Flamingo's overwinteren het liefst bij Goeree-Overflakkee 'Belangstelling voor politiek hangt af van het onderwerp' Bijeenkomst De Christenvrouw Biologisch telen SD-materialen Dirksland EIIAtlDEn-niELWS Christelijke bibliotheek 'Rehoboth' verhuist Dirksland denkt na over burgerparticipatie Geen foto's Goed vertegenwoordigd Drie soorten van deze roze, exotische vogels zoeken op tal van plekken rond het eiland naar voedsel, en waarschijnlijk zijn het niet allemaal ontsnapte exemplaren Betoverend Permanent Broedkolonie Overzomeren Kreefijes Oorsprong Geamputeerd DINSDAG 16 JANUARI 2007 DIRKSLAND - Alle partijen in de gemeenteraad van Dirksland zijn voor het dichten van het spreekwoordeHjke gat tussen de politiek en de burger. Ze willen betere communicatie en meer burgerparticipatie. Dat bleek donder dagavond tijdens een discussie in com missieverband over een concept initi atiefvoorstel van Gemeentebelangen Dirksland over dit onderwerp. Waar de partijen het nog niet helemaal over eens waren, was de manier waarop de communicatie en burgerparticipatie concreet gestalte moet krijgen. Door Kees van Rixoort Gemeentebelangen Dirksland stelt in het con cept initiatiefvoorstel concrete verbeteringen voor. In elke kern van de gemeente een bulle tinbord met daarop het vergaderprogramma en de agendapunten, naast andere relevatie informatie. Een dagelijkse update van de website. Een 'bewaarflyer' met daarop de leden van de gemeenteraad en het college, met hun portefeuilles, telefoonnummers en e-mailadressen. Een fotocollage in de hal van het gemeente huis of in de raadszaal met de portretten van de raadsleden. Een gemeentelijke informa tierubriek in de kranten, het uitdelen van het burgerjaarverslag op de weekmarkt. Raadsle den zouden als gastspreker kunnen optreden op scholen. Andersom moeten scholieren de gelegenheid krijgen eens een kijkje te nemen in de raadszaal en informatie te krijgen over het functioneren van de gemeenteraad. Gemeentebelangen wil ook 'meerderjarige inwoners' van de gemeente als 'gast van de raad' uitnodigen om een raadsvergadering bij te wonen. Tijdens de discussie over het stuk van Gemeentebelangen Dirksland toonden alle partijen zich voorstander van betere commu nicatie en meer burgerparticipatie. De concre te uitwerking kon op minder eensgezindheid rekenen. Zo zeiden de commissieleden San- dee (CDA) en Keuker (PvdA) geen behoefte te hebben aan een fotocollage. "Dat gaat ons te ver", aldus de eerste. "In de gemeentegids staan ook al foto's van alle raadsleden." Keu ker vond dat zijn eigen gezicht zou misstaan op zo'n fotocollage. Maar mevrouw ICrou- wel, die het initiatiefvoorstel van Gemeen tebelangen had voorbereid, wees hem direct terecht: "Iedereen vindt altijd dat hij vreemd op een foto staat. Daar moeten we maar eens overheen stappen." Sandee en Keuker zeiden ook niet veel te zien in het uitnodigen van burgers als gast van de raad. "Iedereen heeft het recht de vergaderin gen te bezoeken en als er zaken op de agenda staan die burgers aanspreken, dan zijn ze er ook", vond de CDA-er. "Zijn die zaken er niet, dan is de belangstelling voor de politiek vrijwel nihil. Dat kunnen we jammer vinden, maar zo is het wel. Om belangstelling te kwe ken door burgers uit te nodigen, gaat me te ver." Zijn collega Keuker was het daarmee eens. "Als we straks de subsidies vaststellen, zit de tribune lekker vol. Het hangt gewoon van het onderwerp af. Ach, burgers zijn lie ver op een andere manier actief, bijvoorbeeld in het verenigingsleven. Die hoeven voor mij echt niet hier in de raadszaal te komen zit ten." SGP-er Ju vond dat de gemeente al het nodi ge doet om burgers te betrekken en