Overdenking J:Sjkvenster Informatiemarkt over autisme uit de Heilige Schrift EIIAtfflSI-illEtiWS HET Negen bibliotheken fuseren tot één organisatie Wijkfeest Wijkgroep Mïddelharnis-Zuid Opleidingen Albeda College Oude-Tonge Psalmzangavond met Pieter Heykoop in Dirksland Koninklijke onderscheiding voor oud-inwoner Dirksland SLECHTE ADEM BESNIJDENIS SCHATZOEKER Voor de kinderen Met blijdschap... WÊSSSSSSISMmiik PAGINA 5' JDAG 19 JANUARI 2007 Blik op kerk en samenleving [j - De Gezangen-kwestie - De invoering - Het verzet De Gezangenkwestie... Iemand heeft dat een Hollands binnenhuisprobleem genoemd en dat is het eigenlijk ook, In het buitenland kent men dit vraagstuk helemaal niet. De meest rechtse en bevindelijke kringen in Engeland en Schotland bijvoorbeeld zingen 'Hymns', prachtig van melodie en oer-gere formeerd wat de inhoud betreft. En ook in de Reformierte Gemeinde van EIberfeld werden al in de diensten van Kohlbrugge gezangen gezongen! Dat sommige kerken en groepen in ons vaderland bezwaren hebben tegen het zin gen van andere liederen dan de psalmen is te verklaren uit de historie. In 1807 - dat is dus precies twee eeuwen geleden - werd de bundel 'Evangelische Gezangen' dwingend aan de Kerk opgelegd. En het meest bijbel- getrouwe deel van die kerk had bezwaren tegen de wijze waarop deze bundel aan de kerk was opgedrongen, maar méér nog tegen de inhoud van die bundel. Ik kom daar later nog wel op terug. Twee eeuwen lang, laten we zeggen vanaf de Reformatie tot tegen het eind van de 18e eeuw, was in de Gereformeerde Kerk hier te lande de psalmberijming van Petrus Dathe- nus gebruikt. Ondanks de vele bezwaren tegen die wat kreupele berijming bleef ze in stand... Totdat de Staten besloten dat er een nieuwe berijming moest komen. De com missie die daarmee was belast, was uitzon derlijk snel met haar werk klaar. Ze stelde een bloemlezing samen uit reeds bestaande berijmingen en deze werd verplicht gesteld met ingang van 1775. Hier en daar was er wat verzet, maar de meeste predikanten en gemeenten legden het hoofd in de schoot. Echter, de nieuwe berijming - ook wel Staatsberijming genoemd - was blijkbaar niet voldoende. Verschillende predikanten die hun medewerking hadden gegeven aan de nieuwe berijming zeiden toen al dat er nu ook gezangen bij moesten komen. Dat leidde tot instelling van (wéér) een commissie die in 1803 haar arbeid begon en in 1805 al gereed was. Er werd een bundel samengesteld met als titel: "Evangelische Gezangen, om nevens het boek der Psalmen bij den Openbaren Godsdienst in de Nederlandsche Hervormde Gemeenten gebruikt te worden". De synoden namen deze bundel aan en beslo ten dat zij op 1 januari 1807 in alle gemeen ten moest zijn ingevoerd. De samenstellers waren ervan overtuigd dat er in de bundel geen andere gezangen te vinden waren dan die met de belijdenis van de kerk overeen kwamen... Maar het kerkvolk dacht daar kennelijk anders over.Tenminste, tot ver zet kwam het op verschillende plaatsen op Walcheren, in de provincie Utrecht en in Friesland. Ook waren er verschillende clas ses die bij de synoden protesteerden. Het verzet baatte niets. Van hogerhand kwam de verplichting om tenminste in elke dienst één lied uit de Evangelische Bundel te zingen. De synoden verklaarden nog te vrezen dat anders de psalmen helemaal van hun plaats verdrongen zouden worden... Maar ik ben over dit onderwerp nog niet uit gepraat. Mag ik de rest tot de volgende keer bewaren? Waarnemer Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzen ding compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. 