Coniferen in bolle vormen Ophalen oud papier Mosselmaaltijd voor 55-plussers Start-to-run bij MSV AV Hakkee Christenunie Dirksland neemt initiatief voor vrijwilligersbank Zaadlijst 2007 KNNV 'Natuurlijkebolvormen Verzorging De tuin in januari Lezing 'De stad Breda in 1500' Kledinginzameling voor Roemenië ook dit jaar in Ouddorp Men moet niet overdrijven Nieuwe-Tonge Nationale Voorlees dagen in de Bibliotheek Hard nodig Bemiddelen Laagdrempelig Gaaf model Lang niet iedere soort conifeer lian bol vormen opleveren. In principe kan dat alleen bij soorten die (minimaal voor een deel) van nature opgerichte takken vertonen. Maar zoals altijd zijn er ook uitzonderingen. Sommige bolvormen zijn uit heksenbezems of andere ver groeiingen ontstaan, andere worden bewust zo gesnoeid. Van Taxus bijv. zijn prachtige bollen te vormen. Ook worden er wel bollen gesnoeid aan de takken van soorten die zelf helemaal niet bolvormig zijn. De laatste zijn zelfs grote mode en zeer decoratief voor zowel strakke designtuinen als klassieke tuinen. Zulke snoeivormen worden in allerlei soorten en loofkleu- ren aangeboden. Soorten en cultivars die van nature een dui delijke bolvorm vertonen en dus niet zo gesnoeid hoeven te worden, zijn er ook volop (in maximummaten van 50 cm tot 3 m bij de allergrootste bolle cultivars). Picea glauca bijvoorbeeld, de 'witte' spar, heeft prachtige bolvormen opgeleverd. Zoals P.g. 'Alberta Globe' met zachte, lichtgroene naalden en het uit een heksenbezem voortgekweekte kleine bolletje 'Echiniformis' met blauw grijze naalden. De laatste is uiterst geschikt voor een trog of mini-rotstuintje. De iets afgeplat bolvormige Picea pungens 'Glauca Globosa' is een dwergvorm met zuiver blauwgrijze, scherpe naalden. Een van de leukste bolvormige dennen is Pinus strobus 'Radiata' (een vorm van de Weymouthden). Hij kan tot 2 m hoog worden en heeft grijs- groene naalden. Pinus pumila 'Globe' wordt ongeveer even hoog met gedraaide blauwe naalden en (heel mooi!) wijnrode manne lijke bloemen in het voorjaar. Pinus mugo (de bergden) heeft de bekende 'Mops' opge leverd, een klein groen bolletje dat na heel veel jaren ca. 1 m hoog kan worden. 'Ben jamin' is ook zo'n dwerg, 'AUgau' een aar dige groene bolvorm. De lichtgroene Pinus densiflora 'Globosa' wordt tot 3 m hoog en breed. Bij de levensbomen (Thuja) vormt T. occidentalis 'Rheingold' een grote oran jegele bol, 'Golden Globe' is geler, 'Little Deze Japanse cipres (Cryptomeria japonica 'Vilmoriniana') heeft van nature al een bolle vorm. Champion' blijft vrij klein en 'Woodwardii' vormt een wat losse bol, net als 'Globosa'. Heel bijzonder zijn de bruingroene ver schillende Japanse cipressen, (Cryptomeria japonica) 'Globosa Nana' en de extreem dichte 'Vilmoriniana', maar ook de bolce der, Cedrus lihani 'Comte de Dijon'. Nog meer goede bolconiferen: de donkergroene en zeer winterharde, kleine Abies balsa- mea 'Nana' (een balsemspar-cultivar, erg goed voor heide- en rotstuinen en troggen) en zelfs een dwergjeneverbes: Juniperus squamata 'Blue Star' (blauwgrijs). Er is dus keuze genoeg! In pot gekweekte coniferen kunnen ook nu bij vorstvrij weer worden geplant in goed doorlatende en onbevroren grond. Zorg bij het inplanten dat de grond goed rond de wor- telkluit aansluit en geef royaal water. Geef pas in het voorjaar wat organische mest. Snoei appel en peer (alleen bij