noemde in dat verband het Hart van Dirksland en de Spuikolk. Het idee om burgers uit te nodigen als gast van de raad wees hij van de hand. "Moet je blijven trekken of accepteren dat de belangstelling niet groot is?" stelde Ju de retorische vraag. "Blijkbaar voelt men zich goed vertegenwoordigd door de raadsle den." De andere fracties gingen niet verder op de concrete uitwerking van Gemeentebelan gen in en ondersteunden de visie achter het voorstel zonder veel op- en aanmerkingen. Huber (Fractie Huber) zei bijvoorbeeld dat ieder voorstel om de burger meer bij de poli tiek te betrekken per definitie goed is. Alle fracties zegden toe actief te willen meedoen aan het voorbereiden van een breed gedragen voorstel. Burgemeester Stoop, die de portefeuille communicatie beheert, ziet dat voorstel met interesse tegemoet en meldde vooraf vast dat het prima is om na te denken over bur gerparticipatie en communicatie. Wel zei hij verbaasd en zelfs geïrriteerd te zijn over een passage in het concept initiatiefvoorstel van Gemeentebelangen: dat de portefeuille com municatie ondergebracht zou moeten worden bij een wethouder. "Ik heb zelden of nooit vragen gehad over zaken op dit gebied die niet goed gaan of anders zouden moeten. Daarnaast gaat het college ook nog eens zelf over de portefeuilleverdeling." Mevrouw Krouwel haalde de kilte uit de lucht door haar melding dat de portefeuille wat haar betreft bij elk collegelid (een wet houder of de burgemeester) ondergebracht mag zijn, als er maar structurele aandacht voor communicatie en burgerparticipatie is. DIRKSLAND - Woensdag 17 januari zal De Christenvrouw Dirksland weer bij elkaar komen in een bijzaal van het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente. De avond zal worden begonnen met een broodmaal tijd, die om 17.30 uur aanvangt. Vervolgens begint het avondprogramma om 19.45 uur. Dit programma zal verzorgd worden door de heer J. Coenradie uit Herkingen. Hij zal een lezing houden en een film laten zien over Suriname. Leden en ook gasten zijn weer van harte welkom. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaatschappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fïix (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnls Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)471020 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0.35; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 urn- voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius. tel. (0187)471022. e-mail: J.Villerlus(g)gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 12,00 Per halfjaar €21,00 Per Jaar 40,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS postbank 167930 rabobankMiddelharnis342001108 MIDDELHARNIS - Christelijke Bibliotheek 'Rehoboth' gaat op maandag 22 januari ver huizen naar het nieuwe kerkgebouw van de Hersteld Hervormde Gemeente aan de Olym- piaweg te Sommelsdijk, naast het politiebu reau. Lezers en belangstellenden zijn hier vanaf vrijdag 26 januari hartelijk welkom. De bibliotheek stelt zich ten doel verant woorde boeken uit te lenen aan de inwoners van Middelhamis, Sommelsdijk en omstre ken. Lezers betalen geen lidmaatschap- of abonnementsgeld, maar men betaalt per boek 0,25 per week. De bibliotheek bestaat inmiddels uit ruim 5300 boeken, waaronder romans, kinder- en jeugdboeken (wordt de komende tijd sterk uitgebreid), theologie en kerkgeschiedenis, oorlogsboeken, geschie denisboeken, enz. En er wordt gewerkt aan uitbreiding van met name bijbelstudieboe- ken. De openingstijden zijn vrijdagsmiddags van 13.00 tot 16.00 uur en vrijdagsavonds van 18.30 tot 20.30 uur. GOEDEREEDE - De Vereniging Vrouwen rondom Goeree heeft