Reacties op de doodstraf voltrokken aan Saddam Hussein PREDIKBEURTEN No Nonsense Night in De Gooye Schaakvereniging De Zwarte Pion Hij was er al geweest EIIAttDei-illEUWS Tegenovergestelde reacties Een beroep op mensenrechten God legitimeert de doodstraf Een achterhaald standpunt? Doodstraf na de Tweede Wereldoorlog Vanwege de waardigheid van de mens Mensenrechten boven het bijbelse spreken Zondag 14 januari 2007 EIÜVtlDEII-tllEUWS Collectanten gevraagd voor 'Hoofdcollecte' in Ouddorp Neuroloog bij De Christenvrouw Zing jij ook mee? Kaartverkoop voor toneel uitvoering De Zwaluw van start "Ouderen moeten veeleisend zijn als het om wonen gaat!" Bijbellezing Willem Ouweneel Gemeente Dirksland onderpreventief financieel toezicht Gezamenlijk Winter diner voor Ouderen Werkgroep 'Stad op stelten' heeft ambitieuze plannen voor toekomst van dorp (vervolg van voorpagina) Levendige discussie PAGINA 2 VRIJDAG 12 JANUARI 2007 De reacties op de dood van Saddam Hus sein zijn heel verschillend. Ze zijn als uiter sten precies tegenovergesteld aan elkaar. Op de televisie werden beelden getoond van Irakezen die juichten omdat het vonnis was voltrokken. Anderen hebben wraak gezwo ren om de voltrekking van dit vonnis. Ook de reacties buiten Irak zijn tegenstrijdig. In NRCHandelsblad van 2 januari stond een artikel van Dr.P.G.C. van Schie, directeur van de Teldersstichting, het wetenschap pelijk bureau ten behoeve van de VVD. Hij noemde de ophanging van Saddam een zege van het recht. Enkele kolommen rechts daarvan stond een artikel van Bert Stapert, voorzitter van Amnesty International Nederlwnd. Hij noemt de voltrekking van de doodstraf aan Saddam in strijd met de mensenrechten. Deze auteur schrijft letterlijk: "Bepaalde rechten, waar onder het recht op leven, moeten als absoluut worden beschouwd." Iemand noemde de vol trekking van dit vonnis zelfs barbaars. Ook in christelijke kringen wordt de dood straf voor Saddam Hussein afgewezen. Het voornaamste argument tegen de doodstraf is ook bij die auteurs het beroep op de mensen rechten. De een schrijft of spreekt genuan ceerder dan de ander, maar het voornaamste argument tegen de doodstraf wordt toch ont leend aan de mensenrechten, zoals die ook door Nederland zijn aanvaard. Vandaar de kritiek op minister Bot, die de doodstraf voor Hussein niet radicaal afwees! De mensenrechten - zo moet de conclusie uit deze publieke discussie zijn - verbieden de doodstraf. Want ieder mens heeft recht op leven. Uiteraard kan ik in deze betrekkelijk korte column het vraagstuk van de doodstraf niet uitvoerig bespreken. Ik wil wel enkele opmerkingen maken bij het argument dat de doodstraf met een beroep op de mensenrech ten absoluut wordt veroordeeld. Laat ik voor een bredere bespreking de lezer mogen verwijzen naar mijn boekje: 'Rechtvaardiging van de straf', (1978), hoofdstuk 7; en naar Prof. Douma's bespre- king van het zesde gebod in de verzamelbun del 'De Tien Geboden' (Kampen 1992). Wij beiden hebben het in die jaren opge nomen voor het bijbels recht van de dood straf. We zijn tot heden niet van standpunt veranderd. Ik vind het opvallend dat ook christenen zich op de mensenrechten beroepen om de doodstraf in alle situaties af te wijzen. Al in het begin van de Bijbel zegt God tot Noach: Wie des mensen bloed vergiet, diens bloed zal door de mens vergoten worden, want naar het beeld van God heeft Hij de mens gemaakt (Genesis 9:6). De motivering van de door God voorge schreven doodstraf is de waardigheid van de mens. Er staat in het slot van vers 5 zelfs: want naar het beeld van God heeft Hij de mens gemaakt. Over de uitleg van deze tekst is de jaren, ja zelfs de eeuwen door discussie geweest. Met tal van anderen vat ik deze tekst op als de legitimatie van de doodstraf in geval van moord. Ik gebruik met opzet het woord legi timatie. Ik wil daarmee aangeven dat God het recht en zelfs de