Middelharnis Nieuws ^^^L^J^^m PvdA Het weer van volgende week... Laatste zeer zachte weekeinde uit de kerken EIIIUnDBI-rNIEUWS O Uitslagen Damclub 'Denk en Zet' Provincie Zuid-Holland investeert 535.000 euro in toerisme De tweewekelijkse rubriek waarin beurtelings de ellandeüjke gemeenten 'fractiegewijs' hun mening geven. Terugzien en vooruitblikken WMO Drugs en alcohol Leefbaarheid kleine kernen Tot slot Draait de provincie Stad en Nieuwe-Tonge de nek om? Stankoverlast Brandveiligheid horecavoorzieningen WMO Een beetje dubbel? Transparantie en Aanspreekbaarheid Kerk Jeugd Kaarten maken voor Adullam Maandag 15 januari 2007 PAGINA 9 VRIJDAG 19 JANUARI 2007 Fractiegewijs We hebben het jaar 2006 achter ons gelaten en zijn het jaar2007 binnengegaan. Dit is een bewijs van de goedheid van de Heere. Het mag ons tot verwondering en bemoedi ging zijn en tot danl<baarheid leiden. Het jaar 2006 is bijgeschreven in de geschiedenis. Wat heeft het afgelopen jaar ons gebracht en wat zal het nieuwe jaar ons brengen. Dit alles ligt in Gods Hand. We zijn in alles volstrekt afhankelijk van Hem. laten we dat goed beseffen en het alles dan ook in Zijn handen laten liggen. De dichter van Psalm 9 I gaat er ons in voor: Ik steun op God. mijn toeverlaat, dies heb ik niets te vrezen. Wie God vertrouwt, dien deert geen kwaad; uw tent zal veilig wezen. We willen u namens de SCP-fractie Gods nabijheid en Zijn onmis bare Zegen voor het jaar 2007 toewensen. We zullen met de Hulp van de Heere er alles aan doen onze Gemeente op een bijbels ver antwoorde wijze mee helpen te besturen. Een terugblik in het afgelopen jaar laat een paar opvallende zaken zien waar we toch nog even kort de schijnwerpers op willen richten. In 2006 is de Wet Maatschappelijke Onder steuning ingevoerd. De gemeente is verant woordelijk voor het aanbod aan voorzienin gen dat alle burgers in staat moet stellen deel te nemen aan de maatschappij, zoals sociale activering, voorzieningen voor jeugd en ouderen, ondersteuning vrijwilligerswerk en mantelzorg en voorlichting over deze voorzieningen. Een belangrijke toevoeging zijn taken vanuit de AWBZ zoals huishoude lijke verzorging. De WMO biedt mogelijkheden voor lokaal maatwerk. Die moeten ten volle benut wor den! De SGP vindt dat in dat plan voldoende ruimte moet worden gegeven om burgers de mogelijkheid te bieden de zorg te kiezen vanuit de mstelling of organisatie die bij hen past. Dat betekent dat ook kleinere en/of identiteitsgebonden instellingen, soms regi onaal of landelijk werkend, kansen krijgen in het aanbod van maatschappelijke ondersteu ning. Het persoonsgebonden budget zien wij als een goede mogelijkheid om burgers v^n onze gemeente die eigen keuzevrijheid te geven. De WMO biedt kansen voor de gemeente om tussen burgers de onderlinge zorg voor elkaar te stimuleren. Ook de kerken kunnen hierin een rol spelen. Goede initiatieven wor den door de gemeente ter hand genomen en bevorderd. Er is het afgelopen jaar enorm veel werk verzet en we kunnen stellen dat tot nu de^e WMO in onze gemeente vrij geruisloos met behoud van kwaliteit en identiteit is inge voerd. Met name door de media is ons eiland afge schilderd als een eiland waar het drugs en alcoholgebruik schrikbarende vormen aan neemt. We willen zeker de zaak niet onder de dekmantel houden van: "we weten het niet en we willen het niet weten". Open heid is in deze zaak nodig. Wel moeten we oppassen dat we de zaak niet opblazen. En wat ons betreft dan zeker niet alleen in rela tie brengen tot ons zogenaamde conserva tieve eiland en de kerkelijke gezinnen binnen onze gemeenten. We dringen aan op open heid, betrokkenheid van een ieder. Voorlich ting op