niet-vriezend weer). Kruisbessen en rode bessen lopen vroeg uit. Daarom moet de snoei, net als bij druif en kiwi voor eind januari zijn gebeurd. Controleer opgeslagen bollen en knollen regelmatig op schimmels. Controleer ook overwinterende kuipplanten op aantastingen. Loop niet over bevroren gras. Dat kan het gras beschadigen. MIDDELHARNIS - Voor Historische Ver eniging 'De Motte' hoopt de heer J.RC.A. Hendriks a.s. donderdag 18 januari een lezing te verzorgen over 'De stad Breda in 1500'. In 2006 is het precies 25 jaar geleden dat de eerste gemeentelijk archeoloog van Breda werd aangesteld. Inmiddels is veel archeologisch onderzoek verricht, zowel in de binnenstad als daarbuiten. Vanwege de feestelijke herdenking van 25 jaar archeolo gie werd besloten om een beeld te bouwen van Breda in het jaar 1500 op basis van al die archeologische onderzoeken, aangevuld met bouwhistorische gegevens en aanzichten vanuit iconografische bronnen. Het resultaat is verrassend. Duidelijk is dat Breda in 1500 op een belangrijk kruispunt staat: het is voor een deel nog een echte middeleeuwse stad, het kasteel staat er nog in zijn oude vorm, evenals de kloosterkazeme en de grote kerk is nog niet af Aan de haven heeft in 1490 een stadsbrand gewoed, wat heeft geleid tot nieuwbouw in steen in dit deel van de stad. Het andere deel brandt in 1534 af en dan vindt daar de verstening plaats. De stad is nog omgeven door de middeleeuwse stads muur, waarvan in 2005 grote delen archeo logisch zijn onderzocht. Kort na 1500 wordt de stadsmuur vervangen door een stelsel van vestingwerken. In Breda houden ze ervan om het erfgoed in context te plaatsen, dus niet alleen te focussen op resultaten van archeo logisch onderzoek, maar het multi- en zelfs interdisciplinair te onderstrepen. Dit komt samen in de lezing/presentatie 'Breda 1500'. U krijgt een totaal andere blik op de middel eeuwse stad! De lezing zal worden gehouden in het kantoor van het ISGO/Streekarchief Goeree-Overflakkee, Dwarsweg 40 te Mid- delharnis, aanvang 20.00 uur. GOEREE-OVERFLAKKEE - Ook dit jaar hoopt de Oost Europa Werk groep Middelharnis weer enkele malen kleding in te zamelen in Oud dorp. De eerste keer zal zijn op zater dag 20 januari 2007. Dan kunt u uw spullen van 09.00 tot 1L30 uur inle veren bij Bouwbedrijf van der Linde, Zuidweg 3 te Ouddorp. Gelieve niet op andere data goederen bij Van der Linde te deponeren! De Werkgroep heeft ten doel geestelijke, materiële, financiële en diaconale hulp te ver lenen aan kerken en personen in Oost Euro pa. Hoewel Roemenië nu lid van de EEG is, heerst er nog heel veel ai'moede, zodat er nog steeds behoefte is aan kleding en schoenen, linnengoed, kinderspeelgoed, toiletartikelen en incontinentiemateriaal. Ook landbouw- gereedschap en voedsel met een minimale houdbaarheid van 6 maanden is welkom. De transportkosten zijn erg hoog en om toch zo veel mogelijk mee te kunnen nemen, wor den voorlopig de volgende goederen niet meer ingenomen: kinderwagens, ledikanten, kinderledikantjes, boxen en één en tweeper soonsbedden. Om de transporten te kunnen bekostigen, vraagt de Werkgroep u hen daarin met een financiële bijdrage te willen helpen. Er staat daarvoor een collectebus bij de ingang. Ook nu weer hoopt de Werkgroep veel in te zamelen en daarmee veel mensen in Roeme nië te kunnen helpen. in deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze in dit blad gelezen heb ben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden tekst in te korten of niet te plaatsen. Tevens draagt de redactie geen verantwoordelijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven. Graag wil ik reageren over het onderwerp 'Plannen Delta Natuur' uit de krant van 12 januari jl. Om te beginnen wil ik graag het standpunt ondersteunen Geen vliegveld op Goeree-Overflakkee. En ik denk dat ik daar voor de grote meerderheid van Goeree-Over flakkee wel mee zal hebben. Maar de laatste berichten in het Eilandennieuws dat men nu ook de natuurgebieden, o.a. Scheelhoek, niet meer mag bezoeken, ja misschien met een boswachter, dat gaat toch wel te ver. Men wil het eiland promoten met rust en ruimte maar dan moet men toch wel iets kunnen bezoe ken. Ik ben in veel wild- en safariparken geweest in de wereld, maar overal mag men met de auto met beperkte snelheid rondrij den. En wat blijkt? De dieren en vogels raken gewend aan de bezoekende mensen. Soms moet je met de auto zelfs wachten op over stekend wild en gevogelte. De dieren wor den echt niet zenuwachtig als ze van dichtbij gefilmd of gefotografeerd worden. Ze zijn er aan gewend. Dus het is zwaar overdreven van de heer Gert de Groot dat, als vogels een keer schrikken, ze vertrokken zouden zijn op Scheelhoek. Wel als men een verkeersweg zou maken dwars door het natuurgebied waarop men 100 km/u zou rijden, dan zou dat wel het geval zijn. Maar in de natuurgebieden op Goeree-Overflakkee kan men gerust op het gemak rondrijden en filmen. Want men moet niet vergeten dat de mensen die hier naar toe komen natuurliefhebbers zijn. Die scheuren echt niet rond. Dus die vogels gaan voor deze bezoekers heus niet op de vlucht. Daarom moeten we dit niet overdrijven op Goeree- Overflakkee, want als we de natuur freaken hun zin moeten geven, dan regelen straks de vogels, de fjordenpaarden en de buffels waar we als bewoners wel en niet heen mogen. Want bedenk wel, het is nog steeds zo: 'Die ren houden van mensen'Zeker als die zich normaal gedragen. En dat doet een natuur liefhebber. A.de Blok sr., Dirksland e-mail a.blok21@chello.nl In Nieuwe-Tonge zal morgen, woensdag 17 januari, het oud papier weer worden opge haald voor de Hervormde gemeente. Gelieve het papier vóór 18.00 uur goed gebundeld aan de kant van de weg te zetten. OUDE-TONGE - De Plaatselijke Commis sie Oude-Tonge van de Stichting Welzijns werk Oostflakkee organiseert een gezellige middag voor alle 55-plussers van Oude-Ton ge in het Infocentrum, Bemhardstraat 27 te Oude-Tonge. De middag wordt gehouden op woensdag 24 januari a.s., aanvang 14.00 uur. Het belooft weer een gezellige middag te worden. Rond 17.00 uur komen de mosselen op tafel. Deelname kost 7,50 p.p. U kunt zich t/m maandag 22 januari a.s. opgeven bij de SWO, tel.: 641344. Bij opgave dient 2,50 vooruit te worden betaald. Voor meer informatie zie ook teletekst pagina 126. Het is al weer bijna zover: De Nationa le Voorleesdagen 2007, van 30 januari tot 10 februari. Tien dagen vol voor- leesplezier in en rond de bibliotheken voor kinderen tot 6 jaar. Het doel van de Nationale Voorleesdagen is het bevorderen van voorlezen aan kinde ren die zelf nog niet kunnen lezen. Voorlezen aan kinderen is belangrijk. Het prikkelt de fantasie, ontwikkelt het taalge- voel, vergroot de woordenschat en draagt bij aan hun