plicht tot het voltrekken van de doodstraf aan de mens toekent, zonder dat elke moord met de dood bestraft moet wor den. Het is naar mijn gedachte onmiskenbaar dat God de doodstraf een legitieme plaats toekent in de samenleving van mensen. In deze zelfde lijn ligt de uitspraak van Paulus in Romeinen 13:4 dat de overheid het zwaard niet tevergeefs draagt. Dat zwaard ziet stel lig op het - in uiterste situatie - voltrekken van de doodstraf als vergelding voor begane misdaden. Ik ben me ervan bewust dat bovenstaande overweging als een door de ontwikkelingen in de samenleving achterhaald standpunt wordt gezien. Toen ik bovengenoemd boekje schreef, was de doodstraf in Nederland al sinds meer dar- honderd jaar afgeschaft. Toch meende ik te moeten schrijven wat ik schreef. Ik ben tot op vandaag die mening toegedaan. Het is opmerkelijk dat na de Tweede Wereldoorlog via een aparte wet, voor land verraders de doodstraf weer is ingevoerd. Koningin Juliana heeft daarmee grote moeite gehad en ook lang geaarzeld om doodvonnis sen tegen aperte landverraders (zeg oorlogs misdadigers) te tekenen. Nederland voelde onder indruk van de tyrannic van het Duiüse bewind, dat notoire samenspanners met de bezettende macht zich hadden schuldig gemaakt aan misdaden, waar voor de doodstraf de enig passende straf was. Ik kan er niet inkomen dat een bruut tyran als Hussein is geweest, met een beroep op de mensenrechten zijn gerechtvaardigde (dood)straf zou ontgaan. In Genesis 9:6 is juist de waarde en de waardigheid van het mensenleven een door slaggevend argument om brute moordenaars met de dood te bestraffen. Let vooral op de motivering want in Gene sis 9:6. Zo hoog heeft God de mens, dat iemand die een medemens het leven beneemt, zelf ook gedood zal worden. En dan kom ik bij de keerzijde van deze bijbelse motivering. Dat is kort en goed gezegd dat de in onze tijd internationaal aan vaarde mensenrechten het bijbelse spreken tot zwijgen brengen. Mensenrechten zijn een hogere en zwaar dere gezagsinsinstantie dan het spreken van God. Ik zie in de absolute verwerping van de doodstraf dan ook de triumf van het gehu maniseerde rechtsdenken over wat God als bijbelse gerechtigheid uitspreekt. Ik zou protestantse medeburgers, die zo hoog opgeven van de mensenrechten op dit punt, willen vragen: Zijn de als humanistisch gelegitimeerde rechten van hoger waarde dan wat God zegt in verband met hem die des mensen bloed (dat is van het beeld van God) vergiet? De doodstraf zou met wijsheid toegepast moeten worden. Dat zij uit ons strafrecht is verdwenen, zie ik als een triumf van het humanistisch denken over de bijbelse notie van gerechtigheid. Het is daarom opvallend dat de du-ecteur van de liberale Teldersstichting in verband met de terechtstelling van Hussein over de zege van het recht spreekt. Ten overvloede vermeld ik dadt de SGP en ook de Christenunie (voorzover mij bekend) de doodstraf in het geval van Hussein een gewettigd vonnis vinden. W. H. Velema OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. H. Lassche en 18.30 uur ds. C. Oorschot, Stellendam. Eben-Haëzer: 9.30 uur kand. M. Ale- man, Elspeet en 18.30 uur ds. H. Lassche - Herv. Gem. (PKN) Locatie mfg Dorp- stienden: 9.45 uur Prof. dr. A. de Reuver, Delft en 18.00 uur ds. L. de Wit - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. C. G. Kant en 18.30 uur ds. G. J. Mink - Oer. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. P. Blok - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. J. Smink en 18.30 uur ds. J. Smink en rabbijn L. S. Erwteman. GOEDEREEDE - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. T. R. Rietveld, Ridderkerk en 18.30 uur ds. W. Meijer, Yerseke - Her steld Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. W. van Estrik en 17.00 en 18.45 uur ds. R. van Kooten, Soest. STELLENDAM - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. A. C. Baan, Nieuw-Lekkerland en 17.00 uur ds. M. Messemaker, Oud- Beijerland - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. J. Jongejan en 18.30 uur ds. C. G. Kant - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. R. van Kooten, Soest, bediening Heili ge Doop en 18.00 uur ds. M. B. v. d. Palm, Middelburg. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. Korteweg - Geref. Kerk (PKN) geen opgave - Gen Gem. cfar. streekblad op gereformeerde grondslag voor de ziiid-hollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaatschappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)485736 Postbus 8. 3240 AA Middelharnls Langeweg 13, Sommelsdljk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)471020 e-mail: Algemeenfegebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv* of'adm") tarief per mm 0,30; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderde^ 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie; A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)471022, e-mall: J.Villeriuségebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 12.00 Per halfjaar €21,00 Per jaar 40,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS; postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 10.00 en 18.00 uur ds. T M. van Dijk - Gen Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. G. van Meijeren en 18.00 uur kand. G. Lugthart, Oud-Zuilen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Schipper, v.m. bediening Heilige Doop - Ziekenhuis: 14.30 uur ds. C. Doomeweerd. HERKINGEN - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. G. C. Kunz, Dordrecht en 18.00 uur ds. J. Maas - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijk en 18.00 uur ds. J. Joppe, Sint Maartensdijk - Gen Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. R. W. van Mourik, beves tiging ambtsdrager en 18.00 uur ds. T. W. van Bennekom - Exodus (PKN) 10.00 uur ds. P. D. Steegman - Remonstrantse Gem. 10.00 uur samenkomst - CAMA Gem. 10.00 uur de heer L. Post - Her steld Herv. Gem. 9.00 uur kand. G. J. Blankers, Bruchem en 15.30 uur ds. H. Lassche, bediening Heilige Doop. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. H. Harkema en 18.00 uur ds. L. J. Geluk, Rotterdam - Geref. Kerk (PKN) 10.00 en 17.00 uur ds. L. J. Lingen - Gen Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. G. van Manen - Chn Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. A. Egas - Geref. Kerk (Vrijge maakt) 9.30 uur ds. D. J. van Diggele en 15.00 uur ds. J. Ophoff. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur ds. J. Maas en 18.00 uur ds. R. W. van Mourik - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. Tj. de Jong, Stap horst - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur student A. J. de Waard. OUDE TONGE - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. L. de Wit en 18.00 uur kand. R. Antes, Ridderkerk - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.30 uur ds. L. Terlouw - Beréa Gem. 10.00 uur Harry Scheer- meijer. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. L. Walhout, Kapel- Ie en 18.00 uur ds. H. J. Catsburg - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. W. Jeroense en 18.00 uur ds. G. A. Trouwborst - Gen Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL- Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. C. Doomeweerd, afscheid en bevestiging ambtsdragers en 18.00 uur ds. W. P. van der Aa, Numansdorp - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. K. Vogelaar en 18.00 uur ds. A. S. Rienstra. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur kand. J. C. Breugem, Delft en 18.00 uur ds. M. J. van der Poel, Cillaars- hoek - Geref. Kerk (PKN) 9.30 uur drs. B. J. Oldenhuis en 18.00 uur drs. W. A. Boer- Gen Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst - Hersteld Herv. Gem. 11.00 uur kand. G. J. Blankers, Bruchem en 16.00 uur ds. C. Oorschot, Stellendam. LANGSTRAAT - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. mr. J. Kooij, Barendrecht. DIRKSLAND - Het is weer zover zaterdag 20 januari 2007 staat de No Nonsense Night weer voor de deur! Het belooft net als vorige jaren weer een fantastische avond te worden. De band Higher Purpose is deze keer van de partij. En de cabaretier Hans Savert komt een super leuke show geven. De No Nonsense Night is georganiseerd door jongeren voor jongeren. Het is de bedoe ling dat de zaal stampvol wordt, dus kom allemaal!!! Ben je 15 jaar of ouder? Kom 20 januari naar sportcomplex De Gooye in Dirksland. De entree bedraagt 2 euro. De deuren gaan om 19.30 uur open en om 20.00 uur begint de avond. Meer info op de site: www.nononsensenight.nl OUDDORP - Ieder jaar wordt in februari gecollecteerd voor ruim 3'/2 miljoen mensen met een hersenziekte of psychische aandoe ning. De 'Hoofdcollecte' vindt plaats in de week van 5 t/m 10 februari. 'De hoofdcollecte van Nederland' is sinds eind 2006 de nieu we naam voor de gezamenlijke collecte van de Hersenstichting Nederland en het Fonds Psychische Gezondheid. Collectecoördinator Jeannette van der Linde vraagt hulp bij de Hoofdcollecte in Ouddorp. Wilt u/jij meehel pen met collecteren? Opgave kan via tel.nr.: 0187-682882 of 0613742502. Voor meer info. kunt u kijken op www.hoofdcollecte.nl MIDDELHARNIS - De vereniging De Christenvrouw afdeling Middelhamis/Som- melsdijk houdt haar eerste vergadering van het nieuwe jaar op woensdag 17 januari. De spreekster deze avond is mevrouw L. Vroegin- dewey, neuroloog, die een lezing hoopt te houden over 'Geheugenziekte'. Gasten zijn ook hartelijk welkom. De aanvang is 19.45 uur in het Hervormd Verenigingsgebouw De Hoeksteen aan de Ring in Middelharnis. SOMMELSDUK - Vanavond, vrijdag 12 januari starten de HDG kinderkoren 'Het Jeugdland' en 'Het Jongeland' weer met hun wekelijkse kooravonden. Op een ontspan nen manier worden de kinderen christelijke kinderliedjes, opwekkingsliedjes en bekende zondagsschoolliederen aangeleerd, begeleid door piano, dwarsfluit en gitaar. Deze gezel lige, muzikale avonden worden gehouden in 'De Samaritaan' te Sommelsdijk van 19.00 tot 20.00 uur. Vanaf vrijdag 12 januari wordt er geoefend voor de samenzangdienst van 11 februari die het thema 'verwachten' heeft. Dit is dus een mooi moment om te starten als jij ook met het koor mee wil komen zingen! Je bent van harte welkom! Kinderen uit de groepen 1 t/m 5 mogen meezingen bij 'Het Jongeland' en de kinderen uit de groepen 6 t/m 8 zijn welkom bij 'Het Jeugdland'. Meer informatie over de koren kan worden verkre gen bij Albertina Koedam, tel. 601000 en bij Joanne van Spronsen, tel. 470174. MIDDELHARNIS - Overzicht voor ronde 15 in de huishoudelijke competitie van de schaakvereniging De Zwarte Pion te Mid delharnis, gespeeld op maandag 8 januari. Struik - VisO-l Boeter - Ant. Visser1/2-1/2 Loosjes - Maart vd Waali/2-y2 M.Lagendijk - Meiaard1/2-V2 Neleman - v.d.Veldei-O Lesuis - de Haani-O Bom - Mulderj.Q Ruud van Hooff-de Jageri-O Qodrat - C.SmitO-l Becker-W. Tieleman\.Q Op maandag speelde ook het eerste team voor de RSB tegen Papendrecht met een 6-2 overwinning als uitslag. Hieronder de persoonlijke resultaten: Mourik-de Kluyver\.q v.d. Waal ZZ-Likici_() Verolme - Timmerman1/2-1/2 Moedt - Doom1/2.1/2 Peeman - Staby1/2.1/2 Van Prooijen - de Jongej.q A.Tieleman - Kempesj.q Van der Staaij - de Jong1/2.1/2 SOMMELSDIJK - In februari houdt toneel vereniging 'De Zwaluw' weer haar jaarlijkse uitvoering. Dan zal de klucht 'Alfred en Albert' opgevoerd worden. De uitvoeringen zijn op vrijdag 16 februari, zaterdag 17 februari, vrijdag 23 februari en zaterdag 24 februari. Kaartprijs voor de vrij dag: 6,00 en voor de zaterdag: 7,50. De zaal is om 19.30 uur open en de uitvoering begint om 20.00 uur. Natuurlijk krijgt u