scholen en het keihard bestrijden van deze problematiek. In deze zijn we er van overtuigd dat met name het gezin de hoeksteen van onze samenleving moet zijn. Een thuis waar een vader en moeder zijn die onvoorwaardelijke liefde opbrengen voor hun kinderen is naar onze mening de basis voor de bestrijding van deze problematiek. En dat is een taak die de verantwoording is van ouders zelf. Een belangrijk onderwerp dat in 2006 maar ook in 2007 een rol zal spelen, is de leefbaarheid in de kleine kernen. Naar onze mening is de kwaliteit van deze leefbaarheid deels afhankelijk van de voorzieningen die in een dorp door de eigen bevolking in stand gehouden wordt. Daarnaast zijn voorzieningen zoals een huis arts, een loketfunctie waar gemeente, zorg en andere maatschappelijke voorzieningen hun plaats innemen onontbeerlijk. Ook voldoende nieuwbouw speelt een belangrijke rol. Nieuwe woningen bevorderen de doorstroming en we mogen verwachten dat meer (jonge) mensen in het eigen dorp blijven wonen. Voor met name de kern Stad aan 't Haringvliet wordt er gewerkt aan deze plannen. De werkgroep 'Stad op stelten' heeft zelfs het ambitieuze plan geopperd 300 woningen te gaan bouwen. Als we deze plannen verder onder de loep nemen, moe ten we niet vergeten dat de woningmarkt, maar nog belangrijker, de provincie een cruciale rol spelen in het realiseren van deze nieuwbouwplannen. Als migratiesaldo nul de randvoorwaarde is en blijft, zal er zeker geen toestemming komen voor het bouwen van een zo groot aantal woningen. Wat onze fractie betreft moeten we zeker voort varend aan de slag met deze ontwikkeling van de kleine kernen. Alleen wel in verhou ding en niet té bevlogen. De ontwikkeling van één en ander moet wel passen binnen formele kaders die nu eenmaal door gemeen ten en provincies zijn vastgesteld. We zullen ons het komende jaar zeer con structief opstellen om randvoorwaarden te scheppen om de leefbaarheid in de kleine kernen te optimaliseren. We zouden nog veel meer kunnen noemen. Er staat nog veel op de rol. We hopen als fractie een constructieve bijdrage te leveren aan onze taak binnen onze mooie gemeente Midde/harn/s. i C.]. van Dam, fractievoorzitter SCP Middelharnis website: www.SCPMiddelharnis.nl Al jaren zijn er geen woningen meer gebouwd in Stad aan 't Haringvliet en in Nieuwe-Tonge. Woningbouw in deze kernen is essentieel voor de leefbaarheid en vitaliteit. Bouwplannen voor beide kernen zijn er wel. De bouwlocaties sluiten direct aan op de bestaande bebouwde kom. De plannen zijn in een ver gevorderd stadium. Voorlichtings avonden voor de inwoners zijn al gehouden. Maar.de twee bescheiden bouwplannen stuiten op een onverbiddelijk 'njet' van het provinciebestuur. Dat is hetzelfde provincie bestuur dat altijd de mond vol heeft over een vitaal platteland, met leefbare, bruisende klei ne kernen, enz. Met een niet te bevatten star heid houdt het provinciebestuur in Den Haag vol dat woningbouw in Stad aan 't Haringvliet en in Nieuwe-Tonge binnen de contour moet gebeuren. Een contour is een denkbeeldige lijn die snoeistrak om de bestaande bebouwde kom is getrokken. In de praktijk betekent dit dat in deze kernen helemaal geen woning bouw meer kan plaatsvinden, nu niet en in de toekomst niet. Het provinciebestuur staat zichzelf niet toe dat die simpele waarheid tot haar doordringt. Wij vinden het onverteerbaar dat door de weigering in Den Haag om de ogen te openen voor de werkelijkheid in Stad aan 't Haringvliet en in Nieuwe-Tonge. deze beide kernen verstoken blijven van de hoogst noodzakelijke impuls tot behoud van de leef baarheid, en voor het bieden van perspectief voor woningzoekenden die hun wortels in een van