interactieve vaardigheden. Maar vooral: het bezorgt ze (en de vooriezer) heel veel plezier. Tijdens de Nationale Voorleesdagen staat er altijd een prentenboek centraal. Dit jaar is gekozen voor het boek "Kleine Kangoe roe", geschreven door Guido van Genechten. Het gaat over Mama Kangoeroe die een pro bleem heeft. Het is groot en zwaar, maar ook heel lief en het friemelt de hele dag aan haar vacht. Kleine Kangoeroe is te groot om nog in mama's buidel te zitten, maar hoe komt ze er uit? Alle bibliotheken in uw regio verzorgen acti viteiten rond de Nationale Voorleesdagen en nodigen u van harte uit om een kijkje in de bibliotheek te komen nemen. Misschien is dit bezoek gelijk een aanleiding om uw kind lid te maken van de bibliotheek, want ook voor kleine kinderen is er genoeg te vinden in de bibliotheek. Naast een grote collectie pren tenboeken zijn er ook volop knutselboeken, liedjesboeken en dvd's verkrijgbaar. Voor elk kind dat tijdens de Nationale Voorlees dagen lid wordt van de bibliotheek ligt in ieder geval een leuke attentie klaar. Tijdens de Nationale Voorleesdagen betalen kinderen t/m 6 jaar geen inschrijfgeld. Voor meer informatie over de desbetreffende bibliotheken en de georganiseerde activi teiten zie website www.bibliotheekzuidhol landsedelta.nl. MIDDELHARNIS - Honderdduizenden Nederlanders trekken een paar keer per week hun loopschoenen aan om lekker te bewegen, iets aan hun gewicht te doen of conditie op te doen, of omdat het gewoon lekker is een stuk hard te lopen. Misschien denk jij ook al een tijdje, dat zou ik eigenlijk ook moeten doen. Maar steeds komt het er maar niet van. Werk, slecht weer, geen goed materiaal, geen zin om alleen te lopen, het zijn wellicht rede nen om er vanaf te zien. Voor deze mensen organiseert AV Rakkee voor de tweede keer de Start-to-run. Vorig jaar was de eerste Start-to-run een suc ces met maar liefst meer dan 70 aaimieldin- gen. Er wordt gestart als trainingsgroep voor beginners, mensen die willen beginnen met hardlopen. Doelgroep is de beginnende loper, die in een groepsgewijze training, maar afge stemd op elk individu, iets aan de conditie wil gaan doen. Hardlopen is immers een gezonde en goedkope sport, waarbij met een paar uur tjes training per week al snel resultaat wordt geboekt. Het is ook een gezellige en sociale sport. De trainers en de meer ervaren leden van AV Flakkee zijn graag bereid u wegwijs te maken in het hardlopen. Daarom nodigt de vereniging iedereen uit die met hardlopen wil beginnen om op woensdagavond 7 februari om 19.30 naar het complex van AV Hak kee aan de Oostplaatseweg in Middelhar nis te komen. In een periode van 12 weken wordt een training gegeven, die het je moge lijk maakt om op koninginnedag maandag 30 april de Omloop van Menheerse hard te lopen, een afstand van 6,9 km. Deze kennismaking met de loopsport kost voor de genoemde periode 25. Daarvoor krijgt u wekelijks op de woensdagavond in een groep van maximaal 20 personen een training onder begeleiding van een ervaren trainer en een aantal hulptrainers, adviezen over schoeisel en trainingsschema's en gratis deelname aan de Omloop van Menheerse. Voor meer informatie of aanmelding kunt u mailen naar mail@avflakkee.nl, of na 17.00 uur bellen naar Riet van Putten, tel. 0187-669525, of naar Pieter Klem, tel. 0187- 483252. DIRKSLAND - Het idee van de Chris- tenUnie in Dirksland om