op alle avonden een lekker kopje koffie of thee bij binnenkomst. De kaartverkoop is op de maandagavonden vanaf 15 januari van 19.00 tot 19.30 uur. Dit kan ook telefonisch. Kaarten kunnen ook op de avonden van de uitvoering van 19.30 tot 20.00 uur worden opgehaald. Adres: Wijk- gebouw "de Zwaluw", Sperwer 5, 3245 VP, Sommelsdijk Tel: 0187- 486574. DEN HAAG - Begin november vorig jaar vond een 'persmoment' plaats om nogmaals de aandacht te vestigen op het project 'Meer woningen voor oude ren' in het algemeen en op de aftrap van de trainingen voor lobbyisten in het bijzonder. De minister van VROM, de heer Winsemius, wilde daar graag aan meewerken, omdat hij het belang van het project van harte onder schrijft. Minister Winsemius onderstreepte in Nieuw spoort te Den Haag, dat er te weinig aandacht is voor ouderenhuisvesting. Dit lobbyproject is volgens hem een eerste stap om daarin verandering aan te brengen. Betrokken par tijen moeten anders bouwen en toewijzen en het is goed dat de ouderenbonden deze actie gaan voeren: "U moet daarbij ook veelei send zijn". De lobbyisten moeten er volgens hem voor zorgen dat gemeenten woonvisies opstellen, inclusief de ouderenhuisvesting. De minister prees de ouderenorganisaties om hun verzet tegen het bestaande beleid. "Heel goed dat u dat gedaan heeft, het houdt ook VROM actief'. De minister vroeg zich ver volgens af "hoeveel onrust er het komende jaar te verwachten is?". Met bijna 600 lobbyisten op pad zal het door de minister gewenste 'actievoeren' zeker tot veranderingen gaan leiden. Trainingen Op 30 oktober 2006 is de eerste training van Meer woningen voor Ouderen van start gegaan. Na maanden voorbereiding was het voor het projectteam een spannend moment. De trainingen beslaan twee intensieve dagen, een vol programma, maar de aanwezigen werken hard en hebben aangegeven de trai ning te waarderen. Voorlopig gaan de trainingen nog even door, tot eind januari. Geïnteresseerden kunnen zich nog altijd aanmelden. Wanneer de trai ningen vol zouden zijn, is er ook nog de gele genheid om extra trainingen te organiseren. Graag benadrukken wij dat de training voor iedereen toegankelijk is die zich bezig wil houden met ouderenhuisvesting. Het is niet de bedoeling om met dit project de bestaan de activiteiten in de weg te staan, maar deze juist te versterken. Tijdens de training wordt benadrukt dat het essentieel is aansluiting te vinden bij de bestaande netwerken en niet 'op eigen houtje' aan de slag te gaan. Voor informatie of inschrijven als lobbyist kunt u bellen tel: 030-2330076 of op de site: www.meerwoningenvoorouderen.nl Onlangs moest ik op een regenachtige zater dagmiddag bij een reisbureau informatie voor een relatie ophalen. Er waren twee medewerksters, ieder achter een bureau plus beeldscherm. Het ene meisje hielp drie vrien dinnen aan een vakantiebestemming - ze zaten te ver van mij vandaan om te horen waarheen de reis zou gaan -, de ander zorgde ervoor dat een ouder echtpaar de reis naar Griekenland kon vastleggen. Na ruim een uur was ik aan de beurt. Koffie en een documentatieset had den mij geholpen om de tijd door te komen. Na mij kwamen nog meer mensen binneii. Je zou niet zeggen dat we in een economi sche recessie zijn terechtgekomen... Ik had tijdens het wachten alle gelegenheid gehad om diverse reisgidsen te bestuderen. Bali, Tanzania, Zuid-Afrika en Brazilië, wildsafa ri's, noem maar op. Wel een verschil met de reisbestemmingen uit mijn kinderjaren. Ik herinner me nog de vakantiekaarten die mijn ouders ontvingen. Uit Apeldoorn en Katwijk, uit Domburg en Veenendaal. En zowaar van een beter gesitueerde oom een kaart van de Moezel. De wereldreiziger! Vakantie. Regelmatig, zomer en winter, vooijaar en herfst, breekt de tijd weer aan dat koffers worden gepakt en paspoorten tevoorschijn worden gehaald. Het vakantie geld moet rollen, vindt men. Een enkeling