8ED-KRAMP Di' kiiilkntmp die zwemmers in 't water opdoen, kriji^ ik in hed! Dan moet ik eruit en op ni 'n tenen ronddansen, of mijn benen mas seren inel de tenen naar boven, enfin u kent dal. Maar hoe kan me dat in bed gebeuren? Antwoord: Zulke spierkrampen ontstaan wel eens door storingen in de bloedsomloop, een tekort aan vitaminen of mineralen, onschul dige vergiftigingen, of ziekelijke aandoenin gen, maar vooral door afkoeling. Dat weten de zwemmers die in koud water zijn gedo ken, maar al te goed. Tegen de ochtend is ons bloedsuikergehalte lager dan anders en bovendien daalt dan onze lichaamstempera tuur. Legt u dan uw benen op een koude plek in 't bed, dan kan een hevige spierkramp ont staan. Dat gebeurt ook, als u bijv. met een been in de knel ligt, doordat dan het bloed niet kan doorstromen. Pak midden in de nacht, als u er toch even uit moet, een extra deken, of stel met de tijdklok uw elektrische deken zo in dat die omstreeks 4 uur weer een uurtje aan gaat op de allerlaagste stand. Bed sokjes of wollen kousen willen ook helpen in zulke gevallen. Een achtjarifie herdershond stinkt de laat ste tijd erg uit zijn hek. Wat is daar tegen te doen Antwoord: Precies als bij de mens kan een slechte adem bij de hond vele oorzaken heb ben: slechte nieren, ontstoken amandelen, iets mis bij de spijsvertering, een longaan doening, neus-, keel- of oorkwalen, enz. Maar wat bij honden vaak voorkomt is een flinke laag geelbruine tandsteen op het gebit. Trek zijn mondhoeken eens wat naar achte ren en bekijk dat eens. Omdat het verwijde ren pijnlijk is, kunt u dat beter aan de dieren arts overlaten. Is het iets anders, dan moet u daar toch naar toe. De chlorofyltabletjes die bij dierenwinkels te koop zijn, zijn eigenlijk bedoeld voor tijdelijke reuk, bijv. als het dier pens gegeten heeft of een enkele dag van slag is. In uw geval moet de oorzaak worden opgespoord en weggenomen. Komt de besnijdenis uitsluitend bij de Joden voor? Antwoord: Neen, want ook de bitterste vijanden van Israël zijn besneden en bij de Mohammedanen zijn zelfs weer volkeren waar ook het vrouwelijke kind wordt besne den. Vanouds komt de besnijdenis in velerlei vormen bij allerlei culturen voor. Als je zo 'n metaaldetector koopt, kun je dan overal naar munten en andere kostbaarheden zoeken? Of moet je zo'n vondst dan afstaan aan het Rijk of de eigenaar van de grond? Je hoort er verschillend over Antwoord: Met zo'n metaaldetector zpeken De betere woninginrichting sinds 1920 Gedempt Kanaal 105, Middelharnis, (0187) 48 27 84 In de gemeenten Brielle, Goedereede, Hellevoetsiuis, Middelharnis, Rozen burg, Oostflakkee en Westvoorne zijn de bibliotheken gefuseerd tot één orga nisatie, onder de naam Bibliotheek Zuid-Hollandse Delta. Juridisch is de fusie afgerond. Organisatorisch vindt de ineensmelting gefaseerd plaats. Op 11 januari waren alle betrokkenen bij elkaar om de fusie in te luiden. De directeur van Bibliotheek Zuid-Hollandse Delta, Mevr. Gerie Luijendijk, bedankte op de bijeenkomst de leden van de Raad van Toezicht voor het voorbereidende werk dat zij verricht hebben. Het bedrijfsplan van de gloednieuwe organisatie is ambitieus: "Een