een vrijwilli- gersvacaturebank op te zetten is bij de andere fracties in de gemeenteraad in goede aarde gevallen. Donderdag pre senteerde raadslid Rinus Struik het plan tijdens een commissievergade ring. Alle fracties zien het belang van vrijwilligerswerk in en willen meedoen om de nog globale ideeën van de Chris tenunie (CU) verder uit te werken. Door Kees van Rixoort Struik plaatste het initiatief in het kader van de Regionale Agenda Samenleving Goeree- Overflakkee 2006-2008 en de Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO). "Het doel van de WMO is meedoen en zorgen voor elkaar", aldus het raadslid. Hij zoomde daar bij in op 'prestatieveld 4' van de nieuwe wet: vrijwilligerswerk en mantelzorg. "Het slagen van dit prestatieveld is van groot belang voor de zorgzame samenleving. Wij willen dat meedoen werkelijkheid wordt." Om het belang te onderstrepen kwam Struik met een aantal cijfers en gegevens. "De behoefte aan vrijwilligerswerk zal alleen maar groter worden. Dat heeft te maken met de vergrijzing, het toenemende aantal alleen staanden en de gegevens dat 15 procent van de jongeren wiet gebruikt en 18 procent van de jongvolwassenen dag en dacht piekert. Zestien procent van 18 jaar en ouder ont vangt geen hulp, maar heeft wel hulp nodig. Dat zijn enorme aantallen; in onze gemeente gaat het om een paar honderd mensen die hulp zouden moeten krijgen. Het staat als een paal boven water dat vrijwilligerswerk en mantelzorg hard nodig zijn." Tachtig procent van de zorg thuis bestaat uit mantelzorg, meldde Struik. "Dat is een enorm percentage. Landelijk gaat het om 3,75 miljoen mantelzorgers. Veel van hen zijn overbelast; die zou je kunnen ontlasten met behulp van goed opgeleide vrijwilligers." Volgens het CU-raadslid kan de gemeente een rol spelen bij het opleiden van vrijwil ligers en het onderbrengen van vrijwilligers werk en mantelzorg bij het loket voor wonen, zorg en welzijn. Werken vanuit één loket is nodig, aldus Struik, omdat dit het sturen en coördineren ten goede komt. "Het gaat niet alleen om zorg, maar ook om vrijwilligers werk voor bijvoorbeeld de buurtvereniging, de ouderensoos, de kerk of de sportclub." De Christenunie stelt voor een vacaturebank voor vrijwilligers in hat leven te roepen, die goed functioneert. Die^rijwilligersvacature^ bank zou in de eerste plaats moeten bemid delen tussen vraag naar en aanbod van vrij willigerswerk. Verder zou de vrijwilligers bank veel aan PR. informatieverstrekking aan vrijwilligers en organisaties én scholing moeten doen. Struik: "Een knelpunt is het boven water krijgen van vraag en aanbod. Dat kan heel breed zijn: van het bijhouden van het tuintje en het invullen van het belas tingformulier tot het ondersteunen van de mantelzorg en het bezoeken van iemand die eenzaam is." In de plannen van de ChristenUnie zou de PR via alle mogelijke media moeten geschieden en ook door middel van het organiseren van bijeenkomsten per kern "om de vacaturebank dicht bij de mensen te brengen". Jongeren vormen daarbij een bijzondere doelgroep, naast de netwerken die al bestaan via onder meer verenigingen en kerken. Tijdens de pre sentatie kwam naar voren dat verreweg het meeste vrijwilligerswerk wordt verricht door ouderen. 