één van borden op het strand, die nogal eens tot misverstanden leiden. (Foto: Adri van der Laan)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1