bibliotheek die toegankelijk, herkenbaar en betrouwbaar is en die middenin de samenleving staat. Een bibliotheek die zich met een kwalitatief hoogwaardige dienstverlening op alle inwoners van de regio richt, met extra accenten voor kinderen en senioren. Dat is de bibliotheek die we willen zijn. Dit bedrijfsplan heetWerk aan de Delta Die naam is niet zomaar gekozen. Associaties met 'werk aan de winkel' en 'deltawerken' liggen voor de hand. En inderdaad, werk zat in onze bibliotheek. Samen bouwen aan een stevig fundament voor een gezonde toekomst waarin onze klanten centraal staan. De bibliotheek Zuid-Hollandse Delta heeft vijf kernfuncties rondom de gebieden cul tuur, informatie, educatie, leesbevordering en maatschappij en ontmoeting. De organisatie wordt gerealiseerd met gemeentelijke subsidies en met provinciale en landelijke projectsubsidies voor de bibliotheekvemieuwing. Ook op het internet presenteert de organisatie zich, met de nieuwe eigen huisstijl, die de klanten ook in de vestigingen steeds vaker zullen aantreffen. De website is www.bibliot heekzuidhollandsedelta.nl. MIDDELHARNIS - Op zaterdag 27 januari organiseren Wijkgroep Middelhamis-Zuid, Peuterspeelzaal Pippeloentje, het ouderen werk van stichting Companen en de Buurt preventie een wijkfeest in het wijkcentrum aan de Doetinchemsestraat 27 te Middelhar nis. Er zijn een heleboel dingen te doen zoals diverse spellen, grabbelton/enveloppentrek- ken, rommelmarkt, sieraden maken, enz. Er zijn o.a. koffie, thee, suikerspin en broodje hamburger te koop. Het wijkfeest duurt van 10.00 tot 16.00 uur. 's Avonds is er een bingo van 19.00 tot 22.00 uur voor jong en oud. Iedereen is hartelijk welkom. Wie meer wil weten over het wijkfeest kan bellen naar 0187-485540 of 0187-483352. naar oude munten, enz., is feitelijk verkeerd, omdat het onbevoegden verboden is graaf werk te verrichten met het doel monumenten op te sporen of te onderzoeken, zelfs op eigen terrein, want dat is geregeld in de Monumen tenwet 1961. Wie echter bij (ander) graaf werk toevallig een voorwerp vindt dat tot onze oudheidkundige bodemschatten moet worden gerekend, is verplicht hiervan bin nen drie dagen kennis te geven aan de burge meester van de gemeente waarin die vondst is gedaan. Voor elk graafwerk moet toestem ming zijn verleend door de eigenaar van de grond of het object. Toevallig gevonden roe rende monumenten (zoals munten, e.d.) zijn eigendom van de vinder, maar de grondeige naar ontvangt een vergoeding gelijk aan de helft van de waarde van de gevonden schat. HENDRIK-IDO-AMBACHT - In het kan toorgebouw van MEE Zuid-Holland Zuid aan de Langesteijn 100 in Hendrik-Ido-Ambacht wordt op 27 januari 2007 van 14.00 tot 17.00 uur een informatiemarkit over autisme gehou den. Op de markt wordt u geïnformeerd over scholing, arbeid, wonen, logeren, diagnos tiek en vrije tijd voor alle leeftijden. Mensen met autisme, hun familie en relaties worden van harte uitgenodigd om aanwe zig te zijn. De informatiemarkt richt zich op kinderen en volwassenen met ASS (Autisme Spectrum Stoornis), zowel normaal begaafd als met een (licht) verstandelijke beperking, die in de regio Zuid-Holland Zuid wonen. Het RIAN Zuid-Holland Zuid, (Regionaal Intersectoraal Autisme Netwerk), organiseert deze markt. In het RIAN zijn organisatise vertegenwoordigd die door een gezamenlijke aanpak de zorg en ondersteuning voor