voor haar eerste avond in het nieuwe jaar mevrouw Vader-Jacobs uit Oude Tonge uitgenodigd. Zij vertelt over haar bedrijf waar zij met haar man op biolo gische wijze aardappelen en groenten teelt. Voor deze productiewijze gebruiken zij dus géén chemisch-synthetische meststoffen (kunstmest) en géén chemisch-synthetische bestrijdingsmiddelen. Alleen producten van natuurlijke herkomst worden gebruikt zoals dierlijke mest, compost en natuurlijke vijan den van plaaginsecten of schimmels. Ook bij de bewaring van de producten worden er géén chemische middelen toegevoegd. Door deze teeltwijze groeien de gewassen op gezonde grond rustig en regelmatig, de producten krijgen dan een 'voortreffelijke smaak'. Al hun producten worden aangeboden onder het F.KO-keurmerk. wat betekent dat alle voorschriften voor biologische productie nauwkeurig worden nageleefd. Er is gelegen heid tot het stellen van vragen en een quiz waarmee een aantal groentepakketten te win nen zijn. Ook worden er lekkere recepten uit gedeeld die u gratis mag meenemen om thuis uit te proberen. Verschillende producten zijn deze avond voor een lage prijs te koop. De avond wordt gehouden op dinsdag 23 januari in Verenigingsgebouw Oostdam te Goedereede. De aanvang is 20.00 uur. Natuurlijk zijn niet-leden ook van harte wel kom. Zij betalen 3,- per persoon. MIDDELHARNIS - De flamingo's zijn terug. Half december werden er tijdens een watervogeltelling zeven exemplaren aangetroffen op de Krammerse Slikken. Elke herfst en winter zoeken deze exo tische vogels het eiland op, samen met hun nieuwe jongen. Maar dit keer bleven ze zorgUjk lang weg, waarschijnlijk door het aanhou dend warme weer. Eind november werden de eerste flamingo's gesig naleerd, enkele weken later nog enkele. Het zijn nog steeds niet de vertrouwde grote groepen, en ze worden ook nog steeds niet op alle bekende locaties gemeld, maar terug zijn ze eindelijk, loom met hun kop wadend door het ondiepe water. VerwonderUjk is hun aan wezigheid ondertussen niet meer. Goeree-Overflakkee is in zuid west Nederland uitgegroeid tot het grootste overwinteringsgebied van flamingo's. Met graagte brengen zij kennelijk op het eiland de winter door om voedsel te zoeken - ten minste, zolang al dat open water maar niet dichtvriest. Deze groep flamingo 's werd door persfotograaf Wim van Vossen jr. eens gesignaleerde het HaringvliH bij Den Bommel, één van hun favoriete plekken. Verreweg de meeste flamingo's zijn aan te treffen op de Krammerse Slikken. Flamingo's leven in harmonie met andere vogelsoorten; het zijn gezelligheidsdieren. (Foto: Pershuro Flakkee) Door Gert van Engelen SOMMELSDIJK - We zijn er weer met onze 3D-materialen en workshop! ledere woensdag in 'De Staver' van 10.00 tot 16.00 uur. Eilandbewoners zijn misschien inmiddels gewend geraakt aan de aanwezigheid van flamingo's. Voor buitenstaanders ligt dat anders: flamingo's in het wild ontdekken, in de Delta in plaats van in de dierentuin, heeft voor hen iets magisch. Toch is het even bevreemdend dat de flamingo's, die iedereen associeert met tropische temperaturen, lagunes en soda-meren, überhaupt in Nederland bivakkeren. Wat doen deze 'zuurstokken', zoals vogelaars ze oneerbiedig noemen, in dit koele kikkerland? Hoelang trekken ze al tra ditioneel naar Goeree-Overflakkee? En hoeveel soorten houden zich er op? In dit Eilanden-Nieuws: uitleg over een jaarlijks verschijnsel. Begin dit jaar organiseerde Staatsbosbe heer een vaartocht voor belangstellenden over het ïCrammer-Volkerak. Dat doet deze instantie wel vaker, al sinds 1999. In zijn reisverslag noteerde boswachter Wicher Pen dat op een bepaald moment 26 Chileense flamingo's tegelijk