deze kernen hebben. Het geduld van het college van burgemeester en wethouders is zo langzamerhand op. Begrijpelijk. Het college heeft een brief gezonden naar het provinciebestuur, waarin nogmaals wordt uit gelegd waarom het onmogelijk is om in beide kernen te doen wat Den Haag wil. Wij juichen deze stap van het college toe. Wij zullen van onze kant de Statenfractie van de PvdA deze problematiek indringend onder ogen brengen. Een problematiek die is ontstaan door een intolerant provinciebestuur dat afkerig is van de werkelijkheid. PvdA fractie Middelharnis (Met de beste wensen voor 2007!) VOORUITSTREVEND OORPSBELANG Voor U allemaal een goed 2007 en laten we hopen op een respectvol jaar. Een beetje late Nieuwjaarsgroet voor alle lezers van Fractie gewijs. Beter laat dan nooit zullen we maar zeggen. Na een kort kerstreces zijn we weer volop bezig uw belangen te behartigen. Donderdag I I januari jl. is er een infoavond geweest m.b.t. het beëindigen van de ver gunning van Genubo. B.V door de provin cie, zodat we in de aankomende jaren, als de vergunning wordt ingetrokken, minder stankoverlast zullen ervaren. Onze fractie heeft deze voorlichting bijgewoond en voor deze bijeenkomst overleg met de provincie gevoerd en we zullen de zaak verder in de gaten houden. In de raadsvergadering van december 2006 is door onze fractie de brandveiligheid van de diverse horecavoorzieningen en de gebruiks vergunningen aan de orde gesteld, omdat we van mening zijn dat de jeugd in een veilige omgeving uit moet kunnen gaan. Door de burgemeester is toegezegd dat alle onder nemingen gecontroleerd worden en blijvend worden gecontroleerd. Het nieuwe jaar is ook het jaar van invoering van de WMO. Onze fractie zal de invoering van deze wet op de voet volgen en waar nodig kritisch reageren. B. Vreugde, fractievoorzitter VDB'78, e-mall: b.vreupdeOhetnet.nl Algemeen Burger Belang Als we het hebben over een gloeilampen- fabriek in het zuiden des lands, dan weet iedereen de naam van die gloeilampenfa- briek. Als we het hebben over de overleden voormalig manager van de Staver. dan weet iedereen op dit eiland over wie we het heb ben. Bijzonder was het dan ook om mee te moeten maken, dat verschillende sprekers op 7 december tijdens het debat in de raads vergadering vaststelden, dat de voormalige manager van de Staver gefraudeerd had. Zelfs de burgemeester verklaarde dat nu de voormalige manager overleden is hij niet meer vervolgd kan worden voor fraude. Maar deze man is nooit schuldig bevonden en zal ook nooit meer schuldig bevonden worden. Waarom doen deze politici van Middelhar nis dat dan wel? Tijdens het radio-interview op zaterdagmorgen 9 december daarna verklaart de burgemeester ook geen schade te willen berokkenen aan de nabestaanden. Alsof de overledene en de nabestaanden in het beklaagdenbankje zouden zitten. Dit zijn toch verdachtmakingen die veel ellende teweeg gebracht zullen hebben. Hier wor den toch mensen in een verkeerd daglicht gesteld die zich niet kunnen verweren. Dat getuigt van weinig goede smaak. Dat vindt de burgemeester ook. zo blijkt uit haar nieuwjaarstoespraak. Zij hekelt de manier waarop door sommigen met de fraudezaak is omgesprongen. De burgemeester hoopt dat hij of zij zich realiseert wat er met die ver dachtmakingen aan ellende is veroorzaakt. Daarmee hoopt zij dus kennelijk dat zij zichzelf realiseert welke ellende zij zelf heeft veroorzaakt door de voormalige manager als verdachte aan te merken. Daarmee hoopt zij dus kennelijk ook dat de betrokken sprekers van 7 december zich realiseren welke ellende zij hebben veroorzaakt door de voormalige manager van fraude te beschuldigen. Is dat niet een beetje