men sen met autisme willen verbeteren. Voor meer informatie over de informatiemarkt kunt u contact opnemen met het Servicepunt van MEE Zuid-Holland Zuid, telefoon (078) 6483777 of e-mail servicepunt@meezhz.nl. U kunt een kijkje nemen op website www. zuidhollandzuid.nl, waar u ook de routebe schrijving vindt. Het Albeda College te Oude-Tonge heeft al vele jaren opleidingen voor beroepen op het gebied van bedrijfs administratie, banken en verzekerin gen en secretariaat. De opleidingen kunnen meestal op 3 verschillende niveaus worden gevolgd. Dit is afhan kelijk van de vooropleiding. In het schooljaar 2006/2007 is de opleiding Beveiliger gestart. Tijdens stages blijkt dat het bedrijfsleven en (semi-)overheidsinstellingen zeer positieve ervaringen hebben met de leerlingen van deze 3 studierichtingen. Veel leerlingen krij gen, wanneer niet gekozen wordt voor een vervolgstudie, een arbeidsovereenkomst na afronding van de laatste stage. Met ingang van het schooljaar 2007/2008 wordt het opleidingsaanbod, bij voldoende belangstelling, uitgebreid met detailhandel, ICT en recreatie. De opleiding detailhandel leidt op tot ver koopmedewerker. Een verkoopmedewerker moet goed met klanten kunnen omgaan, de winkelinrichting verzorgen, voorraden en bestellingen bijhouden, enz. De opleiding duurt 1 a 2 jaar en zal een b.o.l. traject wor den. Beroepspraktijkvorming is ook hier een belangrijk onderdeel van de opleiding. Docenten van Albeda-locaties in Rotterdam hebben de ervaring opgedaan dat het b.o.l. traject voor verkoopmedewerker uiteindelijk ook de opleiding tot filiaalbeheerder moge lijk maakt. In het eerste jaar zal de opleiding tot verkoopmedewerker plaatsvinden. Na het behalen van het diploma kan de leerling ver der gaan met de opleiding verkoopchef. Voor de opleiding beveiliging wordt een b.o.l.-traject gevolgd. Dat betekent dat dit een volletijds-opleiding is, waarbij stage een belangrijk onderdeel is. De examens worden extern gelegitimeerd via de Stichting Vak examens Particuliere Beveiligingsorganisa ties. De opleiding voor beveiliger duurt 1,5 a 2 jaar. De leerling leert te werken binnen wettelijke kaders, om te gaan met mensen en met discipline, hulpverlenend bezig te zijn, fysieke vaardigheden te ontwikkelen, enz. Ook de opleidingen ICT en recreatie zullen b.o.l.-trajecten gaan worden. De nadruk van de opleiding ICT ligt op het assembleren van systemen en het installeren van hard- en soft ware. Ook wordt leerlingen geleerd eenvou dige gebruikersvragen te beantwoorden en mondeling en schriftelijk te rapporteren. De opleiding zal 2 a 3 jaar duren. De opleiding recreatie is gericht op werk bij een bungalowpark, camping, hotelwezen, dagrecreatie, enz. Er wordt aandacht besteed aan het ontvangen en adviseren van gasten, het organiseren van activiteiten en het ver richten van bepaalde administratieve werk zaamheden. (n.a.v. Handelingen 8:39b) Moet je je voorstellen, zo'n rijke minister van financiën ergens uit Ethiopië. Alles wat z'n hart begeert en toch niet gelukkig. Hij is naar Jeruzalem gereisd. Maar het is op een mislukking uitgelopen. Daar zit hij mismoe dig mee te hobbelen in z'n rijtuig op de stof fige weg naar huis. Een boekrol gekocht. En maar lezen en lezen en er niets van snappen. Nou, misschien kijkje daar wel van op. Zo'n rijke ontwikkelde man en niks van de bijbel begrijpen? Komt dat ook voor? Ik