op de wieken gingen. "Laaiend enthousiast" waren de verbaasde passagiers. Inderdaad: zomaar flamingo's in de vrije natuur zien, is "een bijzondere gebeurtenis". Joop M. Treep, erkend flamingo-deskundige te Bellen, weet uit eigen ervaring dat zoiets ronduit "betoverend" is. Hij schreef dit in 1994, in Het Vogeljaar, een tweemaandelijks tijdschrift voor vogelstudie en vogelbescherming. Treep publiceerde daarin een degelijk, allesom vattend, misschien wel eerste artikel over flamingo's in Nederland. "Zijn het blijver tjes?", vroeg hij zich af, en hij meldde hoe moeizaam net was geweest om gegevens te verzamelen. Vogelaars beschouwen flamingo's nameliJK als exoten, als soor ten die niet in Nederland thuishoren, en "daarom is het voor hen niet interessant om er veel aandacht aan te besteden". Het Eilanden-Nieuws ervoer hetzelfde. Aan voorzitter Krijn Tanis van de vogel- werkgroep van de VNLGO (Vereniging voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree-Overflakkee) werd gevraagd om iemand aan te wijzen die de flamingo regionaal kan duiden. Tanis berichtte dat hi] twee mensen had benaderd en dat zij het geen van beiden "zagen zitten". "De reden zal waarschijnlijk zijn", opperde hij, "dat het voornamelijk om exoten gaat. En deze hebben niet zo'n prioriteit bij voge laars." Zelf voelde hij daarom ook niet voor een interview. 'Zuurstokken' heten de flamingo's zelfs smalend in vogelaarsvolksmond, maar negeren doen zij de opvallende vogels niet. Het uitputtende verhaal van Joop Treep (tien pagina's) is er een bevdjs van, zoals ook de analyse dat is over seizoenpa troon, aantallen, herkomst en herkenning van de flamingo die de Sovon in 2003 opnam in haar nieuwsbrief De Sovon is dé landelijke vereniging voor vogelon- Een Euraziatische flamingo, bezig met opstijgen. De foto is gemaakt door de Vlaardingse natuur fotograaf Adri Hoogendijk. De Euraziatische flamingo komt talrijk voor rond Goeree- Overflakkee, samen met Chileense flamingo, en wordt ook wel de Europese of Grote flamingo genoemd. Hun oorsprong is Kazachstan en Turkije, maar ook de Camarque, Sardinië en Spanje. derzoek in Nederland, met als standplaats Beek-Ubbergen. En de VNLGO doet ook niet kinderachtig. In haar avifaunisti- sche boek Tussen Haringvliet en Grevelin- een komt de flamingo keurig voor. Al deze publicaties vormden handige, dankbare bronnen voor dit artikel. Treep signaleert dat flamingo's "sedert het begin van At jaren zeventig permanent" in Nederland verblijven. Voordien, weet hij, "werd er ook wel eens een enkele flamingo waargenomen, maar meestal was die na korte tijd weer verdwenen". Verreweg de meeste 'Nederlandse' flamingo's waren destijds "met zekerheid" van de Chileense soort, de Phoenicopterus chilensis, die afkomstig is uit Zuid-Amerika. Dit is een kleiner soort flamingo, met roze veren- kleed, lichtgrijze-groene poten met roze knieën en tenen, en een crème-vsatte sna vel, zwart vanaf de knik. De eerste melding van een groep flamin go's dateert van 21 augustus 1971. Vol gens 'Het Vogeljaar' werden toen nabij Saefdnghe veertien exemplaren geteld. Maar op Goeree-Overflakkee waren ze er al véél eerder, preciseert de VNLGO. Op 12 juli 1958 werden twee flamingo's gesignaleerd bij de plaat Hompelvoet in de Grevelingen en zo bijzonder was dit dat het Algemeen Dagblad er een bericht aan wijdde. De ene was een Chileense Flamingo, de andere een Euraziatische, de Phoenicopterus ruber roseus, die ook wel de Grote of Europese Flamingo wordt genoemd. Kenmerkend voor de Euraziatische Fla mingo, normaal wonend in het Aziatische Kazachstan en in de Camargue, Spanje en Sardinië, is dat het de grootste soort is, dat de poten