laat bezwaren horen, maar die wordt al snel voor superouderwets versleten. De ene pre dikant is erop tegen, de andere leidt drie, vier reizen. Bezwaren tegen vakantie? Wat zou er nou tegen vakantie zijn? Zo redeneren velen. Of het moet gaan over uitwassen die er onge twijfeld zijn wanneer de sociale controle van het dorp of van de kerkelijke gemeente ont breekt. Vrijheid, blijheid. Even weg uit de beslom meringen van alle dag. De drukte van het zakenleven, kantoorleven of welk leven dan ook voor enkele weken vergeten. De boog kan immers niet altijd gespannen staan. Een algemene opvatting. Ik denk aan een aangetrouwde oom, een bekende ouderling. Zijn vakantiebestem ming? "Het land door, m'n jongen", zei hij eens tegen me. "Naar het volk. M'n lust en m'n leven. De ene dag naar de Veluwe, de volgende dag naar Brakel. Naar Genemui den. En dan nog naar die zielsvriendin in Ouddorp. En naar die oude man in Middel harnis. Ja, dat is inijn vakantie. En dan zijn die twee weekjes zo omgevlogen!" Ik heb een oude predikant gekend. Men vroeg hem eens of hij naar Israël zou willen. Er kwam een onverwacht antwoord. "Nee, want daar ben ik al geweest." De vraagsteller rea geerde verbaasd. "U, in Israël geweest? Waar dan?" Zijn reactie: "Als ik me niet bedrieg, want dat moet ik er altijd bij zeggen, ben ik in Bethlehem geweest. En in Jeruzalem. In de Olijftuin. En later op Golgotha." Hij moest het de vraagsteller uitleggen. Vervolgde met een indringende vraag: "En nu ben ik nog op reis, nog steeds. Naar Jeruzalem dat Boven is. Reist u daar ook naar toe?" Uit: J. Mastenbroek, Op de heenweg. Bundel met zestig ontmoetingen, onderweg vast gelegd. Uitgeverij De Banier, Utrecht. Gebonden. ISBN 90-336-0708-0. 137 pag. Prijs 9,50. J. M. J. Kieviet SOMMELSDIJK - Woensdag 17 januari houdt prof dr. Willem Ouweneel zijn vierde lezing van dit seizoen over de Persoon en het Werk van de Heilige Geest. Een ieder is van harte welkom op deze avond die zoals gebruikelijk weer wordt gehouden in Het Pri eel van De Staver. De avond begint om 20.00 uur en de zaal is vanaf 19.30 uur open. DIRKSLAND - De provincie heeft zeven gemeenten onder preventief financieel toe zicht gesteld, omdat hun inkomsten voor de komende jaren een te onzeker karakter hebben. De meerjarenbegrotingen die deze gemeenten hebben ingeleverd, zijn daarom naar het oordeel van het provinciebestuur niet sluitend. Onder deze zeven gemeenten is ook de gemeente Dirksland. De structurele las ten van deze gemeenten worden gedekt door incidentele baten of baten waarvan nog niet duidelijk is of die daadwerkelijk binnenko men. Het onder preventief financieel toezicht stellen houdt niet in dat de gemeente onder curatele gesteld wordt, maar de provincie zal de contacten met de gemeente intensiveren om gezamenlijk tot een sluitende meerjaren- begroting te komen. MIDDELHARNIS - Donderdag 25 januari is er een gezellig Winterdiner voor senioren in Ons Dorpshuis in Nieuwe Tonge. Deelname staat open voor senioren van Nieuwe Tonge en Stad aan 't Haringvliet, de kosten bedragen 7,00 per persoon (all in). Vanaf half vier is er een programma en om vijf uur wordt er een driegangen diner geserveerd. Het diner bestaat uit een winterse soep, meerdere vleesgerechten en aardappelen en groenten. Het dessert is een verrassing. De getechteit zijn een keuze uit het assortiment vanThuis- diner en bij de activiteit wordt gezorgd voor koffie, thee en drankje. De medewerkers van Ons Dorpshuis verzor gen een bingo. Het wordt dus een gezellige middag. Op verzoek wordt u door de vrij willigers thuis opgehaald en teruggebracht. Opgeven is noodzakelijk bij Saar Bruggeman (651925) bij voorkeur tussen 18.00 en 19.00 uur. Opgeven uiterlijk donderdag 18 januari. Als er vervoer nodig is vanuit Stad zijn er Stadse chauffeurs beschikbaar. De gezamenlijke maaltijd is een samenwer kingsproject, waarin Ons Dorpshuis, Het