'Jongeren' willen in veel gevallen best wat doen, als het werk leuk is en de ver plichting niet te groot. "Daar moeten we op inspelen." Een goed functionerende vrijwilligersvaca- turebank is laagdrempelig, betoogde Struik. Er zou een loket per kern moeten komen en een telefoonnummer dat brede bekendheid geniet. Als voorbeeld van een goede vrijwil ligersbank noemde hij 't Punt in de gemeente Oostflakkee, dat twee jaar bestaat en vorig jaar 25 aanbieders en vragers bijeen bracht. Volgens Struik zou de vrijwilligersbank in Dirksland bij 't Punt (of een andere bank) kun nen aanhaken. Hoe de concrete uitwerking van de plannen eruitziet, is echter in handen van de gemeenteraad als geheel. Alle fracties gaven aan graag mee te denken bij de concre tisering. Rinus Struik benadrukte meermaals dat het belangrijk is om met een breed gedra gen voorstel te komen. "Dan maken we er een succes van en dat is van groot belang voor de zorgzame samenleving." De eerste discussie - na afloop van de presentatie - leerde dat er breed draagvlak is binnen de gemeenteraad. Overweg (Gemeentebelangen) zei blij te zijn dat zijn droom van drie jaar geleden nu toch geen bedrog blijkt te zijn. Destijds was er onvoldoende steun voor het voorstel van zijn fractie om een vacaturebank voor vrijwilli gers op te zetten. "We kunnen het oude plan van Gemeentebelangen zo uit de kast trek ken." PvdA-er Keuker had wel een verkla ring voor de omslag in steun tussen toen en nu. Hij noemde het voortschrijdend inzicht, de WMO en de nieuwe raad. "Bovendien was er toen geen financiering en nu wel." Wethouder Bruggeman - partijgenoot van Struik - gaf aan dat de gemeente Dirksland dit jaar invulling wil geven aan prestatie veld 4 van de WMO en dat het initiatief van de ChristenUnie dus op het goede moment komt. Ook toortde hij zich enthousiast over het vooruitzicht van een vrijwilligersvacatu- rebank. "Sociale cohesie op vrijwillige basis; een gaver model is er niet." DELFT - Bij de KNNV (Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Ver eniging) afd. Regio Delft is de zaadlijst 2007 verschenen. Deze lijst bevat 95 soorten planten die in een natuurrijke tuin tot hun recht komen. De zaden kosten 0,50 euro per zakje, exclusief portokosten. De lijst is aan te vra gen door het sturen van een aan het eigen adres gerichte en gefrankeerde envelop aan: KNNV afd. Regio Delft, Postbus 133, 2600 AC DELFT of via e-mail: afd.RegioDelft@knnv.nl Op www.knnv.nl/afd.RegioDelft is de lijst te downloaden onder de kop Natuur beleving. De natuur in en om de tuin is met de planten op de zaadlijst een handje te helpen. Dieren als vlinders en bijen vinden een voedselbron, vogels eten zaden. Dit kan voor de tuinbezit- ter een bron van inspiratie betekenen. Door de verkoop van deze zaden kan de KNNV natuurbeschermingsactiviteiten mogelijk maken. De lijst bevat planten die op klei-, zand-, veen-, kalkgrond en in een gewone voed- selrijke tuingrond kunnen groeien. Enkele voorbeelden zijn: Ruige anjer. Damastbloem, Voorjaarshelmkruid, Muskuskaasjeskruid, Mottenkruid, Pijptorkruid, Scharlei, Middel ste teunisbloem. Rode zonnehoed. De lijst bevat soorten die aantrekkelijk zijn voor vlinders, hommels, wilde bijen en zweefvliegen De zaden zijn door de leden van de KNNV in hun eigen tuin verzameld. De KNNV De Koninklijke Nederlandse Natuurhistori sche Vereniging is een vereniging waarvan de leden zich bezighouden met natuurstudie, natuurbeleving en natuurbescherming. De ruim 50 door Nederland verspreide afdelin gen