donkerroze zijn, zoals de snavel dat ook is (met kleine, zwarte punt). Maar het verenkleed is overwe gend wit, met een heel lichtroze waas. Joop Treep schrijft dat waarnemers in het begin al die verschillende eigenschappen niet vdsten te onderscheiden. Ze hadden geen ervaring in het herkennen van de soorten, niet alle veldgidsen waren "even duidelijk" en vaak was de afstand te groot om de flamingo's individueel te bekijken. Toentertijd beschikte slechts een enkeling over een uitstekende verrekijker, en zeker niet over een telescoop. Gedurende de jaren zeventig bleef het aantal Chileense flamingo's volgens Treep stabiel. In de Zeeuwse en Zuid-Hol landse wateren werden "kleine groepjes" gemeld, geen spectaculaire hoeveelheden. In de winter van 1977 en 1978 werden er bijvoorbeeld veertien geteld in de Greve lingen en op 1 januari 1979 verbleven er zes aan de zeezijde van de Brouwersdam. Wel doken er intussen meer flamingo's op in de noordelijke provincies, in het Lau wersmeer en de Wbrkumerwaard. Begin jaren tachtig traden er verschuivin gen op: de flamingo's bleven ineens weg uit de bekende gebieden. De aantallen op het Lauwersmeer liepen terug, van acht tien in 1982 naar één in 1983. Hetzelfde gebeurde op de Grevelingen: de 24 exem plaren van mei 1982 slonken tot vier in de zomer van 1984. Treep heeft hier geen sluitende verklaringen voor. Hij wdjst er slechts op dat de zoute Grevelingen, waar "het zwaartepunt van de flamingowaar nemingen in Zuidwest-Nederland" lag, na de totstandkoming van de Philipsdam (februari 1978) werd verruild voor het zoete Krammer-Volkerak. Ook haalt hij aan dat in 1983 enkele hon derden meters voorbij de Duitse grens ter hoogte van het Gelderse Groenlo, in het natuurreservaat ZwiUbrocker Venn, een broedkolonie ging ontstaan. In 1980 werd hier nog maar één flamingo vastgesteld, in 1986 waren het er al vijftien, in 1989 22 en in 1993 liefst 35. De kolonie, inmid dels internationaal een begrip, zorgde voor significante veranderingen, zowel in de aantallen en in het seizoenspatroon. Zo compenseert het Zwillbroclcer Veen, doordat flamingo's er met succes broeden, de "onvermijdelijke verliezen" onder met name de Chileense flamingo's. Sterfte en geboorte houden elkaar nu bUjkbaar in evenwicht. Treep attendeert er verder op dat de Grote flamingo, die overigens vanaf ongeveer 1985 "duidehjk flink" in aantal is gegroeid, ook broedt in de kolo nie. De twee beschouwen elkaar "zozeer als soortgenoten" dat er al "mengparen" zijn ontstaan, al heeft dit volgens de Sovon-nieuwsbrief nog niet geleid tot een "hybride-jong". Het hele jaar door kuimen flamingo's in Nederland worden aangetroffen, maar de komst van de kolonie heeft teweegge bracht dat de meeste vogels het broedsei zoen (eind april-juni) in Duitsland door brengen. "De weinige vogels die dan nog in Nederland worden gezien, betreffen waarschijnHjk niet-geslachtsrijpe dieren", licht de Sovon toe. De praktijk is geworden dat de vogels vanaf begin juli het ZwiUbrocker Venn verlaten. Een deel trekt via de pssel of Oostvaarderplassen naar de Friese IJs- selmeerkust en het Lauwersmeergebied. Vooral de Steile Bank is geUefd. Door gaans bUjven de flamingo's hier van juli tot in oktober, al worden enkele over- zomeraars ook regelmatig gezien bij de Friese en Groningse Waddenkust, bij de Randmeren en in de Delta. Nog later in het jaar verhuizen de flamingo's met hun nieuwe, en geringde jongen naar het Deltagebied, om er de winter door te brengen. Los van de Oosterschelde en het MarÈezaat betekent Zuidwest-Nederland voor de flamingo's hoofdzakelijk: Goeree- Overflakkee. Overal rondom het eiland zijn ze te vin den, in zowel zout