dubbel? Gelukkig heeft Algemeen Burger Belang zich steeds gericht op de bestuurlijk verantwoordelijken en het aanwijzen van schuldigen aan fraude overge laten aan de politie. Wij nemen dan ook ver afstand van iedere persoonlijke verdachtma king en zeker van irrelevante bijzonderheden, zoals in de berichtgeving van de Telegraaf. Dat soort teksten zult u op onze website niet tegenkomen. De burgemeester zegt in haar nieuwjaars toespraak ook dat de fraudezaak niet rond te krijgen is en dat we met een groot aantal vraagtekens zijn blijven zitten. Maar het college heeft de opdracht van de raad om zowel de hoogte als de verhaalbaarheid van de schade voor de gemeente vast te stellen en dat onderzoek loopt nog steeds. Het is dus te vroeg om nu al vast te stellen dat we met een groot aantal vragen blijven zitten. Of weet de burgemeester hier meer over dan de raad? Algemeen Burger Belang heeft tijdens de verkiezingen beloofd zich te laten leiden door integriteit, transparantie en aanspreek baarheid. En dat laatste is misschien wel het belangrijkste, maar ook het moeilijkst te verwezenlijken. Dat betekent immers een dialoog met u. de bewoner van Middelhar nis. Een dialoog is twee richtingverkeer. Uitleggen van wat er gaande is in de poli tiek en luisteren naar wat u bela'ngrijk vindt. Dat uitleggen hebben we georganiseerd met onze website (www.abb-middelharnis.nl). We hebben deze website zo gebruiksvrien delijk mogelijk ingericht en proberen daar alle relevante informatie over de politieke onderwerpen te publiceren en onze visie over het verloop van de raadsvergaderingen op te schrijven. Op die wijze kunt u - als u dat wilt - de politiek stapvoets volgen. gezien door onze bril. Dat blijkt succesvol. Tijdens de Kerstdagen kregen we gemid deld zo'n 250 bezoekers per dag. Sinds april 2006 is onze website meer dan 10.000 keer bekeken. Dat is over die hele periode gemid deld een kleine 40 keer per dag! Er is dus een grote behoefte aan informatie, aan transpa rantie. De politieke partij Gemeentebelangen in Dirksland heeft dus groot gelijk met het streven naar meer informatie en grotere bur gerparticipatie. Nu nog samen er voor zorg dragen, dat de burger het aantrekkelijk gaat vinden om de politiek te volgen. De Gereformeerde Gemeente Kerk uit de Christiaan de Vrieslaan wil uitbreiden. De gemeente heeft die uitbreiding niet toege staan in de Christiaan de Vrieslaan en dit kerkbestuur uitgenodigd een plek elders te zoeken in Middelharnis. En die is kennelijk gevonden. In het uiterste puntje van de grond langs het oostelijk deel van de Zuide lijke Randweg, tegenover het gebouw van de Heer en Hempel. De gemeente heeft al in 2004 plannen ingediend bij de provincie om het gebied, waar Tieleman nu aan het bouwen is in te richten met detailhandel en het oostelijk deel te bestemmen voor maat schappelijke doeleinden. En die bestemming is van toepassing op een kerk. Het midden gedeelte, daar waar de begraafplaats ligt, is in die plannen niet meegenomen. Het kerk bestuur is kennelijk in staat om in het ooste lijk deel grond te kopen en daar nieuwbouw te realiseren. Om de daarvoor noodzakelijke bouvA/ergunningen te kunnen verlenen, is een voorbereidingsbesluit van de gemeente raad nodig. Dat komt omdat de plannen van 2004 nog niet in een uiteindelijk bestem mingsplan zijn opgeschreven. Dat voorberei dingsbesluit is op 4 januari genomen. Er is dus geen reden meer voor enige vertraging in de voortgang van de afwikkeling van al inge diende bouwaanvragen. Fractie ABS, Albert Haffert jongeren verdienen meer dan gemiddelde aandacht van gemeente en gemeentebe stuur. Niet alleen omdat het terechte cliché geldt dat zij de toekomst