dacht dat alleen ik het wel eens niet begrijp wat er in de bijbel staat... Hoe gaat dat bij die man? De Heere ziet dat blijkbaar want Hij stuurt Filippus. Zou Hij dat nog doen? Iemand sturen? Vast en zeker. Iemand die de bijbel uitlegt. Op de club bij voorbeeld. Hé, opeens moetje luisteren. Mis schien doe je net of je niet zo geïnteresseerd bent, maar intussen spits je je oren. Filippus is er opeens. "Begrijpt u ook wat u leest?" "Nee", zegt die minister in z'n wagen. Hij is zo bezig met lezen dat hij niet eens merkt hoe vreemd het is dat hier iemand naast z'n wagen loopt. Nou, en dan gaat Filippus uitleggen. Samen hobbelen ze verder in die mooie koets. De ogen van die zwarte man beginnen te glin steren. Niet omdat hij geld kan verdienen, maar omdat hij over de Heere Jezus hoort. Z'n hart is zo leeg. Al het geld en alle macht hebben hem geen echte blijdschap gebracht. Dat geloof je niet tot je hoort wie de Heere Jezus echt is. Tot je Hem in het oog krijgt. Vreemd is dat. Het ongeloof zegt: ach laat maar, 't is alle maal zo moeilijk. Het geloof zegt: doorlezen. Het Woord krijgt je te pakken, 't Zou jou kunnen overkomen. Je clubleider, je ouder ling en je dominee bidden er om. Je ouders trouwens ook, denk ik. Jezus, het Lam van God. Jesaja 53. Kijk het maar eens na. Die rijke man ziet het opeens. Met al z'n onrust en z'n vragen en z'n zon den kan hij bij Hem terecht. Daar is Hij voor gekomenl Dat is wat. Daar breekt de blijdschap door. En de verwondering. Hé, kijk eens wie er naast je loopt deze winter? Zou God die naar jou hebben gestuurd? Ik denk dat hij of zij je wat wil vragen... Zodat jij leert wat echte blijdschap is. Ds. G.C. Klok, Putten In het kerkgebouw van de Geref. Gemeente te Diksland, Mozartsingel 2, zal a.s. zaterdag 20 januari weer een psalmzangavond wor den gehouden met orgelbegeleiding door de bekende organist Pieter Heykoop. Het Leef- lang/Nijsse-orgel klinkt voortreffelijk in deze kerk, die een prima akoestiek kent. Daarnaast is de warme en gevoelvolle wijze waarop Heykoop het orgel bespeelt voor velen een stimulans om met overgave de welbekende psalmen mee te zingen. In het programma voor deze avond zijn ook psalmen opgeno men die de kinderen goed kennen, dus ook zij zijn zeer welkom. De algehele leiding is in handen van ds. J. Schipper, predikant van de Geref. Gemeente te Dirksland. De opbrengst van de te houden collecte is bestemd voor de aflossing van het kerkbouw. De avond begint om half acht. Na afloop zijn er in de hal van de kerk CD's te koop en is er gelegenheid om een kopje koffie te drinken. Iedereen is hartelijk welkom. (Foto: Hans Villeriiisj ZEIST - De in 1934 te Dirksland geboren Wim Zoon heeft afgelopen maandag in zijn woonplaats Zeist een Koninklijke Onderscheiding uitgereikt gekregen. Hij kreeg deze onderschei ding voor zijn jarenlange inzet voor 'mensen die wat extra aandacht nodig hebben' en voor zijn maatschappelijke betrokkenheid bij een grote verschei denheid aan onderwerpen. In de 34 jaar dat Wim Zoon reeds in Zeist woont, was hij onder meer actief als gemeen teraadslid voor het CDA, voorzitter van de oudercommissie van de Comeniusschool, voorzitter van de Hervormde Diaconie, ini tiatiefnemer van de Stichting Timon voor de opvang van drugsverslaafden en bestuurslid en penningmeester van het Christelijk Lyce um. Regionaal en landelijk was hij onder andere actief