als zoet water. Het Grevelingenmeer wordt minder bezocht, maar verdwenen zijn de flamingo's er niet. Het haventje van Battenoord is een ver trouwde locatie, zozeer dat Vogelbescher ming Nederland haar met nadruk noemt op de website. De Krammerse Slikken winnen nog steeds aan belang en Joop Treep wees er al eens op dat de flamin go's daar vanaf de Philipsdam "met het blote oog zeer goed zijn waar te nemen". Andere plekken zijn het Haringvliet (bij Den Bommel), dë Ventjagers- en Helle- gatsplaten en het Volkerakmeer. Boswachter Wicher Pen zegt dat de vogels "niet echt een vaste plek" hebben. "Ze zwerven. Ze duiken dan hier op, dan daar. Maar de grotere groepen zitten bij de Krammerse Slikken." Zelden worden boven Goeree-Overflakkee overvliegende flamingo's, die luide, gansachtige, sna terende geluiden maken, gespot, even uitgezonderd de verplaatsingen birmen de overwinteringsgeoieden. Dit heeft als oorzaak, deelt de Sovon mee, dat het nachttrekkers zijn. Het koude en natte weer deert de flamin go's niet. Treep: "Het enige dat ze nodig hebben, is openblijvend water om hun voedsel te zoeken. Pen vult aan: "Zolang die grote wateren niet dichtvriezen, is er geen centje pijn voor die beesten." Dat treft: "De Grevelingen is zout en vriest helemaal nooit dicht en het Krammer- Volkerak... het is lang geleden dat het dichtvroor." Nederland is blijkbaar voedselrijk genoeg voor de flamingo's, want ze ogen "goed gevoed en uitstekend van kleur", merkt Treep. Maar wat ze in Nederland eten, is volgens hem "nog nooit onderzocht". Vogelgidsen houden het op "dierlijk en plantaardig voedsel uit ondiep water" of op "ongewervelden". Op internetsites wordt gerept van kreeftjes, slakken, algen en ander klein spul. Aan de kreefijes hebben de flanungo's htm roze kleur te danken, omdat die de kleurstof caroteen bevatten. "Aangenomen mag worden", vervolgt Treep, "dat bijvoorbeeld een gebied als het Krammer-Volkerak zo aantrekke lijk is geworden voor flamingo's vanwege de aanwezigheid van grote hoeveelheden snavelruppia (een schorreplant) - waar van de flamingo's de zaden eten - en van watervlooien en roeipootkreeftjes. Maar niemand weet het zeker." Over hun wfize van foerageren is veel meer bekend. Flamingo's steken de gestrekte kop in het water, zuigen met htm sikkelvormige snavel de voedselstof- fen op en persen dat er met de tong weer uit, waarna het achtergebleven voedsel wordt doorgeslikt. Andere vogels storen zich niet aan foeragerende flamingo's. Zij zijn immers niet agressief; ze kurmen in harmonie met andere vogelsoorten samenleven. Het is een gezelligheidsdier, dat een leeftijd van wel veertig jaar kan bereiken. Niet twee, maar drie, en mogelijk zelfs vier soorten flamingo's komen ondertus sen op Goeree-Overflakkee voor. In het boek Tussen Haringvliet en Grevelingen' staat dat behalve de Chileense en Eurazi atische flamingo ook de Caribische fla mingo (Phoenicopterus ruber ruber) is waar genomen. In uiterst bescheiden aantallen overigens: 1 in 1986 (Brouwersdam), 1 in 1991 (Hompelvoet), 1 in 1996 (bij Bat tenoord), 1 m 1997 (Krammerse SUkken) en 1 in 2001 (idem). De Caribische soort wordt getypeerd door een oranje-roze verenkleed, roze poten en eenzelfde roze snavel als de Eur aziatische, zij het met iets meer zwart aan de punt. Én dan is er nog de Kleine fla mingo (Phoenicopterus minor): helder roze verenkleed, roze-rode poten, paarse-don- kerrode snavel met zwarte punt. Van deze Oostafrikaanse exoot had de VNLGO tot 2003 slechts één lokale melding: twee exemplaren op 10 februari 1996, bij de Brouwersdam. Jongen (juvenielen) zijn nog moeilijker te determineren, omdat de Kleuring van snavel en poten gewoonlijk