hebben, maar ook omdat er veel werk is in te halen. Een veelgehoorde klacht is dat er 'hier niets te doen is'. Dat is natuurlijk wel heel weinig, maar de boodschap is duidelijk. Wanneer je vindt dat er niets voor jou te doen is, dan is rondhangen op straat misschien wel de aantrekkelijkste tijdsbesteding. Iets dat tot regelmatig overlast tot gevolg heeft. Zowel gemeenteraad als college willen voor zien in een jongerencentrum dat voor onze jongeren een ontmoetingsplek kan zijn. Nu zal een jongerencentrum echt met al onze problemen oplossen. Al is het alleen maar omdat, net als bij volwassenen, niet iedereen even goed met elkaar kan opschie ten. Om elke afsplitsing een eigen jonge rencentrum te geven, gaat natuurlijk te ver De cultuur van het jongerencentrum en de wijze van beheren zal een grote rol spelen in het uiteindelijke succes van het centrum. Een open houding waar iedereen zich wel kom voelt, is voorwaarde nummer één. Ook zou nog eens goed naar de vergelijking van vraag en aanbod gekeken moeten worden. Met andere woorden, voldoet het huidige arsenaal aan horecagelegenheden, sport- en cultuurvoorzieningen aan de vraag van 'de markt' onze jongeren? Naast een ontmoetingsplek voor de jeugd is het helpen van jongeren die problemen hebben of dreigen te krijgen een onderwerp waar we werk van moeten maken. Rappor ten en onderzoeken zijn er allemaal. Dat het drank- en drugsgebruik ook onder de jeugd een probleem is, weten we al lang. Waar we nu in eerste instantie behoefte aan hebben. is actie! Alleen op die manier kunnen we geloofwaardig met de jeugd praten en helpen waar nodig. Voorlichtingen hulpverlening moeten de jeugd beter bereiken. Niet elke jongere is echter even aanspreek baar Voor de enkeling die alleen maar uit is op het geven van overlast past een harde hand. We hoeven niet alles te pikken. Al het mogelijke moet dan gedaan worden om de overlast in te dammen. Voor de goede orde ik heb het niet over de bekende bal in de tuin. Al met al is er ontzettend veel te verbeteren aan ons jeugdbeleid. Iets waar de CDA frac tie aandacht voor zal blijven vragen. Robert van Papeveld, fractievoorzitter CDA, e-mail: vanDaDeveld@middelharnis.nl OUDDORP - Woensdag 31 januari a.s. is er verenigingsgebouw Eben-Haëzer te Ouddorp weer een avond kaarten maken ten bate van de stichting Adullam gehandicaptenzorg. De avond begint om 19.30 uur Deelname kost 7, inclusief koffie, thee of fris. Neem zelf een snijmat, mes en liniaal mee. Opgeven kan bij Hester Grinwis, tel. 683244, tot en met 27 januari a.s. Ook kunt u deze avond materiaal kopen om kaarten mee te maken. MIDDELHARNIS/ SOMMELSDIJK I, Koese -1. Mackloet3 - O S.W. Keijzer-A. van der VeerO- 3 R. Jacobs - M. Klink1 - 1 B. du Pree - H.H. VerolmeO - 3 A. Verolme-C. Spee1 - 1 Koese stond voor de ongelooflijk zware opgave de nog ongeslagen Mackloet één of meer punten af te snoepen. Het begon met een aftasten aan beide zijden, maar in het middenspel kwam er wat tekening in de mooie partij. Door een foutje van Koese wist Mackloet een stuk winst te pakken en Mack loet kennende, rondt hij zoiets meestal wel winnend af. Dat leek er ook nu op. Maar in het eindspel bouwde Koese een listige val in zijn stelling, die Mackloet over het hoofd zag. Daardoor kon Koese een prachtige combina tie uitvoeren, waarop Mackloet zijn tegen stander onmiddellijk feliciteerde. Keijzer en ■Van der "Veer speelden een partij met wis selende kansen. Het ging tot in het midden- spel gelijk op, maar toen brandde de strijd los. "Van der "Veer ontdekte een combinatie met doorbraak. Daardoor kwam hij wel twee stukken achter te staan. Toch riskeerde hij de slagzet. Keijzer loste de problemen echter