voor de Protestants Christelijke OuderenBond, de Samenwerkende Ouderen bonden en was hij mede oprichter van Ypsi lon, een vereniging voor ouders van schizo- freniepatiënten. Aan deze zijn maatschappelijke carrière kwam maandag een einde toen hij afscheid nam van de Protestants Christelijke Ouderen Bond (PCOB), waar hij bestuurder was in de regio Utrecht. Bij die gelegenheid kreeg hij een Konink lijke onderscheiding uitgereikt in Hotel Figi te Zeist door loco-burgemeester A. van Kuyk. De onderscheiding werd aangevraagd door de Protestants Christelijke Ouderen Bond gewest Utrecht en ondersteund door de Samenwerkende Ouderenbonden Provincie Utrecht, CDA -Zeist en de Hervormde Dia conie te Zeist. -39- Maar terwijl die laatste gedachten in hem opkwa men, wist hij meteen al, dat ze dat niét zou doen. Daarvoor kende hij haar te goed. Nu moest zij er ook nog onder lijden. Ellendig. Ineens schoot hem te binnen, dat de vijfhonderd gulden, die 'Van Vliet hem voorgeschoten had, eveneens op afbetaling wachtten. Bah! Wat toch een narigheid allemaal. Hoewel het koud was, echt waterkoud, kreeg hij het warm. Hij was blij, toen hij het tuinhekje binnenstapte en de sleutel in de voordeur stak. Nu werden zijn sombere gedachten tenminste enigszins afgeleid. "Zo! Al terug? En Mevrouw Kooistra legde haar verstelwerk even neer en keek hem recht in de ogen. "Het is daar niet veel bijzonders, maar..." en Evert vertelde zijn gehele wedervaren; ook het besluit, dat hij onderweg genomen had. Mevrouw Kooistra keek hem met een gloedvol le blik aan, want ze begreep, wat dit besluit hem gekost had. Als hij door de omstandigheden er niet toe gedwongen was, zou hij daar nooit toe overge gaan zijn. Even bewonderde ze in stilte zijn flink heid. Hij sloeg er zich op een kordate wijze door heen. En wie weet, misschien werd er wel spoedig een weg geopend, dat hij deze betrekking verwis selen kon voor een betere. "Heb je al volledig met mijnheer Van Dalen afgesproken?" "Nee, nog niet, doch ik heb beloofd, dat hij over twee dagen mijn definitief antwoord ontvangen zou. Doch ik ben al besloten." "Wanneer denk je, dat je daar dan zult moeten beginnen?" "Hij heeft mij gevraagd, of ik het zo spoedig mogelijk wilde doen. Ik ben van plan er maandag maar heen te gaan," besliste Evert. "Het lijkt mij ook maar het beste om dat te doen," stemde mevrouw Kooistra zacht toe, "en we zullen hopen, dat het maar tijdelijk is." 's Avonds liep hij een ogenblikje aan bij Van Vliet en deelde hem de hele gang van zaken mede. "Ik zal je helpen zoveel ik kan," bood Van Vliet gul aan, "en wanneer ik ergens een ander gaatje zie, dan zal ik je tijdig waarschuwen." "Ook ben ik van plan om maar direct met de aflos sing van het geleende te beginnen, al zal het dan wekelijks geen groot bedrag kunnen zijn," probeer de Evert voorzichtig, daarbij hevig kleurend. De herinnering aan die ongelukkige zaterdagmid dag deed hem altijd onaangenaam aan. "Geen sprake van," weerde Van Vliet met beslist heid af, "van dat magere weekloontje kan je moe der geen dubbeltje onnodig missen." "Ja maar", protesteerde Evert verlegen. "Geen ja-maars. Dat schrijf ik zolang op de grote rekening, tot je inkomen wat groter is. Vanzelfspre kend bereken ik een zeer hoog percentage rente," grapte hij. Evert lachte, dat zou wel meevallen. "Maak je dus daarover maar geen zorgen, dat komt alles best in