Treipunt, Companen en De Samaritaan zich inzetten om in de dorpkemen een aantrekke lijke ontmoetingsactiviteit voor senioren op te zetten. Organisatie stichting Companen. Is uw belangstelling gewekt voor Thuisdiner en wilt u meer weten? Bel dan met de Klan tenservice van Thuisdiner bij Companen Lokaal Ouderenwerk telefoon 483366. „Er moet weer een gezellig haventje van gemaakt worden," vindt de werkgroep. Dat heeft een positief effect op de horeca en op winkeliers. De gezelligheid vergroten kan onder andere door de oversteek van de bui tendijk te verbreden tot een soort tribunetre- den, de parkeerplaats bij de Kaai tot een wan delpromenade om te vormen en de aanslui ting op de Voorstraat met een doorlopende bomenrij te accentueren. De nieuwe recreanten moeten ook een ver blijfplaats hebben. Daarom wil de werk groep een camping ontwikkelen bij jacht haven Atlantica en recreatiewoningen bij de boerderij van familie Soldaat. Beide betrokkenen hebben ook zelf al plannen in die richting. „We hebben eens geïnformeerd bij de familie Soldaat. Die bleek in een la een kant en klaar plan voor recreatiewoningen bij hun boerde rij te hebben liggen," geeft Diepenhorst aan. Het enige dat dan nog mist in de toekomst plannen van 'Stad op Stelten' is een win kelvoorziening. Maar de werkgroep zou de werkgroep niet zijn als ze ook daar al een plan voor hebben. „We willen een multi functioneel winkelgebouw nabij de voet balvelden neerzetten. Daar kan naschoolse opvang, een cadeauwinkel, de sportschool en een supermarkt gevestigd worden. Tevens is het, omdat het centraal ligt, een mooi ont moetingspunt voor ouderen." Ook het huidige verenigingsgebouw 'Het Trefpunt' kan in het gebouw ondergebracht worden. Daarom heeft de werkgroep een cryptische naam voor het nieuw te bouwen multifunctionele centrum verzonnen: het Overtrefpunt. „Is dat alles? Nieuwbouw recreatie, de haven, het Overtrefpunt? Natuurlijk is er meer dat de toekomt van Stad bepaalt. Een belangrijk onderwerp is de zorg, want de mogelijkheden daarvoor op Stad lijken heel zorgelijk. Stad heeft nog genoeg mensen voor een halve dokter Thuiszorg en wijkver pleging komen verder onder druk. Wat is er meer? Het behoud van de scholen natuurlijk. Als we krimpen zullen we ook vergrijzen en ontgroenen. Het wordt er onrustbarend rus tig van. Op donderdag 4 januari kwamen 150 Stad- tenaren samen in 'Het Trefpunt' om over alle aspecten van de plannen te praten. „Er was een levendige discussie," vertelt Trom mel. „Mensen waren heel geïnteresseerd en stelden talloze vragen." Sommige Stadtena- ren waren sceptisch naar 'Het Trefpunt' toe gekomen, vertelt Tilbusscher. „Maar ze kwa men er enthousiast vandaan." De ochtend na 4 januari is er huis aan huis een enquête verspreid. Op dit moment schat de werkgroep in dat negen van de tien Stad- tenaren met de plannen van 'Stad op Stelten' zal instemmen. „We zitten dichtbij het gevoel van de Stadtenaren." Dat biedt hoop voor de toekomst. „Het treft dat we net de gemeenteraadsverkiezingen achter de rug hebben en dat de Statenver kiezingen voor de deur staan. Een ideale gelegenheid om gemeente en Provincie op de hoogte te stellen van onze plannen. We willen vertegenwoordigers van gemeente en Provincie daarom graag een keer naar Stad halen om zelf de situatie in ogenschouw te nemen," geeft Tilbusscher aan. Na het verwerken van de enquête zal daar voor de uitnodiging de deur uit gaan. Bewust heeft de werkgroep tot nu toe de gemeente en Provincie buiten de planontwikkeling gehou den. „Een goed plan houdt geen rekening met regelgeving vanuit de overheidsinstanties," stelt Tilbusscher. Stad is niet zielig, stellen de initiatiefnemers aan het slot van het gesprek. „Er gebeurt van alles. De inwoners zijn ontzettend gedreven. Dat is gunstige voorwaarde voor de fase die we nu ingaan."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 2