goed op. Nadat Van der Veer op dam geko men was, wist Keijzer die dam toch weer te vangen. En weer stonden beide spelers voor een gelijkopgaande strijd, met ieder evenveel stukken. Het leek op remise uit te draaien, maar na wat slordigheidjes van Keijzer in het eindspel wist Van der Veer de winst alsnog binnen te halen. Jacobs, de meest onbereken bare speler van Denk en Zet, had Klink als zware tegenstander Het bleef lang een gelij ke stand, maar in het middenspel nam Jacobs het initiatief en moest Klink alle zeilen bij zetten om niet op een fatale achterstand te komen. Toen Klink met voor beide spelers nog zes stukken op het bord remise aanbood, werd dat door Jacobs aanvaard. Du Pree had een lastige tegenstander in H.H. Verolme. Hij wist lang stand te houden. Pas in het eindspel wist Verolme op voorsprong te komen en de partij met winst af te sluiten. A. Verolme en Spee .speelden van het begin tot het eind een gelijkopgaande partij. Geen van beide spe lers wist enig voordeel te behalen, waardoor er een terechte remise uit te bus kwam. De provincie Zuid-Holland investeert in 2007 535.000 in de toeristisch- recreatieve ontwikkeling van Zuid- Holland. Het bedrag is voor een deel bestemd voor de realisatie van het 'Ver meercentrum in Delft, waardoor Zuid- Holland er een attractie met interna tionale aantrekkingskracht bij krijgt. Ook zet Zuid-Holland samen met de provincie Zeeland in op de ontwikke ling van Brouwersdam tot aantrekke lijke watersportbadplaats. De provincie bevordert het bezoek van toeris ten en recreanten naar en binnen de provincie. Dat moet onder meer leiden tot een toename van de toeristische bestedingen met \09c in de periode 2006-2010. Om" deze doelstel- lina te behalen, heeft de provincie vorig jaar r.215.000 geïnvesteerd. Voor begin 2007 wordt er nu een extra investering gedaan van 535.000. De investeringen passen binnen het kader van het provinciale vrijetijdsbeleid: de Agenda Vrijetijd 2006-2010. Vijf toeristische projecten Met de investering voor 2007 worden in totaal vijf toeristische projecten in Zuid-Hol land gerealiseerd. Een van de projecten is het Vermeercentrum in Delft. Begin van dit jaar wordt deze nieuwe attractie geopend. Met de internationale uitstraling van het cen trum kan Zuid-Holland vele buitenland.se bezoekers vei'wachten. Tevens wordt het NORT (Nederiandse Ondernemers Recre atie en Toerisme) project in Zuid-Holland gecontinueerd. Dit project is erop gericht om ondernemers in Zuid-Holland te onder steunen met kennis en advies, wat moet lei den tot een professioneler en aantrekkelijker vrijelijdsaanbod in Zuid-Holland. Ook geeft de provincie subsidie voor de aanleg van een nieuwe steiger voor de pleziervaart in de Braassemermeer De ontwikkeling van Brouwersdam tot internationale watersport badplaats wordt ondersteund met de aanleg van een schans bestemd voor waterspor ters. Het vijfde project is de realisatie van twee trekschuiten die in Gouda en tussen Gouda en Fort Wierickerschans gaan varen. Nieuwe subsidieaanvragen in het kader van de Agenda Vrijetijd kunnen voor 1 maart 2007 worden ingediend bij de provincie Zuid-Holland, De Agenda Vrijetijd 2006- 2010 is te raadplegen op website www.zuid- holland.nl, onder het thema Viijetijd. PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND Beroepen te Berlijn (Ned. Kerk in Did.; voor Duisburg-Ruhrort), kandidaat J. Nie-rop te Hollern-Twielenfleth (Did), die dit beroep heeft aangenomen; te Eelde-Paterswolde (pt), kandidaat K.M. van der Plas te Groningen, die dit beroep heeft aangenomen; te Houten, ds. C. de Jong te Waddinxveen (Immanuël- kerkgem.); te Oosterhesselen (herv.), ds. H.S. Cohen Stuart-Fens te