orde," bemoedigde Van Vliet Evert, toen deze heenging. Nog een stevige handdruk en Evert spoedde zich naar huis. Twee dagen later raapte mijnheer Van Dalen een brief op uit de gang, waarin hij tot zijn grote blijdschap en opluchting las, dat Evert Kooistra maandagmorgen half negen pre sent hoopte te zijn. Er hadden zich geen andere sol licitanten op de advertentie aangeboden. Klop, klop, klop! "Ja!" "Evert, 't is tijd." "Goed, ik kom." Hij rekte zich nog eens behaaglijk uit, bleef even nasoezen. Buiten gutste de regen neer, striemde van tijd tot tijd door nijdige rukwinden voortge- zweept tegen de ruiten. Evert luisterde er naar, keerde zich nog eens lek ker om onder de dekens. Met zulk weer was het zo heerlijk in bed. Hij zag er tegen op, om er uit te stappen. Plotseling vermande hij zich, sloeg de dekens op en sprong op de vloer. "Vooruit, opschieten nu," vermaande hij zichzelf, "anders, ben ik niet op tijd klaar." Haastig begon hij zich te kleden, "'t Zal mij benieuwen, hoe het mij daar bevallen zal," mompelde hij zachtjes. Grote verwachtingen koesterde hij er niet van, integendeel, hij zag er als een berg tegenop. Anders ging hij altijd met plezier naar zijn arbeid, maar dat was voorbij. Hij zuchtte diep. Wie zou nu zijn werk doen op het kantoor van mijnheer Andijk? Zou er al een nieuwe procuratie houder benoemd zijn? Even deed het hem pijn, dat een ander op zijn plaats zou zitten, zou snuffelen in zijn papieren, in zijn laadje, dat noodlottige laadje. Het verdriet wrong een prop in zijn keel, verlamde hem even. Neen, niet meer aan denken nu. Onwillig schudde hij het hoofd, trachtte die nare gedachten van zich af te gooien. Mijmerend had hij op de rand van zijn ledikant gezeten, doelloos voor zich uitstarend. Hij veerde overeind, goot water in de waskom en waste zich. Daar friste je helemaal van op, dat bande alle over blijfselen van de slaap weg. Hetgeen hij zaterdagavond bij Van Vlijmen gehoord had, was nu juist niet geschikt om hem voor zijn nieuwe patroon in te nemen. Toen deze van Evert vernomen had, wat diens plannen waren, had hij het hoofd geschud. "Daar zal je je plezier op kunnen," had hij opge merkt. "Hoe zo? Kent u hem dan?" had Evert verwonderd gevraagd. "Kennen? Dat nu juist niet. Ik heb hem wel eens gezien, maar dan ken je iemand nog niet. Doch wat ik er van gehoord heb, was niet erg aanlokkelijk." Gespannen staarde Evert zijn aanstaande schoon vader aan. ,Doch laat ik zwijgen," vervolgde Van Vlijmen, "wat heb je er aan als ik alles vertel, je zult het zelf wel ondervinden." "Hè nee, va, vertel nu alles maar," vleide Dora, die met bezorgdheid in haar donkere ogen ademloos geluisterd had. Lachend schudde deze het hoofd. "Nee, nee, ik vertel niets meer, anders gaat Evert er met een vooroordeel naar toe en dat wil ik toch ook niet." "Dat doet hij nu toch al," viel Dora hem snel in de rede, "ik zie niet in, waarom dat beter zou zijn. Evert zou er misschien nog voordeel mee kunnen doen." "Hoezo?" "Hij zou zich dan beter in acht kunnen nemen, want een gewaarschuwd man geldt voor twee. Toe, praat nu verder," trachtte zij haar vader te over reden. "Als Even er zelf prijs op stelt, dan zal ik iets losla ten." Vragend wendde hij zijn blikken naar Evert. "Het lijkt mij beter beslagen op het ijs te komen, dan dat ik nergens van af weet," meende deze. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 5