organiseren diverse activiteiten zoals excursies, lezingen, cursussen en natuurbe schermingsactiviteiten zoals inventarisatie- werk en laten hun stem horen bij landinrich- tingsplannen of bedreigde natuurgebieden. Ook steken ze hun handen uit de mouwen als het gaat om bijvoorbeeld het knotten van wilgen en het begeleiden van de paddentrek. Meer informatie is te vinden op de website: www.knnv.nl/afd.RegioDelft. -38- Het was een klein, tenger mannetje, die, naar het hem toescheen, de zestig al gepasseerd was. Het grote, donkere montuur van de bril, deed het kleine gezichtje nog nietiger schijnen. Mijnheer Van Dalen opende een deur en nodigde Evert het vertrek binnen te treden. "Neemt u plaats." Evert liet zich in een van de fauteuils zakken, terwijl mijnheer Van Dalen zich in een andere tegenover hem plaatste. "U bent dus gekomen naar aanleiding van mijn advertentie in het stedelijk dagblad?" begon deze. "Juist mijnheer," antwoordde Evert. "U moet weten, dat mijn vorige bediende, zonder nadere aandui ding, mij plotseling de dienst opgezegd heeft, zodat ik eensklaps zonder hulp gekomen ben," vervolgde mijnheer Van Dalen. Het viel Evert op, dat er in de klank van diens stem een niet uit te spreken vermoeidheid te bespeuren viel. Op dat gelaat daar voor hem lag een uitdruk king van bezorgdheid en kommer. In de drang om iets te zeggen klonk het: "Dat is dan van uw vorige bediende verre van netjes." Mijnheer Van Dalen knikte slechts en sprak toen: "Indien ik het alleen af kon, nam ik geen nieuwe, want het gaat eigenlijk boven mijn draagkracht. De handel gaat tegenwoordig zo slecht, ziet u en dan..." Plots zweeg hij en schudde het hoofd. Verdrietig staarde hij even voor zich uit en kleurde iets. Het was alsof hij zich over die ontboezeming enigszins schaamde. Wat had een ander, een vreemde, ook direct met zijn zorgen en moeite, met zijn wan hopige strijd om het bestaan te maken en haastig, alsof hij dat gezegde wilde wegredeneren, klonk het zakelijk en kort: "Bent u op de hoogte van de administratieve werk zaamheden, die hier verricht moeten worden?" "Volkomen, mijnheer." "Zo! Dan zullen we trachten tot overeenstemming te komen wat betreft de voorwaarden." Nadenkend streek hij zich over het voorhoofd. Evert wachtte geduldig, toch nieuwsgierig. "Ja, ziet u, het is mij tot mijn spijt onmogelijk u een hoog loon aan te bieden. Wat denkt u van... en mijnheer Van Dalen noemde een bedrag, dat iets meer dan de helft was, van hetgeen hij maandelijks thuis bracht, toen hij bij mijnheer Andijk werkte. Onderzoekend staarde mijnheer Van Dalen Evert aan en bemerkte diens aarzeling. "U bent natuurlijk volkomen vrij, maar ik ben van mijn kant, gezien de gang van zaken, tot het uiterste gegaan." Een lichte zucht volgde op die woorden. Even viel er stilte. Evert streed een zware strijd, kón nog tot geen beslissing komen. Wat moest hij doen? Aannemen? Dan betekende dat: fatsoenlijk armoede lijden. Sloeg hij dit af en bedankte hij hiervoor, dan rees de vraag: Wat dan? Zijn gedachten werkten koorts achtig en maakten berekeningen. "U behoeft natuurlijk niet dadelijk een besluit te nemen. Wanneer u zich liever hier eerst eens op wilt beraden of overleg plegen met uw huisgenoten, dan kunt u dat gerust doen." Dankbaar greep Evert dat aanbod aan. "Goed, laat ik dat doen. U hoort dan wel nader van me," zei hij snel, inmiddels opstaande. Bij