Ossendrecht-Hooger- heide ca., die dit beroep heeft aangenomen; te Varsseveld (prot. gem. i.w.), ds. F.T. Luns hof-Klein te Wormer-KnoUendam; te Well- Ammerzoden (herv.), kandidaat J,H. Visser te Bergambacht; te Zuid-Beijeriand, kand. L.J. Versteeg te Kampen HERSTELD HERV. KERK Beroepen te Urk (Elim), ds. W.J. op 't Hof te Nederhemert. Bedankt voor Barneveld e.o., ds. L.M. Jon- gejan te Oldebroek. GERE E KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Arnhem (voor Oekiai'ne), ds. H. Drost te Houten, die dit beroep heeft aangeno men; te Lutten, kand. A.G. Hagg te Kampen. GEREE GEMEENTEN Beroepen te Arnhem, ds. M. Golverdingen te Boskoop; te Ridderkerk, ds. G.M. de Leeuw te Rock Valley (USA); te Zoetermeer, ds. A. Schreuder te Rijssen-Zuid, die bedankte voor Apeldoorn. Aangenomen naar Zwijndi'echt, ds. J. Vee- nendaal te Rhenen. Bedankt voor Doetinchem, ds. W. Harinck te Woerden; voor Markham (Can.), ds. CA. van Dieren te Rijssen-Noord; voor 's-Gravenpolder en Ooltgensplaat, ds. W.J. Karels te H.-Gies- sendam; voor Rilland-Bath, ds. M. Karens te Werkendam; voor St. Annaland, ds. B.J. van Boven te De Valk-Wekerom; voor Wolphaarts- dijk, ds. B.J. van Boven te De Valk-Wekerom. GEREE GEM. IN NEDERLAND Bedankt voor Terneuzen, ds. A. Schultink te Bruinisse. Dit weekeinde gaat nog (zeer) zacht verlopen, maar daarna is het snel gedaan met de dubbele temperamurcijfers en kruipt de temperatuur steeds meer richting het vriespunt. Feit is dat de eerste januarihelft nog nooit zo zacht verliep op de eilanden noch in de rest van Nederland. Met een gemiddelde temperatuur van maar liefst 9 graden rond was het zelfs wanner dan in een doorsnee aprihnaand (8,3 graden). Met gemiddeld 6 graden temperatuuroverschot tot en met vandaag wordt het natuurlijk onmogelijk deze maand nog als koud in de boeken in te krijgen. Toch lijkt de kans vrij groot dat de maand in z'n totaliteit straks niet 6 graden te zacht eindigt, want begin volgende week wordt het dus, geloof het of niet, eindelijk gevoelig kouder met een meer noordelijke wind. Of we pardoes de winter induiken is nog even de vraag, maar dat het eens een keer goed onder nul gaat komen lijkt vrijwel zeker. En de kans dat we de eerste - recordlate - sneeuwvlokken gaan zien, neemt ook aanzienlijk toe. Er is zelfs een optie dat het in het midden van de nieuwe week - tijdelijk - flink gaat vriezen in de nacht en ochtend met landelijke uitersten tot -7 graden, maar in het Zuid-Hollandse kustgebied zal de vorst een aantal graden minder scherp zijn. Don derdag was het volop herfst met een onvervalste storm (de felste sinds eind oktober 2002 met uitschieters tot nabij de 130 km/u) en een hele plas water erbij, die som mige landerijen voor een deel (verder) deed onderlopen. Het kwik liep nog een keer op tot de zeer hoge januariwaarde van 13 graden en schurkte hiermee, zoals zo vaak deze maand, tegen het dagrecord aan. Vrijdag verloopt aanvankelijk iets buiig, maar er zullen ook enkele flinke droge zonnige momenten voorkomen. Zaterdag verkeren we in een laatste portie zachte maritiem-subtropische lucht (de officiële benaming) met andermaal een regenperiode op het pleit en zondag zijn het nog een paar buien die langszij komen, maar de zon laat niet geheel verstek gaan. Wel is het dan al wat frisser voordat de neerwaartse gang van het kwik begin volgende week pas echt goed inzet. Zouden we dan toch nog een echte vleug winter krijgen..? Volgende keer kij ken we of er inderdaad sneeuw is waargenomen in Middelharnis of Oostflakkee en of we ons alweer kunnen opmaken voor een beduidend zachtere winterfase. Weerman Mare Putto

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 9