pas na een jaar of twee volgt. Het postuur zal de door slag moeten geven. De hoofdkleur van de naakte delen is tot die tijd voornamehjk grijs. Maar waar komen die uiteenlopende fla mingo's oorspronkelijk vandaan? Dat is de overheersende vraag die mensen zich vrijwel altijd stellen, zodra zij de exotische vogels vrijelijk door het water zien waden. De VNLGO besteedt weinig woorden aan hun herkomst. Over de exemplaren van de Kleine, Caribische en Chileense flamingo die speurende verenigingsleden rond (ïoeree-Overflakkee hebben vastge steld, verklaren ze met stelligheid: die zijn stuk voor stuk ontsnapt, uit dierentuinen of particuhere collecties. Alleen van de Eur aziatische flamingo meent de VNLGO voorzichtig: "Het betreft mog-elijk wilde vogels die oorspronkelijk uit Frankrijk en Spanje afkomstig zijn." Boswachter Wicher Pen stelt voorop: "Iedereen vindt die flarningo's fantastisch mooi. Maar ze horen hier niet thuis. De Euraziatische flamingo komt uit de Zuid- Franse Camargue, de Kleine uit Afrika en de namen van de Chileense en Caribische flamingo zeggen al genoeg." Niettemin zou hij niet zo beslist durven beweren dat de flamingo's ontsnapt zijn uit dierentui nen. "Afgezien van een enkel bedrijfson geval laten dierentuinen natuurlijk niet zomaar hun flamingo's ontsnappen. Da's veel te duur. Ik denk eerder dat ze wegge- vlogen zijn uit waterwildcoUecties - kleine vogelverzamehngen van mensen die het leuk vinden om een flamingo in de tuin te laten lopen. Ze vergeten ze te kortwieken en weg is ie." Ook oe Sovon is genuanceerder over de afkomst van de huidige 'Nederlandse' flamingo's. "Van de niet-Europese soorten (de Kleine, Caribische en Chileense dus) is natuurlijk duidelijk deze him oorsprong keimen in waterwildcoUecties en dieren tuinen", schrijven Gert Ottens en Erik van Winden in de nieuwsbrief. "Dit geldt waarschijnlijk ook voor een deel van de (Europese) flamingo's. Toch kan in dit geval niet worden uitgesloten dat de wdlde soortgenoten Nedenand kunnen bereiken vanuit hun broedgebieden in zuidelijk Europa en West-Azië. Trekkende vogels zijn in staat enorme afstanden af te leg- gen." Joop Treep aarzelt al net zozeer. Hij vindt het namelijk moeilijk voor te steUen dat dierentuinen zomaar bijvoorbeeld hun kostbare Chileense flamingo's weg laten vliegen door bijvoorbeeld te vergeten ze even te kortwieken. Ten eerste, argumen teert hij, worden dierenparkflamingo's vrijwel direct na aankomst of geboorte geleewiekt. En zo'n geamputeerde vleugel f roeit nooit meer aan; de flamingo kan us niet vUegen. Ten tweede is "nog nooit bekend geworden" dat een dierenpark op die manier flamingo's in kwijtgeraakt. Hij denkt dat er andere oorzaken zijn. Ze zijn afkomstig uit het ZwiUbrocker Venn, veronderstelt hij. Of particuliere vogelhouders zijn niet zorgvuldig genoeg geweest. Een laatste mogelijkheid is dat (illegale) handelaren ze heboen vrijgelaten om van him onverkoopbare voorraden af te komen. De Grote flamingo kan enerzijds door ontsnapping uit gevangenschap spontaan in de Deltawateren terecht zijn jgekomen, maar anderzijds wel degelijk ook door "uitwaaiering" vanuit het MiddeUandse- Zeegebied. Theoretisch zou dat zeker op kunnen gaan voor de Kleine flamingo, de dwergsoort. Die kan best op eigen toracht naar Nederland zijn gekomen. Want zoekend naar geschikte voedsel- en broedgebieden leggen zij grote afstanden af, volgens Treep. Vanuit hun thuisbasis in Oost-Afrika vliegen ze soms duizenden kilometers, naar India, Senegal, Botswana, Mauretanië en zelfs Spanje of Frankrijk. Daarvandaan is Nederland dan "nog maar een peuleschilletje".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 2