de deur gekomen wendde hij zich nog even tot mijnheer Van Dalen met de vraag: "Wanneer het niet te onbescheiden van mij is, bestaat er dan ook gelegenheid, dat ik uw kantoor bezichtig?" "Zeker! Wilt u maar volgen?" en deze ging daarop Evert voor, opende bijna aan het einde van de gang een deur en liet Evert binnentreden. Het was een smal, lang vertrekje, waar Evert zich in bevond. Eén enkel hoog raam gaf uitzicht op een klein plaatsje, dat omgeven was door kale, blinde muren, die ieder zonnestraaltje volkomen weerden. Vóór dat raam stond een schrijftafel met bijbeho rende kruk. Aan zijn linkerhand waren een paar ruime kasten getimmerd, waarin hij door de open geschoven deuren een hopeloze warboel ontwaar de, die een bedenkelijke indruk gaven van de net heid en stiptheid van zijn voorganger. Schuin achter hem moest een laag potkacheltje voor verwarming zorgen. Zwijgend stond Evert de verschillende gewaarwor dingen, die dat alles op hem maakte, te verwerken. In nerveuze spanning wachtte achter hem mijnheer van Dalen. Evert trok een vergelijking tussen het ruime, zonnige, comfortabele kantoor van mijnheer Andijk met dit sombere, donkere kot. Een gevoel van afkeer kroop bij hem omhoog. Het verschil was groot, tè groot vond hij. Resoluut draaide hij zich eensklaps om, reikte mijn heer Van Dalen de hand en voegde hem toe: "U hoort dan wel nader van me." "Kunt u niet een termijn stellen?" vroeg deze schuchter. "Ik vraag dit met het oog op mogelijk andere sollicitanten. U begrijpt, dat wanneer u er op in gaat, ik graag had, dat u zo spoedig mogelijk bij mij in dienst trad." "Laten we zeggen over twee dagen," stelde Evert voor. "Afgesproken." Mijnheer van Dalen liet hem uit. Met zichtbaar welgevallen snoof Evert de frisse buitenlucht op, toen de verveloze voordeur achter hem dicht sloeg en hij de stoep afstapte. Zijn eerste gedachte was: "Ik doe het niet. Ik doe het niet. Ik zal gek zijn, om me voor zo'n hongerloontje op te sluiten in die gevangenis." Vastbesloten zich niet aan dat experiment te wagen, liep hij stevig voort. Maar.... Onwillekeurig ver traagde hij zijn tred. Maar.... wat dan? Dit was in leder geval iets. Waar moest hij zo gauw ander werk vandaan halen? Het vaste besluit van zoeven om het niét te doen, wankelde. Bovendien was hij niet verplicht daar altijd te blijven. Hij kon inmiddels steeds uit blijven zien naar iets beters. Voor broods gebrek waren ze in ieder geval gevrijwaard. Ook had mijnheer Van Dalen niet gevraagd, waar hij vroeger gewerkt had en zou dus ook geen informa ties betreffende hem gaan inwinnen. Want al wist hij zich niet schuldig, dat werd toch niet geloofd en de inlichtingen van mijnheer Andijk waren door slaggevend. Dat begreep hij zo wel. Het was toch werkelijk nog zo gek niet. Doch toen hij zich in zijn gedachten daar reeds zag zitten, temidden van die bende, voelde hij de tegenzin weer in zich toenemen. Het onaangename gevoel, dat hem overmeesterde week evenwel, toen hij zichzelf troostte met de gedachte: "Het is toch maar voor tijdelijk. Zo gauw ik een klein gaatje zie smeer ik 'em." Sneller liep hij weer voort naar huis. Hoe zou zijn moeder het opnemen? Die zou ook wel schrikken als ze het karig loontje hoorde, dat hij daar verdie nen zou. Misschien raadde ze hem wel aan er niét op in te gaan. (wordt vervolgd) i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 4